PDA

View Full Version : ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Service Honda Silverwing 600 ABS 24.000 Km



nikos_abel
08/09/2010, 18:10
Παναγίτσα μου!!!

Ποιος κάτοχος του εν λόγω scooter έχει κάνει το μεγάλο service των 24.000 χλμ;

Το ποσό που μου ανακοινώθηκε είναι ΠΟΛΥ μεγάλο.
Έχουμε και λέμε :
1. Αλλαγή ιμάντα μετάδοσης (+ μπίλιες και κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι)
2. Φίλτρα α. αέρα
β. λαδιού
3. Τακάκια πίσω
4. 250 επιθεωρήσεις βιδών κλπ.

Σύνολο περίπου 650 Γιούροζ.

Είναι βιζιολογικόν;

Για μιλάτε (γράφτε δηλαδή) Κοι κάτοχοι....
:cry: :cry: :cry:

ΕΝΤΙΤ ΤΟΥ ΜΑΪ ΣΕΛΦ

Πόσο να αντέχει ακόμη ο ιμάντας για να μαζέψω τα λε7;

Vstrommer71
08/09/2010, 21:07
Χωρις να ειμαι και ο μεγαλυτερος ειδικος στα scooter να σου πω οτι τα εχουν φτιαξει ετσι ωστε και οι απλουστερες των εργασιων να θελουν...ημερες ξεβιδωματος στους τοννους πλαστικων που κουβαλανε για να γινουν
Οντως το ποσο ακουγεται μεγαλο,αλλα δεν ρωτησες απο πριν να εχεις μια ιδεα?

nikos_abel
08/09/2010, 21:39
Βρε στην ερώτηση είμαι (για το τωρινό service εννοώ).

Από πρίν ήξερα ότι είναι αρκετά ακριβότερα αλλά τόσο;

Φυσικά είναι και το φαπα στα ανταλλακτικά που άλλαξε από τότε που το πήρα (2 χρόνια πρίν) αλλά μετά από τα πάμφθηνα service που είχα μέχρι τώρα, τόσα μαζεμένα μου φανήκανε κάπως.

Αχ! Άγιο Deauville που θα σε βρω να σε πάρω!!!:bigcry:

guzzistas
08/09/2010, 21:51
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

650 ευρώ για σέρβις??????

VALES
08/09/2010, 22:01
Mε 450 - 500 ευρώ, κάνω στο Χχ το οποίο έχει 2 τόνους πλαστικά να λύσεις, και να βγάλεις και ρεζερβουάρ.

υ:γ: Είσαι ακόμη στην εγγύηση? :smokin:

SVX
08/09/2010, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel

4. 250 επιθεωρήσεις βιδών κλπ.



:dizzy: ρε τον επιθεωρητα! :bigcry:

tzarot
08/09/2010, 23:19
Ημαρτον. Να ρωτήσω κάτι, σε ποιον το έκανες το service???

nikos_abel
09/09/2010, 07:15
Το κάνω στο Σουλτάτη στη Πατησίων. (Διόρθωση :) ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ.
Γενικά έχει καλή φήμη και η αλήθεια είναι ότι με έχει εξυπηρετήσει στο παρελθόν.
Δεν μου έχει πει τρελά, μου έχει κάνει πολλές τζάμπα δουλειές και ελέγχους κλπ.

Το θέμα είναι ότι το μέγιστο του ποσού βρίσκεται στο κόστος των ανταλλακτικών για τον ιμάντα μετάδοσης. Τα υπόλοιπα είναι εντελώς φυσιολογικά.

hidefnick
09/09/2010, 08:30
Δες πως γίνετε ΕΔΩ (http://scootertrap.com/Silverwingbeltandpinchange.pdf) και άν νομίζεις ότι δεν μπορείς μόνος σου, βρές κανέναν κολητό που να μπορεί. Ο ιμάντας στον ebay παίζει 120-150 ΔΟΛΛΑΡΙΑ. Ρίξε και ένα τηλέφωνο ΕΔΩ (http://www.scootershop.gr/index.php) για τιμή του ιμάντα.

Οπως θα δεις στο PDF δεν θέλει καμία τρελή δουλειά για να αλλάξει. Λαδάκια, φίλτρα, μπουζί και τακάκια αλλάζεις παντού. Και όσο για τις 250 βίδες..... :wave2:

nikos_abel
09/09/2010, 12:25
Το "250 βίδες" είναι χάριν αστεϊσμού. Απλά το ανέφερα ως σύνολο των επιθεωρήσεων που γράφει το βιβλίο. Και σε γενικές γραμμές όντως κάνει τους ελέγχους.
Φυσικά στη τιμή περιλαμβάνονται τα λάδια και τα υγρά φρένων.

Από την άλλη ο ιμάντας μόνο έχει 139 ευρώ (αλήθεια, υπάρχει κα΄που εδώ το σύμβολο του ευρώ και δεν το βλέπω;), τιμή κοντά σε αυτή που έχει στο ebay ή αλλού.

Το θέμα μου ήταν ότι βγήκαν πολλά, ΠΑΡΑ πολλά λε7 μαζεμένα σε ένα service και ομολογώ ότι δεν το περίμενα.

Ευχαριστώ πάντως όλους όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν και είμαι ανοικτός σε κάθε άλλη πρόταση.

Κερασμένες :beer: :beer: :beer:

nikos_abel
11/09/2010, 11:32
Δυο θέματα.

1. VALE αν θες μου εξηγείς γιατί αναφέρεσαι στην εγγύηση; Πάντως έληξε πριν κανά μήνα.

2. Ποιος συμφορουμίτης έχει επαρκή εμπειρία να μου πει πόσο εκτιμά ότι θα αντέξει ακόμα ο ιμάντας; Επειδή κάνω διαδρομές και υπολογίζω ότι προ service θα κάνω καμμιά χιλιάρα ακόμα. Εγώ υπολογίζω γύρω στο 25% τουλάχιστον ακόμη, δηλαδή 5.000 πρέπει να κρατήσει.

VALES
11/09/2010, 19:31
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel

1. VALE αν θες μου εξηγείς γιατί αναφέρεσαι στην εγγύηση; Πάντως έληξε πριν κανά μήνα.






Αν έληξε άστο.
Ρώτα και πουθενά αλλού να πάρεις τιμές. Το ποσό είναι υπερβολικό.

Specialized
25/09/2010, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel

Από την άλλη ο ιμάντας μόνο έχει 139 ευρώ (αλήθεια, υπάρχει κα΄που εδώ το σύμβολο του ευρώ και δεν το βλέπω;), τιμή κοντά σε αυτή που έχει στο ebay ή αλλού.

Κερασμένες :beer: :beer: :beer: [/B]

Ωραία, 139? ο ιμάντας, βάλε και 50 ? η εργασία, σύνολο ας πούμε 200?. Τα υπόλοιπα 450? πως στα υπολογίζουν? Ένα "χοντρό" σέρβις είναι δυνατόν να πάει τόσο ψηλά?

nikos_abel
29/09/2010, 16:43
Το σωστόν να λέγεται.
Οφείλω να δώσω πλήρη αναφορά για παν ενδιαφερόμενο.
Επίσης, ενημερώνω ότι όλα ήτο γνήσια ανταλλακτικά, μέχρι και τα λάδια, τις συσκευασίες τις γρίκισα με τα ίδια μου τα μάτια :eyepop:
Αναλυτικά τα ανταλλακτικά, με τις τιμές τους (η φάπα συμπεριλαμβάνεται)

Λοιπόν:

1. Ιμάντας κίνησης 137,60 Ε (και το λουρί της μάνας).
2. Σετ ράουλα 49,35 Ε (δεν σκέφτηκα αστείο για αυτά).
3. Σετ αντίβαρα 100,29 Ε (τι είν' τούτο, με διέφυγε να σε πω την αλήθεια).
4. Σετ τακάκια πίσω 47,45 Ε (ε, να μην έκανα και 14.000χλμ με αυτά; ).
5. Φίλτρο αέρα 40,02 Ε (και δεν το είχα αλλαξει στο προηγούμενο, ήταν οκ)
6. Φίλτρο λαδιού 10,336 Ε
7. Φίλτρο άνθρακα (ωχ! λάθος, αυτό ήταν για το αυτοκίνητο στο άλλο service).
8. Λάδι - ξύδι - αλάτι - πιπέρι 40,31 Ε (εδώ κάτι μου τσίμπισε γιατί παίρνει κατιτίς λιγότερο από 3lt).
9. Ψυχική οδύνη 190,00 Ε (δικιά μου).
10. Αλλαγή υγρών φρένων, παραφλού φλου φλου κλπ κερασμένα από το μπαρ, εεε το συνεργείο.

Τελικόν σύνολον: ................ 615 Ε

615, να τ' αφήσω;

Specialized
12/10/2010, 12:16
Φίλε το ποσό μου φαίνεται ακόμη ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ!!!! Ρώτα και αλλού. Συγνώμη 47? τα τακάκια πίσω? Τι είναι αυτά τα αντίβαρα πίσω 100??

kitsous
14/12/2013, 15:07
Φιλε μου εχω το συγκεκριμενο scooter εκανα κ το μεγαλο service κ τωρα εχω 31000 χλμ!Τον ιμαντα αδικα θα τον αλλαξεις,το δικο μου εχει τον εργοστασιακο κ όταν ανοιξαμε κ ειδαμε στα 24000 χλμ ηταν μια χαρα,ουτε οι μπιλιες χρειαζοταν κατι,βεβαια με σωστη οδηγηση κ όχι απότομες εκκινησεις ή ανοιγματα γκαζιού για σπινιαρισμα.Τον ιμαντα γνησιο στο Makina parts τον εχει 80€ κ αλλα 40€ οι μπιλιες(κ στην Agio motors,όταν ειχα ρωτησει)!Τωρα αγοράζοντας εγω τα ανταλ/κα(φιλτρα αερος/λαδιου,μπουζι,λαδια,τακακια,μπρος/πισω) συν τα εργατικα(100€) σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο με βαλβιδες ρυθμισμα(που τελικα δεν χρειαζοταν)αλλα χωρις να καθαρισω ψεκασμο κ να αλλαξω υγρα φρενων μου βγηκε 250€.Οποτε ψαξτην λιγο παρανω κ με αλλα συνεργεια δες κ στο ιντερνετ για τα ανταλ/κα που θα χρειαστείς.Ελπιζω να βοηθησα καλα χλμ κ αν μην ξεχασω το ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ ΠΛΟΙΑΡΙΟ ΜΟΥ!!! http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138750

nikos_abel
14/12/2013, 16:51
Φιλε μου εχω το συγκεκριμενο scooter εκανα κ το μεγαλο service κ τωρα εχω 31000 χλμ!Τον ιμαντα αδικα θα τον αλλαξεις,το δικο μου εχει τον εργοστασιακο κ όταν ανοιξαμε κ ειδαμε στα 24000 χλμ ηταν μια χαρα,ουτε οι μπιλιες χρειαζοταν κατι,βεβαια με σωστη οδηγηση κ όχι απότομες εκκινησεις ή ανοιγματα γκαζιού για σπινιαρισμα.Τον ιμαντα γνησιο στο Makina parts τον εχει 80€ κ αλλα 40€ οι μπιλιες(κ στην Agio motors,όταν ειχα ρωτησει)!Τωρα αγοράζοντας εγω τα ανταλ/κα(φιλτρα αερος/λαδιου,μπουζι,λαδια,τακακια,μπρος/πισω) συν τα εργατικα(100€) σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο με βαλβιδες ρυθμισμα(που τελικα δεν χρειαζοταν)αλλα χωρις να καθαρισω ψεκασμο κ να αλλαξω υγρα φρενων μου βγηκε 250€.Οποτε ψαξτην λιγο παρανω κ με αλλα συνεργεια δες κ στο ιντερνετ για τα ανταλ/κα που θα χρειαστείς.Ελπιζω να βοηθησα καλα χλμ κ αν μην ξεχασω το ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ ΠΛΟΙΑΡΙΟ ΜΟΥ!!! http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138750

Μετά από 3 χρόνια, πίστεψέ με έμαθα πολλά και βρήκα τις άκρες μου. Απλά, τότε ήξερα 0. Να είσαι καλά πάντως.