PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ Honda Deauville 700



babis ural
17/07/2010, 06:50
ποιος εχει honda deauville 700?Αξιζει τα λεφτα της?Βγαζει ζημιες?Θα ηθελα να ακουσω τους εχοντες και μη εχοντες!Ευχαριστω!!

notakos600
17/07/2010, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από babis ural
ποιος εχει honda deauville 700?Αξιζει τα λεφτα της?Βγαζει ζημιες?Θα ηθελα να ακουσω τους εχοντες και μη εχοντες!Ευχαριστω!!


Ταξειδιάρικη μοτό με το μοτέρ του Transalp, άρα είναι πολύ αξιόπιστη.
Αυτά από όσα έχω διαβάσει, καλύτερα θα ήταν βέβαια να απαντήσει κάποιος κάτοχος.

astrag
16/08/2010, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από babis ural
ποιος εχει honda deauville 700?Αξιζει τα λεφτα της?Βγαζει ζημιες?Θα ηθελα να ακουσω τους εχοντες και μη εχοντες!Ευχαριστω!!

babis ural καλημέρα, δε ξέρω αν αγόρασες τελικά Deauville γιατί σήμερα είδα το Post.
Αν ναι καλορίζικη, αν όχι δες παρακάτω μερικούς λόγους που πιστέυω να σε βοηθήσουν. Ημουν κάτοχος της 650 και εδώ και τρία χρόνια της 700 :
1. Εχει κινητήρα που αυτούσιος φορέθηκε στο transalp 700 --> τέρας αξιοπιστίας με ελάχιστη απάιτηση για συντήρηση
2. Οικονομία στη κατανάλωση --> 5,2 λίτρα/100χλμ
3. Δυνατότητα μεταφοράς των πάντων χωρίς πρόβλημα από θέμα βάρους και όγκου λόγω έξυπνης σχεδίασης των βαλιτσών στο πλάι
4. Παρουσία άξονα --> μηδενική συντήρηση, βάρος χαμηλά
5. Ανετη θέση οδήγησης με φαρδιά και μεγάλη σέλα για δύο άτομα
6. Υπέροχα φρένα, Combined με ΑΒS !!!!!!
7. Απίστευτη και όμως αληθινή ευκολία χρήση μέσα στη πόλη
7. Εχω κάνει 700χλμ σερί στην Ευρώπη χωρίς να μετά να πέσω λιπόθυμος
8. Ρυθμιζόμενη ζελατίνα με πλήρη κάλυψη σε 6 θέσεις χωρίς εργαλεία
9. Διάβασε το συγριτικό στο ΜΟΤΟ 456

Να προσθέσω όμως και το αρκετό βάρος 239 κιλά χωρίς υγρά, το οποίο όμως συνιθίζεται εύκολα και μόλις αρχίσει και τσουλάει πραγματικά εξαφανίζεται.

δες και το site μας www.deauville.gr

ότι άλλο θες ρώτησε με

babis ural
16/08/2010, 14:38
Ευχαριστω!Σε αυτα τα συμπερασματα εχω καταληξει και εγω,χωρισ καν να την εχω δει απο κοντα!Περιμενω και μαζευω λεφτα η για καποιο μεταχειρισμενο διετιας σε καλη τιμη,η καινουργια.Καλα χιλιομετρα σου ευχομαι!Στο deaville club ειμαι γραμενος σαν petrotseli.:beer:

George_M.
20/08/2010, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από astrag
babis ural καλημέρα, δε ξέρω αν αγόρασες τελικά Deauville γιατί σήμερα είδα το Post.
Αν ναι καλορίζικη, αν όχι δες παρακάτω μερικούς λόγους που πιστέυω να σε βοηθήσουν. Ημουν κάτοχος της 650 και εδώ και τρία χρόνια της 700 :
1. Εχει κινητήρα που αυτούσιος φορέθηκε στο transalp 700 --> τέρας αξιοπιστίας με ελάχιστη απάιτηση για συντήρηση
2. Οικονομία στη κατανάλωση --> 5,2 λίτρα/100χλμ
3. Δυνατότητα μεταφοράς των πάντων χωρίς πρόβλημα από θέμα βάρους και όγκου λόγω έξυπνης σχεδίασης των βαλιτσών στο πλάι
4. Παρουσία άξονα --> μηδενική συντήρηση, βάρος χαμηλά
5. Ανετη θέση οδήγησης με φαρδιά και μεγάλη σέλα για δύο άτομα
6. Υπέροχα φρένα, Combined με ΑΒS !!!!!!
7. Απίστευτη και όμως αληθινή ευκολία χρήση μέσα στη πόλη
7. Εχω κάνει 700χλμ σερί στην Ευρώπη χωρίς να μετά να πέσω λιπόθυμος
8. Ρυθμιζόμενη ζελατίνα με πλήρη κάλυψη σε 6 θέσεις χωρίς εργαλεία
9. Διάβασε το συγριτικό στο ΜΟΤΟ 456

Να προσθέσω όμως και το αρκετό βάρος 239 κιλά χωρίς υγρά, το οποίο όμως συνιθίζεται εύκολα και μόλις αρχίσει και τσουλάει πραγματικά εξαφανίζεται.

δες και το site μας www.deauville.gr

ότι άλλο θες ρώτησε με

φιλε κ συνονοματε θα θελα κ εγω να σε ρωτησω μερικα πραγματα..αλλα απο κοντα,πινοντας εναν καφε..ειμαι στα προθυρα αγορας της ΝΤ700 κ θα θελα να μαθω μερικες πληροφοριες,να ανεβω στην σελα,να βολταρουμε μαζι.εχω ενα ΤΑ650 κ μετα απο αρκετα ταξιδια στο εξωτερικο χρειαζομαι κατι αξιοπιστο προτιστως (σαν το ΤΑ650) κ πιο ανετο απο το ΤΑ.δηλαδη ενα Deauville 700.
θα σου ημουν υποχρεος εαν αφιερωσεις λιγο χρονο κ συναντηθουμε καπου να κερασω καφεδακι.
ευχαριστω:beer:

astrag
23/08/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
φιλε κ συνονοματε θα θελα κ εγω να σε ρωτησω μερικα πραγματα..αλλα απο κοντα,πινοντας εναν καφε..ειμαι στα προθυρα αγορας της ΝΤ700 κ θα θελα να μαθω μερικες πληροφοριες,να ανεβω στην σελα,να βολταρουμε μαζι.εχω ενα ΤΑ650 κ μετα απο αρκετα ταξιδια στο εξωτερικο χρειαζομαι κατι αξιοπιστο προτιστως (σαν το ΤΑ650) κ πιο ανετο απο το ΤΑ.δηλαδη ενα Deauville 700.
θα σου ημουν υποχρεος εαν αφιερωσεις λιγο χρονο κ συναντηθουμε καπου να κερασω καφεδακι.
ευχαριστω:beer:

Φίλε manianisg χαρά μου να σε βοηθήσω,

Κάθε Τετάρτη μαζευόμαστε στην Αίγλη στο Ζάππειο με τους άλλους deauvilleros, μετά τις 20:30, πέρνα από εκεί να τα πούμε

Να είσαι καλά

georgekostas
23/08/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από astrag
babis ural καλημέρα, δε ξέρω αν αγόρασες τελικά Deauville γιατί σήμερα είδα το Post.
Αν ναι καλορίζικη, αν όχι δες παρακάτω μερικούς λόγους που πιστέυω να σε βοηθήσουν. Ημουν κάτοχος της 650 και εδώ και τρία χρόνια της 700 :
1. Εχει κινητήρα που αυτούσιος φορέθηκε στο transalp 700 --> τέρας αξιοπιστίας με ελάχιστη απάιτηση για συντήρηση
2. Οικονομία στη κατανάλωση --> 5,2 λίτρα/100χλμ
3. Δυνατότητα μεταφοράς των πάντων χωρίς πρόβλημα από θέμα βάρους και όγκου λόγω έξυπνης σχεδίασης των βαλιτσών στο πλάι
4. Παρουσία άξονα --> μηδενική συντήρηση, βάρος χαμηλά
5. Ανετη θέση οδήγησης με φαρδιά και μεγάλη σέλα για δύο άτομα
6. Υπέροχα φρένα, Combined με ΑΒS !!!!!!
7. Απίστευτη και όμως αληθινή ευκολία χρήση μέσα στη πόλη
7. Εχω κάνει 700χλμ σερί στην Ευρώπη χωρίς να μετά να πέσω λιπόθυμος
8. Ρυθμιζόμενη ζελατίνα με πλήρη κάλυψη σε 6 θέσεις χωρίς εργαλεία
9. Διάβασε το συγριτικό στο ΜΟΤΟ 456

Να προσθέσω όμως και το αρκετό βάρος 239 κιλά χωρίς υγρά, το οποίο όμως συνιθίζεται εύκολα και μόλις αρχίσει και τσουλάει πραγματικά εξαφανίζεται.

δες και το site μας www.deauville.gr

ότι άλλο θες ρώτησε με

Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο μας.
Τη μηχανη την ειχα ενα χρονο και εκανε αψογα τη δουλεια της. (NT700...2008)
Καναμε παρεα 24.000 χλμ και μαλιστα και ενα 12ημερο ταξιδι στο εξωτερικο.
Το μονο ψεγαδι που μπορω να βρω ειναι η μεταπωληση της.

interman650
24/08/2010, 05:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από babis ural
ποιος εχει honda deauville 700?Αξιζει τα λεφτα της?Βγαζει ζημιες?Θα ηθελα να ακουσω τους εχοντες και μη εχοντες!Ευχαριστω!!


αδερφε καλημερα.
εγω εχω το deaville 650 του 2001 μοντελο το οποιο εχει κανει 127000 χλμ δουλεμενα ολα μεσα στην πολη επειδη η χρηση της ειναι για οδικη βοηθεια. το μονο που μου παρουσιασε μεχρι τωρα ειναι ενας κολλημενος θερμοστατης πριν 1000 χλμ περιπου αλλα απο κει κ περα ειναι απλα αψογο συν το οτι κ φορτωμενο να το εχεις ειναι μεσα στις προδιαγραφες της να κουβαλαει μεγαλα βαρη κλπ οποτε δεν εχω προβλημα ουτε στην οδηγηση της..... μια αληθεια ειναι οτι μπορει να σου φανει λιγο ''τιτανικος'' στην αρχη αλλα το συνηθιζεις πανευκολα μπορω να πω.
αυτα..........

interman650
24/08/2010, 05:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από interman650
αδερφε καλημερα.
εγω εχω το deaville 650 του 2001 μοντελο το οποιο εχει κανει 127000 χλμ δουλεμενα ολα μεσα στην πολη επειδη η χρηση της ειναι για οδικη βοηθεια. το μονο που μου παρουσιασε μεχρι τωρα ειναι ενας κολλημενος θερμοστατης πριν 1000 χλμ περιπου αλλα απο κει κ περα ειναι απλα αψογο συν το οτι κ φορτωμενο να το εχεις ειναι μεσα στις προδιαγραφες της να κουβαλαει μεγαλα βαρη κλπ οποτε δεν εχω προβλημα ουτε στην οδηγηση της..... μια αληθεια ειναι οτι μπορει να σου φανει λιγο ''τιτανικος'' στην αρχη αλλα το συνηθιζεις πανευκολα μπορω να πω.
αυτα..........


207499

kkaragiannis
24/08/2010, 07:06
Γεια χαρά και από εμένα,

Θα αρχίσω με τα αρνητικά της:
Ασχετα με το ποια είναι η τελική της, πάνω από 140-150 km/h αρχίζει να σου περνάει πολλούς κραδασμούς στο σώμα. Ακόμα η ζελατίνα σηκωμένη εντελώς παίζει σε αυτές τις ταχύτητες και ίσως να είναι λίγο ενοχλητικό στο μάτι. Εμένα δεν με πειράζει πάντως μιας και συνήθως πηγαίνω βάση του ορίου ταχύτητας στην εθνική.
Το βάρος της στην οδήγηση θα σε ενοχλήσει μόνο σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κλειστές και ανηφορικές στροφές όπου με δύο άτομα και φορτωμένοι θα χρειάζεται κάποιες φορές να κατεβάζεις σε 1η.
Μέσα στην πόλη λίγο προσοχή στην αρχή στα S ανάμεσα στα σταματημένα αυτοκίνητα μέχρι να μάθεις μέχρι που σε παίρνει λόγο των πλαινών βαλιτσών (οι οποίες όμως δεν εξέχουν όσο μπορεί να νομίζει κάποιος).
Σε μποντιλιάρισμα παίρνει συχνά μπροστά το βεντιλατέρ και σου πετάει ζεστό αέρα στα πόδια. Το καλοκαίρι είναι λίγο ενοχλητικό αυτό αλλά δεν είναι η μοναδική μηχανή που τα κάνει αυτό.
Αν την δεις από πίσω μοιαζει με mega scooter. :D
Δεν είναι φτηνή για να την αγοράσεις και δεν πουλιέται εύκολα αν εισαι τυπος που αλλάζει συχνά μηχανές.

Αρνητικά τέλος.

Μερικά από τα καλά της:
Καταπληκτικά άνετη για οδηγό - συνεπιβάτη.
Απίστευτα ευκολη στην οδήγηση. Βούτυρο μιλάμε!!!
Ο τρόπος που φρενάρει είναι τέλειος.
Χαμηλή κατανάλωση και τέρας αξιοπιστίας όπως λένε όσοι την έχουν χρόνια.
Απίθανο να ψάχνεις ποια από όλες τις παρκαρισμένες ειναι η δικιά σου.

Να σταθω ακόμα στο γεγονός ότι με έχει βολέψει η δυνατότητα μεταφοράς των πάντων ακόμα και σε καθημερινή χρήση.
Πχ από φθινόπωρο μέχρι άνοιξη στην μια πλαϊνή βαλίτσα έχω 2 πλήρη σετ από αδιάβροχα ενώ το καλοκαίρι βάζω την κουκούλα της μηχανής.
Στην άλλη βαλίτσα πηγαίνοντας στην δουλειά βάζω ενα μικρό λαπτοπ, το τσαντάκι της κοπελιά μου και το φαγητό μας.
Στην μπαγαζιέρα βάζω τα 2 κράνη και στον γυρισμό αν πάμε από κανένα σουπερ μάρκετ τα ψώνια.
Στο ενα ντουλαπάκι μπροστά στο τιμόνι που κλειδώνει έχω φακό - πολυεργαλειο - ιμάντα κλπ
Στο αλλο ότι έχω στις τσέπες μου και με ενοχλεί στην οδήγηση.

Αυτά φίλε μου.

astrag
24/08/2010, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kkaragiannis
Γεια χαρά και από εμένα,

Θα αρχίσω με τα αρνητικά της:
Ασχετα με το ποια είναι η τελική της, πάνω από 140-150 km/h αρχίζει να σου περνάει πολλούς κραδασμούς στο σώμα. Ακόμα η ζελατίνα σηκωμένη εντελώς παίζει σε αυτές τις ταχύτητες και ίσως να είναι λίγο ενοχλητικό στο μάτι. Εμένα δεν με πειράζει πάντως μιας και συνήθως πηγαίνω βάση του ορίου ταχύτητας στην εθνική.
Το βάρος της στην οδήγηση θα σε ενοχλήσει μόνο σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κλειστές και ανηφορικές στροφές όπου με δύο άτομα και φορτωμένοι θα χρειάζεται κάποιες φορές να κατεβάζεις σε 1η.
Μέσα στην πόλη λίγο προσοχή στην αρχή στα S ανάμεσα στα σταματημένα αυτοκίνητα μέχρι να μάθεις μέχρι που σε παίρνει λόγο των πλαινών βαλιτσών (οι οποίες όμως δεν εξέχουν όσο μπορεί να νομίζει κάποιος).
Σε μποντιλιάρισμα παίρνει συχνά μπροστά το βεντιλατέρ και σου πετάει ζεστό αέρα στα πόδια. Το καλοκαίρι είναι λίγο ενοχλητικό αυτό αλλά δεν είναι η μοναδική μηχανή που τα κάνει αυτό.
Αν την δεις από πίσω μοιαζει με mega scooter. :D
Δεν είναι φτηνή για να την αγοράσεις και δεν πουλιέται εύκολα αν εισαι τυπος που αλλάζει συχνά μηχανές.

Αρνητικά τέλος.

Μερικά από τα καλά της:
Καταπληκτικά άνετη για οδηγό - συνεπιβάτη.
Απίστευτα ευκολη στην οδήγηση. Βούτυρο μιλάμε!!!
Ο τρόπος που φρενάρει είναι τέλειος.
Χαμηλή κατανάλωση και τέρας αξιοπιστίας όπως λένε όσοι την έχουν χρόνια.
Απίθανο να ψάχνεις ποια από όλες τις παρκαρισμένες ειναι η δικιά σου.

Να σταθω ακόμα στο γεγονός ότι με έχει βολέψει η δυνατότητα μεταφοράς των πάντων ακόμα και σε καθημερινή χρήση.
Πχ από φθινόπωρο μέχρι άνοιξη στην μια πλαϊνή βαλίτσα έχω 2 πλήρη σετ από αδιάβροχα ενώ το καλοκαίρι βάζω την κουκούλα της μηχανής.
Στην άλλη βαλίτσα πηγαίνοντας στην δουλειά βάζω ενα μικρό λαπτοπ, το τσαντάκι της κοπελιά μου και το φαγητό μας.
Στην μπαγαζιέρα βάζω τα 2 κράνη και στον γυρισμό αν πάμε από κανένα σουπερ μάρκετ τα ψώνια.
Στο ενα ντουλαπάκι μπροστά στο τιμόνι που κλειδώνει έχω φακό - πολυεργαλειο - ιμάντα κλπ
Στο αλλο ότι έχω στις τσέπες μου και με ενοχλεί στην οδήγηση.

Αυτά φίλε μου.


kkaragiannis πιστεύω πως αποτύπωσες ευκρινέστατα τη χρηστικότητα της Deauville

George_M.
24/08/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από astrag
Φίλε manianisg χαρά μου να σε βοηθήσω,

Κάθε Τετάρτη μαζευόμαστε στην Αίγλη στο Ζάππειο με τους άλλους deauvilleros, μετά τις 20:30, πέρνα από εκεί να τα πούμε

Να είσαι καλά

ευχαριστω φιλε,θα σας επισκεφθω συντομα..:beer:

kkaragiannis
24/08/2010, 11:08
Οσον αφορά το ερώτημα τώρα αν αξίζει ή όχι τα λεφτά της, αν εξετάσουμε το ερώτημα με βάσει τους αριθμούς και μόνο, τότε ΟΧΙ δεν αξίζει τα λεφτά της. Υπάρχουν naked μηχανες που κοστίζουν 2000 χιλιάρικα λιγότερα (πχ fazer) και έχουν καλύτερες επιδόσεις στα test.
Όμως όποιος αγοράσει αυτή την μηχανή δεν την αγοράζει για τις επιδόσεις της, οπότε θα ήταν άδικο για εκείνη να την συγκρίνουμε με τις συγκεκριμένες μηχανές. Την αγοράζει κάποιος για την άνετη θέση οδηγού-συνεπιβάτη, την ευκολία στην οδήγηση της, την πρακτικότητα στην καθημερινή της χρήση, την αξιοπιστία της κ.α. Αυτούς τους λόγους δεν μπορείς να τους κάνεις αριθμούς και να εξάγεις από αυτούς δείκτες και συμπεράσματα για το αν αξίζει ή οχι τα λεφτά της.

Για αυτό έχω την αίσθηση οτι η απάντηση που θα πάρεις είναι ΝΑΙ ΤΑ ΑΞΙΖΕΙ από αυτούς που την έχουν και ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΞΙΖΕΙ από αυτούς που δεν την έχουν.

Πριν μια εβδομάδα στα διόδια μετά τα Τέμπη ήρθαν δίπλα μου ένα λευκό VFR1300 και ένα γκρι Κ1200GT. Τα ζήλεψα. Ανέβηκε η μπάρα και τους έχασα σε δευτερόλεπτα.

Αλλά αν ξαναγόραζα μηχανή και είχα γύρω στα 10.000 να ξοδέψω πάλι το deauville θα έπερνα.

Αν είχα 20.000 θα έπερνα το VFR1300 και ενα μεταχειρισμένο deauville 650 για καθημερινή χρήση.

Τα λέμε :beer:

babis ural
24/08/2010, 14:06
Κατοχος ural solo για 15 ολοκληρα χρονια και 60000 κμ,δεν συγκινουμε καθολου απο τις μεγαλες ταχυτητες,ουτε απο τις τρελες επιδοσεις.Χρειαζομαι μια αξιοπιστη μοτο για χαλαρες βολτες και οσο για μακρυνα ταξιδια εκτος Ελλαδος δεν τα χρειαζομαι.Εικοσι ολοκληρα χρονια γυρναω την χωρα μας και ακομα εχω πολλα μερη να παω!Αξια για μενα εχει ο δρομος και οχι ο προορισμος.Γυρναω πανω στις 2 ροδες πανω απο 20 χρονια και καθε φορα που ανεβαινω νιωθω....αλλος ανθρωπος.Δεν θελω να την στιψω....ουτε αυτη να με λιωσει.Τωρα για στροφες...κατεβασματα...βαρος μηχανης...μετα την ural αυτη μου φαινεται παιχνιδι παιδικο.Αρκει να σου πω οτι οταν παρω την μηχανη,πρεπει να προσαρμοσω την δυναμη χεριων και ποδιων σε μια μηχανη που τα χειριστηρια της,ειναι σκετο βουτυρο!!! :beer:

SVX
24/08/2010, 16:50
Ψαξε και τα Reviews http://www.ultimatemotorcycling.com/2010-honda-nt700v-touring-bike-review


:wave2:

kkaragiannis
25/08/2010, 04:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από babis ural
Κατοχος ural solo για 15 ολοκληρα χρονια .....

Σύντροφε, 10-11 χρόνια είχα και εγώ ενα KLE


Αρχικά δημιουργήθηκε από babis ural
... χρονια γυρναω την χωρα μας και ακομα εχω πολλα μερη να παω...

Συμφωνώ τα μέγιστα


Αρχικά δημιουργήθηκε από babis ural
....μετα την ural αυτη μου φαινεται παιχνιδι παιδικο...

Οτι έπαθα και εγώ όταν την πήρα




Φίλε από τα παραπάνω που είπες πιστεύω ότι εσύ και η Deαuville είστε πλασμένοι ο ένας για τον άλλον. Τέλος.

Όταν την είδα 1η φόρα ήξερα ότι αυτή την μηχανή θέλω κάποια στιγμή. Πέρασαν από τότε κάποια χρόνια μλεχρι να μαζέψω τα λεφτά και τελικά κατάφερα να την αγοράσω. Περιττό να σου πω ότι είχαν πέσει θεοί και δαίμονες για να μου αλλαξουν γνώμη. Αλλά δέθηκα στο κατάρτι και δεν ξέφυγα από τον στόχο μου.
Αν σου αρέσει προχώρα άφοβα.

ΙΣΩΣ κάποιος από τα παιδιά του deauville club να ενδιαφέρεται να την πουλήσει για να πάει σε κάτι μεγαλύτερο. Ρώτα τους αν πας για καφέ μιας και είπες ότι σε ενδιαφέρει η περίπτωση. Επειδή τους έχω συναντήσει κάποιες φορές ξέρω ότι είναι πολύ του ταξιδιού και φεύγουν και εξωτερικό. Οπότε δικαιολογημένοι από εμένα αν θέλουν να πάνε σε κάτι μεγαλύτερο.

George_M.
26/08/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Ψαξε και τα Reviews http://www.ultimatemotorcycling.com/2010-honda-nt700v-touring-bike-review


:wave2:

τελικα ισχυει το προβληματακι με τις κλειδαριες των αποσκευων.
ας μιλησουν οι κατοχοι..:smilea:

astrag
27/08/2010, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
τελικα ισχυει το προβληματακι με τις κλειδαριες των αποσκευων.
ας μιλησουν οι κατοχοι..:smilea:

Προσωπικά με την 650 αλλά και με την 700 δεν έχω πρόβλημα με τις κλειδαριές, αλλά και στο Club δεν έχω ακούσει προβλήματα
?????
Με τα καπάκια αν τα υπερφορτώνεις με ογκώδη αντικείμενα και δε κλείνουν χωρίς να βρίσκουν και αναγκάζεσαι να τα πιέζεις, ναι θα υπάρξει κάποιο θέμα.

kkaragiannis
27/08/2010, 04:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
τελικα ισχυει το προβληματακι με τις κλειδαριες των αποσκευων.
ας μιλησουν οι κατοχοι..:smilea:

Καλημέρα,

παρόλη την καθημερινή χρήση τους για 1,5 χρόνο που έχω την μηχανή, δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα με τις πλαϊνές βαλίστες και τις κλειδαριές τους.
Πολλές φορές τις έχω φορτώσει μέχρι τα μπούνια (σε φάση να τις πιέζω με το σώμα μου για να κλείσουν) και πάλι δεν είχα πρόβλημα.

Αν θα έχω θέμα στο μέλλον δεν ξέρω.

babis ural
14/09/2010, 19:26
Τελικα αγορασα!Μηχανη ελαφρα μεταχειρισμενη!Μενει τωρα να την συνηθισω!Ειναι τοσο μαλακα ολα τα χειριστηρια!!Φοβαμαι μην σπασω τιποτα!Τα χερια μου εχουν γινει μεγγενες μετα απο 15 χρονια με την ρωσιδα.:beer:

nikos_abel
14/09/2010, 20:34
Ωχ! Και αν επιτρέπεται, τι χρώμα;
Και κυρίως, από που;
(Δεν πιστεύω να πήρες αυτή που ζαχαρώνω κανα τρίμηνο τώρα και δεν έχω καταφέρει να μαζέψω τα λε7!)

Καλοτάξιδη και πάντα όρθιος πάντως!!!

astrag
15/09/2010, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από babis ural
Τελικα αγορασα!Μηχανη ελαφρα μεταχειρισμενη!Μενει τωρα να την συνηθισω!Ειναι τοσο μαλακα ολα τα χειριστηρια!!Φοβαμαι μην σπασω τιποτα!Τα χερια μου εχουν γινει μεγγενες μετα απο 15 χρονια με την ρωσιδα.:beer:

Καλορίζικη !!!!!!

Φωτογραφίες, κατάσταση κ.τ.λ

Καλώς ήρθες στη παρέα των "Παχουλών οπισθίων"

Πάντα Ορθιος

babis ural
16/09/2010, 13:32
Ευχαριστω ολους για τις ευχες!!Η μηχανη αγοραστηκε απο Καλαματα,μαυρη,με 1300 κμ(1300 ναι).οπου ναναι κανω το πρωτο service.Οσο για παχουλα οπισθια,ποτε δεν ειχα!Λετε να κανω τωρα?Παντως ειναι φοβερη μηχανη και εμφανισιακα και λειτουργικα.Να εισασται καλα ολοι!

VALES
16/09/2010, 14:56
Καλοτάξιδη και αγρατζούνιστη. :beer: :beer:

LOUKILOUK
16/09/2010, 20:38
Καλοτάξιδη....:beer: :wave2:

nikos_abel
16/09/2010, 21:08
Καλοτάξιδη, πάντα όρθιος (το τονίζω) και....
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.

ΟΥΦ! Ακόμα έχω ελπίδες....

notakos600
16/09/2010, 21:12
Καλοτάξιδη και πάντα όρθιος. :beer: :beer: :beer:

astrag
17/09/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από babis ural
Ευχαριστω ολους για τις ευχες!!Η μηχανη αγοραστηκε απο Καλαματα,μαυρη,με 1300 κμ(1300 ναι).οπου ναναι κανω το πρωτο service.Οσο για παχουλα οπισθια,ποτε δεν ειχα!Λετε να κανω τωρα?Παντως ειναι φοβερη μηχανη και εμφανισιακα και λειτουργικα.Να εισασται καλα ολοι!

Βρε babis_ural στις βαλίτσες αναφερόμουν!!!!! Για κοίτα εδώ....

http://www2.moto.it/static/annunci/20100716/honda/deauville-700-5714845.jpg

babis ural
19/09/2010, 22:48
ευχαριστω ρε παιδια!να εισαστε ολοι καλα!με το ζορι κρατιεμαι να παρω την μηχανη και να εξαφανιστω μαζευοντας χιλιομετρα!βελουδινα χειριστηρια!αθορυβος κινητηρας!φοβερα φρενα!σηκωνεται στο κεντρικο σταντ με ελαχιστη δυναμη!καθε ωρα που περναω οδηγωντας ειναι υπεροχη!σελα!!!τι να σας πω!αυτοι που κατεχουν ξερουν γιατι δεν την αλλαζουν!!επομενη κυριακη εκδρομη στην λιμνη δοξα!θα τα ξαναπουμε:beer:

babis ural
26/09/2010, 20:33
Γεια και χαρα σε ολους!!:sun: Η μηχανη ειναι καταπληκτικη!Γεμισα βενζινα μετα απο 320 κμ,μεγιστες στροφες 5000,στρφιλικια και λιγο εθνικη μονο 12 λιτρα καυσιμο!:eek: Και η μηχανη ακομα ειναι αστρωτη!και εδω που τα λεμε δεν ειμαι και καλος οδηγος!:blush: ΝΑ ΕΙΣΤΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ:beer:

αιγαιοπλόος
14/10/2010, 10:49
Καλοτάξιδο. Το Deauville είναι ένα μηχανάκι με απίστευτες ταξιδιωτικές ικανότητες. Γι' αυτά που μπορεί να κάνει, δεν είναι ακριβό. Πολύ σοφή μοτοσυκλέτα. Ιδανική αγορά για όποιον θέλει να γυρίσει την Ευρώπη με άνεση, χωρίς να ξοδέψει πάνω από 10 χιλιάρικα για την αγορά μοτοσυκλέτας.

mesastou
10/10/2012, 11:58
Έχω το μοντέλο Νοε. 2007, την αγόρασα μτχ κοντά στο πάσχα του 2009, λίγο πριν το 36ώρο (το πρώτο μου). Μερικά σχόλια και από εμένα τώρα που ξέθαψα το νήμα αυτό ... Varadero είχα πριν (την μεγάλη)


Γεια χαρά και από εμένα,

Θα αρχίσω με τα αρνητικά της:
Άσχετα με το ποια είναι η τελική της, πάνω από 140-150 km/h αρχίζει να σου περνάει πολλούς κραδασμούς στο σώμα. Ακόμα η ζελατίνα σηκωμένη εντελώς παίζει σε αυτές τις ταχύτητες και ίσως να είναι λίγο ενοχλητικό στο μάτι. Εμένα δεν με πειράζει πάντως μιας και συνήθως πηγαίνω βάση του ορίου ταχύτητας στην εθνική.
Το βάρος της στην οδήγηση θα σε ενοχλήσει μόνο σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κλειστές και ανηφορικές στροφές όπου με δύο άτομα και φορτωμένοι θα χρειάζεται κάποιες φορές να κατεβάζεις σε 1η.
Μέσα στην πόλη λίγο προσοχή στην αρχή στα S ανάμεσα στα σταματημένα αυτοκίνητα μέχρι να μάθεις μέχρι που σε παίρνει λόγο των πλαϊνών βαλιτσών (οι οποίες όμως δεν εξέχουν όσο μπορεί να νομίζει κάποιος).
Σε μποντιλιάρισμα παίρνει συχνά μπροστά το βεντιλατέρ και σου πετάει ζεστό αέρα στα πόδια. Το καλοκαίρι είναι λίγο ενοχλητικό αυτό αλλά δεν είναι η μοναδική μηχανή που τα κάνει αυτό.
Αν την δεις από πίσω μοιαζει με mega scooter. :D
Δεν είναι φτηνή για να την αγοράσεις και δεν πουλιέται εύκολα αν εισαι τυπος που αλλάζει συχνά μηχανές.

Αρνητικά τέλος.

Μερικά από τα καλά της:
Καταπληκτικά άνετη για οδηγό - συνεπιβάτη.
Απίστευτα εύκολη στην οδήγηση. Βούτυρο μιλάμε!!!
Ο τρόπος που φρενάρει είναι τέλειος.
Χαμηλή κατανάλωση και τέρας αξιοπιστίας όπως λένε όσοι την έχουν χρόνια.
Απίθανο να ψάχνεις ποια από όλες τις παρκαρισμένες ειναι η δικιά σου.

Να σταθω ακόμα στο γεγονός ότι με έχει βολέψει η δυνατότητα μεταφοράς των πάντων ακόμα και σε καθημερινή χρήση.
Πχ από φθινόπωρο μέχρι άνοιξη στην μια πλαϊνή βαλίτσα έχω 2 πλήρη σετ από αδιάβροχα ενώ το καλοκαίρι βάζω την κουκούλα της μηχανής.
Στην άλλη βαλίτσα πηγαίνοντας στην δουλειά βάζω ενα μικρό λαπτοπ, το τσαντάκι της κοπελιά μου και το φαγητό μας.
Στην μπαγαζιέρα βάζω τα 2 κράνη και στον γυρισμό αν πάμε από κανένα σουπερ μάρκετ τα ψώνια.
Στο ενα ντουλαπάκι μπροστά στο τιμόνι που κλειδώνει έχω φακό - πολυεργαλειο - ιμάντα κλπ
Στο αλλο ότι έχω στις τσέπες μου και με ενοχλεί στην οδήγηση.

Αυτά φίλε μου.
Πολύ καλή σύνοψη :)



...Αυτούς τους λόγους δεν μπορείς να τους κάνεις αριθμούς και να εξάγεις από αυτούς δείκτες και συμπεράσματα για το αν αξίζει ή οχι τα λεφτά της.

Για αυτό έχω την αίσθηση οτι η απάντηση που θα πάρεις είναι ΝΑΙ ΤΑ ΑΞΙΖΕΙ από αυτούς που την έχουν και ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΞΙΖΕΙ από αυτούς που δεν την έχουν.

...αν ξαναγόραζα μηχανή και είχα γύρω στα 10.000 να ξοδέψω πάλι το deauville θα έπερνα.

Αν είχα 20.000 θα έπερνα το VFR1300 και ενα μεταχειρισμένο deauville 650 για καθημερινή χρήση...
Συμφωνώ αλλά τα 10Κ είναι πράγματι πολλά, σαφώς αξίζει μεταχειρησμένη. Για καθημερινή!? μόνο αν έχεις ανάγκη τις μεταφορικές τις ικανότητες θα έλεγα εγώ.



τελικα ισχυει το προβληματακι με τις κλειδαριες των αποσκευων.
ας μιλησουν οι κατοχοι..:smilea:

Καλημέρα,
παρόλη την καθημερινή χρήση τους για 1,5 χρόνο που έχω την μηχανή, δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα με τις πλαϊνές βαλίτσες και τις κλειδαριές τους.
Πολλές φορές τις έχω φορτώσει μέχρι τα μπούνια (σε φάση να τις πιέζω με το σώμα μου για να κλείσουν) και πάλι δεν είχα πρόβλημα.
Αν θα έχω θέμα στο μέλλον δεν ξέρω.
Κανένα νέο σχετικά με αυτό; Να ξέρουμε αν είναι να προσέχουμε και πως...


Βρε babis_ural στις βαλίτσες αναφερόμουν!!!!! Για κοίτα εδώ....
http://www2.moto.it/static/annunci/20100716/honda/deauville-700-5714845.jpg
αυτές είναι οι έχτρα ή απλά μου φαίνονται μεγάλες λόγω χρώματος; (μαύρη εγώ)

Ξεχώρισα και κάποια από το review
can be criticized by being as dull
The NT is extremely stable in a straight line, but not at the expense of cornering competence.


One reason for the lack of dive is the Combined Braking System that links all three discs together, cleverly actuating the different combinations of pistons when you actuate the pedal or lever. ???
λάθος γράφει πως έχει dual combined φρένα, έτσι δεν είναι; Εγώ έχω την εντύπωση πως είναι απλά combined και όχι όπως σε Varadero, VFR. Δηλαδή με το πίσω πιάνει και μπροστά και αυτό είναι όλο. Σωστά;