PDA

View Full Version : Αγορά μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας



thanos8527
04/06/2010, 05:39
Καλημέρα σας!
Ψάχνω να αγοράσω το er6-f ,αλλά θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε κάποια καταστήματα,τα οποία είναι ,σχετικά,εγγυημένα για το οτι δίνουν καθαρά μηχανάκια,ώστε να αποφύγω όσο γίνεται κάποια άστοχη αγορά.Αλλιώς,σκεφτόμουν μήπως μπορούσα με τα ίδια χρήματα,να αγοράσω καινούργιο ,αλλά άλλης χρονιάς,π.χ. του 2008.Πού μπορώ να βρώ κάτι τέτοιο?Μόνο στην αντιπροσωπεία της kawasaki?Βοηθήστε γτ έχω μπερδευτεί!(υπ'όψιν οτι είμαι καινούργιος οδηγός και πανάχρηστος :) ) .

Ευχαριστώ!!

angelapos
04/06/2010, 05:44
Προτίμησε ιδιώτη, ψάξε νετ, car.gr xe.gr μάθε βασικά πράματα πως να ελέγχεις μια μεταχειρισμένη μοτό, στην ανάγκη πήγαινε την όταν με το καλό την βρεις σε ένα μηχανικό να την τσεκάρει!

Και γώ την ίδια ερώτηση είχα κάνει κα σε μαντρά το ίδιο μηχανάκι θα το πληρώσεις 500 ευρώ παραπάνω.

Άσε που μπορεί και να είναι πιο λαμογιά φάση!

thanos8527
04/06/2010, 05:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από angelapos
Προτίμησε ιδιώτη, ψάξε νετ, car.gr xe.gr μάθε βασικά πράματα πως να ελέγχεις μια μεταχειρισμένη μοτό, στην ανάγκη πήγαινε την όταν με το καλό την βρεις σε ένα μηχανικό να την τσεκάρει!

Και γώ την ίδια ερώτηση είχα κάνει κα σε μαντρά το ίδιο μηχανάκι θα το πληρώσεις 500 ευρώ παραπάνω.

Άσε που μπορεί και να είναι πιο λαμογιά φάση!

Κατ'αρχάς,ευχαριστώ για την απάντηση σου. Έψαξα για ιδιώτες κτλ,αλλά και πάλι όσο και να τσεκάρω την μηχανή ,ποτέ δεν θα είμαι σίγουρος οτι ο προκάτοχος δεν είχε σκίσει το μοτέρ ή κάτι τέτοιο,το οποίο θα βγάλει προβλήματα στο μέλλον.Έχω δεί κάποιες μάντρες στο internet που δίνουν και εγγύηση ενός χρόνου ή λιγότερο,για το οποίο δεν θα με πείραζε να δώσω και 500 ευρώ παραπάνω,αφού αυτό θα υποδήλωνε οτι το μηχανάκι πρέπει να είναι σε σχεδόν άριστη κατάσταση. Αλλιώς σκέφτομαι το δεύτερο.Να πάρω δλδ καινούργιο,προηγούμενης χρονιάς ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο(αρκεί βέβαια να μην ξεφεύγει στην τιμή).

nobody
04/06/2010, 06:18
καλημερα

εκτος απο τα παραπανω site,τσεκαρε και εδω μεσα αγγελιες,καθως και σε slando.gr,aggeliopolis.gr

οπωσδηποτε το βλεπει μηχανικος,κατα προτιμησηπου να ξερεις και να εμπιστευεσαι.για να μην πω καποιος φιλος σου,μη-μηχανικος αν δεν εχεις,που να εχει/ξερει το συγκεκριμενο μηχανακι

η εγγυηση που λες,δεν αξιζει για μενα ουτε το χαρτι στο οποιο ειναι τυπωμενη,μην δινεις μεγαλη βαση σε αυτο

angelapos
04/06/2010, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
εγγύηση ενός χρόνου ή λιγότερο,για το οποίο δεν θα με πείραζε να δώσω και 500 ευρώ παραπάνω

A!!!Tέτοια εγγύηση δίνω και γώ! Δώσε σε μένα τα πεντακό και μη σε μέλει τίποτα!

χαχαχχα!!Αστευεύομαι, αλλά όντως η εγγύηση αυτή και γραπτή να είναι δεν αξίζει!!!

Αν έχεις τον παρά αλλά να υπολογίζεις και εξοπλισμό βουρ γαι καινούριο έστω κα ιπροηγούμενης χρονιάς!!!!

thanos8527
04/06/2010, 07:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από angelapos
A!!!Tέτοια εγγύηση δίνω και γώ! Δώσε σε μένα τα πεντακό και μη σε μέλει τίποτα!

χαχαχχα!!Αστευεύομαι, αλλά όντως η εγγύηση αυτή και γραπτή να είναι δεν αξίζει!!!

Αν έχεις τον παρά αλλά να υπολογίζεις και εξοπλισμό βουρ γαι καινούριο έστω κα ιπροηγούμενης χρονιάς!!!!
Για να το λέτε κάτι θα ξέρετε....Που μπορώ να βρώ καινούργια όμως?Μόνο στις επίσημες αντιπροσωπείες?Η τιμή,θα είναι ίδια παντου ή διαφέρει?
Έχω ήδη υπολογίσει τον εξοπλισμό και τον έχω αφαιρέσει απο τον προϋπολογισμο.Αν θέλετε προτείνετε μου κάποιες καλλές μάρκες για ρούχα και παπούτσια.Για κράνος ξέρω.Σε σύνολο,θα διαθέσω εώς και 2000 μαζί με το κράνος,για εξοπλισμό.(αν εννοούσες αυτό όταν έλεγες εξοπλισμο :) ,είμαι άσχετος είπαμε)

nobody
04/06/2010, 07:15
2000 ειναι πολλα για μενα,σιγουρα μπορεις να βρεις και με πιο λιγα

αν κανεις αναζητηση εδω μεσα εκι που λεει προστατευτικος εξοπλισμος,θα βρεις πολλα θεματα που να σε κατατοπιζουν για διαφορες μαρκες και διαφορα βαλαντια

angelapos
04/06/2010, 07:18
Κοίτα και γώ άσχετος ήμουν......και παραμένω βασικά!!!

2000 για εξοπλισμό είναι λίγο υπερβολικά.....είναι η αλήθεια...αλλά αν μιλάς για κράνος, μπουφάν, γάντια (τα απαρίτητα) και τα έξτρα, παντελόβι, χειμερινό μπουφάν, και δεν ξέρω τι άλλο. ξέρω γω μάλλον είναι εντάξει...Πάντως φανταζομαι me αυτό το ποσόν θα πάρεις τα καλύτερα!!!

Ψάξε απλά στο νέτ, σε διάφορα μοτοφόρα και εδώ και στο mybike.gr και άλλα να δεις σχετικές συζητήσεις, απόψεις διαφορετικώνα ατόμων και να σχηματίσεις δική σου άπόψη σιγά σιγά.

Επίσης το ερ κατέμε είναι καλό για πρώτο μηχανάκι. εγώ πήρα το χόρνετ 600 για πρώτο πριν κάνα ενάμιση μήνα, αλλά πολλοί μπορεί να που ότι είναι γρήγορο, δυνατό και ίσως να σκεφτόσουν για κάτι μικρότερο.

Αν νιώθεις ότι το έχεις το θέμα, αν το καβαλήσεις και νιώσεις ωραία εντάξει, απλά προσοχή!

Για δίπλωμα δεν το συζητάω, έτσι! Εχεις φαντάζομαι!

thanos8527
04/06/2010, 07:30
Εννοείται οτι θα πάρω το full πακέτο.Όλα τα ρούχα κτλ.
Αυτό που δεν μου είπατε όμως είναι που θα βρω την μηχανή,που θα είναι καινούργια,αλλά προηγούμενης χρονιάς...:)

thanos8527
04/06/2010, 10:30
Λοιπόν,μίλησα με kawasaki και μου είπαν οτι καινούργιο του 2007 ,έχει 5900.Το θέμα είναι τώρα,αν αξίζει να πάρω αυτό ή κάποιο μεταχειρισμένο,αλλά του 2008 ή 2009.Δεν ξέρω αν γνωρίζει κανένας τις διαφορές τους(όχι φυσικα μόνο την εμφάνιση),και αν αξίζει τελικά να πάω σε μεταχειρισμένο.Κάθε γνώμη δεκτή :).

Αταίριαστος
08/06/2010, 10:14
Αφού έχεις αποφασίσει να πάρεις Kawasaki, πήγαινε στην οδό Μιχαλακοπούλου, στο κατάστημα MOTO DI KAPA.
Εκεί θα βρείς τον Κώστα Κατσούλα, είναι ο έμπορος της Kawasaki.
Πιστεύω ότι αν ενδιαφέρεσαι για μοντέλο "παλαιάς κοπής" θα σου κάνει άκομη χαμηλότερη προσφαρά από αυτήν της αντιπροσωπείας.
Αν αγοράσεις με μετρητά θα επιτύχεις ακόμη χαμηλότερη τιμή και κάποια έξτρα-δώρα.
Για την περίπτωσή σου υπάρχουν 2 επιλογές:
1) Να αγοράσεις ολοκαίνουργιο μηχανάκι αλλά παλιότερο μοντέλο, το οποίο έχει εργοστασιακή εγγύηση 2 ετών (τουλάχιστον), να το "στρώσεις" εσύ, χωρίς απαραιτήτως να φας τις τουμπίτσες σου κτλ.
2) Να πάρεις ένα μεταχειρισμένο για να μάθεις. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα πάρεις το "καλύτερο" αλλά το φθηνότερο μεταχειρισμένο, με την προοπτική να το δώσεις μετά από 3-6 μήνες για να αγοράσεις αυτό που ποθεί η ψυχή σου καινούργιο.
Αρα, όσες γρατζουνιές και να έχει, εσύ θα του κάνεις άλλες τόσες για να μάθεις χωρίς να στεναχωριέσαι κάθε φορά που θα σου πέφτει κάτω.
Μετά το πουλάς χάνοντας και 500 ευρώ (και τι έγινε ;) και αγοράζεις ότι γουστάρεις.
Μηχανάκια "εισαγωγής στον κόσμο των 2 τροχών" υπάρχουν πολλά.
Καλύτερα, αν πάρεις μεταχειρισμένο, να μην μπλέξεις με μαγαζιά.
Μπές στο www.car.gr και στα μεταχειρισμένα του σάιτ που βρισκόμαστε, και ψάξε.
Θα βρείς ένα σωρό μηχανάκια, σε σωστές τιμές, προσεγμένα και από μερακλήδες ιδιοκτήτες.
Μην μπλέξεις με μαγαζί γιατί ψυχανεμίζομαι ότι "θα σου πιούν το αίμα στεγνά"...

thanos8527
08/06/2010, 14:00
Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ,για τις πληροφορίες.Προσανατολίζομαι για καινούργιο(παλαιότερης κοπής όπως είπες),λόγω του οτι σκοπεύω να το κρατήσω αρκετά.Όσον αφορά τις πτώσεις,ελπίζω πώς δεν θα έχω κάτι το ιδιαίτερο,αφού είμαι και 30 χρονών και ξέρω να καταπολεμώ την γλύκα που έχει το γκάζι,αφού αυτό συνήθως οφείλεται για τις πτώσεις.Και σίγουρα,δεν θα βγώ στην Κηφισίας με το καλημέρα.Πρώτα σκοπεύω να λιώσω στην βόλτα στην γειτονιά μου,που δεν έχει σχεδόν καθόλου κίνηση ώστε να το μάθω πρώτα.Και πάλι ευχαριστώ!

pkpl
08/06/2010, 16:32
καλύτερα καινούργιο παλιό μοντέλο,αλλιώς μόνο από ιδιώτη,μακριά από εμπόρους και επαγγελματίες.
πάρε τον οδηγό παραμάσχαλα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=71011&highlight=%EF%E4%E7%E3%EF%F2+%E1%E3%EF%F1%E1%F2 και κάτι θα βρεις.Και να μην ξέρεις πολλά καλύτερο θα βρεις απο το να πας σε μαντρά.Εγώ βρήκα μεταχειρισμένο ,όταν έψαχνα , σχεδόν αχρησιμοποίητο ,φαινόταν ότι ήταν τζάμι (δεν το πήρα για άλλους λόγους).