PDA

View Full Version : kle 500 mon 1996



jemaliaris
02/04/2010, 13:38
αγορασα το kle 500 mon 1996 με 53000 χλμ απο εναν παππου απο πρωτο χερι.θα ηθελα τη γνωμη σασ

ktmakis
06/04/2010, 22:25
Xαχα εγώ σήμερα ένα 2003 με 59.000 Κμ από ένα γνωστό !
Είχα κάποτε ένα GPZ 500S με το ίδιο μοτερ.
Αλεξίσφαιρος κινητήρας.
Το kle τώρα τίμιο μηχανάκι αν δεν ζητάς πολλά, σε πάει παντού ξεκούραστα αν και η σέλα του νομίζω γέρνει μπροστά και σε πιέζει στο τεπόζιτο.
Τώρα από αυτονομία και κατανάλωση θα επανέλθω μιας και έχω κάνει μόλις 50κμ.

Σε γενικές γραμμές τίμιο, καλή κατασκευή και πολύ αξιόπιστο.
Ισως χρειαστείς μια εξάτμιση μιας και όλα η πετάνε διαφράγματα ή κόβουν στην ένωση του τελικού με το σωλήνα αλλά δεν είναι κάτι σοβαρό.

jimmis5
06/04/2010, 23:54
Δεν χρειαζεται απολυτος τιποτα για καρμπυλατερατο καει 7 λεπτα το χιλιομετρο σε μικτες συνθηκες νομιζω ειναι αρκετα καλα.Μια ζελατινα βαλτου και φτιαξε την σελα αμα το θες για καθημερινη χρηση και για ταξιδια αλλιως αστο οπως ειναι.
Καλοριζικο και καλοταξιδο:beer: :wave2:

relis
07/04/2010, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis

Τώρα από αυτονομία και κατανάλωση θα επανέλθω μιας και έχω κάνει μόλις 50κμ.

Σε γενικές γραμμές τίμιο, καλή κατασκευή και πολύ αξιόπιστο.


180 KM Κατα μεσο ορο και τουλαχιστον 40 ΚΜ η ρεζερβα(ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ)

ktmakis
07/04/2010, 08:32
Ναι για καθημερινή χρήση το πήρα γιατί με το παπί θα κουράζομαι τσάμπα.
Thanx
:beer:

ktmakis
13/04/2010, 12:26
Εχω κάνει τα πρώτα 200 χλμ. στη Κλαίρη (2003 μοντ)
Μέχρι στιγμής αυτά που παρατήρησα είναι τα εξής :

1. Οταν το βάζω μπροστά ακόμη γυρνάω 10 χρόνια πίσω και θυμάμαι το gps500s που καταευχαριστήθηκα :)
2. Η σέλα θέλει αμεσα αλλαγή η μετατροπή γιατί τα μπαλάκια θα σπάσουνε σε λίγο
3. Το σασμάν του είναι κοντό !!
4. Ενας ανεμοθώρακας θα βοηθήσει
5. Ψάχνω τρόπο να βάλω ένα όργανο θερομκρασίας νερού.
6. Τα Michelen anakee είναι καταπληκτικά !!!
7. Τα φρένα θέλεουν λίγο συνήθεια αλλά σε συνδυασμό με καλά λάστιχα μόνο !!
8. Τα πλαινά καπάκια είναι μαλακία λίγο γιατι το ένα ανοίγει με κλειδί αι το άλλο με σταυρόβιδα.

Θα επανέλθω με νεότερα

jimmis5
13/04/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Εχω κάνει τα πρώτα 200 χλμ. στη Κλαίρη (2003 μοντ)
Μέχρι στιγμής αυτά που παρατήρησα είναι τα εξής :

2. Η σέλα θέλει αμεσα αλλαγή η μετατροπή γιατί τα μπαλάκια θα σπάσουνε σε λίγο
Πρεπει να πεσει σκαψιμο και απαραιτητα σε αυτο το μηχανακι αντιολισθιτικο υφασμα
3. Το σασμάν του είναι κοντό !!
Ειναι μια χαρα γιατι στις χαμηλες και με μεγαλυτερο βημα θα σχορτσαριζε ακομα πιο πολυ και θα επρεπε να ανακατεβεις το σασμαν ανεβα κατεβα συνεχεια αν θες βεβαια αλλαζει γραναζια
4. Ενας ανεμοθώρακας θα βοηθήσει
Σιγουρα αν και δεν ειχα ποτε την χαμηλη ζελατινα εχω μια της Givi ειναι 38cm σε υψος δεν την βρισκεις πολυ ευκολα και κοστιζει ακριβουτσικα σε σχεση με αλλες απο 80-120€ υπαρχουν και τις ΜΡΑ οπως και καποιος στην αθηνα που τις κανει φτιαχτες με ενα 70αρι
5. Ψάχνω τρόπο να βάλω ένα όργανο θερομκρασίας νερού.
Και εγω αλλα δυστυχως ο χωρος ειναι περιορισμενος και στην τελικη δεν χρειαζεται βαλε μονο ενα διακοπτει να ανοιγεις το vintilater οταν θες εσυ και να υπαρχει και η βαλβιδα
6. Τα Michelen anakee είναι καταπληκτικά !!!
Οντως αρκετα καλα ακομα και στο βρεγμενο πολλες φορες σε σωζουν πραγματικα αν και με dunlop χαλια που ειχα καποτε ειχα ισως λιγο καλυτερο κρατημα
7. Τα φρένα θέλεουν λίγο συνήθεια αλλά σε συνδυασμό με καλά λάστιχα μόνο !!
Τα φρενα ειναι χαλια και κουραζονται ευκολα προτιμησε τακακια premier ειναι πιο μαλακα και δεν σκουζουν οπως αλλα(ferondo) και δεν κατεβαζουν τις δυσκοπλακες καποιος εδω ειχε πει για τρομπα απο trans ή απο Αφρικα ,τενερε νομιζω η λυση ειναι σε σωληνακι υψηλης και ολα βελτιωνονται αισθητα
8. Τα πλαινά καπάκια είναι μαλακία λίγο γιατι το ένα ανοίγει με κλειδί αι το άλλο με σταυρόβιδα.
Θα επανέλθω με νεότερα
Το αριστερο καπακι ειναι οι ασφαλειοθηκες με ενα 5λεπτο το λυνεις μια χαρα δεν χρειαζεται κατσαβιδη η αλλη παντα εχει κλειδη γιατι θεωριτικα εχει εναν μικρο χωρο για εργαλεια κατω πισω απο την μπαταρια προσωπικα μονο ενα στουπι εχω εκει μονο αυτο χωραει..

Καλες βολτες με το μηχανημα σφιξε επισης τερμα την προφορτιση τις αναρτησεις και επειδη γενικα ειναι αρκετα μαλακη υπαρχει μια πατεντα γερμανικη που το βαζει στο μοχλικο και το ψηλωνεις η χαμηλωνεις αντιστοιχα εως 3,5cm:wave2:

ktmakis
13/04/2010, 14:07
Δημήτρη ευχαριστώ !!
Αν έχεις καμμια ιδεά για σελλά πές μου.
Εϊχα πάει κάποτε στο τυπάκο στη πανόρμου πριν χρόνια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μο τη φτιάξει όπως θέλω.

jimmis5
13/04/2010, 20:07
Απο τις πιο καλες σελες παρε ενα λινκ και χαζεψε αν και δεν ειναι και πολυ φθηνες..

http://www.topsellerie.com/@EN-FR/KAWASAKI-KLE-500-seats-petrol-tank-covers-tank-bags-motorbike_6_116.html
:wave2:

ktmakis
13/04/2010, 21:25
Ωραία σέλα αλλά λέει 2006 και μετά...
Κάνει στο 2003 ??

atopos
11/07/2010, 18:33
Tην εχει παρει κανεις ?αυτην (http://www.topsellerie.com/@EN-FR/KAWASAKI-KLE-500-seats-petrol-tank-covers-tank-bags-motorbike_6_116.html)

Για 61ευρω δεν φαινετε ασχημη..

jimmis5
11/07/2010, 18:41
Το 61?που το ειδες :confused: 229 γραφει παιζει να φτιαξεις αντιστοιχη με αυτη γυρω στα 100ευρα:beer: :wave2:

Λευκάδιος
11/07/2010, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Το 61?που το ειδες :confused: 229 γραφει παιζει να φτιαξεις αντιστοιχη με αυτη γυρω στα 100ευρα:beer: :wave2: 61 εχει μόνο το καλλυμα :wave2:

ktmakis
07/11/2010, 23:14
Oλα καλά και άγια με το μηχανάκι αλλά ρε παιδιά για να αλλάξω μπουζί έλυσα το μισό μηχανάκι.
Πλαινά καπάκια φερινγ, κάγκελα, ποδιά. Ευτυχώς δηλαδή που είχα όρεξη και δεν το άφησα στη μέση.
Μετά διαβάζω οτι για να βγάλω φίλτρο αέρα πρέπει να βγεί τεπόζιτο, ξαναπλαινά φέρινγ και σέλα.
:look: :look:
Μάλλον το Πάσχα το βλέπω να καθαρίζω το φίλτρο. :rotflmao:

jimmis5
07/11/2010, 23:53
Μην εισαι υπερβολικος λογικο ειναι να ειναι ετσι εφοσον υπαρχουν φαιρινγκ.
Ακου το κολπακι για να καθαριζεις τσακα τσακα.
Ξεβιδωνεις τα πλαινα φαιρινγκ την επανω και την κατω βιδα μονο και απλα τα ξεκουμπωνεις
Βγαζεις τα πλαστικα της σελας δηλαδη ενα ξεκλειδωμα στο ενα και μια βιδα στο αλλο.
Βγαζεις σελα
και με την μια κανοντας πισω το ντεποζιτο εχεις φατσα καρτα την κεφαλη
Λυσε μπουζι τωρα και βγαλε το φιλτρο και εισαι αρχοντας.
10λεπτακια ακριβως βαλε βγαλε ολα :winka:

ktmakis
08/11/2010, 09:24
Ρε Τζίμη τι 10 λεπτα.....αιώνας μου φαίνεται :bigcry:

Μάλλον έχω ξεμάθει από τα ΚΤΜ και τώρα μου φαίνεται γολγοθάς....

Thanx :beer: