PDA

View Full Version : allagh karmpylater



NAYAGOS
24/06/2010, 14:55
Πρωτα απ'ολα ''γεια σε ολους''

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει με τι τυπο καρμπυλατερ μπορω να αντικαταστησω το dellorto 40mm PHM που φοραει απο την μανα του το husqvarna 610tc 1999 που εχω....
Εχω ακουσει για το ''πολυφιμησμενο'' FCR αλλα ψαχνω για μια φθηνη λυση μιας και το μηχανακι το πηρα σε χαμηλη τιμη

Σας ευχαριστω πολυ!!!

KaTaNaS
24/06/2010, 15:01
τα μεταχειρισμενα FCR που δινουν πολλοι πρωην κατοχοι ΚΤΜ που σπρωχνουν τα εξτρα που τους μειναν παιζουν στο 300αρι. :wave2:

NAYAGOS
24/06/2010, 15:08
xerw oti oi times tous paizoun kapou ekei alla epishs exw diavasei pws isws exoun ypektimithei perissotero ap'oso tha eprepe ta sygkekrimena carb kai gi'ayto h timh tous einai toso psila se sxesh me alla ''ths idias kathgorias'', egw pantws gia na eimai eilikrinis tha prothmousa kati se mikuni.

KaTaNaS
24/06/2010, 15:11
aneba se μηχανακι με μηχανικο καρμπ και δεν θα ξανακατεβεις.... παο καταναλωση βεβαια αντε γεια

NAYAGOS
24/06/2010, 15:29
isws exeis dikio file mou alla protimw me ta 300 eyrw na parw ena kainourio dellorto,gt oso na peis kainourio tha einai

KaTaNaS
24/06/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAYAGOS
isws exeis dikio file mou alla protimw me ta 300 eyrw na parw ena kainourio dellorto,gt oso na peis kainourio tha einai

εγω ξερω κοσμο που θελει να ξεμπλεξει απο dellorto ...


αλλα οπως βλεπω αφου εχεις αποφασισει στην ουσία γιατι θετεις το ερωτημα;

VIDAS
26/06/2010, 05:00
Κοιτα για fcr απο eBay να ξερεις τι ακριβως πρεπει να ψαξεις . Παιζει και το Mikuni TMR που ειναι ιδια φαση αλλα παιζει και το λιγο παλιοτερο μοντελο ΤΜ , κανε ψαχτικη στο eBay.de για τα Μikuni :a013:
Ποιο φθηνα θα βρεις το ΤΜ40 απο το αντιστιχο του πιο νεο και σπανιο TMR41 .

Tο καλο με τα Fcr παντως ειναι οτι επειδη φορεθηκαν σε πολλα μηχανακια απο το εργοστασιο υπαρχουν πολλες πληροφοριες για ρυθμισεις , μοντες κ.α , γι αυτο και ειναι τοσο διαδεδομενα !

Εναλακτικα μπορεις να του βαλεις καρμπ. υποπιεσης οπως εβγαινε απο το '00 ή '02 και μετα , Mikuni BST ή BSR 40 ηταν , καποιος κατοχος 610 θα στο πει σιγουρια .

KaTaNaS
26/06/2010, 15:34
για κοιτα αυτο http://forum.enduro-republic.gr/forum/viewtopic.php?f=18&t=3999

NAYAGOS
27/06/2010, 15:45
sas eyxaristw kai tous dyo ....tha pedeytw ligo akomh me to dellorto ,etsi gia to gamwto giati den to xwraei o nous mou oti den mporw na vrw ti exei to rimadi kai meta tha proxwrisw sthn agora enos carb ths prokophs

na dw kai mia asprh mera re aderfe...

NAYAGOS
28/06/2010, 06:00
tha ithela na kanw akomh mia erwthsh .....mhpws gnwrizeis file VIDA an to mikuni hsr 42mm mporei na doulepsei epanw sto husqvarna???

VIDAS
28/06/2010, 06:05
Λιγο μεγαλο μου ακουγεται αυτο... Βρες κανα ξενο Husky forum δες με τι καρμπ. παιζουν εξω , εδω λιγες πληροφοριες θα βρεις . Παντως και fcr39 μπαινει .

NAYAGOS
28/06/2010, 06:09
symfwnw oti einai megalo ,allwste to mama einai 40mm, alla exei antlia venzinhs an den kanw lathos gi'ayto rwtaw

kai akomh mia erwthsh gt gnwrizw polu liga pragmata apo carb,sto husqvarna prepei opwsdipote na valw carb me antlia???

VIDAS
28/06/2010, 06:13
Οχι... τα μοντελα '02 + μετα ειχαν Mikuni υποπιεσης 40mm . Απλα με μηχανικο καρμπ.(fcr , TM , Dellorto) + αντλια επιταχυνσης εχεις πιο αμεση αποκριση σε σχεση με τα υποπιεσης .
Οσο για τον παραγοντα καταναλωση ξερω οτι μ'ενα σωστα ρυθμισμενο fcr δε βλεπεις μεγαλη διαφορα στη καταναλωση ;)

NAYAGOS
28/06/2010, 06:23
ok katalava....alla tha kanw akomh mia erwthsh (mias kai einai tzampa) giati otan dokimasa ena keihin 39mm ypopieshs to husqvarna den phgaine vima???

VIDAS
28/06/2010, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAYAGOS
ok katalava....alla tha kanw akomh mia erwthsh (mias kai einai tzampa) giati otan dokimasa ena keihin 39mm ypopieshs to husqvarna den phgaine vima???

Λαθος ζικγλερομα κατα 99% θα ελεγα , μπορει να ειχε καποιο προλβλημα και το ιδιο το καρμπ. , καμια τρυπια μεμβρανη , 1002 λογοι υπαρχουν !

Γι αυτο σου λεω προτιμισε κατι δοκιμασμενο απο αρκετο κοσμο ωστε να εχεις ενα σημειο αναφορας , εμεις που βαζουμε fcr στα drz υποτιθετε υπαρχει ενα βασικο ρυθμισμα αναλογα με καποιες αλλες μοντες αλλα και παλι μηχανακι με μηχανκι ψιλοδιαφερει . Μη μπλεξεις με κατι απο το μηδεν .

tifoso4ever
28/06/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAYAGOS
Πρωτα απ'ολα ''γεια σε ολους''

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει με τι τυπο καρμπυλατερ μπορω να αντικαταστησω το dellorto 40mm PHM που φοραει απο την μανα του το husqvarna 610tc 1999 που εχω....
Εχω ακουσει για το ''πολυφιμησμενο'' FCR αλλα ψαχνω για μια φθηνη λυση μιας και το μηχανακι το πηρα σε χαμηλη τιμη

Σας ευχαριστω πολυ!!!

1) Τι προβλημα εχει το καρμπ και θες να το αλλαξεις ???

2) ΓΙΑΤΙ να το αλλαξεις εφοσον μπορει να φτιαχτει και να δουλευει μια χαρα???(λεω τωρα, συνηθως δεν ειχαν προβλημα τα dellorto, ki egv exv ena 610 TE 2001)

3) Το dellorto που φοραει ειναι μηχανικο, και αν ρυθμιστει - καθαριστει σωστα, μονο με ενα FCR θα δεις σημαντικη διαφορα.

4) ΜΗΝ βαλεις με τιποτα ο,τιδηποτε υποπιεσης

Αυτα...κανε ο,τι σε φωτισει ο θεος....

VIDAS
28/06/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever

4) ΜΗΝ βαλεις με τιποτα ο,τιδηποτε υποπιεσης

:a013:

NAYAGOS
28/06/2010, 13:15
1) to mhxanaki den antapokrinetai katholou ma katholou sto travigma tou gkaziou (to lew kai to ennow an to vlepate tha mou legate na parw kalutera ena papaki) mono stis polu psiles strofes akouei sto travigma tou gkaziou

2) eimai ths idias apopshs oti diladi mporei na ftiaxtei,gi'ayto allwste kai to paideyw akoma kai pisteyw pws tha ta kataferw gt synexws vriskw lathoi, apo ton prohgoumeno katoxo, sta diafora meroi tou carb.Apla kanw erwthseis se periptwsh pou den ta kataferw na xerw ti paizei kai ti mporw na kanw me allo carb (mhn psaxnw plhrofories teleytaia stigmh)

3) den thelw na valw fcr gt to mhxanaki to phra 1400 eyrw kai to vriskw polu na tou valw ena carb 300 - 400 eyrw (metaxeirismeno), psaxnw gia mia pio fthinh lush (an vevaia h lush sto provlhma mou einai ena tetoio carb , tha to agorasw gia na ginei h douleia mou)

4) den thelw na valw carb ypopieshs ,apla rwthsa an mporei na doulepsei panw sto husqvarna

tha ithela agaphte ,mias kai eixes kai esu husqvarna na mou peis mia gnwmh gia to thema tou carb kai thelw na rwthsw kati akoma (na epivevaiwsw) gia to xronisma twn valvidwn

eyxaristw polu!!

Man7
29/06/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAYAGOS
alla epishs exw diavasei pws isws exoun ypektimithei perissotero ap'oso tha eprepe

Λάθος διάβασες.
edited...

Καλή τύχη
Μ.

NAYAGOS
29/06/2010, 12:27
to diavasa se ayto to forum kai apo kapoion pou apo tis apanthseis pou dinei sta erwthmata twn diaforwn xrhstwn, mou dinei thn entypwsh kai pisteyw oti gnwrizei to thema

edited...

eyxaristw!

NAYAGOS
29/06/2010, 12:33
Θελω να πω ενα μεγαλο '' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ '' στους συναδελφους

1) katanas
2)vidas
3)tifoso4ever

γιατι μου εδωσαν χρησιμες πληροφοριες, με προβληματισαν και μου εφεραν τις αντιρρισεις τους ,κανοντας μου και καποιες παρατηρισεις ,με παρα πολυ ομορφο τροπο (και θελω να το τονισω αυτο)!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

Υ.Γ. : Γραφω στα ελληνικα γιατι καποιοι εδω ,προφανως εχουνε προβλημα ..

tifoso4ever
03/07/2010, 07:07
Ρωτα ο,τι αλλο θες, το ξαναβρηκα το ποστ σου, (το ειχα χασει για λιγο, δεν μπαινω και καθε μερα...)

Βαλβιδες ρυθμιζονται στο 0,05 και οι εξαγωγης και οι εισαγωγης.
Περισσοτερο κρινω οτι ειναι ηλεκτρικο το προβλημα, εχουν μια ροπη προς τα προβληματικα ηλεκτρικα γενικως τα 610...
Απο ελαχιστα ξεβιδωμενα πηνια, μεχρι καμμενο "τυλιγμα", ή λαθος αβανς...

ΥΓ, τα greeklish ειναι πολυ κουραστικα στο διαβασμα, ειδικα στα τεχνικα...

NAYAGOS
04/07/2010, 14:41
τις βαλβιδες τις εχω ρυθμισει στο 0,10 της εισαγωγης και στο 0,15 της εξαγωγης (ετσι εγραφε στο βιβλιο επισκευης του 610 που κατεβασα). το χρονισα και το ρυθμισα μαζι με εναν φιλο μου αλλα σημαδια για τον χρονισμο πανω στο βολαν δεν βρικαμε,ετσι το φεραμε στο ανω νεκρο σημειο και το σημαδι στον εκεντροφορο προσωπο με το επιπεδο της κεφαλης απο την δεξια μερια (ετσι το εδειχνε στο βιβλιο επισκευης )

επεσα μια φορα με το μηχανακι και μου ξεκολισαν οι μαγνητες (δεν βγηκαν απο το στεφανι που ειναι ''πιασμενοι'' απλα ξεκολισε το στεφανι απο το βολαν) τους κολισα σε εναν μαστορα αλλα υπαρχει το ενδεχομενο να κολιθηκαν με μια μικρη αποκλιση (λιγο πιο μπροστα 'η λιγο πιο πισω) και λεω μηπως αυτο φταιει που δεν μπορω να το βαλω μπροστα και που δεν εχει καθολου δυναμη στα χαμηλα

θελω (αν γινεται και μπορεις βεβαια) να ανεβασεις καμια φοτο απο το βολαν σου ετσι ωστε να δω σε πιο σημειο βρισκονται κανονικα οι μαγνητες σε σχεση με τον σφηνοτοπο ,για να φτιαξω και το δικο μου.

τα πηνια μου τα εχω μετρησει και εχουν τις τιμες που δινει ο κατασκευαστης

φιλε θα περιμενω απαντηση σου γιατι δεν ξερω και δεν μπορω να σκεφτω καποιο αλλο προβλημα ,το εχω 7 μηνες και δεν το εχω ανεβει μια βολτα ακομη ,συνεχως με ενα κατσαβιδι στο χερι ειμαι,τι να πω .......

NAYAGOS
05/07/2010, 14:08
λοιπον μονο εσυ φιλε θα σωσεις την κατσταση.....μαλλον βρηκα το προβλημα αλλα για να μην δωσω 350 ευρω για να παρω βολαν και πηνια χρειαζομαι την καλη σου θεληση και ισως μερικες φωτογραφιες.

Για γινω πιο σαφης....ειχαμε την υποψια με τον αδερφο μου πως αφου δεν εχουμε εξωτερικο ''ματακι'' ,για να ''γραφει'' καθε φορα που γυρναει το βολαν,λογικα καποιο απο τα δυο ζευγοι των πηνιων της υψηλης (που υπαρχουν στην πηνιοπλακα) θα επρεπε να κανει αυτην την δουλεια (να δουλευει δηλαδη) σαν ''ματακι'' ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΣΩΣΤΗ Η ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΚΑΤΑΛΛΗΞΕ

Με βαση αυτην την σκεψη υποθεσαμε οτι πρεπει καποιος απο τους 12 μαγνητες του βολαν να εχει αντιθετη πολικοτητα απο τους υπολοιπους. Ετσι πηραμε εναν μαγνητη και ξεκινησαμε να κοιταμε τις πολικοτητες

Καταληξαμε στα εξης :
1) Οι 9 απο τους 12 μαγνητες πανε με την πολικοτητα εναλαξ
2) Οι 3 απο τους 12 μαγνητες ,οι οποιοι βρισκονται ο ενας διπλα στον αλλο, ιδια πολικοτητα μεταξυ τους.Οποτε μαλλον ειναι αυτοι που γραφουν στο πηνιο που λειτουργει σαν ''ματακι''

Απο εσενα θελω αν μπορεις και θελεις , να πεις που ακριβως βρισκονται αυτοι οι 3 μαγνητες στο δικο σου βολαν σε σχεση με καποι σημαδι στο βολαν (π.χ. σφηνοτοπος, τρυπες του βολαν.....οτιδηποτε) και αν το ανεβασεις σε φωτογραφια πιστεθω οτι θα ειναι ακομη καλυτερα.

Θα περιμενω απαντηση σου!!

stefanos
07/07/2010, 03:40
πρίν αρχίσεις να παίζεις με μαγνήτες και εφόσον το μηχανάκι δουλεύει έλεγξε το αβανς, και εάν σου βγεί λάθος τότε αρχίζεις το σφάξιμο.

papaki100
07/07/2010, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAYAGOS

επεσα μια φορα με το μηχανακι και μου ξεκολισαν οι μαγνητες (δεν βγηκαν απο το στεφανι που ειναι ''πιασμενοι'' απλα ξεκολισε το στεφανι απο το βολαν) τους κολισα σε εναν μαστορα αλλα υπαρχει το ενδεχομενο να κολιθηκαν με μια μικρη αποκλιση (λιγο πιο μπροστα 'η λιγο πιο πισω) και λεω μηπως αυτο φταιει που δεν μπορω να το βαλω μπροστα και που δεν εχει καθολου δυναμη στα χαμηλα


Πώς να ρυθμίσει αβάνς αν συμβαίνει αυτό? Μπορεί να έχει βραδυπορία .Αν είχε προπορία θα άρπαζε πολύ χαμηλά και θα χτύπαγε πυράκια ψηλά. Το σκέφτομαι λάθος?

stefanos
07/07/2010, 08:50
Ένας απλός έλεγχος με timing light (στα Ελληνικά δεν ξέρω πώς το λένε το μαραφέτι) γίνεται.
Εάν προκύψει απόκληση σε σχέση με τις τιμές της προπορίας που δίνει το βιβλίο είναι άλλο κεφάλαιο.
Πρώτα βρίσκουμε τι είναι λάθος και μετά κατσαβιδιάζουμε.

Man7
07/07/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
timing light (στα Ελληνικά δεν ξέρω πώς το λένε το μαραφέτι)

Στροβοσκόπιο μήπως;

Μ.

NAYAGOS
07/07/2010, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
πρίν αρχίσεις να παίζεις με μαγνήτες και εφόσον το μηχανάκι δουλεύει έλεγξε το αβανς, και εάν σου βγεί λάθος τότε αρχίζεις το σφάξιμο.

''παιξαμε'' με το αβανς αλλα τιποτα ....

NAYAGOS
08/07/2010, 17:56
σας ευχαριστω ολους παιδια .....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ TO ΦΤΙΑΞΑΜΕ .......

Ητανε οι 3 μαγνητες που ειχανε ιδια πολικοτητα ,σε λαθος σημειο (κολληθηκαν σε λαθος σημειο)
και ειχανε 90 μοιρες αποκλιση

το μηχανακι δουλεψε κανονικα και τωρα μενει να αλλαξω τον σφηνοτοπο και να ρυθμισω το καρμπυλατερ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ!!!!