PDA

View Full Version : νέος οδηγός....heeeelp!!!!!!!



thanos8527
10/05/2010, 12:42
καλησπέρα!κατ'αρχας να σας πώ οτι με το θέμα μηχανή είμαι το λιγότερο,ασχετος.Δεν γνωρίζω να οδηγώ.Εχω οδηγήσει παλαιότερα κάποια παπάκια,αλλά και αυτό περίπου 10 φορές(εκ των οποίων,την μία τσακίστηκα).θα βγάλω δίπλωμα στον επόμενο μήνα(κατηγορία Α).Αξίζει να κάνω παραπάνω πρακτικά?Ή υπάρχει κάποια σχολή να πάω μετά ώστε να με εκπαιδεύσουν πρίν κάνω τον χάρο? θα ήθελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει να διαλέξω μηχανή.Την χρειάζομαι για την δουλειά μου,αλλά και για εκδρομές κτλ. Οπότε θα κυκλοφορώ τόσο εντός,όσο και εκτός πόλης.Προσανατολίστηκα σε μηχανές sport-touring,όπου είδα και μία honda transalp 650 του 2005,με 15.000χλμ,σχαρες,μπαγκάζια και την έδινε 4.000(γενικώς κλίνω προς τις honda). Φαινόταν σε καλή κατάσταση.Μπορώ να διαθέσω περίπου 6-7000 ευρώ(μαζί με εξοπλισμό κτλ).Αυτο που ζητάω είναι κάτι εύκολο στην οδήγηση,αξιόπιστο αλλά και γρήγορο,χωρίς όμως να έχει νευρικό γκάζι ή κατι τέτοιο.Όπως επίσης να είναι και σχετικά φθηνό σε καθημερινή χρήση.Ποιά πράγματα πρέπει να κοιτάξω στην μηχανη για να καταλάβω αν είναι σε καλή κατάσταση?και γενικότερα είμαι ανοικτός σε οποιαδήποτε συμβουλή έχετε να μου δώσετε.Επίσης,αν μπορείτε να μου προτείνετε εξοπλισμό.

McGyver
10/05/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
καλησπέρα!κατ'αρχας να σας πώ οτι με το θέμα μηχανή είμαι το λιγότερο,ασχετος.Δεν γνωρίζω να οδηγώ. Εχω οδηγήσει παλαιότερα κάποια παπάκια,αλλά και αυτό περίπου 10 φορές(εκ των οποίων,την μία τσακίστηκα).θα βγάλω δίπλωμα στον επόμενο μήνα(κατηγορία Α).

Καλώς τον...
Μου θυμίζεις τον εαυτό μου πριν από 5 χρόνια...


Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
Αξίζει να κάνω παραπάνω πρακτικά?Ή υπάρχει κάποια σχολή να πάω μετά ώστε να με εκπαιδεύσουν πρίν κάνω τον χάρο?

Εγώ δεν έκανα παραπάνω πρακτικά στη σχολή οδηγών.
Πήρα το δίπλωμα, τον εξοπλισμό μου, τη μηχανή μου και σιγά σιγά στην αρχή την έμαθα.
Δε βιάστηκα να βγω παραέξω.
Σε ένα περίπου μήνα έμαθα να τη χειρίζομαι.
Μετά από 6 μήνες πήγα στο 0-300 Riding School.
Θα σου πρότεινα αφού εξοικειωθείς με τη μηχανή σου να πας στο σχολείο αυτό.


Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
θα ήθελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει να διαλέξω μηχανή.Την χρειάζομαι για την δουλειά μου,αλλά και για εκδρομές κτλ. Οπότε θα κυκλοφορώ τόσο εντός,όσο και εκτός πόλης.Προσανατολίστηκα σε μηχανές sport-touring,όπου είδα και μία honda transalp 650 του 2005,με 15.000χλμ,σχαρες,μπαγκάζια και την έδινε 4.000(γενικώς κλίνω προς τις honda). Φαινόταν σε καλή κατάσταση.Μπορώ να διαθέσω περίπου 6-7000 ευρώ(μαζί με εξοπλισμό κτλ).Αυτο που ζητάω είναι κάτι εύκολο στην οδήγηση,αξιόπιστο αλλά και γρήγορο,χωρίς όμως να έχει νευρικό γκάζι ή κατι τέτοιο.Όπως επίσης να είναι και σχετικά φθηνό σε καθημερινή χρήση.Ποιά πράγματα πρέπει να κοιτάξω στην μηχανη για να καταλάβω αν είναι σε καλή κατάσταση?και γενικότερα είμαι ανοικτός σε οποιαδήποτε συμβουλή έχετε να μου δώσετε.Επίσης,αν μπορείτε να μου προτείνετε εξοπλισμό.

Με 2.000 παίρνεις πλήρη και εξαιρετικό εξοπλισμό που θα σε καλύψει σε κάθε εποχή.
Επιπλέον κάνεις και το σχολείο που σου έγραψα παραπάνω.
Επειδή, όπως λες, δεν ξέρεις πολλά από μηχανές πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση αγοράς καλό θα ήταν να δει τη μηχανή ένας έμπιστός σου μηχανικός.
Αν βρίσκεσαι Αθήνα μπορώ να σου συστήσω.

Όσον αφορά τέλος στο Transalp, μη το φοβηθείς σαν αρχάριος.
Εγώ φοβήθηκα να το πάρω (παρά τις συμβουλές εδώ μέσα) και το 125αράκι μου, παρ' ότι του ήπια το αίμα το βαρέθηκα γρήγορα.
Πιστεύω πως με το μυαλό στο κεφάλι σου (και λόγω ηλικία πιστεύω πως το έχεις) δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Για ό,τι άλλο χρειαστείς συν-γενεθλιάζοντα στη διάθεσή σου...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

thanos8527
10/05/2010, 14:12
πρώτον,σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και το χρόνο που μου διέθεσες.Όσον αφορά την transalp,θα με υποχρέωνες αν μου σύστηνες κάποιον μηχανικό(υπ'όψιν ότι θέλει στο χώρο του).Πάντως έχεις δίκιο.και εμένα με τρόμαξε κάπως,η αλλαγή απο το mountain bike που έκανα στα 15 μου σε transalp ειναι κάπως...:)
Υπάρει κάποια άλλη μηχανή που θα έπρεπε να έχω κατά νου,συμφωνα ,πάντα,με τα κριτήρια που προανέφερα?
και πάλι,σε ευχαριστώ!!

McGyver
10/05/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
πρώτον,σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και το χρόνο που μου διέθεσες.

Χρεώνω με την ώρα, οπότε μη σκας :lol: ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
Όσον αφορά την transalp,θα με υποχρέωνες αν μου σύστηνες κάποιον μηχανικό(υπ'όψιν ότι θέλει στο χώρο του).

Για το μηχανικό σου στέλνω π.μ. ...
Αν και αυτό "θέλει στο χώρο του" δε μ' αρέσει.
Ο σωστός πωλητής θα έπρεπε να είναι διατεθιμένος να πάει τη μηχανή στο συνεργείο προτίμησης του ενδιαφερόμενου πωλητή (εντός λογικών πλαισίων φυσικά).



Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
Πάντως έχεις δίκιο.και εμένα με τρόμαξε κάπως,η αλλαγή απο το mountain bike που έκανα στα 15 μου σε transalp ειναι κάπως...:)
Υπάρει κάποια άλλη μηχανή που θα έπρεπε να έχω κατά νου,συμφωνα ,πάντα,με τα κριτήρια που προανέφερα?
και πάλι,σε ευχαριστώ!!

Μη σε τρομάζει το Transalp ειλικρινά.
Εγώ, αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω Transalp θα έπαιρνα (οι παλιοί παρακαλώ να το βουλώσουν).
Εναλλακτικές επιλογές είναι τα κανούρια 250άρια (π.χ. Ninja 250, VTR250).

:beer:

ανωνυμος
10/05/2010, 15:21
http://agoramou.gr/?add=&message=&search=&nopic=&cheap=&cat=9&city=&lang=&nav=2&picview=&del=&ed=&conditions=&st=&ad=7695&view=1
κατι τετοιο θα σκεπτοσουν?
εγω πηγα σε αυτο απο 50cc και πραγματικα το βρηκα παιχνιδι.καλυπτει αυτα που περιγραφεις και ειναι φτηνο.

mikes
10/05/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ανωνυμος
http://agoramou.gr/?add=&message=&search=&nopic=&cheap=&cat=9&city=&lang=&nav=2&picview=&del=&ed=&conditions=&st=&ad=7695&view=1
κατι τετοιο θα σκεπτοσουν?
εγω πηγα σε αυτο απο 50cc και πραγματικα το βρηκα παιχνιδι.καλυπτει αυτα που περιγραφεις και ειναι φτηνο. ετσι ακριβως!! το ER-6 αν κανεις μια περιηγηση στο φορουμ θα καταλαβεις οτι ειναι το αγαπημενο μηχανακι των αρχαριων! ειτε ειναι στην ντυμενη εκδοση ειτε στη γυμνη ειναι ισως το πιο ευκολο μηχανακι για καποιον που δεν εχει ξανακαβαλησει ποτε! και το βρισκεις μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση και με λογικα χιλιομετρα σε πολυ καλη τιμη!! απο 3700 μεχρι 4800 παιζουν! εγω τουλαχιστον που εχω καταληξει εκει και ενδιαφερομαι να το παρω σε τετοιες τιμες το βρισκω! καινουριο εχει γυρω στα 7000!!

thanos8527
11/05/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
ετσι ακριβως!! το ER-6 αν κανεις μια περιηγηση στο φορουμ θα καταλαβεις οτι ειναι το αγαπημενο μηχανακι των αρχαριων! ειτε ειναι στην ντυμενη εκδοση ειτε στη γυμνη ειναι ισως το πιο ευκολο μηχανακι για καποιον που δεν εχει ξανακαβαλησει ποτε! και το βρισκεις μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση και με λογικα χιλιομετρα σε πολυ καλη τιμη!! απο 3700 μεχρι 4800 παιζουν! εγω τουλαχιστον που εχω καταληξει εκει και ενδιαφερομαι να το παρω σε τετοιες τιμες το βρισκω! καινουριο εχει γυρω στα 7000!!

τελικά,το αποφάσισα!μολις παρω το δίπλωμα παω για er6f!με πείσατε!:)
τα διαδικαστικά μένουν δλδ :).απο οτι διαβασα όντως είναι πολύ καλό για αρχάριους.wish me luck!σήμερα πάω να γραφτώ στην σχολή και ο θεός βοηθός!

XJR_Billy
11/05/2010, 11:52
Καλώς ήρθες και καλή τύχη φίλε !!!:beer: :beer:

thanos8527
11/05/2010, 11:56
Ευχαριστωωωωωω!!!!!!!!!!!