PDA

View Full Version : """Kawasaki Zephyr 750"""



Σελίδες : [1] 2

sirjohnbest
26/05/2010, 06:11
Γεια σας παιδια!

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα Kawasaki Zephyr 750 . Η φυσικη μου κατασταση (γονατο) δεν μου επιτρεπει και πολλα πραγματα, αλλα θελω να εχω μια μοτοσυκλετα για να πηγαινω καμια μικρη βολτουλα.

Ετσι Αποφάσισα να πάρω μια Naked με σχετικά οικονομική τιμή αγοράς, και "αυθεντική" εμφάνιση όπως η Kawasaki zephyr 750.

Μαζεύω στοιχεία, σχετικά με την μοτοσυκλέτα αυτή και θα ήθελα όσοι από εσάς γνωρίζουν κάτι παραπάνω να μου πουν ορισμένα πράγματα.

ΥΓ. Εάν ξερεται και καμιά μοτοσυκλέτα να πωλείται σε καλή κατάσταση ακόμα καλύτερα.

ΥΓ. Δεκτές και προτάσεις για άλλα naked ...:)


201491

sapila racing
26/05/2010, 06:15
Φαλινεσαι κατασταλαγμένος, και ξέρεις τι θέλεις.
Ειναι πολύ καλή και τίμια μοτοσυκλέτα, ο κινητήρας ειναι άθραυστος.
Υστερεί σε φρένα και αναρτήσεις σε σχεση με πιο σύγχρονες, αλλά είναι ΟΚ.
Τωρα θα ερθει κι ο hidefnick που εχιε ενα τέτοιο ακριβώς να στα πει. :wave2:

Αν θέλεις λίγο καλύτερη και πιο σπορ συμπεριφορά υπάρχει και το ΖR7 που το βρίκεις κι αυτό φτηνά, ειναι πιο καινούρο μοντέλο και θα βρείς πιο εύκολα ενα καλό κομμάτι.

sirjohnbest
26/05/2010, 06:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Φαλινεσαι κατασταλαγμένος, και ξέρεις τι θέλεις.
Ειναι πολύ καλή και τίμια μοτοσυκλέτα, ο κινητήρας ειναι άθραυστος.
Υστερεί σε φρένα και αναρτήσεις σε σχεση με πιο σύγχρονες, αλλά είναι ΟΚ.
Τωρα θα ερθει κι ο hidefnick που εχιε ενα τέτοιο ακριβώς να στα πει. :wave2:

Αν θέλεις λίγο καλύτερη και πιο σπορ συμπεριφορά υπάρχει και το ΖR7 που το βρίκεις κι αυτό φτηνά, ειναι πιο καινούρο μοντέλο και θα βρείς πιο εύκολα ενα καλό κομμάτι.

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση σου , το έχω δει το ZR7 άλλα δεν μου άρεσε καθόλου...

Είναι ένα αδιάφορο αισθητικά μηχανάκι (έτσι νομίζω) που λες και σχεδιάστηκε στο γόνατο!

sapila racing
26/05/2010, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση σου , το έχω δει το ZR7 άλλα δεν μου άρεσε καθόλου...

Είναι ένα αδιάφορο αισθητικά μηχανάκι (έτσι νομίζω) που λες και σχεδιάστηκε στο γόνατο!

Εμένα μου άρεσε και το αγόρασα καινούριο, του έκανα και 45000 χλμ, και τωρα το έχει ενας φίλος.
Δεν σχεδιάστηκε στο γόνατο, ειναι φτιαγμένο για να αντέξει στο χρόνο και τα χιλιόμετρα, μέχρι και γρασσαδόρους στο μοχλικό της ανάρτησης έχει.
Το είπα γιατί ειναι πολύ πιο προχωρημένο σε θέματα στησίματος, αναρτήσεων κλπ ενω κατα τα άλλα είναι σχεδόν το ίδιο, αλλά λίγο πιο γρήγορο.
Εκτός της εμφάνισης φυσικά.

sirjohnbest
26/05/2010, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εμένα μου άρεσε και το αγόρασα καινούριο, του έκανα και 45000 χλμ, και τωρα το έχει ενας φίλος.
Δεν σχεδιάστηκε στο γόνατο, ειναι φτιαγμένο για να αντέξει στο χρόνο και τα χιλιόμετρα, μέχρι και γρασσαδόρους στο μοχλικό της ανάρτησης έχει.
Το είπα γιατί ειναι πολύ πιο προχωρημένο σε θέματα στησίματος, αναρτήσεων κλπ ενω κατα τα άλλα είναι σχεδόν το ίδιο, αλλά λίγο πιο γρήγορο.
Εκτός της εμφάνισης φυσικά.

Μόνο για την εμφάνιση του ZR7 μπορώ να έχω άποψη, για τα υπόλοιπα σίγουρα εσύ ξέρεις πολύ περισσότερα.

Αλλά προσωπικά η εμφάνιση του Zephyr είναι αυτή που με “τρελαίνει” !

Από ανταλλακτικά άραγε η Ελληνική αντιπροσωπεία το υποστηρίζει ?

zephyr1
26/05/2010, 07:02
Re sapila οπου ακουσεις zephyr μεσα.


sirjohnbest στειλε κανα πμ στο catmaster, εχει ενα στο συνεργειο του και το φτιαχνει,μπορει να σε βοηθησει.

sirjohnbest
26/05/2010, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Re sapila οπου ακουσεις zephyr μεσα.


sirjohnbest στειλε κανα πμ στο catmaster, εχει ενα στο συνεργειο του και το φτιαχνει,μπορει να σε βοηθησει.


Έχεις και εσύ zephyr 750?

Θεωρώ και εγώ ότι το 750 είναι καλύτερη αγορά από το 1100 και πιο ολοκληρωμένη.

hidefnick
26/05/2010, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
Μόνο για την εμφάνιση του ZR7 μπορώ να έχω άποψη, για τα υπόλοιπα σίγουρα εσύ ξέρεις πολύ περισσότερα.
Αλλά προσωπικά η εμφάνιση του Zephyr είναι αυτή που με “τρελαίνει” !
Από ανταλλακτικά άραγε η Ελληνική αντιπροσωπεία το υποστηρίζει ?

Κατ' αρχην έχεις βρει κανένα που δεν ειναι ρημάδι? Είναι μηχανάκι στην καλύτερη περίπτωση 14-15 χρονών. Επειδή γενικά δεν χαλάει, όπως είπε και ο Αρης, τα περισότερα έκαναν μια τυπική συντήρηση και τέλος. Το οποίο μπορεί να είναι και πρόβλημα.

Το μόνο πρόβλημα του κινητήρα είναι η καδένα. Μίλα με τον catmaster και θα σε ενημερώσει σχετικά. Γενικά μην πάρεις χωρίς να το ακούσει μηχανικός.

Απο ανταλακτικά: Τα αναλώσιμα υπάρχουν όλα, και ταιριάζουν απο πολλά μηχανάκια. Κάποια "δύσκολα" ανταλακτικά, μέσω ΝΕΤ εύκολα και φτηνά. Αντιπροσωπία δεν εχει βασικά πράγματα, και όσα έχει είναι ΑΚΡΙΒΑ. Πάντως έχουν μια προθυμία να σου φέρουν ότι χρειάζεσαι (αλλά σε χρόνους που δεν μπορούν να ξέρουν)

Το μηχανάκι πάντως είναι απίστευτα εύκολο στην οδήγηση, ακόμα και μέσα στην πόλη.

Οτι θες, εδώ είμαστε.

Tpap
26/05/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
Γεια σας παιδια!

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα Kawasaki Zephyr 750 . Η φυσικη μου κατασταση (γονατο) δεν μου επιτρεπει και πολλα πραγματα, αλλα θελω να εχω μια μοτοσυκλετα για να πηγαινω καμια μικρη βολτουλα.

Μην το πολυσκέφτεσαι.

Βρές ένα σε όσο καλλίτερη (σχετικά) κατάσταση μπορείς και χτύπα το. :wave2: :beer:

sirjohnbest
26/05/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Κατ' αρχην έχεις βρει κανένα που δεν ειναι ρημάδι? Είναι μηχανάκι στην καλύτερη περίπτωση 14-15 χρονών. Επειδή γενικά δεν χαλάει, όπως είπε και ο Αρης, τα περισότερα έκαναν μια τυπική συντήρηση και τέλος. Το οποίο μπορεί να είναι και πρόβλημα.

Το μόνο πρόβλημα του κινητήρα είναι η καδένα. Μίλα με τον catmaster και θα σε ενημερώσει σχετικά. Γενικά μην πάρεις χωρίς να το ακούσει μηχανικός.

Απο ανταλακτικά: Τα αναλώσιμα υπάρχουν όλα, και ταιριάζουν απο πολλά μηχανάκια. Κάποια "δύσκολα" ανταλακτικά, μέσω ΝΕΤ εύκολα και φτηνά. Αντιπροσωπία δεν εχει βασικά πράγματα, και όσα έχει είναι ΑΚΡΙΒΑ. Πάντως έχουν μια προθυμία να σου φέρουν ότι χρειάζεσαι (αλλά σε χρόνους που δεν μπορούν να ξέρουν)

Το μηχανάκι πάντως είναι απίστευτα εύκολο στην οδήγηση, ακόμα και μέσα στην πόλη.

Οτι θες, εδώ είμαστε.

Ευχαριστω πολυ! Τι αλλο να πω...

boldor900f
26/05/2010, 17:29
Να το πάρεις.
Καλοτάξιδο.
Ολοι οι νεκρόφιλοι εδώ μαζευτήκαμε.
Aν θυμάμαι υπάρχουν 3 εκδόσεις.
Στο google θα βρεις πολλές πληροφορίες.

sirjohnbest
27/05/2010, 08:12
Παιδιά θα πρέπει να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους , άλλα περισσότερο στον Φίλο catmaster
ο οποίος με βοηθάει όσο μπορεί στην αγορά της εν λόγο μοτοσυκλέτας.

Πραγματικά στην τηλεφωνική επαφή που είχα μαζί του, αισθάνθηκα τυχερός που μιλούσα με έναν καλό μηχανικό, με έναν γνώστη του αντικείμενου, αλλά πάνω από όλα με έναν Άνθρωπο, με το Α κεφαλαίο!

sirjohnbest
12/06/2010, 05:00
Παιδιά μόλις χθες αγόρασα τελικά ένα Kawasaki zephyr 750 του 1997.
Η μοτοσυκλέτα ήταν 7 χρόνια κλειστή με ότι κάλο και κακό συνεπάγεται αυτό...
Τα χιλιόμετρα που έχει είναι μόλις 21500km πραγματικά , θα ανεβάσω και φωτογραφίες αλλά σε καμιά εβδομάδα γιατί τώρα περνά από γενικό έλεγχο.
Η μοτοσυκλέτα είναι ακριβός όπως αυτή στην φωτογραφία.


201260

hidefnick
12/06/2010, 12:30
:beer: :beer: :beer:

alexxxcbr
12/06/2010, 12:37
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Tpap
12/06/2010, 12:42
:a10: :a013:


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

boldor900f
13/06/2010, 11:37
Πραγματική μοτό.
Καλοτάξιδη.:beer: :beer: :beer: :wave2:

p@nos
13/06/2010, 12:57
καλοριζικο το κουκλι


:beer: :beer: :beer:

lspiros
13/06/2010, 13:15
καλοριζικη,ειχα ZR7 αλλα κατα βαθος γλυκοκοιτουσα μια σαν τη δικια σου,παντα ορθιος:beer:

sirjohnbest
13/06/2010, 14:10
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά ! :)

nobody
13/06/2010, 14:11
Μεγειες και καλοταξιδι!παντα ορθιος και καλα χιλιομετρα με το κουκλι!!:beer:

sirjohnbest
14/06/2010, 09:08
Παιδιά δεν ξέρω εάν ενδιαφέρεται κανείς αλλά βρήκα και κατέβασα το service manual για το Kawasaki zephyr 750 1990-97 σε μορφή pdf . Το θέμα είναι ότι έχασα το site που το κατέβασα, αλλά εάν ενδιαφέρεται κανείς και το χρειάζεται θα δούμε με πιο τρόπο θα του το στείλω. Το μέγεθος του αρχείου είναι 170mb περίπου...

XJR_Billy
14/06/2010, 09:30
Καταπληκτική μηχανή φίλε!!:cool:
Να τη χαίρεσαι και καλές βόλτες !!:beer: :beer:

sirjohnbest
15/06/2010, 10:16
Παιδιά η μοτοσυκλέτα βρίσκεται στο στάδιο της γενικής "αναδόμησης". Προς το παρόν έχουν αλλαχτεί όλα τα φίλτρα , λάδια, υγρά στα φρένα, καθαρίστηκαν τα καρμπιρατέρ και αλλάχτηκαν τα βελονάκια.
Η μηχανή δουλεύει μια χαρά και στο ρελαντί και στα "πολλά" γκάζια.
Τώρα έχω παραγγείλλει αρκετά πράγματα που θα την μεταμορφώσουν και αισθητικά αλλά και οδηγηκά.

Περιμένω από το internet να μου έρθουν:
1. Το όργανο θερμοκρασίας λαδιού κινητήρα.
2. Τα προστατευτικά κάγκελα του κινητήρα ( inox ).
3. Το ανοξείδωτο καπάκι της αντλίας του μπροστινού φρένου με τα λογότυπο του zephyr χαραγμένο.

Από την Kawasaki Hellas :
1. Το ρουμπινέτο της βενζίνης.
2. Μια ντίζα γκαζιού .
3. Το φλοτέρ για την ένδειξη της βενζίνης.

Και από διάφορους στην Ελλάδα:
1. Τους ανοξείδωτους καθρέπτες .
2. Ένα σετ εξατμίσεων.
3. Και ένα σετ οπίσθιων αμορτισέρ Hagon και λάδια για το μπροστινή ανάρτηση.

Καλό κουράγιο μου εύχομαι....

ΥΓ. Η δουλειές γίνονται από εμένα προσωπικά με την βοήθεια κάποιον καλών φίλων και από εδω μέσα.

Ferro
15/06/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
Παιδιά δεν ξέρω εάν ενδιαφέρεται κανείς αλλά βρήκα και κατέβασα το service manual για το Kawasaki zephyr 750 1990-97 σε μορφή pdf . Το θέμα είναι ότι έχασα το site που το κατέβασα, αλλά εάν ενδιαφέρεται κανείς και το χρειάζεται θα δούμε με πιο τρόπο θα του το στείλω. Το μέγεθος του αρχείου είναι 170mb περίπου...


http://www.manualedereparatie.info/download/kawasaki-zr-550-750-zephyr-1990-1997-manual-de-reparatie.html

:winka:


Πανέμορφη μοτοσυκλέτα να τη χαίρεσαι, καλορίζικη και καλοτάξιδη :beer:

sirjohnbest
26/06/2010, 05:04
Παιδιά η μοτοσυκλέτα είναι σχεδόν έτοιμη, μόνο λάστιχα δεν έχω βάλει ακόμα ...
Να λοιπόν και οι πρώτες φωτογραφίες οι οποίες την αδικούν η μοτο είναι σε καλύτερη ακόμα κατάσταση!


202388

lspiros
26/06/2010, 05:10
κουκλα βαλε πιο κοντινες φωτο :beer:

sirjohnbest
26/06/2010, 05:12
Τι λάστιχα θα μου προτείνατε ?? Θα ήθελα να είναι περισσότερο μαλακά , παρά να αντέχουν!
Οι διαστάσεις που φορεί είναι 150/70/170 πίσω και 120/70/17 εμπρός.


202390

sirjohnbest
26/06/2010, 05:16
φωτο 3


202391

sirjohnbest
26/06/2010, 05:20
φωτο 4


202392

sirjohnbest
26/06/2010, 05:26
φωτο 5


202393

sirjohnbest
26/06/2010, 05:33
φωτο 7


202395

zephyr1
26/06/2010, 06:23
Απο τα πιο νοστιμα που εχω δει τελευταια.:beer:

hidefnick
26/06/2010, 06:24
:beer: :beer: :beer:

(Τα Hagon τι λένε τελικά?)

sirjohnbest
26/06/2010, 10:15
Να σου πω την αλήθεια τώρα έκανα τις πρώτες βόλτες , τα έχω στην πρώτη σκάλα προ φόρτισης ελατηρίου και μου φαίνονται αρκούντος μαλακά.

Από αισθητικής απόψεως τώρα νομίζω ότι ταίριαξαν γάντι , επέλεξα τον συνδυασμό Νίκελ ελατήριο, μαύρο στέλεχος, και Νίκελ επάνω καπάκι , το όποιο χρεώνετε έξτρα 30 ευρώ το τεμάχιο, μπορείς βέβαια και να μην το βάλεις.

Μπορείς να επιλέξεις και άλλους συνδυασμούς ...

Επίσης σημαντικό είναι ότι ταίριαξαν και στο πάχος (διάμετρο) γιατί ορισμένα αμορτισέρ είναι λεπτά και χάνονται στο πισω μερος του zephyr.

sirjohnbest
26/06/2010, 10:20
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!


Για λάστιχα βρε παιδιά δεν ξέρεται να προτείνεται τίποτα ??


Μαλακά να είναι, όπως προ είπα και ας κρατήσουν και λιγότερο!!!

tifoso4ever
26/06/2010, 11:12
ΠΑ-ΝΕ-ΜΟΡ-ΦΟ...:beer: :beer: :beer:
Καλοροζικο, καλοταξιδο, κλπ κλπ...
Λαστιχα...Η διασταση που φορας πισω μας τα χαλαει λιγο...Παντως, υπαρχουν καποια για ταξιδιωτικη χρηση, που ειναι σκληρα, και καποια που προοριζονται για σουπερμοτο τα οποια ειναι μαλακα, αλλα και με μαλακο σκελετο, κατι το οποιο με δεδομενο το βαρος της μοτοσυκλετας σου ειναι αρνητικο...
Πηγαινε σε καποιον καλο λαστιχα, συμβουλεψου καποιους που εμπιστευονται καποιο μαγαζι, (εχω καποιον στην καλλιθεα, αλλα δεν θελω να δημοσιοποιησω το ονομα του, και ειναι και κολλημενος με michelen, εταιρεια που σιχαινομαι, και δεν εχω καλες εμπειριες...)
Δεν εχεις πολλες επιλογες, δυστυχως, παρε και γνωμες απο φιλους που ειχαν το ιδιο ή παρομοιο μηχανακι.

Καλες βολτες!

sirjohnbest
26/06/2010, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
ΠΑ-ΝΕ-ΜΟΡ-ΦΟ...:beer: :beer: :beer:
Καλοροζικο, καλοταξιδο, κλπ κλπ...
Λαστιχα...Η διασταση που φορας πισω μας τα χαλαει λιγο...Παντως, υπαρχουν καποια για ταξιδιωτικη χρηση, που ειναι σκληρα, και καποια που προοριζονται για σουπερμοτο τα οποια ειναι μαλακα, αλλα και με μαλακο σκελετο, κατι το οποιο με δεδομενο το βαρος της μοτοσυκλετας σου ειναι αρνητικο...
Πηγαινε σε καποιον καλο λαστιχα, συμβουλεψου καποιους που εμπιστευονται καποιο μαγαζι, (εχω καποιον στην καλλιθεα, αλλα δεν θελω να δημοσιοποιησω το ονομα του, και ειναι και κολλημενος με michelen, εταιρεια που σιχαινομαι, και δεν εχω καλες εμπειριες...)
Δεν εχεις πολλες επιλογες, δυστυχως, παρε και γνωμες απο φιλους που ειχαν το ιδιο ή παρομοιο μηχανακι.

Καλες βολτες!

Ευχαριστω!

sirjohnbest
26/06/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
:beer: :beer: :beer:

(Τα Hagon τι λένε τελικά?)


Ψάχτηκα λίγο και με τα λάδια εμπρός, στην αρχή έβαλα Hagon 15w , δεν μου άρεσε όμως, νομίζω ότι πάλι του έπεφταν "λεπτά" .

Τα έβγαλα και τα αντικατέστησα με συνθετικά Motul 20w30 , αυτό ήταν το μπροστινό μεταμορφώθηκε εντελως, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

Pardalotzatziki
26/06/2010, 17:55
Καλοταξιδη


:beer: :beer: :beer: :beer:

PERIPETEIAS
26/06/2010, 18:34
καλοταξιδη η κουκλιτσα!

christostr
26/06/2010, 19:04
:beer: :beer: :beer:

vagtav
26/06/2010, 19:16
super :beer: :beer:

filipp0s
27/06/2010, 01:29
κουκλα! Καλοταξιδη! :beer: :beer: :wave2:

VALES
27/06/2010, 02:09
Καλοτάξιδη και πάντα όρθιοι. Πανέμορφη. :beer: :beer:

sirjohnbest
27/06/2010, 02:26
Ευχαριστω πολυ παιδια!

thalasinos
27/06/2010, 03:55
Kαλες βολτες σου ευχομαι φιλε μας, και να τα τη χαρεις, μα να τη βρης και στο χρωμα τις φωτογραφιας!!!!!!!!! οτι καλυτερο, αυτο θα πει τυχη!!


Ειναι Τ- Ε- Λ- Ε -Ι -Α!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:a8:

sirjohnbest
02/07/2010, 05:04
Τελικά παιδιά κατέληξα σε λάστιχα, metzeler z6 interact , νομίζω ότι είναι μια καλή επιλογή για το χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας.

Τώρα, όταν τα δοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις...:)

aristos98
10/07/2010, 17:12
Καλοτάξιδη η κουκλα.Η εξατμιση που βλεπω [motosport],εκ Θεσσαλονικης τι λέει απο θορυβο και στον δρομο? Πρεπει να τις αλλαξω στο δικομου,και δεν ξερω τι να βαλω.

sirjohnbest
11/07/2010, 04:18
Δεν έχουν μεγάλη διαφορά από την "Μαμά", πάνω κάτω τα ίδιο θόρυβο κάνουν...

aristos98
11/07/2010, 07:19
Τα τελικα σε μενα σταδιακα ανοίξανε απο τη κάτω μερια οποτε εχω ξεχάσει τον κανονικό ήχο. Ηθελα και μια καλη εξατμιση αλλα βρίσκω απο Γερμανια,η και της μαμας με απαραδεκτη τιμη .Ωραία ταιριάζει απο το zr 7,με λιγο προβλημα στο δεξιό μαρσπιε.Αμα βρω την πολλαπλή το σκέφτομαι

boldor900f
11/07/2010, 07:30
αντε καλές βόλτες.
Μ αρέσει :beer: :beer: :beer:

sirjohnbest
17/07/2010, 06:11
Η μοτοσυκλέτα όλα και βελτιώνεται οπτικά και όχι μόνο...


204085

sirjohnbest
17/07/2010, 06:13
Σχεδόν τελείωσα, μόνο κάτι μικρές πινελιές μένουν...


204086

Pardalotzatziki
17/07/2010, 18:09
:a8: :a8: :a8: :a18:

FRAGISCOS
26/07/2010, 16:07
Μπραβο φιλε μου ,κουκλι ο ζεφυρος, να τον χαιρεσαικαι παντα ορθιος.
:wave2:

sirjohnbest
26/07/2010, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από FRAGISCOS
Μπραβο φιλε μου ,κουκλι ο ζεφυρος, να τον χαιρεσαικαι παντα ορθιος.
:wave2:

Ευχαριστω!

sirjohnbest
28/07/2010, 10:23
Παιδιά θέλω την βοήθεια σας!!!!!!

Θέλω να κάνω ένα μεγάλο "δώρο" στo zephyr μου και αυτό δεν είναι άλλο από μια τετράδα καινούργια καρμπυρατέρ Keihin CR . Η παραγγελία μάλλον θα γίνει από Αμερική.

Θέλω να μου πει κάποιος εάν ξέρει από ποιο άλλο μοντέλο της Kawasaki ταιριάζουν τα καρμπιρατέρ , γιατί το zephyr δεν το έχουν στους καταλόγους τους και θέλουμε να δούμε κάποιο άλλο μοντέλο.

sapila racing
28/07/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
Παιδιά θέλω την βοήθεια σας!!!!!!

Θέλω να κάνω ένα μεγάλο "δώρο" στo zephyr μου και αυτό δεν είναι άλλο από μια τετράδα καινούργια καρμπυρατέρ Keihin CR . Η παραγγελία μάλλον θα γίνει από Αμερική.

Θέλω να μου πει κάποιος εάν ξέρει από ποιο άλλο μοντέλο της Kawasaki ταιριάζουν τα καρμπιρατέρ , γιατί το zephyr δεν το έχουν στους καταλόγους τους και θέλουμε να δούμε κάποιο άλλο μοντέλο.

Το Zephyr είναι κι αυτό ΚΖ και το μοτερ κατα βάση είναι ίδιο με το GPz750.
Αν είσαι ήσυχος τύπος πάρε τα CR33 016-3086 GPZ750, αν εισαι άγριος πάρε τα
CR35 016-3103 KZ900/Z1/KZ1000/KZ1100/GPZ1100
GPZ750 ‘82-83

Απο το επίσημο site της Sudco
http://www.sudco.com/vol33/115-116.pdf

Πάντως θα δώσεις αρκετά χρήματα, και θα μπορούσες να κάνεις πολλές άλλες βελτιωσεις με τόσα.
πχ καρμπ απο GPz, εκκεντροφόρους απο το ίδιο, ρεύματα, εξάτμιση, σωληνάκια, τακάκια, ελατήρια εμπρός. Και αν θέλεις και το κιτ 810cc της Wiseco.

Τα CR τα αξίζουν τα λεφτά τους, απλά δεν ξέρω πόσα χρήματα διαθέτεις.

Πριν βάλεις τα CR πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις σωληνάκια, τακάκια και ελατήρια στο μπροστινό, είναι 100% απαραίτητα.


:wave2:

sirjohnbest
28/07/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το Zephyr είναι κι αυτό ΚΖ και το μοτερ κατα βάση είναι ίδιο με το GPz750.
Αν είσαι ήσυχος τύπος πάρε τα CR33 016-3086 GPZ750, αν εισαι άγριος πάρε τα
CR35 016-3103 KZ900/Z1/KZ1000/KZ1100/GPZ1100
GPZ750 ‘82-83

Απο το επίσημο site της Sudco
http://www.sudco.com/vol33/115-116.pdf

Πάντως θα δώσεις αρκετά χρήματα, και θα μπορούσες να κάνεις πολλές άλλες βελτιωσεις με τόσα.
πχ καρμπ απο GPz, εκκεντροφόρους απο το ίδιο, ρεύματα, εξάτμιση, σωληνάκια, τακάκια, ελατήρια εμπρός. Και αν θέλεις και το κιτ 810cc της Wiseco.

Τα CR τα αξίζουν τα λεφτά τους, απλά δεν ξέρω πόσα χρήματα διαθέτεις.

Πριν βάλεις τα CR πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις σωληνάκια, τακάκια και ελατήρια στο μπροστινό, είναι 100% απαραίτητα.


:wave2:



Κατ΄ αρχήν σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου!

Τα είχα δει τα καρμπιρατέρ που μου είπες άλλα δεν ήμουν σίγουρος... Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοήθησες μου έλυσες τα χέρια!

Μια και είσαι γνώστης των πραγμάτων , ξέρεις εάν θα χρειαστώ και τίποτε άλλο ας πούμε κανέναν αντάπτορα ή καμία ντίζα γκαζιού?

sapila racing
28/07/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
Κατ΄ αρχήν σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου!

Τα είχα δει τα καρμπιρατέρ που μου είπες άλλα δεν ήμουν σίγουρος... Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοήθησες μου έλυσες τα χέρια!

Μια και είσαι γνώστης των πραγμάτων , ξέρεις εάν θα χρειαστώ και τίποτε άλλο ας πούμε κανέναν αντάπτορα ή καμία ντίζα γκαζιού?

Ντίζες θα εχει το κιτ της Sudco, αλλά για το δρόμο θα πρέπει να βάλεις φίλτρα, οπότε θα χρειαστείς αντάπτορες σαν αυτούς που φαίνονται εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=54752&perpage=15&pagenumber=16

Εγω τα ειχα πάρει από εδω
http://www.brspecialtuning.co.uk/Keihin.htm

Εχει ότι χρειαστείς.

Πρωτα τα φρένα και το μπροστινό όμως, ελπίζω να κατάλαβες οτι είναι το πιο σημαντικό. :wave2:

sirjohnbest
28/07/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ντίζες θα εχει το κιτ της Sudco, αλλά για το δρόμο θα πρέπει να βάλεις φίλτρα, οπότε θα χρειαστείς αντάπτορες σαν αυτούς που φαίνονται εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=54752&perpage=15&pagenumber=16

Εγω τα ειχα πάρει από εδω
http://www.brspecialtuning.co.uk/Keihin.htm

Εχει ότι χρειαστείς.

Πρωτα τα φρένα και το μπροστινό όμως, ελπίζω να κατάλαβες οτι είναι το πιο σημαντικό. :wave2:

Το κατάλαβα μην ανησυχείς, έχω φροντίσει ήδη...

Για να μπει το φίλτρο αέρος (φιλτροτοκούτι) που έχει η μοτοσυκλέτα ούτε συζήτηση έτσι???

Πιστεύω τουλάχιστον ότι οι ελαστικοί σωλήνες εισαγωγής θα κάνουν, γιατί δεν είναι μια εβδομάδα που τους άλλαξα.

sapila racing
28/07/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
Το κατάλαβα μην ανησυχείς, έχω φροντίσει ήδη...

Για να μπει το φίλτρο αέρος (φιλτροτοκούτι) που έχει η μοτοσυκλέτα ούτε συζήτηση έτσι???

Πιστεύω τουλάχιστον ότι οι ελαστικοί σωλήνες εισαγωγής θα κάνουν, γιατί δεν είναι μια εβδομάδα που τους άλλαξα.

- ΟΚ

- Δεν θα δουλεψει με το φίλτροκούτι.

- Θα κάνουν.

:wave2:

hidefnick
29/07/2010, 02:02
Τα κιτ για το zephyr είναι 35αρια και προχτές πέτυχα και ένα 37αρι (αλλά δεν βρίσκω το λινκ), για μαμά setup. 33αρι δεν έχω δει κάπου. Το φιλτροκούτι δεν πρέπει καν να μπαίνει. Ασχετα με το ότι θα τα "πνίξει" :wave2:

sirjohnbest
29/07/2010, 02:20
Παιδιά τα πράγματα είναι δύσκολα, σε KEIHIN το μοντέλο CR 33 έχει καταργηθεί και βγαίνει μόνο το CR 35 αλλά και αυτό διαθέσιμο μετά από 30 με 40 ημέρες!

Τώρα ψάχνω σε Mikuni το μοντέλο RS 34-D21-K . Για να δούμε...

hidefnick
29/07/2010, 05:37
Αμα είναι να το κάνεις, κάντο καλά τουλάχιστον.... (http://keihin-us.com/am/products/fcr.php) (εγώ έτσι θα το κάνω πάντως :D )

sirjohnbest
29/07/2010, 05:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Αμα είναι να το κάνεις, κάντο καλά τουλάχιστον.... (http://keihin-us.com/am/products/fcr.php) (εγώ έτσι θα το κάνω πάντως :D )

ΤO Keihin FCR 35mm τα βρισκω 870ευρω η χαμηλοτερη τιμη, και το Μikuni RS 34mm 700ευρω προσφορα!

Εχουν αρκετη διαφορα στα λεφτα , η διαφορα στην αποδοση την δικαιολογει????

Στο προφιλ της μοτοσυκλετας, (και στην τσεπη μου), ταιριαζουν περισσοτερο τα Μikuni, νομιζω...

Σίγουρα τα FC 35 είναι καλύτερα το θέμα είναι πόσο όμως?..

sirjohnbest
29/07/2010, 05:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το Zephyr είναι κι αυτό ΚΖ και το μοτερ κατα βάση είναι ίδιο με το GPz750.
Αν είσαι ήσυχος τύπος πάρε τα CR33 016-3086 GPZ750, αν εισαι άγριος πάρε τα
CR35 016-3103 KZ900/Z1/KZ1000/KZ1100/GPZ1100
GPZ750 ‘82-83

Απο το επίσημο site της Sudco
http://www.sudco.com/vol33/115-116.pdf

Πάντως θα δώσεις αρκετά χρήματα, και θα μπορούσες να κάνεις πολλές άλλες βελτιωσεις με τόσα.
πχ καρμπ απο GPz, εκκεντροφόρους απο το ίδιο, ρεύματα, εξάτμιση, σωληνάκια, τακάκια, ελατήρια εμπρός. Και αν θέλεις και το κιτ 810cc της Wiseco.

Τα CR τα αξίζουν τα λεφτά τους, απλά δεν ξέρω πόσα χρήματα διαθέτεις.

Πριν βάλεις τα CR πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις σωληνάκια, τακάκια και ελατήρια στο μπροστινό, είναι 100% απαραίτητα.


:wave2:

Τα Mikuni RS 34-D21-K , τα δίνει για το Kawasaki ZX 750. Πρέπει να ταιριάζουν και στο zephyr έτσι δεν είναι????

Man7
06/08/2010, 04:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
ΤO Keihin FCR 35mm τα βρισκω 870ευρω η χαμηλοτερη τιμη, και το Μikuni RS 34mm 600ευρω προσφορα!

Εχουν αρκετη διαφορα στα λεφτα , η διαφορα στην αποδοση την δικαιολογει????

Στο προφιλ της μοτοσυκλετας, (και στην τσεπη μου), ταιριαζουν περισσοτερο τα Μikuni, νομιζω...

Σίγουρα τα FC 35 είναι καλύτερα το θέμα είναι πόσο όμως?..

Άποψή μου:

Αν είναι να κάνεις κάτι, κάν'το καλά. Βέβαια, πρέπει να ξεκαθαρίσεις τί ακριβώς θέλεις να κάνεις. Το "καλά" δεν είναι για όλους το ίδιο...
Αν θέλεις απόκριση στο γκάζι, αίσθηση, ήχο και 3-4 αλογάκια ψηλά, τα FCR είναι κορυφαία και πρακτικά μονόδρομος. Τα υπόλοιπα είναι συμβιβασμοί.
ΑΛΛΑ, δεν είναι όλοι των ίππων, των επιταχύνσεων και της ξυραφένιας απόδοσης. Αν δεν σε ενδιαφέρει το στίψιμο, υπάρχουν και άλλες λύσεις, ή μάλλον δεν υπάρχουν λύσεις, αν δεν υπάρχει πρόβλημα...
Εν κατακλείδει, καταλήγω στο εξής:
1) Πληρώνεις όσα χρειάζεται και παίρνεις ό,τι καλύτερο υπάρχει (FCR). Τα 270 ευρώ που θα γλυτώσεις θα τα ξεχάσεις όταν το οδηγήσεις. Εν ανάγκει πάρ'τα μεταχειρισμένα.
2) Τη βγάζεις φθηνά και μεσοβέζικα μέ ό,τι μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο και κάπως καλύτερο από αυτά που έχεις τώρα. Ιδέες: GPz που σου είπαν κι οι πιο γνώστες. Εγώ θα σου έλεγα να ψάξεις να βρεις και τα sligshot που φοράγανε κάποτε τα GSXR.
3) Δεν κάνεις τίποτε και ασχολείσαι με τα υπόλοιπα (αναρτήσεις, φρένα, εκπαίδευση δική σου, λάστιχα, λάδια, διόδια... με πιάνεις;)

Έχε υπ'όψην σου ότι αν αρχίσεις να ασχολείσαι με το μηχανάκι, να το φτιάχνεις, να το βελτιώνεις κλπ, το παιχνίδι είναι και (πολύ) ακριβό και δεν τελειώνει ποτέ. Εγώ το έμαθα πληρώνωντας ΠΑΡΑ πολλά και ακόμα πληρώνω...

Από την άλλη, αν το κόστος των FCR δεν είναι απαγορευτικό για την τσέπη σου, προχώρα το. Θα σου αλλάξει το μοτέρ και θα νομίζεις ότι οδηγάς κάτι πολύ πολύ ισχυρότερο. Και θα μπεις και στο λούκι να ψαχτείς και με εκκεντροφόρους, να φτιάξεις την κεφαλή, να του βάλειες εξατμίσεις. Και μια που φτάσαμε μέχρις εδώ, άνοιξέ το και κάν'το 810 (ή όπου μπορεί να φτάσει...)
Μια παράκληση: Μην του αλλάξεις το σχεδιαστικό του χαρακτήρα. Το φτιάξανε να μοιάζει με το θρυλικό Ζ900, το οποίο έχει από τα πλέον χαρακτηριστικά σχέδια και είναι από τα μηχανάκια που δεν πείραζα αισθητικά.

Καλή επιτυχία
Μ.


205893

sirjohnbest
06/08/2010, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Άποψή μου:

Αν είναι να κάνεις κάτι, κάν'το καλά. Βέβαια, πρέπει να ξεκαθαρίσεις τί ακριβώς θέλεις να κάνεις. Το "καλά" δεν είναι για όλους το ίδιο...
Αν θέλεις απόκριση στο γκάζι, αίσθηση, ήχο και 3-4 αλογάκια ψηλά, τα FCR είναι κορυφαία και πρακτικά μονόδρομος. Τα υπόλοιπα είναι συμβιβασμοί.
ΑΛΛΑ, δεν είναι όλοι των ίππων, των επιταχύνσεων και της ξυραφένιας απόδοσης. Αν δεν σε ενδιαφέρει το στίψιμο, υπάρχουν και άλλες λύσεις, ή μάλλον δεν υπάρχουν λύσεις, αν δεν υπάρχει πρόβλημα...
Εν κατακλείδει, καταλήγω στο εξής:
1) Πληρώνεις όσα χρειάζεται και παίρνεις ό,τι καλύτερο υπάρχει (FCR). Τα 270 ευρώ που θα γλυτώσεις θα τα ξεχάσεις όταν το οδηγήσεις. Εν ανάγκει πάρ'τα μεταχειρισμένα.
2) Τη βγάζεις φθηνά και μεσοβέζικα μέ ό,τι μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο και κάπως καλύτερο από αυτά που έχεις τώρα. Ιδέες: GPz που σου είπαν κι οι πιο γνώστες. Εγώ θα σου έλεγα να ψάξεις να βρεις και τα sligshot που φοράγανε κάποτε τα GSXR.
3) Δεν κάνεις τίποτε και ασχολείσαι με τα υπόλοιπα (αναρτήσεις, φρένα, εκπαίδευση δική σου, λάστιχα, λάδια, διόδια... με πιάνεις;)

Έχε υπ'όψην σου ότι αν αρχίσεις να ασχολείσαι με το μηχανάκι, να το φτιάχνεις, να το βελτιώνεις κλπ, το παιχνίδι είναι και (πολύ) ακριβό και δεν τελειώνει ποτέ. Εγώ το έμαθα πληρώνωντας ΠΑΡΑ πολλά και ακόμα πληρώνω...

Από την άλλη, αν το κόστος των FCR δεν είναι απαγορευτικό για την τσέπη σου, προχώρα το. Θα σου αλλάξει το μοτέρ και θα νομίζεις ότι οδηγάς κάτι πολύ πολύ ισχυρότερο. Και θα μπεις και στο λούκι να ψαχτείς και με εκκεντροφόρους, να φτιάξεις την κεφαλή, να του βάλειες εξατμίσεις. Και μια που φτάσαμε μέχρις εδώ, άνοιξέ το και κάν'το 810 (ή όπου μπορεί να φτάσει...)
Μια παράκληση: Μην του αλλάξεις το σχεδιαστικό του χαρακτήρα. Το φτιάξανε να μοιάζει με το θρυλικό Ζ900, το οποίο έχει από τα πλέον χαρακτηριστικά σχέδια και είναι από τα μηχανάκια που δεν πείραζα αισθητικά.

Καλή επιτυχία
Μ.

Κατ΄ αρχήν να σου πω ότι δεν πρόκειται να αλλοιώσω με ΤΙΠΟΤΕ τον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας η τε αυτός έχει να κάνει με το μηχανικό η τε (κυρίως) με το κομμάτι της εμφάνισης!

Τα καρμπιρατέρ σκέφτομαι να τα αλλάξω, όχι για λόγους μόνο απόδοσης , αλλά και αξιοπιστίας. Τέσσερα καινούργια καρμπιρατέρ είναι “εγγύηση” στην λειτουργία της μοτοσυκλέτας.

Τώρα, τα Mikuni RS34 σίγουρα δεν είναι καλύτερα από τα Keihin FCR35 αλλά είναι καλύτερα (έτσι τουλάχιστον λένε) από τα CR33, CR35, με πιο ομαλή λειτουργία και με πολύ λιγότερη κατανάλωσή.

Για διάφορα μεταχειρισμένα τύπου GPZ και τέτοια δεν το βλέπω, γιατί κοστίζουν τουλάχιστον 200 ευρώ και είναι όλα πολύ ΠΑΛΙΑ...

Man7
06/08/2010, 06:30
Με μια ανακατασκευή (rebuild) στα δικά του δεν ξεμπερδεύεις εύκολα, γρήγορα και οικονομικά;
Είμαι της άποψης ότι για να βάλεις μηχανικά - και ειδικά FCR - πρέπει να θέλεις να βάλεις μηχανικά - και ειδικά FCR. Νόμιζα ότι το "καλό δώρο" που ήθελες να κάνεις στη μοτοσυκλέτα σου, ήταν αυτού του ύφους. Με μπερδεύεις λίγο...
Τί δε σου αρέσει στο μηχανάκι όπως είναι τώρα; Τί θέλεις να βελτιώσεις; Τί χάλασε και θέλεις να φτιάξεις;

Μ.

ΥΓ. ... να υποθέσω ότι τον υπερκυβισμό δεν τον συζητάμε, ε; Μια τουρμπινίτσα μήπως;


205905

hidefnick
06/08/2010, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Με μια ανακατασκευή (rebuild) στα δικά του δεν ξεμπερδεύεις εύκολα, γρήγορα και οικονομικά; .......

Με 60€ τη μία μεμβράνη κλπ κλπ φτάνεις πολυ κοντά στα FCR και εξακολουθείς και έχεις μεμβράνες (Το οποίο σε 6-7 χρόννια θα είναι πάλι πρόβλημα)

ΥΓ. ... να υποθέσω ότι τον υπερκυβισμό δεν τον συζητάμε, ε; Μια τουρμπινίτσα μήπως;

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

:a8: :a8:

Man7
06/08/2010, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

:a8: :a8:

Και είναι και το 400... και φοράει και το σωληνωτό ψαλίδι του ZRX...

Μ.


205909

sirjohnbest
06/08/2010, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Με μια ανακατασκευή (rebuild) στα δικά του δεν ξεμπερδεύεις εύκολα, γρήγορα και οικονομικά;
Είμαι της άποψης ότι για να βάλεις μηχανικά - και ειδικά FCR - πρέπει να θέλεις να βάλεις μηχανικά - και ειδικά FCR. Νόμιζα ότι το "καλό δώρο" που ήθελες να κάνεις στη μοτοσυκλέτα σου, ήταν αυτού του ύφους. Με μπερδεύεις λίγο...
Τί δε σου αρέσει στο μηχανάκι όπως είναι τώρα; Τί θέλεις να βελτιώσεις; Τί χάλασε και θέλεις να φτιάξεις;

Μ.

ΥΓ. ... να υποθέσω ότι τον υπερκυβισμό δεν τον συζητάμε, ε; Μια τουρμπινίτσα μήπως;


Η μοτοσυκλέτα είναι σε άριστη κατάσταση 20000κμ μόνο, άλλα λόγο των 7 χρόνων ακινησία , έχω αλλάξει ορισμένα πράγματα που έχουν να κάνουν με τη ΒΕΝΖΙΝΗ ,όπως Φλοτέρ βενζίνης, Ρουμπινέτο βενζίνης, Ελαστικούς σωλήνες εισαγωγής (πρόσφατα) , και καθάρισμα των καρμπυρατέρ .

Τα καρμπιρατέρ δουλεύουν μια χαρά τώρα, αλλά κανονικά θέλουν ένα γενικό σετ επισκευής, γιατί μεμβράνες υποπίεσης, o ring, βελονάκια, έχουν υποστεί φθορά λόγο της ακινησίας. Άσε που ακόμα και μια βίδα του μίγματος είναι κολλημένη και "καβαλιμενη".
Από ότι έψαξα για να κάνω γενική επισκευή στο καρμπυρατέρ , θέλω περίπου κάνα 200 ευρώ , ίσως και παραπάνω.

Είπα λοιπόν αντί να μπω σε αυτήν τη διαδικασία, ότι είναι προτιμότερο να δώσω κάτι ακόμα και να βάλω μια Καινούργια τετράδα και να ξεμπερδεύω για μια ζωή, μιας και αυτή την μοτοσικλέτα δεν θα την πουλήσω ποτέ...

Man7
06/08/2010, 08:28
Αντιληπτόν. Οπότε ό,τι και να βάλεις καλό είναι. Βάλε τα φθηνότερα καινούργια που μπορείς να βρεις, αρκεί να είναι γνωστής μάρκας και να υποστηρίζονται από ανταλλακτικά κλπ. Υποθέτω ότι δεν χρειάζεται καν να μιλάμε για μηχανικά, τότε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
...να ξεμπερδεύω για μια ζωή ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
... δεν θα την πουλήσω ποτέ...

Τά'χω ξανακούσει αυτά (και τά'χω πει επανειλλημένως). Εκκρεμεί να τα δώ να συμβαίνουν...

Μ.

sirjohnbest
25/08/2010, 11:40
Παιδιά γεια σας!
Επανέρχομαι στο θέμα με τα καρμπιρατέρ , γιατί επιτέλους ήρθαν σήμερα και τα έχω στα χέρια μου!!!
Μαζί με τα καρμπυρατέρ MIKUNI RS 34 D21-K ήρθαν και κάτι σωλήνες, ένα manual , και σε μια σακούλα έχουν μέσα, 3 τετράδες ζιγκλέρ διάφορα νούμερα, σφικτήρες, 4 μικρούς κυλίνδρους, και αντάπτορες για τους σωλήνες της βενζίνης.
Επιπλέον είχα παραγγείλλει και ήρθαν μαζί τα συρματόσκοινα και η γκαζιέρα.
Η τοποθέτηση θα γίνει από εμένα μάλλον την Παρασκευή, όποιος γνωρίζει οτιδήποτε που μπορεί να μου φανεί χρήσιμο κατά την τοποθέτηση, παρακαλώ πολύ να μου το πει. Καλό θα κάνει...
Κι άλλες φωτογραφίες παρακάτω.


207629

sirjohnbest
25/08/2010, 11:41
foto 2


207630

sirjohnbest
25/08/2010, 11:43
foto 3


207631

sirjohnbest
25/08/2010, 11:43
foto 4


207632

hidefnick
25/08/2010, 11:46
:eyepop: :beer: :beer: :beer:

(Για λέγε τιμή και από που)

sirjohnbest
25/08/2010, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
:eyepop: :beer: :beer: :beer:

(Για λέγε τιμή και από που)

Tα πειρα απο εδω:

http://www.keihin.gr/index.htm

Όλα τα πράγματα Καρμπυρατέρ, Γκαζιέρες και μεταφορικά (express) 700 ευρώ!

aristos98
25/08/2010, 15:35
Καλά φίλε μας έφτιαξες τώρα.Το είπες και το έκανες. Περιμένουμε εντυπώσεις και αποτελέσματα. Οπωσδήποτε θα χρειαστείς ρολόγια συγχρονισμού αν τα βάλεις μονος http://www.ekmpowershop20.com/ekmps/shops/carbtune/carbtune-pro-4-column-22-p.asp

sirjohnbest
25/08/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από aristos98
Καλά φίλε μας έφτιαξες τώρα.Το είπες και το έκανες. Περιμένουμε εντυπώσεις και αποτελέσματα. Οπωσδήποτε θα χρειαστείς ρολόγια συγχρονισμού αν τα βάλεις μονος http://www.ekmpowershop20.com/ekmps/shops/carbtune/carbtune-pro-4-column-22-p.asp

Το εχω αγορασει το carbtune... Πριν απο δυο μηνες!:)

Pardalotzatziki
25/08/2010, 17:53
Αγορασες απο τον bill wanted ή bills rebuilts


και το περιεργο ειναι οτι τα πηρες....

Αλλοι τον ψαχνουν.....


:eyepop:

sirjohnbest
25/08/2010, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Αγορασες απο τον bill wanted ή bills rebuilts


και το περιεργο ειναι οτι τα πηρες....

Αλλοι τον ψαχνουν.....


:eyepop:


Τι να πω ρε παιδιά , εγώ πείρα κανονικά τα πράγματα και σε καλή τιμή νομίζω.
Τώρα περί ορέξεως...

Αλλά το θέμα δεν είναι το "μαγαζί" , το θέμα είναι τα καρμπυρατέρ!

Έτσι τουλάχιστον νομίζω...
:)

Pardalotzatziki
25/08/2010, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
Τι να πω ρε παιδιά , εγώ πείρα κανονικά τα πράγματα και σε καλή τιμή νομίζω.
Τώρα περί ορέξεως...

Αλλά το θέμα δεν είναι το "μαγαζί" , το θέμα είναι τα καρμπυρατέρ!

Έτσι τουλάχιστον νομίζω...
:)

Σιγουρα αυτο ειναι το θεμα και να τα χαιρεσαι και καλες βολτες...

Απλα ειναι ενα θεμα και αυτο....απατα νερα ο τυπος...

:wave2:

hidefnick
25/08/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
Τι να πω ρε παιδιά , εγώ πείρα κανονικά τα πράγματα και σε καλή τιμή νομίζω.
Τώρα περί ορέξεως...

Αλλά το θέμα δεν είναι το "μαγαζί" , το θέμα είναι τα καρμπυρατέρ!

Έτσι τουλάχιστον νομίζω...
:)

H τιμή μια χαρά είναι. Νομίζω τα carb είναι λίγο λάθος για το setup σου. (με κάθε επιφύλαξη - και απο ότι διάβασα τώρα στο νετ) Περιμενω με αγωνία εντυπώσεις.... Μετά πάμε για εξατμίσεις :P (τα 36αρια στον ebay 580 με τα μεταφορικά, οπότε με γκαζιέρες κλπ μια χαρά είσαι) :wave2:

sirjohnbest
26/08/2010, 01:43
Λοιπόν έκανα τις πρώτες ρυθμίσεις στα καρμπιρατέρ, εκτός μηχανής.

Το κιτ είχε μέσα 4 νούμερα ζιγκλέρ 110,115,120, και 125. Σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα εδώ: http://www.carbparts.com/mikuni/mikuni_rs_standard_tuning_specif.htm (ίδιες και στο manual) χρησιμοποίησα το Νο 115.
Ερώτηση: το Νο. 110 γιατί το έχει μέσα? Τα μεγαλύτερά νούμερα το καταλαβαίνω αλλά το μικρότερο???

Ρύθμισα και τη βίδα του μίγματος (pilot screw) , τη βίδωσα τέρμα και την ξεβίδωσα μετα ½ της στροφής!
Σωστα?

Τα υπόλοιπα στην τοποθέτηση...


ΥΓ. Το έχω ξαναπεί, εάν κάποιος έχει να πει κάτι ώστε να με βοηθήσει , πολύ ευχαρίστως να το ακούσω. Η εμπειρία που έχουν αποκτήσει κάποιοι δεν αντικαθιστάτε από κανένα βιβλίο ή manual!:)

sirjohnbest
28/08/2010, 05:36
Δυστυχώς η τοποθέτηση των καρμπυρατέρ δεν έγινε λόγο αναλυμένων υποχρεώσεων.

Πολύ δουλειά στο νησί λόγο Αυγούστου , αλλά και πολλές κοινωνικές υποχρεώσεις γάμοι και βαφτίσια, το άλλο Σαββατοκύριακο και βλέπουμε...

Βρήκα όμως την ευκαιρία και παρήγγειλα ακόμα δυο πραγματάκια ένα από Ελλάδα και ένα από Αγγλία που όταν έρθουν θα τοποθετηθούν μαζί με τα καρμπυρατέρ.

Ελατήρια μπροστά http://www.hyperpro.com/ ,από Ελλάδα

Σωληνάκια υψηλής πίεσης http://www.venhill.co.uk/ , από Αγγλία, από ότι διάβασα και είδα πρέπει να είναι κορυφή!!!

Για τακάκια είχα φροντίσει νωρίτερα και τα έχω στα χέρια μου.

Άλλωστε τα είχα "υποσχεθεί" στον φίλο Sapila racing αυτα και πείρα πολύ σοβαρά ότι μου είχε πει!
:)

sirjohnbest
13/09/2010, 17:54
Γεια σας και πάλι!
Η τοποθέτηση των καρμπυρατέρ MIKUNI RS34 έγινε, θα κάνω μια περιγραφή για την τοποθέτηση , τη οποία και έκανα μόνος μου.
Κατ' αρχήν το μέγεθος των καρμπυρατέρ είναι οριακό, στις φωτογραφίες παρακάτω θα δείτε ότι στο Zephyr ΔΕΝ χωρεί ούτε 1cm πιο ψιλό , το ρουμπινέτο της βενζίνης αλλά και το πάνω μέρος του σκελετού δεν το επιτρέπουν εκτός εάν γίνουν "κανιβαλισμοί", το φιλτροτοκούτι το ξεχνάμε δεν μπαίνει με τίποτε .
Πριν το τοποθετήσουμε επιλεγούμε ζιγκλέρ τα νουμερα , 110,115,120,125 είναι διαθέσιμα μαζί με το σετ, πρεπει ομως να εχουμε ζιγκλέρ περιπου στο μεγεθος που φορα το "ΜΑΜΑ" καρμυρατερ. Οποτε πειρα ορισμενα σετ απο 81 εως 100. Τα ζιγκλέρ αλλάζονται κι επάνω στην μοτοσυκλέτα εύκολα, καθώς τα MIKUNI έχουν μια ωραία πατέντα και ξεβιδώνεις μια 17mm τάπα και τα έχεις μπροστά σου . Το ίδιο εύκολα ρυθμίζεις και μίγμα το βιδάκι σε κάθε καρμπυρατέρ είναι σε εμφανές σημείο και γυρίζει με το ΧΕΡΙ!!!
Τώρα για να μπούμε στις λεπτομέρειες, εκείνο που είναι πολύ σημαντικό είναι ότι, πρέπει να αφαιρεθούν οι ελαστικοί αυλοί εισαγωγής του 1ου και 4ου κυλίνδρου και να αντικατασταθούν από άλλους του 2ου και του 3ου!!! Δηλαδη στον 1ο κυλινρο θα βαλουμε εισαγωγη του 2ου , στον 2ο αυτον που εχει , στον 3ο αυτον που εχει , και στον 4ο του 3ου.
Χωρις αυτην την "μετατροπη" δεν γινεται η τοποθετηση με τιποτα, καθος η ρυθμιση των κεντρων που μπορει να γινει στο καρμπυρετερ ειναι μικρη .
Ακουγεται πολυπλοκο αλλά δεν είναι , απλά θέλουμε δυο νέες πλαστικές εισαγωγές αυτό είναι όλο.
Η γκαζιέρα αλλάζεται και τοποθετείτε εύκολα .
Αφού τα έχουμε βάλει ελέγχουμε τον συγχρονισμό των καρμπυρατέρ με το Carbtyne , τσάμπα κόπος είναι άψογα συγχρονισμένα από την εταιρία.
Μετά έρχεται η ώρα της ρύθμισης του μίγματος, εκεί παιδιά τα πράγματα γίνονται δύσκολα, θέλει υπομονή και δοκιμαστικές βόλτες συνεχώς, μέχρι να βρεις τη σωστή ρύθμιση. Βέβαια για να είμαι και σίγουρος θα πάω και σε έναν αναλυτή καυσαερίων αργότερα όταν τοποθετήσω και τις ΣΩΣΤΕΣ φιλτροχοάνες, γιατί αυτές που έβαλα τώρα είναι της πλάκας ...

Τώρα , μετά από τόσο κόπο έρχεται η ώρα να βάλουμε μπροστά, η μηχανή παίρνει εμπρός αμέσως , το ρελαντί διατηρείται εύκολα και σταθερά γύρο στης 1000rpm , βάζουμε 1η και ξεκινάμε η δύναμη απίστευτη!!!!!! Μετά της 5000rpm που δουλεύει και η αντλία επιτάχυνσης η μηχανή ανεβάζει σαν ΤΡΕΛΗ !!! Γενικα η αισθηση ειναι το κατι αλλο και σε αποζιμιονει και με τα παραπάνω και για τά έξοδα αλλά κι για τον κόπο που έχεις δαπανήσει...

Έχω ανεβάσει ένα βίντεο εδω:
http://www.youtube.com/watch?v=DGAV-URKynI

όπου μπορείτε να δείτε και να ακούσετε τελειωμένη την μοτοσυκλέτα , εκεί θα δείτε και τις άλλες μετατροπές , σωληνάκια φρένων υψηλής πίεσης, λάστιχα , αμορτισέρ, τιμόνι για αυτά αξίζει να πω ότι είναι Renhtal πιο ψιλό και λίγο πιο ανοικτό από το μάμα και μου έκανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευκολότερη και ξεκούραστη την οδήγηση αξίζει πραγματικά πιστέψτε με!!!

ΥΓ. Θέλω κι εγώ μια βοήθεια από εσάς , να μου πείτε βρε παιδιά ένα μαγαζί από Ελλάδα για να αγοράσω ΔΙΠΛΕΣ ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΕΣ και κοντές σε μήκος για να της τοποθετήσω.


Παιδιά κουράστηκα θα τα ξαναπούμε.
:)



209772

sirjohnbest
13/09/2010, 17:55
φωτο2


209773

sirjohnbest
13/09/2010, 17:56
φωτο3


209774

sirjohnbest
13/09/2010, 17:57
φωτο4


209775

sirjohnbest
13/09/2010, 17:59
φωτο5 και τελευταια...:)


209776

idomeneas
13/09/2010, 18:01
φιλαράκι το μηχανάκι σου είναι μαγεία...
μπράβο σου είσαι μερακλής.
καλοτάξιδο και καλόστριφτο :beer:

Λευκάδιος
13/09/2010, 18:06
τι σου φταιμε φιλαρακι και μας γκ@βλωνεις απογευματιατικα?κουκλος ο ζεφυρος.για φιλτροχοανες k/n κοιταξες?κατι σαν αυτες http://www.knfilters.com/search/univdualstroval.aspx ?:beer:

sirjohnbest
13/09/2010, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
τι σου φταιμε φιλαρακι και μας γκ@βλωνεις απογευματιατικα?κουκλος ο ζεφυρος.για φιλτροχοανες k/n κοιταξες?κατι σαν αυτες http://www.knfilters.com/search/univdualstroval.aspx ?:beer:

Αυτες σκεφτομαι κι εγω, ξερεις κανενα μαγαζι στην Ελλαδα που να εχει? ή πρεπει να δουλεψει εξωτερικο παλι?:)

Λευκάδιος
13/09/2010, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
Αυτες σκεφτομαι κι εγω, ξερεις κανενα μαγαζι στην Ελλαδα που να εχει? ή πρεπει να δουλεψει εξωτερικο παλι?:) ο αντιπροσωπος http://www.alexopoulos.gr/www/new.asp?NewsID=17 :wave2:

sirjohnbest
30/10/2010, 17:30
Έγινε τοποθέτηση και Λευκών οργάνων στο zephyr μου!
Η τοποθέτηση έγινε και αυτή από εμένα , δεν και πολύ εύκολη υπόθεση , απαιτεί ΠΟΛΥ προσοχή για να μην γίνει καμία ανεπανόρθωτη ζημιά.
Νομίζω όμως ότι το αισθητικό αποτέλεσμα αξίζει.
Άντε να δούμε τώρα τι έχει σειρά...
Ψάχνω μανέτες φρένου και συμπλέκτη χρώματος Χρυσού, για να ταιριάζουν με το τιμόνι, αλλά δεν θέλω να δώσω μια περιουσία. Έχω βρει κάτι "οικονομικές" στο eBay άλλα είναι για μοντέλα 91-93 και εμένα είναι του 97.
Εάν ξέρει τίποτα κανείς μου λέει.


216955

sirjohnbest
05/07/2011, 13:39
Ψάχνοντας γενικά και αόριστα στο eBay βρήκα αυτό :

http://viewitem.eim.ebay.gr/Steuerkette-Kawasaki-Z-650-Z-750-ZR-750-Zephyr--GPZ-750/270393178592/item

Νομίζω ότι ενδιαφέρει ΠΑΡΑ πολύ εμάς που έχουμε zephyr... (το εκανα post και αλλου)
Είναι "επανάσταση"!!