PDA

View Full Version : ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητήρας...



Σελίδες : [1] 2

Tropeas
03/07/2005, 10:29
Μήπως πρέπει να γίνω Moderator αυτού του τόπικ?

Παιδιά ο ΘΕΟΣ ΜΕ ΠΑΕΙ!!!! :beer:
η ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΕΙ.... :uplate: :eek:

Είμαι 21.30 περίπου χθες το βράδυ αττική οδο με τον Μήτσο1 μπροστά και γυρναμε παρέα αφου εχουμε περάσει πολύ όμορφα...

Εκει λοιπόν λίγο πριν την έξοδο 10, προς Λ.Κύμης και καθώς πηγαίνω με περίπου 120χλμ ξαφνικά ακούω εναν τρελό μεταλικό θόρυβο, μπλοκάρει ο πίσω τροχός και αρχίζει το μηχανάκι μια να το χανω αριστερά δεξια απο τον κώλο μια απο την μούρη..... :eyepop: :eyepop: :eyepop:
αυτό το έκανε γύρω στις 6-7 φορές , κατάφερα να το κρατήσω όρθιο , και μετά σταμάτησε μες την μεσαία λωρίδα , με τα αμάξια να έρχονται κατα πάνω μου και εγώ να μην μπορώ να σπρώξω την μηχανή στην άκρη διοτι τα χε κουρέψει όλα και να τα έχω δεί ΟΛΑ να με προσπερνάνε δεξιά και αριστερά αμάξια με 120+χλμ τελευταία στιγμη , πριν πέσουν πάνω μου!!!

Την πιάνω απο τον κώλο και την τράβαγα σηκωτή μιας και ούτε νεκρές βγαίναν ούτε τίποτα, τελικά την έκανα στην άκρη σώος αλλά αυτήν την εμπειρία να είμαι στην μέση όρθιος και να κάνω σήμα να μην με πατήσουν και να μπαντιληκώνουν τα αμάξια μπροστά μου και να μην σταματάει κανένας και συνεχώς να γλυστράνε ελάχιστα δεξια και αριστερά ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ!!!

Ευχαριστώ Θεέ μου!!!
:smilea:

Νόμιζα λοιπόν ότι ήταν , αλυσίδα ή κάτι τέτοιο... και μόλις κοιτάω το μηχανάκι κάτω απο την μηχανή τίγκα στο λάδι και την μίζα να κρέμεται, στον αέρα έχοντας σπάσει τις βίδες της βάσης της, και τον κινητήρα στην βάση κυλίνδρου να έχει κάνει μια ΤΡΥΠΑ 10εκ.!!!!!

Δείτε και μόνοι σας στις φωτό....
ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ.....
Ευχαριστώ Θεέ μου!!!
:smilea:

Η συνέχεια αναμενόμενη, Express Service έως έξοδο Κύμης, και η οδική μου ως το συνεργίο...
:bawl: :bigcry:

last edited 3/5/08:
έχει διαμοιραστεί σε 2 τόπικ,
ένα εδώ που είναι η ουσία και
ένα με σχόλια, ευχές, μικρες συμβουλές και άλλα διάφορα που δεν έχουν άμεση σχέση με την υπόθεση εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58435)
σύντομα θα δημιουργηθεί και ένα ξεχωριστό που θα δείχνει όλες τις κινήσεις και τις απαντήσεις που έλαβα απο τους κατα τόπους υπεύθυνους χωρίς φυσικά προσωπικά στοιχεία


18658

Tropeas
03/07/2005, 10:30
1


18659

Tropeas
03/07/2005, 10:31
2
Ξηλωμένη μίζα με σπασμένες βάσεις...


18660

Tropeas
03/07/2005, 10:34
3
Λίγο ποιο κοντά φαίνονται 2 τρύπες

μια με τη μιζα και το κόμπλερ...

Το έφτιαξε πρόσφατα το εξουσιοδοτημένο, μου είχε κουρέψει γρανάζι....

και μια με την βάση του κυλίνδρου και το κάρτερ...:bigcry:


18661

Tropeas
03/07/2005, 10:35
4
Ποιό κοντά ακόμα...


18662

Tropeas
03/07/2005, 10:36
5
Ακόμα ποιο κοντά για να πονάω να το βλέπω ...


18663

Tropeas
03/07/2005, 10:36
6
Ακόμα ποιο κοντά για να θυμάμαι ότι είμαι ζωντανός!!!


18664

Tropeas
03/07/2005, 10:37
7
Απο το πλάι...


18665

Tropeas
03/07/2005, 10:40
8
και μια τελευταία...


Παρακαλώ πολύ μόνο κουράγιο δέχομαι και συμβουλές,.....
...εχω φαει ενα ψιλο-σοκ... δεν εχω κοιμηθεί αλλά δεν μπορούσα να γράψω κιόλας...
η μηχανή είναι μέχρι 18 Ιουλίου Εγγύηση, να δούμε τι θα γίνει...


18666

Tropeas
03/07/2005, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μεγάλε τυχερός είσαι πρώτον που δεν σαβουρώθηκες από το μπλοκάρισμα και δεύτερον που δεν έσκασε πάνω σου κανένας διερχόμενος.....Άναψε καμμιά λαμπάδα...

Τώρα για τα υπόλοιπα τι να πώ ???
Στα καλά καθούμενα ???
Δεν είχες τίποτα συμπτώματα πρίν ???
Μήπως τις προηγούμενες ημέρες ασχολήθηκε κανένας περίεργος μάστορας με το μηχανάκι σου ή έπαιξε καμμιά μετατροπή-βελτίωση ???
Δεν σκάει ρε παιδί μου ένας κινητήρας έτσι στα καλά καθούμενα ....Περίεργο....Ψάξτο καλά....

Ανατρίχιασα κιόλας σκεφτόμενος ότι πριν μερικές ημέρες αγόρασα και εγώ τον μεγάλο V2 της Suzuki....

Κανένας ΜΗ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ δεν εχει πειράξει το μηχανάκι μου, αν δεις το μόνο που του χω αλλάξει είναι στο Εξουσιοδοτημένο, εξάτμιση Yoshi 3oval και φίλτρο , αυτά που προτείνει η Suzuki...
Επίτηδες μάλιστα για κάτι τέτοιες περιπτώσεις, επειδή είμαι τεχνικός και ξέρω απο εγγυήσεις , περίμενα την επόμενη της λήξης για να την πάω κάπου αλλού...


Α. αν ξεκίνησε απο σασμάν,
απο την αρχή είχα δηλώσει στην αντιπροσωπία ότι απο 1η σε 2α ενώ κυλούσα μερικές φορές με την 2α κουμπωμένη , μου πέταγε νεκρά, και δεν είναι ότι δεν την κούμπωνα....
Αυτό μετά το 2ο service δεν μου το χε ξανακάνει μάλιστα μου είπαν ότι μου κόψαν λίγο το μοχλικό του λεβιέ ταχυτήτων ....

Β. το τελέυταίο που μου έκανε ήταν να μου αλλάξει το κόμπλερ τις μίζας που για να βγεί , ανοίγει καπάκι και λύνει σασμάν....
Τα συμπεράσματα δικά σας...

Γ. Προχθές ήταν στο συνεργίο επειδή μου στραβωβιδώσανε τον άξονα και μου ζήταγε λεφτά , που τελικά μετά " για να μην χαλάσουμε τις καρδιές μας" δεν μου πήρε...

Δ. Η μηχανή έχει 31.500km και το τελευταίο service ήταν στα 30.000km....

Μήτσος1
03/07/2005, 11:03
Ρε Λάμπρο μ'έστειλες ρε φίλε... Όταν μπήκαμε Αττική θυμόμουν οτι μου είπες οτι πήγαινες Βριλλήσια, και συνεπώς θα έβγαινες μετα το "δαχτυλίδι" του ΟΤΕ στη Κηφισσίας, οπότε είχα την εντύπωση οτι θα πηγαίναμε μαζί. Κάποια στιγμή σ'έχασα από τους καθρέφτες μου, εκεί ακριβώς στη έξοδο 10, οπότε έκοψα αρκετά και πήγαινα δεξιά. Σκέψου οτι έκανα τη διαδρομή απο έξοδο 10 έως 11 με 40-50Km/h...

Μετά έφτασα στην 11 οπότε έπρεπε να βγώ, και σκέφτηκα οτι μάλλον θα βγήκες στη 10 για κάποιο λόγο, ή οτι δεν θα άκουσα καλά όταν μιλήσαμε στα διόδια στην είσοδο της Αττικής... Τέλος πάντων.

Σημασία έχει οτι εσύ είσαι καλά ρε φίλε. Βέβαια φρίκη αυτό που έζησες, δεν το συζητάω, αλλά τουλάχιστον είσαι ζωντανός. Τώρα πήγαινε το στο Σφακιανάκη και σκίστους όλους.

Tropeas
03/07/2005, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
ρε αδερφέ τι να σου πω !!!!!
ή εισαι πολυ γκαντεμης ή εισαι πολυ γκαντέμης !!δεν εξηγειτε αλλιως.:p

Ξέρεις όμως τι μου πέρασε όμως από το μυαλό οταν το είδα ..Για φαντάσου να έπεφταν τα λάδια στον πίσω τροχό ???

:uplate: :hypnotize
αντε ρε να ναι το τελευταίο.
αφου δεν σε παει το sv.δωστο να παει στο καλό .(πριν απο λίγο διαβαζα τα αλλα για σταντ,αξονες κτλ.)
:wave2:

Τα λάδια πήγαν και στο μπροστα και στο πισω λάστιχο , γιαυτό έχανα και μουρη και κώλο και έκανα τις τανζανιες μου να το κρατήσω όρθιο... σαν να είμαι σε ταύρο ενα πράγμα, και παρόλα αυτά το κράτησα γιατί ήταν και καλή άσφαλτος και 400χλμ πατημενα 3 ημερών καινούρια λάστιχα...

Φιλε μου , εχω 3 "αν" να σου που θα σε ανατριχιάσουν που δεν με εχουν αφήσει να κοιμηθώ!!!
1. αν, δεν είχα αλλάξει λάστιχα πριν 3 ημέρες
δεν ξέρω που θα ήμουν,
2. αν, μου το χε κάνει εκτός Αττικής οδού , σε οποιαδήποτε άλλη άσφαλτο
δεν ξέρω που θα ήμουν
3. αν, μου το χε κάνει πάνω στις στροφές Ιτεα που είμουν με τα παιδιά,
δεν ξέρω που θα ήμουν

Tropeas
03/07/2005, 19:45
Μιας και το εχω ξεφτεί και εγώ για δικηγόρο κατευθείαν , και να ζορίσω τα πράματα γι΄αυτούς μόνο και μόνο για να ανταπεξέλθουν με υπευθυνότητα και να το ψάξουν εις βάθος, και να "κόψουν κώλους" να μην ξανασυμβεί, μήπως εχει κανείς να μου προτείνει ανθρωπο που όμως να έχει ειδίκευση σε τέτοια θέματα?

Εχω νομική καλυψη στην ασφαλιστική μου αλλά δεν είναι τροχαίο, γνωρίζει κανείς αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω?

n1k3man
03/07/2005, 20:07
γιατι δικηγορο κατευθειαν ρε λαμπρο?

δες τι μπορεις να κανεις με την εγγυηση πρωτα και μετα βλεπεις.. μπορει να σε εξυπηρετησουν μια χαρα..

εκτος &αν πας για γερη αποζημιωση λογω πιθανης σωματικης ακεραιοτητας εξαιτιας κακης επισκευης.. θα παρει πολυ χρονο ομως και εξοδα..

Tropeas
03/07/2005, 21:04
Αυτο που θα ήθελα να κάνω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο , για οποιονδήποτε θα ερχόταν στην θέση μου και ο σκοπός μου είναι ο εξης:
1.να προσπαθήσω να δώσω να καταλάβει η μαμα Suzuki ότι αν εφταιγε κάποιος απο το συνεργίο, απλά να μην υπάρχει το όνομα Suzuki στο συνεργίο του.
2.να γίνονται κάποιες εξετάσεις - ελεγχοι και με ντου με πολιτικό προσωπικό (χωρίς αποκαλυψη ταυτότητας) στα κατα τόπους εξουσιοδοτημένα ώστε να μπορούν να έχουν μια εικόνα πως "πραγματικά" δουλεύουν.
3.να μην μας απασχολεί να έχουμε πολλά εξουσιοδοτημένα, αλλά καλά εξουσιοδοτημένα.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΞΑΝΑ! και θα κάνω τα πάντα για να προφυλάξω τους επόμενους. Μακάρι όλοι να είναι τυχεροί όπως στάθηκα εγώ...

Να καταλάβει η αντιπροσωπεία και όχι το συνεργείο ότι αυτός που έχει την εξουσιοδότηση πρέπει να την τηρεί σε υπευθυνότητα κάθε δευτερόλεπτο, μιας και το όνομα της κατασκευάστριας είναι που κακολογείται...

Ας δημιουργήσουμε κάποτε τις προυποθέσεις μόνοι μας να πιέσουμε και να διορθώσουμε όποτε μπορούμε καταστάσεις δεδομένες στην Ελλάδα...

Η εγγύηση και η εξουσιοδότημενη παρέμβαση στην μηχανη μου υποτίθεται ότι δεν μου αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης για οποιαδήποτε πράξη πάνω στην μηχανή μου , και μου παρέχουν την ασφάλεια και την σιγουριά ενός καινούριου εργαλείου καθε φορά που το πέρνω απο το συνεργείο...

Gandalf dr685sm
03/07/2005, 21:50
το μόνο σίγουρο είναι οτι η ζημιά σου όπως έγινε, και απο την μορφή που έχει η τρύπα , είναι πρόκληση απο κάποια λάθος , στην συναρμολόγηση ή στο service που έγινε στην μηχανή σου.
Με το δικό μου φτωχό μυαλό και μηχανικές γνώσεις , μου μοιάζει σαν να κούρεψε εσωτερικά το γρανάζι στο κιβώτιο σου και σε εκείνη την ταχύτητα γύρισε ελεύθερα στρόφαλος, μπιέλα, βαλβίδες και όλα τα κινούμενα μέρη , έγινε υπερστροφία κινητήρα και αποτελέσμα, ... το κάρφωμα που βλέπουμε και την "οπή" που έγινε στο μέταλο απο την καταπόνηση αυτή.

Τι θα κάνεις απο εδώ και πέρα.

Το πρώτο είναι να μην περιμένεις να βρείς άκρη απο τον μηχανικό σου.
Αν έχεις εγγύηση ακόμα, θα πας στον Σφακιανάκη με διάθεση συνεργασίας και οχι με ύφος όσο δίκιο και αν έχεις (που έχεις!!!).
Αν διαπιστώσουν οι ίδιοι πρόβλημα συναρμολόγησης αντί για πρόβλημα του μοντέλου , τότε έχεις και το πάτημα για να συνεχίσεις νομικά την επόμενη σου κίνηση.
Αν είναι βέβαια πρόβλημα μοντέλου , απο εκεί και πέρα θα τα βρείς με αυτούς.

Πάντως χαίρομαι που "καθάρισες" τόσο φθηνά. Και βέβαια αν είναι αλήθεια λάθος συνεργέιου , θα μας αναφέρεις το όνομα , για να γλυτώσουν και άλλοι.

Gandalf

Tropeas
03/07/2005, 22:33
Ευχαριστώ για όλες τις συστάσεις απο όλους,
Αυριο πρωί πρωί θα είμαι Σφακιανάκη,
θα γινόταν να το ανοίξουν μπροστά μου να βγάλω καμιά φωτό να έχω ντοκουμέντα λέτε?
μπορώ να τους ζητήσω να είμαι παρόν στην δικιά τους πραγματογνωμοσίνη όταν θα το ανοίξουν?
ξέρει κανείς (αν είναι γνώστης - ασφαλιστής) αν η ARAG που έχω νομική κάλυψη καλύπτει περιστατικά που δεν υπήρχε εμπλοκή άλλου , αλλά οφείλωνται σε μηχανική βλάβη?
Αυτα βεβαια αυριο -καθημερινή- πιστεύω ότι θα μου απαντηθούν...

n1k3man
03/07/2005, 22:39
και φωτογραφιες μπορεις να παρεις και να εισαι παρων οταν θα το ανοιξουν. προσπαθησε μονο να μην εισαι εριστικος και με καλο τροπο να ζητησεις [διεκδικησεις, αν χρειαστει] αυτα που αρμοζουν στην περισταση.. δε νομιζω να σου αρνηθουν οτιδηποτε λογικο..

φυσικα σε αντιθετη περιπτωση μπορεις να τους γεμισεις με μολυβι! :evil:

makaronachis
03/07/2005, 22:53
Καταρχήν να τους δώσεις να καταλάβουν οτί κινδύνευσε άμμεσα η σωματική σου ακεραιότητα.Και μια ιδέα:Αν δεν σε καλύψουν κάνουμε copy paste το post σου και τους το στέλνουμε όσα μέλη θέλουμε με e-mail.Για φαντάσου να τους έρθουν καμιά εκατοστή e-mail με το πρόβλημα σου και οτί δεν σε κάλυψαν!Εγώ πάντως που έχω V-strom και με έχουν καταχωρήσει το κάνω πολύ ευχαρίστως.Για αύριο,ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ (όσο γίνεται)και βλέποντας και κάνοντας.

THEOD
04/07/2005, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Αυτο που θα ήθελα να κάνω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο , για οποιονδήποτε θα ερχόταν στην θέση μου και ο σκοπός μου είναι ο εξης:
1.να προσπαθήσω να δώσω να καταλάβει η μαμα Suzuki ότι αν εφταιγε κάποιος απο το συνεργίο, απλά να μην υπάρχει το όνομα Suzuki στο συνεργίο του.
2.να γίνονται κάποιες εξετάσεις - ελεγχοι και με ντου με πολιτικό προσωπικό (χωρίς αποκαλυψη ταυτότητας) στα κατα τόπους εξουσιοδοτημένα ώστε να μπορούν να έχουν μια εικόνα πως "πραγματικά" δουλεύουν.
3.να μην μας απασχολεί να έχουμε πολλά εξουσιοδοτημένα, αλλά καλά εξουσιοδοτημένα.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΞΑΝΑ! και θα κάνω τα πάντα για να προφυλάξω τους επόμενους. Μακάρι όλοι να είναι τυχεροί όπως στάθηκα εγώ...

Να καταλάβει η αντιπροσωπεία και όχι το συνεργείο ότι αυτός που έχει την εξουσιοδότηση πρέπει να την τηρεί σε υπευθυνότητα κάθε δευτερόλεπτο, μιας και το όνομα της κατασκευάστριας είναι που κακολογείται...

Ας δημιουργήσουμε κάποτε τις προυποθέσεις μόνοι μας να πιέσουμε και να διορθώσουμε όποτε μπορούμε καταστάσεις δεδομένες στην Ελλάδα...

Η εγγύηση και η εξουσιοδότημενη παρέμβαση στην μηχανη μου υποτίθεται ότι δεν μου αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης για οποιαδήποτε πράξη πάνω στην μηχανή μου , και μου παρέχουν την ασφάλεια και την σιγουριά ενός καινούριου εργαλείου καθε φορά που το πέρνω απο το συνεργείο...

Φίλε μου μην τρέφεις αυταπάτες...

Δεν χρειάζονται έλεγχοι και κρυφά τέστ. Νομίζεις ότι στις αντιπροσωπείες δεν γνωρίζουν το επίπεδο και το ποιόν του κάθε εξουσιοδοτημένου ???
Φυσικά και το γνωρίζουν μια κλίκα είναι όλοι, απλώς όταν η μεταξύ τους συνεργασία βαίνει καλώς, κάνουν γαργάρα τα υπόλοιπα...

Για να είμαι δίκαιος, μερικές δεκάδες επιστολές-παράπονα (με παράλληλη κοινοποίηση στον τύπο και στο ίντερνετ) εναντίον κάποιου εξουσιοδοτημένου μπορεί να κλονίσει την συνεργασία τους, αλλά εδώ φταίμε και εμείς που πολλές φορές αν και απογοητευμένοι από κάποιον συνεργειά, όταν καταφέρει να μας περάσει δωρεάν στην εγγύηση κάποιου άλλου μερικά ανταλλακτικούλια που εμείς δεν δικαιούμαστε, το βουλώνουμε επειδή μας συμφέρει...

Tropeas
04/07/2005, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Φίλε μου μην τρέφεις αυταπάτες...

Δεν χρειάζονται έλεγχοι και κρυφά τέστ. Νομίζεις ότι στις αντιπροσωπείες δεν γνωρίζουν το επίπεδο και το ποιόν του κάθε εξουσιοδοτημένου ???
Φυσικά και το γνωρίζουν μια κλίκα είναι όλοι, απλώς όταν η μεταξύ τους συνεργασία βαίνει καλώς, κάνουν γαργάρα τα υπόλοιπα...

Για να είμαι δίκαιος, μερικές δεκάδες επιστολές-παράπονα (με παράλληλη κοινοποίηση στον τύπο και στο ίντερνετ) εναντίον κάποιου εξουσιοδοτημένου μπορεί να κλονίσει την συνεργασία τους, αλλά εδώ φταίμε και εμείς που πολλές φορές αν και απογοητευμένοι από κάποιον συνεργειά, όταν καταφέρει να μας περάσει δωρεάν στην εγγύηση κάποιου άλλου μερικά ανταλλακτικούλια που εμείς δεν δικαιούμαστε, το βουλώνουμε επειδή μας συμφέρει...
Εχεις δίκιο , εχουμε μάθει στις "λαμογιες" απλά εγω δεν τις γουστάρω.... και μεχρι τώρα είμουν αρκετά τυπικός , απλά μην το κάνουμε αυτό καραμέλα... ;) ας προσπαθησουμε με καποιον τροπο να τοα αλλάξουμε, εστω να προσπαθησουμε.:winka:

arxaios
04/07/2005, 09:52
Αν από την αντιπροσωπεία δεν δεις άμμεσα φως, κατευθείαν βάλε δικηγόρο......
Πέρα και άσχετα απ'αυτό στείλε mail στην Suzuki (Ιαπωνία), αν υπάρχει πρόβλημα εξελικτικό ή σχεδιαστικό στο μηχανάκι, ίσως σώσεις κόσμο...... και ταυτόχρονα η εδώ αντιπροσωπεία θα σε δει αλλιώς .... αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.....

amatsaka
04/07/2005, 10:46
Φιλε ευχομαι ολα να πανε καλα με την περιπετεια σου.

Αν μας ελεγες ομως και το "εξουσιοδοτημενο" συνεργειο που πηγες ωστε να τον αποφυγουμε και εμαις στο μελλον.

Tropeas
04/07/2005, 11:07
Παιδιά πήγα σήμερα και την άφησα , την είδανε με μια πρόχειρη ματιά μου είπανε απο το ιστορικό της ότι μάλλον αφού είχε αλλαχτεί το κόμπλερ μπορεί και να κόλησε η μίζα ...

Όμως όλα αυτά είναι εικασίες...

Σήμερα ήταν τίγκα στα ραντεβού και μου είπε ότι θα την άνοιγε μάλλον αύριο, ο μηχανικός εκεί φάνηκε συνεργάσιμος, και τον παρακάλεσα με το που θα την ανοίξει να με πάρει τηλέφωνο να πάω απο εκεί... και μου είπε κανένα πρόβλημα , βεβαια εγώ θα πάω και αύριο και το απόγευμα μετά την δουλειά...

Πάρτε και φωτό με το φως της ημέρας μηπως διακρίνεται κατι καλύτερα...


18770

Tropeas
04/07/2005, 11:08
2


18771

Tropeas
04/07/2005, 11:08
3


18772

Tropeas
04/07/2005, 11:09
ΑΦΟΥ βγει το πόρισμα θα μιλήσω και για το ςξουσιοδοτημένο...;)

Gandalf dr685sm
04/07/2005, 11:15
κόλησε η μίζα;....

Πως μπορεί να γίνει αυτό δηλαδή όταν είσαι εν κινήσει;...
να έφυγε όλος ο πύρρος και το γρανάζι και να συμπλέξαν στο κομπλέρ απο μόνα τους , πάνω στο γρανάζι κίνησης;... Μόνο αν ήταν χαλαρά τοποθετημένα και με τους κραδασμούς, έφυγαν απο την θέση τους.
Αν θυμάμαι καλά την λειτουργία της μίζας, ο όλος μηχανισμός , είναι πάνω σε ια έδρα και μετακινείται μέσω ενός πύρρου, για να συμπλέξει και να δώσει ώθηση στο γρανάζι κίνησης.

Πάντως εφόσον είναι συνεργάσιμοι πιστεύω οτι τουλάχιστον θα μάθεις απο τι έγινε...

Κράτα μας ενήμερους...


Gandalf

free rider
04/07/2005, 11:20
για σταθείτε ρε παιδιά...

δεν ειναι σωστο πάντως να θεωρήθει ..
αν το σκεφτεί κανένας... οτι τα sv ειναι προβληματικα...

με τίποτα δεν το δέχομαι..

Tropeas
04/07/2005, 11:43
Και εγω free δεν πιστεύω αν και εχει βγάλει κατι ψιλά με σαζμαν και σε άλλους... πάντως για κολημένη μίζα κάποιος μου πε ότι το χει κάνει και σε gsxr και είχε τα ίδια αποτελέσματα με τα δικά μου...

SF
04/07/2005, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τωρα Λαμπρο με σκοτωσες αδερφε.
Ευτυχως που εισαι καλα εσυ.
Τι να σου πω.
Δεν γινεται μοτερ με τοσα λιγα χλμ να σκασει ετσι.
Ελπιζω να σε δω αυριο Δελεαρ να τα πουμε.:(


Λάμπρο ...περαστικά και... υπομονή! :)
Mια παρόμοια έκδοση αυτής της 'βλάβης' είχε κι ένας φιλος με SV650. Το πούλησε και το γύρισε σε R6.


GCROOK με ακούς?????????

:D

Tropeas
04/07/2005, 13:37
Μίλησα και με την ARAG που είναι η νομική μου προστασία και μου είπαν ότι:

Είτε μου την φτιάξουν στην αντιπροσωπία είτε όχι , η νομική μου καλυψη με καλύπτει να κινηθώ δικαστικά χωρις περαιτέρω δικα μου δικαστικά έξοδα:

Εναντίον αντιπροσωπίας μόνο, εναντίον μηχανικού μόνο ή,και των δυο
καθώς επίσης
και για αποζημιώση βλάβης και ηθικής βλάβης αλλά και ποινικού αδικίματος εξ αμελείας κλπ κλπ...

Θα δούμε πως θα κυλήσουν τα πράγματα, και αναλόγως θα πράξω , αλλά απο την στιγμή που δω ότι είναι αμέλεια , θα κινηθώ και δικαστικά σίγουρα, χωρίς 2η σκέψη...
μιας και αναλαμβάνει η νομική δεν εχω τίποτα να χάσω...

free rider
04/07/2005, 14:54
γισ την υλικη ζημια πιστευω οτι θα αποζημιωθει απο την αντιπροσωπια
για την ηθκη και τον κινδυνο που διέτρεξε πολύ φοβάμαι οτι δεν θα υπάρξει αποζημίωση...
Ειναι το ιδιο πράγμα με το αν πάρει κάποιο ελατωματικό προιόν απο π.χ. σουπερ μαρκετ. εαν δεν υποστεί βλάβη της υγίας του δεν αποζημιώνεται για την ηθική..
μια καλη ιδέα είναι να κάνεις μια ερώτηση στο δικηγόρο του πολίτη και στο σύνδεσμο καταναλωτών...

Tropeas
05/07/2005, 19:48
Λοιπόν πήγα απο το πρωί 8.00 σήμερα στην αντιπροσωπεία, πέτυχα τον μάστορα (αρχιμηχανικό- Βασίλη) που μου ήταν πολύ συμπαθής.

Τον παρακάλεσα όμορφα, να δωσει μια προτεραιότητα, μιας και είδα και μου εξήγησε ότι ήτανε πνιγμένος... (της κακομοίρας γινότανε, και συνεχώς ερχόντουσαν για σερβις καινουρια μηχανακια με ραντεβού και χωρίς)

Θεώρησα λοιπόν απαραίτητο τρόπο πίεσης με διακριτικότητα να παραμείνω στο σερβις. Περιμένω , περιμένω, κατα τις 10.30 το βάλαν απάνω στην ράμπα.

Αφότου μιλήσαμε και με ρώταγε πως έγινε , και μου εξήγησε ότι δεν εχει ξαναδεί κάτι τέτοιο και το ότι είμουν πολύ τυχερός κλπ κλπ (ήταν ανθρωπινος, αλλά ήταν και έμπειρος-χωρίς περιτά λόγια) ξεκινήσαν να το λύνουν.

Το μηχανάκι ήταν με τον κινητήρα ολοκληρωτικά λυμένο στις 15.00 και απο αυτά που είδαν μείναν όλοι μ@λ@κες.... δεν ήξερε κανείς να μου πει πως έγινε καθώς τα συνηθη σημεία που θα έπρεπα να είναι "ζορισμένα" ήταν υποδειγματικά συντηρημένα (που σημαίνει ότι και την δουλειά που έκανε το συνεργείο, αλλάζοντας μου το κομπλέρ ήταν καλή , καθώς επίσης είδα και την δουλειά που είχε κάνει με τις βαλβίδες και τα καπελώτα στις 24.000 που ήξερα ότι ασχολήθηκε ο Παύλος (Κούζουνας) με αυτό και ήταν άψογη...

Η μπιέλες, οι 2 κύλινδροι, το σαζμάν, το κάρτερ όμως ήταν σε πολλά σημεία κουρεμένα.... απο τι? δεν μου είπαν , δεν ξεραν, μου παν ότι δεν με ενδιαφέρει κιόλας...

Όταν τους ρώτησα πάλι πολύ ευγενικά (ξεφύσαγα απο την μυτη εξηγώντας τους ότι μπορούσα να μαι νεκρός) τι κάνουμε απο εδώ και στο εξής μου παν ότι αλλάζουμε όλων τον κινητηρα παραγγέλνοντας τον σαν ανταλλακτικά...

εγώ εκεί πονηρεύτικα... και ρώτησα , γιατί δεν βαζουμε κούτα έναν καινούριο κινητήρα απάνω ,
ή αν έχει πάθει απο την δυναμη αυτή και κάτι άλλο γιατί δεν αλλάζουμε μηχανή...
(παρατήρησα και κατι ελαφρα ξυσιματάκια εντός πλαισίου...)

και μου παν ότι αυτό δεν γίνεται και η μηχανή μου μετά θα είναι καινούρια και όχι σαν καινούρια επισκευασμένη...

εγω προσωπικά φοβάμαι ότι δεν θέλουν να το κάνουν θέμα και να πάρει δημοσιότητα, ή να φτάσει μεχρι την Suzuki Ιαπωνίας,
και σκέφτομαι να στείλω έτσι και αλλιώς ένα αναλυτικό mail που να ρωτά αν θα πρέπει να δεχτώ αυτήν την κίνηση...

ΕΣΕΙΣ τι πιστεύετε, τι προτείνετε?

να βάλω και την νομική προστασία?

να κυνηγήσω την ηθική ζημιά, και την απόπειρα δολοφονίας εξ αμελείας προς την αντιπροσωπία , που μου είπαν στην ARAG?


ΥΓ.Παρακάτω αναμείνατε φωτό του ανοιγμένου μοτέρ...


18958

Tropeas
05/07/2005, 19:49
2


18960

Tropeas
05/07/2005, 19:51
3


18961

Tropeas
05/07/2005, 19:51
4


18962

Tropeas
05/07/2005, 19:52
5


18963

Tropeas
05/07/2005, 19:53
6


18964

Tropeas
05/07/2005, 19:54
7


18965

Tropeas
05/07/2005, 19:55
8


18966

Tropeas
05/07/2005, 19:55
9


18967

Tropeas
05/07/2005, 19:56
10


18968

Tropeas
05/07/2005, 19:57
11


18969

Tropeas
05/07/2005, 19:58
12


18970

Tropeas
05/07/2005, 19:59
13


18971

Tropeas
05/07/2005, 20:00
14


18972

Tropeas
05/07/2005, 20:01
15


18973

Tropeas
05/07/2005, 20:04
Όταν τους ρώτησα πάλι πολύ ευγενικά (ξεφύσαγα απο την μυτη εξηγώντας τους ότι μπορούσα να μαι νεκρός) τι κάνουμε απο εδώ και στο εξής μου παν ότι αλλάζουμε όλων τον κινητηρα παραγγέλνοντας τον σαν ανταλλακτικά...

εγώ εκεί πονηρεύτικα... και ρώτησα , γιατί δεν βαζουμε κούτα έναν καινούριο κινητήρα απάνω ,
ή αν έχει πάθει απο την δυναμη αυτή και κάτι άλλο γιατί δεν αλλάζουμε μηχανή...
(παρατήρησα και κατι ελαφρα ξυσιματάκια εντός πλαισίου...)

και μου παν ότι αυτό δεν γίνεται και η μηχανή μου μετά θα είναι καινούρια και όχι σαν καινούρια επισκευασμένη...

εγω προσωπικά φοβάμαι ότι δεν θέλουν να το κάνουν θέμα και να πάρει δημοσιότητα, ή να φτάσει μεχρι την Suzuki Ιαπωνίας,
και σκέφτομαι να στείλω έτσι και αλλιώς ένα αναλυτικό mail που να ρωτά αν θα πρέπει να δεχτώ αυτήν την κίνηση...

ΕΣΕΙΣ τι πιστεύετε, τι προτείνετε?

να βάλω και την νομική προστασία?

να κυνηγήσω την ηθική ζημιά, και την απόπειρα δολοφονίας εξ αμελείας προς την αντιπροσωπία , που μου είπαν στην ARAG?

Παιδιά ΦΟΒΑΜΑΙ!

μήπως το πρόβλημα το προκάλεσε κάνας εγκέφαλος κανα ηλεκτρονικό μαραφέτι, κάνας σενσορας, και βάλουν κινητήρα αντ/κα απάνω και το δώσω, και πάρουν και κανέναν άλλο στο λαιμό τους...

CyBeRseXX
05/07/2005, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
εγώ εκεί πονηρεύτικα... και ρώτησα , γιατί δεν βαζουμε κούτα έναν καινούριο κινητήρα απάνω ,
ή αν έχει πάθει απο την δυναμη αυτή και κάτι άλλο γιατί δεν αλλάζουμε μηχανή...
(παρατήρησα και κατι ελαφρα ξυσιματάκια εντός πλαισίου...)

και μου παν ότι αυτό δεν γίνεται και η μηχανή μου μετά θα είναι καινούρια και όχι σαν καινούρια επισκευασμένη...


Poly sosta to etheses! Kai meta apo auto pou epathes, pos mporeis na empisteuteis an oooola ta kainourgia antallaktika mpoun sosta stin thesi tous kai den ksanasimvei kati paromoio? Eite logo astoxias ulikon, eite logo lathos topothetisis, i rithmisis i amelias. Vazontas ena komple ergostasiako moter mikraineis tis pithanotites. Oso gia tin dikaiologia pou sou eipe, pes tou oti otan agorazeis kainourgia mixani den agorazeis mono kinitira, agorazeis olo to "paketo". H adeia tha deixnei tin palia imerominia ekdosis me ton idio aritho plaisiou. Akoma kai tin allagi moter na diloseis i imerominia ekdosis tis adeias tha meinei i idia opote auto pou leei den isxiei.

Tora an to pas dikastika, pithanotata na kathisterisei k i episkeui, auto einai risko. An parei 1-2 xronia i diadikasia esy ti tha kaneis os tote?

Isos na prepei na tous steileis ena fax me to aitima sou, kai na tous zitiseis na sou apantisoun eggrafos!! Giati sta logia polla ksexniountai kai parapiounte.

Kali epitixia kai APANO TOUS!

dankannn
05/07/2005, 20:13
Να τους πεις να σου βάλουν καινουργειο moter να μην δεχτεις το ιδιο επισκευασμένο.:wave2:

n1k3man
05/07/2005, 20:13
αν διαθετεις αυτη τη στιγμη χρηματα για αλλη μηχανη στη θεση σου θα αφηνα το θεμα στα δικαστηρια μιας και το καλυπτει η ασφαλεια σου.. το αρνητικο σ'αυτη την περιπτωση ομως ειναι οτι θα παρει αρκετο χρονο..

υγ: δεν θα συζητούσα καν την επισκευη ή την συναρμολογηση κινητηρα απο ανταλλακτικα.. πληρης αντικατασταση και μονο.. σ'αυτο να επιμεινεις..

Tropeas
05/07/2005, 20:14
Μου παν ότι θα μπει καινούριο, αλλά θα έρθει ως ανταλλάκτικά...
αυτό δεν σημαίνει επισκευασμένο...?:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Δεν με πειράζει ο χρόνος , ας μην εχω μηχανη, δεν χαθηκε και ο κοσμος ,
εδώ ζήσαμε!!!

Θα κάνω ένα γράμμα,
στον υπεύθυνο Δημοσίων Σχέσεων καλύτερα? να του πω ότι το χω ποστάρει και σε όλα τα μοτοσυκλετιστικά & SV forum που γνωρίζω και στα περιοδικά, και ταυτόχρονα ένα mail Ιαπωνία?

n1k3man
05/07/2005, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Μου παν ότι θα μπει καινούριο, αλλά θα έρθει ως ανταλλάκτικά...
αυτό δεν σημαίνει επισκευασμένο...?:eyepop: :eyepop: :eyepop:

αυτο σημαινει οτι θα σου συναρμολογησουν τον κινητηρα κομματι-κομματι απο ανταλλακτικα που θα παραγγειλουν και ισως χρησιμοποιησουν και καποια απο τα δικα σου..

sonic22
05/07/2005, 20:21
kala ti na leme twra??:eek: :eek: :eek:

i zimia einai stis bieles pistonia kia apla eskase i miza giati ekei vrike ligoteri adistasi...

olokliros kinitiras den erxete me tipota (politiki tis etairias.olwn twn etairiwn)

antikatastasi olokliris tis mixanis na zitizeis kai tipote allo...

kai meta as tin kanoun autoi oti theloune...

xalara tropeas kai tha vgaleis akri...

n1k3man
05/07/2005, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas

Θα κάνω ένα γράμμα,
στον υπεύθυνο Δημοσίων Σχέσεων καλύτερα? να του πω ότι το χω ποστάρει και σε όλα τα μοτοσυκλετιστικά & SV forum που γνωρίζω και στα περιοδικά, και ταυτόχρονα ένα mail Ιαπωνία?

Στον Υπευθυνο Εγγυησεων καλυτερα μιας και σ'αυτου το χερι ειναι η αντικατασταση-επισκευη.. Tωρα για αρχη ισως δε θα επρεπε να αναφερεις forum και emai στη μαμα suzuki.. Mονο αν δε σε καλυψει η απαντηση του..

CyBeRseXX
05/07/2005, 20:25
mipos ennoousan oti me ta antallaktika pou tha sou baloun tha einai SAN kainourgio?? Kainourgio moter, simainei neos arithmos kinitira!

Oso gia to gramma i fax i email, na min anafereis tipota oti exeis postarei klp giati mporei na to theorisoun disfimisi kai na exeis antitheta apotelesmata. Mia perigrafi tou peristatikou, ta osa sou eipe o arximixanikos tous gia episkeui kai tin epithimia sou gia antikatastasi tou paliou me neo moter. An sou poune eggrafos oti den to dexontai, zitise na analavei i nomiki sou prostasia. An den se peirazei na perimeneis gia megalo xroniko diastima, min kaneis tipota kai apla dose ola ta stoixeia stin asfalia sou na to proxorisei.

THEOD
05/07/2005, 20:25
Κατ' αρχήν για την ζημιά..δύσκολο να πείς . Μάλλον αφόυ δεν βρέθηκε αιτία τότε μιλάμε για ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ.

για τα περαιτέρω...
ΙΣΩΣ να τους είναι πολύ πιο εύκολο διαδικαστικά, χρονικά, νομικά, κλπ, να μοντάρουν έναν κινητήρα ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ από ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ανταλλακτικά, παρά να έρθει σαν ανταλλακτικό νέος ΔΕΜΕΝΟΣ κινητήρας, που σημαίνει νέος αριθμός κινητήρα, καθυστέρηση, ενοχλητικές ερωτήσεις κλπ....
Σε αυτοκίνητο φίλου μου που του συνέβη λίγο πολύ το ίδιο, έκαναν το ίδιο πράγμα. ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΑΝ τον νέο κινητήρα από καινούργια ανταλλακτικά. Μόνο τα ...μπουζί κράτησαν ίδια επειδή ήταν...πανάκριβα !!! (πουτάνα Alfa Romeo....)

Εγώ θα σου έλεγα να απαιτήσεις μεν ολοκαίνουργιο κινητήρα, αλλά αν δεις ότι αντιμετωπίζεις πολλές δυσκολίες ή το πράγμα τραβάει σε μάκρος, να δεχτείς την επισκευή με ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προυπόθεση την εκ νέου παροχή εκ μέρους τους 2ετούς εγγύησης...

SeNNinhA
05/07/2005, 20:35
Αυτό που θέλουν να κάνουν είναι να παραγγείλουν επιμέρους ανταλλακτικά δικαιολογώντας το καθένα σαν ελατωματικό. Δεν θελουν για κάποιο λόγο να δηλώσουν στα κεντρικά ότι έτυχε ελατωματικός κινητήρας.

Είμαι της γνώμης να στείλεις ένα e-mail στα κεντρικά της Ευρώπης αναφέροντας το πρόβλημα, στέλνοντας τις φωτογραφίες και το ιστορικό καθώς και το τι σου είπε το συνεργείο. Ρώτησέ τους απλά ποια είναι η επίσημη θέση τους στο πρόβλημα, τι θα μπορούσε να το έχει προκαλέσει καθώς και και το αν προτείνουν επίσημα την επισκευή και όχι την αλλαγή ολόκληρου του κινητήρα.

Γενικά τα κεντρικά αντιμετωπίζουν πολύ σοβαρά τέτοιες περιπτώσεις γιατί βλάπτουν την εικόνα της εταιρείας και ειδικά την περίοδο αυτή που γίνεται μια κίνηση προώθησης των συγκεκριμένων μοντέλων. Υπάρχει δε περίπτωση να σου στείλουν εξ'ολοκλήρου νέα μηχανή και όχι μονο κινητήρα και να στείλουν άτομο να δει το πρόβλημα.

Δεν νομίζω να χάσεις πάνω από 2 ημέρες με αυτή την διαδικασία. Και μπορεί να κερδίσεις πολύ περισσότερα ακόμη κι αν περιμένεις λίγο παραπάνω.

sonic22
05/07/2005, 20:39
ti na kratisei apo auton ton kinitira?

apo tis dynameis pu dextikan ola einai gia petama (gia na min ta vreis meta brosta sou) .. apo tous axones twn taxititwn mexri ta karter kai tin kefali...

grezia pantou kai ponemena metala...

an telika den adexeis allo apo tis grafiokraties simfwnise na sou allaxoun ta panta (ta panta!!) ektos apo to komati tou karter me ton arithmo mixanis...

i eggiisi su kaliptei tin episkeui oxi antikatastasi (etsi den einai??)

alla logo tu oti pextike i zwi sou korona gramata kai to moter einai gia ta skoupidia bori kai na einai pio elastikoi...

palepse to alla panta eugenika... oi tsabukades den voithane otan exeis na kaneis me etairies... exoun periosteri ipomoni apo esena...

:beer: :sun: :beer:

kapeos
05/07/2005, 21:49
Ρε συ Λάμπρο με τις φωτο που έβαλες έχω μείνει παπάρας :mad:



Αν θες καινούργιο κινητήρα μήπως θα έπρεπε να ενοχλήσεις την νομική προστασία που έχεις και να τους κάνεις ένα εξώδικο για να δουν και αυτοί ότι δεν αστειέυεσαι και ότι ΑΠΑΙΤΕΙΣ ένα καινούργιο κινητήρα????? Πάντως από τις φωτο φαίνεται ότι μιλάμε για αστοχία κινητήρα και δεν νομίζω για παπαριά των μηχανικών. Πιστευω ακόμη όπως αναφέρθηκε ότι τους είναι πιο ευκολο (γραφειοκρατικά, εξηγήσεις στην μαμα-εταιρία λόγω εγγύησης κλπ) να εισάγουν ανταλλακτικα και όχι κινητήρα "κουτα".


Καλή τύχη ρε και μην στεναχωριέσαι. Και μην ξεχνας το κεράκι στην εκκλησία

:wave2:

athandim
05/07/2005, 21:56
...από οτι θυμάμαι το παιδί που δικαιώθηκε έστειλε επίστολή στη Suzuki Ιαπώνιας, με όοολο το υλικό.

(Είμαι και εγώ σε αναμονή για περισσότερες λεπτομέρειες)

Tropeas
05/07/2005, 22:43
Ψάχνω τόσες ώρες να βρω ένα e-mail Ιαπωνία ή Ευρώπη και δεν βρίσκω τίποτα σε όλα τα site της Suzuki!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Tropeas
06/07/2005, 01:39
Παιδιά αυτά τα ψάχνω και εγώ... ενα που να πηγαίνει στο support για moto Suzuki στην Ιαπωνία ψάχνω... τα αλλά είναι dealers, και το global δεν εχει πουθενά mail...

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
06/07/2005, 09:10
καποια στιγμι βρεθηκα στον σουλτατι και μου ειπε για ενα- δυο cbr 954 που ειχε ανοιξη ο κηνητηρας. το ενα απο αυτα του το ειχε φερει πισο ο πελατης και του εβαλε καινουριο μοτερ απο ιαπονια που του εστηλε μεσω σαρακακι η χοντα. το μηχανακι ηταν ελληνικης αντιπροσοποιας και οχι παραεισαγωγης. αλλα και δικια σου εισαγωγη να ηταν παλι επρεπε η αντιπροσοποια να μηληση με το εργοστασιο και να αποφασηση το εργοστασιο τι θα κανει.
πιεσε για το καλο σου.
για κηταξε στα βιβλια της μοτο σου επανω πρεπει να εχει την διευθηνση της σουζουκι.
μολης το βρης η θα στηλεις επιστολη με φωτο της μοτο σου και θα περιγραφεις στα αγγλικα το ολο θεμα η θα στηλεις ημεηλ. επισης για να μην πεδευτης πολυ κανε το εξεις.
βρες την πρεσβια - προξενιο της ιαπονιας και ζητα τους να σου δωσουν την διευθηνση της σουζουκι και πες τους οτι θα ηθελες να σου μεταφρασουν αν ειναι απαρετητο κατα την γνωμη τους την επιστολη σου στα ιαπονικα. στην επιστολη σου προς τους ιαπονες να εισαι ευγενεις και να δοσεις να καταλαβουν οτι εσυ θελεις το καλυτερο για την μοτο σου και την ασφαλεια σου. οτι εχεις σε εκτημηση την εταιρια τους και μπλαμπλα.
αν θελεις βαλε και τα στιχεια του ποστ που ανοιξες για να δουν οτι δεν εισαι ασημαντος αλλα εχεις προσβαση και επικηνωνια μεσο διαδικτιου με πολλυς μοτοσικλετηστες.
δεν πιραζη που γραφουμε ελληνικα αρκη να δουν οτι διμιουργιθηκε θεμα και μπορουν να το δουν πολλοι και αυτο θα εχει επιπτοση στη ιματζ της εταιριας και θα τους κανει να ενδιαφερθουν περισοτερο.
θελει επιμονη και υπομονη.
μπορεις να το πεις και στην σουζουκι ελλαδος οτι θα στηλης επιστολη στην σουζουκι ιαπονιας για το θεμα σου και οτι εσυ θεωρεις οτι καλιτερο για την ασφαλεια σου ειναι να μην βαλεις ενα μοτερ που να εχει πιθανες καταπονισεις και να διμιουργιθη στο μελον προβλημα. οτι δεν εσθανεσε ψιχολογικα καλα μετα απο αυτο που σου σηνεβη να κηκλοφορεις με το μοτερ (εστω και επισκευασμενο ) που διμιουργισε κυνδηνο για την σωματικη σου ακαιρεωτητα.
πιστευω να σε βοηθησα.
αυτο που σου γραφω το εκανε φιλος με μοτο που εφερε απο αμερικη λογο του οτι ηταν κατοικος αμερικης τοτε και στην ελλαδα η αντιπροσοποια του τα μασουσε.
δεν εναφερω το ονομα της εταιρια κατασκευης της μοτ του φιλου για να μην θεωριθη οτι κανω δισφημηση στην ελληνηκη αντιπροσοποια.

Tropeas
06/07/2005, 09:34
δεν ακούει κανένα απο τα παραπάνω e-mail , εχω στείλει και μου έρχεται πίσω...

toyota
06/07/2005, 11:26
Για δοκίμασε και αυτή τη διεύθυνση.Τη πήρα από άλλα forums και απ'ότι λένε δουλεύει

info@suzuki.co.jp

Tropeas
06/07/2005, 13:48
<info@suzuki.co.jp>: host fw1a.suzuki.co.jp[210.148.106.29] said: 550 #5.1.0
Address rejected. (in reply to RCPT TO command)

Μπα.... ρε πουθενα mail???:eyepop:

Tropeas
06/07/2005, 14:44
Μίλησα με τον Τεχνικό Υπεύθυνο για τις Μοτο και του ζήτησα να μου δώσει αυτός το δικό του Mail ή φαξ για να το στείλω εγράφως να μου εξηγησει τι εγινε... και μου πε μόνο με ταχυδρομίο και περιμένω courier απο Speedex σήμερα να ρθει να το πάρει,
παράλληλα μίλησα με την νομική μου και ξεκίνησα ανοίγοντας φάκελο λέγοντας την ιστορία και περιμένωντας αυτοί απο εμένα το οκ για να κινηθούν...
Θα πάω και μια βόλτα απο την πρεσβεία της Ιαπωνίας,
θα μιλήσω και τηλεφωνικά με Suzuki Αμερικής να μου δώσουν mail εκτός και αν με προλάβουν φίλοι απο Αμέρικα...
και αφού πάρω την απάντηση (αν την πάρω) το τι θα γίνει και ποια είναι η θέση τους θα δημοσιοποιήσω και στα μοτοσυκλετιστικά περιοδικά αν συμπεριφέρθηκαν σωστά ή όχι...

Παντως μόλις ζήτησα έγραφες εξηγησεις φανηκε ο υπεύθυνος "ενοχλημένος"...

:mad:

melsaltas
06/07/2005, 14:53
Τοσο καιρο παρακολουθώ την συζητηση και εχω φρικάρει.
Πραγματικά ευχομαι να ειναι αυτο το χειροτερο που θα παθεις ποτε.Και ευτυχως εισαι καλα.

Εξοργηστηκα βεβαια με τον τυπα που ενοχληθηκε.Ειμαι σιγουρος οτι καθε εταιρια μαζευει στατιστικα, αν οχι καθε μηνα, τουλαγχιστον καθε τριμηνο, που να δηλωνουν τι βλαβες ειχαν, απο τι προκληθηκαν και τι ενεργειες-ανταλλακτικα απαιτηθηκαν για να φτιαχτει.
Και αυτο γινεται κυριως για να βλεπουν που χωλαινουν τα μηχανηματα τους και για να τα βελτιωσουν.
Δουλευω σε ιατρικα μηχανηματα και καθε μηνα ετοιμαζω ενα αναλογο report.Ετσι και το ξεχασω με κυνηγανε.
Το ποσο εχουν βελτιωθει τα "προβληματικα" μερη των μηχανηματων δεν λεγεται.Και ολα αυτα απο τα report,οχι μονο τα δικα μου, αλλα απο ολον τον κοσμο.

Ευχομαι να μην σας κουρασα αλλά η καθε εταιρια θα πρεπει να υιοθετησει καποιο τετοιο συστημα.
Κανει θαυματα!

Tropeas
06/07/2005, 15:02
Να και το πρότυπο γράμμα να υπάρχει μήπως χρειαστεί και σε κανέναν άλλο....


Αγαπητέ κύριε,

Ονομάζομαι χ, έχω την υπ’άριθμόν χχχ-000 Ι.Χ. μοτοσυκλέτα μοντέλο χ y ’03, και καλύπτεται από την αντιπροσωπία για εγγύηση καλής λειτουργίας 2 χρόνων από 21/07/03 εως 21/07/05.

Στις 02/07/05 ημέρα Σάββατο στις 21.30 περίπου κατευθυνόμουν στο σπίτι μου μέσω τις Αττικής Οδού καθώς ξαφνικα άκουσα έναν μεταλλικό θόρυβο, και αμέσως μπλόκαρε ο πίσω τροχός με αποτέλεσμα η μηχανή μου να χάσει την πορεία της και να κάνει βιαιες κινήσεις δεξιά και αρίστερά για περίπου 20 δευτερόλεπτα. Από τύχη κατάφερα αντιδρώντας ενστικτωδώς να την κρατήσω όρθια και να σταματήσει τελικώς η μηχανή χωρίς ανατροπή στην μεσαία λωρίδα της Αττικής Οδού… Στην μηχανη είχε μπλοκάρει ο τροχός με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την κάνω στην άκρη και να κινδυνέψει περαιτέρω η σωματική μου ακεραιότητα καθώς τα διερχόμενα αμάξια ερχόντουσταν με ταχύτητες 120+χλμ/ω. Αφου με ιδιαίτερη δυσκολία έκανα την μηχανή στην άκρη, την μετέφερα με γερανό στο κεντρικό συνεργίο της αντιπροσωπίας σας x – y
Διεύθυνση 5 – 7 , στον Περιοχή.

Στις 04/07/05 ημέρα Δευτέρα πήγα και έκανα εισαγωγή της μηχανής με αριθμό σειράς 0000000 για έλεγχο, μιας και ο κινητηρας είχε κάνει μια τρύπα 15 x 15 εκ. καθώς επίσης είχε «κουρέψει» την μίζα σπάζοντας την βάση της και το σημείο που πάει στο κόμπλερ.

Την επομένη 05/07/05 ημέρα Τρίτη πήγα να ενημερωθώ για την κατάσταση και αφού περίμενα το λύσιμο της μηχανής , μου απαντήσαν ότι ο κινητήρας έχει καταστραφεί και δεν επιδιορθώνεται.

Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να ανταποκριθείτε υπεύθυνα για τα εξής:
Α. να γίνει περαιτέρω έλεγχος και να ενημερωθώ εγράφως για την υπαιτιότητα της βλάβης και τον τρόπο αντιμετώπισης σας σε αυτήν την περίπτωση είτε ήταν σφάλμα υλικού ή σφάλμα εξουσιοδοτημένου τεχνικού. Όλον τον καιρό που έχω (απο καινούρια) την μηχανή, από τότε που αγοράστηκε κάνω τα σερβις μου στο εξουσιοδοτημένο κατάστημα (από την αντιπροσωπία) του χ ψ και μόνο εκεί που εδρεύει στο ω και δεν θα έπρεπε να συμβεί κάτι τέτοιο.
Β. να έρθει καινούριος κινητήρας ελεγμένος για την προσαρμογή και συναρμολόγηση από το εργοστάσιο στην Ιαπωνία όπως όταν είχα αγοράσει την μηχανή μου και είχε το καρτελάκι με τον αριθμό πλαισίου και κινητήρα με το Passed από τους ποιοτικούς ελέγχους ασφαλείας του εργοστασίου κατασκευής που επίσης θα δηλώνει ότι υπάρχει εκ νέου διετής εγγύηση καλής λειτουργίας.
Γ. αφού ελεγχεί σχολάστικά και η υπόλοιπη μηχανή για πιθανές φθορές σε πλαίσια κλπ, να γίνει αίτηση στην Suzuki Ιαπωνίας να αλλαχθεί ολόκληρη η μηχανή καθώς μόνο έτσι θα μπορώ να αισθανομαι ασφαλής μετά από ένα σοκ με την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα.
Δ. παρακαλώ επίσης να μου κοινοποιήσετε κάποια διεύθυνση επικοινωνίας με την αντιπροσωπία της Suzuki στην Ιαπωνία καθως και ένα e-mail.

Το ιστορικό συντηρήσεως της μηχανής είναι το εξής:
α. 17/07/03 Αγορά
β. 29/07/03 Service 1.000km Εξουσιοδοτημένο χ ψ
γ. 17/10/03 Service 7.000km Εξουσιοδοτημένο χ ψ
δ. 04/05/04 Service 12.000km Εξουσιοδοτημένο χ ψ
ε. 08/07/04 15.550km Αλλαγή πίσω τακάκια
Εξουσιοδοτημένο χ ψ
στ.17/07/04 Αλλαγή πίσω λάστιχου με Dunlop D208ZR 160/60ZR17
Εξουσιοδοτημένο ABC MTO di Consolandi Roberto – Torino Italy
ζ. 19/07/04 Service 18.000km Εξουσιοδοτημένο χ ψ
η. 10/03/05 Service 25.000km Εξουσιοδοτημένο χ ψ
+ Αλλαγή Γρανάζι Μπρος πίσω + Αλυσίδα
+ Αλλαγή καπελώτα – Ρύθμιση Βαλβίδες
+ Φίλτρο αέρα BMC + Εξάτμιση Yoshimura TRS Titanium
θ. 25/05/05 Service 30.000km Εξουσιοδοτημένο χ ψ
+ Αλλαγή εντος εγγύησης γραναζιού ρουλεμάν κόμπλερ λόγω βλάβης
(μου ανέφερε ότι είχε κομμένο-α δοντάκια)
ι. 28/06/05 Στην προσπάθεια για την αλλαγή ελαστικών , είχα πρόβλημα με τον πίσω άξονα από στραβωβίδωμα του εξουσιοδοτημένου συνεργείου που ήταν το τελευταίο που τον βίδωσε και χρειάστηκε να μεταφέρω την μηχανή με οδική από το κατάστημα στο Εξουσιοδοτημένο συνεργείο χ ψ ώστε να βάλω καινούριο άξονα και παξιμάδι.

Αισθάνομαι ασφαλής και πεπεισμένος για την αξιοπιστία και την υπευθυνότητα της Ελληνικής Αντιπροσωπίας Suzuki – Σφακιανάκης Α.Ε.Β.Ε. και ότι θα πράξει τα καλύτερα σε ανθρώπους που την έχουν εμπιστευτεί με την αγορά τους, και την υποστήριξή τους. Πιστεύω δε ότι δεν θα αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης των παραπάνω και δεν θα χρειαστεί περαιτέρω κίνηση πίεσης από εμένα για την σωστή μου αποζημίωση.

Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία θα είμαι διαθέσιμος στα τηλ.12345φτου και βγαίνω ώρες γραφείου και 56789 φτου ξελεφτερία απογευματινές ώρες, και στο κινητό μου 12345ψαξε δεν θα με βρεις.


Η διέυθυνση της εργασίας μου για την αποστολή απάντησης σας εντός 09.00-17.00 καθημερινές είναι :

Κωλοκοτρονίτσι 4
Υπόψην: χχχ

Παρακαλώ για άμεση έγραφη ενημέρωσή σας,

Σε περίπτωση μη έγκαιρης έγγραφης ενημέρωσής μου, θα αναγκαστώ να κινηθώ περαιτέρω νομικά μέσω της νομικής κάλυψης που διαθέτω στην εταιρεία «ARAG» .


Α και κάτι συμπληρωματικό... ξερετε τι πιστεύω εφταιξε?
το σκέφτηκα μόλις τα γραψα κάτω με την σειρά...
όταν μου ανοιξε και μου άλλαξε το ρουλεμάν το γραναζιού του κόμπλερ, βρήκε τα κομμενα δοντάκια και τα απομάκρυνε???
αν όχι τότε αυτά πήγαν στο σαζμάν και....
ουτω καθ'εξής....

gcrook
06/07/2005, 15:45
Λαμπρο εχεις μπλεξει για τα καλα αδερφε αλλα τουλαχιστον θα βρει ακρη.

Καλυτερα κανε μια μεταφραση το ποστ και ποσταρε το σε κανα-δυο ξενα φορουμ, οχι για εκβιασμο του αντιπροσωπου,αλλα για να παρεις και απο εκει καποιες απαντησεις και πληροφοριες, να δεις και πως κινιυνται νομικα και οχι μονο σε τετοιες περιπτωσεις και τα "παιδια" στο Αμερικα.

Τα παιδια στο socalSV ειναι γνωστες και εχουνε την καλη διαθεση να βοηθησουν.

Θα μιλησουμε συντομα γιατι εχω και γω τωρα το δικο μου Γολγοθα.:(

SeNNinhA
06/07/2005, 16:35
H SUZUKI INTERNATIONAL EUROPE GMBH είναι στην Γερμανία και το site της είναι:

http://www.suzuki.de/

Διεύθυνση:
---------------------------------------------------
SUZUKI INTERNATIONAL EUROPE GMBH
Suzuki-Allee 7
64625 Bensheim

Gesch&auml;ftsf&uuml;hrer:
Takashi Iwatsuki
Kunihiko Uetsuki
Hirotaka Ono

Amtsgericht Darmstadt
HRB 21266
USt-IDNr.: DE 111 660 584

e-mail δεν υπάρχει. Μόνο από επιμέρους dealers. Οπότε στείλε καλύτερα με courier ενα συστημένο γράμμα σε αυτούς αντί να ψαχνεσαι. Ειδικά οι Γερμανοί είναι σοβαροί άνθρωποι και δεν θα σου πουν βλακείες.

Επεσήμανέ τους όμως, ότι το έχει ήδη κοιτάξει η εδώ αντιπροσωπία, δεν έχει καταλήξει στην αιτία της βλάβης, σου πρότεινε την λύση της ολοκληρωτικής επισκευής του όχι όμως αλλαγή κινητήρα αλλά σαν επιμέρους ανταλλακτικά. Ρώτησέ τους εαν οι ίδιοι σαν SUZUKI Europe θεωρούν αποδεκτή αυτή την λύση και σου εξασφαλίζουν εγγύηση καλής λειτουργίας και ασφάλειας μετά την ανακατασκευή. Τόνισε δε ότι κινδύνευσε ήδη μια φορά η ζωή σου από αστοχία του κινητήρα και ότι η επιλογή λύσης θα πρέπει να γίνει με γνώμονα την δική σου ασφάλεια στον δρόμο.

Επίσης θα πρέπει να απαιτήσεις μετά την επισκευή ή αλλαγή κινητήρα να σου ανανεωθεί η εγγύηση σαν να έπαιρνες την μηχανή καινούργια. Υπάρχει και ενας νόμος της Ε.Ε. σχετικά με αυτό.

SeNNinhA
06/07/2005, 20:33
Ξέχνα το e-mail που δεν βρίσκεις και στείλε γράμμα με courrier στα κεντρικά της Ευρώπης που είναι στην Γερμανία

http://www.suzuki.de/content/index.html


Διεύθυνση:
-----------------------------------------------------------------
SUZUKI INTERNATIONAL EUROPE GMBH
Suzuki-Allee 7
64625 Bensheim
-----------------------------------------------------------------

Managing director:

Takashi Iwatsuki
Kunihiko Uetsuki
Hirotaka Ono

Amtsgericht Darmstadt
HRB 21266
USt-IDNr.: DE 111 660 584
-----------------------------------------------------------------

Να τους αναφέρεις ότι είδε το μηχανάκι η εδώ αντιπροσωπία και σου πρότεινε την αντικατάσταση του κινητήρα αλλά σαν επιμέρους ανταλλακτικά.

Ρώτησέ τους αν οι ίδιοι το θεωρούν ως την πρέπουσα λύση και αν δίνουν εγγύηση καλής λειτουργίας και ασφάλειας με αυτή την λύση και τι θα πρότειναν. Τόνισε το γεγονός ότι διακινδύνευσες σοβαρά την ζωή σου και ότι δεν αισθάνεσαι ασφαλής πια με μια μερική ανακατασκευή της μηχανής και ότι θα ήθελες να ξέρεις επίσης την αιτία του προβλήματος μόλις την μάθουν οι ίδιοι.

Λίγο πολύ κινήσου όπως σου προτεινε η Γιαγιά Αρκούδα

dimitris74
07/07/2005, 00:21
παντως ειναι πιθανο κανα μικρο γρεζι απο την ζημια στην μιζα να εμεινε στο μοτερ και να σου εσκασε πουθενα με αποτελεσμα να κολλησε και να στα εκανε ολα πουτανα,

WWW
10/07/2005, 15:53
Φιλαράκο στο όνομα όλων των μοτοσυκλετιστών ΣΚΙΣΤΟΥΣ. Για τί μας πέρασαν δηλαδή ? Για καραγκίζηδες?

Να μεταφράσεις στα Ιαπωνικά από Πρεσβεία και να στείλεις στην Ιαπωνία. Αν δεν σου αλλάξουν κινητήρα να στείλεις ΕΞΩΔΙΚΟ.

και την επόμενη φορά να τους πληρώσεις σε κέρματα του 1 cent όπως κι αυτοί θέλουν να σου αλλάξουν τον κινητήρα σε κομμάτια.

Αυτές είναι βλακίες. Υπάρχουν και οι νόμοι.

Εσύ φυσικά ακόμα και αν το φτιάξεις το μηχανάκι κα΄ αυτό τον τρόπο μπορείς ακόμα να κινηθείς δικαστικά μέχρι και για άνθρωποκτονία εξ αμελείας, ηθική αποζημίωση, μείωση αξίας οχήματος κλπ.

Εγώ τι θα έκανα :

- 1 Θα έπερνα την επίσημη απάντηση της αντιπρόσωπείας (απάντηση στην επιστολή σου)
- 2 Αν δεν μου άλλαζαν κινητήρα κι έλεγαν ότι αυτό είναι αδύνατο κλπ τότε θα μετέφραζα όλα στα Ιαπωνικά, μαζί με την απάντησή τους από την Πρεσβεία και θα έστελνα στην Ιαπωνία και Γερμανία (κεντρικά),
- 3. Με επιστολή θα ευχαριστήσεις για την απάντηση της αντιπροσωπείας ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ και ταυτόχρονα θα έστελνες εξώδικο με ημερομηνία αποκατάστασης της υλικής και ηθικής ζημίας αλλά και την μείωσης της αξία του οχήματος. Στην περίπτωση που επιμένουν στην αντικατάσταση του κινητήρα κάτά τον τρόπο των ανταλλακτικών τότε θα το δεχτείς ως ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΛΥΣΗ, μέχρι να πραγματοποιηθεί το δικαστήριο.


Κάποια στιγμή ΌΛΟΙ ΟΙ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους, ιδιαίτερα οι ΜΑΣΤΟΡΟΙ που μας φτιάχνουν μηχανάκια και αυτοκίνητα και τα καβαλάμε εμείς, η οικογένειά μας, η κοπέλα μας κλπ.

ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.

ΚΑΝΕ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΞΥΠΝΟ ΤΡΟΠΟ. ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΟΥ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ...

Tropeas
10/07/2005, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Φιλαράκο στο όνομα όλων των μοτοσυκλετιστών ΣΚΙΣΤΟΥΣ. Για τί μας πέρασαν δηλαδή ? Για καραγκίζηδες?

Να μεταφράσεις στα Ιαπωνικά από Πρεσβεία και να στείλεις στην Ιαπωνία. Αν δεν σου αλλάξουν κινητήρα να στείλεις ΕΞΩΔΙΚΟ.

και την επόμενη φορά να τους πληρώσεις σε κέρματα του 1 cent όπως κι αυτοί θέλουν να σου αλλάξουν τον κινητήρα σε κομμάτια.

Αυτές είναι βλακίες. Υπάρχουν και οι νόμοι.

Εσύ φυσικά ακόμα και αν το φτιάξεις το μηχανάκι κα΄ αυτό τον τρόπο μπορείς ακόμα να κινηθείς δικαστικά μέχρι και για άνθρωποκτονία εξ αμελείας, ηθική αποζημίωση, μείωση αξίας οχήματος κλπ.

Εγώ τι θα έκανα :

- 1 Θα έπερνα την επίσημη απάντηση της αντιπρόσωπείας (απάντηση στην επιστολή σου)
- 2 Αν δεν μου άλλαζαν κινητήρα κι έλεγαν ότι αυτό είναι αδύνατο κλπ τότε θα μετέφραζα όλα στα Ιαπωνικά, μαζί με την απάντησή τους από την Πρεσβεία και θα έστελνα στην Ιαπωνία και Γερμανία (κεντρικά),
- 3. Με επιστολή θα ευχαριστήσεις για την απάντηση της αντιπροσωπείας ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ και ταυτόχρονα θα έστελνες εξώδικο με ημερομηνία αποκατάστασης της υλικής και ηθικής ζημίας αλλά και την μείωσης της αξία του οχήματος. Στην περίπτωση που επιμένουν στην αντικατάσταση του κινητήρα κάτά τον τρόπο των ανταλλακτικών τότε θα το δεχτείς ως ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΛΥΣΗ, μέχρι να πραγματοποιηθεί το δικαστήριο.


Κάποια στιγμή ΌΛΟΙ ΟΙ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους, ιδιαίτερα οι ΜΑΣΤΟΡΟΙ που μας φτιάχνουν μηχανάκια και αυτοκίνητα και τα καβαλάμε εμείς, η οικογένειά μας, η κοπέλα μας κλπ.

ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.

ΚΑΝΕ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΞΥΠΝΟ ΤΡΟΠΟ. ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΟΥ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ...

Ακριβώς αυτό είναι το πλάνο μου! και ταυτόχρονη δημοσίευση σε ελληνικά και ξενα περιοδικά και forum , και σε Μ.Μ.Ε. ;) ;) ;)

makaronachis
11/07/2005, 15:20
Γενική Γραμματεία καταναλωτή τηλ. 2103842930-2103893231
Μπορεί να χρειαστεί...

Tropeas
11/07/2005, 16:03
Ευχαριστώ , όντως και εκεί, αυτό μου ξέφυγε...:beer:

Tropeas
12/07/2005, 00:23
Σε συνέχεια της επιστολής σας με ημερομηνία 6 Ιουλίου 2005 και σχετικά με μοτοσικλέτα σας SV650S θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ως κάτωθι .

1. Η μοτοσικλέτα εισήλθε στσ κεντρικό μας συνεργείο στις 4 Ιουλίσυ 2005 με 31894χλμ και με πρόβλημα στον κινητήρα της.
2. Μετά από λεπτομερή έλεγχο που κάναμε διαπιστώσαμε ότι υπάρχει θραύση του διωστήρα του πρώτου κυλίνδρου με απστέλεσμα τη ζημιά του εμβόλου, του κυλινδρου, του κάρτερ, της μίζας και των γραναζιών 1ης , 4ης και 5ης ταχύτητας τσυ κιβωτιου ταχυτήτων
3. Θα πραγματοποιηθει πλήρης επισκευή του κινητήρα με αντικατάσταση των ανταλλακτικών που έχουν καταστραφεί με καινούρια, και σύμφωνα με τις αυστηρές τεχνικές προδιαγραφές και οδηγιες του εργοστασίου
Κατόπιν τούτου θα γίνει τελικός έλεγχος και δοκιμή σε δυναμόμετρο και σε κανονικές συνθήκες οδήγησης και θα σας παραδοθεί η μοτοσικλέτα απολύτως ασφαλής.
4. Η κανονική εγγύηση της μοτοσικλέτας σας έχει διάρκεια 2 ετών και λήγει στις 21/07/2005.
Όσον αφορά την παράταση της εγγύησης, θα θέλαμε να σας ενημερόσουμε ότι η εγγύηση παρατεινεται για δύο (2) ακόμα έτη από την ημερομηνία επισκευής της μοτοσικλέτας. Η παράταση της εγγύησης καλύπτει τα ανταλλακτικά και τις εργασΙες που αφορούν την συγκεκριμένη βλάβη, σύμφωνα με τις οδηνiες του εργοστασιου και την διαδικασία εγγύησης.
5. Ολα τα ανταλλακτικά που θα χρησιμοποιηθούν καθώς και οι εργασίες, θα καλυφθούν στα πλαίσια της εγγύησης, χωρις καμία δική σας επιβάρυνση.
6. Πόρισμα για την αιτία που προκάλεσε τη ζημιά, θα έχουμε αμέσως μετα την εξέταση των ανταλλακτικών, τα οποία θα σταλούν στο εργοστάσιο.

Παραμένουμε πάντα στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειαστειτε στο μέλλοv.

Υστερα απο επικοινωνία με βεβαιώσαν ότι θα έρθει όλος ο κινητηρας σε ανταλλακτικά και θα συναρμολογηθεί εδώ, πράγμα που δεν με ικανοποιεί και δεν με αφήνει ασφαλή.
Καθως επίσης αυτό που δεν με εφυσηχάζει είναι ότι θα ήθελα πρώτα μια "υπεύθυνη" απάντηση για το τι έγινε και ποιος φταίει και παράλληλα με κοινοποίηση την απάντηση του εργοστασίου και αναλόγως να αναλυφθούν οι απαραίτητες ευθύνες και διεργασίες αυτό να μην ξανασυμβεί σε κανέναν άλλο...

Tropeas
12/07/2005, 14:40
Μετά και απο τηλεφωνική επικοινωνία ,
και αφού ζήτησα να μου στείλουν την έγραφη οδηγία του εργοστασίου που υποστηρίζει:
ότι ο κινητήρας πρέπει να αντικατασταθεί συνθέτωντας τα ανταλλακτικά,
μου παν ότι δεν μπορούν να μου στείλουν κάτι τέτοιο,
και αφου αργότερα τους ζήτησα να μου κοινοποιήσουν τα στοιχεία στην Ιαπωνία για να επικοινωνήσω,
μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου τα δώσουν και δεν είναι και υποχρεωμένοι...

Μόλις λοιπόν τους είπα ότι πάω νομικά,
μετά απο 10 λεπτά με πήραν και μου είπαν ότι ετσι και αλλιώς η μηχανή θα φτιαχτεί οπως μου προαναφέρανε και αν εγώ δεν αισθάνομαι ασφαλής με αυτήν, είναι διαθέσιμο το "Εμπορικό τμήμα" της εταιρείας να την ανταλλάξει με ευνοηκούς όρους για μένα....

:nono:

Του δήλωσα ότι τώρα και μετά απο όλα αυτά δεν με συγκινεί η ευαισθητοποίηση του "εμπορικού τμήματος" τους και πλέον δεν με ενδιαφέρει αυτό και ότι θα πάει, νομικά, μέχρι να βρεθεί η υπαιτιότητα με τις συνεπαγόμενες συνέπειες...

:wave2:

idi
12/07/2005, 14:49
εγω νομιζω οτι θα δεχομουν τη προταση τους παντως Λαμπρο.... οσο και αν ακουγεται σκληρο...

δικαστηρια στη Ελλαδα = 2+ χρονια χωρις μηχανη!!!

εσυ αποφασιζεις

Tropeas
12/07/2005, 15:00
ΟΧΙ :nono: :nono: :nono:
Γιώργο , εκεί βασίζονται...
δεν με πειράζει και 20χρόνια να κάνουν....
ας μην εχω μηχανή,
ΜΟΝΟ εγω έζησα την στιγμή που τα δα όλα....

Η ζωή δεν έρχεται πίσω με μια μηχανή, έρχεται πίσω αν θα καταφέρω να σώσω άλλες 10 ζωές...

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
12/07/2005, 16:08
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ . ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΜΕ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΘΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΈΣΜΑΤΑ . ΤΟ ΠΟΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗ SUZUKI ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ . ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΤΟΥΣ STAND-BYE . ΞΕΚΙΝΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΗΣ ΙΑΠΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΣΟΥ , ΖΗΤΗΣΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ SUZUKI. ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝ ΒΡΕΙΣ E-MAIL ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕ ΟΛΟ ΤΟ POST ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ E-MAIL ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΕΞΗΓΕΙ ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΙ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ . ΓΡΑΨΤΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ , ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΕ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ . ΣΤΕΙΛΕ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟ . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΚΑΛΙΚΟ . ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΜΗΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΝ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ - ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΟΥΣ . ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ , ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΝΤΟΡΟΣ . ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ . ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΕΑ ΤΗΣ ΙΑΠΩΝΙΚΗΣ ΜΑΜΑΣ ΠΑΓΩΣΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΟΥ . ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΓΙΑΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ . ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΣΑΝ BACK UP ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ . ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΕΩΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ . ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΦΙΛΑΡΑΚΟ . ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΗ . ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ... ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΝΗΦΟΡΑ . ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑ ΠΜ . :wave2::sun:

SeNNinhA
12/07/2005, 16:27
Μα καλά τόσο καιρό δεν έχεις στείλει ακόμη επιστολή στα κεντρικά της Γερμανίας? Επιβάλεται να το κάνεις ακόμη και στην περίπτωση που θέλεις να κινηθείς δικαστικά. Ειδικά εαν η απάντησή τους είναι διαφορετική από της εδώ αντιπροσωπίας.

Σε κάθε περίπτωση η γνώμη μου είναι να αφήσεις την μηχανή να στην επισκευάσουν με τον τρόπο που λες και ταυτόχρονα να κινηθείς δικαστικώς για την αλλαγή εξολοκλήρου του κινητήρα ή και ολόκληρης της μηχανής. Απλά όταν θα την παραλάβεις και θα υπογράψεις για την παραλαβή, θα σημειώσεις ότι την παραλαμβάνεις με επιφύλαξη για την κατάσταση που σου παραδίδεται. Αν και καλύτερα να σου πει κάποιος δικηγόρος την ακριβή διατύπωση.

Παραλαμβάνοντας την μηχανή επισκευασμένη δεν σημαίνει ότι παραιτείσαι και των δικαιομάτων σου.

Gema22
12/07/2005, 16:31
Αν επιτρέπεται σε ποιο συνεργείο του Σφακιανάκη είναι η μηχανή?
Σε ρωτάω γιατί έχω κάποιον πολύ γνωστό στον Σφακιανάκη και θα μπορούσα να μάθω τι ακριβώς γίνεται.

Tropeas
12/07/2005, 16:50
Παιδιά όλα αυτα προσπαθώ να τα κάνω ταυτόχρονα ξεκλεβωντας χρόνους καθημερινά απο την δουλειά μου...
έστειλα και στο ινστιτούτο καταναλωτή και περίμενα την απάντηση τους που ήρθε χτες για να στείλω στην Ιαπωνία και στα κεντρικά στην Ευρώπη... σήμερα έμαθα τις τελειωτικές προθέσεις τους...
Υπομονή και επιμονή, εχω αρκετή...


;)

Tropeas
12/07/2005, 20:01
Μιλώντας ακόμα και με τον δικηγόρο , μου είπε, (σαφώς είναι ποιο εύκολο γι'αυτόν) ότι υπάρχουν 2 τρόποι και μας συμφέρει ο πρώτος:
1. Να στείλουμε το γρηγορότερο δυνατόν την κοινοποίση του αιτήματος για καινούρια μηχανή - το πολύ αντικατάσταση κινητήρα.
2. Να αρχίσουν έρευνες για το πως εγινε κλπ που είναι ποιο χρονοβόρο, ποιο επώδυνο κλπ.

Του εξήγησα ότι θα με ενδιέφερε το 2 για να καταλήξουμε αν έφταιγε κάποιος να υποστεί τις συνέπειες και αν ήταν αστοχία υλικού να το γνωρίσει η suzuki και να το κοινοποιήσει...

Σε όλες τις περιπτώσεις εγώ αύριο πρέπει να έχω στείλει εξωτερικό γράμματα , Ευρώπη και Ιαπωνία, η καταγγελία στο Ινστιτούτο Καταναλωτή έγινε, καθώς επίσης να ζητήσω και απο την αντιπροσωπία να με πληροφορήσει για κάθε πόρισμα περαιτέρω που μπορεί να έχουν, που είναι υποχρεωμένοι να μου πουν.

Φίλοι αγαπητοί, δεν είναι ηρωισμοί, είναι κοροιδία, την μια να μου λένε έτσι, την άλλη αλλιώς, και μην μου πει κανείς ότι ζούμε στην Ελλάδα, γιατί είναι στο χέρι μας... ετσι πιστεύω μεχρι τώρα στην ζωή μου αν και μικρός εχω βγάλει αποτέλεσμα έτσι... και θα συνεχίσω έτσι...

Tropeas
13/07/2005, 22:35
Λοιπόν απο σήμερα τα πράγματα πάνε πολύ καλύτερα και στο ποινικό και αστικό αντικείμενο.... εκτός της οικονομικής αποζημίωσης που δεν χωράει αμφισβήτηση...

Την ματ νικήτρια κινηση με την βοήθεια του (ίσως και χωρίς να ξέρει όλες τις λεπτομέρειες) έδωσε ο Sporky , ξέρει αυτός, μην με ρωτήσετε εδώ περαιτέρω, την κατάλληλη στιγμή θα δημοσιεύσω ή οι περισσότεροι θα μάθετε απο κοντά την Δευτέρα στο Δέλεαρ...
:D

Θα πάρει χρόνο, πάει δικαστικά, (δεν με ενδιαφέρει) Ιαπωνία και Ευρώπη διευθετηθήκαν διαδικασίες με εμπορικούς ακόλουθους και γράμματα, και ινστιτούτο καταναλωτή υπουργείο εμπορίου ΟΒΕΡ!:wave2: :D

Θα κάνω μια αναφορά και στο μέλον μετά απο συνενοήσεις με αναλυτικές κινήσεις ... που πρέπει να κάνουμε σε τέτοια περίπτωση και τα τηλ που χρειαζόμαστε!

Είναι πολλές καλές κινήσεις διαφόρων οργανισμών που αγνοούμε και πρέπει να τις στηρίζουμε!

Tropeas
14/07/2005, 22:22
Μιας και αυτό το πόστ έχει φτάσει τα 5200+ αναγνώσεις και πλέον γνωρίζουν για την υπαρξή του και στο Κεντρικό συνεργείο Σφακιανάκη και στο Εξουσιοδοτημενο συνεργείο που την συντηρούσα,
ετσι και αλλιώς δεν έχω να κρύψω τιποτα μιας και τα πραγματα τα διηγούμαι όπως τα έζησα ,και όπως τα εικάζω ότι μπορούν να συμβαίνουν σε τεχνικό θέμα (μιας και δεν είμαι ειδήμον) πάντα μένοντας επιφυλακτικός και περιμένωντας τα πορίσματα των μηχανολόγων και των μηχανικών του εργοστασίου αφού τα εξετασουν...
να κάνω μια διόρθωση ύστερα απο επικοινωνία με το εξουσιοδότημένο...

α.στο παρακάτω κείμενο γράφω :
Αυτό μετά το 2ο service δεν μου το χε ξανακάνει μάλιστα μου είπαν ότι μου κόψαν λίγο το μοχλικό του λεβιέ ταχυτήτων ....
Έτσι ενημερώθηκα προφωρικά.

β.στο παρακάτω κείμενο γράφω:
να μου αλλάξει το κόμπλερ τις μίζας που για να βγεί , ανοίγει καπάκι και λύνει σασμάν....
Αυτό είναι λάθος απο εμένα , είχα αυτήν την εντύπωση, όμως το έλεγξα και ύστερα απο ενημέρωση του συνεργείου διορθώνω ότι:
δεν βγαίνει και λύνει το σαζμάν για να βγάλει το κομπλέρ,
πράγμα όμως που δεν επηρεάζει παρά μόνο την υπόθεσή μου...


Και ορίστε και το προτότυπο κείμενο που βρίσκεται στην 1η σελίδα...


Κανένας ΜΗ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ δεν εχει πειράξει το μηχανάκι μου, αν δεις το μόνο που του χω αλλάξει είναι στο Εξουσιοδοτημένο, εξάτμιση Yoshi 3oval και φίλτρο , αυτά που προτείνει η Suzuki...
Επίτηδες μάλιστα για κάτι τέτοιες περιπτώσεις, επειδή είμαι τεχνικός και ξέρω απο εγγυήσεις , περίμενα την επόμενη της λήξης για να την πάω κάπου αλλού...


Α. αν ξεκίνησε απο σασμάν,
απο την αρχή είχα δηλώσει στην αντιπροσωπία ότι απο 1η σε 2α ενώ κυλούσα μερικές φορές με την 2α κουμπωμένη , μου πέταγε νεκρά, και δεν είναι ότι δεν την κούμπωνα....
Αυτό μετά το 2ο service δεν μου το χε ξανακάνει μάλιστα μου είπαν ότι μου κόψαν λίγο το μοχλικό του λεβιέ ταχυτήτων ....


Β. το τελέυταίο που μου έκανε ήταν να μου αλλάξει το κόμπλερ τις μίζας που για να βγεί , ανοίγει καπάκι και λύνει σασμάν....
Τα συμπεράσματα δικά σας...

Γ. Προχθές ήταν στο συνεργίο επειδή μου στραβωβιδώσανε τον άξονα και μου ζήταγε λεφτά , που τελικά μετά " για να μην χαλάσουμε τις καρδιές μας" δεν μου πήρε...

Δ. Η μηχανή έχει 31.500km και το τελευταίο service ήταν στα 30.000km....

Αναφέρω ότι απο την στιγμή που δεν έλαβα την πρέπουσα "ανθρώπινη" προσέγγιση, αλλά μόνο την υλική αντιμετώπιση, απο την αρχή, μη λαμβάνωντας κάποιοι υπόψην ότι κινδύνευσε θανάσιμα η ζωή μου, και βλέπωντας τώρα να μου λένε ή ότι είναι επικίνδυνο, χρονοβόρο, ψυχοφθόρο, και "με ποιον πάω να τα βαλω ?", εγώ ξαναεξηγώ:

Πέρα απο την αλλαγή κινητήρα που θεωρείται δεδομένη, και είναι βλάβη και εντός εγγύησης,
αυτό που με ενδιαφέρει σαν ανθρωπο είναι να βοηθήσω να μην ξανασυμβεί αυτό απο οποιοδήποτε λόγο και αν προερχεται...
και περίμενα, και περιμένω σε αυτό τον οποιοδήποτε κατασκευαστή να με βεβαιώσει ότι θα κάνει τα πάντα για αυτό και όχι να μου προτείνει συμβιβασμούς.

Ή αν θελει να κρατήσει την φήμη του , να μου προσφέρει την αλλαγή κινητήρα και την αγορά της μηχανής απο την αντιπροσωπία, αλλά να σταθεί στο πλάι του πελάτη που κινδύνευσε θανάσιμα στο να ανακαλύψει αν είναι αστοχία υλικού και να ελένξει υπεύθυνα τα υπόλοιπα μηχανάκια δημοσιοποιώντας το συμβάν και δείχνοντας ότι είναι πρόθυμη να ελενξει για να το διορθώσει.

Αυτο θα με ικανοποιούσε και πιστεύω και τον οποιοδήποτε αγοραστή της εκάστοτε κατασκευάστριας εταιρείας.

amatsaka
15/07/2005, 09:41
Μιας και αυτό το πόστ έχει φτάσει τα 5200+ αναγνώσεις και πλέον γνωρίζουν για την υπαρξή του και στο Κεντρικό συνεργείο Σφακιανάκη και στο Εξουσιοδοτημενο συνεργείο που την συντηρούσα,

Αφου λοιπον μας διαβαζουν οι εν λογω κυριοι γιατι δεν μας δινουν και την δικια τους γνωμη επι του θεματος.

Η γνωμη ενος ειδικου εχει παντα μεγαλυτερη βαρυτητα. Εεεε τι λετε?

BadCluster
19/07/2005, 17:55
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΟΥ,ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...

κάτι ανάλογο έπαθα και εγώ με το focus μου αλλά ευτυχώς βρήκα ανταπόκριση χωρίς αξιοσημείωτη ταλαιπωρία(μου άλλαξαν το μπλοκ της μηχανης 1,4cc του 01)

Tropeas
19/07/2005, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από amatsaka
Αφου λοιπον μας διαβαζουν οι εν λογω κυριοι γιατι δεν μας δινουν και την δικια τους γνωμη επι του θεματος.

Η γνωμη ενος ειδικου εχει παντα μεγαλυτερη βαρυτητα. Εεεε τι λετε?

Ελα μου ντε?


Αρχικά δημιουργήθηκε από BadCluster
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΟΥ,ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...

κάτι ανάλογο έπαθα και εγώ με το focus μου αλλά ευτυχώς βρήκα ανταπόκριση χωρίς αξιοσημείωτη ταλαιπωρία(μου άλλαξαν το μπλοκ της μηχανης 1,4cc του 01)
Ναι αλλα δεν τους κυνήγησες παράλληλα ποινικά και αστικά για να βρεθεί απο τι έγινε και να τιμωρηθουν αυτοί που φταίγαν είτε ήταν εργοστάσιο είτε μηχανικός , ώστε να "τσουξει" και να λυθει το πρόβλημα γενικότερα , και να μην ξανασυμβεί σε άλλον...

Απλά πήρες γρήγορα και εύκολα τον κινητήρα "οπως έπρεπε" (και όχι σε συναρμολογημένα αντ/κα), που είναι σαφώς ποιο "εξυπνη" κινηση της αντιπροσωπίας σου... (δεν σε κατηγορώ απλά το επισημαίνω... ;) )

Α παρεπιπτώντως ειδοποιήθηκα και για εναν φίλο του SF που είναι νεο μέλος του φόρουμ ότι του χε σκάσει Suzuki SV650S <03 εκτός εγγύησης...

...και μόλις εχθες σε γνωστό του Katsai ότι εσκασε κινητήρας Suzuki GSXR1300 Hayabusa εκτός εγγύησης...

Βεβαια για τα παραπάνω μηχανάκια δεν γνωρίζουμε την κατάσταση συντήρησής τους μέχρι τώρα, αλλά παρακαλώ τους ίδιους να μας γράψουν τι τους συνέβει και να μας δείξουν φωτό...

Tropeas
20/07/2005, 14:53
Σήμερα έλαβα ένα γράμμα απο Σφακιανάκη, που μου δείχνει μια αλλαγή πρόθεσης αντιμετώπισής μου περισσότερο φιλική :


Σε συνέχεια της επιστολής μας με ημ/νια 11/07/05 σχετικά με την επισκευή της μοτοσυκλέτας σας SV650S θα θέλαμε να σας ενημερωσουμε ότι η εταιρεία μας , μπορεί να σας διαθέσει μια μοτοσυκλέτα Suzuki τύπου GS500 , για την εξυπηρέτησή σας μέχρι το πέρας εργασιών επισκευής.

Καταρχάς θα συμβουλευτώ, και αφού βεβαιωθώ ότι η ασφαλειά της είναι μικτή, μιας και ετσι πρέπει να είναι σε τέτοιες περιπτώσεις, θα δω τι θα κάνω... εσείς τι λέτε?

kostasgym
20/07/2005, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Σήμερα έλαβα ένα γράμμα απο Σφακιανάκη, που μου δείχνει μια αλλαγή πρόθεσης αντιμετώπισής μου περισσότερο φιλική :
Καταρχάς θα συμβουλευτώ, και αφού βεβαιωθώ ότι η ασφαλειά της είναι μικτή, μιας και ετσι πρέπει να είναι σε τέτοιες περιπτώσεις, θα δω τι θα κάνω... εσείς τι λέτε?

Νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα. είναι μια καλή εξέλιξη όσον αφορά την εξυπηρέτηση σου και καλό θα ήταν να το δεχθείς!

wrenchfzr
30/07/2005, 09:46
η βλαβη προερχεται απο κολημα τηου κομπλερ της μιζας αν στο ανοιξαν και κανανε καποια δουλεια σκεψου.ο κινητηρας την μιζας γιρυζαι με 3000rpm και κινει το μοτερ της μοτο με 200-300rpmσκεψου αν μπλοκαρει αυτος ο <συμπλεκτης> και συνδεσει τον κνιτηρα με την μιζα οτεν εχει η μοτο 6000rpm απλα η μιζα πρεπει σε δεκατα του δευτερολεπτου να ανεβασει 90,000rpm.γινεταις σκεψου την αδρανεια του συστηματος και τι φορτια αναπτυσονται.τελικα ανοιχτικαι το καπακι;αυτο το κομπλερ λειτουργει σαν μονοδρομος συμπλεκτεις δηλαδη μπλοκαρει μονο οταν κινηθει η μιζα και απελευθερωνεται οταν παει να κινηθει ο κινητηρας για τους προφανεις λογους

gmakris
30/07/2005, 11:08
Βλεπω οτι θελουν να δειξουν καλες προθεσεις - θα το δεχομουν......

Tropeas
02/08/2005, 16:09
Λοιπόν παιδιά ύστερα απο συμβουλή δικηγόρων, δεν την πήρα την εναλλακτική μηχανή και αυτό διότι:
έτσι όπως έχει συνταχτεί το κείμενο, ενώ εγώ τους λέω στην αγωγή να μου την φτιάξουν με τον νόμιμο τρόπο (που σε τετοιες περιπτώσεις και με βεβαίωση μηχανολόγου είναι ή αντικατάσταση του κινητήρα) αυτοί μιλούν ακόμα για αντικατάσταση.

Αφού τους έχω πει με την αγωγή να μου αντικαταστήσουν κινητήρα, αν έπερνα την ρεζερβα μηχανή μπορεί να το λαμβάναν και σαν αποδοχή "επισκευής" της μηχανής μου ...

περα απο αυτό εχει γίνει και επιπλέον διεργασία για κατάθεση ξεχωριστής μήνυσης ποινικά και αστικά που δεν πρέπει και δεν εχει σχέση με την οφειλούμενη αποζημίωση μου με εναν καινούριο κινητήρα, που ετσι και αλλιώς δικαιούμαι με την εγγύηση.

Φίλε wrenchfzr, όχι δεν το ανοιξαν σύμφωνα με τα λεγόμενα του εξουσιοδοτημένου μηχανικού που το πήγαινα , μιας και δεν απαιτείται για αυτή την διαδικασία... το αν εγινε απο εκεί ακόμα ερευνάτε , αλλά μάλλον το πιο πιθανό ήταν να έσπασε η μπιέλα, γιατί αν ξεκίναγε απο εκεί θα στράβωνε ο στρόφαλος και θα γινόταν άλλη ζημιά όπως μου λένε μηχανολόγοι που συμβουλεύομαι...

WWW
03/08/2005, 15:16
Την μή αποδοχή της "προσφοράς" τους ίσως θα ήταν καλό να τους την κάνεις γραπτώς και να τους αναφέρεις και τις κινήσεις αυτές που προτίθεσαι να κάνεις (αστικά κλπ κλπ).

Έτσι θα σφίξουν τα κωλαράκια ακόμα περισσότερο και θα εξυπηρετηθείς. Είμαι σίγουρος.


Αλήθεια γράμμα στην μαμά Suzuki στην Japan έστειλες? Οι Ιάπωνες πάντα ακούν, ιδιαίτερα δε μετά την δημοσιότητα που έχει πάρει εδώ το θέμα.

Tropeas
18/08/2005, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Την μή αποδοχή της "προσφοράς" τους ίσως θα ήταν καλό να τους την κάνεις γραπτώς και να τους αναφέρεις και τις κινήσεις αυτές που προτίθεσαι να κάνεις (αστικά κλπ κλπ).

Έτσι θα σφίξουν τα κωλαράκια ακόμα περισσότερο και θα εξυπηρετηθείς. Είμαι σίγουρος.


Αλήθεια γράμμα στην μαμά Suzuki στην Japan έστειλες? Οι Ιάπωνες πάντα ακούν, ιδιαίτερα δε μετά την δημοσιότητα που έχει πάρει εδώ το θέμα.

Εγγράφως το γράφω στην αγωγή...

Έχω στείλει Japan , περιμένω απάντηση...

Παρεπιπτώντος χωρίς να πώ εγώ ότι θέλω να φτιαχτεί η μηχανή με αυτόν τον τρόπο που μου περιγράφουν, αυτοί μου δηλώσαν ότι μου την φτιάξαν...

Περιμένω να μιλήσω με τους δικηγόρους να δούμε τι θα γίνει...