PDA

View Full Version : Klr 650..αποψη



maintenance
19/10/2010, 16:57
ποια η αποψη σας για το klr οσο αφορα το value for money και για γενικοτατη χρηση like πάπιας?

Shaolin Monk
19/10/2010, 17:04
Υπεροχο μηχανακι για ολες τις δουλειες, που αδικηθηκε πολυ στη Ελληνικη αγορα... Αν εχει καλη τιμη, παρε το αφοβα... :wave2:

SVX
19/10/2010, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Υπεροχο μηχανακι για ολες τις δουλειες, που αδικηθηκε πολυ στη Ελληνικη αγορα... Αν εχει καλη τιμη, παρε το αφοβα... :wave2:

με 2χιλιαρικα παιρνεις ενα All Terrain σκυλο....


μπες στο ADVrider και ψαξε τι εκδρομες κ ταξιδια βγαζει... :beer:

DrBig
19/10/2010, 17:20
Η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι το freewind ειναι καθ'ολα καλλιτερο και ακομα πιο αξιοπιστο. Αλλα προφανως λιγοτερο χωματινο.
Αν το παπι σου θελει να δει και χωμα, τοτε το dr650 ειναι παλι πολυ καλλιτερο απο το KLR αλλα λιγοτερο ανετο στο ταξιδι.

Απλα αναφερω αυτες τις δυο μηχανες γιατι ειναι στα λεφτα του καβα.

maintenance
19/10/2010, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι το freewind ειναι καθ'ολα καλλιτερο και ακομα πιο αξιοπιστο. Αλλα προφανως λιγοτερο χωματινο.
Αν το παπι σου θελει να δει και χωμα, τοτε το dr650 ειναι παλι πολυ καλλιτερο απο το KLR αλλα λιγοτερο ανετο στο ταξιδι.

Απλα αναφερω αυτες τις δυο μηχανες γιατι ειναι στα λεφτα του καβα.

συμφωνω απολυτα με το dr 650 το ψηλοφτερο. Αντε να βρεις ομως κανα της προκοπης.

hidefnick
19/10/2010, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
συμφωνω απολυτα με το dr 650 το ψηλοφτερο. Αντε να βρεις ομως κανα της προκοπης.


Αμα δείς πόσο τα πουλάνε, θα το σκεφτείς πολύ σοβαρά όμως. Δίνεις 700-800 να το πάρεις και άλλα 400-500 να το μαζέψεις και είσαι υπέρ κομπλέ. (το ζαχαρώνω και moi) :wave2:

SpeakeasyBlues
19/10/2010, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Υπεροχο μηχανακι για ολες τις δουλειες, που αδικηθηκε πολυ στη Ελληνικη αγορα... Αν εχει καλη τιμη, παρε το αφοβα... :wave2:

+ 1000

και ειναι και ομορφο μηχανακι.

KaTaNaS
19/10/2010, 23:27
apo ta xeirotera pou εχω καβαλησει...

γκαζι

κι αν εισαι κι ατυχος και σπασει το ελατηριακι του τεντωτηρα θα τον ρημαξει τον κινητηρα.. χρηζουν ολα αλλαγης του D-key για να εχει κανεις ησυχο το κεφαλι του.

αντωνη , εισαι αναβατης που εχει γνωρισει και το 640, αν ανεβεις στο κΛΡ θα ξενερωσεις με τα 1000...

Gi_4ce
19/10/2010, 23:53
Με κάλυψε ο Κατανας σε απόλυτο βαθμο!!!

DR 650... Σε αυτα τα λεφτα, αβάδιστα, αβίαστα...

Shaolin Monk
20/10/2010, 07:02
Πιο ψηλο το dr, πιο "εντουρι", σιγουρα πολυ πιο ακριβο αν ειναι σε καλη κατασταση. Τα KLR ειναι συνηθως χρησιμοποιημενα απο ηρεμους ανθρωπους και τα περισσοτερα σε καλη κατασταση. Στα ιδια λ7, παιρνει καποιος και DR 650, αλλα θα ειναι τουλαχιστον μια πενταετια παλιοτερο και με τα διπλασια χλμ. Παρτε και βιντεο...

http://www.youtube.com/watch?v=Gf1dbdNJMSc&feature=fvwk

vaska
20/10/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
συμφωνω απολυτα με το dr 650 το ψηλοφτερο. Αντε να βρεις ομως κανα της προκοπης.


Εχω εχω αλλά δεν το πουλάωωω, πάω όλες τις χωμάτινες βόλτες μου μ' αυτό......

:wave2:

nikonian
20/10/2010, 11:26
Καμιά σχέση klr-dr.

To klr είναι 25 χρόνια μπροστά απ'την εποχή του. Υγρόψυκτο, 4βαλβ. με 2 ΕΕΚ και ...κάρτερ. Πάει μια Αλεξανδρούπολη για πλακα.
Τερματίζει το κοντέρ του εύκολα στα 175 (164 στο GPS), είναι άνετο και τα τελευταία μοντέλα (τα ασημιά) έχουν 5 άλογα παραπάνω απ'τα παλιά (41 τροχό).
Είναι εξαιρετικά αξιόπιστο και το θέμα με τον τεντωτήρα, ήταν ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε σε δυο κομμάτια στην ελλάδα. Στην Αμερική υπήρξε υστερία με τον τεντωτήρα , αλλά στην Αμερική μέχρι πέρσι πουλιόταν το πρώτο πρώτο KLR που έχει πουλήσει καλλίτερα απ'οποιοδήποτε άλλο μηχανάκι. Κάτι σαν το ΧΤ στην Ελλάδα.

Η συντήρησή του είναι αραιή (βαλβίδες κάθε 10.οοο χλμ , λάδι κάθε 6000)

Ένα μηχανάκι ιδανικό για εκδρομικό εντούρο και για καθημερινή χρήση. Μαλακές , αλλά με πολύ καλή λειτουργία οι αναρτήσεις. Αν όμως έχεις απαιτήσεις για γρήγορο χώμα, δεν κάνει , γιατί η τεχνολογία που κουβαλάει στο μοτέρ το κάνει βαρύ και με ψηλό κέντρο βάρους.

Θα το προτιμούσα, απέναντι στα 2 suzuki, αλλά όχι και απέναντι στο drz 400.

Ζεύκας
20/10/2010, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
ποια η αποψη σας για το klr οσο αφορα το value for money και για γενικοτατη χρηση like πάπιας?

dr650 πιο δυνατό κ πιο ελαφρύ.

το klr είναι πιο οικονομικό και με λιγούτερους κραδασμούς από το σουτζούκι

εγώ προσωπικά έχω ένα dr650 με κοντύτερο γρανάζωμα από το μαμά,
ψηλότερο τιμόνι afam να περνάω αέρα από τα κουτιά, του χω βάλει και
μια μπαγκαζιέρα givi 46άρα που χωράει 2 κρανάκια και είμαι άρχοντας.

άμα είχε ένδειξη βενζίνης κ abs θα ήταν κατ'εμε το ιδανικό δίκυκλο για την πόλη

maintenance
20/10/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
apo ta xeirotera pou εχω καβαλησει...

γκαζι

κι αν εισαι κι ατυχος και σπασει το ελατηριακι του τεντωτηρα θα τον ρημαξει τον κινητηρα.. χρηζουν ολα αλλαγης του D-key για να εχει κανεις ησυχο το κεφαλι του.

αντωνη , εισαι αναβατης που εχει γνωρισει και το 640, αν ανεβεις στο κΛΡ θα ξενερωσεις με τα 1000...

ελα ρε φιλε...:( τοσο χάλια? δεν θελω εξτριμ καταστασεις πια.

θελω ενα να τα κανει ολα, να πω παω χωματοδρομο, και παω.
Δεν λεω το ΚΤΜ ηταν απο τις αδυναμιες μου, αλλα στην εθνικη ηταν μαρτυριο...

