PDA

View Full Version : αερας στο πηρουνι του kle500?



animato
22/09/2010, 12:38
Καλημερα φιλοι,εδω και 2 εβδομαδες ειμαι κατοχος ενος kle500,μετα απο 4 στρητ μηχανακια ειναι η
πρωτη φορα που περνω on/off μηχανη και πραγματικα το διασκεδαζω πολυ.
Βεβαια θα που παρει λιγο χρονο να συνιθεισω το εμπρος φρενο αλλα οκ, θα γεινει,τεσπα, μηπως ξερει
καποιος να μου πει σε τι χρεισιμευουν οι ταπες αερα στο πηρουνι?
ειναι μοντελο του ΄02 με 44500 χιλ.
Αυτα καλα χιλιομετρα σε ολους!!!

jimmis5
22/09/2010, 12:45
Ειναι για να βγαζεις τον αερα απο τα καλαμια και να μην σπανε οι τσιμουχες,οχι για να βαζεις. Καλοριζικο :wave2:

animato
22/09/2010, 12:48
Ευχαριστω, και ποτε θα ξερω οτι πρεπει να βγαλω αερα?

jimmis5
22/09/2010, 12:52
Μετα απο μια καλη βολτα αναλογα και τον δρομο αν εχεις παει χωμα πιο συχνα η οποτε το θυμασαι αρκει να μην το θυμιθεις μετα απο 2 χρονια.Πατας την βαλβιδα και βγαζει τον αερα που εχει πιασει μεσα.Επισης σε περιπτωση που αλλαξεις λαδακια παλι θελει.Εγω για λαδια εβαλα 15αρια για να μην ειναι τοσο σουμιες το πραμα.Ιδανικοτερα βεβαια αλλαγη ελατηριων.:winka:

animato
22/09/2010, 13:01
οκ σε ευχαριστω πολυ!!!

DrBig
22/09/2010, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από animato
Καλημερα φιλοι,εδω και 2 εβδομαδες ειμαι κατοχος ενος kle500,μετα απο 4 στρητ μηχανακια ειναι η
πρωτη φορα που περνω on/off μηχανη και πραγματικα το διασκεδαζω πολυ.
Βεβαια θα που παρει λιγο χρονο να συνιθεισω το εμπρος φρενο αλλα οκ, θα γεινει,τεσπα, μηπως ξερει
καποιος να μου πει σε τι χρεισιμευουν οι ταπες αερα στο πηρουνι?
ειναι μοντελο του ΄02 με 44500 χιλ.
Αυτα καλα χιλιομετρα σε ολους!!!

μπορεις και να βαλεις λιγο αερα αν σου φαινεται μαλακο το πηρουνι, αλλα με τρομπα ποδηλατου και οχι παραπανω απο μονοψηφιο αριθμο psi

jimmis5
22/09/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
μπορεις και να βαλεις λιγο αερα αν σου φαινεται μαλακο το πηρουνι, αλλα με τρομπα ποδηλατου και οχι παραπανω απο μονοψηφιο αριθμο psi


Θα ελεγα να μην το κανει γιατι ο κατασκευαστεις δινει προδιαγραφες 0psi ακομα και 2 να βαλει μπορει να σκασουν οι τσιμουχες.Νομιζω εχει ξανασυζητηθει το θεμα τουλαχιστον για το συγκεκριμενο μηχανακι:wave2:

Kaloston
22/09/2010, 19:18
Τη βαλβιδα να την πατας για να φυγει ο αερας αλλα παντα με τον τροχο σηκωμενο στον αερα.