PDA

View Full Version : Όλα τα σφάζω , όλα τα μαχαιρώνω...



Lupo
23/06/2010, 16:00
Χωρίς πολλά - πολλά , και ξέροντας ότι τελικά υπάρχουν πολλοί που το πέρασαν αυτό ,
έχω το εξής πόρισμα:

Ρήξη πρόσθιου χιαστού και κάκωση του έσω μηνίσκου.
:(
(Γιατρός - μαγνητική - γιατρός.)


Ο γιατρός λοιπόν συμβουλεύει :
Φυσιοθεραπείες για 10 μέρες ακόμα περίπου , και μετά νυστέρι για φτιάξιμο και των 2.

Προς το παρόν , το γόνατο είναι εντελώς ασταθές , πονάει , και κουράζεται πανεύκολα!



Έχετε καμμία γνώση / εμπειρία για κάτι τέτοιο?
Τι κάνουμε τώρα?
Νυστέρι ή.... ?
Και κυρίως , που και σε ποιόν?


:beer: :wave2:

miscelano
23/06/2010, 16:05
φιλε υπομονη....εγω επαθα το ιδιο πριν απο 4 χρονια στο σκι και εκανα ενχειρηση πριν απο 3....το ποδι σου αν εχεις παθει ολικη ριξη δεν επαναφερεται με τιποτα....εμενα μου εβγαινε το γονατο και οταν κοιμομουνα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
την ενχειρηση την εκανα στο στρατο ευτηχως και γλητωσα τα 10 χιλιαρικα, ολες τις υπηρεσιες και με ενχειρησε και γαμω τους γιατρους...οι πρωτοι 2 μηνες ειναι δυσκολοι μετα την ενχειρηση γιατι εισαι με πατεριτσες και κανεις συνεχεια ασκησεις...μετα κυριλε...:wave2: :wave2:

zolotas
23/06/2010, 16:06
πως την επαθες ?? πες μας να ξερουμε ......οτι εκανες να μην το κανουμε δλδ :lol:

περαστικα :beer: :beer:

Sapadak
23/06/2010, 16:08
Καλοριζικη η βιδα αδελφε

Απο το 96 εχω 2 (μπρος και πλαγιο χιαστο)
Αθλουμε κανονικα (μετα απο καποιες φυσικοθεραπειες βεβαια, και κανα 3μηνο που το πηγα σιγα σιγα)

Βαλε ναρθηκα να περιοριζεις τις κινησεις σου και βαλε νυστερι το συντομοτερο δυνατο να μην αδρανισει ο τετρακεφαλος.

Περαστικα :beer:

Aν εισαι σαλονικα σφυρα να σΕ πω

Lupo
23/06/2010, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
πως την επαθες ?? πες μας να ξερουμε ......οτι εκανες να μην το κανουμε δλδ :lol:

περαστικα :beer: :beer:

Την ώρα που κατέβαινα με το snowboard , σ'ενα άλμα το πέταξα και κάθησα πάνω σ'ένα snow mobile , εκεί πόνεσα λίγο.
Συνεχίζοντας με το snow-mobile , καιτεβαίνοντας την πλαγιά , πηδάω πάνω σ'ενα σταματημένο YZ για να συνεχίσω την κατάβαση . Κι εκεί πόνεσα λίγο .
Σ'ένα back-flip , πετάω την μηχανή και προσγειώνομαι σ'ενα cabrio , έτοιμος να συνεχίσω. Κι εκεί πόνεσα λίγο. Στην συνέχεια...

Να συνεχίσω ή θα πυροβολήσεις όλο το λεωφορείο με τους εκδρομείς τώρα?
(κατά το ανέκδοτο με τον ψαρά και τον κυνηγό) :lol: :lol: :lol:


Βασικά το έπαθα εντελώς στο άσχετο . Πριν καιρό είχα βάλει βάρος , προσπαθώντας να κρατήσω την μηχανή που έγερνε , χωρίς να πατάω καλά. Και είχα αισθανθεί κάποιες ενοχλήσεις.
Τελικά την έπαθα μπαίνοντας στ'αυτοκίνητο , και ρίχνοντας πολύ βάρος, στραβοπατώντας. Εκεί την άκουσα άσχημα!

Ξεφτύλα χειρουργείο δηλαδή!!!:lol: :lol: :lol:

Lupo
23/06/2010, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Καλοριζικη η βιδα αδελφε

Απο το 96 εχω 2 (μπρος και πλαγιο χιαστο)
Αθλουμε κανονικα (μετα απο καποιες φυσικοθεραπειες βεβαια, και κανα 3μηνο που το πηγα σιγα σιγα)

Βαλε ναρθηκα να περιοριζεις τις κινησεις σου και βαλε νυστερι το συντομοτερο δυνατο να μην αδρανισει ο τετρακεφαλος.

Περαστικα :beer:

Aν εισαι σαλονικα σφυρα να σΕ πω

Βίδα? Ποια βίδα?
Δεν μου είπε κάτι για βίδα!!!
:uplate:

Lupo
23/06/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από miscelano
φιλε υπομονη....εγω επαθα το ιδιο πριν απο 4 χρονια στο σκι και εκανα ενχειρηση πριν απο 3....το ποδι σου αν εχεις παθει ολικη ριξη δεν επαναφερεται με τιποτα....εμενα μου εβγαινε το γονατο και οταν κοιμομουνα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
την ενχειρηση την εκανα στο στρατο ευτηχως και γλητωσα τα 10 χιλιαρικα, ολες τις υπηρεσιες και με ενχειρησε και γαμω τους γιατρους...οι πρωτοι 2 μηνες ειναι δυσκολοι μετα την ενχειρηση γιατι εισαι με πατεριτσες και κανεις συνεχεια ασκησεις...μετα κυριλε...:wave2: :wave2:
Κάπως έτσι μου το είπε και μένα ο γιατρός φίλε.
Υπάρχει καμμιά ενόχληση μετά την εγχείρηση ή επανέρχεται στο κανονικό και απλά θέλει συνεχή γυμναστική?

:beer: :beer:

miscelano
23/06/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo

Ξεφτύλα χειρουργείο δηλαδή!!!:lol: :lol: :lol:

πωωω μη το λες παραεξω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Lupo
23/06/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από miscelano
πωωω μη το λες παραεξω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Άσε .
Κι εγώ απ'το σκι λέω ότι το 'παθα!
:p


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

miscelano
23/06/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Κάπως έτσι μου το είπε και μένα ο γιατρός φίλε.
Υπάρχει καμμιά ενόχληση μετά την εγχείρηση ή επανέρχεται στο κανονικό και απλά θέλει συνεχή γυμναστική?

:beer: :beer:

στο κανονικο δεν προκειται να επανελθει ποτε...δηλαδη θα κανεις οτι εκανες και παλια αλλα δεν θα το νιωθεις το ιδιο...θα σε ποναει με τις αλλαγες του καιρου, γενικα αν το κουραζεις πολυ....επισις δεν ξερω αν το εχουν και οι αλλοι ειναι ενα σημειο στο γονατο μου που και με φωτια να το καψω δεν νιωθει....ειναι τελειως νεκρο...μικρο κοματι μη φανταστεις...να ξερεις παντως οτι ολα εξαρτονται απο το ποση γυμναστικη κανεις....θελει ιδιαιτερα στην αρχη συνεχεια...εγω μετα απο 3 μηνες ξαναεκανα σκι και ειμαι και 100 κιλα...

Lupo
23/06/2010, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από miscelano
στο κανονικο δεν προκειται να επανελθει ποτε...δηλαδη θα κανεις οτι εκανες και παλια αλλα δεν θα το νιωθεις το ιδιο...θα σε ποναει με τις αλλαγες του καιρου, γενικα αν το κουραζεις πολυ....επισις δεν ξερω αν το εχουν και οι αλλοι ειναι ενα σημειο στο γονατο μου που και με φωτια να το καψω δεν νιωθει....ειναι τελειως νεκρο...μικρο κοματι μη φανταστεις...να ξερεις παντως οτι ολα εξαρτονται απο το ποση γυμναστικη κανεις....θελει ιδιαιτερα στην αρχη συνεχεια...εγω μετα απο 3 μηνες ξαναεκανα σκι και ειμαι και 100 κιλα...

Αρα θα μπορώ να κάνω τα πάντα, απλά δεν θα αιθάνομαι το γόνατο μου , το ίδιο.
Αλλά προφανώς , δεν έχω κι άλλη επιλογή.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε!
:beer: :beer: :beer:

miscelano
23/06/2010, 16:52
:beer: :beer:

KaTaNaS
23/06/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Αρα θα μπορώ να κάνω τα πάντα, απλά δεν θα αιθάνομαι το γόνατο μου , το ίδιο.



σωπα βρε... γυμναστικη θα κανεις για να διατηρεις δυνατους τετρακεφαλους ωστε να δενουν καλα το γονατο και θα εισαι καλυτερα και απο πριν!

Ειναι και ενας καλός λογος για να συνεχισεις να γυμναζεσαι μεχρι τα βαθεια γεραματα :wave2:

Lupo
23/06/2010, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
σωπα βρε... γυμναστικη θα κανεις για να διατηρεις δυνατους τετρακεφαλους ωστε να δενουν καλα το γονατο και θα εισαι καλυτερα και απο πριν!

Ειναι και ενας καλός λογος για να συνεχισεις να γυμναζεσαι μεχρι τα βαθεια γεραματα :wave2:
Εννοείς , μετά την εγχείρηση έτσι?

Το βιολί μου εγώ , μήπως και πάρω έστω και μία απάντηση που να λέει ότι γλυτώνω το νυστέρι!

:beer: :wave2:

stokos
23/06/2010, 17:05
Από την εμπειρία μου όχι, δεν το γλυτώνεις. Αν η ρήξη χιαστού είναι ολική.
1 πεντάμηνο ή εξάμηνο θα το φας μέχρι να επανέλθει πλήρως το γόνατο.
Καλά κουράγια.

KaTaNaS
23/06/2010, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Εννοείς , μετά την εγχείρηση έτσι?

Το βιολί μου εγώ , μήπως και πάρω έστω και μία απάντηση που να λέει ότι γλυτώνω το νυστέρι!

:beer: :wave2:


κι εγω ειχα ρηξη εμπρόσθιου, ο γιατρος μου ειπε τα ιδια, δεν την εκανα, ξεκινησα γυμναστηριο μετα απο 5 μηνες και μολις δυναμωσε τετρακεφαλους μπορουσα να τρεχω κιόλας...

αν κανεις επεμβαση, και διχως γυμναστικη την βγαζεις, αν δεν κανεις πρεπει οπωσδηποτε να δυναμωσεις τετρακεφαλους.


θα σου ελεγα να επισκεφθεις και 2ο γιατρο.

αν μπορεις γενικα να αποφυγεις νυστερι απεφυγε το...

το ανοιγεις τερμα το ποδι τωρα; κλεινει τερμα;

επισης τι επεμβαση σου προτεινε ο γιατρος; με αυτομοσχευμα ή ξενο μοσχευμα;

εμενα μου ειχε πει για αυτομοσχευμα, θα εκοβε κομματι (λουριδα)της επιγονατιδας και με δυο κατσαβιδοβιδες :lol: θα εφτιαχνε καινουργιο χιαστο (απ'οσα ειχα καταλαβει)

τιμη το 2006 γυρω στα 3500

στο στρατο χρησιμοποιουν εξωτερικο μοσχευμα μου εχουν πει, προκειμενου οι γιατροι να βγαζουν κατιτις απο τις προμηθευτριες εταιρειες αλλα λενε πως δεν αντεχει πανω απο 10-15 χρονια


οπως και να χει ευχομαι να γλιτωσεις το νυστερι :wave2:

miscelano
23/06/2010, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
κι εγω ειχα ρηξη εμπρόσθιου, ο γιατρος μου ειπε τα ιδια, δεν την εκανα, ξεκινησα γυμναστηριο μετα απο 5 μηνες και μολις δυναμωσε τετρακεφαλους μπορουσα να τρεχω κιόλας...

αν κανεις επεμβαση, και διχως γυμναστικη την βγαζεις, αν δεν κανεις πρεπει οπωσδηποτε να δυναμωσεις τετρακεφαλους.


θα σου ελεγα να επισκεφθεις και 2ο γιατρο.

αν μπορεις γενικα να αποφυγεις νυστερι απεφυγε το...

το ανοιγεις τερμα το ποδι τωρα; κλεινει τερμα;

επισης τι επεμβαση σου προτεινε ο γιατρος; με αυτομοσχευμα ή ξενο μοσχευμα;

εμενα μου ειχε πει για αυτομοσχευμα, θα εκοβε κομματι (λουριδα)της επιγονατιδας και με δυο κατσαβιδοβιδες :lol: θα εφτιαχνε καινουργιο χιαστο (απ'οσα ειχα καταλαβει)

τιμη το 2006 γυρω στα 3500

στο στρατο χρησιμοποιουν εξωτερικο μοσχευμα μου εχουν πει, προκειμενου οι γιατροι να βγαζουν κατιτις απο τις προμηθευτριες εταιρειες αλλα λενε πως δεν αντεχει πανω απο 10-15 χρονια


οπως και να χει ευχομαι να γλιτωσεις το νυστερι :wave2:

εγω που την εκανα στο ΝΝΑ απο στρατιοτικο γιατρο μοσχευμα πηρε απο την επιγονατιδα μου παντως...

Sapadak
23/06/2010, 17:17
ΑΝ ειναι ολικη τη βιδα δε τη γλιτωνεις (180.000 δρχ η πλατινα πριν 14 χρονια)(η μια ετσι :lol: )

Ολα τα θα κανεις κανονικοτατα (και μπαλα επαιξα, και μπασκετακι και γυμναστηριο(νταξ οχι 250 κιλα σκουοτ βεβαια :rotflmao: ) αλλα ολα μια χαρα ειναι μεχρι τωρα.

Αν δεν ειναι ολικη η ριξη παιζει να τη γλιτωσεις και με μια αρθροσκοπιση (ή καπως ετσι).


Οπως και να εχει να πας και σε 2ο και σε 3ο για μια γνωμη και να μπεις το ταχυτερο δυνατο στο χειρουργιο. (πηγαινε σε κανα αθλιατρο μιας και τα αντιμετωπιζουν συχνα αυτοι τετοια περιστατικα)

Υπομονη κανα 4μηνο μετα και ολα σιγα σιγα επανερχονται στο κανονικο

Lupo
23/06/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
...........
Σίγουρα θα επισκεφθώ και 2ο και 30ο αν μπορώ να γλυτώσω το νυστέρι.

Μου είπε για αυτομόσχευμα , αλλά δεν μου το ανέλυσε και τόσο ώστε να καταλάβω κάτι για βίδες.



Βασικά , το έχω ξανακούσει για την ενδυνάμωση του τετρακέφαλου, τώρα τελευταία αλλά πάντα στο περίπου.
Δηλαδή, ο τετρακέφαλος θα μπορέσει ν'αντικαταστήσει την δουλειά του χιαστού , λες?

Sapadak
23/06/2010, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Δηλαδή, ο τετρακέφαλος θα μπορέσει ν'αντικαταστήσει την δουλειά του χιαστού , λες?

Οχι οχι δεν παιζει τετοιο σεναριο.


Κοιτα να γελασεις.

Οταν το επαθα αργησα λογο μαλακιας γιατρων να μπω χειρουργειο με αποτελεσμα να χρειαστω φυσικοθεραπειες πριν την εγχειριση γιατι το μοσχευμα μου θα το επερνε απο τετρακεφαλο και επρεπε να μεγαλωσει ωστε να μου τον κουρεψει :lol:

σε 2 μηνες το ποδι (με σπασμενους 2 χιαστους, 2 μηνισκους και ενα καταγμα) το περπατουσα κανονικα και το ψιλοετρεχα)
Δεν το ανοιγα πληρως βεβαια καθως και δεν το εκλεινα πληρως αλλα περπατουσα κανονικα.

Στο χειρουργειο να φανταστεις πηγα περπατωντας και τις πατεριτσες και το ναρθηκα παραμασχαλα

Θα μπορουσα να μεινω ετσι θα μπορουσε να σκεφτει καποιος, αλλα δεν θα επενερχομουν 100% οπως τωρα

Lupo
23/06/2010, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
........... Ο γιατρός , στον έλεγχο μου είχε πει ότι δεν το έβλεπε για χιαστό , αλλά μόνο για μηνίσκο.
Η μαγνητική έδειξε πλήρη ρήξη , αλλά και ο ίδιος γιατρός μου είχε πει ότι του έτυχε περιστατικό να δείχνει πλήρη ρήξη η μαγνητική , και στο δια ταύτα ( στο άνοιγμα ουσιαστικά ) να δει ότι ήταν μερική ρήξη.
:hypnotize

Και τότε? Τι κάνουνε κύριε πρόεδρε?

KaTaNaS
23/06/2010, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo

Δηλαδή, ο τετρακέφαλος θα μπορέσει ν'αντικαταστήσει την δουλειά του χιαστού , λες?

δεν ξερω, μη πω καμμια βλακεια, αυτο που εχω καταλαβει και στην πραξη πως ο δυνατος τετρακεφαλος δενει καλα (αγκαλιαζει) το γονατο και δεν το αφηνει να φυγει μπροστα τοσο ευκολα.

Sapadak
23/06/2010, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Ο γιατρός , στον έλεγχο μου είχε πει ότι δεν το έβλεπε για χιαστό , αλλά μόνο για μηνίσκο.
Η μαγνητική έδειξε πλήρη ρήξη , αλλά και ο ίδιος γιατρός μου είχε πει ότι του έτυχε περιστατικό να δείχνει πλήρη ρήξη η μαγνητική , και στο δια ταύτα ( στο άνοιγμα ουσιαστικά ) να δει ότι ήταν μερική ρήξη.
:hypnotize

Και τότε? Τι κάνουνε κύριε πρόεδρε?

Πηγαινε σε αλλον γιατρο και οπως σου πα πριν πηγαινε σε αθλιατρο

Lupo
23/06/2010, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
...........

Οταν το επαθα αργησα λογο μαλακιας γιατρων να μπω χειρουργειο με αποτελεσμα να χρειαστω φυσικοθεραπειες πριν την εγχειριση γιατι το μοσχευμα μου θα το επερνε απο τετρακεφαλο και επρεπε να μεγαλωσει ωστε να μου τον κουρεψει :lol:

σε 2 μηνες το ποδι (με σπασμενους 2 χιαστους, 2 μηνισκους και ενα καταγμα) το περπατουσα κανονικα και το ψιλοετρεχα)
Δεν το ανοιγα πληρως βεβαια καθως και δεν το εκλεινα πληρως αλλα περπατουσα κανονικα.

Στο χειρουργειο να φανταστεις πηγα περπατωντας και τις πατεριτσες και το ναρθηκα παραμασχαλα

Θα μπορουσα να μεινω ετσι θα μπορουσε να σκεφτει καποιος, αλλα δεν θα επενερχομουν 100% οπως τωρα

Άρα γι ' αυτό μου ζήτησε να κάνω φυσιοθεραπείες , και να το ξαναδούμε στο τέλος του μήνα!!!


Πάντως , θέλω να έχω το 100% και να μην σκέφτομαι με φόβο το πως θα πατήσω όταν σταματάω την μηχανή π.χ.

KaTaNaS
23/06/2010, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo


Πάντως , θέλω να έχω το 100% και να μην σκέφτομαι με φόβο το πως θα πατήσω όταν σταματάω την μηχανή π.χ.

βρε εδω κανουμε εντουρο λεμε, και σπρωχνουμε στα βραχια και συ φοβασε να κατεβασεις ποδι; :lol: :wave2:

miscelano
23/06/2010, 17:35
εχει δικιο ο κατανας....εγω οταν το ειχα πρωτοχτυπησει επειδη ημουν στην σικελια και σπουδαζα δεν ειχα ουτε ασφαλεια ουτε τπτ...το γονατο ηταν πρισμενο για 4 μηνες περιπου τουμπανο λεμε...τοτε ειχα ενα xt600 με μανιβελα....τι αλλο θες να σου πουμε...χαλλλλλαρα φιλε το χεις μη μασας:beer: :beer: :beer:

Lupo
23/06/2010, 17:49
:lol: :lol: :lol:

Ok boys .
Θα κάνω τούμπανο τους τετρακέφαλους , και θα πάω σε αθλίατρο να δω τι θα μου πει μετά.

:beer: :beer:

Tpap
23/06/2010, 17:51
Περαστικά φιλαράκι.

:beer: :beer: :beer: :beer:

dark1n
23/06/2010, 19:16
εχω ενα φιλαρακι, θα μας κανει καλη τιμη και απο ποιοτητα οτι θες
μαονι, καρυδια, πευκο, με επενδυση, φωτακια.. οτι τραβαει η καρδουλα σου

ανεβα αθηνα να το δει κανενας γιατρος με εμπειρια ρε κ ασε τα ψοφια
εκτος αν εμπιστευεσαι τοους γιατρους που ειχαν δει απλη κακωση σε παλικαρι που ειχε σπασιμο σε 4 σημεια στο ποδι του

εφυγες λεμεεεεεε

:smokin:


-εντιτ-

kalesin απο λογαριασμο καμουφλαζ σπικιν

christostr
23/06/2010, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Σίγουρα θα επισκεφθώ και 2ο και 30ο αν μπορώ να γλυτώσω το νυστέρι.

