PDA

View Full Version : Virago xv 400....το πηρα!!!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7

lspiros
21/12/2010, 07:12
πολυ ωραια δουλεια ρε φιλε,ειδικα στις πατεντες δινεις ρεστα:beer: :beer: :beer:

Εχετλαίος
21/12/2010, 07:26
Μάστορα, που είμαστε με το κοστολόγιο;
:wave2:

John Steed
21/12/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Μάστορα, που είμαστε με το κοστολόγιο;
:wave2:

Τον Εχετλαίο τον έχεις ψήσει για customιά μου φαίνεται..... :cool:

jpag
21/12/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Μάστορα, που είμαστε με το κοστολόγιο;
:wave2:
οχι οσο θα φανταζοταν καποιος
δουλευει πολυ παντεντα αδελφε
:) :) :)

Εχετλαίος
21/12/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Τον Εχετλαίο τον έχεις ψήσει για customιά μου φαίνεται..... :cool:

Το 400άρι και το 550 ήταν νεανικοί έρωτες...
Άσε...
:wave2:

John Steed
21/12/2010, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το 400άρι και το 550 ήταν νεανικοί έρωτες...
Άσε...
:wave2:

Με το καλό, να διαβάσουμε και τα δικάσου κατορθώματα!

:beer: :beer:

Εχετλαίος
21/12/2010, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Με το καλό, να διαβάσουμε και τα δικάσου κατορθώματα!

:beer: :beer:

Mπα, άσε με 'μένα...
:sad:

zefos1100xx
21/12/2010, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Μάστορα, που είμαστε με το κοστολόγιο;
:wave2:


...δεν εχει ανεβει απο το τελευταιο edit που ειχα κανει στο κοστος....


Ειμαι στα 818€ ακριβως!

-ολα μεσα (+αναλωσιμα) εκτος απο την αγορα της μοτο...

zefos1100xx
14/04/2011, 11:52
το μοτο ειχε πεσει αλλα οι δουλεια στο μηχανακι συνεχιστηκε κανονικα.....



...ηθελα να βαλω στο xv ανταπτορες στα καλαμια για να σηκωθει το μπροστινο.
μετα θελω να αλλαξω τιμονοπλακες με διαφορετικο offset για να μετακινηθει πιο μπροστα η ροδα....

Σε ενα καταστημα που ασχολειται με αυτες τις μετατροπες σε τσοπερ μου ζητησανε 1000€ για αυτες τις μετατροπες....χμμμμμμμ...


Δεν χρειαζεται να πω οτι εφτιαξα μονος μου τους ανταπτορες στα καλαμια φανταζομαι.....


Επισκεφτηκα μια αποθηκη με χονδικη σε αλουμινια.....τουμπο , μασιφ , πλακες , φυλα...οτι βαζει ο νους εχει εκει...


223460

zefos1100xx
14/04/2011, 11:53
...και μου εκοψαν κατα παραγγελια αυτα:

μασιφ σωληνες Φ55Χ150mm...


223462

zefos1100xx
14/04/2011, 11:55
πριν μετρηθουν και πανε για τορνοδουλεια δοκιμασα να τα γυαλισω λιγο να δω πως γινονται......ισα που τα αγγιξα με το δραπανο και ιδου!
:eyepop:


223463

zefos1100xx
14/04/2011, 11:58
τα αλουμινια τα πηγα στον Νικο τον Λιολιο για σχεδιαση και κοψιμο.


223465

zefos1100xx
14/04/2011, 12:00
μετα απο λιγες μερες ο νικος υπεκυψε στις μερεμετοδουλειες που τον εχωσα και επεξεργαστηκε το αλουμινιο στον τορνο..... ειναι καλο παιδι ο μπαγασας!

εδω ειναι ετοιμα στην πρωτη φαση , δηλαδη να γινει το πανω εξωτερικο ''φαγωμα'' στο Φ36 , και η κατω οπη Φ36 ( + κατι ψιλα) για να δεχτει το καλαμι εντος!


223467

zefos1100xx
14/04/2011, 12:01
εδω βλεπετε το ''σκισιμο'' κατα μηκος της τρυπας το οποιο θα εχει 2 διαμπερη τρυπες με το πρωτο τους μισο τυφλο και το δευτερο μισο με σπειρωμα......αυτος θα ειναι και ο τροπος με τον οποιο θα συσφιγγει το καλαμι στον ανταπτορα.


223468

zefos1100xx
14/04/2011, 12:03
προμηθευτηκα ανοξειδωτες βιδες και γκροβερ για τα σπειρωματα στους ανταπτορες που θα συσφιγγουν το καλαμι και πηγα στον Νικο για μια τελευταια προβα....

λυθηκε το μπροστινο...


223469

zefos1100xx
14/04/2011, 12:04
η προβα χαρακτηριστηκε απο απολυτη επιτυχια!

Χαρη στο ακριβες μετρημα των εξαρτηματων και τον ακριβη υπολογισμο της κοπης στον τορνο , και βεβαια χαρη στην αψογη εκτελεση κατα την κοπη αυτων των διαστασεων , τα καλαμια ''φορεσαν'' τους ανταπτορες στο χιλιοστο!

...η μαλλον στο ΔΕΚΑΤΟ!!

ουτε ''σφηνωτα'' , αλλα ουτε και με τον παραμικρο ''τζογο'' τα καλαμια τωρα εχουν επιμηκυνθει οσο επιθυμουσα!


223470

zefos1100xx
14/04/2011, 12:05
και οι δυο ανταπτορες κατασκευαστηκαν με την ιδια ακριβεια!

Ναι μεν αυτη η μετατροπη επηρεαζει την γεωμετρια (και κατα συνεπεια την οδικη συμπεριφορα) , αλλα η λεπτομερης και μελετημενη κατασκευη δεν θα επιφερει επιπλεον προβληματα σε θεμα ασφαλειας και αξιοπιστιας.

Αν για παραδειγμα υπηρχε (εστω και ελαχιστος) τζογος αναμεσα σε ανταπτορα και καλαμια , τοτε η συσφιξη θα επρεπε να παρει τα οποια διακενα....κατι που δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν αξιοπιστο σαν εφαρμογη οταν η μοτοσυκλετα θα επεφτε στα φρενα η ακομα χειροτερα σε λακουβες.....στην καλυτερη ισως ηταν αισθητο ενα ''τακ'' κατα την καταπονηση...

...τωρα απλα η συσφιξη θα γινει για να.....συσφιχθει! (οχι να εφαρμοσει!)


223471

zefos1100xx
14/04/2011, 12:06
το νεο μπροστινο με χαρα και υπερηφανια!

βρουμ βρουμ!!!:rotflmao: :rotflmao:


223472

zefos1100xx
14/04/2011, 12:10
επισης λυθηκε η κατω τιμοπλακα για να μπουν καινουργια ποτηρια και μπιλιες (μην ξεχναμε την καλη λειτουργικη κατασταση!)

προτου βαψω την τιμονοπλακα επρεπε να την καθαρισω....
Μεγαλη στιγμη το ''ρετους'' του συγκεκριμενου εξαρτηματος , καθως μαζι με τις ακτινες στις ροδες ηταν τα ΜΟΝΑ αντικειμενα που (περα απο ολες τις εργασιες περι customizing) ειχανε μεινει με τις αρχικες σκουριες σε πραγματικα χαλια κατασταση.....

...δηλαδη μετα απο αυτο μενουνε μονο οι ακτινες και οταν νικελωθουν και αυτες το μηχανακι θα ειναι πλεον ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΟ σε θεμα γενικοτερης καταστασης!

Παμε λοιπον στην τιμονοπλακα: Πρωτα εγινε καθαρισμος με βενζινη και πινελο!

μετα ανελαβα με δραπανο και συρματοβουρτσες....


223474

zefos1100xx
14/04/2011, 12:11
εβγαλε πολυ πραγμα η κακομοιρα η τιμονοπλακα απο πανω της......


223478

zefos1100xx
14/04/2011, 12:12
επειδη δεν ειναι απαραιτητο ενα λεπτομερεστατο φινιρισμα (οπως με τα πλαστικα) στα σημεια που ειναι και τα πιο εμφανη κοτσαρα στο black 'n decker ενα φιμπερακι και το ''εστρωσα'' λιγο.


223479

zefos1100xx
14/04/2011, 12:13
αφου την καθαρισα απο σκουριες την ξαναεπλυνα με καθαρη βενζινη και την μονωσα με χαρτοταινια...


223481

zefos1100xx
14/04/2011, 12:13
στοκος πιστολιου για υποστρωμα.....


223482

zefos1100xx
14/04/2011, 12:15
και βαψιμο!:sun:


223484

zefos1100xx
14/04/2011, 12:17
εντωμεταξυ εγιναν και τα διαμηκη σπειρωματα που θα επιτρεπουν στον ανταπτορα να συσφιγγει στο καλαμι....


223485

zefos1100xx
14/04/2011, 12:18
...και βεβαια να μην μου χαλασει ο νικος χατηρι στην εκτελεση ακομα μιας τρελης εμπνευσης που ειχα για την δημιουργια ενος επιπλεον σπειρωματος Μ4 οπου θα βιδωνουν δυο νικελ ''πομπε'' ταπες στο ανω ακρο των ανταπτορων εκει που βγαινουν απο την πανω τιμονοπλακα!

θα δειτε πως εκατσε στην συνεχεια!
:beer:


223486

zefos1100xx
14/04/2011, 12:19
μετα οι ανταπτορες ηρθαν στα χερια μου , για να γινουν οι βουρτσες & να φινιριστουν σε νικελακι και θα ξαναπανε για τοποθετηση!


223487

zefos1100xx
14/04/2011, 12:21
και μην ξεχναμε την κατω πλακα......

δεν εχει τυχει να ξαναβαψω τιμονοπλακα , αλλα το αποτελεσμα (συμφωνα παντα με τις χρωματικες επιλογες της μοτοσυκλετας) δεν ειναι και ασχημο...

.....περιεργο ισως ειναι!


223488

zefos1100xx
14/04/2011, 12:22
λοιπον....

ειχα φερει τους ανταπτορες σε μοτο-καφεδο-συναντηση και τους ''ζυγισαμε'' με τα χερια μας....

...για να μας λυθει η απορια....



Ηθελα να ξερω ποσο βαρος προσθεσα στην μοτοσυκλετα μου....
Τους εβαλα πανω στην ζυγαρια σημερα και λυθηκαν οι αποριες μου..(επεσα 140gr εξω χθες!)

Βαρος: 680gr εκαστος , 1360gr συνολο!

(θα κοψω τα σουβλακια για 1 εβδομαδα και θα ερθω στα ισια!):lol:


223489

zefos1100xx
14/04/2011, 12:23
...και βεβαια ηρθε η ωρα για να γυαλιστουν....

ξεκινησα με γυαλοχαρτα....απο 400 εως 2500 νουμερο....απο το 800 και πανω με νερο!


223490

zefos1100xx
14/04/2011, 12:24
ετσι ηταν οταν τελειωσα με τα γυαλοχαρτα....


223491

zefos1100xx
14/04/2011, 12:24
στην φωτο βλεπετε τον ενα ανταπτορα αγυαλιστο και τον αλλο γυαλισμενο στα πρωτα σταδια.....


μεγαλη διαφορα...


223492

zefos1100xx
14/04/2011, 12:25
γυαλισα μονο το σημειο που θα ειναι εμφανες εξωτερικα και οχι τον ''κορμο'' που θα σφιξει μεσα απο την πανω τιμονοπλακα....

εδω μαζι με τις ταπες που θα μπουν με την πατεντα του Μ4 σπειρωματος!


223493

zefos1100xx
14/04/2011, 12:27
το επομενο ηταν να παω απο τον λιολιο να τα αφησω με τα υπολοιπα εξαρτηματα.....

εμειναν μονο τα ρουλεμαν του μπροστινου για να μπορεσουμε να δεσουμε την μοτοσυκλετα!


223494

zefos1100xx
14/04/2011, 12:29
μετα απο δυο μερες ηρθαν τα ποτηρια και οι μπιλιες για το μπροστινο του virago!

...αν ολα πανε καλα σε μια μερα θα εχω το μηχανακι δεμενο και θα κανω τσαρκες!!


223517

zefos1100xx
14/04/2011, 12:32
οπως και εγινε δηλαδη!


σε αυτην την φωτο εχει μπει ο σταυρος με τα νεα ποτηρια!


223496

zefos1100xx
14/04/2011, 12:33
...το μπροστινο.....πριν μπει κατι θελω να κανω....χμμμμ!!!:D


223497

zefos1100xx
14/04/2011, 12:35
Αν και παλιοτερα ειχα βαλει προσθηκες στα ελατηρια δυο ροδελες 2mm , αυτες ηταν ''λιγες '' ωστε να εχουν αποτελεσμα.....

....η αιτια ηταν η ''αμυντικη'' προσεγγιση στο θεμα απο μερους μου....ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ!!!

...τωρα πλεον , δραττωντας την ευκαιρια για μια πιο ''θαρραλεα'' προσεγγιση , θα τοποθετηθουν προσθηκες για να προφορτισουν τα ελατηρια του μπροστινου απο 3 εως 5 cm!!!


...μα να βαλω τους ανταπτορες στα καλαμια και να χασω ''μηκος'' λογω sag στην αναρτηση?..ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ??? :rotflmao: :rotflmao:

ανοιγμα οι ασφαλειες στις ταπες των ελατηριων....χε χε χε!


223498

zefos1100xx
14/04/2011, 12:36
Στην φωτο βλεπετε τους αποστατες + τις ροδελες που ειχα τοποθετησει παλιοτερα!!

(...παει το στατικο sag , οτι εμεινε απο το sag αναβατη--κατι ψιλα δηλαδης!):lol: :rotflmao:


223499

zefos1100xx
14/04/2011, 12:38
για να ξανακουμπωσει το μπροστινο πανω , επρεπε να ανυψωθει η μοτοσυκλετα με γρυλο , και να περαστουν αρχικα οι μπουκαλες στην κατω τιμονοπλακα....


223500

zefos1100xx
14/04/2011, 12:39
τοποθετηση οι ανταπτορες του μπροστινου στην επανω τιμονοπλακα και θυληκωμα σιγα σιγα οι μπουκαλες μεσα σε αυτους.....


223501

zefos1100xx
14/04/2011, 12:41
τωρα οι συσφιξεις μας!

μπουκαλες με ανταπτορες

ανταπτορες με πανω τιμονοπλακα

κατω τιμονοπλακα με μπουκαλες....

Παρουσιαστηκε επισης ενα μικρο ''θεματακι'' με το σωληνακι του φρενου.
Επειδη το πιρουνι ΕΠΙΜΗΚΥΝΘΗΚΕ το σωληνακι πλεον ηταν κοντο και δεν εφτανε στην δαγκανα.....

...ηταν ομως κοντο η?....


χε χε χε!

...οταν το αντικατεστησα πριν μερικους μηνες με σωληνακι υψηλης πιεσης , φροντισα και εβαλα ενα καινουργιο 6 cm πιο μακρυ!

...απο την αρχη που customαριζα το xv ηθελα να σηκωσω το μπροστινο οποτε επεσα μεσα στην προβλεψη μου!

... απλα αλλαχθηκε η γωνια στο ρακορ , και περαστηκε απο διαφορετικο σημειο το σωλληνακι!...εξαερωση και τελος!!ΟΛΑ ΟΚ!!


223502

zefos1100xx
14/04/2011, 12:42
και ιδου!

..ακομα δεν φαινεται καλα βεβαια , εχω λιγη δουλεια ακομα να κανω στο γκαραζ....


223503

zefos1100xx
14/04/2011, 12:46
...η οποια δουλεια ειχε να κανει με επαναπροσδιορισμο των φαναριων και της βασης τους , την αφαιρεση του sissy bar (επιτελους επεισα και την γυναικα!) , και κατι αλλα ''ψιλα''....

εδω στην πρωτη βολτα!:beer:


223504

zefos1100xx
14/04/2011, 12:47
αλλαξε αρκετα ε? :rotflmao: :eyepop:


223505

zefos1100xx
14/04/2011, 12:50
το αποτελεσμα ειναι οπως υπολογιζα αρχικα οτι θα βγει!


223506

zefos1100xx
14/04/2011, 12:52
...επειδη περασε ο καιρος , βαζω μια φωτογραφια ''πριν & μετα'' για να ειναι εμφανεστερες οι αλλαγες που εγιναν....

οριστε πως ηταν το μηχανακι οταν το πηραμε με την ιωαννα και πως ειναι σημερα μετα απο περισσοτερες απο 400 ωρες δουλειας πανω του....

πως ξεκιναμε και που καταληγουμε...


223507

nikos_abel
14/04/2011, 12:53
Κούκλα, αλλά....



ρε γ@μwτο πως θα περάσεις κτέο τώρα;;;;;

Εχετλαίος
14/04/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
ρε γ@μwτο πως θα περάσεις κτέο τώρα;;;;;


223508

zefos1100xx
14/04/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Κούκλα, αλλά....



ρε γ@μwτο πως θα περάσεις κτέο τώρα;;;;;



κτεο?:eyepop: :eyepop:

εχω συννενοηθει με το υπουργειο συγκοινωνιων...απλα πραγματα...

ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ- ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΟΥ- ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΛΕΝΞΕΙ!!

.....ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΠΑΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΚΑΝΕΝΟΣ!!!

Θα μου στειλουν το χαρτι σπιτι και 500€ για την ενοχληση και ειμαστε οκ!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

georgio
14/04/2011, 13:15
:beer: :beer: :beer:

Για τη δουλειά σου και το μεράκι σου!

Από συμπεριφορά πως ήταν μετά την επιμήκυνση των καλαμιών; Όχι επειδή άλλαξε η κάστερ, προφανώς θα έγινε λιγότερο ευκίνητο το μηχανάκι, εννοώ από άποψη ασάφειας στο μπροστινό ή τζόγων κλπ.

Για καθαρά αισθητικό θέμα, δεν θα ήταν καλύτερα οι αντάπτορες να κατέβαιναν άλλους πέντε πόντους μέχρι την κάτω τιμονόπλακα;

nikos_abel
14/04/2011, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
κτεο?:eyepop: :eyepop:

εχω συννενοηθει με το υπουργειο συγκοινωνιων...απλα πραγματα...

ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ- ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΟΥ- ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΛΕΝΞΕΙ!!

.....ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΠΑΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΚΑΝΕΝΟΣ!!!

Θα μου στειλουν το χαρτι σπιτι και 500€ για την ενοχληση και ειμαστε οκ!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κατάλαβα.











ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΓΚΑΛΟ, ΤΑ ΦΑΓΑΤΕ Ε;





ΕΔΙΤ : Και το "ελένξει" γράφεται "ελέγξει".

Μη γ@μάμε το υπέροχο επιστημονικό αυτό φόρουμ.

sv9cvk
14/04/2011, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
κτεο?:eyepop: :eyepop:

εχω συννενοηθει με το υπουργειο συγκοινωνιων...απλα πραγματα...

ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ- ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΟΥ- ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΛΕΝΞΕΙ!!

.....ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΠΑΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΚΑΝΕΝΟΣ!!!

Θα μου στειλουν το χαρτι σπιτι και 500€ για την ενοχληση και ειμαστε οκ!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ενδιαφερουσα αποψη μπορω να πω.......:eyepop: :rotflmao:

Ωραια η δουλεια με τις προεκτασεις !! :beer:
:beer: :beer: :beer:

zefos1100xx
14/04/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
:beer: :beer: :beer:

Για τη δουλειά σου και το μεράκι σου!

thanx φιλος!





Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
..Από συμπεριφορά πως ήταν μετά την επιμήκυνση των καλαμιών; Όχι επειδή άλλαξε η κάστερ, προφανώς θα έγινε λιγότερο ευκίνητο το μηχανάκι, εννοώ από άποψη ασάφειας στο μπροστινό ή τζόγων κλπ.

για την συμπεριφορα σου παραθετω αυτο που εχω γραψει παλιοτερα σε αλλο site
Αναλυω καποιες σκεψεις και τις αλλαγες που ηρθαν σε αισθηση και συμπεριφορα με αυτην την μετατροπη:

... μπορω να πω οτι η μοτοσυκλετα εχει αλλαξει δραμματικα....

...απο την μια εχασε σε οδηγικη συμπεριφορα καθως ανυψωθηκε αισθητα το μπροστινο.....
...απο την αλλη τα νεα ποτηρια και το πιο σφιχτο πιρουνι την βελτιωσε....

...μπαχαλο! :lol:


Αυτη η ανυψωση αλλαξε την μοτοσυκλετα 100%.
οι κυριοτερες αλλαγες που εντοπιζονται μονομιας ειναι:

α) το υψος της απο το εδαφος το οποιο ηταν αρκετα χαμηλο , οποτε απο οπτκης πλευρας αυτη η μετατροπη ειναι αποδεκτη...
Το μονο που με προβληματιζει ειναι το stand το οποιο τωρα στηριζει την μοτοσυκλετα σε υπερβολικα ''ξαπλα'' θεση (κατι που το περιμενα βεβαια) , και θα χρειαστει να βρω λυση συντομα πριν κανει κανα ''κρακ'' και σκασει ολη η μηχανη κατω...

β) Η γεωμετρια της μοτοσυκλετας.....η μοτοσυκλετα εχει σηκωθει και συναμα εχει μακρυνει το μεταξονια , εχει μεγαλωσει η γωνια καστερ οπως εχει μεγαλωσει και το ιχνος τρεϊλ!
Oλα αυτα συνθετουν μια πολυ πιο ΑΡΓΗ γεωμετρια.....(στο virago!.....δηλαδη ποιος νοιαζεται?...)
...''κοψοραψιματα'' και πειραματισμοι που δεν θα τολμουσα ποτε σε μια supersport.......μεγαλο σχολειο! οι διαφορες βιδα με την βιδα σε καθε μετατροπη ειναι αισθητες κατα πολυ!.....βοηθαει στο να κατανοησει κανεις τι ρολο παιζει καθε εξαρτημα (απλα μετατρεποντας-ρυθμιζοντας-επισκευαζοντας-καταστρεφοντας το!)




γ) Η θεση οδηγησης....οταν λεω οτι το μπροστινο εχει ανυψωθει , δεν το λεω για πλακα....μιλαμε για +6cm , βαλε και την εξαλειψη του sag , η φαση ειναι λες και καβαλαω ξενο μηχανακι....
Τεσπα το αποτελεσμα αυτης της αλλαγης ειναι οχι τοσο εμφανισιακο , αλλα κυριως σε αισθηση! ~(για chopper μιλαμε παντα!)~

.....Η αληθεια ειναι οτι η οδικη συμπεριφορα στο συνολο αλλαξε προς το χειροτερο...
Αν και η κατασκευη των προσθηκων του μπροστινου ειναι πολυ μελετημενη και στιβαρη , οι επιδρασεις της εχουν να κανουν με τις αλλαγες που εφερε στην γεωμετρια και οχι με ''κλυδωνισμους'' και ''τζογους''
...τετοια φαινομενα ΔΕΝ υπαρχουν!

αναμενομενο βεβαια καθως πριν αποφασισω για αυτην την μετατροπη ημουν βεβαιος οτι η επιδραση της δεν θα μπορουσε να ειναι παρα μονο αρνητικη....


βεβαια επαναλμβανω οτι το θεμα στις μοτοσυκλετες αυτου του ειδους δεν ειναι τα γρηγορα γυρολογια , αλλα η εμφανιση και η αισθηση.....ενας τομεας στον οποιο πηρα το αποτελεσμα που ηθελα (με τα δεδομενα μεχρι στιγμης).

...μεγαλη πλακα εχει η μετακινηση της αποτελεσματικοτητας των φρενων....(αυτο δεν το περιμενα!)
Η αποτελεσματικοτητα του μπροστινου φρενου εχει μειωθει αισθητα , ενω το πισω φρενο δειχνει λες και απεκτησε επιπλεον δυναμη!
...στην αρχη νομιζα οτι ηταν ιδεα μου , αλλα εκανα μερικες δοκιμες αποκλειστικα για αυτη την αιτια και τελικα το επιβεβαιωσα....
Οσο ''κουφο'' και αν ακουγεται , ειναι πραγματικοτητα , και μαλιστα εχει μια ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ!

oι μοτοσυκλετες με μακρια μεταξονια τεινουν να εχουν πολυ πιο αποτελεσματικα πισω φρενα απο αυτες με κοντυτερα ( πχ τα πολυ ''κοντα'' supersport εχουν το πισω φρενο για σχεδον διακοσμητικους λογους...)
...και βεβαια οπως ειπα πρωτυτερα το μεταξονιο στο virago επιμηκυνθηκε.....χα!

Επισης η ανυψωση της μοτοσυκλετας εμπρος , σε συνδυασμο με το χαμηλωμα που εκανα παλιοτερα πισω , μετατοπισε τον αξονα του κεντρου βαρους προς τα πισω αποφορτιζοντας τον εμπρος τροχο και επιβαρυνοντας τον πισω....ελαχιστα μεν , αντιληπτα δεν!

επιπλεον η σκληροτερη αναρτηση εμπρος επεδρασε αρνητικα στην ''αισθηση'' του εμπροσθιου φρενου κατι που αξιζει να σημειωθει καθως μιλαμε για την μειωμενη αποτελεσματικοτητα του...

...βεβαια αυτες οι παρατηρησεις δεν θα εμπαινα στον κοπο να τις κανω , η ακομα χειροτερα δεν θα μου γινοντουσαν ιδιαιτερα ''αισθητες'' αν δεν οδηγουσα επι πολλα ετη ss & st κατασκευες , μια κατηγορια οπου το ζητουμενο ειναι η αποδοση και οχι η εμφανιση...

....για να μετατραπει το xv επρεπε να αντιστρεψω αυτο το σκεπτικο 180 μοιρες και να αφησω τις σουπερσπορταδικες μου καταβολες σε ενα σωληνακι υψηλης και τιποτα αλλο....

Ειναι μερικες φορες που κατα την διαρκεια μια μετατροπης , ακουω τον supersportακια μεσα να μου λεει: ''...τι κανεις εκει ρεεεεεεεεεε???...''
.... αλλα συνεχιζω (συνηθως) απτοητος καθως ξερω με ΤΙ μοτοσυκλετα εχω να κανω και ΠΩΣ θελω να την μετατρεψω!

...παρολο το οδηγικο χαλι που δημιουργησα δηλωνω οτι πετυχα τον σκοπο μου και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα....
Ξεχναω οτι ξερω ......οτι μαθαινα τοσα χρονια .........ανεβαινω στο xv και παω τσαρκες.........




Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

Για καθαρά αισθητικό θέμα, δεν θα ήταν καλύτερα οι αντάπτορες να κατέβαιναν άλλους πέντε πόντους μέχρι την κάτω τιμονόπλακα;

το σκεφτηκα αυτο , αλλα θα ειχε ενα ''θεματακι στην τοποθετηση....αν ερχοντουσαν ''προσωπο'' μεχρι την κατω πλακα , για να τοποθετηθουν θα επρεπε να γυρισουν οι πλακες αναποδα στον σταυρο ωστε να περασουν απο κατω και μετα να ξαναερθουν στα ισια τους για να περασουν τα καλαμια ....

...δεν ειναι κατι σπουδαιο , αλλα ειπα να το κανω ετσι οπως το βλεπεις ωστε να ειναι πιο απλοποιημενο.

zefos1100xx
17/04/2011, 16:44
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!

ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ Virago ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΖΗΜΙΑ!!!

(...σαν να λεμε το πρωτο του δοντακι!)

Πραγματικα ειμαι πολυ ευτυχισμενος!....το μηχανακι κλεινει σε λιγο καιρο 1 χρονο στην κατοχη μου , ειναι μοντελο 1989 (22 ετων) και οι προκατοχοι δεν εδειξαν να εχουν την παραμικρη ιδεα απο συντηρηση......
.....ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ!!

...ασε που ο κυβισμος του αφορα μια κατηγορια μοτοσυκλετων οι οποιες ''παρα-εισηχθησαν'' (εκεινη την εποχη) στοιβαγμενες σε container η μια πανω στην αλλη!
...οτι λειτουργουσε πουλιοταν , οτι δεν λειτουργουσε κοβοταν για ανταλλακτικα.....

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ?...ΔΕΝ ΣΚΟΠΕΥΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΔΗΛΑΔΗ???


Τεσπα στο θεμα μας!
Το μηχανακι εχει +65.000 χλμ , και οι μονες συντηρησεις που εχει δεχτει ειναι απο τα δικα μου τα χερια...(απ'οτι δειχνουν τα πραγματα).
Επισης απο τα δικα μου τα χερια εχει υποστει βαρυτατο customizing , αλλα οχι ιδιαιτερες βελτιωσεις σε λειτουργικα θεματα , και περα απο ενα σετ εξατμισεων δεν εχω πειραξει στον κινητηρα το παραμικρο!

Παρολα αυτα το χρησιμοποιω σχεδον καθημερινα , ειδικα στις αρχες πηγαινα με αυτο στην δουλεια μου στους κακοτραχαλους κωλοδρομους στον απροπυργο , και εχω κανει και 3 μικρα ταξιδακια....(μεσα στην πολη δεν τρεχω ποτε)

Ποτε δεν μου εχει ζητησει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ!.....ακομα και οταν διαπιστωσα οτι τα μπροστινα του μεσα αντι για λαδι ειχανε ΛΑΣΠΗ , ακομα και οταν κοιταξα το διαφορικο και ειδα οτι δεν υπηρχε σταλα βαλβολινης μεσα , αυτο λειτουργουσε αδιαμαρτυρητα!!...οσοι εχουν διαβασει ολο το θρεντ που εχω αναρτησει το ξερετε ηδη!





....χμμμμ..



...ολα αυτα μεχρι την παρασκευη που μας περασε......
το μηχανακι παει! ....... ΧΑΛΑΣΕ!! :bawl: :lol:

Ειχαμε παει με το xv με την joan σε μια μοτοσυναντηση και μετα φυγαμε μια μικρη παρεα και τσιμπησαμε κατι στoν ρεντη....
Στην επιστροφη μολις παρκαρα το μηχανακι παρατηρησα οτι ειχαν αποδυναμωθει ΠΟΛΥ τα φωτα και αμεσως μετα εσβησε...
πατησα την μιζα ...ΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ......ΤΙΠΟΤΑ!

Σαββατο πρωι φορτισα την μπαταρια και εδειξε οτι εχει λιγη ''ζωη'' ακομα....σκεφτηκα να το παρακολουθησω λιγες μερες και αν δεν αντεξει τωρα που ζεστανε ο καιρος και δεν εχει υγρασιες , να παω να παρω μια καινουργια....
Η μπαταρια αντεξε με αυτην την φορτιση εως την περασμενη δευτερα το βραδυ! (..παλι βραδυ ε?..χμμμ)

......παλι τα ιδια , παλι αδυναμα φωτα , παλι μολις παρκαρα στην καφετερια δεν ειχε δυναμη να γυρισει την μιζα....
....''δεν γ@μιεται'' σκεφτηκα!....θα το βαλω σπρωχτο και θα παω αυριο να παρω μια μπαταρια να τελειωνει το εργο....και καθισα με την παρεα μου και απολαυσα το καφεδακι.

Οταν ηταν η ωρα να φυγουμε , το μηχανακι ειχε κρυωσει (οπως και η μπαταρια) , και η μιζα γυρισε ραθυμα μεν , αλλα αρκετα ωστε να εκκινηθει το μοτερ.....

Γυρισα στο γκαραζ με τον dashmod και καναμε μερικους ελεγχους (στις 02:00 το βραδυ)!

To πρωτο πραγμα που σκεφτεται κανεις ειναι οτι κακαρωσε η μπαταρια....ΑΜ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!!!

ειχα την υποψια οτι δεν ειναι απλα η μπαταρια πεσμενη...και τις δυο φορες που η μοτοσυκλετα εμεινε απο ρευμα , ηταν μετα απο ΧΡΗΣΗ..(βραδυ με αναμενα φωτα)......

Μετρησαμε το βολταζ με το μοτερ εν κινησει και εδειχνε σκαρτα 12 volt...
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ???
Σημαινει οτι το μηχανακι ΔΕΝ ΦΟΡΤΙΖΕΙ!!!


Αρα= ανορθωτης ή περιελιξη (τα δυο πιθανοτερα!)
..οσο παλια μπαταρια και να εχεις , την ωρα που θα λειτουργει ο κινητηρας θα δειχνει 13,5-14 volt!...απλα δεν θα ειναι ικανα τα στοιχεια πλεον να διατηρησουν την χωρητικοτητα της μπαταριας.....οποτε παει για φουντο!

anyway!.....ξανα λοιπον στο γκαραζ απο το πρωι της τριτης (αυτη τη φορα με περιμενε απ' εξω ο κωστας) , να βρω εναν ανορθωτη που εχω φυλαξει απο virago 250 , και να παω απο εναν ηλεκτρολογο να τον βαλουμε πανω (αν ηταν αυτη η ζημια) , αλλιως να τσεκαρουμε την γεννητρια...(που δεν εχω ανταλλακτικο)...χμμμμμ!!

καταλυτικη βεβαια για σημερα η παρουσια του κωστα....

-''δεν βαζεις εσυ ρε μaλακα τον ανορθωτη?..μπορει να ταιριαζει ετσι οπως ειναι!''

-''λες?''

-''λεω''

-''φτιαξε καφε και ξεκιναμε παρεα!''


ΛΟΙΠΟΝ!!!

ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΩ!!!

Οπως λυσαμε το αριστερο καπακι για να ξεφισαρουμε τον ανορθωτη , πεφτει το ματι μας στην ΑΣΦΑΛΕΙΑ του....Οπως ολοι σχεδον οι ανορθωτες ετσι και στο μηχανακι μου η ασφαλεια του ανορθωτη ΔΕΝ ειναι στο ασφαλειοκουτι , αλλα σε ενα ξεχωριστο (δικο του) κουτακι με δυο ακροδεκτες....

πως ητανε?
20 αμπερ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΣΜΕΝΟΥ ΠΑΞΙΜΑΔΙΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ?


ΔΕΙΤΕ!!! :eyepop:


223715

zefos1100xx
17/04/2011, 16:45
...δεν συζηταμε βεβαια πως βγηκε η ασφαλεια απο μεσα.....επισης καρβουνιαστηκαν οι ακροδεκτες μεσα στο ασφαλειοκουτι και ''αρπαξε'' και το πλαστικο!


223716

zefos1100xx
17/04/2011, 16:46
το προβλημα επιλυθηκε απλα και γρηγορα με χαρες και με τραγουδια!

πεταχτηκε ο κωστας να παρει ψωμι , δυο ασφαλειοκουτια και 3-4 ''εικοσαρες'' ασφαλειες (αν και ειχα spare)......

...το ενα κουτι μπηκε επανω με την νεα ασφαλεια , το δευτερο για να υπαρχει!

κοστος: 5€!

αρε virago!....Με μαδησες!!!


223717

zefos1100xx
17/04/2011, 16:47
Ο λογος που καρβουνιαστηκε ετσι το ασφαλειοκουτι ειναι πιθανοτατα η κακη επαφη ενος η και των δυο θυληκων ακροδεκτων , καθως ειχαν ανοιξει και ειχαν τζογο με τους αρσενικους ακροδεκτες....


μια κακια επαφη με τετοιο αμπεραζ δημιουργει σπινθηρισμους.....δηλαδη καταλαβατε γιατι ξεροψηθηκε το κακομοιρο!

Τους ''πατησα'' λιγο με ενα πενσακι , εβαλα λιγο σπρευ και ολα καλα!

το μηχανακι πηρε μπροστα και στο ρελαντι εδειχνε 13,6 volt , αν ανεβαζα ελαχιστες στροφες πηγαινε στο ''κανονικο'' 14!!

(..που σημαινει οτι περιελιξη-μαγνητες-ανορθωτης-καλωδιωση ειναι ok!)

sv9cvk
17/04/2011, 18:18
:beer: :beer:

John Steed
17/04/2011, 20:41
Απίστευτο...


Πως θα συνέλθεις ψυχολογικά από αυτό το σοκ?

:hypnotize :hypnotize

zefos1100xx
17/04/2011, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
....Πως θα συνέλθεις ψυχολογικά από αυτό το σοκ?

:hypnotize :hypnotize

θα τα καταφερω σταυρο......

...τελικα η μπαταρια δεν ειχε τιποτα οποτε το ανειπωτο οικονομικο ρηγμα των 5€ που ανοιξε στην τσεπη μου υπερκαλυφθηκε απο τα 40€ που γλυτωσα απο την μπαταρια...


...θα επιζησω ρε φιλε!:rotflmao: :lol:

sergiosm
17/04/2011, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
θα τα καταφερω σταυρο......

...τελικα η μπαταρια δεν ειχε τιποτα οποτε το ανειπωτο οικονομικο ρηγμα των 5€ που ανοιξε στην τσεπη μου υπερκαλυφθηκε απο τα 40€ που γλυτωσα απο την μπαταρια...


...θα επιζησω ρε φιλε!:rotflmao: :lol:

και με το .... σοκ του ότι τελικά ............. δεν χαλάει
(πάνω μάλιστα που χάρηκες ότι ... χαλάει) τί θα κάνεις;;;;;;;

:lol: :lol:

:beer: :beer: :beer: :beer:

zefos1100xx
18/04/2011, 02:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
και με το .... σοκ του ότι τελικά ............. δεν χαλάει
(πάνω μάλιστα που χάρηκες ότι ... χαλάει) τί θα κάνεις;;;;;;;

:lol: :lol:

:beer: :beer: :beer: :beer:

μηδενα προ του τελους μακαριζε!....ενδεχομενως καποια στιγμη να κανει ΜΠΑΜ!!!:rotflmao: :lol:

Κατσε να κανω και μια αναφορα στο κοστος που εχω να κανω καιρο......(περιλαμβανει τα τελευταια εξοδα σε μπροστινα , τα ρουλεμαν και την ζημια των 5€)
Γενικα σαν συνολο οτιδηποτε ξοδεψα απο λαδια/αναλωσιμα/μετατροπες εως και την παραμικρη βιδα χωρις βεβαια την αγορα της μοτοσυκλετας.


edit3): 17/4/11 κοστος 908€

motomaniac
28/04/2011, 03:31
πηρα το θρεντ σου μονοκοπανια..
αποψεις κι αμα με εχεις χεσμενο δεν θα παρεξηγηθω.. :D
θα συμφωνησω με πολλους για το χρωμα.. ποτε δεν το συμπαθησα σε τιποτε τροχοκινουμενο...
σκεψου ολα να ηταν ιδια ακομα και οι ριγες αλλα το χρωμα μαυρο.. ξερεις ποσο πιο γιαλιστερα θα ηταν τα νικελ?? λογω αντιθεσης.. χωρια οτι πανω στο μαυρο καθρεφτιζονται κιολας..
επισης δεν μου αρεσαν ποτε αυτα τα ψεφτικα φιλτροκουτια των βιραγκο... βγαλτα πασα μου κι αμολα δυο χοανες τουμπανα να παρει κακια το μοτορι.. ;)

αλλη παρατηρηση και θετικη.. ρε μπαγασα ριχνεις πολυ χαμαλικι που αποδιδει.. στα γυαλισματα θα σου προτεινα 2 αλοιφες μια ειναι η sonax κι η αλλη η autoglymm metal polish. κι οι δυο θα σε εκπληξουν με το ποσο λιγοτερο τριψιμο θα χρειαστεις.. κανουν θαυματα και μονο με 800αρι να το εχεις περασει.. και εννοιειται μονο με μαλακη βουρτσα.. εγω δεν ειχα λεφτα για σκληρη δυστυχως..

παμε παλι στα αρνητικα
ρε συ το βερνικι γιατι το χαλασες τριβοντας?????????????????????????????????????? :mad: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: δεν γυαλιζε απο μονο του? τοτε εχει προβλημα.. δεν ειμαι και 1000% σιγουρος ρωτα τον lspiros και sv9ck αλλα νομιζω πως αυτο που κανεις ειναι εντελως λαθος και σιγουρα χαλασες την ποιοτητα σε βαθος χρονου..

θετικα παλι..αυτο με τα φωτα πιοο ψηλα λεει.. και δειχνει και πιο μακρυ το πιρουνι της... ;) ωπα εφτασα και στην πατεντα της επιμηκυνσης.. ρε συ ζεφο οτι και να πεις εμενα δεν με πειθουν οι δυο εξωτερικες βιδες συσφιξης.. και ειδικα οταν η κατω τιμονοπλακα ειναι με μονο μια βιδα..εχω δει εδω μεσα καποιου την πατεντα για επιμηκυνση σε TDM αν θυμαμαι καλα με προσθηκες που βιδωναν μεσα στο πασο της ταπας του καλαμιου.. αν κι ειμαι εναντια ξεκαθαρα σε τετοιες πατεντες για λογους ασφαλειας.. δεν ξανακοιταμε τι καλαμια να ταιριαξουμε απο αλλο μηχανακι? custom enduro??? λογικα μας ενδιαφερει αρχικα η διαμετρος και το μηκος.. μπορει πχ [χ λεω απο steed να κανουν και να ειναι πιο μακριες.. ;)


και με το .... σοκ του ότι τελικά ............. δεν χαλάει
(πάνω μάλιστα που χάρηκες ότι ... χαλάει) τί θα κάνεις;;;;;;;

θα παρει ενα ιταλικο να σωθει.. εμας το piaggio liberty 20006 μοντελο με 13000κμ παντως δεν στελενει καθολου ρευμακαι δεν ειναι απο ασφαλεια.. παρε ενα κι εσυ να εχεις να φτιαχνεις..
:yuck:

καλες μετατροπες φιλε..

ΥΓ. αφου ρε μπαγασα το εχεις με τις βαφες γιατι δεν το κανειες μαυροι?? ε?
ε?
ε??
:D

zefos1100xx
28/04/2011, 04:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
...
ΥΓ. αφου ρε μπαγασα το εχεις με τις βαφες γιατι δεν το κανειες μαυροι?? ε?
ε?
ε??
:D


ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΑΥΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!...ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!

ΑΜΑΝ ΠΙΑ!

ΝΙΣΑΦΙ!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zefos1100xx
28/04/2011, 04:44
...αυριο θα σου απαντησω επιμερους σε καθε ζητημα που εθεσες...

τωρα κανει νυστα!:beer:

motomaniac
28/04/2011, 05:50
:beer: :beer: :beer: ειχες και εσυ την γυναικα να σου θετει ολα τα ερωτηματα μεταμεσονυκτια??? χαχαχαχα :( :eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zefos1100xx
28/04/2011, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
πηρα το θρεντ σου μονοκοπανια..
αποψεις κι αμα με εχεις χεσμενο δεν θα παρεξηγηθω.. :D
θα συμφωνησω με πολλους για το χρωμα.. ποτε δεν το συμπαθησα σε τιποτε τροχοκινουμενο...
σκεψου ολα να ηταν ιδια ακομα και οι ριγες αλλα το χρωμα μαυρο.. ξερεις ποσο πιο γιαλιστερα θα ηταν τα νικελ?? λογω αντιθεσης.. χωρια οτι πανω στο μαυρο καθρεφτιζονται κιολας..
επισης δεν μου αρεσαν ποτε αυτα τα ψεφτικα φιλτροκουτια των βιραγκο... βγαλτα πασα μου κι αμολα δυο χοανες τουμπανα να παρει κακια το μοτορι.. ;)

σχετικα με το χρωμα εχω αναφερθει πολλες φορες ηδη , περα απο καποιους συγκεκριμενους λογους που με οδηγησαν σε αυτην την επιλογη...........ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!
(....βεβαια δεν αποκλειεται να το ξαναβαψω στο μελλον κατι διαφορετικο....)








Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
..αλλη παρατηρηση και θετικη.. ρε μπαγασα ριχνεις πολυ χαμαλικι που αποδιδει.. στα γυαλισματα θα σου προτεινα 2 αλοιφες μια ειναι η sonax κι η αλλη η autoglymm metal polish. κι οι δυο θα σε εκπληξουν με το ποσο λιγοτερο τριψιμο θα χρειαστεις.. κανουν θαυματα και μονο με 800αρι να το εχεις περασει.. και εννοιειται μονο με μαλακη βουρτσα.. εγω δεν ειχα λεφτα για σκληρη δυστυχως..

θα δοκιμασω αυτα που λες στην πρωτη ευκαιρια.....αν και με την autosol που χρησιμοποιω ειμαι πολυ ικανοποιημενος....







Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
.....παμε παλι στα αρνητικα
ρε συ το βερνικι γιατι το χαλασες τριβοντας?????????????????????????????????????? :mad: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: δεν γυαλιζε απο μονο του? τοτε εχει προβλημα.. δεν ειμαι και 1000% σιγουρος ρωτα τον lspiros και sv9ck αλλα νομιζω πως αυτο που κανεις ειναι εντελως λαθος και σιγουρα χαλασες την ποιοτητα σε βαθος χρονου..


σε βαθος χρονου?
....πριν κανα 2μηνο μου εφυγε ενα σφυρι απο το στυλιαρι προς τα πισω (κινητογραφικο γελιο λεμε!)...και κοπανησε πανω στο φτερο του xv.....παγωσε το αιμα μου!
...ελα να βρεις το σημαδι που εγινε.....(αν το βρεις θα σου χαρισω το μηχανακι!) :beer: :eyepop:
...επισης μεσα στο γκαραζ εφυγε κατω μια στιβα με ελαστικα και το ''πανω-πανω'' κατεληξε στο δεξι πλαϊνο καπακι του virago.....αφησε μια μαυριλα γ@μησε τα!....περασα με χοντρη αλοιφη να την βγαλω και να δω αν υπαρχει ζημια...αλλα ΤΙΠΟΤΑ!
......Θελω να καταληξω οτι δεν εχει κανενα προβλημα το βαψιμο του....και πολυ καλο ειναι μαλιστα!






Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
...θετικα παλι..αυτο με τα φωτα πιοο ψηλα λεει.. και δειχνει και πιο μακρυ το πιρουνι της... ;) ωπα εφτασα και στην πατεντα της επιμηκυνσης.. ρε συ ζεφο οτι και να πεις εμενα δεν με πειθουν οι δυο εξωτερικες βιδες συσφιξης.. και ειδικα οταν η κατω τιμονοπλακα ειναι με μονο μια βιδα..εχω δει εδω μεσα καποιου την πατεντα για επιμηκυνση σε TDM αν θυμαμαι καλα με προσθηκες που βιδωναν μεσα στο πασο της ταπας του καλαμιου.. αν κι ειμαι εναντια ξεκαθαρα σε τετοιες πατεντες για λογους ασφαλειας.. δεν ξανακοιταμε τι καλαμια να ταιριαξουμε απο αλλο μηχανακι? custom enduro??? λογικα μας ενδιαφερει αρχικα η διαμετρος και το μηκος.. μπορει πχ [χ λεω απο steed να κανουν και να ειναι πιο μακριες.. ;)

ΧΜ ΧΜ ΧΜ!
....εξηγω αρκετα αναλυτικα οτι τα καλαμια ''χωνευουν'' αρκετα βαθια μεσα στις προσθηκες και οτι εχουν ΜΗΔΕΝΙΚΟ τζογο.....

...σαν μετατροπη δεν ειναι και οτι καλυτερο για την οδηγησιμοτητα , αλλα μιλαμε για ενα V2 400cc......(!)....προσανατολισμενο να ''δειχνει'' και οχι για να κανει γυρους στην πιστα....







Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
....και με το .... σοκ του ότι τελικά ............. δεν χαλάει
(πάνω μάλιστα που χάρηκες ότι ... χαλάει) τί θα κάνεις;;;;;;;

...αστα να πανε φιλε!....ΚΑΤΑΡΑ!!!:rotflmao:






Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
καλες μετατροπες φιλε..


ευχαριστω φιλε!
ΕΠΙΣΗΣ!!:beer:

zefos1100xx
29/04/2011, 03:06
...μπορει να αφηνω ενα εξαρτημα στο μηχανακι μισοτελειωμενο η με καποιο αποτελεσμα το οποιο δεν με ικανοποιει , αλλα στην ουσια δεν ησυχαζω.....


Πριν μερικους μηνες προσπαθουσα να βαψω ''νικελ'' (ανεπιτυχως) μερικα εξαρτηματα....


Ειχα βουρτσαρει την τιμονοπλακα μου και ηθελα κατι αναλογο με την βιδα του σταυρου......δοκιμασα με νικελ βαφη και βγηκε ετσι:


224875

zefos1100xx
29/04/2011, 03:07
περα απο το ασχετο αποτελεσμα , η βαφη δεν αντεξε στο 22αρι γερμανοπολυγωνο και ''πληγιαστηκε'' κατα διαστηματα που χρειαστηκε να μαστορεψω...


ουσιαστικα η λυση ηταν μπροστα στα ματια μου , απλα δεν την εβλεπα....




εξελισσομεθα!

ξεβαψα το χρωμα με remover , περασα με ενα 1000αρακι ντουκοχαρτο και γυαλισα με βουρτσα για μεταλλα!

ιδου!


224876

zefos1100xx
29/04/2011, 03:08
....μετα απο καιρο η λυση βρεθηκε......
:D


224877

sv9cvk
29/04/2011, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
....μετα απο καιρο η λυση βρεθηκε......
:D

:D :beer:

John Steed
29/04/2011, 18:04
Πόσο καιρό σου πήρε να το σκεφτείς? :mad:




:rotflmao: :rotflmao:





Δοκίμασες νίκελ σε σπρέυ?

zefos1100xx
29/04/2011, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Πόσο καιρό σου πήρε να το σκεφτείς? :mad:




:rotflmao: :rotflmao:





Δοκίμασες νίκελ σε σπρέυ?


πολυ καιρο....

ναι!...νικελ σε σπρευ....με 2 διαφορετικα μαλιστα...ΜΟΥΦΑ ΛΕΜΕ!

virus
29/04/2011, 22:35
αλλος ενας που το διαβασε μονοκοπανια:bigcry:

απιστευτη καστομια και ενα μεγαλο ρεσπεκτ στις πατεντες και την προσωπικη δουλεια που βαζεις. αυτο το ειδος τεχνοτροπιας θελει χερα στα εργαλεια. προσωπικα δεν μαρεσουν τα τσοπερ αλλα μαρεσουν πολυ ολες αυτες οι πατεντες. ενα μεγαλο μπραβο εδω.

οσο διαβαζα στην πορεια μουχε κατσει αυτο το φρεατιο της ευδαπ με την μεταλικη πλακα. και ελεγα μα στο πεζοδρομιο κανει οοοολες αυτες τις δουλειες. δεν παει μωρε να βρει εναν χωρο ενα γκαραζακι να στεγασει τα εργαλεια και τις μηχανες; και τσουπ ξαφνικα πηρα την απαντηση μου. εκει μου βγηκε ο καφες απο την μυτη :rotflmao:

επιτελους τερμα και τα πεζοδρομια. τωρα π0τανα πολυτελειας και με ..ρδελο κανονικοτατα :beer:

και παλι μπραβο σου αλλα περισσοτερο που μοιραζεσαι τις γνωσεις σου μαζι μας :sun:

παρακολουθω και το kawa:winka:

:beer:

motomaniac
30/04/2011, 17:16
σεφο.. η βιδα που γυαλισες μαλλον θελει βερνικι γιατι αν ειναι σιδερο θα σκουριασει.. αν ειναι αλουμινιο :D :D :D .

zefos1100xx
30/04/2011, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
σεφο.. η βιδα που γυαλισες μαλλον θελει βερνικι γιατι αν ειναι σιδερο θα σκουριασει.. αν ειναι αλουμινιο :D :D :D .

σιδερο ειναι φυσικα και οχι ανοξειδωτο....

την περασα και με autosol , θα την παρακολουθησω πως θα παει για λιγο καιρο.....


βερνικι?....μπααααα! Μολις πιασει κλειδι πανω στην βιδα θα το ρημαξει.



....θα δειξει.

zefos1100xx
29/06/2011, 10:50
πριν λιγο καιρο ειπα να φτιαξω (παλι!) την σελα στο virago.....

θα φτιαξω κατι απο την αρχη και θα αντικαταστησω οχι μονο το καλυμα , αλλα και ΟΛΟ το αφρωδες υλικο....

οι δυο μεγαλυτερες δυσκολιες ειναι κατα πρωτον η ελλειψη χρονου , και κατα δευτερον το να μπορεσω να καταληξω πως ακριβως θελω να την κανω....


λοιπον...δωστε βαση στην πενιά , θα ποσταρω αρκετα αναλυτικα , σε φαση να μπορεσετε και μονοι σας να φτιαξετε σελα στο μηχανακι σας.....


230432

zefos1100xx
29/06/2011, 10:52
το μονο που εμεινε ως εχει ειναι το πλαστικο πλαισιο του καθισματος.....ολα τα αλλα αλλαχτηκαν~


230433

zefos1100xx
29/06/2011, 10:53
μερικες προβες....

κλασσικα πραγματα!


230434

zefos1100xx
29/06/2011, 10:56
αυτο που βλεπετε στην φωτο ειναι το νεο αφρωδες υλικο που θα εχει στο εξης η σελα του Virago....

η κεντρικη ιδεα ειναι να φτιαξω κατι ''χαμηλο''....(!)


ΣΑΥΡΑ ΛΕΜΕ!!!
:D


230435

zefos1100xx
29/06/2011, 10:57
αυτη ειναι η κατω επιστρωση απο το νεο αφρωδες υλικο της σελας!
:eyepop: :eyepop:


230436

zefos1100xx
29/06/2011, 10:59
εκοψα μερικα κομματια τεφλον τα οποια ταιριαζουν ακριβως με τις ''κογχες'' και τις αυλακωσεις του πλαισιου της σελας....


230437

zefos1100xx
29/06/2011, 11:00
....τους εβαλα ισχυρη δερματοκολλα....




(ολα αυτα στην περιπτωση που θελουμε να αντικαταστησουμε το αφρωδες ετσι?...)


230438

zefos1100xx
29/06/2011, 11:01
...και τα κολησα στον κατω μερος της βασης του αφρωδους υλικου...

τωρα πλεον το νεο ''πανελ'' ταιριαζει ΑΚΡΙΒΩΣ με το πλαισιο της σελας του xv!
:beer:


230439

zefos1100xx
29/06/2011, 11:03
αυτα τα κομματια θα δωσουν καποια εξτρα αποροφητικοτητα στην σελα χωρις αυτη να ειναι ογκωδης....επισης δεν θα εξεχει κανενα τμημα απο το (σκληρο) πλαισιο , ωστε να φτανει στα οπισθια των επιβαινοντων!

τελειωνοντας με το αφρωδες υλικο της σελας , προσθεσα και δυο επιπλεον στρωσεις απο 10mm μαλακου υλικου τα οποια θα κανουν το συνολο οσο πιο ανετο γινεται (για το παχος του-μην ξεχνιομαστε)!

στην φωτο το πλαινο τμημα του μαλακου υλικου περιμετρικα της σελας.


230440

zefos1100xx
29/06/2011, 11:06
οσο για το καλυμα , ηθελα να βαλω κατι αρκετα ''τσοπεραδικο'' και εντονο....

μετρησα & εκοψα τα κομματια της βασης , αλλα και του σχεδιου που θα την διακοσμει , τα ταιριαξα ολα μαζι και τα εστειλα σε ραφτη που εξειδικευεται σε τετοιες δουλειες....

στην φωτο το καλυμα οταν παρεληφθει απο εκει που το ειχα στειλει για γαζωμα,
:sun:


230441

zefos1100xx
29/06/2011, 11:07
τα χρωματα που επελεξα ειναι καφε-μαυρο με κοκκινο ρελι και χρυσο μαλτεζικο σταυρο!

...αδιαβροχοποιηση των ραφων παντου.....


230442

zefos1100xx
29/06/2011, 11:08
...και την καρφωσα με το καρφωτικο πιστολι στο πλαστικο πλαισιο.....

το μετρημα ηταν αριστο και η τρυπα για την κλειδαρια επεσε ακριβως εκει που ειχα υπολογισει!!!

περασα και το νικελ πατεντο-στεφανι σον αφαλο και ολα οκ!!!


230443

zefos1100xx
29/06/2011, 11:09
...και βεβαια τοποθετηση στην μοτοσυκλετα!!


ο βασικος στοχος ηταν να ''χαμηλωσει'' η θεση οδηγησης και , και φυσικα να ''σαυριασει'' η μοτοσυκλετα στην οψη...

θα ελεγα οτι τα καταφερα!!


230444

zefos1100xx
29/06/2011, 11:11
...αλλη μια φωτο απο διαφορετικη γωνια....


230445

zefos1100xx
29/06/2011, 11:14
τωρα παει με την γραμμη του πισω φτερο καλυτερα.......α!!......ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙ!!!!


230446

zefos1100xx
29/06/2011, 11:16
...και μια νυχτερινη!:D


230447

Λουλάς
08/07/2011, 19:15
Καλοτάξιδο!!!!!Καλως ήρθες στην οικογένεια Virago!!!!:beer: :beer: :beer: :beer:

John Steed
08/07/2011, 21:13
Σαύρα λέμε! :cool:

taisteal
09/07/2011, 02:07
αψογος:beer: :beer: :beer: :beer:

sv9cvk
13/07/2011, 14:45
Τωρα το ειδα....
ΩΡΑΙΑΑΑΑ η σελα μαστορα !!!a8: :a07: :a07: :a18:

DARK NEBULA
19/09/2011, 21:25
Παιδια καλησπερα καλος σας βρηκα zefos εχεις κανει πραγματη παρα πολυ καλη δουλεια και μου εδωσες τροφη για να ξεκινησω και εγω με ενα virago vx 750 1989 μοντελο που βρηκα σημερα και θελω να το φτιαξω bobberaki μου εδωσες πολλες ιδεες να εισε καλα ...(ευχωμε μονο να παρει εμπρος μετα απο 2 χρονια ακινησιας χωρισ προβληματα):a2: :a2:

TAKSIMIS
26/09/2011, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
...επειδη περασε ο καιρος , βαζω μια φωτογραφια ''πριν & μετα'' για να ειναι εμφανεστερες οι αλλαγες που εγιναν....

οριστε πως ηταν το μηχανακι οταν το πηραμε με την ιωαννα και πως ειναι σημερα μετα απο περισσοτερες απο 400 ωρες δουλειας πανω του....

πως ξεκιναμε και που καταληγουμε...


πολυ καλη δουλεια φιλε zefo!
τελικα με τα custom πρεπει να εισαι λιγο της υπερβολης..
Να σε πω..η γυναικα ανεβαινει πλεον, για ντρεπεται?

zefos1100xx
26/09/2011, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TAKSIMIS
πολυ καλη δουλεια φιλε zefo!
τελικα με τα custom πρεπει να εισαι λιγο της υπερβολης..
Να σε πω..η γυναικα ανεβαινει πλεον, για ντρεπεται?


φυσικα και ανεβαινει....
και γιατι να ντρεπεται δεν σε καταλαβα?

πηγαμε με αυτο διακοπες στην σαντορινη......

μου το ζητουσαν εκει να το αγορασουν σε τιμη που αν αναφερω δεν θα λαβει η ελλαδα την επομενη δοση.....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(η φωτο ειναι φυσικα στην οια...)


236673