Τι να πω........ καλυτερα ενα ΧΤ δηλαδη?

Ζεύκας
20/10/2010, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Τι να πω........ καλυτερα ενα ΧΤ δηλαδη?

το dr ήταν καλύτερο από τα xt που ήταν σύγχρονά του

KaTaNaS
21/10/2010, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance

Τι να πω........ καλυτερα ενα ΧΤ δηλαδη?

με 4000 παρα κατι σου εχω ενα ΧΤR καινουργιο με ohlins πισω! :wave2:

sotos 8
21/10/2010, 10:19
Κυκλοφορει απ'το '93 κανει τα παντα ,και δεν εχει ακομα αλαχτει σχεδον τιποτα εκτος απο τσιμουχες λαδακα στο μπροστινο και λαδια καθε 6000χλμ.


215470

Λευκάδιος
21/10/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance

Τι να πω........ καλυτερα ενα ΧΤ δηλαδη? δες και κανα KLX650 μιζατο,παρομοιος κινητηρας με KLR αλλα πολυ καλυτερα πλαισιο-αναρτησεις.αψογη συμπεριφορα σε χωμα και ασφαλτο.σε ταξιδι παντως δεν ειναι καλυτερο απο KLR

Αταίριαστος
23/10/2010, 19:43
Καμία σχέση δεν έχει το KLX650 με το KLR650 ακόμη και στον κινητήρα.
Το KLR είναι ψόφιο παντού, κροταλίζει χωρίς να πηγαίνει, είναι άδειο από ροπή στις χαμηλομεσαίες, σε αίσθηση είναι πολύ πιό αδύναμο από τα αερόψυκτα XT600E με τους 33 ίππους.
Στη δουλειά μου πήραμε 2 KLR650 το 2004.
Τα οδηγούσαν 4 συγκεκριμένοι οδηγοί στο κέντρο και τα περίχωρα της Αθήνας.
Το πρόβλημα που είχαν και τα 2 είναι ότι μόλις ζέσταινε ο καιρός ή σε συνθήκες ασφυκτικού μποτιλιαρίσματος, όπου κινούνταν με πρώτη (δεν σηκώνουν δευτέρα) ανάμεσα στα αυτοκίνητα, άρχιζαν να στάζουν υγρά ψύξης (καυτά) από ένα λαστιχένιο σωληνάκι κάτω από τη σέλα από την αριστερή μεριά, απέναντι από την εξάτμιση.
Η σύσταση του μάστορα ήταν: "άμεση ακινητοποίηση για να μην κολλήσουν και μεταφορά με γερανό στο συνεργείο".
Ούτε ο εξουσιοδοτημένος κατάφερε ποτέ να τα επισκευάσει έτσι ώστε να μην επαναληφθούν οι διαρροές και τελικά παροπλίστηκαν το 2006.
Κατά τα άλλα, έχουν καλή σέλα και τυπικό/φθηνό Ιαπωνικό φινίρισμα, πολύ μαλακές αναρτήσεις και ανεπαρκή φρένα.
Δεν τα συνιστώ σε κανέναν.
Αντιθέτως το (χωματερό)KLX650 έχει άριστο πλαίσιο, ποιοτικές ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και το μοτεράκι του που είναι ροπάτο και δυνατό παίζει στα ίσα εκείνο του XR650 και διαθέτει και μίζα..

Λευκάδιος
23/10/2010, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αταίριαστος
Καμία σχέση δεν έχει το KLX650 με το KLR650 ακόμη και στον κινητήρα.
Το KLR είναι ψόφιο παντού, κροταλίζει χωρίς να πηγαίνει, είναι άδειο από ροπή στις χαμηλομεσαίες, σε αίσθηση είναι πολύ πιό αδύναμο από τα αερόψυκτα XT600E με τους 33 ίππους.
Στη δουλειά μου πήραμε 2 KLR650 το 2004.
Τα οδηγούσαν 4 συγκεκριμένοι οδηγοί στο κέντρο και τα περίχωρα της Αθήνας.
Το πρόβλημα που είχαν και τα 2 είναι ότι μόλις ζέσταινε ο καιρός ή σε συνθήκες ασφυκτικού μποτιλιαρίσματος, όπου κινούνταν με πρώτη (δεν σηκώνουν δευτέρα) ανάμεσα στα αυτοκίνητα, άρχιζαν να στάζουν υγρά ψύξης (καυτά) από ένα λαστιχένιο σωληνάκι κάτω από τη σέλα από την αριστερή μεριά, απέναντι από την εξάτμιση.
Η σύσταση του μάστορα ήταν: "άμεση ακινητοποίηση για να μην κολλήσουν και μεταφορά με γερανό στο συνεργείο".
Ούτε ο εξουσιοδοτημένος κατάφερε ποτέ να τα επισκευάσει έτσι ώστε να μην επαναληφθούν οι διαρροές και τελικά παροπλίστηκαν το 2006.
Κατά τα άλλα, έχουν καλή σέλα και τυπικό/φθηνό Ιαπωνικό φινίρισμα, πολύ μαλακές αναρτήσεις και ανεπαρκή φρένα.
Δεν τα συνιστώ σε κανέναν.
Αντιθέτως το (χωματερό)KLX650 έχει άριστο πλαίσιο, ποιοτικές ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και το μοτεράκι του που είναι ροπάτο και δυνατό παίζει στα ίσα εκείνο του XR650 και διαθέτει και μίζα.. οι κινητηρες των KLX650C-KLR εχουν διαφορες κυριως σε στροφαλο,εκκεντροφορους .η βαση ειναι ιδια οπως και παρομοια η αποδοση. το μιζατο KLX δεν εχει καμια σχεση με το υδροψυκτο xr650,εκει παιζει το μανιβελατο KLX650R με κυλινδρο NICASIL(το μιζατο εχει χιτωνιο)και αν θυμαμαι καλα περιπου 20-25 κιλα ελαφρυτερο βαρος.επισης η μόνη ρυθμιση αναρτησεων στο μιζατο(KLX650C)ειναι η προφορτιση ελατηριου στο αμορτισερ.

Αταίριαστος
23/10/2010, 20:53
Έχεις δίκιο Γιώργο, εγώ αναφερόμουν στο KLX650R...
Πριν από 20 χρόνια ένας φίλος είχε πάρει το KLR650 TENGAI (αυτό με το στρουμπουλό τεπόζιτο), θυμάμαι ήταν τέρας αξιοπιστίας (τότε), με τα χρόνια όμως φαίνεται πως κάπου "χάλασε" η συνταγή...

reinmeister
23/10/2010, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
οι κινητηρες των KLX650C-KLR εχουν διαφορες κυριως σε στροφαλο,εκκεντροφορους .η βαση ειναι ιδια οπως και παρομοια η αποδοση. το μιζατο KLX δεν εχει καμια σχεση με το υδροψυκτο xr650,εκει παιζει το μανιβελατο KLX650R με κυλινδρο NICASIL(το μιζατο εχει χιτωνιο)και αν θυμαμαι καλα περιπου 20-25 κιλα ελαφρυτερο βαρος.επισης η μόνη ρυθμιση αναρτησεων στο μιζατο(KLX650C)ειναι η προφορτιση ελατηριου στο αμορτισερ.

καλα θυμασαι...νικασιλ ειναι...απο τα ομορφοτερα εντουρο ever...ενα βεντιλατερ αν ειχε και μια μιζα θα ταν λουλουδι για καθε μερα...

δυστυχως στην ελλαδα ελαχιστα κυκλοφορησαν...

AUFGEBRACHT
23/10/2010, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
ελα ρε φιλε...:( τοσο χάλια? δεν θελω εξτριμ καταστασεις πια.

θελω ενα να τα κανει ολα, να πω παω χωματοδρομο, και παω.
Δεν λεω το ΚΤΜ ηταν απο τις αδυναμιες μου, αλλα στην εθνικη ηταν μαρτυριο...

Τι να πω........ καλυτερα ενα ΧΤ δηλαδη?

Κατά Βαυαρία μεριά δέν.........;

maintenance
23/10/2010, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Κατά Βαυαρία μεριά δέν.........;

λεφτα δεν..............


:)

XJR_Billy
23/10/2010, 21:44
Φίλε maintenαnce, πάρε μια ΧΤ που τα κάνει όλα και είναι αλεξίσφαιρη.
Και χώμα μπαίνει, και Εθνική πάει και σαν μουλάρι φορτώνεται.
Δεν είναι ΚΤΜ στη δύναμη αλλά δεν θα κολλήσει πουθενά.

Η KLR είναι καλή και αξιόπιστη μηχανή αλλά τη συγκρίνω με την ΧΤ μόνο στο θέμα της φτηνότερης τιμής της. Κατά τα άλλα, η ΧΤ υπερτερεί παντού.

Καλή επιλογή !!:beer: :wave2:

maintenance
23/10/2010, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Φίλε maintenαnce, πάρε μια ΧΤ που τα κάνει όλα και είναι αλεξίσφαιρη.
Και χώμα μπαίνει, και Εθνική πάει και σαν μουλάρι φορτώνεται.
Δεν είναι ΚΤΜ στη δύναμη αλλά δεν θα κολλήσει πουθενά.

Η KLR είναι καλή και αξιόπιστη μηχανή αλλά τη συγκρίνω με την ΧΤ μόνο στο θέμα της φτηνότερης τιμής της. Κατά τα άλλα, η ΧΤ υπερτερεί παντού.

Καλή επιλογή !!:beer: :wave2:

καταλαβες ακριβως τι θελω.

:beer:

LsKostas
23/10/2010, 22:02
το μονο που υστερει το KLR απο το XT ειναι η ευρεση ανταλλακτικων (η Μοτοδυναμικη δεν παιζεται ) και το κοστος τους (λιγο πιο τσιμπημενα)...


Στην αμερικη τα KLR εχουν κανει παταγο , ειναι οτι τα ΧΤ εδω.


Προσωπικα θα διαλεγα KLR 650, εχω και το μικρο του αδερφακι το 250 και δεν φανταζεσαι τι εχει περασει στην Αθηνα :wave2:

XJR_Billy
23/10/2010, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
το μονο που υστερει το KLR απο το XT ειναι η ευρεση ανταλλακτικων (η Μοτοδυναμικη δεν παιζεται ) και το κοστος τους (λιγο πιο τσιμπημενα)...


Στην αμερικη τα KLR εχουν κανει παταγο , ειναι οτι τα ΧΤ εδω.


Προσωπικα θα διαλεγα KLR 650, εχω και το μικρο του αδερφακι το 250 και δεν φανταζεσαι τι εχει περασει στην Αθηνα :wave2:

Όντως, στην Αμερική έχουν κάνει θράυση οι KLR. Η έκδοση όμως που κυκλοφορεί εκεί είναι λίγο διαφορετική απ' τη δική μας, πχ. το τεπόζιτο των 26 λίτρων. Έχει αποδειχτεί όμως αξιόπιστη και σκληρή.

Οι Αμερικάνοι όμως ακόμα κλαίνε που δεν εισήχθησαν οι ΧΤ660 στη χώρα τους.
Αντίθετα, στη Λατινική Αμερική, οι ΧΤ660 κυριαρχούν, χιλιάδες είναι αυτοί που έχουν αντιγράψει τη φημισμένη διαδρομή του Τσε Γκεβάρα.:beer:

vagmakr
25/10/2010, 14:28
Για δες αυτο.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/961627/

Δεν τον ξερω τον ανθρωπο αλλα φαινεται πολυ καλο και με καλη τιμη
:beer: