PDA

View Full Version : Αγορα Honda Tiger??



panagath
28/06/2010, 19:08
Παιδιά έχω βρεί ένα Honda Tiger. Λίγα χιλιόμετρα. καλή τιμούλα. Για πρώτο μου μηχανάκι αντί για παπί στην Αθήνα. Ξέρετε αν υπάρχουν ανταλλακτικά γι αυτά τα μηχανάκια?? Η αν κάποτε μου χαλάσει πάει μετα, έμεινε στο χέρι??

Ζεύκας
28/06/2010, 20:13
ποιό είναι το honda tiger? το cbf250?

panagath
28/06/2010, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ποιό είναι το honda tiger? το cbf250?
Όχι , δεν είναι το cbf. Δυστηχώς το cbf είναι λίγο εκτός του budget που διαθέτω αυτή τη στιγμή...

Αυτό εδώ είναι http://www.bikepics.com/honda/honda-tiger/00/pics.asp

Ζεύκας
28/06/2010, 21:30
Εισήχθη αυτό το μοντέλο ποτέ επίσημα στην Ελλάδα? δεν θυμάμαι.

αν δεν...καλύτερα να κοιτάξεις για κανένα άλλο

panagath
28/06/2010, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Εισήχθη αυτό το μοντέλο ποτέ επίσημα στην Ελλάδα? δεν θυμάμαι.

αν δεν...καλύτερα να κοιτάξεις για κανένα άλλο

Μάλλον όχι και αυτό είναι που με ανησυχεί περισσότερο...αν πάθει κάτι τη βάψαμε δηλαδή...Μετά η αντιπροσωπεία θα θέλει να της το πληρώσω καινούριο όλο το μηχανάκι για 1 ανταλλακτικό!!! Δεν ξέρω...δυστηχώς το budget μου είναι MAX MAX MAX 1200euros και ήθελα κάτι παραπάνω από παπάκι... Το cbf250 μου αρέσει περισσότερο απ' όλα, αλλά εκεί ξεφεύγω πολύ από το budget... :(

Ζεύκας
28/06/2010, 21:38
Άστο φίλε μακρυά. εγώ είχα ένα Honda CRM250. κι αυτό ποτέ δεν ήρθε επίσημα Ελλάδα.

κι όταν χρειαζόμουν ανταλλακτικό, έβρισκα με τα χίλια ζόρια.:sick:

άμα θες street μηχανή ψάξε για κανά cb 400άρι, ή κανά bros.
δυστυχώς έχεις και περιορισμένο μπάτζετ...

panagath
28/06/2010, 21:42
Θα πάω αύριο να του ρίξω μια ματιά αλλά δε νομίζω να το πάρω... Δυστηχώς το budget μου είναι πολυ περιορισμένο και μιας και θα είναι στην ουσία το πρώτο μου μηχανάκι [είχα παλιά στο χωριό ένα yamaha chappy 50 αλλά δε το μετράω !!! :P] δε θέλω να πάω και απευθείας σε 400cc....Επίσης αν πάω σε 400cc θα με αποκληρώσουν, ήδη και 250 να πάω πάλι θα τα ακούσω... Κοιτάω και για κανά ybr 125 και βλέπουμε...

Ζεύκας
28/06/2010, 21:45
δικά σου τα λεφτά, δικιά σου η απόφαση.
πάντως μην νομίζεις ότι το 400άρι έχει και τα τρελά γκάζια...

και μην ξεχάσεις να βάλεις στην άκρη λεφτά για κράνος-μπουφάν-γάντια! για αρχή...

epp1640
28/06/2010, 21:45
πάρε ένα ybr 125 με τα ίδια χρήματα.. μπορεί να έχει μία μικρή διαφορά στη δύναμη αλλά τουλάχιστον είναι μια δεκαετία πιο καινούριο και κανονικής εισαγωγής.. :winka:

georgis4
29/06/2010, 03:33
Το 98-99 εβλεπα αρκετα στους δρομους tiger αλλα δεν ξερω αν ηταν αγορασμενα καινουρια η τα εφερναν μεταχειρισμενα απο ιαπωνια μιας και τοτε επιτρεποταν....
Κανε ενα τηλεφωνο σε καποιον αντιπροσωπο της honda να ρωτησεις αν και γνωμη μου και εμενα ειναι να μη το παρεις μιας και δεν θα εχεις προβλημα ανταλλακτικων (αν εχεις) αλλα και μεταπωλησης...

frappe rider
29/06/2010, 04:04
Ωρες ωρες πραγματικά νομίζω ότι πατάτε την κοιλιά σας και λέτε ότι σας κατέβει στο κεφάλι.Φυσικά και εγινε εισαγωγή από την επίσημη αντιπροσωπία το μηχανάκι εκεί γύρω στο 97-98 και φυσικά έχει και ανταλλακτικά κανονικότατα.Δεν είναι ιαπωνική κατασκευή αλλά φτιάχνεται (ναι ακόμα στην παραγωγή είναι) στην Ινδονησία.Αλλά και να μην ήταν το μοτέρ είναι τόσο κοινό που ανταλλακτικά έχει και στα περίπτερα.Απλά στην Ελλάδα δεν είχε εμπορική επιτυχία.

panagath
29/06/2010, 08:02
Παιδιά με μπερδέψατε...τελικά θα υπάρχουν ανταλλακτικά ή το χάσαμε??? Όταν λες κοινό μοτέρ?? Ταιριάζουν ανταλλακτικά από άλλο αντίστοιχο μηχανάκι της Honda?

epp1640
29/06/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Παιδιά με μπερδέψατε...τελικά θα υπάρχουν ανταλλακτικά ή το χάσαμε??? Όταν λες κοινό μοτέρ?? Ταιριάζουν ανταλλακτικά από άλλο αντίστοιχο μηχανάκι της Honda?

Σε τι τιμή το βρίσκεις?

panagath
29/06/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Σε τι τιμή το βρίσκεις?
Στα 800 ευρώ το βρίσκω. Πήγα το είδα, μηχανικά καλό φαίνεται αλλά είχε στραβωμένο το τιμόνι δεξιά. Μου είπε αυτός ότι ήταν παρκαρισμένο και είχε πέσει αλλά είδα και στο αλουμίνιο που έχει το πατάκι να είναι κολημένο μάλλον και με ανησυχεί μήπως έχει παρει ο σκελετός.

Cpt. Haddock
29/06/2010, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Στα 800 ευρώ το βρίσκω. Πήγα το είδα, μηχανικά καλό φαίνεται αλλά είχε στραβωμένο το τιμόνι δεξιά. Μου είπε αυτός ότι ήταν παρκαρισμένο και είχε πέσει αλλά είδα και στο αλουμίνιο που έχει το πατάκι να είναι κολημένο μάλλον και με ανησυχεί μήπως έχει παρει ο σκελετός.

Μηχανάκι δεκαετίας και στα 800 ευρω μην περιμένεις να 'ναι και τεφαρίκι, ειδικά τετοια "πολυεργαλεία"

Να το δεί μηχανικός γνωστός σου να σου πει

panagath
29/06/2010, 21:04
Μετά από ένα googlarisma που έκανα πέτυχα ένα thread σε άλλο forum όπου λένε ότι "ΔΕΝ Υπάρχει ούτε Βίδα" για το Honda Tiger. Ο Σαρακάκης δε φέρνει ανταλλακτικά με τίποτα και είναι απίστευτα δύσκολο να βρεις ανταλλακτικό. Οπότε το μοντέλο αυτό το αποκλείω αυτομάτως...

Αν και κρίμα γιατί τα 200cc του είναι πολύ καλά...ούτε πολλά [πρώτο μου μηχανάκι] ούτε λίγα και έχει και το στυλ της μοτοσυκλέτας που μου αρέσει...έτσι προς naked... Αλλά τι να το κάνω που το παραμικρό αν μου σπάσει ή αν χαλάσει δε θα βρίσκω μετά τπτ.... χαλάει και το πετάμε δηλαδή!!!

Και δεν υπάρχει και τίποτα άλλο ρε γαμώτο στα 200cc προς naked ή έτσι...[δε μου αρέσουν xt και τέτοια].

ybr125 kai cbr 125 αν λένε ότι έχουν 90kmh τελική..... πού να τα πας δικάβαλο στη βουλιαγμένης....με 50 θα πηγαίνει...δε γίνεται...

Μάλλον θα πρέπει να μαζέψω χρήματα να πάρω κανα cbf 250 και ας έχει το πρόβλημα με τη νεκρά...Αλλά και πάλι πρέπει να μαζέψω αρκετα...

epp1640
29/06/2010, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Μετά από ένα googlarisma που έκανα πέτυχα ένα thread σε άλλο forum όπου λένε ότι "ΔΕΝ Υπάρχει ούτε Βίδα" για το Honda Tiger. Ο Σαρακάκης δε φέρνει ανταλλακτικά με τίποτα και είναι απίστευτα δύσκολο να βρεις ανταλλακτικό. Οπότε το μοντέλο αυτό το αποκλείω αυτομάτως...

Αν και κρίμα γιατί τα 200cc του είναι πολύ καλά...ούτε πολλά [πρώτο μου μηχανάκι] ούτε λίγα και έχει και το στυλ της μοτοσυκλέτας που μου αρέσει...έτσι προς naked... Αλλά τι να το κάνω που το παραμικρό αν μου σπάσει ή αν χαλάσει δε θα βρίσκω μετά τπτ.... χαλάει και το πετάμε δηλαδή!!!

Και δεν υπάρχει και τίποτα άλλο ρε γαμώτο στα 200cc προς naked ή έτσι...[δε μου αρέσουν xt και τέτοια].

ybr125 kai cbr 125 αν λένε ότι έχουν 90kmh τελική..... πού να τα πας δικάβαλο στη βουλιαγμένης....με 50 θα πηγαίνει...δε γίνεται...

Μάλλον θα πρέπει να μαζέψω χρήματα να πάρω κανα cbf 250 και ας έχει το πρόβλημα με τη νεκρά...Αλλά και πάλι πρέπει να μαζέψω αρκετα...

δεν ισχύουν τα 90 τελική.. όποιος τα λέει προφανώς δεν τα έχει καβαλήσει.. 90+-10 είναι μία ταχυτητα ταξιδιού στο ybr ενώ γύρω στα 120 τερματίζει. Το δε cbr έχοντας καλύτερη προστασία από τον αέρα και όντας πιο δυνατό ταξιδεύει άνετα με +10 και τερματίζει στα 130-135.. :beer: :wave2:

Φίλος με ybr δικάβαλος πήγε Ηράκλειο - Ιεράπετρα με 80χλμ μέση ταχύτητα.. :winka:

panagath
30/06/2010, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
δεν ισχύουν τα 90 τελική.. όποιος τα λέει προφανώς δεν τα έχει καβαλήσει.. 90+-10 είναι μία ταχυτητα ταξιδιού στο ybr ενώ γύρω στα 120 τερματίζει. Το δε cbr έχοντας καλύτερη προστασία από τον αέρα και όντας πιο δυνατό ταξιδεύει άνετα με +10 και τερματίζει στα 130-135.. :beer: :wave2:

Φίλος με ybr δικάβαλος πήγε Ηράκλειο - Ιεράπετρα με 80χλμ μέση ταχύτητα.. :winka:

Αν είναι έτσι κάτι γίνεται κ με τα 125... Εμένα το θέμα είναι πες ρε παιδί μου θέλω να κατέβω δικάβαλο από Ζωγράφου για μπάνιο. Αυτό που θέλω είναι όταν θα είμαι ρε παιδί μου στη Βουλιαγμένης να μην είμαι με 50kmh και κινδυνέυω κ από τα λεωφορεία του ΟΑΣΑ που θα με προσπερνάνε...Αν πάει άνετα 70-80kmh στο δικάβαλο πιστεύω κάνουμε δουλειά...

Τα περισσότερα χιλιόμετρά του θα είναι Ζωγράφου, κέντρο κ εδώ γύρω...Να πάω ζωγράφου αμπελόκηπους δε χρειάζομαι κ πάνω από 50kmh...

To ybr πρέπει να είναι πιο άνετο από το cbr όμως εε?

Tpap
30/06/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Μετά από ένα googlarisma που έκανα πέτυχα ένα thread σε άλλο forum όπου λένε ότι "ΔΕΝ Υπάρχει ούτε Βίδα" για το Honda Tiger. Ο Σαρακάκης δε φέρνει ανταλλακτικά με τίποτα και είναι απίστευτα δύσκολο να βρεις ανταλλακτικό. Οπότε το μοντέλο αυτό το αποκλείω αυτομάτως..

Πολύ κακώς που το απέκλεισες και μάλιστα, εισαι τυχερός που δεν τα φέρνει ο σακαράκης.

Μπορείς να φέρνεις τα πάντα μέσω ίντερνετ. :beer:

panagath
30/06/2010, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Πολύ κακώς που το απέκλεισες και μάλιστα, εισαι τυχερός που δεν τα φέρνει ο σακαράκης.

Μπορείς να φέρνεις τα πάντα μέσω ίντερνετ. :beer:

Έκανα και ένα ψάξιμο στο google για ανταλλακτικα γι αυτό το μοντέλο και δε βρήκα τίποτα...Μάλλον έχει κυκλοφορήσει ελάχιστα... Θα προσπαθήσω να μαζέψω μερικά χρήματα ακόμα να πάω σε cbf 250 μάλλον....

Acacius
30/06/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Έκανα και ένα ψάξιμο στο google για ανταλλακτικα γι αυτό το μοντέλο και δε βρήκα τίποτα...Μάλλον έχει κυκλοφορήσει ελάχιστα... Θα προσπαθήσω να μαζέψω μερικά χρήματα ακόμα να πάω σε cbf 250 μάλλον....

Eπίσημα εισαχθέν μοντέλο και να μην υποστηρίζεται; Άμα είσαι ο Σαρακάκης, γίνεται κι αυτό....

http://kdougas.blogspot.com/2007/11/honda-got-honda-got-trip.html

panagath
30/06/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Eπίσημα εισαχθέν μοντέλο και να μην υποστηρίζεται; Άμα είσαι ο Σαρακάκης, γίνεται κι αυτό....

http://kdougas.blogspot.com/2007/11/honda-got-honda-got-trip.html

Φαντάζομαι πως αν πάρω CBF 250 ο Σαρακάκης θα το θεωρεί "εμπορικό μοντέλο" και δε θα έχω πρόβλημα να βρω ανταλλακτικά αν μου πάθει κάτι, έτσι??

Acacius
30/06/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Φαντάζομαι πως αν πάρω CBF 250 ο Σαρακάκης θα το θεωρεί "εμπορικό μοντέλο" και δε θα έχω πρόβλημα να βρω ανταλλακτικά αν μου πάθει κάτι, έτσι?? Κοίτα.... εγώ Suzuki έχω. :D

Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα, αλλά εξίσου λογικά ούτε με το tiger θα έπρεπε να είχες. Πάρε τηλέφωνο και ρώτα.

epp1640
30/06/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Αν είναι έτσι κάτι γίνεται κ με τα 125... Εμένα το θέμα είναι πες ρε παιδί μου θέλω να κατέβω δικάβαλο από Ζωγράφου για μπάνιο. Αυτό που θέλω είναι όταν θα είμαι ρε παιδί μου στη Βουλιαγμένης να μην είμαι με 50kmh και κινδυνέυω κ από τα λεωφορεία του ΟΑΣΑ που θα με προσπερνάνε...Αν πάει άνετα 70-80kmh στο δικάβαλο πιστεύω κάνουμε δουλειά...

Τα περισσότερα χιλιόμετρά του θα είναι Ζωγράφου, κέντρο κ εδώ γύρω...Να πάω ζωγράφου αμπελόκηπους δε χρειάζομαι κ πάνω από 50kmh...

To ybr πρέπει να είναι πιο άνετο από το cbr όμως εε?

To ybr είναι πιο άνετο από το cbr (δεν νομίζω γενικά ότι θα βρεις σε 125 πιο άνετη σέλα - με 1-2 εξαιρέσεις σε κάτι varadero 125 των 5000 ευρώ), το cbr όπως σου είπα είναι λίγο πιο γρήγορο.. :winka: Τα 70-80 δικάβαλο τα έχει άνετα και το ένα και το άλλο.. :beer: