PDA

View Full Version : ατιμη χοντα...



Σελίδες : 1 [2] 3

vassilis88
25/11/2010, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias

Σε λίγο θα μας πείς ότι διαλέγουμε μηχανές σύμφωμα με τα test των περιοδικών. Πάρε S1000RR τότε με δώρο τις μπιέλες στα 6000 χιλιόμετρα.


δν το βγαζουν τυχαια πρωτο ολα τα περιοδικα .. κ στο ευρωπαικο σουπερστοκ πηρε 7/8 νικες .. δν θυμαμαι καλα, αλλα νομιζω εχασε μονο τον τελευταιο αγωνα. κ δε θα λεγε κανεις το berger αργοτερο του badovini!

το σουπερσπορ μηχανακι στην τελικη δν ειναι φτιαγμενο για να βγαζει 200.000 χλμ

κ αμα ηταν κ τοσο πια καλο γιατι το κοψε κ απ τα wsbk? εφοσον εβγαινε στην παραγωγη μεχρι το 2006 αν δν κανω λαθος, αν η χοντα ή ο τεν κατε πιστευε οτι ειχε περισσοτερες πιθανοτητες μ αυτο θα εβαζε το βερμιουλεν κ τον τοσελαντ να τρεχουν με vtr.. δν νομιζω οτι τιθεται θεμα συγκρισης ειτε σε πλαισιο ειτε σε μοτερ με το νεο cbr

boussias
25/11/2010, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Nταξ, ας αφησουμε τα τεστ των περιοδικων με χρονομετρα και τα νουμερα και ας παμε στο ματι του καθενα που "κοβει" στα Μεγαρα τα μηχανακια...

Το εμεις οι ελληνες κλπ που λες δεν το πιανω, ξενα περιοδικα παραθετω. Οχι αποψη που εχω με το ματι. Ουτε καν τη δικη μου εμπειρια απο την οδηγηση της συγκεκριμενης μοτοσυκλετας δεν παρουσιασα, γιατι μπορει να μη λεει τιποτα σε κανεναν. Τωρα αυτα που λες για Καλιφορνια και ιστοριες, αλλη δουλεια δεν ειχαν οι εκπαιδευτες να κυνηγανε μαθητες με τα μηχανακια...

Και ναι εχω οδηγησει και SP2 αγωνιστικο (ελληνικο) στις Σερρες και RSV factory σε Μεγαρα και Σερρες 1098R και ΚΤΜ RC8R. Εσυ?

Τωρα βεβαια παλι παρε ενα SP2, ριξε 8 χιλιαρικα και ελα να τα μετρησουμε στη πιστα.
Και θα γυρναει και πιο γρηγοπρα και απο 1098R...να το πεις στη Honda να το ξερει γιατι ιδρωνει να το πιασει με το 1ΚRR, ας βγαλουν αο τις αποθηκες τα VTR που εχουν απο το 2002, μπας και δουνε ασπρη μερα...

Τσακο και συ μια μπυρα:beer:

VTR SP2 έχω και Agusta F4.
1.03 σταματάει το lap timer στα Μέγαρα χωρίς να το πιέζω και με τελειωμένο μπροστινό. Δεν το έχω δοκιμάσει με το καινούργιο μπροστινό ακόμη. Με Θεωρώ μέτριο οδηγό btw.

998S Final edition έχω οδηγήσει, απίστευτο μηχανάκι. Είχε και 8000 ευρώ παραπάνω όμως (τα αξίζει).
Αυτό που θέλω να πώ είναι μην κολάτε στις μάρκες, όλες οι μηχανές έχουν να δώσουν κάτι.

Το VTR μετά απο 3 χρόνια συμβίωσης μπορώ να πω ότι είναι το μοναδικό μηχανάκι με τόσες δυνατότητες. Αρκεί να έχεις λεφτά γιατί θέλει ένα σκασμό για να δείξει τι κάνει.
Η διαφορά είναι ότι τα Ducati πάνε απο μαμά (γι' αυτο και η διαφορα τιμής) ενώ το άλλο χρειάζεται αρκετές αλλαγές. Μην ξεχνάτε ότι πληρώνεις παίρνεις. Δεν μειώνω την άποψη σας , η αλήθεια είναι στην μέση.


:beer:

boussias
25/11/2010, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
που να το τουμπανιασεις κιολας το βιτιαρ, δε θα σε φθανουν οι εκπαιδευτες ουτε στο level4...:lol:

Οι μπυρες δικες μου...:beer:

:beer: στο Level 666


:rotflmao:

boussias
25/11/2010, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
δν το βγαζουν τυχαια πρωτο ολα τα περιοδικα .. κ στο ευρωπαικο σουπερστοκ πηρε 7/8 νικες .. δν θυμαμαι καλα, αλλα νομιζω εχασε μονο τον τελευταιο αγωνα. κ δε θα λεγε κανεις το berger αργοτερο του badovini!

το σουπερσπορ μηχανακι στην τελικη δν ειναι φτιαγμενο για να βγαζει 200.000 χλμ

κ αμα ηταν κ τοσο πια καλο γιατι το κοψε κ απ τα wsbk? εφοσον εβγαινε στην παραγωγη μεχρι το 2006 αν δν κανω λαθος, αν η χοντα ή ο τεν κατε πιστευε οτι ειχε περισσοτερες πιθανοτητες μ αυτο θα εβαζε το βερμιουλεν κ τον τοσελαντ να τρεχουν με vtr.. δν νομιζω οτι τιθεται θεμα συγκρισης ειτε σε πλαισιο ειτε σε μοτερ με το νεο cbr
Μα αυτό λέει και Αντώνης... Χαρταετό πετάνε στην Honda......

:beer:

boussias
25/11/2010, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μπουσια δε ξερω για το βιτιαρ δε το εχω οδηγησει και ποτε...αλλα ακομα και με το 998 συγκρινομενο, ηταν χειροτερο...το οποιο επισης μια χαρα εχει αντεξει στο χρονο, και στο οποιο επισης ειναι πολυ ευκολο, και βαρος να ριξεις, αλλα και μοτερ να πειραξεις, μια και σηκωνει πολυ γαργαλημα...

Πάνο μου και τα 2 έχω οδηγήσει, άλλη φάση το Ducati δεν συγκρίνεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι το VTR δεν είναι καλό.

Δές αυτό σελίδα 11 τέλος -12 αρχή:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=80480&perpage=15&pagenumber=11

boussias
25/11/2010, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
δν το βγαζουν τυχαια πρωτο ολα τα περιοδικα .. κ στο ευρωπαικο σουπερστοκ πηρε 7/8 νικες .. δν θυμαμαι καλα, αλλα νομιζω εχασε μονο τον τελευταιο αγωνα. κ δε θα λεγε κανεις το berger αργοτερο του badovini!

το σουπερσπορ μηχανακι στην τελικη δν ειναι φτιαγμενο για να βγαζει 200.000 χλμ

κ αμα ηταν κ τοσο πια καλο γιατι το κοψε κ απ τα wsbk? εφοσον εβγαινε στην παραγωγη μεχρι το 2006 αν δν κανω λαθος, αν η χοντα ή ο τεν κατε πιστευε οτι ειχε περισσοτερες πιθανοτητες μ αυτο θα εβαζε το βερμιουλεν κ τον τοσελαντ να τρεχουν με vtr.. δν νομιζω οτι τιθεται θεμα συγκρισης ειτε σε πλαισιο ειτε σε μοτερ με το νεο cbr

Αφού τα έχουμε πει το μηχανάκι σκοτώνει, δεν είμαι αντίθετος σε αυτό. Απλά περιμένω να μπορεί να βγάζει καμια 20.000 χιλίομετρα.

DrEvil
25/11/2010, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Δές αυτό σελίδα 11 τέλος -12 αρχή:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=80480&perpage=15&pagenumber=11

:a8: :a8: :a8: :a8: :a8:

p@nos
25/11/2010, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Πάνο μου και τα 2 έχω οδηγήσει, άλλη φάση το Ducati δεν συγκρίνεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι το VTR δεν είναι καλό.

Δές αυτό σελίδα 11 τέλος -12 αρχή:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=80480&perpage=15&pagenumber=11


δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι το βιτιαρ ειναι κακο...

απλα, παιρνοντας αφορμη απο το ποστ του ρειν, δηλαδη ποσο φανταστικο ειναι το vtr...οταν μιλαμε για μια μηχανη, που ναι μεν ενιανι φανταστικη, αλλα για να μπορει να φτασει τα υπολοιπα, πρεπει να κρατησεις μονο το πλαισιο και το ψαλιδι και ολα τα υπολοιπα να τα αλλαξεις, σκατα κορυφη ειναι...δεχομαι το οτι μπορει να το γουσταρει απειρα καποιος, αλλα οχι και το οτι ειναι κορυφη και μαλιστα κορυφων...οταν τα αντιστοιχα μαλιστα της εποχης, ηταν καλυτερα...

επισης μιας και ο ρειν αναφερει ακαμψιες...αυτο ειαν σχετικο...μπορει καποιο παλιοτερο πλαισιο(σε συγκεκριμενες περιπτωσεις) να εινια πιο ακαμπτο απο ενα πιο καινουριο...μιλαμε ομως για ενα πλαισιο, που ειχε να διαχειριστει +50 κιλα, οποτε λογικη η αυξημενη ακαμψια, και βαρος φυσικα, τα οποια ομως μπορει να οδηγουσαν τελικα, λογω καταπονησεων, σε πιο μαλακο συνολο...



το ντουκατι το ανεφερα λογο προσωπικης λοξας αλλα και προσωπικης εμπειριας, μια και εχω οδηγησει s final edition(γαμω την κοινωνια μου:bawl: :bawl: :bawl: ) και μαλιστα οπως ειπα, και αντεχουν, και μο&ν@ροι ειναι, και γαργαλιουνται τα μοτερ, φτανοντας ευκολα τα 160 αλογα χωρις να χανεις τιποτα απο αξιοπιστια...και στην τελικη, μολις το βαρεθεις, το βαζεις στο σαλονι σου να το χαζευεις εσυ και οποιος περναει

εξ αλλου, την διαφορα παντα θα την κανει ο οδηγος...και οχι το μηχανακι...οποτε δεν αξιζει να ασχολουμαστε τοσο...

reinmeister
25/11/2010, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc

Φιλε Rein, σε παρακαλω να βρεις ενα τεστ οπου το VTR, με τους καθρεφτες οπως εβγαινε, περναει τα μηχανακια της εποχης του...δε θα βρεις γιατι δεν επαιζε το σεναριο...2 παραθεσαμε εδω και στα 2 πατωσε.
Η μηχανη αυτη απο στοκ ηταν ενα λεωφορειο και μονο μετα απο πολυ εξελιξη και αφου το HRC το ειχε παρει πατριωτικα καταφερε να παρει 2 πρωταθληματα στη καριερα της στις πιστες, το 2000 και το 2002. Δηλ μαλλον την εσπειραν παρα εσπερνε, καθοτι η Ducati με τις διαφορες εκδοσεις του 916 και την εξελιξη τους, η βιοτεχνια δηλ. του τοτε, καταφερε να παρει συνολικα 7 η 8 πρωταθληματα, δεν θυμαμαι ακριβως. Ναι ηταν ποιοτικη σε ολα της, ναι μπορει να την εχεις 20 χρονια και να μη χαλασει, αλλα αμα θελω ποιοτητα παω στα Costa Boda...

Τωρα για τα πλαισια παλι, δεν μπορω να βαλω φωτογραφιες αλλα που θα παει, θα το στρωσουν το φορουμ, για να δουμε το πλαισιο του VTR αλλα και του ΖΧ 7 συγκριτικα με ενα πλαισιο σημερινο, απο CBR, ΖΧ ή οτι αλλο θελετε. Οι διαφορες βγαζουν ματια, απλα με μια φωτο θα πεις το ενα καλαμακι και το αλλο μπετον. Η τεχνολογια προχωραει Rein και καλο ειναι να νοσταλγουμε μηχανακια της εποχης μας, που μας στοιχειωσαν τα ονειρα (δε λεω οτι εισαι παππους ετσι?, απλα εισαι λιγο αρχαιοκαπηλος εδω που τα λεμε:lol: ), αλλα το να ισχυριζεσαι οτι θα στησεις μοτο 4 γενιες πισω να περασει τις συγχρονες, ε, ειναι ουτοπια. Δεν γινονται αυτα, εκτος αν πεισεις κανα συνταξιουχο του HRC να αφησει το ψαρεμα και να μαζεψει αλλους 4-5 μαζι με μερικες εκατονταδες χιλιαδες $, να στησουν κατι που θα μοιαζει με VTR μονο στο λογοτυπο.

Τωρα για το ζητημα του Choy που θετεις, δεν επρεπε εσυ ιδιαιτερα να τα λες αυτα...αλλιμονο Rein αν αυτοι οι χρονοι γινονταν απο το πουθενα και ξαφνικα. Ειναι σα να μου λες θα ανοιξει ενας τυχαιος συνεργειο και θα τουμπανιαζει τα Hayabusa στα 220 αλογα, ε δε γινονται αυτα. Ο τυπος μπορει να καβαλησε μηχανη προ 5ετιας, αλλα εχει τρεξει πανευρωπαικο, εχει προπονηθει πολυ, εχει ΟΜΑΔΑ πολυ οργανωμενη και επισης δεν τον νοιαζουν τα λεφτα, αν με πιανεις.
Ο Swantz παλι που ειναι παγκοσμιος, γυρισε στο 1.25 και οχι 1.23. Σιγουρα μπορει να το κανει, ακομα και τωρα, αν σκεφτεις οτι το χρονο τον εκανε με τα φλας και μονο με racing λαστιχα, αλλα μιλαμε για μια μορφη των αγωνων, μια ταλενταρα απο τις λιγες.



http://www.motorcycle-usa.com/9/795/Motorcycle-Article/2004-V-Twin-Shootout-Conclusion.aspx

χωρις να χρειαστει να το πολυψαξω...με καθρεφτοφλας που το θες,παροτι ειναι αφελες ειδικα εσυ να κρινεις ενα μηχανακι στην εντελως στοκ μορφη του...

ειλικρινα σταματα να το λες λεοφωρειο, αστητο κλπ. διοτι εκτιθεσαι,μια και ξερεις καλα οτι το στησιμο ειναι στα χερια του εκαστοτε μηχανικου εφ οσον ειναι καλη η βαση...

αναφορικα με την βαση τωρα...

ποια εξελιξη και ποιον πατριωτισμο λες? το 2000 ηρθε απο το πουθενα και πηρε παγκοσμιο στην πρωτη του χρονια...3 χρονια ετρεξε και τα 2 πηρε τα παγκοσμια...

μια απο τα ιδια στο ama...ακομη και 8ωρο κερδισε...

μιλαμε για την πρωτη και μονη ουσιαστικα κινηση της honda στα v2 , εναν κινητηρα πανω στον οποιο δεν ειχε την παραμικρη πειρα κοντρα στην ducati που φτιαχνει μονο v2 εδω και 30 χρονια...

ειναι ξεκαθαρο το ξεβρακωμα νομιζω...

το πως και το γιατι των πρωταθληματων της ducati εχει συζητηθει ιδιαιτερα εκτενως πολλες φορες οποτε δεν θα σταθω σε αυτο...το μονο που θα πω ειναι για τα πρωταθληματα απο το 2002 και μετα στα οποια η ducati ηταν η μονη ουσιαστικα εργοστασιακη sbk με 5απλασιο κοστος εναντι ολων των υπολοιπων ιδιωτικων Ι4 συμμετοχων...για να μην μιλησω για το τι εγινε μολις ασχοληθηκαν λιγο σοβαρα οι ιαπωνες...

"θελουμε 2500cc μοτερ αλλιως θα φυγουμε" κι αλλα τετοια γκομενικα...οσο συνεφεραν οι κανονισμοι ηταν μια χαρουλα ομως...

το κατα ποσο μπορει ενα vtr και να παιξει με τα συγχρονα(στην ελλαδα ε) το εχει αποδειξει ο μπουστας με τους χρονους του με το μιλλε...και μην μου πεις οτι το μιλλε ειναι πιο εξελιγμενο μηχανακι γιατι θα γελασει καθε πικραμενο χειλι...το κατα ποσο μπορω να το στησω εγω ειναι κατι δεν αποδεικνυεται γραπτως οποτε το ξεπερναμε,για την ωρα τουλαχιστον...

στο θεμα πλαισιων το "οπτικο" που χρησιμοποιεις ως επιχειρημα ,πολυ απλα ειναι ανυποστατο,διοτι ειναι ενας μονος απο 1000 παραγοντες με βαση τους οποιους κρινεται ενα πλαισιο...αλλα βαλε και θα επιχειρηματολογησω επι των φωτογραφιων...

επιμενω στο θεμα οδηγων...τον μπουστα δεν θα τον πιασω μια και η εξελιξη του σε επιπεδα ελληνικου πρωταθληματος,οπως ξερεις ,του ειναι παντελως αδιαφορη εδω και 15 χρονια...συν τοις αλλοις εχει γερασει...εφ οσον κερδιζει κι ετσι στα παλια του τα παπουτσια οι χρονοι...

θα σταθω το οτι εδω και 5-6 χρονια οι χρονοι ειναι περιπου ιδιοι...και δεν φταινε οι μηχανικοι σε αυτο...οσο αχρηστοι ηταν προ 5αετιας ειναι και τωρα...τα μηχανακια ομως εξελισσονται,αλλα αυτη την εξελιξη δεν την βλεπουμε στις σερρες...

σιγουρα ο τσοι δεν ειναι τυχαιος ,αλλα το οτι με ελαχιστη πειρα στις σερρες κανει καλυτερο χρονο απο ανθρωπους που εδω και 10 χρονια τρεχουν συνεχεια στην ιδια πιστα,ειναι τουλαχιστον αστειο...

ο σβαντζ εκανε βολτα στο 1.25 με φουλ στοκαδουρα και ειπε οτι η πιστα ειναι για 1.17...τον πιστευω...

το θεμα δεν ειναι το τελεντο του τσοι η του σβαντζ,αλλα οι δυνατοτητες της πιστας και κατα ποσο τις εκμεταλευονται οι ντοπιοι οδηγοι...

στο θεμα μηχανικων ,επιβεβεβαιωνεις τα λογια μου...

ευχομαι να κλεισουμε καποια στιγμη τα παραπανω ζητηματα για να μπορεσω επιτελους να γραψω για τα χαλια της χοντα την τελευταια δεκαετια...

Allst@rf
26/11/2010, 00:10
δε θα ήταν καλά να έβαζες και το τρακ τεστ που είχε γίνει;

boussias
26/11/2010, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
ε δεν το λες και ευκολο να χασει 35 κιλα που διαφερει απο ενα 1198R περαν των ιππων :eek:

Μια χαρά τα χάνει:

DURBAHN (http://shop.durbahn.de/shop/en/bikes/Honda_-_SP2__and__RC51)

Ιznogood
26/11/2010, 07:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Δές αυτό σελίδα 11 τέλος -12 αρχή:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=80480&perpage=15&pagenumber=11

:eyepop: ...:a19:

dimdoc
26/11/2010, 07:59
Βρε Rein, δουλευομαστε μεταξυ μας? Γιατι ή δουλευομαστε, ή δεν καθησες να διαβασεις καν το τεστ που παρεθεσες και πηγες κατευθειαν να δεις τη καταταξη..
Λοιπον το τεστ που παρεθεσες ειναι ενα τεστ δρομου, οχι πιστας, οπου εχουν ληφθει μεταξυ αλλων υποψη η πρακτικοτητα, η ανεση, η φιλικοτητα στο δρομο, ακομα και η χωρητικοτητα του αποθηκευτικου χωρου κατω απο τη σελα καθως και η ανεση του συνεπιβατη...!!!!!

The RC51 makes riding on public roads a little more comfortable. While the other two are unquestionably race replicas, Honda's racer has been prepped with real world amenities that simply can't be ignored. For starters, the RC51 offers up ample storage space in the rear cowling for a few assorted sundry items that both the Aprilia and Ducati can't. Removal of the plastic lid reveals a space large enough for a tool kit, a camera, license and registration. Moreover, the rear cowling can be removed and a passenger seat can be added so a significant other can enjoy the open road too.

Τωρα αν θες να κανουμε τεστ σκουτερ δεν χω κανενα θεμα, αλλα ας ανοιξουμε ενα αλλο ποστ να μιλησουμε ποσα κρανη χωρανε κατω απο το SH 300...ναι στη πρακτικοτητα και στη μεταφορα συνεπιβατη βγαινει πρωτο το VTR, αναμεσα στα ιταλικα δικυλινδρα...

To ιδιο περιοδικο που παρεθεσες ομως εχει μια βδομαδα μετα τις ιδιες μοτοσυκλετες στη πιστα...εδω βγαινει παλι τελευταιο...!!!!!

http://www.motorcycle-usa.com/9/778/Motorcycle-Article/2004-V-Twin-Track-Test-Conclusion.aspx


Third Place Honda RC51

Honda's superbike won the street portion of the test, but it didn't quite stand as tall as the competition on the track. The glaring difference was the Italian duo's expensive Öhlins suspension which outclassed the Honda's Showa components


και για τις 2 αλλες μοτοσυκλετες

Second Place - Aprilia Mille Factory

For the cynics in our group, the glass was half empty because it lacked a bit of mid-corner stability, friendly riding manners, and a rear brake. For the other contingent of testers the glass was half full thanks to an aggressive temperament, razor-sharp handling, and its Italian exotica factor. Ultimately, the Mille is judged on what its rider expects of a track bike. Some love it, like Chamberlain and Mitchell who gave the Mille Factory the highest marks; some don't.

Winner Ducati 999S

We simply have no choice but to declare the Ducati 999S the winner of our 2004 V-Twin track shootout, even if it comes with the highest price tag. There is no other V-Twin-powered machine we'd rather navigate a racetrack on than the S version of Ducati's Triple-nine.

Εδω για την αντικειμενικοτητα του πραγματος να σημειωσουμε οτι το VTR σε αυτο το τεστ του 2004 ηταν το φθηνοτερο απο τα αλλα δυο με διαφορα. Δεν ηταν ομως παντα ετσι, οταν πρωτοβγηκε ηταν κατα πολυ ακριβοτερο, απλα το 2004 ηταν η τελευταια χρονια παραγωγης του μοντελου και η Χοντα ηθελε να ξεπουλησει...
Το μοντελο δεν ηρθε καθολου απο το πουθενα, ηρθε επι τουτου και φτιαχτηκε για να κερδισει την Ducati στους αγωνες οπου τους ειχε ξεβρακωσει με το 916.



Παμε λιγο σε Πανελληνιο και χρονους που αναφερεις. Προτεινω αν ασχολεισαι ή θελεις να ασχοληθεις οντως με ελληνικους αγωνες, να εμβαθυνεις λιγο περισσοτερο. Οι μηχανες εξελιχθηκαν και οι οδηγοι με το οποιο επιπεδο εχουν το πηραν αυτο το κατι παραπανω. Μη κοιτας μονο τον χρονο του πρωτου. Πλεον εχουμε 6-7 οδηγους στο 1.20. Αυτο παλια δεν υπηρχε, ηταν ο Μπουστας, ο Συνιωρης και οι αλλοι 3-4 δευτερολεπτα πισω. Τωρα ειναι μαζι στο ιδιο ενα με εναμιση δευτερολεπτο.
Απο τον τελευταιο αγωνα στις Σερρες


MARTIN CHOY 1.19.701
ΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΣΤΑΣ 1.20.293
ΚΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΟΝΤΟΜΑΡΟΣ 1.20.513
ΣΑΚΗΣ ΣΥΝΙΡΗΣ 1.20.424
ΜΑΝΛΗΣ ΣΤΡΑΤΑΣ 1.21.308
ΦΤΗΣ ΤΣΑΛΙΚΗΣ 1.21.699
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΤΣΟΥΛΑΣ 1.21.692
ΣΠΥΡΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΖΟΣ 1.21.921
ΒΑΣΙΛΗΣ ΓΕΡΑΚΙΤΗΣ 1.24.080
ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΟΥΡΗΣ 1.25.612

Αυτοι οι οδηγοι που ειναι στο .20 και στο .21, απο δω και περα χρειαζονται οχι μονο χερια, που αναμφισβητητα εχουν, αλλα οργανωμενη ομαδα και γατο μηχανικο. Ο οποιος οχι μονο θα στησει τη μηχανη, αλλα θα μπορει να διαβασει τη τηλεμετρια, να ψαξει τα 2-3-5 αλογα παραπανω και να δωσει στον οδηγο του αυτο το κατι τις για να κατεβει αυτο το μισο ή ενα δυετερολεπτο. Ειμαστε κοντα στα ορια της πιστας, ακομα και αν δεχθουμε οτι γινεται το 1.18, αυτο θελει πλεον αλλα πραγματα για να το φτασεις. Θελει κατι παραπανω απο χερια και ψυχη, γιατι αυτο οι αναβατες αυτοι το εχουν. Θελει υποστηριξη απο σοβαρη ΟΜΑΔΑ.
Δεν αντιλεγω οτι θα υπαρχουν στο εξωτερικο τελανταρες που και με αυτες τις μοτο θα μπορουν να κατεβασουν, ομως περαν του ταλεντου τους θα ειχαν στη πορεια τους υποστηριξη απο γατους μηχανικους και θα εχουν μαθει να δουλευουν αλλιως μεσα στη πιστα, αν με πιανεις...

dimdoc
26/11/2010, 08:15
Φιλε boussias η μοτο που εχεις φτιαξει ειναι φανταστικη και δειχνει ανθρωπο που και γνωσεις εχει και μερακι. Σιγουρα θα ειναι πολυ καλη και στη πιστα, αν στηθει σωστα, γιατι τα εξαρτηματα υπαρχουν, αλλα το 999R ή το 1098R πολυ δυσκολα θα τα δει απο κοντα.

Και επειδη νομιζεις οτι εχω κολλημα με τα ιταλικα η οτιδηποτε αλλο, η μηχανη που εχω τωρα ειναι Honda 1KRR 2008, και στο παρελθον ειχα στη κατοχη μου μοτο απο ολες τις μαρκες εκτος απο Kawasaki και Agusta. Δεν εχω κανενα κολλημα με καμια εταιρια, οταν βγαζουν καλες μοτο και ειμαι για αγορα, προχωραω να παρω αυτο που μου αρεσει και πιστευω οτι θα παει καλα στη πιστα ή στο δρομο, αναλογα.

p@nos
26/11/2010, 09:16
ρε παιδια...ας πουμε...το θρεντ, υπαρχει για την ''ατιμη'' χοντα...που εχει σταματησει να βγαζει σοβαρα μηχανακια...και μιλαμε για το πιο σοβαρο μηχανακι της...που γινεται σοβαρο...αμα το παρεις και του ριξεις 10.000...δηλαδη ποιο δε θα γινει σοβαρο?και φειζερ αν παρεις και του ρξεις τοσα τουμπανο θα γινει...


μηχανακια τουμπανα, και στημενα μαλιστα υπαρχουν πολλα...απο ιδιοτες μαλιστα...και δε το ξερει κοσμος αυτο...ουτε στη βουτα συχναζουν, ουτε παιρνουν παραμασχαλα τρακ ντει...

πχ, εδω στην πατρα, υπαρχει 999 ΤΟΥΜΠΑΝΟ, με πλαισιο/ψαλιδι απο 999RS(οσοι ξερουν τι ειναι το rs, καταλαβαινουν)...φυσικα για να εχει το πλαισιο που σας λεω, φανταστειτε τι αναρτησεις και φρενα εχει(της μαρκας που φανταζεστε ειανι, αλλα οχι η εκδοσεις που φανταζεστε...)
οσο για το μοτερ...αντε γεια...


αλλα εχει νοημα να συγκρινεις αυτο το μηχανακι, που εχουν αλλαχτει τα παντα, με κατι αλλο?ΚΑΝΕΝΑ...

sapila racing
26/11/2010, 09:39
Η Honda θα το φτιάξει το 1000ρι V4 και πιστευω οτι σε 2 χρόνια θα είναι στην παραγωγή.
Θα είναι ακριβό όμως και θα αρχίσουν οι γκρίνιες πάλι. :rolleyes:

Το VTR δεν συμβαδίζει με τα σχεδιαστικά στανταρ της Honda και δεν καταλαβαίνω γιατι κολλήσατε εκει. Ηταν καλό, είναι αυτό που είναι, αλλά η Honda δεν ειχε καμμιά διάθεση να φτιάξει τέτοιο μηχανάκι.
Απλά αναγκάστηκε να το φτιάξει για να παρει πρωτάθλημα, μια και οι κανονισμοί τότε δεν της έπέτρεπαν να το πάρει με το V4.
Η Honda προτιμούσε 1.000.000 φορές να ξανακερδίσει με το RC45 (πήρε μονο ενα το 97 με τον Kocinski) κι άλλα πρωταθλήματα όπως είχε κερδίσει παλιότερα με το RC30, παρά με το V2.
Βγάλτε τις παρωπίδες και κοιτάτε και λίγο πιο μακριά.

Nαι εγω το είπα αυτό. :rotflmao:

:beer: :beer:

Allst@rf
26/11/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


Nαι εγω το είπα αυτό. :rotflmao:

:beer: :beer:


:rotflmao: :rotflmao:

εισαι "αρχαιολαγνος" και χαιρεσαι δηλαδης?

reinmeister
26/11/2010, 10:21
δεν συνεννοουμαστε...

εβαλα το τεστ για να σταματησεις να μιλας για λεωφορεια κλπ τραγελαφικα...ακομη και στην πιστα τα πηγε μια χαρα συγκρινομενο με μηχανακια full ohlins...το λεει και το κομματι που παρεθεσες...

πριν μου λεγες οτι τον επινε απο τις ντουκες και τωρα μου λες οτι το βγαλε η χοντα για να μαμησει τους ντουκους...οπως και εγινε δηλαδη...

ελεος ρε φιλε ειλικρινα...αν θες απλα να σου πω οτι εχεις δικιο πες το μου να τελειωνουμε,να μην καθομαι και γραφω τσαμπα...


να εμβαθυνεις εσυ περισσοτερο dim...διοτι μολις "ανακαλυψαν" τα γατονια,οδηγοι και μηχανικοι τα dunlop κατεβασαν 1-1.5 δευτερολεπτα κατω τους χρονους τους...αλλιως παλι 2-3 πισω θα ηταν απο τους πρωτους...τιποτα δεν αλλαξε λοιπον...δυο τρεις μονο μπορουν να οδηγησουν,ανεξαρτητα συνθηκων, στο 21...ολοι οι αλλοι κανουν βολτα...

εγω χτυπιεμαι για τα dunlop εδω και 10 χρονια...αλλα ολα τα "τιμονια" επρεπε να τα δουν να δουλευονται απο γρηγορο(τσοι) για να πειστουν...

απλως χωνεψε το οτι το ελληνικο πρωταθλημα ειναι για τον πεο και σε αυτο φταινε ολοι...πλην εμου φυσικα που δεν ασχολουμαι...

biglebowski
26/11/2010, 11:37
Κοιτα...για τον πεο βασικα ειναι ολη η χωρα οποτε μη περιμενεις απο ενα περιθωριακο αθλημα να διαπρεπει..
Με τα μεσα που διαθετουμε κ την γενικοτερη απαξιωση ακομα και απο ατομα γνωστες σαν κ σενα,κ παλι μια χαρα ειμαστε.
Απο κει κ περα κ οσο αφορα τους χρονους..Εχεις δικιο για τα dunlop,βοηθησαν να βγουν χρονοι στους δευτεραντζες κουλους οπως τους λες οδηγους.Αλλα μη ξεχνας οτι κ οι πρωτοκλασσατοι dunlop φορανε,γιατι δεν κατεβασαν κ αυτοι αναλογα?
Κ μη μου πεις οτι ο Μπουστας κ ο Συνιωρης γερασαν γιατι κ οι υπολοιποι που τρεχουν δεν ειναι κ τιποτα εφηβοι.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει γερασει η πιστα των σερρων γι'αυτο κ εχουν κολλησει οι χρονοι τα τλευταια χρονια.Κ αν δεν συντηρηθει 1.17 με συμβατικο μηχανακι ας ερθει ο kevin να το γραψει..
Οσο για τους χρονους των 600 εχεις αδικο.
Ενας μοναχα οδηγος (που τυγχανει κατ'εμε το μεγαλυτερο ελληνικο ταλεντο),με σουπερ προετοιμασμενη μοτοσυκλετα,πλησιασε τον χρονο της 1ης οχταδας των 1000.Παντως για ανθρωπο που δεν ασχολειται με το πανελληνιο μια χαρα ενημερωμενο σε βρισκω!!
Οσο για τα σημερινα 1000αρια εχεις παλι αδικο.
Εχεις γενικοτερα ενα θεμα με καποια μοντελα κ τα εξυμνεις με καθε ευκαιρια.
Πολυ καλα κανεις (κ γω το παθαινω με το xr650 μου) αλλα νομιζω γινεσαι υπερβολικος.
Ειδικα για το vtr sp2 να υποστηριζεις οτι μπορει με τις επεμβασεις σου να'ναι ανταγωνιστικο σε χρονους με τα σημερινα 1000αρια ειναι τελειως ακυρο.
Κ ο Μπουστας να το τρεξει ουτε βαθρο δεν θα δει.
Νομιζω εκτιθεσαι μ'αυτα που γραφεις κ δεν σου αξιζει.
Ολα αυτα ανεξαρτητα με τον σεβασμο που τρεφω στις μηχανολογικες σου γνωσεις :)

Stabak
26/11/2010, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Μια χαρά τα χάνει:

DURBAHN (http://shop.durbahn.de/shop/en/bikes/Honda_-_SP2__and__RC51)

Μωρε ουτε ο Ντουρμπαν ούτε ο Χουντινι δεν το σωζει......

DIM.K30
26/11/2010, 13:07
παιδια δωστε γκαζια:D

αυτα ειναι θεματα για μοτοφορουμ οχι η καθε ασχετη μ@λ@κ1α
που ερχεται στο μυαλο του καθενος

συνεχιστε παρακαλω σας παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον :uplate:

reinmeister
26/11/2010, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
Κοιτα...για τον πεο βασικα ειναι ολη η χωρα οποτε μη περιμενεις απο ενα περιθωριακο αθλημα να διαπρεπει..
Με τα μεσα που διαθετουμε κ την γενικοτερη απαξιωση ακομα και απο ατομα γνωστες σαν κ σενα,κ παλι μια χαρα ειμαστε.
Απο κει κ περα κ οσο αφορα τους χρονους..Εχεις δικιο για τα dunlop,βοηθησαν να βγουν χρονοι στους δευτεραντζες κουλους οπως τους λες οδηγους.Αλλα μη ξεχνας οτι κ οι πρωτοκλασσατοι dunlop φορανε,γιατι δεν κατεβασαν κ αυτοι αναλογα?
Κ μη μου πεις οτι ο Μπουστας κ ο Συνιωρης γερασαν γιατι κ οι υπολοιποι που τρεχουν δεν ειναι κ τιποτα εφηβοι.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει γερασει η πιστα των σερρων γι'αυτο κ εχουν κολλησει οι χρονοι τα τλευταια χρονια.Κ αν δεν συντηρηθει 1.17 με συμβατικο μηχανακι ας ερθει ο kevin να το γραψει..
Οσο για τους χρονους των 600 εχεις αδικο.
Ενας μοναχα οδηγος (που τυγχανει κατ'εμε το μεγαλυτερο ελληνικο ταλεντο),με σουπερ προετοιμασμενη μοτοσυκλετα,πλησιασε τον χρονο της 1ης οχταδας των 1000.Παντως για ανθρωπο που δεν ασχολειται με το πανελληνιο μια χαρα ενημερωμενο σε βρισκω!!
Οσο για τα σημερινα 1000αρια εχεις παλι αδικο.
Εχεις γενικοτερα ενα θεμα με καποια μοντελα κ τα εξυμνεις με καθε ευκαιρια.
Πολυ καλα κανεις (κ γω το παθαινω με το xr650 μου) αλλα νομιζω γινεσαι υπερβολικος.
Ειδικα για το vtr sp2 να υποστηριζεις οτι μπορει με τις επεμβασεις σου να'ναι ανταγωνιστικο σε χρονους με τα σημερινα 1000αρια ειναι τελειως ακυρο.
Κ ο Μπουστας να το τρεξει ουτε βαθρο δεν θα δει.
Νομιζω εκτιθεσαι μ'αυτα που γραφεις κ δεν σου αξιζει.
Ολα αυτα ανεξαρτητα με τον σεβασμο που τρεφω στις μηχανολογικες σου γνωσεις :)

το δα εγω το εργο οτι θα φαγωθουμε με ασχετα με το θεμα πραγματα...επισης,εαν προσεχατε λιγακι τι γραφω δεν θα ειχαμε τετοια θεματα...

τελευταια φορα απο μενα τα ιδια πραγματα κι οποιος καταλαβει καταλαβε...

το ελληνικο πρωταθλημα ειναι για τον πεο για χιλιους δυο λογους,με πρωτο και καλυτερο τον ερασιτεχνισμο του πραγματος...στην συνεχεια την τεχνικη καταρτιση οσων ασχολουνται και τελος των οδηγων που ειναι κουλοι...το γιατι ισχυουν τα παραπανω δεν απτονται του θεματος...επισης δεν το απαξιωνω εγω...το απαξιωνουν οι ιδιοι οι εμπλεκομενοι(με ελαχιστες εξαιρεσεις) οταν το αντιμετωπιζουν σαν βολτα στο σουνιο την κυριακη...

ας εξηγησω το κουλοι μια και προφανως πρεπει να εξηγω τα αυτονοητα...οταν φιλε μου τρως σουβλακια ,μπριτζολες ,καπνιζεις δυο πακετα την ημερα και πιστα βλεπεις μονο οταν τρεχεις ,θα εισαι κουλος...οσο ταλεντο και να εισαι θα κατεβασεις τοσο και τελος...

να σου θυμισω οτι δεν ανεφερα εγω το ελληνικο προταθλημα στην κουβεντα ,αλλα αλλος,ως επιχειρημα για το vtr...

που ειπα εγω ρε μαστορα οτι το vtr ειναι γρηγοροτερο απο τα σημερινα μηχανακια?

ειπα οτι εχει πολυ μεγαλυτερα περιθωρια εξελιξης ως αγωνιστικο μια και ειναι sbk κι οχι ss...ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ...

επισης ειπα οτι θα εκανε πολυ καλους χρονους στο ελληνικο πρωταθλημα...ο μπουστας με το μιλλε γυριζε 1.21...αρα και με αυτο θα γυρισει το ιδιο και καλυτερα μια και ειναι καλυτερο μηχανακι...τελος σε αυτο...

ο αναβατης που αναφερεις στα 600 δεν εκανε χρονους 8αδας αλλα 4αδας στις σερρες...και το μηχανακι του φοραει οτι φορανε και τα υπολοιπα των σοβαρων...και ο μπουστας με τα dunlop απο 21 ψηλα πηγε σχεδον ξερο...

μπορω να σου πω 1000 πραγματα για τα εσω του πρωταθληματος για τα τελευταια 10 χρονια...οχι δημοσια ομως...

το οτι δεν ασχολουμαι ενεργα δεν σημαινει οτι δεν ενημερωνομαι,η οτι δεν ξερω προσωπικα τους περισσοτερους εμπλεκομενους,ειδικα μηχανικους...

επισης παντα εκτιθεμαι με αυτα που γραφω,μια και ποτε δεν χαϊδευω αυτακια και γραφω αυτο που πιστευω ακομη κι οταν ολοι διαφωνουν...

εν κατακλειδι...τα σημερινα μηχανακια ΔΕΝ εχουν τα περιθωρια εξελιξης των sbk ...την τεκμηριωση την εγραψα χιλιες φορες...δεν την ξαναγραφω...

απο κει και περα αν θελετε να παιξει ξεμαλλιασμα με ακυρα θεματα be my guest...εγω σταματω εδω...

αν ενδιαφερει καποιον το θεμα χοντα ας το πει να συνεχισω...

Stabak
26/11/2010, 13:44
Μπλεκεστε πολυ...:lol:

Ρειν μου, αφησες να εννοηθει πως το VTR φτιαγμενο οπως νομιζεις εσυ, κρατιεται ή κανει περα ακομα και μοντερνα μηχανακια... ε, πεταγονται μετα και οι εν χριστω και χοντα αδερφοι και λεει το μακρυ του και το κονδο του ο καθεις...

Θα συμφωνησουμε πως ήταν απο τα τελευταια μηχανακια στην αρχη της δεκαετιας που ειχε την κοντινοτερη συγγενεια με ενα SBk δομικά εκτος απο τα εξωτικα τοτε Δουκάτια... απο κει και περα ομως το να το φέρεις σε σημειο ανταγωνιστικο με τα σημερινα δεδομένα ΘΕΣ ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ και ΓΝΩΣΗ....

και νταξει πες πως το πρωτο το εχουν πολλοι για πεταμα, το δευτερο;

Τι θελω να πω; Οτι πεφτετε στην ιδια λουμπα που επεφταν οι ντουκαταιοι παλια.... θελω χρημα και γνωση να σου κανω καλο μηχανακι (ή να δουλευει)... και νταξει αυτο δεν ειναι καινουργιο.... ανεκαθεν οι χονταιοι και οι ντουκαταιοι ήταν το ιδιο νομισμα με διαφορετικές οψεις...:smokin: εμεις τι φταιμε να ακουμε τις ρομαντζαδες σας, τροβαδουροι του ονειρου και του Σοιχίρου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κατα τα αλλα, τα κουρελια τραγουδουν ακομα..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

boussias
26/11/2010, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Φιλε boussias η μοτο που εχεις φτιαξει ειναι φανταστικη και δειχνει ανθρωπο που και γνωσεις εχει και μερακι. Σιγουρα θα ειναι πολυ καλη και στη πιστα, αν στηθει σωστα, γιατι τα εξαρτηματα υπαρχουν, αλλα το 999R ή το 1098R πολυ δυσκολα θα τα δει απο κοντα.

Και επειδη νομιζεις οτι εχω κολλημα με τα ιταλικα η οτιδηποτε αλλο, η μηχανη που εχω τωρα ειναι Honda 1KRR 2008, και στο παρελθον ειχα στη κατοχη μου μοτο απο ολες τις μαρκες εκτος απο Kawasaki και Agusta. Δεν εχω κανενα κολλημα με καμια εταιρια, οταν βγαζουν καλες μοτο και ειμαι για αγορα, προχωραω να παρω αυτο που μου αρεσει και πιστευω οτι θα παει καλα στη πιστα ή στο δρομο, αναλογα.

+999 :beer:

boussias
26/11/2010, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak



:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Ζεύκας
26/11/2010, 14:57
Μη μου στεναχωρήτε τον ρεινμαιστερ για το VTR...:evil:

byron
26/11/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Μη μου στεναχωρήτε τον ρεινμαιστερ για το VTR...:evil:

+1000 SP2:lol:

Eπι του θέματος....

Είμαι σίγουρος ότι τα τελευταία χρόνια, η Honda βάζει ανθρώπους της να διαβάζουν τα fora, να ακούσει τι θέλει η αγορά και να βγάλει ακριβώς το αντίθετο. :lol:

Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση. :p

sapila racing
26/11/2010, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
+1000 SP2:lol:

Eπι του θέματος....

Είμαι σίγουρος ότι τα τελευταία χρόνια, η Honda βάζει ανθρώπους της να διαβάζουν τα fora, να ακούσει τι θέλει η αγορά και να βγάλει ακριβώς το αντίθετο. :lol:

Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση. :p

Eλα ελα τσώπα.

http://www.digitalartclassics.com/ebay/honda_12.jpg

Oταν ερθει η ωρα θα σε παρω τηλ να ερθεις να κοιτάς. :smokin:

Ρε να εμπαιναν φωτό τι θα γινόταν εδω... :evil:

Ζεύκας
26/11/2010, 15:27
Ρε τον ρεινμαιστερ όταν τον πρωτογνώρισα πριν από 3+ χρόνια μου έλεγα πόσο γαμεί η Χ***Α
και πόσο γαμάτα είναι τα SP2 και είναι το τελευταίο superbike της X***A και χ***ακιας είναι
αλλά αφού η Χ***Α τον παίζει κατήντησε να πάρει σουζούκι και άλλα τέτοια...



Κι εσείς τολμάτε ανθρωπίσκοι να λέτε ότι το VTR ήταν μια μαλακία και μισή? :mad:

reinmeister
26/11/2010, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Ρε τον ρεινμαιστερ όταν τον πρωτογνώρισα πριν από 3+ χρόνια μου έλεγα πόσο γαμεί η Χ***Α
και πόσο γαμάτα είναι τα SP2 και είναι το τελευταίο superbike της X***A και χ***ακιας είναι
αλλά αφού η Χ***Α τον παίζει κατήντησε να πάρει σουζούκι και άλλα τέτοια...



Κι εσείς τολμάτε ανθρωπίσκοι να λέτε ότι το VTR ήταν μια μαλακία και μισή? :mad:

μια guiness απο μενα το βραδυ στο ιρλανδικο...:lol:

Cpt. Haddock
26/11/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μια guiness απο μενα το βραδυ στο ιρλανδικο...:lol:

Κι εγω το ίδιο πήγα να γραψω αλλα με πρόλαβε :D

reinmeister
26/11/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Μπλεκεστε πολυ...:lol:

Ρειν μου, αφησες να εννοηθει πως το VTR φτιαγμενο οπως νομιζεις εσυ, κρατιεται ή κανει περα ακομα και μοντερνα μηχανακια... ε, πεταγονται μετα και οι εν χριστω και χοντα αδερφοι και λεει το μακρυ του και το κονδο του ο καθεις...

Θα συμφωνησουμε πως ήταν απο τα τελευταια μηχανακια στην αρχη της δεκαετιας που ειχε την κοντινοτερη συγγενεια με ενα SBk δομικά εκτος απο τα εξωτικα τοτε Δουκάτια... απο κει και περα ομως το να το φέρεις σε σημειο ανταγωνιστικο με τα σημερινα δεδομένα ΘΕΣ ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ και ΓΝΩΣΗ....

και νταξει πες πως το πρωτο το εχουν πολλοι για πεταμα, το δευτερο;

Τι θελω να πω; Οτι πεφτετε στην ιδια λουμπα που επεφταν οι ντουκαταιοι παλια.... θελω χρημα και γνωση να σου κανω καλο μηχανακι (ή να δουλευει)... και νταξει αυτο δεν ειναι καινουργιο.... ανεκαθεν οι χονταιοι και οι ντουκαταιοι ήταν το ιδιο νομισμα με διαφορετικές οψεις...:smokin: εμεις τι φταιμε να ακουμε τις ρομαντζαδες σας, τροβαδουροι του ονειρου και του Σοιχίρου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κατα τα αλλα, τα κουρελια τραγουδουν ακομα..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μωρε ας μην ηταν v2 και θα σου λεγα εγω αν τα κανε περα...η αν ηταν 1200...(χοντα ακουει γαμω τ'αυτια της?):p

Ζεύκας
26/11/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μια guiness απο μενα το βραδυ στο ιρλανδικο...:lol:

βολεύομαι με capuccino....

Ιταλική παιδεία πιά...:(

sapila racing
26/11/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
χοντα ακουει γαμω τ'αυτια της?):p

H κλήση σας είναι σε αναμονή. :lol:

Δυο χρονάκια υπομονή. :evil:

p@nos
26/11/2010, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
H κλήση σας είναι σε αναμονή. :lol:

Δυο χρονάκια υπομονή. :evil:


την βλεπω τη δουλεια να γινει οτι εγινε και με τη 1200 τη βεφα :lol: :lol: :lol:

sapila racing
26/11/2010, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
την βλεπω τη δουλεια να γινει οτι εγινε και με τη 1200 τη βεφα :lol: :lol: :lol:

Καμμια σχέση το VFR, με το V4 1000ρι SS που ετοιμάζεται ήδη. :smokin:

p@nos
26/11/2010, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Καμμια σχέση το VFR, με το V4 1000ρι SS που ετοιμάζεται ήδη. :smokin:


μωρε μακαρι να ειναι ετσι και να βγαλει σοβαρο μηχανακι...αλλα το βλεπω να ειναι κανα user friendly κι ετσ:lol: :lol: :lol:


υπαρχουν βεβαια και σεναρια, να βγαλει και η ντουκατι v4 sbk:a13: :a13: :a13:

reinmeister
26/11/2010, 16:20
ας πω λοιπον 5 πραγματακια που θελω,επι του θεματος, πριν ξαναμπουν οι αντιφρονουντες και τα κανουμε ξανα πουτανα...:lol:

καποια στιγμη λοιπον που εμαθε η χοντα να φτιαχνει μηχανακια δρομου της προκοπης,εσκασε το rc30...ετη φωτος μπροστα απο τον ανταγωνισμο με τεχνικες λεπτομερειες που σε εκαναν να δακρυζεις...

στην συνεχεια ,θεωρωντας οτι θα μπορεσει να παιξει στα ισια με τα ντουκατορημαδα με 200 cc κατω και 20 κιλα πανω, εφτιαξε το rc45 και επεμεινε ηλιθιωδως σε αυτο για 6 ολοκληρα χρονια...

η τεχνολογικη υπεροχη της,ειδικα στο να φτιαχνει ασυλληπτα μοτερ, και μονον αυτη την εκανε να ειναι ανταγωνιστικη...το τι αλλαγες ψαλιδιων,απο μονομπρατσα σε συμβατικα,θεσεων μοτερ στο πλαισιο, τραιλ,ιχνων,καστερ ,επαιξαν δεν λεγεται...

ηταν τοσο πουσαρισμενο το πραμα για 750 που στα ανοιγματα γκαζιων στις εξοδους εβγαζε τοσο κραδασμο που που τα τακακια κοσκινιζαν κι εσπρωχναν πισω τα εμβολα,με αποτελεσμα να χανει πιεση για τα επομενα φρενα...δραμα...επισης,η αρχικη σχεδιαση χωλαινε αναφορικα με την τοποθετηση του μοτερ στον σκελετο και τις κατανομες μαζων,ετσι ωστε μολις το μοτερ αρχισε να περναει τα 165 αλογα ο slight παλευε με τα λιονταρια...

anyway...δυστυχως ο κοσινσκυ εσκασε και πηραν πρωταθλημα,οποτε κρατησαν το πραμα αλλα δυο χρονια παλευοντας...

ευτυχως το 2000 αποφασισαν να βαλουν μυαλο και να παιξουν στα ισια βγαζοντας το rc51...εκει καπου τελειωσε το παραμυθι αναφορικα με χοντα=διαμαντια και αρχισε ενα αλλο οπου χοντα= σκατα...

παμε τωρα στα καθαρα δρομισια...

cbr 900...ελαφρυ,ξυραφενιο, ροπατο,παιχνιδιαρικο,ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ...ψοφακλας βεβαια απο πλευρας ιπποδυναμης,ηταν πιο αργο κι απο rf 900...καλο ομως μηχανακι που εμεινε στην ιστορια ως σουζομηχανη και αξιος μαχητης του ΤΤ...

ερχεται το 1998 ,οπου με το r1 η yamapa ξεκιναει τον χορο των ελαφριων 1000 ss...το 2000 μπαινει δυνατα και η σουζη στο παιχνιδι με το gixxer...

εκει ξεκιναει και η κατρακυλα της χοντα...κοτεμα πουπουλατο μια και αποφευγει τεχνιεντως την αμεση αντιπαραθεση,βγαζοντας το 929...152 ονομαστικα ,γυρω στα 120 τιποτα κατω...

ωραιο βολτισιο ,αλλα user friendly,"κουλε,εχεις κι εσυ δικαιωματα στο ss" και αλλα τετοια λουγκρικα...τα πρωτα τεστ ειναι απογοητευτικα σε συγκριση με τους αντιπαλους και ολοι ψαχνονται να δουν τι παιζει με την χοντα...

ερχεται το 2002 και φερνει το 954...πιο κοντο,πιο ελαφρυ,πιο ξυραφενιο,με τα best ever φρενα παραγωγης αλλα...

μοτερ για γελια στα 130 κατω,οταν ολοι οι υπολοιποι παιζουν 10 πανω χαλαρα...για αγωνες ουτε συζητηση μια και αλογα ανταγωνιστικα δεν θα εβγαιναν ποτε και αν εβγαιναν θα διελυε το ψαλιδι τα καρτερ...(συνεβη καμποσες φορες οταν καποιοι ρομαντικοι πιστεψαν σε αυτα...)

καπου εκει αρχισαν και τα μπαμ...κατι 4αρτες σκορπιζαν και αραια και που μπιελες...οχι μονο 10 κατω λοιπον αλλα και αναξιοπιστα...ειδικα οταν κυνηγιονταν απο τους αναβατες επεφτε συνηθως κλαμα...

ερχεται το 2004 και το cbr 1000...επιτελους αποφασιζει η χοντα να βγαλει μηχανακι ανταγωνιστικο,σε επιπεδα αγωνων παντα...σε νορμαλ μορφη σερνοταν συγκριτικα με σουζη που πλεον μεσουρανουσε με το 1000 της...επισης οι μπιελιτσες εκαναν πολυ συχνα παρτυ...

ερχεται το 2008 και η ανανεωση...το μεγαλυτερο διχρονο της αγορας στα 1000 κυβικα...σε επιπεδα αγωνων κοντεψε να σπασει τα ρεκορ της ντουκατι σε εγκαταλειψεις...

και λεω εγω τωρα...αν δεν ειναι ντροπη να βγαζει,απλως ανταγωνιστικα μηχανακια απο πλευρας αποδοσης και ουτε καν στα επιπεδα αξιοπιστιας του ανταγωνισμου,η εταιρεια με το μεγαλυτερο τεχνολογικο υποβαθρο και τα διαμαντια του παρελθοντως τοτε τι ειναι?

οκ πουλαει σκουτεροπαπιες και βαραντερο...αλλα το ονομα πια εχει παει κατα διαβολου...

r.i.p.

:sad: :wave2:

p@nos
26/11/2010, 16:26
εγω λεω πως εισαι ερωτευμενος με το ντουκατι, και καταβαλεις υπερανθρωπες προσπαθειες να πεισεις τον εαυτο σου για το αντιθετο

:D :a13: :a13: :a13:

dimdoc
26/11/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
θα σου πω κατι το οποιο δυστυχως δεν μπορω να αποδειξω λογω συνθηκων...εαν εγω προσωπικα,στησω ενα sp-2 με 145-150 κατω ,μοχλικο και καλες αναρτησεις δηλαδη με 10 χιλιαρικα,θα ξεβρακωσει οποιοδηποτε σημερινο ελληνικο αγωνιστικο χιλιαρι Ι4 στις σερρες...

...

Αυτο εγραψες Αντωνη μου....

Τεσπα, δεν μπορω να σε πεισω ουτε εσυ εμενα για το VTR, ειπε ο καθενας τα επιχειρηματα του, εβαλε τα λινκς του και ο καθενας παλι μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του...
Παντως αν στησεις τετοιο VTR, θα στο ξαναπω, θα ειμαι εκει να το δω και να το μετρησουμε.

Παμε στο θεμα του ΠΠΤ...και οι 6 πρωτοι με Dunlop τρεχουνε...θα επρεπε να ειχαν κατεβασει αντιστοιχα και οι συνηθεις υποπτοι, αλλα δεν....κατι λεει αυτο.
Κατ εμε λεει οτι απο κει και κατω θελει αλλου ειδους οργανωση και γνωσεις.
Ερχεσαι μετα να τα ισοπεδωσεις ολα, γραφοντας για τσιγαρα και μπυρες...
Υπαρχουν παιδια που δεν τρωνε γυροπιτες και σουτζουκακια, αλλα ειναι αθλητες πραγματικα...και το γουσταρουν πολυ...
Το κακο ειναι οτι αυτοι δεν εχουν ΟΜΑΔΑ να τους στηριξει...ξερω ποιοι ειναι και πως κατεβαινουν να τρεξουν, με μηχανακια που εστησαν στην ουσια μονοι τους, ενω κατα τη διαρκεια του τριημερου κουβαλανε τις ζαντες να αλλαξουν λαστιχα, αλλαζουν τακακια, κανουν εξαερωση στα φρενα κλπ κλπ και μετα πανε να καβαλησουν να τρεξουν, ενω εκεινη την ωρα με αλλα πραγματα θα επρεπε να ασχολουνται...
Ακομα και σε επιπεδο δυνατου club racing ιταλικου πρωταθληματος, μια που ειμαι Ιταλια τωρα, αλλου ειδους οργανωση βλεπω στα παντοκ...αλλα μηχανηματα, αλλα εργαλεια, ΠΟΛΥ τηλεμετρια κλπ κλπ.
Αμα τους πεις εξω οτι πας να κατεβασεις ρεκορ πιστας, να γραψεις χρονο ρε παιδι παιδι μου, αλλα δεν εχεις τηλεμετρια θα τους πιασουν τα γελια...αμα τους πεις οτι τρεχεις ολη τη σαιζον με τα ιδια λαδια στο αμορτισερ, γιατι φοβασαι να το στειλεις να το σερβισαρουν μηπως στο χαλασουν, θα σε κοιτανε σαν εξωγηινο...
Απο αυτους τους 6 πρωτους, εναν ξερω που εχει τηλεμετρια. Λες αν ειχαν και οι υπολοιποι (μαζι με καποιον να τη διαβασει...) δε θα τους βοηθουσε? οχι μονο θα τους βοηθουσε, αλλα θα βελτιωνονταν και οδηγικα.
Οι χρονοι δε γινονται με γιουρια απο κει και κατω, αλλα με πολυ και σοβαρη δουλεια, αλλα και χρηματα φυσικα.
Και υπαρχουν εδω παιδια που εχουν τις δυνατοτητες να οδηγησουν καλυτερα.

byron
26/11/2010, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μωρε ας μην ηταν v2 και θα σου λεγα εγω αν τα κανε περα...η αν ηταν 1200...(χοντα ακουει γαμω τ'αυτια της?):p


Αντών, μην επιμένεις ρε ΄συ.... Μιλάς για ένα μηχανάκι (γαμάτο) που ΑΝ του ρίξεις 10? - 15? χιλιάρικα θα είναι κοντά στα stock σημερινά που γυρίζουν stock στο 25 ακόμα και χωρίς TC, ηλεκτρονικά και χρυσά γύρω γύρω. Το SP2 ήταν σε παραγωγή μέχρι το 2007 αν δεν κάνω λάθος, και δεν ήταν καθόλου φθηνό μιας και πλησίαζε τα 17.000?.

Λαμβάνεις ως δεδομένο ότι ο Μπούστας γύρισε με το Mille στο 21, άρα συμπερασματικά με το φτιαγμένο τούμπανο VTR θα γυρίζει πιο κάτω. Μα...την επόμενη χρονιά που έτρεχε με GSXR με 30 άλογα+ τα ίδια πήγαινε. Και του πήρε κάποιο χρόνο να κατέβει με το Ducati κάτω απ΄το 20. Προφανως ΔΕΝ είναι κάτι απλό να κατέβει κάποιος κάτω από το 20, ανεξαρτήτως κυβικών, ίππων και χεριών. Επομένως διαφωνώ με την απαξίωση των αναβατών, ιδίως από όλους εμάς τους αγωνωλόγους που τα βλέπουμε εφ υψηλού.
Όποιος έχει @@ ας τρέξει και μετά κάνει την κριτική του.

Πρόσφατα (δεν θυμάμαι πότε) ένας τοπικός αυστραλός ήρωας με CBR1000 γύρναγε σε χρόνους που τον έβαζαν στην 3η-4η θέση των MotoGP !! Αυτό δεν λέει ότι έχει ανέβει πολύυυυυ το επίπεδο των μοτοσυκλετών που μπορεί να αγοράσει ο καθένας? Εκτός και θεωρήσουμε ότι οι οδηγοί των motogp είναι κουλοί και ο άγνωστος αυστραλός από άλλο πλανήτη, ή τα εργοστασιακά μηχανάκια δεν έχουν τα φράγκα για να πάνε ένα βήμα παραπέρα.

ΥΓ. Τα είπε o sapilas και συμφωνώ ότι τα super γουάου 750 του τότε που έβγαζαν ένα σκασμό άλογα, ήταν εργοστασιακά ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ μηχανάκια με εξίσου πανάκριβο κιτ. Το OW-01 βγήκε σε 200 κομμάτια, ενώ ακόμα και το "σύγχρονο" εξίσου πανάκριβο OW-02 του 2002 σε 200-300 αντίτυπα. Το τελευταίο μάλιστα δεν μπορούσες καν να το αγοράσεις αν δεν είχες σκοπό να το τρέξεις στούς αγώνες. Όταν μετά από μόλις 8 χρόνια αγοράζει κάποιος το μηχανάκι (aprilia) που ο Συνιώρης έγραψε 23κάτι μόνο με λάστιχα. :winka:

sapila racing
26/11/2010, 16:59
Ο Wayne Rainey λεει μερικά ενδιαφεροντα πράγματα, κι εχει καλές πηγές.

Εκτός λοιπόν του V4 Honda 1000ριού SS θα δούμε λέει και praprilia και BMW στα Motogp το 2012. :eek:

Μπας και πίνει τίποτα ρε παιδιά? :lol:

dimdoc
26/11/2010, 17:01
και για να καταρριψουμε και το μυθο του του διχρονου CBR 2008+ σε επιπεδο WSBK, γιατι σε επιπεδο ελληνικων αγωνων με 6 απο τα 10 μηχανακια που συμμετεχουν να ειναι Honda, δεν τιθεται θεμα...


Σε αυτο το λινκ εχει ολα τα αποτελεσματα του WSBK για το 2010, εγιναν σε 13 πιστες ανα τον κοσμο. Οι αγωνες ειναι διπλοι (δυο σκελη) αλλα δυστυχως εχει λεπτομερειες μονο για το ενα σκελος καθε αγωνα. Στο τελος καθε pdf εχει και το λογο της εγκαταλειψης.

http://sbk.perugiatiming.com/pdf_frame.asp?p_Anno=2010&p_Manifestazione=01&p_Round=ROUND&p_Gara=01

Σε συνολο 13 αγωνων, με 2 εργοστασιακα Honda σε καθε αγωνα, εχουμε εγκαταλειψη λογω τεχνικου προβληματος σε 2 περιπτωσεις. Ακομα μια υπαρχει σε ιδιωτικη συμμετοχη, συνολο 3.
Αν τωρα αυτο κανει τη μοτοσυκλετα διχρονη, περαστε να δειτε και τους υπολοιπους...

byron
26/11/2010, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πρόσφατα (δεν θυμάμαι πότε) ένας τοπικός αυστραλός ήρωας με CBR1000 γύρναγε σε χρόνους που τον έβαζαν στην 3η-4η θέση των MotoGP !!

Το αποπάνω είναι λάθος. Ο αυστραλός είναι ο Wayne Maxwell που με το CBR1000RR που τρέχει στο τοπικό πρωτάθλημα, είχε καλύτερο χρόνο από το Suzuki του Vermullen (τελευταίος αγώνας του περυσινού πρωταθλήματος στο Phlip Island).

Κάτι παρόμοιο έγινε και με το WSBK Suzuki του Haslam φέτος, αλλά ο αυστραλός τρέχει με σχεδόν stock CBR με το οποίο τερμάτισε 2ος πέρυσι στο πρωτάθλημα Αυστραλίας.

One of the low points of the Suzuki MotoGP era came in last year’s Australian Grand Prix at Phillip Island. Vermeulen qualified 15th with a time of 1:32.338. Riding a Honda CBR1000RR under the restrictive Aussie Superbike rules, Wayne Maxwell’s fastest lap on Dunlop race tires was a 1:32.316. Maxwell’s lap wasn’t much faster than Vermeulen’s, but considering the level of equipment—the Suzuki was worth at least 100 times as much as the production Honda—the difference was a huge embarrassment for the MotoGP team.

www.sportrider.com/news/146_1011_kevin_schwantz_on_the_future_of_suzuki_motogp/index.html

dimdoc
26/11/2010, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
One of the low points of the Suzuki MotoGP era came in last year’s Australian Grand Prix at Phillip Island. Vermeulen qualified 15th with a time of 1:32.338. Riding a Honda CBR1000RR under the restrictive Aussie Superbike rules, Wayne Maxwell’s fastest lap on Dunlop race tires was a 1:32.316. Maxwell’s lap wasn’t much faster than Vermeulen’s, but considering the level of equipment—the Suzuki was worth at least 100 times as much as the production Honda—the difference was a huge embarrassment for the MotoGP team.

http://www.sportrider.com/news/146_1011_kevin_schwantz_on_the_future_of_suzuki_motogp/index.html

Απιστευτο!!!!!μαπα το CBR!!!!!:lol:

Allst@rf
26/11/2010, 17:29
εγώ λέω και γαμώ τα θρέντ...

Παρά πολύ ενδιαφέρον...

Αστα κομμάτια* μας είχαν φάει τα ΔΝΤ και τα μνημόνια...




















*αυτόλογοκρισία λόγω σνάιπερ...:o

byron
26/11/2010, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
www.sportrider.com/news/146_1011_kevin_schwantz_on_the_future_of_suzuki_motogp/index.html

Gia kαποιο περίεργο λόγο, δεν δουλεύει το link παρόλο που είναι σωστό. :confused:

Όποιος θέλει να διαβάσει την συνέντευξη του Kevin Schwantz για το μέλλον της Suzuki στα MotoGP ας βάλει στον γούγλη -> Kevin Schwantz on the future of Suzuki in MotoGP και θα τον πάει στην σελίδα του sportrider. :wave2:

Operater
26/11/2010, 18:19
πρέπει να σβήσεις από το mo και μετά.

byron
26/11/2010, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
πρέπει να σβήσεις από το mo και μετά.

Kai na το σβήσεις το ίδιο σου λέει, απλά το λέει η σελίδα του sportrider :smilea:

andgeo
26/11/2010, 20:16
Σκατά ενώ το link είναι σωστό στην εμφάνιση φαίνεται διαφορετικά . Τελικα βγάλτε το κενο πρίν το /_146 το αφαιρείτε και σβήνετε το <br/> που κατά ένα περίεργο λόγο εμφανίζεται κι αυτό

reinmeister
26/11/2010, 20:56
επιγραμματικα,διοτι πρεπει να παω στο ιρλανδικο...

δημητρη ,αυτο εξακολουθω να το υποστηριζω...για το ελληνικο πρωταθλημα...το του vtr εννοω...

εαν προκυψει τελικα,ειναι υποσχεση οτι θα σε παρω τηλεφωνο ακομη και για να το οδηγησεις αν θες...παντως να σαι σιγουρος οτι θα δοκιμαστει σερρες απο κορυφαιο ελληνα οδηγο...

στο θεμα πρωταθληματος ελληνικου τα παμε...πολλοι οι λογοι ,στους περισσοτερους απο τους οποιους συμφωνουμε...

το 1000 καιει εναν σκασμο λαδια σε νορμαλ μορφη...τα αγωνιστικα ,ειδικα οσα φορανε εμβολα καινε οσο καιει ενα οποιοδηποτε αγωνιστικο...:winka: δεν ειπα οτι σκορπαγε λογω καταναλωσης λαδιου...απλως το μοτερ του σε επιπεδα παγκοσμιου δεν πολυαντεχει...

βυρωνα μην το πας στο θεμα του ποιος εχει τρεξει,διοτι αν ηταν ετσι δεν θα καναμε κανενα σχολιο ποτε για τα gp...

ευκολο δεν ειναι να κατεβεις κατω ακομη και απο 21...αλλα οταν γυρνας σε αυτον τον χρονο με δυο μηχανακια με 40-50 αλογα διαφορα και ιδια περιφερειακα,κατι λεει για σενα ,αλλα και για τα μηχανακια...το τι λεει το κουρασαμε ηδη πολυ...

και ξαναλεω...vtr με 145-150 κατω και περιφερειακα ιδια με των υπολοιπων ,θα γυρισει γρηγοροτερα απ ολα στις σερρες...ξερεις πολυ καλα,οτι δεν συνηθιζω να λεω κουβεντες για εντυπωσιασμο...απλως μονο,να κατσει αυτο που συζητω με καποιον εδω και καιρο...

μεχρι να ρθει αυτη η μερα ,απο μενα θα δειτε κατι φρεσκο σε hayabusa λιαν συντομως...:D

dimdoc
26/11/2010, 21:10
Παντα ειμαι προθυμος να οδηγησω ενα καλοφτιαγμενο μηχανακι στο φυσικο του χωρο...επομενως μακαρι να γινει Αντωνη και να το δουμε εκει μεσα και να το μετρησουμε παρεα...και να ανταλλαξουμε και αποψεις καθοτι ειναι 1-2 τα δικυλινδρα που δεν εχω αισθηση απο πρωτο χερι...

:beer:

Κατα τα λοιπα αναμενω με αγωνια να δω το haya, και να δουμε και φωτογραφιες με λεπτομερειες αν φτιαχτει το μπερδεμα που εχει γινει με το φορουμ.

byron
26/11/2010, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Καμμια σχέση το VFR, με το V4 1000ρι SS που ετοιμάζεται ήδη. :smokin:


Για να το λέει ο Rainey όντως κάτι θα ξέρει. Αυτό που λεει έχει προφανώς βάση και λογική, μιας και η Honda εν όψη του 2012 και των νέων κανονισμών που τα μοτέρ θα μπορούν να βασίζονται σε μοτέρ παραγωγής με πρωτότυπους σκελετούς θα θελήσει να έχει κάτι πραγματικά ανταγωνιστικό.

Αφού το πράγμα πηγαίνει σε κάτι μεταξύ Moto2 και πρωτότυπων, ο καθένας θα θελήσει να επωφεληθεί.Ίσως εκεί να στηρίζετε και η φήμη για κάθοδο της aprilia & BMW στα MotoGp. Και οι δύο έχουν δυνατούς κινητήρες και αγωνιστική εμπειρία πλέον, οπότε τα πράγματα θα είναι πιο φθηνά και εύκολα. Ιδίως η aprilia μετά την καταστροφική εμπειρία με το RS3, αμφιβάλλω ότι θα κατέβει αν το μοτέρ δεν στηρίζεται στο αγωνιστικό V4.

Ισως έτσι θα δοθεί ξανά η ευκαιρία να συμμετάσχουν και ιδιωτικές ομάδες όπως το WCM 990 (http://translate.google.gr/translate?js=n&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Fmotojournal.blogspot.com%2F2009_12_01_archive.html) που ήταν ακριβώς αυτό. Μοτέρ βασισμένο σε R1, κάτι ψιλά από Suzuki και σκελετό της Harris.
Οι προδιαγραφές των μοτέρ του 2012 ορίζουν max 4 κυλίνδρους και max διαμετρο εμβόλων 81 mm (S1000RR 80mm)......τυχαίο? :winka:

reinmeister
27/11/2010, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Παντα ειμαι προθυμος να οδηγησω ενα καλοφτιαγμενο μηχανακι στο φυσικο του χωρο...επομενως μακαρι να γινει Αντωνη και να το δουμε εκει μεσα και να το μετρησουμε παρεα...και να ανταλλαξουμε και αποψεις καθοτι ειναι 1-2 τα δικυλινδρα που δεν εχω αισθηση απο πρωτο χερι...

:beer:

Κατα τα λοιπα αναμενω με αγωνια να δω το haya, και να δουμε και φωτογραφιες με λεπτομερειες αν φτιαχτει το μπερδεμα που εχει γινει με το φορουμ.

:beer: :beer: :beer:

μονο αυτο το "παρεα" με χαλαει...εκτος εαν θες ,γερος ανθρωπος, να μεινω μεσα στην πιστα...παρτο μονος σου και καντου οτι θες...:lol:

biglebowski
28/11/2010, 11:20
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister .

και ξαναλεω...vtr με 145-150 κατω και περιφερειακα ιδια με των υπολοιπων ,θα γυρισει γρηγοροτερα απ ολα στις σερρες...

Φιλε Αντωνη....μην επιμενεις ρε γαμωτο!
Δεν υπαρχει περιπτωση το vtr με -20 αλογα και +20 κιλα να γυρισει πιο γρηγορα..
Εκτος αν θεσπιστει πρωταθλημα 3καβαλου...εκει μπορει να εχει ελπιδα :D
Ειναι ομορφο,ποιοτικο, σουπερ για ιδιωτες κ χρηση δρομου-track day αλλα οχι ανταγωνιστικο.
Και δεν πα να χτυπηθεις εσυ σα το χταποδι,δε προκειται να γινει :wave2:

banditv400limit
28/11/2010, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
sapila τα 750 μονο πανακριβα δεν ηταν...zx,gsxr,yzf ειχαν το ιδιο ακριβως πλαισιο και μοτερ (δομικα) με τα sp περιορισμενης παραγωγης...και οι τιμες τους ηταν αντιστοιχες των σημερινων...

rvf 750 rc 45 ναι ηταν πανακριβα,αλλα αυτα που αγοραζε ο κοσμος ηταν τα παραπανω...

καλυτερα πλαισια απο κατασκευης τα καινουρια δεν εχουν μια και σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να διαχειριστουν τις εξτρα ιπποδυναμεις χωρις ηλεκτρονικα...

και αν θες να κανουμε αμεση συγκριση με τα σημερινα παρε ενα vtr 1000 sp2 κι ενα οποιοδηποτε σημερινο 1000αρι , στηστα σωστα και δωστα σε εναν αναβατη αξιολογο κι ελα πες μου ποιο ειναι καλυτερο στην πιστα...θα εκπλαγεις με το αποτελεσμα...

δεν συ λεω για 750 γιατι η διαφορα ροπης ειναι χαωδης...

τα σημερινα ειναι user friendly(με πολλες προγραμματισμενες ελαστικοτητες) και μπορει να τα παει σβελτα ο καθενας κατι που σε καμια περιπτωση δεν συνεβαινε με τα τοτε μηχανακια...

και κατι ακομα...τοτε το μονο που εκαναν(παρτανομα φυσικα) ηταν να γεμιζουν τα πλαισια με καουτσουν για να αποσβενουν κραδασμους...σημερα προσθετουν μεταλλο,μπας και αποκτησουν ακαμψια...ειναι κοινο μυστικο ολων των αγωνιστικων ομαδων... το ρ7 εκανε 10 χαρτια οτν βγηκε και δεν πηγαινε.επρεπε να σταξεις αλλα 5-6 χαρτια για το κιτ με αυξηση περι τα 65 αλογα.δεν νομιζω να το λες φθηνο :D :D

banditv400limit
28/11/2010, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Gia arxh pare auto

http://www.bikepoint.com.au/reviews/2002/road/ducati/998/honda-vtr-sp2-vs-ducati-998-13859

Akoma kai to 2002 to SP2 htan to argotero sth pista apo ola ta sport mhxanakia ths epoxhs tou.
Se sugkrish me ta shmerina supersport einai apla ena leoforeio tou KTEL kai exei ton astrifto, as mh milhsoume gia to baros pou einai +15KG apo ta shmerina kai gia ta aloga pou einai -40...
Se pista mazi me ta supersport ta shmerina oxi apla den exei kamia tuxh, einai POLU piso...

8a epanel8o me foto apo chassis gia na doume ta perifhma sasi tou tote se sugkrish me ta shmerina...

Kai poios eipe oti einai kalh h apoluth akampsia kai einai kako pou polloi anabates mporoun na pane grhgora me ta shmerina mhxanakia, edo korufaioi anabates kai zhtane perissoterh plhroforia apo to plaisio kai ara na einai ligotero akampto. Kai ola ayta se polu ypshlo agonistiko epipedo... +1000

reinmeister
29/11/2010, 09:55
ρε μην με τσιτωνετε με το θεμα vtr γιατι θα το πισω τεχνικα το θεμα και θα με κοιτατε σαν κουκουβαγιες...

ξεκολατε λεμε...

sapila racing
29/11/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ρε μην με τσιτωνετε με το θεμα vtr γιατι θα το πισω τεχνικα το θεμα και θα με κοιτατε σαν κουκουβαγιες...

ξεκολατε λεμε...

Αντώνη μαλλον εσύ πρέπει να ξεκολλήσεις. :wave2:

Αν είναι να φτιάξεις VTR SP γιατί το γουστάρεις κάντο και κάντο και τούμπανο και μετα καβάλα το κι εσύ να το φχαριστηθείς. Αλλιώς δεν εχει νόημα να ασχοληθείς.

Μην περιμένεις όμως να κάνει παπάδες, τα χρόνια πέρασαν κι αυτο δεν αλλάζει. :beer:

Και το SB6 το 95 ήταν υπερτούμπανο και δεν το έπιανε κανένας, σήμερα είναι σε αλλη κατηγορία και το VTR SP για εκει πάει. :winka:

reinmeister
29/11/2010, 11:35
ομορφα...πολεμος λοιπον...:D

stay tuned...

sniper
29/11/2010, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ομορφα...πολεμος λοιπον...:D

stay tuned...

Aντώνη.....


Αν καταφέρεις και φτιάξεις ένα VTR (SP 2 κατά προτίμηση) με 150+ κάτω, με κάτω από 18Κ το αγοράζω εγώ.

byron
29/11/2010, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ομορφα...πολεμος λοιπον...:D

stay tuned...


Καλά....μέχρι τότε πες στον McGyver που σου ΄δωσε το πτυχίο, οτι το City Of Tokyo in the states of Japan in the United States of America είναι overtuned.

road spirit
29/11/2010, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ομορφα...πολεμος λοιπον...:D

stay tuned...

:a2: :a30:

Allst@rf
29/11/2010, 12:11
:a23: :a23: :a23: :a23:


http://www.youtube.com/watch?v=8Z1MQISWjwo

Allst@rf
29/11/2010, 12:15
καθε πολεμος πρεπει να εχει το soundtrack του...



the mother of all battles (http://www.youtube.com/watch?v=pXjgcui4nrE&feature=related)

Tpap
29/11/2010, 12:18
Ωχ...donor bike θα είναι το sp2 του Titanium...???

Κλάφτα, ΝάσΕ...:(


:wave2: :beer: :rotflmao:

byron
29/11/2010, 13:13
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Το ότι το VTR είναι μια εξαιρετική μοτοσυκλέτα είναι γνωστό, αλλά μέχρι εκεί και μέχρι όπου και όσο μπορεί.

Από το 2003-2004 που σταμάτησε και η αγωνιστική εξέλιξη της έχει περάσει μια αιωνιότητα για τα δεδομένα των αγώνων.
Είναι δυνατόν, δεκάδες σοβαρές ομάδες σε όλο τον κόσμο να σκάνε 30άρια με το καλημέρα για να αποκτήσουν ένα ανταγωνιστικό πακέτο να μην ξέρουν οτι με πολυυυύ λιγότερα χρήματα θα μπορούσαν να κατατροπώσουν τους αντιπάλους ?? :confused: :confused:

Δλδ όσοι έσκασαν 38.000? πχ για να τρέξουν με 1198R είναι άσχετοι ?? :confused:

sniper
29/11/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Το ότι το VTR είναι μια εξαιρετική μοτοσυκλέτα είναι γνωστό, αλλά μέχρι εκεί και μέχρι όπου και όσο μπορεί.


Δεν ήταν απλά εξαιρετική αλλά κι η μόνη που έδωσε στον Edwards πρωτάθλημα! :lol:

Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Από το 2003-2004 που σταμάτησε και η αγωνιστική εξέλιξη της έχει περάσει μια αιωνιότητα για τα δεδομένα των αγώνων.
Είναι δυνατόν, δεκάδες σοβαρές ομάδες σε όλο τον κόσμο να σκάνε 30άρια με το καλημέρα για να αποκτήσουν ένα ανταγωνιστικό πακέτο να μην ξέρουν οτι με πολυυυύ λιγότερα χρήματα θα μπορούσαν να κατατροπώσουν τους αντιπάλους ?? :confused: :confused:

Δλδ όσοι έσκασαν 38.000? πχ για να τρέξουν με 1198R είναι άσχετοι ?? :confused:

Ασχολίαστο
:smokin:

reinmeister
29/11/2010, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Aντώνη.....


Αν καταφέρεις και φτιάξεις ένα VTR (SP 2 κατά προτίμηση) με 150+ κάτω, με κάτω από 18Κ το αγοράζω εγώ.

αυτο ειναι το ευκολο ρε φιλε...στανταρ θα ναι 145+...για 150+ δεν παιρνω και ορκο...το σκεπτικο ειναι να μπουν συγκεκριμενα πραγματα διατηρωντας απολυτη αξιοπιστια...

