PDA

View Full Version : Kawasaki Eliminator -Tutorial -HELp



universalgr1
23/11/2010, 11:04
Καλη σας μερα κυριοι!!

θα ηθελα να ρωτησω 2-3 βασικα πραγματα σχετικα με τα classic πια custom μοντελα της Kawasaki.
Tη σειρα Elim. και πιο συγκεκριμενα για τα 2μισαρια και τα 400σαρια.

Ποιες ειναι οι χρονιες παραγωγης τους και μερικα χαρακτηριστικα-προβληματα κλπ κλπ.
Και φυσικα τι μοντιφα επιδεχονται εαν ενδιαφερεται καποιος να δημιουργησει μια ομορφη "συλλεκτικη" custom μοτοσυκλετα.

φυσικα γουγλαρησα να ψαξω αλλα δεν εβγαλα κ πολυ ακρη.

Τα 400ρια φαινονται να ξεκινανε το '86 και να σταματαει η παραγωγη το '92
ομως ακουω πολλους να πουλανε Eliminator 400 μοντ. του '99 ακομα και του 2000. Ισχυει κατι τετοιο??
Επισης το 250αρι δειχνει να σταματει η παραγωγ του το ΄97 κι απο εκει να ξεκιναει το VN250.
Φυσικα κατα τα προηγουμενα πεφτει το ματι μου σε μοντελα που ισχυριζονται οτι εκαναν τα πρωτα τους "βηματα" μετα το 99 σε εκδοση EL250. (εδω υπαρχει κ η εκδοση SE???)

Τελος παντων. Μια διαφωτιση θα με βοηθουσε πολυ.
ΕΠισης ο,τι προαιρεισθε απ'τις γνωσεις σας σχετικα με αυτα.. Μια αποψη ή προταση.. Ο,τιδηποτε..

Εχω βαλει στο ματι 2-3 τετοια αλλα θελω καθοδηγηση.. Και φυσικα ποιο απ΄τα δυο θα αξιζε περισσοτερο σε συγκριση..

Η αναζητηση μου αυτη σχετικα με το ELIMINATOR εχει συναισθηματικες ριζες.
Δεν θελω να επεκταθω, ομως αφορα ενα καλο φιλαρακι που δεν υπαρχει πια.

Το θεωρω φορο τιμης. Δεν θα πω αλλα ομως..
Ας μεινω στην αναζητηση πληροφοριων.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

arakis
29/11/2010, 00:05
Λοιπόν, αγαπητέ:

Είμαι κάτοχος EL250, μοντέλλο '88 (Β). Να ξέρεις πως το 250, δεν εισήχθη ποτέ στην Ελλάδα επισήμως και ό,τι ήρθε, ήταν ήδη μεταχειρισμένο από κάποιον Ιάπωνα. Επομένως, οι ημερομηνίες των αγγελιών αφορούν την έκδοση 1ης άδειας στη χώρα μας και όχι τα πραγματικά της χρόνια!

Η ημερομηνία κατασκευής της, αναγράφεται στο μαρκούτσι του φρένου και στις ζάντες και σ' αυτό να βασίζεσαι κι όχι στο τι γράφουν οι διάφοροι στις αγγελίες τους!

Τώρα, οι μηχανικοί τις αποφεύγουν όπως ο διάολος το λιβάνι, επειδή είναι παλιές και λίγο μανουριάρικες στο σέρβις (όλα είναι πολύ στριμωγμένα) και τις παρουσιάζουν ούτε λίγο ούτε πολύ, ως μια κινητή καταστροφή, χωρίς ανταλλακτικά. Επίσης, κυκλοφορεί και η φήμη πως καίνε φλάτζες κεφαλής αρκετά ευκολα και χωρίς προφανή λόγο.

Ωστόσο, η αγορά βρίθει ανταλλακτικών και μάλιστα τα γνήσια είναι αρκετά φθηνα! Επίσης, ρώτησα πληροφορίες σταματώντας στο δρόμο τρείς διαφορετικούς οδηγούς με eliminator:

Κανένας τους δεν αντιμετώπισε οποιοδήποτε πρόβλημα με τη μοτοσυκλέτα αυτήν σε τέτοιο σημείο, που να μη θέλουν να τις αλλάξουν με άλλη!!

Εξαλλου, ίδιο κινητήρα φέρει και το ninja και το anhello όπου, ουδέποτε αναφέρθηκε πρόβλημα βλαβών ή υπρθέρμανσης περισσότερο από οποιαδήποτε υγρόψυκτη μοτοσυκλέτα!

Απο προσωπική πείρα, είμαι πολύ ευχαριστημένος, το μοτέρ είναι αρκούντως δυνατό (36 ίπποι!) και η οδήγησή της εμπνέει αρκετή ασφάλεια καθώς είναι σταθερή και στρίβει σωστά, τα πόδια είναι καθετα κι όχι μπροστά και το σώμα ελαφρά σκυφτό, θυμίζοντας περισσότερο street παρά τσόπερ. Ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση παρουσιάζει στην πόλη (6 λίτρα/100χλμ) αλλά, 36 άλογα είν' αυτά.

Οι στανταρ φθορές που θα συναντήσεις σε υποψήφιο προς αγορά είναι τα "τελειωμένα" τακάκια, οι φαγωμένοι πολύδισκοι, τα πεθαμένα αμοτρισερ και λάστιχα και στη χειρότερη περίπτωση, καδένα που χτυπάει. Αν τα φτιάξεις όμως, θα αναγεννηθεί η μοτοσυκλέτα και θα τη φχαριστηθείς πολύ!

Αυτά κοντλογίς, για οτιδήποτε άλλο, περιμένω ερωτήσεις:wave2:

universalgr1
29/11/2010, 08:42
Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου!
Βοηθησες πολυ ηδη!!

Κι εγω ειχα ακουσει οτι ηταν παραεισαγωγης τα Eliminator αλλα καποιος συναδελφος στη δουλεια μου ειχε πει πως απ'το 94-95 εγιναν καποιες εισαγωγες και μαλιστα το μοντελο που εισηχθη ηταν λιγακι διαφορετικο (και εμφανισιακα και ο κινητηρας απεδιδε 27 αλογα κι οχι 35 οπως τα Ιαπωνικα)

Παντως και για το προβλημα υπερθερμανσης κι εγω πιστευω πως ειναι μεμονωμενες περιπτωσεις ή απο κακη χρηση του αναβατη.. Περα από ολα τα αλλα η φημη του Eliminator ειναι πολυ καλη. Οι υπολοιπες φθορες ειναι φυσιολογικες.. ---μιλαμε παντα για μηχανες σχεδον 20ετιας!!!
Θα κοιταξω λιγο προσεκτικα τι κυκλοφορει και θα προχωρησω.

Αλλωστε το project που εχω στο μυαλο μου ειναι 80% για να εκπληρωσω μια υποσχεση και 20% για μενα..
Απλα αφου θα μπω στη διαδικασια αποφασισα να δημιουργησω ενα καλο και ομορφο συνολο.. Το οποιο οπως το βλεπω κι οπως ακουω μπορει να γινει και κυρια μηχανη μου!! Γιατι οχι?

Τελος η σταθεροτητα της καθως η θεση οδηγησης μπαινουν στα +++ Κατι τετοιο μου κανει απιστευτα!

Και παλι ευχαριστω.. Σιγουρα θα ρωτησω περισσοτερα οταν ολοκληρωθει η αγορα..
Καλημερες!!!!

:wave2:

arakis
29/11/2010, 16:59
Παρακαλώ,
καλώς σε πληροφόρησε ο φίλος σου: Η Ελληνική αντιπροσωπία είδε κι απόειδε και αναγκάστηκε να εισάγει κάποια μοντέλλα ώστε να πάψει να έχει διαφυγόντα κέρδη. Ωστόσο, δεν ξέρω αν ήταν της ίδιας ποιότητας με τα Ιαπωνικά. Επίσης, κυκλοφόρησε ως μεταχειρισμένο και το californian που προορίζετο για την Αμερική και ξεχωρίζει απ' το φέρινγκ γύρω απ' τον προβολέα και την πλαστική καρίνα κάτω απ' το μοτέρ.

Στο ζήτημα της υπερθέρμανσης πάντως, επειδή ασχολήθηκα πολύ και στο Kawasaki bikers, ένας ψαγμένος και ακριβής στο λόγο του μηχανικός μου είπε πως έχουν μιαν ευαισθησία και θέλει παρακολούθηση ο θερμοστάτης, η ποιότητα του παραφλού και η καθαριότητα του κυκλώματος ψύξης ώστε να είναι πάντα ΟΚ. Συγκεκριμένα, μου εξήγησε πως το ψυγείο του Anhello χωράει 1.9 λίτρα παραφλού ενώ του Eliminator, μόλις 0.9! Αυτό πρακτικά σημαίνει πως ειδικά τις πολύ ζεστές μέρες, χρειάζεται προσοχή.

Εγώ πάντως, με τις βρωμοζέστες του Ιουλίου στη Θεσσαλονίκη του Ζορρό, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, ειδικά αφού καθάρισα καλά το ψυγείο που ήταν ουσιαστικά, φραγμένο με λάσπη και πετραδάκια. Αυτό συμβαίναι επειδή είναι κοντό το μπροστινό φτερό και η ρόδα εκτοξεύει τη λάσπη, κατευθείαν στο ψυγείο. Ε, μετά πως να μην υπερθερμανθεί;

Α, ξέχασα κι έναν γείτονα που είχε το παράπονο πως κατέβηκε μ' αυτό στην Αθήνα με καμένη φλάτζα και όταν γύρισε Θεσσαλινίκη (πάλι με αυτό) ....έμεινε:lol: !!

Τι δεύτερη; Πρώτη και καλύτερη! Σκυλί!
Περίπου σε τι ποσό προσανατολίζεσαι; Φλερτάρω Enfield τελευταίως και ίιισως να την έδινα τη δική μου σε κάποιον που θα τη σεβαστεί και θα την προσέχει, καθώς έχω κάνει αρκετή προσωπική δουλειά επάνω της:



http://www.facebook.com/#!/photo.php?fbid=1556341040189&set=a.1244364240964.36495.1585110297

universalgr1
30/11/2010, 09:27
Εχεις πμ φιλε μου!:wave2:

universalgr1
10/12/2010, 12:20
Kατεληξα τελικα σε ενα Eliminator 400cc!!

Ειναι σε μετρια κατασταση αλλα γενικα μια χαρα.. Δηλαδη προς στιγμην δειχνει να μην εχει καποιο σοβαρο προβλημα..

Φυσικα θελει επειγοντως καθαρισμα και ρυθμιση τα carbs γιατι δεν πολυκραταει ρελαντι..
και μαλλον παω και για μπαταριουλα καθως αυτη ειπε ο πωλητης πως την αλλαξε το καλοκαιρι αλλα στεγνωνει απο υυγρα συνεχεια..

Εχω ομως μια ερωτηση.. Επειδη δεν εχει δεικτη βενζινης ειπε ο πρωην ιδιοκτητης οτι μηδενιζει τον μικρο χιλιομετρητη και υπολογιζει μεχρι 110-120 χλμ. Μετα λεει να προσεχω γιατι η ρεζερβα δεν παιζει..

Το ντεποζιτο παιρνει 13 λιτρα.. Δηλαδη για να καταλαβω.. εχει καταναλωση 10 λιτρα/100χλμ?????
Μηπως η τροφοδοσια δημιουργει αυτο το θεμα?? κι οταν ρυθμιστουν τα καρμπυρατερ θα εχει διαφορα??

Οσοι πιστοι να δωσουν μια γνωμη για το θεμα.. Θα ειμαι ευγνωμων..

:wave2:

John Steed
10/12/2010, 20:29
Έτσι υπολόγιζα τη βενζίνη στο παλιό μου αυτ/το, που δεν είχε ένδειξη ρεζέρβας.


Όταν το σουλουπώσεις και αρχίζεις να το μαθαίνεις, θα σχηματίσεις δική σου γνώμη...

Δεν είναι πρόβλημα, απλά μέχρι να μάθεις την κατανάλωση που έχει με τον δικό σου τρόπο οδήγησης, έχε κι ένα φακό μαζί σου να ελέγχεις τη βενζίνη στο τεπόζιτο.

Εγώ μέχρι να μάθω την κατανάλωση του αυτ/του μου, έμεινα 4-5 φορές από βενζίνη...

:wave2: :wave2: