PDA

View Full Version : Γνωμες για kle 500 2002



atopos
19/05/2010, 18:45
Λοιπον αδερφια,σημερα περασα απο τον μηχανικο για αλλαγη λαδιων σε ενα sportcity και επεσε το ματι μου σε ενα kle 500 μωβ (http://www.bikez.com/motorcycles/kawasaki_kle_500_2000.php) που το ειχε για πουλημα(ουσιαστικα το ειχε σε "εκθεση" για λογαριασμο καποιου αλλου).

Το μηχανακι ειναι αυγουστου 2002 και φαινοτανε ιδιαιτερα "καθαρο" στο χρωμα(πλαστικα/σκελετος/και ο κινητηρας πραγματικα "ελαμπε") με εξαιρεση καποιες φυσιολογικες μικρογρατζουνιες,αλυσιδα/γραναζια/τακακια σε καλη κατασταση,λαστιχα ετσι και ετσι(michelin-ειχαν ακομα τις "πλαστικες τριχες" αλλα λογικα θα πανε καποια στιγμη για αλλαγμα μιας και πιστευω οτι θα εχουν ψιλοξεραθει.

Απο χλμ το κοντερ εγραφε ~14500 αλλα πιστευω πως πιθανοτατα θα εχουν γυριστει,αλλα και παλι δεν πιστευω το συγκεκριμενο-ετσι οπως το ειδα- να εχει κανει πανω απο ~35.000 στην χειροτερη με βαση τις δισκοπλακες και την γενικη εικονα.

Το ρεζερβουαρ εχει περαστει με πλαστικοποιηση(τωρα αυτο ειναι καλο η κακο?).

Θελει επισης τσιμουχες στην μπροστινη αναρτηση(δεν ειναι τιποτα τραγικο απλα η αριστερη εχει ψιλοδακρυσει).

Τελος το μηχανακι πηρε μπροστα σχετικα ευκολα παρολο που θα ειχε να κινηθει κανενα μηνα(ειχε παρα πολυ σκονη..).

Του εκανα και μια μικρη βολτα (5λεπτο) και μου φανηκε οτι κουμπωνανε οκ οι ταχυτητες και τα φρενα.Ισως μου εκανε λιγο εντυπωση πως σαν να μην πηγαινε εντελως "ευθυβολα" οταν αφησα εντελως το τιμονι.Ισως λογο του οτι πηγαινα αρκετα σιγα(~25-30χλμ)?

Με μια κουβεντα που εκανα με το μηχανικο μου ειπε οτι καλο θα ηταν να αλλαξω λαδια και κατα αλλα ειναι μια χαρα,μετα που του ειπα οτι θα ηθελα να κανω ενα σωστο σερβις(ρυθμιση βαλβιδων φιλτρα κτλ) μου λεει max ενα 150ευρω + ~90 ευρω για αλλαγη τσιμουχων στην μπροστινη αναρτηση.

Για να κλεισω μου φανηκε τιμια μηχανη για τα χρηματα που ζηταει ο ιδιοκτητης (1300ευρω -κρητη) και στην τελικη και ενα 500ευρω χαζοζημιες/μαζι με το service και εαν βγαλει στην χειροτερη των περιπτωσεων συνεχιζω να ειμαι εντος budget.

Για πειτε και εσεις οι εμπειροτεροι...

Υ.Γ Σαν να μου φανηκε επισης οτι παρολο που ηταν "στρωτος" ο ηχος του κινητηρα σαν να ηταν περισσοτερο φασαριοζικος απο οτι περιμενα για kle.
Y.Γ Ειμαι 26 χρονων 1.96/120κιλα και πρακτικα αυτη θα ειναι η πρωτη μηχανη που θα χω με εξαιρεση απο παπακια/scooterακια (εχω οδηγησει με αυτα ~50.000χλμ) και πρακτικα αναζηταω μια οικονομικη και απροβληματιστη πρωτη επαφη με τον χωρο της μηχανης κυριως για μικρες διαδρομες και εαν κατσει καμια χαλαρη παντα εκδρομουλα σε επαρχιακους δρομους αποστασης ~100-150χλμ...

Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο και τις γνωσεις σας..

ktmakis
20/05/2010, 05:45
Για το σκοπό που το θές είναι μια χαρά. Ο κινητήρας είναι λίγο θορυβώδης, και το σασμάν του λίγο "ξερό" , τσέκαρε αν μπορείς καδενούλα - τεντωτήρα, βάλε λαδάκια, ρύθμισε και βαλβιδούλες και είσαι μια χαρά.
Γενικά το 2κύλινδρο μοτερ των KLE - GPZ είναι αλεξίσφαιρο και δεν θα σου βγάλει κάτι.
Σέλα θέλει μια μικρή μετατροπή γιατί σπάς τα μπαλάκια σου στο τεπόζιτο, και μια γέφυρα στο μπροστινό γιατι με τον 21 τροχό στα απότομα φρένα το μπροστινό χορεύει τσιφτετέλι.
Τα χρήματα είναι ΟΚ και τα χλμ και να μην είναι πραγματικά δεν θα αντιμετωπίσεις σοβαρές βλάβες αν το προσέχεις. Αρκετά KLE έχουν κάνει πάνω από 200.000 χλμ και δεν έχουν χρειαστεί επισκευή.

DAYMAN
20/05/2010, 06:01
Τρομερά αξιόπιστο μηχανάκι,φτηνή συντήρηση,λογικη κατανάλωση,παλια φιλοσοφία σε οτι αφορά κινητήρα πλαίσιο,αναρτήσεις,αλλα καλη λυση για την δουλεια που το θέλεις.Τέλος να θυμάσαι την πολυ χαμηλή τιμη μεταπώλησης οταν θα την αντικαταστήσεις.:beer:

zanny
21/05/2010, 05:41
Για το συγκεκριμένο δεν ξέρω, γενικά πάντως τα KLE είναι σκυλιά.

Θα σου πρότεινα να κοίταζες αν ήθελες και προς κάνα BMW F650 Funduro, όπου επίσης είναι σκυλιά,
θα τα βρεις σε καλή τιμή και είναι πιο οικονομικά σε κατανάλωση και συντήρηση λόγω του μονοκύλινδρου κινητήρα.

Επίσης, ακόμα και αν καταλήξεις σε KLE, θα σου πρότεινα να επισκευτείς κανα-δυο μαγαζια με μεταχειρισμένα και να καβαλήσεις και κάποιο άλλο, για να διαπιστώσεις τυχόν διαφορές με το πρώτο που κοιτάζεις.

Καλή αγορά ότι και αν επιλέξεις :wave2: