PDA

View Full Version : kawasaki Zx 130



Lovesick
05/04/2010, 18:14
παιδιά αν μπορείτε βοηθήστε καθότι νέος στο κόσμο των μηχανών.

πήρα πριν δυο μέρες ένα zx130

μέχρι σήμερα έχω κάνει 200 χλμ. και έχω το εξής πρόβλημα.
δεν παίρνει μπρος εύκολα και όταν πάρει σβήνει αμέσως
θέλει μαρσάρισμα για να κρατήσει λίγο ρελαντί ούτως ώστε να το ζεστάνω λίγο πριν ξεκινήσω.
τι να κάνω;

ευχαριστώ!

x-cite 135
05/04/2010, 20:17
Καλησπερα φιλε μου, εχω το modenas x-cite δυο εβδομαδες τωρα και ειναι ιδιο με το δικο σου, λοιπον αυτο που λες το κανουν ολα, η λυση ειναι η εξης/ το βαζεις μπροστα παντα με το τσοκ ανοιχτω χωρις να πατας γκαζι, και τωρα ή το αφηνεις να ζεσταθει για δυο+ λεπτα ή φευγεις με το τσοκ αναμενω και το κλεινεις λιγο μετα μολις ζεσταθει!! οταν το βαζεις μπροστα και ειναι παγωμενο το μοτερ και δοκιμασεις να παιξεις γκαζι σβυνει γιαιτι? Το καρμπυρατέρ είναι εφοδιασμένο με σύστημα TPS (throttle position sensor) το οποίο ρυθμίζει τον χρόνο ανάφλεξης για ομαλό ξεκίνημα και επιτάχυνση. δηλαδη οταν ειναι παγωμενο το καρμυρατερ δινει τι λιγοτερι δυνατη βενζινη μεχρι να ζεσταθει και ανοιγοντας το γκαζι περνει παραπανο αερα και το σβινει, εαν φυγεις ομως με το τσοκ ανοιχτω δουλευει κανονικα και λιγο μετα το κλεινεις και εισαι οκ!

Lovesick
06/04/2010, 14:31
α σε ευχαριστώ φίλε μου. το έλαβα υπόψιν αυτό που είπες. πήγα και στην αντιπροσωπεία και μου το ρύθμισε λιγάκι βεβαία το πρόβλημα παραμένει. τελικά που είπε ότι είναι λόγο του ότι είναι καινούριο και μέχρι το πρώτο σέρβις θα είναι ένταξή ,

Lovesick
06/04/2010, 15:53
εχω και αλλες απορίες όμως παιδια οποιος ξέρει ας μου πει.

1) ειναι με σκετο καρμπιρατέρ η ψεκαστο;
2) τι χωρητικότητα καύσιμων έχει; (πήγα το φουλαρα με 3,5 ευρό και είδα απο κατω 2,5 λιτρα, λιγα δεν ειναι;)
3) τι λάδια παίρνει; γιατί θα το παω για άλλαγμα και θελω να του παω τα καλυτερα ...





ευχαριστω

x-cite 135
06/04/2010, 19:07
λοιπον εχουμε και λεμε:1) καρμυρατερ τις keihin NCV24, δεν ειναι ψεκαστω.
2) χωριτικοτητα ρεζερβουαρ 3,8 λιτρα συνολο. με τον δεικτη οταν αγγιζει το κοκκινο να εχει 1 λιτρο ακομα. και 3) λαδι 20w50 ή 10w40 που να καλυπτει προδιαγραφες (API SE, ή SF ή SG) (API SH ή SJ με JASO MA) χωρητικοτητα 1λιτρο μαζι με φιλτρο.

Lovesick
12/04/2010, 19:22
file mou
kai palu se euxaristw

rwtisa gia thn xoritikotika gia ton logo oti to paw gia gemisma me thn velona sto E ( katw katw dld ) kai to gemizw kai koitaw ta litra kai mou leei 2.4 kai plhrwnw kapou 3.4 euro.

pws to eksigeis auto?


euxaristw kai palu