PDA

View Full Version : max_100_Βενζινη?



george_1988
10/04/2010, 23:39
Γεια σας παιδια.Εχω ενα kawasaki (neo) max 100 , ξερετε η παπια που βγηκε τη δεκαετια του 1990 νομιζω.Το μηχανακι ειναι δωρεα απο εναν θειο μου , το εχω 8 μηνες .Δε λεω, σκυλια τα γιαπωνεζικα αλλα εχω 2 προβληματα με το συγκεκριμενο μηχανακι. Οταν μας το εδωσε ο θειος , η αδελφη μου μου ειπε πως της ειπε (ο θειος ) πως το μηχανακι παιρνει αμολυβδη. Παιρνει αμολυβδη ή super? Δεν ρωταω τον θειο επειδη ποτε δεν του τηλεφωνω , και να τον παρω για αυτο το θεμα θα ηταν λιγο αβολο για μενα. Το ρωταω αυτο γιατι μου εχει βγαλει την πιστη με την βενζινη , καθε μιαμισυ μερα χαλαω 3,5 με 4 ευρω , ελεος. Και το δευτερο ειναι πως στο συγκεκριμενο διαστημα που το εχω , μου εχει σκασει το λαστιχο 4-5 φορες. Την 1 μαλιστα αλλαξα εκτος απο σαμπρελα, και λαστιχο ( 35 ευρω ). εχω ελεξει την πιεση , και ειναι κανονικα στο 30, αλλα οταν εχω και δευτερο ατομο πανω το κοιταω ( παραλειψη μου , το πισω λαστιχο μου τρυπαει) και φαινετε σαν τρυπιο. Ο μαστορας μου δεν δινει και πολυ σημασια. Τι λετε να φταιει?

fantacid
10/04/2010, 23:56
παρε το θειο σου τηλ στη γιορτη του για ξεκαρφωμα κ ρωτα γιατι βενζινη
δες ποσες τρυπες κ που εχει το τεποζιτο σου
αλλαξε μαστορα

αυτα για αρχη τα υπολοιπα θα στα πουν οι ειδικοι!
:wave2:

sabayam
11/04/2010, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από george_1988
Γεια σας παιδια.Εχω ενα kawasaki (neo) max 100 , ξερετε η παπια που βγηκε τη δεκαετια του 1990 νομιζω.Το μηχανακι ειναι δωρεα απο εναν θειο μου , το εχω 8 μηνες .Δε λεω, σκυλια τα γιαπωνεζικα αλλα εχω 2 προβληματα με το συγκεκριμενο μηχανακι. Οταν μας το εδωσε ο θειος , η αδελφη μου μου ειπε πως της ειπε (ο θειος ) πως το μηχανακι παιρνει αμολυβδη. Παιρνει αμολυβδη ή super? Δεν ρωταω τον θειο επειδη ποτε δεν του τηλεφωνω , και να τον παρω για αυτο το θεμα θα ηταν λιγο αβολο για μενα. Το ρωταω αυτο γιατι μου εχει βγαλει την πιστη με την βενζινη , καθε μιαμισυ μερα χαλαω 3,5 με 4 ευρω , ελεος. Και το δευτερο ειναι πως στο συγκεκριμενο διαστημα που το εχω , μου εχει σκασει το λαστιχο 4-5 φορες. Την 1 μαλιστα αλλαξα εκτος απο σαμπρελα, και λαστιχο ( 35 ευρω ). εχω ελεξει την πιεση , και ειναι κανονικα στο 30, αλλα οταν εχω και δευτερο ατομο πανω το κοιταω ( παραλειψη μου , το πισω λαστιχο μου τρυπαει) και φαινετε σαν τρυπιο. Ο μαστορας μου δεν δινει και πολυ σημασια. Τι λετε να φταιει?

Tο συγκεκριμενο βγηκε περιπου το 96 μπορεις να του βαλεις κανονικα αμολυβδη δεν εχεις καποιο προβλημα....λες οτι καιει πολλα αλλα δε μας λες πως το δουλευεις και ποσα χλμ κανεις καθημερινα
και μαλλον εχεις ξεχασει να κοιταξεις οτι η βενζινα ειναι πανακριβη εφτασε μεσο ορο 1.45!!!
μηπως το μηχανακι ειναι οκ και απλα βαζεις 2 λιτρα βενζινη!!!

οσο για το λαστιχο μπορει να εχει χαλασει καποια ακτινα και με το βαρος του 2ου ατομου να τρυπαει τη σαπρελα!!!!
ριξε μια ματια δεν ειναι κακο δες αν ολες οι ακτινες ειναι οκ!!!!

Tpap
11/04/2010, 00:56
Σούπερ βενζίνη αυστηρά. Τις αμόλυβδες άστες γι'άλλους.

Πήγαινε σε ένα λαστιχά της προκοπής, να σου ξεζαντάρει το λάστιχο και να τσεκάρει καψούλια/αΧτίνες, και έπειτα να σου περάσει ένα νέο προστατευτικό ταινιάκι σαμπρέλας. :wave2:

:beer: :beer: