PDA

View Full Version : ninja 250r vs hyosung gt250r



kikiriakos
18/08/2010, 00:18
παιδιά μόλις πήρα δίπλωμα μηχανής είμαι 20 ετών και δεν έχω ξαναοδηγήσει μηχανή εκτός από τα μαθήματα στη σχολή. είμαι μόνο οδηγός αυτοκινήτου. επειδή δηλώνω ψιλοάσχετος σαν πρώτο μηχανάκι θα θελα να με διαφωτίσετε:ένας φίλος μου πουλάει hyosung gt 250 r στα 2500 ?. και είμαι σε δίλλημα για την πρώτη μου μηχανή αφού θέλω πάνω από όλα να έχει ασφάλεια αξιοπιστία και να μη με πουλήσει στη δύσκολη στιγμή. το δίλημα είναι hyosung gt250r μεταχειρα 2500? ή ninja 250r καινούρια 4700???
σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων ελπίζω να με διαφωτίσετε.

imba
18/08/2010, 02:34
File kalos irthes sto kosmo tis mixanis tha sou po oti ego nomizo pio sosto kai esu krineis.
hyosung gt250r de tha eperna panemorfo mixanaki alla den empisteuomai tous kinezous se teties marker an kai anevainei siga siga.Episis gia to kawasaki tha to proteina alla einai polla lefta gia ena mixanaki 250 kuvika kai einai polla lefta gia ena mixanaki pou tha einai to proto sou.Tha proteina metaxeiro kai se kati allo ti eidous sou aresoun mono street????




Skepsou to...

kikiriakos
18/08/2010, 03:40
εε δεν γνωρίζω και πολλά αλλά όπως τα βλέπω σαυτα τα κυβικά μαρέσουν ta street naked κλπ. δεν θα μου άρεζε κάποιο παπί ή καποιο σκούτερ αν εννοεις αυτο. αλλιώς τι άλλο πιστεύεις; (πάντως 2500? για μηχανή 250κ.ε. 1,5 χρόνου μου φάνηκαν λίγα γιαυτό το σκεφτόμουν και η μηχανή φαινόταν όμορφη. αλλά δν γνωρίζω πολλά οπότε λαμβάνω την άποψή σου υπόψη μου.)

Nefos
18/08/2010, 03:48
Μπορείς να ψάξεις για το ninja μεταχειρισμένο...για πρώτη μηχανή είναι τέλειο....

imba
18/08/2010, 03:51
Des 2 diaforetika stul YBR250 kai WR250x
kai kati asxeto se endiaferei mono ta 250 kuvika?
Giati mporeis na pareis kai kati se pio polla kuvika
me ta idia lefta kai oxi "skotostra".

kikiriakos
18/08/2010, 04:03
νομίζω ότι δεν με καλύπτει το δίπλωμα μου για μεγαλύτερες μηχανές, αν έχεις κάτι στο νου σου οκ. δεν θε με ενδιέφερε κατι σαν το wr το ybr ειναι ωραιο, αλλά νομιζω είναι λιγο μικρο σε διαστάσεις;
btw θεωρείς το ninja σκοτώστρα; (απλά ρωτάω δεν γνωρίζω)

Anritsu
18/08/2010, 04:08
Το είχα κάνει βόλτα παλιότερα το GT σε μία έκθεση . Όμορφο μηχανάκι με σπορ γραμμή , μονοκύλινδρο καλούτσικα περιφερειακά και αρκετά σκυφτό . Για θέμα αξιοπιστίας δεν ξέρω να σου πω . Έχω ακούσει και διαβάσει τα καλύτερα και τα χειρότερα . Κατά την γνώμη σαν πρώτο μηχανάκι πρέπει να πάρεις κάτι εύκολο στην οδήγηση , οικονομικό στην συντήρηση και αν φας και καμία σαβούρα να μην το πληρώσεις χρυσό . Τα 2500 πολλά ειναι για το gt , άλλωστε τόσο πανώ κάτω θα βρεις και το Ninza μεταχείρισμενο . Αν στο δώσει κάτω από 2000 για μένα τσίμπα τον κινέζο . Και τις βόλτες σου θα κάνεις και σε κάνα δυο χρόνια αν πεις να το δώσεις δεν θα χάσεις και τόσα πολλά ....

:wave2:

kikiriakos
18/08/2010, 04:11
ευχαριστώ πολύ ανριτσου. ουσιαστικά και συ είσαι της γνώμης μεταχειρισμένο νιντζα; για τις διαστάσεις του ybr ισχύουν αυτά που λέω; και πέρα από ααυτά τα 2 υπάρχει κάτι αλλο στον ορίζοντα;

imba
18/08/2010, 04:16
To ninja metaxeiro sumfono alla auto pou eipe o sumfouritis skepsou to me to thema savoura oxi oti tha peseis mi leme kai mal....ies aplos apo stasi mporei na pesei kai to ninja exei polla plastika kai stoixizoun para polu.Oxi den einai skotostra to ninja to 250 polu stroto mixanaki ego tha epemena metaxero YBR250 logo eleipseis plastikon kai pio manivetzelidiko sti poli.Des times auton ton 2 metaxeiron kai pes mas.Oso gia to diploma exeis dikio de se pernei se tipota parapano se kuvika alla sorry den eixa dei oti eixes grapsei 20xronon nomiza 21 kai oti exeis to diploma aneksartiton epeidi egrapses oti odigages to er-5.

imba
18/08/2010, 04:19
A lathos gia to er-5 grapse lathos to sundiasa me allo pou eixa diavasei.....:D

kikiriakos
18/08/2010, 04:20
haha ok:P

Joyrider
18/08/2010, 04:21
Δεν ξέρω κάτι για την αξιοπιστία της hyosung αλλά δες εδώ παλιότερες συζητήσεις μπας και βγάλεις άκρη:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=82476&highlight=hyosung

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=43309

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=53912&highlight=hyosung

Το μόνο σίγουρο είναι πως είναι κουκλί το Gtr250.

Από 250άρια υπάρχει και το vtr που δεν νομίζω να το βρεις μεταχειρισμένο καθότι καινούριο.
Παλιότερα είχα το ybr250 και δεν ήταν καθόλου μικρό.Δες το από κοντά, ειδικά στο κόκκινο σαν 400άρι μοιάζει, το μαύρο του κόβει όγκο.

kikiriakos
18/08/2010, 04:31
αυτο με τα πλαστικα που ανεφερε ο ιμβα με εβαλε σε σκεψεισ μαλον εχει δικιο. γλυκοκοιτάζω το ybr αλλα ακριβό μου φαίνεται... μάλον καποιο μεταχειρισμένο ybr θα με διευκόλυνε. το vtr δεν μπόρεσα ούτε για πληροφορίες να το βρω σε sites από εικόνα ωραία φαίνεται, σαν το ybr λίγο ε

Joyrider
18/08/2010, 04:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kikiriakos
αυτο με τα πλαστικα που ανεφερε ο ιμβα με εβαλε σε σκεψεισ μαλον εχει δικιο. γλυκοκοιτάζω το ybr αλλα ακριβό μου φαίνεται... μάλον καποιο μεταχειρισμένο ybr θα με διευκόλυνε. το vtr δεν μπόρεσα ούτε για πληροφορίες να το βρω σε sites από εικόνα ωραία φαίνεται, σαν το ybr λίγο ε

Πληροφορίες για VTR250:

http://www.mototriti.gr/data/magazine/viewthema/37800.asp

Αν είχα λεφτά περρίσια θα έπαιρνα το WR250X για πρώτη μηχανή. Αλουμινένιο πλαίσιο, USD πιρούνι, monocross με μοχλικό πίσω. Δεν έχει πολλά πλαστικά, πανάλαφρο και μικρό για μέσα στην πόλη και μαθαίνεις να κάνεις τα πάντα μαζί του σε ένα πάρκινγκ.
Αλλά έχει 7500 χιλιάρικα :hypnotize

imba
18/08/2010, 04:42
Opote psilosumfoneis me mena?:D
A to vtr250 omologo to exo dei dipla sto spiti mou ena souvlatzidiko to exei enas pitsirikas ton teleutaio mina to vlepo kai omologo mou arese para ma para polu polu pio oreo apto ybr alla apoti ekatsa kai epsaxa einai ligo akrivoutsiko (honda)vlepeis.Kai dikulindro!!!!!!!



+999 vtr250

kikiriakos
18/08/2010, 04:43
ναι ίσως έχεις δίκιο για το wx250 απλά εμφανισιακά δεν με ελκύει τόσο.

kikiriakos
18/08/2010, 04:46
πφφφ... ναι γενικά για αυτά τα πράματα δεν είναι λίγα τα λεφτά.. ουσιαστικά φτάσαμε στο ninja - ybr - vtr ε; (απο δίλλημα έγινε τρίλλημα :P καλά παω)

kikiriakos
18/08/2010, 04:49
και αυτό εδώ τι σας λέει;;; http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/792860/ χαχα καλή τιμή ε;

imba
18/08/2010, 05:14
treli prosfora me miden xiliometra...polu kalo.

Panopticon7
18/08/2010, 05:32
Αν το ξερεις το χιο κ του φερθηκε σωστα ο ιδιοκτητης παρτο, ειναι καλη τιμη τα 2,5.


Ετσι κ αλλιως πρωτη μηχανη ψαχνεις, τουμπες θα φας, μην δωσεις πολλα λεφτα κ τα κλαις στο τελος.

Panopticon7
18/08/2010, 05:37
Οριστε κ ενα

"Για αυτους που δεν ξέρουν ο κινητήρας είναι σχεδιασμένος απο έναν απο τους σχεδιαστές της suzuki. Ο κινητήρας είναι v και λογικό είναι να πηγαίνει καλύτερα απο τον εν σειρά."

Το μοναδικο μονοκυλινδρο με κινητηρα V, οχι σε σειρα, εκεινα υστερουν :bigcry: :bigcry: :bigcry:



http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/745035/

kikiriakos
18/08/2010, 05:42
panopticon και να το ξέρω το παιδί που νταξ και αυτουνου πρωτη μηχανη ηταν ποσο καλα να του φερθει αιντε πες και την παιρνω δεν θελω να χω προβλημα με ανταλακτικα και τετοια. εμενα το μονο ευκολο μου ειναι να παρω την hyo του φιλου μου. και φτηνα θα μουρθει σε σχεση με τις αλλες και ειναι και η πιο ομορφη απο ολες (κατα τη γνωμη μου). εσυ την ξερεις ομως τη χιο; θα εχω καποιο προβλημα μηχανικο; θα εχω καποιο προβλημα με τα ανταλακτικα γενικα; ο αντιπροσωπος; εμπιστος;
εγω την χιο θελω τα αλλα παιδια στο φορουμ μου το "χαλασανε" :P

Panopticon7
18/08/2010, 05:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kikiriakos
panopticon και να το ξέρω το παιδί που νταξ και αυτουνου πρωτη μηχανη ηταν ποσο καλα να του φερθει αιντε πες και την παιρνω δεν θελω να χω προβλημα με ανταλακτικα και τετοια. εμενα το μονο ευκολο μου ειναι να παρω την hyo του φιλου μου. και φτηνα θα μουρθει σε σχεση με τις αλλες και ειναι και η πιο ομορφη απο ολες (κατα τη γνωμη μου). εσυ την ξερεις ομως τη χιο; θα εχω καποιο προβλημα μηχανικο; θα εχω καποιο προβλημα με τα ανταλακτικα γενικα; ο αντιπροσωπος; εμπιστος;
εγω την χιο θελω τα αλλα παιδια στο φορουμ μου το "χαλασανε" :P


Ρωτα τον φιλο σου απο που την πηρε.. κ τραβα εκει να ρωτησεις τι παιζει με ανταλακτικα.
Δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα...
Εδω βρισκεις ανταλακτικα για μηχανακια 15ετιας.



Αλλα αν την ειχε κ αυτος για πρωτη μηχανη... Τα 2,5 ειναι πολλα. 2 πες του κ πολλα ειναι.

Θα δεχτει... Δεν θα καταφερει να την δωσει πουθενα.

kikiriakos
18/08/2010, 05:48
εγω ρε παιδια ειμαι υπερ της χιο εξαιτιας της τιμης δηλ. με 2000 αν μπορεσω (2500 συζητισιμα ειπε) 8α παρω 250 ομορφη και δεν 8α πολυκλαψω στα πεσιματα δεν πιστευω να χει και ακριβα ανταλλακτικα η χιοσουνγκ :S μου πε οτι εχει και καποια εξτρα μια εξατμιση και κατι δερματινα κλπ.

arazw.ara.zw
18/08/2010, 06:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7



Το μοναδικο μονοκυλινδρο με κινητηρα V, οχι σε σειρα, εκεινα υστερουν :bigcry: :bigcry: :bigcry:



http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/745035/ ωχ το μάτι μου! Προφανώς και μπερδεύτηκες έτσι;
Μονοκύλινδρο V;;;

Joyrider
18/08/2010, 06:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
ωχ το μάτι μου! Προφανώς και μπερδεύτηκες έτσι;
Μονοκύλινδρο V;;;

:dizzy:

Joyrider
18/08/2010, 06:06
Δες και αυτό που βρήκα στο φόρουμ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=102809&highlight=hyosung

arazw.ara.zw
18/08/2010, 06:06
Panopticon7 Σόρρυυυυ!!!Μετά διαβάσα την αγγελία και κατάλαβα γιατί το έγραψες!!

kikiriakos
18/08/2010, 06:08
παιδια κατι για το θεμα (σορρυ :P)

kikiriakos
18/08/2010, 06:12
παντως θα θελα με το χερι στη καρδια σαν να ταν δικη σας η αποφαση γτ θα δωσω χρηματα για αυτο.. όχι οτι ειστε υποχρεωμενοι να ασχοληθειτε απλα νταξ βρε αδερφε μιας που μπαινετε στον κοπο δωστε μου μια απαντηση σαν να ηταν δικη σας αποφαση.

arazw.ara.zw
18/08/2010, 06:14
Τόσα λεφτά για το Κινέζο είναι πάρα πολλά.Από την αγγελία επίσης καταλαβαίνεις οτι ο ιδιοκτήτης είναι εντελώς άσχετος.Συμφωνώ με όλους όσους είπαν για ninja 250 ,ybr250,vtr250.επίσης με το δίπλωμα Α1 οδηγείς και bros 400.Μπορείς να ψάξεις και γι'αυτό.πιστεύω θα βρεις πολύ καλό με 2500 χιλιάρικα.

kikiriakos
18/08/2010, 06:16
η αγγελία είναι ασχετη με τον φίλο μου. εγω εχω προσφορα απο φιλο μου που δεν εχει καμια σχεση με την αγγελια που ποσταρε το παιδι πριν.
ευχαριστώ παντως arazw.ara.zw.

Panopticon7
18/08/2010, 06:20
Ρε ασε την αγγελια που ποσταρα εγω πριν, στις αστειες πρεπει να παει...

Βρες ενα φιλαρακι που να ξερει απο αυτα να σε καθοδηγησει, στα λεφτα αυτα καλυτερα να παρεις κατι επωνυμο. Καβασακι, χοντα, γιαμαχα, σουζουκι.

Αν το παρεις απο ιδιωτη να το πας σε μαστορα να το κοιταξει.

Το τι θα παρεις ειναι δικη σου αποφαση.


Κ τον κινεζο να παρεις κοιτα να τον παρεις φθηνα, αλλιως δεν αξιζει.

kikiriakos
18/08/2010, 06:21
νομίζω με κατατοπίσατε. σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά.

imba
18/08/2010, 06:40
Pantos an thes ti dikia mou gnomi opos eipan kai ta alla paidia pare kati eponumo.
Kai me ti dikia mou empeiria sti thesi sou tha eperna ena Beverly 250 na eimouna usixos
to leo auto epeidi les peite oti san na pernate eseis.
Fovero mixanaki kai se paei pantou.Kai me ta idia lefta pou thes to Hyo.H apofasi
opos eipan kai ta paidia einai diki sou.

kikiriakos
18/08/2010, 06:57
τωρα θα νομισετε οτι σας δουλευω και οτι ειμαι βλαμμενοσ απλα επειδη όσο πεφτει το ειδος της μηχανης που θελω τοσο πεφτει και το μπατζετ, για μηχανη 250 θα εδινα καποια λεφτα απο κει και περα κατι αλλο που να μου αρεσει και είναι σε πιο χαμηλο είδος-κατηγορια κ θεωρω οτι μαλον ειναι εργαλειο ειναι μια sym. αλλα δεν ξερω κατα ποσο είναι αξιοπιστα και καλα. μου αρεσει φερειπειν η mio (εμφανισιακα) και τη θεωρω φτηνη. αυτη η μαρκα λεει; ασχετα με την κατηγορια 250. συγγνωμη αν καταχρωμαι τον χωρο εδω δεν γνωρίζω που αλλου να γραψω.

imba
18/08/2010, 07:45
Ayto einai 50-100 kuvika pou les kapou ekei.
Alla i sym einai kali marka kai exei anevei para polu tora teleutaia einai fantasou
san ti Huyndai sta prota tis xronia pou eixe arxisei na ginete gnosti kaluteri apo ta kinezika diladi kai xeiroteri apo ta iaponika px.toyota katalaves ti thelo na po?

Acacius
18/08/2010, 12:21
Η Hyosung είναι Κορεάτικη. Δεν ξέρω τι λέει ο αντιπρόσωπος από υποστήριξη, αλλά δεν είναι μάρκα της πλάκας όπως οι μισοί Κινέζοι και δε βγάζει μηχανάκια φασόν με το κιλό, έχει δικά της σχέδια. Εμένα μου φαίνεται συμφέρουσα αγορά στα δύο χιλιόευρα εφ'όσον σου αρέσει, αν και ίσως έχεις πρόβλημα στη μεταπώληση αργότερα.

Η Sym είναι Ταϊβανέζικη και πιστεύω ότι θεωρείται άξιοπρεπής μάρκα, στην Ελλάδα είναι αρκετά δημοφιλής. Νομίζω ότι και από υποστήριξη πάνε καλά αλλά πρέπει να το κοιτάξεις ο ίδιος.

Panopticon7
18/08/2010, 12:29
Παντως μου κανει εντυπωση που αυτα τα χιο κ τα κιμκο βγαζουν βρωμα οτι ξεκινησαν με την βοηθεια μεγαλων εταιριων "σουζουκι & χοντα" αντιστοιχα... τα οποια δεν ξερω αν αληθευουν.

Η κιμκο μαλιστα το αναφερει κ στο site της επισημα.



Σιγουρα παντως "παλιωνουν" ποιο ευκολα απο τα επωνυμα (πχ σε 3 χρονια θα φαινεται σαν μηχανακι 10ετιας κ βαλε) λογω κατωτερης ποιοτητας χρωματα κ πλαστικα κλπ.

kikiriakos
18/08/2010, 12:39
σκεφτομουν τωρα να πηγαινα σε κατι πιο εργαλειο οπως ενα sym και οταν αλλαξει το διπλωμα μου κατηγορια να παω κατευθειαν σε καποια er-6n η z750. δεν ξερω αν εχει νοημα τοσα λεφτα για 250κυβικα αλλα δεν ξερω όμως και πως θα ναι η πρωτη μου μηχανη να ειναι 600 κυβικα (επικυνδινο;; ).

imba
20/08/2010, 02:53
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=109027


koita auto an se endiaferei.