Μου είπε για αυτομόσχευμα , αλλά δεν μου το ανέλυσε και τόσο ώστε να καταλάβω κάτι για βίδες.



Βασικά , το έχω ξανακούσει για την ενδυνάμωση του τετρακέφαλου, τώρα τελευταία αλλά πάντα στο περίπου.
Δηλαδή, ο τετρακέφαλος θα μπορέσει ν'αντικαταστήσει την δουλειά του χιαστού , λες?

Λοιπόν φιλαράκο μου, επειδή αυτά τα "να πας σε 2ο και 3ο και 4ο" τα άκουγα και γω και καθυστέρησα 4 μήνες το χειρουργείο, άκου πως έχουν τα πράγματα.
Αν η ρίξη είναι ολική ΑΝ ΘΕΣ να μπορείς να ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου φυσιολογικά ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ!:smokin:
Αν πάλι θες να ζεις με πολλή μα πολλή προσοχή και με παυσίπονα στη τσέπη, μην το κάνεις.

Ο τετρακέφαλος υποστηρίζει το γόνατο δεν αντικαθιστά τον χιαστό.

Αυτά τα ξέρω γιατί το έπαθα.

Αν και μπορεί να σε βοηθήσει με τη γνώμη του ο TROOPER:winka:


Περαστικά:wave2:

Lupo
24/06/2010, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dark1n
...........

kalesin απο λογαριασμο καμουφλαζ σπικιν
Τι 'ν΄τούτο ρε?!
Αρχίσαμε και τα undercover?
:confused:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
... Ευχαριστώ φίλε.

:beer: :beer:

Lupo
24/06/2010, 01:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
Λοιπόν φιλαράκο μου, επειδή αυτά τα "να πας σε 2ο και 3ο και 4ο" τα άκουγα και γω και καθυστέρησα 4 μήνες το χειρουργείο, άκου πως έχουν τα πράγματα.
Αν η ρίξη είναι ολική ΑΝ ΘΕΣ να μπορείς να ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου φυσιολογικά ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ!:smokin:
Αν πάλι θες να ζεις με πολλή μα πολλή προσοχή και με παυσίπονα στη τσέπη, μην το κάνεις.

Ο τετρακέφαλος υποστηρίζει το γόνατο δεν αντικαθιστά τον χιαστό.

Αυτά τα ξέρω γιατί το έπαθα.

Αν και μπορεί να σε βοηθήσει με τη γνώμη του ο TROOPER:winka:


Περαστικά:wave2:

Ok , να κάνω το χειρουργείο. Αλλά ας το δει και κανένας άλλος γιατρός.

Αφού το έπαθες όμως, σε πιο βαθμό λύθηκε το πρόβλημα?


Σιγουρα περιμένω και τον Trooper να πάρει θέση.
:smokin:



:beer: :wave2:

irinia
24/06/2010, 02:11
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.............






Πρώτα θά πρέπει νά ξεκαθαρίσεις σίγουρα μέσω 2-3 γιατρών τό πρόβλημα σου.
Νά δούν σωστά καί νά διαβάσουν καλά τή μαγνητική σου.....
Άν πρόκειται γιά μερική ρήξη,τότε έσύ άποφασίζεις μέ συντηρητική άγωγή
καί μέ τό φόβο πάντα ύποτροπής καί όλική ρήξη.
Άν είναι ολική βασικά δέν μπορείς νά κάνεις βήμα άπό τόν πόνο καί τό πρήξιμο
τό γόνατο γεμίζει ύγρά,κατευθείαν χειρουργείο....
Ή ίνώδης μορφή τού συνδέσμου είναι τέτοια πού ότι κόπηκε κόπηκε.
Φαντάσου ένα καλώδιο χαλκού άπό πολύ λεπτά καλώδια μαζί πού είναι
στριμμένα όλα μαζί.
Άν κάποιες ίνες σπάσουν λόγω τής πίεσης πού δέχτηκαν..ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ
Άπλά βαστάνε οί ύπόλοιπες.
Έκεί βοηθάει καί ή ένδυνάμωση τού τετρακέφαλου όπου οί τένοντες
άγκαλιάζουν περιμέτρικά όλο τό γόνατο.
Όπως καταλαβαίνεις έχει νά κάνει μέ τό πόσο χοντρή είναι ή ρήξη.
Κανείς δέν μπορεί νά σού πεί μέ σιγουριά άπόλυτη τό πόσο θά άντέξει
τό γόνατο σου άν δέν κάνεις έπέμβαση.
Ή διαδικασία είναι σχεδόν ίδια στό χειρουργείο.
Προσωπικά άν δέν είχα τρελλούς πόνους καί τό γόνατο στό παραμικρό ζόρι νά
κατεβάζει ύγρά...........ΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ
ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ....!!
Μέ τήν όποία είναι δεδομένο ότι έπανέρχεσαι πλήρως,σέ 6-7 μήνες
έπαγγελματίας ξαναπαίζει ποδόσφαιρο...........
Νά ξέρεις ότι οί γιατροί ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ........καί στά νόμιμα πλαίσια
σχεδόν πάντα προτείνουν έπέμβαση.
Όταν είδε κάποιος όρθοπαιδικός τή δική μου μαγνητική μέ μηνίσκο μέ άσχημο
ίστορικό μπλοκάρισμα γόνατος κ.λ.π....πλάγιο σύνδεσμο κατεστραμμένο
μέ κίνδυνο ρήξης χιαστού μού είπε........
ΕΣΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΕΙΣ............ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ....!!!
Γιατί γιατρέ..??
Γιατί σέ 5-10 χρόνια μπορεί νά είσαι μέ έκφυλιστική άρθρίτιδα λόγω χαλασμένων συνδέσμων.
Κάι γώ τού άπάντησα.........
ΕΝΤΑΞΕΙ ΓΙΑΤΡΕ.............άν σέ 10 χρόνια δέν έχω πεθάνει άπό καρκίνο
μπορεί νά τό σκεφτώ καί νάρθω νά μέ έγχειρήσεις...!!!
Πρίν άπό 35 χρόνια δέ τό 1975, σέ πολύ άσχημη κατάσταση μέ 4ο όσφυικό ,
δισκοπάθεια,σπονδυλολίσθηση,σκολίωση λόγω έκφυλισμού τού μεσοσπονδυλίου
δίσκου καί όλα τά καλά, ό τότε γιατρός είχε πεί.........
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΘΑ ΣΕ ΦΕΡΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ
ΑΝΑΠΗΡΟ....!!!
Πέρασαν 35 χρόνια πολλές φορές μέ πιάνει καί πονάω ,έμαθα νά ζώ μέ αύτό
άλλά σέ ολη μου τή ζωή χοροπηδούσα,μηχανάκια φούλ ,έντούρο βουνά τά πάντα,
ποδόσφαιρο, μπάσκετ σέ όμάδες ότι θές.....
Τώρα πιά είμαι 55 καί 100 κιλά.
Παρόλα αύτά όλα βαστάνε καί δουλεύουν.......!!!!
ΓΙΑΥΤΟ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΑΝΑΣ.............πρίν μπείς στό χειρουργείο
μέτρησε το καλά.........
Μόνο μακρυά άπό τά άντιφλεγμονώδη διότι κρύβουν τό πρόβλημα καί δέν αφήνουν
νά φανεί ή πραγματική κατάσταση.
Ξεκούρασε το ,μετά δυνάμωσε το μέ τή βοήθεια φυσικοθεραπείας,καί άντίστοιχα
πράξε......
Είμαι σίγουρος πώς τό γόνατο σου θά σού πεί άπό μόνο του τό τί πρέπει νά κάνεις....
Καλή έπιτυχία σέ ότι άποφασίσεις......






:wave2:

Lupo
24/06/2010, 03:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.............


.............

Αεκάρα,

Διάβασα πολύ προσεκτικά όσα έγραψες.

Για να καταλάβεις την γενικότερη θέση μου,
Δεν παίρνω ασπιρίνη , παρά μόνο όταν αισθανθώ ότι το έχω πραγματικά ανάγκη και το σώμα μου χρειάζεται βοήθεια. Αλλιώς , να παλέψει να τα καταφέρει μόνο του.
Εξού και ο τωρινός προβληματισμός μου.

Θέλω να μπορώ να καβαλήσω μηχανή, να παίξω ένα μπασκετάκι , να τρέξω για να προλάβω το τρένο ρε αδερφέ , χωρίς να σκέφτομαι ότι στο επόμενο βήμα το γόνατο μου μπορεί να ξαναγυρίσει και θα σωριαστώ με πόνους.
Αν αυτό προϋποθέτει εγχείρηση και μόνο αυτό, τότε μέσα. Την κάνω.
Αν απ'την άλλη , η εγχείρηση σημαίνει αρθριτικά πολύ πιο σύντομα, ή πως με καλή γυμναστική θα λίγη προσοχή θα μπορούσα να κάνω όλα τα παραπάνω, τότε αυτό.

Αλλά , απ'ότι κατάλαβα, και ότι μου είπαν 2 γιατροί ήταν , "επειδή είσαι 35 χρονών , κάντο .
Αν ήσουν μεγαλύτερος θα σου έλεγα δεν πειράζει.
Αν δεν το κάνεις , δεν θα μπορείς να τρέξεις"

Αυτή τη στγμή, το γόνατο ξεπέρασε το πολύ πρήξιμο , ακόμα δεν "κλεινει" το πόδι εντελώς, δεν πατάω με σιγουριά , αλλά περπατώ ψιλο-κουτσένοντας . Αυτό μετά από 10 μέρες συντήρησης και ξεκούρασης.


:beer: :wave2:

KaTaNaS
24/06/2010, 03:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo

Αυτή τη στγμή, το γόνατο ξεπέρασε το πολύ πρήξιμο , ακόμα δεν "κλεινει" το πόδι εντελώς, δεν πατάω με σιγουριά , αλλά περπατώ ψιλο-κουτσένοντας . Αυτό μετά από 10 μέρες συντήρησης και ξεκούρασης.


σε 2 βδομαδες θα το'χεις ξεχασει... ξεκινα ασκησεις ισομετρικες μετα... (χρησιμοποιεις τις 45 μοιρες κινησης του γονατου και κρατας το βαρος 10 δευτερα σε καθε επαναληψη

irinia
24/06/2010, 06:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Αεκάρα,

Διάβασα πολύ προσεκτικά όσα έγραψες.

Για να καταλάβεις την γενικότερη θέση μου,
Δεν παίρνω ασπιρίνη , παρά μόνο όταν αισθανθώ ότι το έχω πραγματικά ανάγκη και το σώμα μου χρειάζεται βοήθεια. Αλλιώς , να παλέψει να τα καταφέρει μόνο του.
Εξού και ο τωρινός προβληματισμός μου.

Θέλω να μπορώ να καβαλήσω μηχανή, να παίξω ένα μπασκετάκι , να τρέξω για να προλάβω το τρένο ρε αδερφέ , χωρίς να σκέφτομαι ότι στο επόμενο βήμα το γόνατο μου μπορεί να ξαναγυρίσει και θα σωριαστώ με πόνους.
Αν αυτό προϋποθέτει εγχείρηση και μόνο αυτό, τότε μέσα. Την κάνω.
Αν απ'την άλλη , η εγχείρηση σημαίνει αρθριτικά πολύ πιο σύντομα, ή πως με καλή γυμναστική θα λίγη προσοχή θα μπορούσα να κάνω όλα τα παραπάνω, τότε αυτό.

Αλλά , απ'ότι κατάλαβα, και ότι μου είπαν 2 γιατροί ήταν , "επειδή είσαι 35 χρονών , κάντο .
Αν ήσουν μεγαλύτερος θα σου έλεγα δεν πειράζει.
Αν δεν το κάνεις , δεν θα μπορείς να τρέξεις"

Αυτή τη στγμή, το γόνατο ξεπέρασε το πολύ πρήξιμο , ακόμα δεν "κλεινει" το πόδι εντελώς, δεν πατάω με σιγουριά , αλλά περπατώ ψιλο-κουτσένοντας . Αυτό μετά από 10 μέρες συντήρησης και ξεκούρασης.


:beer: :wave2:





ANEΦΕΡΑ ΤΑ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ...........ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ




Ότι όταν τά παίρνεις ,δέν μπορείς νά έχεις κανονική είκόνα τού προβλήματος
διότι αύτά...ΚΟΥΚΟΥΛΩΝΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.............καί δέν μπορείς νά τά παίρνεις αίώνια...!!
Γιά νά σού δώσω νά καταλάβεις οί 10 μέρες είναι πολύ λίγες γιά νά είσαι σίγουρος.
Θέλει πολύ ύπομονή.
Πάνω άπό ένα χρόνο μπλοκάριζε τό γόνατο μου καί δέν τέντωνε τελείως όταν καθόμουν κάτω
σέ έδραία θέση...
Καί όμως πέρασε μόνο του ,ήμουν κοντά 37-38 χρονών.
Έμπαινα στό γήπεδο καί όταν ήταν βαρύς ό άγωνιστικός χώρος,λάσπη κ.λ.π....
πολλές φορές τήν άλλη μέρα τό ένοιωθα βαρύ μέ ύγρά στήν άρθρωση.
Μετά άπό 4-5 μέρες ήρεμούσε.
Άλλά καί γώ λόγω έπαγγέλματος καί τρέλλας τό πίεζα πολύ.
Δέν πήγαινα έτσι άπλά μέ παρέα 1-2 φορές τήν έβδομάδα.
Κάθε μέρα μπάσκετ ή ποδόσφαιρο.....καί τό Σαββατοκύριακο Σέιχ -Σού μέ έντουράκι...
καμμία περίπτωση δέν είναι ίδια μέ τίς άλλες ,μπορεί νά λέω κουταμάρες τώρα όσον άφορά
τήν περίπτωση σου.
ΑΛΛΑ...............ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΣΟΥ.....καί ....ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ....!!
Όταν είδαν τή δική μου μαγνητική οί γιατροί κοιτάχτηκαν μεταξύ τους καί μέ ρώτησαν
Περπατάς..??
Δέν πονάς...??
Καί τούς άπάντησα ,καί πονάω πολλές φορές καί δέν τό βάζω κάτω.........
Καί αύτοί...............ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΑΙΖΕ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕ..............ή ψυχή είναι πάνω άπ'όλα.
Πιστεύω πολύ στήν αύτοίαση...!!!
Όταν πέρσυ έπεσα μέ τό βαραντέρο καί έκανα ένα αίμάτωμα πού δέν έφυγε άκόμα άπό τό ύψος τής λεκάνης
είχε μαυρίσει όλο τό πόδι άπό λεκάνη μέχρι γαστροκνήμιο,τόσο αίμα είχε κατεβάσει.
τό αίμάτωμα άκόμα ύπάρχει στό γοφό.
2 σπασμένα πλευρά.
Όλοι θέλαμε νά μέ πάνε στό κέντρο ύγείας τήν ώρα τού άτυχήματος.
Έγώ σηκώθηκα πήρα τό βαραντέρο πού δέν είχε πάθει τίποτε,ούτε μανέττα καί έκανα 50 χιλιόμετρα
μέχρι τό σπίτι μου,όπου άφού έφτασα μέ τό ζόρι .........................
ΕΚΑΤΣΑ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΚΙΝΗΤΟΣ ....................άπό τούς φρικτούς πόνους μέ πάγο στά έπίμαχα σημεία.
Μόνο άν ένοιωθα ότι είχα συμπτώματα έσωτερικής αίμορραγίας θά πήγαινα νοσοκομείο.
ΑΚΡΑΙΟ...........τό ξέρω.
Άπλά θέλω νά σού δείξω πόση δύναμη έχει ή ψυχή ,καί μιά καί είσαι τύπος πού δέν μασάει, ούτε άσπιρίνη
όπως είπες...........
ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ, ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ, καί τό γόνατο σου θά σέ όδηγήσει μόνο του....!
Άν δέν άντέξει θάσαι ό πρώτος πού θά τό καταλάβει..........
Άλλιώς γιατί νά φάς ένα χειρουργείο...........??
Έτσι κί άλλιώς άν μπείς κάποια στιγμή σέ αύτή τή διαδικασία τό μόνο πού θά σέ στεναχωρεί θάναι ότι
δοκίμασες καί δέν μπόρεσες.........
Δέν είναι κάτι πού άν τό κάνεις αύριο κινδυνεύεις άπό κάτι...!!!!
Νά ξέρεις ότι οί γιατροί κινούνται στά πλαίσια τού...........
ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ..............ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΗΘΙΚΟ....!!!
Καί κανείς χειρούργος δέν θά καθόταν ποτέ νά σού πεί ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ...........ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ
άκριβώς γιατί δέ θά μπορούσε κανένας νά τόν κατηγορήσει γιά τό ότι δέ χρειάζεται νά γίνει.
Άφού άπό αύτό ζούνε καί οίκονομάνε..........
Δικό τους είναι τό πόδι...??
ΥΠΟΜΟΝΗ..............ΥΠΟΜΟΝΗ....................καί άν έρθει έκείνη ή ώρα καί δέν τά καταφέρεις τότε ναί,χειρουργείο..!!
Άστο πρώτα νά ήρεμήσει,ΑΝ ήρεμήσει μέσα σέ 1-2 μήνες.
Θάλασσα πολύ, γλυκιές κινήσεις,ήλιο ΟΧΙ.............
Ή ύψηλή θερμοκρασία έπιτείνει τήν φλεγμονή......καί ή έκθεση στόν ήλιο όταν έχει ύγρό δέν κάνει καλό.
Τό νερό είναι ότι καλύτερο,μή τό κουράζεις όμως πολύ καί προσοχή στήν άμμο μή στραβοπατήσεις μέ γυμνό πόδι
καί γυρίσει πλάγια γιατί ό πρόσθιος όπως καί ό όπίσθιος χιαστός αύτή τή δουλειά κάνουν.
Δένουν τά τρία όστά κνήμη, μηριαίο καί έπιγονατίδα καί δέν ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΙΣ ΣΤΡΕΒΛΩΤΙΚΕΣ ΠΛΑΓΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ...
Άσε τό καλοκαιράκι νά περάσει...............καί μετά βλέπεις.
Πάρε τήν άδειούλα σου,χαλάρωσε,μή τό κουράζεις καί συμβουλέψου καί έναν φυσικοθεραπευτή....
ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ...??
Δείξτην σέ γιατρό πού ΔΕΝ θά σέ χειρουργήσει,γιά νάχεις πιό άντικειμενική γνώμη...!!!
Γιατί άξονικές καί πλάκες είναι μουντζούρες μπρός στή μαγνητική......
ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑ.........








:wave2:

Lupo
24/06/2010, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ANEΦΕΡΑ ΤΑ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ...........ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ

Ότι όταν τά παίρνεις ,δέν μπορείς νά έχεις κανονική είκόνα τού προβλήματος
διότι αύτά...ΚΟΥΚΟΥΛΩΝΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.............καί δέν μπορείς νά τά παίρνεις αίώνια...!!
Γιά νά σού δώσω νά καταλάβεις οί 10 μέρες είναι πολύ λίγες γιά νά είσαι σίγουρος.
Θέλει πολύ ύπομονή.
Πάνω άπό ένα χρόνο μπλοκάριζε τό γόνατο μου καί δέν τέντωνε τελείως όταν καθόμουν κάτω
σέ έδραία θέση...
Καί όμως πέρασε μόνο του ,ήμουν κοντά 37-38 χρονών.
Έμπαινα στό γήπεδο καί όταν ήταν βαρύς ό άγωνιστικός χώρος,λάσπη κ.λ.π....
πολλές φορές τήν άλλη μέρα τό ένοιωθα βαρύ μέ ύγρά στήν άρθρωση.
Μετά άπό 4-5 μέρες ήρεμούσε.
Άλλά καί γώ λόγω έπαγγέλματος καί τρέλλας τό πίεζα πολύ.
Δέν πήγαινα έτσι άπλά μέ παρέα 1-2 φορές τήν έβδομάδα.
Κάθε μέρα μπάσκετ ή ποδόσφαιρο.....καί τό Σαββατοκύριακο Σέιχ -Σού μέ έντουράκι...
καμμία περίπτωση δέν είναι ίδια μέ τίς άλλες ,μπορεί νά λέω κουταμάρες τώρα όσον άφορά
τήν περίπτωση σου.
ΑΛΛΑ...............ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΣΟΥ.....καί ....ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ....!!
Όταν είδαν τή δική μου μαγνητική οί γιατροί κοιτάχτηκαν μεταξύ τους καί μέ ρώτησαν
Περπατάς..??
Δέν πονάς...??
Καί τούς άπάντησα ,καί πονάω πολλές φορές καί δέν τό βάζω κάτω.........
Καί αύτοί...............ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΑΙΖΕ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕ..............ή ψυχή είναι πάνω άπ'όλα.
Πιστεύω πολύ στήν αύτοίαση...!!!
Όταν πέρσυ έπεσα μέ τό βαραντέρο καί έκανα ένα αίμάτωμα πού δέν έφυγε άκόμα άπό τό ύψος τής λεκάνης
είχε μαυρίσει όλο τό πόδι άπό λεκάνη μέχρι γαστροκνήμιο,τόσο αίμα είχε κατεβάσει.
τό αίμάτωμα άκόμα ύπάρχει στό γοφό.
2 σπασμένα πλευρά.
Όλοι θέλαμε νά μέ πάνε στό κέντρο ύγείας τήν ώρα τού άτυχήματος.
Έγώ σηκώθηκα πήρα τό βαραντέρο πού δέν είχε πάθει τίποτε,ούτε μανέττα καί έκανα 50 χιλιόμετρα
μέχρι τό σπίτι μου,όπου άφού έφτασα μέ τό ζόρι .........................
ΕΚΑΤΣΑ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΚΙΝΗΤΟΣ ....................άπό τούς φρικτούς πόνους μέ πάγο στά έπίμαχα σημεία.
Μόνο άν ένοιωθα ότι είχα συμπτώματα έσωτερικής αίμορραγίας θά πήγαινα νοσοκομείο.
ΑΚΡΑΙΟ...........τό ξέρω.
Άπλά θέλω νά σού δείξω πόση δύναμη έχει ή ψυχή ,καί μιά καί είσαι τύπος πού δέν μασάει, ούτε άσπιρίνη
όπως είπες...........
ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ, ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ, καί τό γόνατο σου θά σέ όδηγήσει μόνο του....!
Άν δέν άντέξει θάσαι ό πρώτος πού θά τό καταλάβει..........
Άλλιώς γιατί νά φάς ένα χειρουργείο...........??
Έτσι κί άλλιώς άν μπείς κάποια στιγμή σέ αύτή τή διαδικασία τό μόνο πού θά σέ στεναχωρεί θάναι ότι
δοκίμασες καί δέν μπόρεσες.........
Δέν είναι κάτι πού άν τό κάνεις αύριο κινδυνεύεις άπό κάτι...!!!!
Νά ξέρεις ότι οί γιατροί κινούνται στά πλαίσια τού...........
ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ..............ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΗΘΙΚΟ....!!!
Καί κανείς χειρούργος δέν θά καθόταν ποτέ νά σού πεί ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ...........ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ
άκριβώς γιατί δέ θά μπορούσε κανένας νά τόν κατηγορήσει γιά τό ότι δέ χρειάζεται νά γίνει.
Άφού άπό αύτό ζούνε καί οίκονομάνε..........
Δικό τους είναι τό πόδι...??
ΥΠΟΜΟΝΗ..............ΥΠΟΜΟΝΗ....................καί άν έρθει έκείνη ή ώρα καί δέν τά καταφέρεις τότε ναί,χειρουργείο..!!
Άστο πρώτα νά ήρεμήσει,ΑΝ ήρεμήσει μέσα σέ 1-2 μήνες.
Θάλασσα πολύ, γλυκιές κινήσεις,ήλιο ΟΧΙ.............
Ή ύψηλή θερμοκρασία έπιτείνει τήν φλεγμονή......καί ή έκθεση στόν ήλιο όταν έχει ύγρό δέν κάνει καλό.
Τό νερό είναι ότι καλύτερο,μή τό κουράζεις όμως πολύ καί προσοχή στήν άμμο μή στραβοπατήσεις μέ γυμνό πόδι
καί γυρίσει πλάγια γιατί ό πρόσθιος όπως καί ό όπίσθιος χιαστός αύτή τή δουλειά κάνουν.
Δένουν τά τρία όστά κνήμη, μηριαίο καί έπιγονατίδα καί δέν ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΙΣ ΣΤΡΕΒΛΩΤΙΚΕΣ ΠΛΑΓΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ...
Άσε τό καλοκαιράκι νά περάσει...............καί μετά βλέπεις.
Πάρε τήν άδειούλα σου,χαλάρωσε,μή τό κουράζεις καί συμβουλέψου καί έναν φυσικοθεραπευτή....
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
[B]ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ...??
Δείξτην σέ γιατρό πού ΔΕΝ θά σέ χειρουργήσει,γιά νάχεις πιό άντικειμενική γνώμη...!!!
Γιατί άξονικές καί πλάκες είναι μουντζούρες μπρός στή μαγνητική......
ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑ.........


Σίγουρα είναι μαγνητική και βλέπω το πόρισμα αυτή τη στιγμή.
Σωστή η θέση να τη δείξω σε γιατρό που δεν θα με χειρουργήσει!
:beer:

Θέλω να το προσπαθήσω , κι αν δεν ας το χειρουργήσω , απλά προσπαθώ να βρώ αν υπάρχει λόγος να το προσπαθήσω ή αν είναι απλά χαμένος χρόνος.
Κι αυτές οι εμπειρείες σας βοηθάνε.

:beer: :beer: :wave2:

LARISEOS
24/06/2010, 06:21
να πω και εγω κατι που συναντησα πριν 3-4 μηνες....

μια γνωστη μου κυρια στην λαρισα.....επαθε την ιδια ζημια σε χιαστους κτλ απο σκι.!

την ειπα ποτε θα μπει χειρουργείο και μου λεει δεν θα μπω......πηγε σε κατι "γιατρους " ομοιοπαθιτικης κτλ και της είπανε πως δεν χρειάζεται χειρουργείο.....τελικα αυτην την στιγμή ειναι στην νοτια αμερικη και γυριζει ντοκιμαντέρ στα 4000 ποδια ορειβασία !

δεν το περίμενα......με τπτ!

η κυρια ειναι γειτόνισά μου,,,,,εχει λεφτα να κανει χειρουργείο, αλλα μου ειπε οτι ειπε και ο αεκζτης ,,,,,οι γιατροι το μονο που θέλουν ειναι να σε ρίξουν στο κρεβάτι!



δυστυχώς δεν ειναι εδω να σου πω και αλλες λεπτομέρειες,,,,,αλλα ισως βρω την κόρη της!

Lupo
24/06/2010, 06:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
να πω και εγω κατι που συναντησα πριν 3-4 μηνες....

μια γνωστη μου κυρια στην λαρισα.....επαθε την ιδια ζημια σε χιαστους κτλ απο σκι.!

την ειπα ποτε θα μπει χειρουργείο και μου λεει δεν θα μπω......πηγε σε κατι "γιατρους " ομοιοπαθιτικης κτλ και της είπανε πως δεν χρειάζεται χειρουργείο.....τελικα αυτην την στιγμή ειναι στην νοτια αμερικη και γυριζει ντοκιμαντέρ στα 4000 ποδια ορειβασία !

δεν το περίμενα......με τπτ!

η κυρια ειναι γειτόνισά μου,,,,,εχει λεφτα να κανει χειρουργείο, αλλα μου ειπε οτι ειπε και ο αεκζτης ,,,,,οι γιατροι το μονο που θέλουν ειναι να σε ρίξουν στο κρεβάτι!



δυστυχώς δεν ειναι εδω να σου πω και αλλες λεπτομέρειες,,,,,αλλα ισως βρω την κόρη της!
Ευχαριστώ Αφρικάνε!

:beer: :beer:

miscelano
24/06/2010, 06:40
φιλε....αν εχεις κομενο χιαστο....οσο και να τον τουμπανιασεις τον τετρακεφαλο καποια μερα θα ξαναγυρισει το γονατο και παλι απο την αρχη...αληθεια δεν μας ειπες (η δεν το προσεξα)....μαγνητικη εκανες????εκει φαινεται αν κοπηκε η οχι....

LARISEOS
24/06/2010, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από miscelano
φιλε....αν εχεις κομενο χιαστο....οσο και να τον τουμπανιασεις τον τετρακεφαλο καποια μερα θα ξαναγυρισει το γονατο και παλι απο την αρχη...αληθεια δεν μας ειπες (η δεν το προσεξα)....μαγνητικη εκανες????εκει φαινεται αν κοπηκε η οχι....

τα σταδια που μπορει να εχει κοπει ειναι παρα πολλα......δυστυχώς ο γιατρος μπορει να λεει οτι κόπηκε ο χιαστος και εσυ να εχεις μια ρήξη πρωτου βαθμου!

Lupo
24/06/2010, 07:12
Από το πόρισμα της μαγνητικής:

Πλήρης ρήξη του πρόσθιου χιαστού συνδέσμου στο άνω τριτημόριο του. Οπίσθια θέση του μηριαίου οστού ως προς την κνήμη λόγω ρήξης. Δεν παρατηρείται οστικό οίδημα ενώ αντιθέτως αναγνωρίζεται ήπια καθήζιση της αρθρικής επιφάνειας στην περιοχή της πλάγιας κονδυλοεπιγονατιδικής αύλακας του έξω μηριαίου κονδύλου.



:hypnotize

noble
24/06/2010, 07:23
Lupo είμαι στον χώρο του αθλητισμού πολλά χρόνια και ο κομμένος χιαστός είναι συχνό φαινόμενο!
Φαίνεται σαν να ψάχνεις πολύ ν αποφύγεις την επέμβαση.Ναι,πολύ γιατροί είναι λαμόγια,αλλά κάποιοι ξέρουν τη δουλειά τους καλύτερα απ όλους εμάς εδω μέσα που προσπαθούμε να κάνουμε διαγνώσεις και αποθεραπείες.Επισκέψου κάποιον που εμπιστεύεσαι και οτι σου πει κάνε.
Εξήγησε του τους φόβους σου και μίλα με κάποιον,που είτε είναι φυσικοθεραπευτής είτε φίλος γιατρός,πάντως να μην νιώθεις οτι έχει συμφέρον απο σενα.
Χωρίς να θέλω να σ επηρεάσω απο όσα εχω δει στο χώρο του μπάσκετ 15 χρόνια τώρα,θα σου πω οτι δεν έχει αποφύγει καμία αθλήτρια η συναθλήτρια μου το χειρουργείο.Κάποιες που το κατάφερναν για καιρό,γυμναζόντουσαν ΠΟΛΥ και όταν σταματούσαν είχαν πρόβλημα.Οχι βέβαια στο να πατήσουν κάτω,αλλά στο να αθληθούν.

Όπως και να χει,δεν είναι κάτι τόσο τραγικό όσο το σκέφτεσαι...Όπως κάθε τραυματισμός θέλει την υπομονή του και τη δουλειά του...:wave2:

kosni
24/06/2010, 07:34
Ενα φιλαρακι μου πριν 10 μερες γυρισε το γονατο του σε mudialito.. εφυγε κατευθειαν στο κατ με το ποδι να εχει πρηστει παρα πολυ και να σφαδαζει απο τους πονους. Ακτινογραφια ....δεσιμο το ποδι και εφυγε. Τι του ειπαν στο κατ δεν εχει καμια σημασια, Μετα απο 3-4 μερες εβγαλε μαγνητικη η οποια ελεγε για ρηξη εσω εξω πλαγιους πισω μπρος....μηνισκους κτλ. Παει στο πρωτο γιατρο ο οποιος χωρις να του ακουμπησει το ποδι και βλεποντας την μαγνητικη του λεει ..."φιλαρακι το γονατο σου ειναι δυαλυμενο πρεπει να κανουμε επεμβαση...θα σε αναλαβω (θα σου τα παρω) εγω, στο ΙΑΣΩ κτλ κτλ κτλ. Παει και στο δευτερο γιατρο και αφου ειδε τη μαγνητικη και αφου τον εξετασε του ειπε οτι το ποδι του ειναι ειναι μεν ταλαιπωρημενο με υγρο μεσα και εχει και ενα θεματακι με το μηνισκο αλλα οτι σε λιγο καιρο θα επανελθει. Μετα απο δεκα μερες με τα αντιφλεγμονωδη που του εδωσε ο 2ος γιατρος το ποδι εχει ξεπριστει πολυ και πλεον το ψιλοπαταει, λυγιζει 90 μοιρες(τισ δυο πρωτες μερες ηταν καγκελο το ποδι). Θα μου πεις οτι μπορει να μη το ξεπερασει....σωστο και αυτο. Παντως νομιζω οτι πρεπει να παρεις τουλαχιστον μια δευτερη γνωμη.

Lupo
24/06/2010, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Lupo είμαι στον χώρο του αθλητισμού πολλά χρόνια και ο κομμένος χιαστός είναι συχνό φαινόμενο!
Φαίνεται σαν να ψάχνεις πολύ ν αποφύγεις την επέμβαση.Ναι,πολύ γιατροί είναι λαμόγια,αλλά κάποιοι ξέρουν τη δουλειά τους καλύτερα απ όλους εμάς εδω μέσα που προσπαθούμε να κάνουμε διαγνώσεις και αποθεραπείες.Επισκέψου κάποιον που εμπιστεύεσαι και οτι σου πει κάνε.
Εξήγησε του τους φόβους σου και μίλα με κάποιον,που είτε είναι φυσικοθεραπευτής είτε φίλος γιατρός,πάντως να μην νιώθεις οτι έχει συμφέρον απο σενα.
Χωρίς να θέλω να σ επηρεάσω απο όσα εχω δει στο χώρο του μπάσκετ 15 χρόνια τώρα,θα σου πω οτι δεν έχει αποφύγει καμία αθλήτρια η συναθλήτρια μου το χειρουργείο.Κάποιες που το κατάφερναν για καιρό,γυμναζόντουσαν ΠΟΛΥ και όταν σταματούσαν είχαν πρόβλημα.Οχι βέβαια στο να πατήσουν κάτω,αλλά στο να αθληθούν.

Όπως και να χει,δεν είναι κάτι τόσο τραγικό όσο το σκέφτεσαι...Όπως κάθε τραυματισμός θέλει την υπομονή του και τη δουλειά του...:wave2:

Όντως προσπαθώ να το αποφύγω.
:(
Είμαι από εκείνους τους brutal τύπους που και να κοπουν , θα βάλουν λίγο καπνό για να σταματήσει το αίμα , και θα φύγουν. :lol: :lol:


Πέρα από την πλάκα,
προσπαθώ να καταλάβω μέσα από την κουβέντα μας , αν είναι όντως μονόδρομος η εγχείρηση δεν τραβάω ζόρι να την κάνω.

Απλά θέλω την συζήτηση πριν , μάλλον για να το χωνέψω πρώτα ότι δεν υπάρχει επιλογή να τα καταφέρει μόνο του το σώμα μου.
:winka:

:beer:

Lupo
24/06/2010, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kosni
Ενα φιλαρακι μου πριν 10 μερες γυρισε το γονατο του σε mudialito.. εφυγε κατευθειαν στο κατ με το ποδι να εχει πρηστει παρα πολυ και να σφαδαζει απο τους πονους. Ακτινογραφια ....δεσιμο το ποδι και εφυγε. Τι του ειπαν στο κατ δεν εχει καμια σημασια, Μετα απο 3-4 μερες εβγαλε μαγνητικη η οποια ελεγε για ρηξη εσω εξω πλαγιους πισω μπρος....μηνισκους κτλ. Παει στο πρωτο γιατρο ο οποιος χωρις να του ακουμπησει το ποδι και βλεποντας την μαγνητικη του λεει ..."φιλαρακι το γονατο σου ειναι δυαλυμενο πρεπει να κανουμε επεμβαση...θα σε αναλαβω (θα σου τα παρω) εγω, στο ΙΑΣΩ κτλ κτλ κτλ. Παει και στο δευτερο γιατρο και αφου ειδε τη μαγνητικη και αφου τον εξετασε του ειπε οτι το ποδι του ειναι ειναι μεν ταλαιπωρημενο με υγρο μεσα και εχει και ενα θεματακι με το μηνισκο αλλα οτι σε λιγο καιρο θα επανελθει. Μετα απο δεκα μερες με τα αντιφλεγμονωδη που του εδωσε ο 2ος γιατρος το ποδι εχει ξεπριστει πολυ και πλεον το ψιλοπαταει, λυγιζει 90 μοιρες(τισ δυο πρωτες μερες ηταν καγκελο το ποδι). Θα μου πεις οτι μπορει να μη το ξεπερασει....σωστο και αυτο. Παντως νομιζω οτι πρεπει να παρεις τουλαχιστον μια δευτερη γνωμη.
Σίγουρα θα πάρω φίλε.
Ευχαριστώ.

:beer: :beer:
Περαστικά και στο φιλαράκι σου.:wave2:

LARISEOS
24/06/2010, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kosni
Ενα φιλαρακι μου πριν 10 μερες γυρισε το γονατο του σε mudialito.. εφυγε κατευθειαν στο κατ με το ποδι να εχει πρηστει παρα πολυ και να σφαδαζει απο τους πονους. Ακτινογραφια ....δεσιμο το ποδι και εφυγε. Τι του ειπαν στο κατ δεν εχει καμια σημασια, Μετα απο 3-4 μερες εβγαλε μαγνητικη η οποια ελεγε για ρηξη εσω εξω πλαγιους πισω μπρος....μηνισκους κτλ. Παει στο πρωτο γιατρο ο οποιος χωρις να του ακουμπησει το ποδι και βλεποντας την μαγνητικη του λεει ..."φιλαρακι το γονατο σου ειναι δυαλυμενο πρεπει να κανουμε επεμβαση...θα σε αναλαβω (θα σου τα παρω) εγω, στο ΙΑΣΩ κτλ κτλ κτλ. Παει και στο δευτερο γιατρο και αφου ειδε τη μαγνητικη και αφου τον εξετασε του ειπε οτι το ποδι του ειναι ειναι μεν ταλαιπωρημενο με υγρο μεσα και εχει και ενα θεματακι με το μηνισκο αλλα οτι σε λιγο καιρο θα επανελθει. Μετα απο δεκα μερες με τα αντιφλεγμονωδη που του εδωσε ο 2ος γιατρος το ποδι εχει ξεπριστει πολυ και πλεον το ψιλοπαταει, λυγιζει 90 μοιρες(τισ δυο πρωτες μερες ηταν καγκελο το ποδι). Θα μου πεις οτι μπορει να μη το ξεπερασει....σωστο και αυτο. Παντως νομιζω οτι πρεπει να παρεις τουλαχιστον μια δευτερη γνωμη.


δυστηχως περιπτωσεις υπαρχουν πολλες κ με την υγεια δεν ξερεις πιον μπορεις να εμπιστευτεις!

γιαυτο κ εγω οταν εχω καπιο προβλημα...πλεον ζηταω απο τον γιατρο να μου αναλυση το τι ακρηβως εχω κ στην ακτηνογραφια αλλα και με στυλο σε χαρτι!

επισης του ζητάω να μου γράψει τους αγγλικούς χαρακτηρισμούς του προβλήματος και με αυτο τον τροπο βρίσκω μονος μου στο interent τι ακριβώς χρειάζεται και σε τι στάδιο ειμαι!

το νετ εχει τα παντα.........πλεον !

Sapadak
24/06/2010, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
το νετ εχει τα παντα.........πλεον !

Στο οποιο νετ, γραφει ο καθεις το μακρυ και το κοντου χωρις ελεγχο και χωρις ονομα (αρκετες φορες)

Και εκει θελει 14 φορες προσοχη αποτι στο γιατρο :beer:

LARISEOS
24/06/2010, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Στο οποιο νετ, γραφει ο καθεις το μακρυ και το κοντου χωρις ελεγχο και χωρις ονομα (αρκετες φορες)

Και εκει θελει 14 φορες προσοχη αποτι στο γιατρο :beer:

το θέμα να εχεις και μια γνώση επανω στα ορθοπεδικα......η και στα υδραυλικά -ηλεκτρικά κτλ.....σχεδόν το ιδιο ειναι!:smilea:

:beer:

sonik
24/06/2010, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo

Έχετε καμμία γνώση / εμπειρία για κάτι τέτοιο?
Τι κάνουμε τώρα?
Νυστέρι ή.... ?
Και κυρίως , που και σε ποιόν?


:beer: :wave2:

Φιλε πριν 2 χρόνια στην μπάλα ολική ρίξη εμπροσθιου χιαστου στο δεξί γονάτο.....
Φέτος ολική ρίξη εμπροσθιου χιαστου στο αριστερό γονάτο με enduro....:sick:

και ο ορθοπεδικος και ο φυσιοθεραπεύτης μου ειπαν ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ και κομμενα τα πολλα-πολλα
(μπαλα - μπασκετ - ΡΑΚΕΤΕΣ στην παραλια - enduro:sad: )

Aν δεν εισαι αθλητης και γενικα να ζοριζεις τα γόνατα σου ειναι μια λύση αν δεν θες το νυστέρι.

Στο μέλλον βλέπουμε! :wave2:

KaTaNaS
24/06/2010, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonik

και ο ορθοπεδικος και ο φυσιοθεραπεύτης μου ειπαν ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ και κομμενα τα πολλα-πολλα
(μπαλα - μπασκετ - ΡΑΚΕΤΕΣ στην παραλια - enduro:sad: )


εντουρο με kneebraces (asterisk) κάνεις...


202244

sonik
24/06/2010, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εντουρο με kneebraces (asterisk) κάνεις...

Αν είναι να αγορασω αυτές, δεν παω να κάνω εγχειριση....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πλακα κάνω, ειναι μια καλη λύση αλλα για μελλοντικά:wave2:

Lupo
24/06/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εντουρο με kneebraces (asterisk) κάνεις...

Είχα διαβάσει το παρόμοιο σκηνικό , εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=1173962) .

:beer:

Lupo
24/06/2010, 08:21
...

irinia
24/06/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Lupo είμαι στον χώρο του αθλητισμού πολλά χρόνια και ο κομμένος χιαστός είναι συχνό φαινόμενο!
Φαίνεται σαν να ψάχνεις πολύ ν αποφύγεις την επέμβαση.Ναι,πολύ γιατροί είναι λαμόγια,αλλά κάποιοι ξέρουν τη δουλειά τους καλύτερα απ όλους εμάς εδω μέσα που προσπαθούμε να κάνουμε διαγνώσεις και αποθεραπείες.Επισκέψου κάποιον που εμπιστεύεσαι και οτι σου πει κάνε.
Εξήγησε του τους φόβους σου και μίλα με κάποιον,που είτε είναι φυσικοθεραπευτής είτε φίλος γιατρός,πάντως να μην νιώθεις οτι έχει συμφέρον απο σενα.
Χωρίς να θέλω να σ επηρεάσω απο όσα εχω δει στο χώρο του μπάσκετ 15 χρόνια τώρα,θα σου πω οτι δεν έχει αποφύγει καμία αθλήτρια η συναθλήτρια μου το χειρουργείο.Κάποιες που το κατάφερναν για καιρό,γυμναζόντουσαν ΠΟΛΥ και όταν σταματούσαν είχαν πρόβλημα.Οχι βέβαια στο να πατήσουν κάτω,αλλά στο να αθληθούν.

Όπως και να χει,δεν είναι κάτι τόσο τραγικό όσο το σκέφτεσαι...Όπως κάθε τραυματισμός θέλει την υπομονή του και τη δουλειά του...:wave2:




ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ.........



Άπλά τίς έμπειρίες μας παραθέτουμε,πώς είναι δυνατόν νά γίνει διάγνωση άπό το νέτ..??
Ούτε προσωπικά πρότεινα κάποια θεραπεία έξ άποστάσεως,θά ήταν άστείο.
Ύπομονή συνέστησα καί όπως γράφουν καί άλλοι φίλοι άν δέν..........
ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟ........τότε ΙΣΩΣ.........λέω ΙΣΩΣ γλυτώσεις τό νυστέρι
όπως έγώ καί κάποιοι άλλοι.
Ή γνώμη μου είναι πώς κάθε φορά πού παρεμβαίνουμε στή φύση μας..... ΤΗ ΒΙΑΖΟΥΜΕ
έμμεσα.
Γιαυτό άν μπορεί καί άν έχει ύπομονή άξίζει νά δοκιμάσει νά γλυτώσει τό νυστέρι.
Έξάλλου ή κάθε περίπτωση είναι τόσο διαφορετική πού θά ήταν κουτό νά δίνουμε
όδηγίες άπό 500 χιλιόμετρα μακρυά...!!!
Αύτά μέ τήν έμπειρία μου σάν παθών καί σάν γυμναστής πού άσχολήθηκα μέ τή
φυσικοθεραπεία πάνω άπό 30 χρόνια......








:wave2:

labrosg
24/06/2010, 14:16
Καλησπέρα και απο μένα,

Επειδή τυχαίνει να έχω κάνει τη συγκεκριμένη επέμβαση μόλις πριν 17 ημέρες και μετά απο πολύ σκέψη 3 μηνών:
Το αν θα κάνεις ή όχι επέμβαση έχει να κάνει μάλλον με το πως θέλεις να ζεις, περιορισμένα και με μέτρο ή να μπορείς να κάνεις ελεύθερα δραστηριότητες έστω και μετά απο τον πράγματι αρκετό χρόνο αποκατάστασης? Καθαρά υποκειμενικό...

Προσωπικά ξεκίνησα την πρώτη ρήξη έσω μηνίσκου απο μπάσκετ, πριν 14 χρόνια (είμαι 41). Το ξεπέρασα με γυμναστική.
Εδω και 1,5 χρόνο ταλαιπωρήθηκα διαδοχικά 4 φορές απο κακώσεις στο γόνατο κατόπιν αθλητικών δραστηριοτήτων. Τις 3 πρώτες τις ξεπέρασα με γυμναστική και μετά απο λίγο επανερχόμουν. Κάθε κάκωση όμως ήταν ένα κλικ προς το χειρότερο, με αποτέλεσμα πέρα απο το μηνίσκο να αρχίσω πλέον να τραυματίζω και το χιαστό.
Στη μαγνητική έδειξε μερική ρήξη πρόσθιου χιαστού. Λόγω όμως μεγάλης αστάθειας πλέον στο γόνατο, και αφού είχα όλα τα δεδομένα απο το γιατρό, ο οποίος αρχικά με απέτρεπε μετά την τελευταία και σοβαρότερη κάκωση όμως άφησε την απόφαση σε μένα, αποφάσισα να προχωρησω σε επέμβαση για μηνίσκο και ίσως πρόσθιο χιαστό, εάν η αρθροσκόπηση (η οποία γίνεται κατά τη διάρκεια της επέμβασης) έδειχνε στο χιαστό εκτεταμένη βλάβη.

Παρόλο που απευχόμουν την επέμβαση στο χιαστό, όπως είδα στο βίντεο της επέμβασης, ο χιαστός μου ήταν "ξέφτια" αν και όχι εντελώς κομμένος.
Τελικά έγινε και αποκατάσταση χιαστού.

Σίγουρα το χειρουργείο είναι πακέτο, απο εκει και πέρα όμως εξαρτάται τι επίπτωση έχει το πρόβλημα στη ζωή σου. Δεν είμαι επαγγελματίας αθλητής, θέλω όμως να συνεχίσω tae kwon do, να μπορώ να τρέξω χωρίς να έχω συνέχεια το νού μου μη στραβοπατήσω και κυρίως να μπορώ να παίζω λίγο μπάλα με το γιό μου, πράγματα που ελπίζω να επιτύχω μετά την αποκατάσταση.

Επίσης δεν είμαι νοσοκομειομανής (ήταν η πρώτη και ελπίζω τελευταία μου επέμβαση) δεν παίρνω φάρμακα και γενικότερα είμαι κατά των επεμβάσεων στο ανθρώπινο σώμα. Αυτή τη φορά όμως, για μένα τουλάχιστον, η συγκεκριμένη λύση ήταν αναγκαία.

Η μαγνητική πάντως όπως διαπίστωσα και απο άλλες περιπτώσεις στο νοσοκομείο, δε σου δίνει 100% ξεκάθαρη εικόνα. Στο διπλανό μου κρεββάτι, υποτίθεται ότι το παιδί θα έκανε μηνίσκο-χιαστό (είχε μαγνητική που έδειχνε ολική ρήξη) και τελικά έκανε μόνο μηνίσκο. Και δεν ήταν η μοναδική περίπτωση.

Βρες πάντως ένα γιατρό που να σου εμπνεύσει εμπιστοσύνη και μην αναλώνεσαι σε πολλές επισκέψεις και "μεγάλα" ονόματα. Απλώς ορθοπαιδικό με εμπειρία στο γόνατο και επαναλαμβάνω να εμπνέει εμπιστοσύνη. Και απο εκει και πέρα βλέπεις πως θα προχωρησεις.

Κάθε περίπτωση έτσι κι αλλιώς είναι μοναδική.

AFROPANTELOS
24/06/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Χωρίς πολλά - πολλά , και ξέροντας ότι τελικά υπάρχουν πολλοί που το πέρασαν αυτό ,
έχω το εξής πόρισμα:

Ρήξη πρόσθιου χιαστού και κάκωση του έσω μηνίσκου.
:(
(Γιατρός - μαγνητική - γιατρός.)


Ο γιατρός λοιπόν συμβουλεύει :
Φυσιοθεραπείες για 10 μέρες ακόμα περίπου , και μετά νυστέρι για φτιάξιμο και των 2.

Προς το παρόν , το γόνατο είναι εντελώς ασταθές , πονάει , και κουράζεται πανεύκολα!



Έχετε καμμία γνώση / εμπειρία για κάτι τέτοιο?
Τι κάνουμε τώρα?
Νυστέρι ή.... ?
Και κυρίως , που και σε ποιόν?


:beer: :wave2:



Περαστικα Νικολα:beer: :beer:

tai
24/06/2010, 14:35
καλα ξεμπερδεματα:wave2:

noble
24/06/2010, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ.........



Άπλά τίς έμπειρίες μας παραθέτουμε,πώς είναι δυνατόν νά γίνει διάγνωση άπό το νέτ..??
Ούτε προσωπικά πρότεινα κάποια θεραπεία έξ άποστάσεως,θά ήταν άστείο.
Ύπομονή συνέστησα καί όπως γράφουν καί άλλοι φίλοι άν δέν..........
ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟ........τότε ΙΣΩΣ.........λέω ΙΣΩΣ γλυτώσεις τό νυστέρι
όπως έγώ καί κάποιοι άλλοι.
Ή γνώμη μου είναι πώς κάθε φορά πού παρεμβαίνουμε στή φύση μας..... ΤΗ ΒΙΑΖΟΥΜΕ
έμμεσα.
Γιαυτό άν μπορεί καί άν έχει ύπομονή άξίζει νά δοκιμάσει νά γλυτώσει τό νυστέρι.
Έξάλλου ή κάθε περίπτωση είναι τόσο διαφορετική πού θά ήταν κουτό νά δίνουμε
όδηγίες άπό 500 χιλιόμετρα μακρυά...!!!
Αύτά μέ τήν έμπειρία μου σάν παθών καί σάν γυμναστής πού άσχολήθηκα μέ τή
φυσικοθεραπεία πάνω άπό 30 χρόνια......








:wave2:


Αγαπητέ Φίλε λοιπόν,
σίγουρα τις εμπειρίες καταθέτει ο καθένας μας,νομίζω όμως οτι σε ενα τόσο ευαίσθητο θέμα όπως είναι της υγείας οφείλουμε να έχουμε κάτι παραπάνω και αυτό είναι γνώσεις.Όχι εμπειρικές,αλλά γνώσεις .
Δεν το λέω για σενα προσωπικά.Ο Lupo περισσότερο νομίζω έψαχνε/ψάχνει να το κουβεντιάσει όλο αυτό που τον τρομάζει κι ίσως περιμένει ν ακούσει αυτό που θα θελε.Αυτό όμως οφείλει να το κάνει κάποιος γιατρός.
Το οτι κάποιοι έχουν γλυτώσει το νυστέρι,δεν σημαίνει ούτε οτι είναι η πιο συνήθης πρακτική ούτε οτι είναι η καλύτερη.Εξαρτάται απο την κάθε ΜΟΝΑΔΙΚΗ περίπτωση.Αν τώρα χαρίζουμε ελπίδες,τότε σίγουρα να γράφουμε όλοι για τους γνωστούς μας που γλύτωσαν το νυστέρι.

Ποια είναι η φύση μας όπως λες?Να περπατάμε με ενα γόνατο που στην πρώτη ευκαιρία θα βγαίνει?Σύμφωνα με τη γνώμη σου,που σίγουρα αν την αναλύσεις θα έχει ενδιαφέρον δεν θα υπήρχε ολόκληρη επιστήμη.Είμαι εκτός θέματος όμως :blush:

Ποτέ ενα χειρουργείο δεν είναι ευχάριστο και σου εύχομαι Lupo να το γλυτώσεις.Να ξέρεις όμως πως αν δεν γίνεται αλλιώς,θα είναι λίγο δύσκολο στην αρχή,αλλά πολύ γρήγορα θα το ξεπεράσεις και θα μπορείς να κάνεις όλα όσα θέλεις και πάλι.Περαστικά!


:beer:

christostr
24/06/2010, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Ok , να κάνω το χειρουργείο. Αλλά ας το δει και κανένας άλλος γιατρός.

Αφού το έπαθες όμως, σε πιο βαθμό λύθηκε το πρόβλημα?


Σιγουρα περιμένω και τον Trooper να πάρει θέση.
:smokin:



:beer: :wave2:

Μετά την ενδυνάμωση του τετρακέφαλου (απαραίτητο) είμαι νομίζω:rolleyes: 100% εντάξει. Τουλάχιστον έτσι νιώθω

irinia
25/06/2010, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Αγαπητέ Φίλε λοιπόν,
σίγουρα τις εμπειρίες καταθέτει ο καθένας μας,νομίζω όμως οτι σε ενα τόσο ευαίσθητο θέμα όπως είναι της υγείας οφείλουμε να έχουμε κάτι παραπάνω και αυτό είναι γνώσεις.Όχι εμπειρικές,αλλά γνώσεις .
Δεν το λέω για σενα προσωπικά.Ο Lupo περισσότερο νομίζω έψαχνε/ψάχνει να το κουβεντιάσει όλο αυτό που τον τρομάζει κι ίσως περιμένει ν ακούσει αυτό που θα θελε.Αυτό όμως οφείλει να το κάνει κάποιος γιατρός.
Το οτι κάποιοι έχουν γλυτώσει το νυστέρι,δεν σημαίνει ούτε οτι είναι η πιο συνήθης πρακτική ούτε οτι είναι η καλύτερη.Εξαρτάται απο την κάθε ΜΟΝΑΔΙΚΗ περίπτωση.Αν τώρα χαρίζουμε ελπίδες,τότε σίγουρα να γράφουμε όλοι για τους γνωστούς μας που γλύτωσαν το νυστέρι.

Ποια είναι η φύση μας όπως λες?Να περπατάμε με ενα γόνατο που στην πρώτη ευκαιρία θα βγαίνει?Σύμφωνα με τη γνώμη σου,που σίγουρα αν την αναλύσεις θα έχει ενδιαφέρον δεν θα υπήρχε ολόκληρη επιστήμη.Είμαι εκτός θέματος όμως :blush:

Ποτέ ενα χειρουργείο δεν είναι ευχάριστο και σου εύχομαι Lupo να το γλυτώσεις.Να ξέρεις όμως πως αν δεν γίνεται αλλιώς,θα είναι λίγο δύσκολο στην αρχή,αλλά πολύ γρήγορα θα το ξεπεράσεις και θα μπορείς να κάνεις όλα όσα θέλεις και πάλι.Περαστικά!


:beer:




ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ...........





Ό φίλος μας μέσα άπό δώ ψάχνει τίς ΓΝΩΣΕΙΣ.............όπως είπες.
Μάλλον τίς ΓΝΩΜΕΣ.........θέλει νά άκούσει καί έκεί σταματάει καί ό ρόλος μας.
Συμφωνούμε ότι τού καθενός τό πρόβλημα είναι μοναδικό,ξεχωριστό κ.λ.π....
Δέν μπορούμε νά ξέρουμε τό πόσοι γλύτωσαν
άπό τό πρόβλημα τους μέ έπέμβαση καί τό πόσοι όχι.
Ούτε καί θάχε κάποιο ίδιαίτερο ένδιαφέρον στατιστικά.
Χωρίς νά έχω καμμία σχέση μέ τήν ίατρική παρά μέ τήν γυμναστική καί
τήν φυσικοθεραπεία έχω νά πώς τό νυστέρι είναι Η ΥΣΤΑΤΗ ΛΥΣΗ....
Έπειδή όπως είπες ή κάθε περίπτωση είναι μοναδική.........
μπορείς έσύ νά βεβαιώσεις τόν φίλο μας ότι θά περπατάει άπό δώ καί μπρός
μέ ένα γόνατο πού θά βγαίνει .....??άν δέν πάει χειρουργείο...??
Έγώ όχι ,γιαυτό καί τού είπα τή γνώμη μου.
Έκτός άν άντιμετωπίζεις τό χειρουργείο,τή νάρκωση ,τήν άνάνηψη,καί
όλη τή διαδικασία κόψε άπό δώ ράψε έκεί σάν κάτι τελείως φυσιολογικό
πού μπορούμε νά τό κάνουμε μέ άνεση χωρίς προηγουμένως νά
χρειάζεται νά έξαντλήσουμε όλες τίς πιθανότητες πού έχουμε γιά νά
ξεπεράσουμε τό πρόβλημα μας βασισμένοι πάνω στή φύση μας.
Βεβαίως καί είμαι μέ τήν έπιστήμη,όχι όμως μέ τούς ΧΑΣΑΠΗΔΕΣ...!!
Μήπως δέν άκουσες ότι έβαζαν βηματοδότες καί μάλιστα χαλασμένους
γιά τό χρήμα...??
Παρέθεσα λοιπόν τή ΜΟΝΑΔΙΚΗ δική μου περίπτωση όχι γιά νά προτείνω
κάνε αύτό ή τό άλλο άλλά γιά νά προβληματίσω τό φίλο μας καί νά μήν
όδηγηθεί μέ έλαφριά καρδιά στό χειρουργείο λές καί είναι πανάκεια....
Όσο λοιπόν τρελλό καί νά άκούγεται μέ ένα γόνατο πού........
έκανε πάνω άπό μισό χρόνο νά έρθει στήν εύθεία σέ έδραία θέση έξ αίτίας
τού φλοιού τού μηνίσκου πού είχε άποκοπεί καί τόν έπιανα μέ τό χέρι
νά βολτάρει μέσα στήν άρθρωση,καί μέ έναν πλάγιο κατεστραμμένο
νά πιέζει καί νά καταπονεί τούς δύο χιαστούς όπου καί έπεφτε τό βάρος
τής συγκράτησης τής άρθρωσης,έχοντας αύτό τό μέσα έξω πού περιέγραψες
έκανα ύπομονή .........ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.........
τρέχω ,παίζω παρά τά 100 κιλά μου,καβαλάω μηχανάκι,
δέν βγάζω βέβαια προετοιμασία στό βουνό ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΥΤΟ...!!
Έχουν περάσει άρκετά χρόνια,καί άπό τότε πού έκοψα τό ποδόσφαιρο
σέ έπίπεδο άγωνιστικό σταμάτησε καί νά κατεβάζει ύγρά .
ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ..........τή δική του
μοναδική περίπτωση πρίν πάει γιά σφάξιμο...??
Στήν περίπτωση μας τό χειρουργείο είναι μιά μέθοδος πού προσφέρει σίγουρη,
όσο μπορεί νάναι κάποιος σίγουρος, άποκατάσταση γιά κάποιον πού
κάνει άθλητισμό σέ έπαγγελματικό έπίπεδο......
Προσωπικά θά έμπαινα στό χειρουργείο άν ήμουν ΚΟΥΤΣΟΣ..........γιά πολύ καιρό...!!
Ό φίλος μας έχει άλλη προσωπικότητα,έσύ προφανώς άλλη ......
Νάσαι καλά καί σύ καί μακάρι ό φίλος μας νά κάνει τό καλύτερο γιαυτόν....

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.........









:wave2:

TROOPER
25/06/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Χωρίς πολλά - πολλά .....

δε με λες νικολακη παιδι μου,θα μαλακιζεσαι για πολυ ακομα στο μοτο γκρρρ η μηπως να σηκωνες το γαμοτηλεφωνο σου να μιλησουμε ?

:a38: :a38: :a38:

υ.γ.δεν διαβασα τιποτα περα απο το αρχικο ποστ γιατι θα εκνευριζομουνα με τους παντογνωστες

KaTaNaS
25/06/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

υ.γ.δεν διαβασα τιποτα περα απο το αρχικο ποστ γιατι θα εκνευριζομουνα με τους παντογνωστες

την γλιτωσαμε! :look:

Lupo
25/06/2010, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δε με λες νικολακη παιδι μου,θα μαλακιζεσαι για πολυ ακομα στο μοτο γκρρρ η μηπως να σηκωνες το γαμοτηλεφωνο σου να μιλησουμε ?

:a38: :a38: :a38:

υ.γ.δεν διαβασα τιποτα περα απο το αρχικο ποστ γιατι θα εκνευριζομουνα με τους παντογνωστες

:blush: :blush: :blush:

Ντεν τα το κσανακάνω καρτνιά μου
:blush: :blush:
:D


Να σε πάρω σε καμμιά ώρα , καλά είναι?
:beer: :wave2:

Lupo
25/06/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFROPANTELOS
Περαστικα Νικολα:beer: :beer:
Σ'ευχαριστώ πολύ, Παντελή!
:beer: :beer:

Lupo
25/06/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
καλα ξεμπερδεματα:wave2:
Ευχαριστώ πολυ!
:beer: :beer:

TROOPER
25/06/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
την γλιτωσαμε! :look:

και εγω.θα σηκωνα παλι καμια πιεση...:lol:

TROOPER
25/06/2010, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
:blush: :blush: :blush:

Ντεν τα το κσανακάνω καρτνιά μου
:blush: :blush:
:D


Να σε πάρω σε καμμιά ώρα , καλά είναι?
:beer: :wave2:

:a10: :a17: :lol:

τωρα ξερεις :wave2: