PDA

View Full Version : Back to review



asmar
01/04/2010, 10:51
Χαιρετώ το φόρουμ,

Επανέρχομαι στο thread έπειτα από χρόνια για να προσθέσω πιο αναλυτικά την εμπειρία μου.

Έχουμε και λέμε, το μηχανάκι αγοράστηκε τον Νοέμβριο του 2008 και έχει 14000χλμ εκ των οποίων τα 12 σε επαρχιακούς και μόνο τα 2 σε ένα ταξίδι εθνική (μένω εκτός Αθήνας πλέον). Γύρω στα 800 πρέπει να είναι χώμα.

Προβλήματα:
Κανένα προς το παρόν όσον αφορά το λειτουργικό σκέλος. Απλά 1 service και 1 επιπλέον αλλαγή λαδιών/φίλτρου όπως προτείνει ο κατασκευαστής.

Θετικά:
Χαμηλή σχετικά κατανάλωση (βγάζει πολύ λιγότερα χλμ από όταν το έστρωνα φυσικά).
Άνεση σέλας
Κέντρο βάρους, ευελιξία, ροπή χαμηλά
Κράτημα
Φρένα

Αρνητικά:
Η πίσω ανάρτηση είναι πολύ σκληρή για τις αμέτρητες λακκούβες της Κρήτης και η όποια ρύθμιση είναι μπακάλικη. Την άλλαξα με Ohlins πλήρως ρυθμιζόμενη και είδα το φως μου :)
Ανύπαρκτη προστασία από τον αέρα.
Γκάζι :)
Τα ελαστικά παρέδωσαν μετά από 9000χλμ

Θα σταθώ και στα 3 παραπάνω γιατί είναι σημαντικά και έχουν αρχίσει να μου τη δίνουν :)
Έχω αλλάξει τη ζελατίνα με μια μεγαλύτερη αλλά πάλι τρώω αέρα αβέρτα (είμαι 1,83) και μια ακόμη υψηλότερη θα έκανε πολύ άσχημο το μηχανάκι. Μετά τα 120 είναι πολύ κουραστικό να ταξιδεύεις για αρκετή ώρα, γενικά δεν κάνει για μεγάλα ταξίδια σε εθνικές εκτός και αν δεν βαριέστε να πηγαίνετε Αθήνα-Θεσσαλονίκη με 100-120.

Αν έχει αποφασίσει κάποιος να την αγοράσει αξίζει πραγματικά να τα σκάσει για την ανάρτηση. Έδωσα 740 ευρώ αν θυμάμαι καλά αλλά οι ρυθμίσεις που έχει και το κράτημα είναι απλά τέλειο. Όσο μαλακή και να ρυθμίσεις την ανάρτηση δεν κουνάει πόντο από το δρόμο/λακκούβες.

Τέλος το γκάζι....συνηθισμένος τα τελευταία χρόνια σε μηχανές δρόμου (VFR, VTR, CBR κτλ) δεν σας κρύβω την απογοήτευσή μου. Το μηχανάκι με κόντρα αέρα (καταραμένοι νοτιάδες στην Κρήτη) και τέρμα γκάζι δεν πάει πάνω από 150-160χλμ.

Η μοτοσικλέτα είναι κατασκευασμένη για επαρχιακό με κλειστά στροφιλίκια, όσοι μένουν επαρχία θα την ευχαριστηθούν όσο λίγες άλλες μοτοσικλέτες. Εαν έμενα Αθήνα (ευτυχώς την έκανα) θα προσανατολιζόμουν σε κάτι μεταξύ KTM 990 (το νέο που έχει και πολύ γκάζι) ή Varadero (αν και δεν μου αρέσει καθόλου).

Στην Κρήτη όμως δεν την αλλάζω με καμία :) (όχι ότι μου πέφτει άσχημα ένα KTM 990)

sapila racing
01/04/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από asmar
Χαιρετώ το φόρουμ,

Επανέρχομαι στο thread έπειτα από χρόνια για να προσθέσω πιο αναλυτικά την εμπειρία μου.

Έχουμε και λέμε, το μηχανάκι αγοράστηκε τον Νοέμβριο του 2008 και έχει 14000χλμ εκ των οποίων τα 12 σε επαρχιακούς και μόνο τα 2 σε ένα ταξίδι εθνική (μένω εκτός Αθήνας πλέον). Γύρω στα 800 πρέπει να είναι χώμα.



Αν έλεγες και τι μηχανάκι είναι θα ηταν καλύτερα. :winka:

asmar
01/04/2010, 11:15
Μεταφέρθηκε το thread για αυτό και δεν φαίνεται το μοντέλο, αφορά Honda Transalp 700 ABS

McGyver
01/04/2010, 11:20
Μία μόνο ερώτηση:

Ποια ψηλότερη ζελατίνα έχεις βάλει και έχεις πρόβλημα με τον αέρα;

asmar
01/04/2010, 12:47
Αυτή που έχω επισυνάψει, είναι της Givi, κόβει τελείως τον αέρα στο στήθος αλλά στο κεφάλι τίποτα.


194240