το στανταρ κοστος ειναι κανα 7 αρι η αγορα κι αλλα τοσα για την αποδοση...απο κει και περα ειναι επιλογη του καθενος το αν και τι θα χωσει σε αναρτησεις,ροδες κλπ...

reinmeister
29/11/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Το ότι το VTR είναι μια εξαιρετική μοτοσυκλέτα είναι γνωστό, αλλά μέχρι εκεί και μέχρι όπου και όσο μπορεί.

Από το 2003-2004 που σταμάτησε και η αγωνιστική εξέλιξη της έχει περάσει μια αιωνιότητα για τα δεδομένα των αγώνων.
Είναι δυνατόν, δεκάδες σοβαρές ομάδες σε όλο τον κόσμο να σκάνε 30άρια με το καλημέρα για να αποκτήσουν ένα ανταγωνιστικό πακέτο να μην ξέρουν οτι με πολυυυύ λιγότερα χρήματα θα μπορούσαν να κατατροπώσουν τους αντιπάλους ?? :confused: :confused:

Δλδ όσοι έσκασαν 38.000? πχ για να τρέξουν με 1198R είναι άσχετοι ?? :confused:

τονισα οτι μιλαω για ελληνικο πρωταθλημα...

ο μοναδικος λογος που δεν μπορει να παιξει σε επιπεδο παγκοσμιου,ειναι καθαρα το θεμα κυβικων...

λιγη υπομονη και θα γραψω με λεπτομερειες...

byron
29/11/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τονισα οτι μιλαω για ελληνικο πρωταθλημα...


Οκ για ελληνικό πρωτάθλημα.
Στο ελληνικό πρωτάθλημα υπάρχει 1198R, CBR1000RR με κιτ HRC, S1000RR που όλα αυτά παίζουν από +20 μέχρι +40και άλογα απ΄τα 150 του φτιαγμένου VTR.

Για να μην μιλήσουμε για το βάρος....

Εκτός και μιλάμε μόνο V2 1000cc αυστηρά.

boussias
29/11/2010, 13:40
14.000€ το κίτ,
8.000€ το μηχανάκι,
5.000€ Ζάντες αναρτήσεις

Σύμφωνώ μάζί σου ότι είναι πολύ καλό μηχανάκι. Για track days ναι, για βόλτες ναι, δεν σπάει, δεν χαλάει οκ. Δεν μαθαίνεις το μικρό όνομα του μηχανικού σου, ούτε έχει το τηλέφωνό σου στα favourites, αλλά ρε Αντώνη αξίζει τόσα λεφτά;

Αν πάς για αγώνες βρίσκεις κάτι έτοιμο με τα μισά λεφτά.

ΟΚ να το ελαφρώσεις και να ρίξεις λεφτά στην ασφάλειά σου (ανάρτηση φρένα) αλλα ποιός ο λόγος τόσα λεφτά (14.000€) για 20 άλογα;

Καλύτερα να πάρεις ένα RSV4 Factory και να βάλεις και το IRC traction control.
Έτσι θα έχεις και το VTR για να πηγαίνεις αιώνια για βόλτες και το όπλο για την πίστα.

Και δεν μπλέκεις με "μηχανικούς"

Μy 2 cents.

p@nos
29/11/2010, 13:41
ρε ρειν στακα μαν...


7 χιλιαρικα για να παει 145 αλογα?:sick:

δηλαδη τι θα αλλαξεις στο μοτερ?




και επισης...οταν λες θα παει 145...απο ποσα εννοεις?

Ζεύκας
29/11/2010, 13:42
κάπου πήρε το αυτί μου ότι η ντουκάτι θα αποσύρει τα πλάνα της για το sbk του 12 χωρίς πλαίσιο
γιατί μετά την μελέτη αυτού το θρεντ από όλο το τιμ σκέφτονται να κάνουν ένα ντουκατοποιημένο SP2...


φήμες λένε ότι ο MotoGP Project Manager της Ducati, Alessandro Cicognani, θα διοργανώσει σεμινάριο
τεχνικής ανάλυσης και σχολιασμού του VTR SP2...

επίσημος προσκεκλημένος θα είναι Ο Λογιστής.

πάει το κέρασμα η guinness αλλά χαλάλι....άξιζε...χαχαχαχ

vassilis88
29/11/2010, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν ήταν απλά εξαιρετική αλλά κι η μόνη που έδωσε στον Edwards πρωτάθλημα! :lol:

εδω το πηρε ο toseland με 999 κ cbr .. οκ με το 999 ελειπε ο bayliss .. αλλα με το cbr?:rotflmao:

δν πιστευω να χει κανεις τον toseland καλυτερο του edwards:rotflmao:

αρα κατι θα λεει για το ποσο καλο ειναι και το cbr ..

ειδικα το σημερινο μιας κ δν νομιζω ο οποιοσδηποτε να γυρναει πιο γρηγορα με ενα vtr απ οτι με ενα cbr

rein μηπως να φτιαχνες κανα bmw? γι αυτο ποια ειναι η αποψη σου γιατι δν θυμαμαι να σ εχω διαβασει για το συγκεκριμμενο ..

camen
29/11/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88

rein μηπως να φτιαχνες κανα bmw? γι αυτο ποια ειναι η αποψη σου γιατι δν θυμαμαι να σ εχω διαβασει για το συγκεκριμμενο ..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=107006

sapila racing
29/11/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
δν πιστευω να χει κανεις τον toseland καλυτερο του edwards:rotflmao:


Στο πιάνο είναι πολύ καλύτερος ο Toseland. :D

reinmeister
29/11/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=107006

κανε μαλακιες εσυ κι ανοιγε μετωπα...:lol:

camen
29/11/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κανε μαλακιες εσυ κι ανοιγε μετωπα...:lol:

Θα μου φτιασεις το ducati ή θα συνεχισεις να ασχολησε με μπουρουχες?!:evil:

p@nos
29/11/2010, 13:54
μπιλ θα φας ξυλο τι ηταν αυτο που πες?


καλυτερα να καταδικαστει να αλλαζει μια ζωη λαδια σε ντουκατι :bawl: :rotflmao: :bawl:

dimdoc
29/11/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε ρειν στακα μαν...


7 χιλιαρικα για να παει 145 αλογα?:sick:

δηλαδη τι θα αλλαξεις στο μοτερ?




και επισης...οταν λες θα παει 145...απο ποσα εννοεις?
125 μετα βιας εβγαζε τροχο...
Για να φτασει τα αλογα που θελει ο Rein, 145-150, να μη σου πω οτι ειναι και λιγα...
Τι θα αλλαξει? Περαν των περιφερειακων, εξατμιση, φιλτροκουτι ολοκληρο (εβγαινε κιτ ωραιo αλλα πανακριβο) κλπ, θα παει σε εκκεντροφορους, ροικη, ζυγισμα-ελαφρωμα στροφαλου (που απο στοκ ειναι για Corolla sedan), πιστονια υψηλης συμπιεσης και πιθανως και κανα σετ Carillo...

Ετσι νομιζω δηλαδη...αλλα σιγουρα δε θα μας πει:lol:

notakos600
29/11/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μπιλ θα φας ξυλο τι ηταν αυτο που πες?


καλυτερα να καταδικαστει να αλλαζει μια ζωη λαδια σε ντουκατι :bawl: :rotflmao: :bawl:

Ή μπορούμε να βρούμε έναν λόγο ώστε να ασχοληθεί με τα ντουκάτια ο Αντώνης... :smokin:


218321

p@nos
29/11/2010, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ή μπορούμε να βρούμε έναν λόγο ώστε να ασχοληθεί με τα ντουκάτια ο Αντώνης... :smokin:



:a03: :a03: :a03: :a8:

p@nos
29/11/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
125 μετα βιας εβγαζε τροχο...
Για να φτασει τα αλογα που θελει ο Rein, 145-150, να μη σου πω οτι ειναι και λιγα...
Τι θα αλλαξει? Περαν των περιφερειακων, εξατμιση, φιλτροκουτι ολοκληρο (εβγαινε κιτ ωραιo αλλα πανακριβο) κλπ, θα παει σε εκκεντροφορους, ροικη, ζυγισμα-ελαφρωμα στροφαλου (που απο στοκ ειναι για Corolla sedan), πιστονια υψηλης συμπιεσης και πιθανως και κανα σετ Carillo...

Ετσι νομιζω δηλαδη...αλλα σιγουρα δε θα μας πει:lol:


ρωταω, γιατι αποτι εχω καταλαβει...δεν αρεσκεται στο να ανοιγει ολοκληρο το μοτερ...γι αυτο ρωταω τι θα αλλαξει, και ποιο εινα το σημειο αναφορας...αν και γενικα, σε οποιαδηποτε περιπτωση ενας ζυγισμενος στροφαλος ειναι μαστ

αν και καπου θυμαμαι ειχε πει οτι του αρεσαν τα μΠιστονια μιας και το sbk φοραγε τα ιδια...αλλα μπορει να μη θυμαμαι και καλα...

byron
29/11/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Καλύτερα να πάρεις ένα RSV4 Factory και να βάλεις και το IRC traction control.


Αντί να μπλέξει κάποιος με IRC & Bazzaz Κωστή, παίρνει μοντέλο 2011 με traction & ABS ή BMW που είναι τα έχει έτοιμα και δοκιμασμένα ήδη.

sniper
29/11/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αντί να μπλέξει κάποιος με IRC & Bazzaz Κωστή, παίρνει μοντέλο 2011 με traction & ABS ή BMW που είναι τα έχει έτοιμα και δοκιμασμένα ήδη.


Εδώ είναι το θρεντ που γράφει ο καθένας ό,τι θέλει;

:smokin:

byron
29/11/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εδώ είναι το θρεντ που γράφει ο καθένας ό,τι θέλει;

:smokin:

Εδώ είναι. Εσύ που είσαι γλυκό αγόρι και κατάλαβες ότι μιλάω για TC κλπ, μπορείς να αγοράσεις το κιτ του HRC + πλεξούδες με ένα χαμηλό αντίτιμο. :winka:

sniper
29/11/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εδώ είναι. Εσύ που είσαι γλυκό αγόρι και κατάλαβες ότι μιλάω για TC κλπ, μπορείς να αγοράσεις το κιτ του HRC + πλεξούδες με ένα χαμηλό αντίτιμο. :winka:


Έχεις ένα κόλλημα με τα χόντα παλικάρι.....

Να το δεις λίγο για να δεις τον κόσμο μέσα από τα δικά μας αντικειμενικά μάτια..... :winka:

:smokin:

(αλλά αξιόπιστο s1000rr ρε; :lol: )

TROOPER
29/11/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
....να δεις τον κόσμο μέσα από τα δικά μας αντικειμενικά μάτια.....

αργα και βασανιστηκα...

βυρωνα αμα εχεις τασεις αυτοκτονιας τωρα ξερεις τη λυση.

:wave2:

sniper
29/11/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αργα και βασανιστηκα...

βυρωνα αμα εχεις τασεις αυτοκτονιας τωρα ξερεις τη λυση.

:wave2:

Eίσαι ανόητος.....

:smokin:


218335

boussias
29/11/2010, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αντί να μπλέξει κάποιος με IRC & Bazzaz Κωστή, παίρνει μοντέλο 2011 με traction & ABS ή BMW που είναι τα έχει έτοιμα και δοκιμασμένα ήδη.
Αυτό είναι άλλη συζήτηση Βύρωνα μου :)
Μήπως τα εργοστασιακά Traction έχουν πρόβλημα σε αλλαγή διαμέτρου ελαστικών (κάθε εταιρία ελαστικών έχει διαφορετικές διαστάσεις). Δεν γνωρίζω αν τα εργοστασιακά traction παραμετροποιούντε έτσι ώστε να μπορείς να αλλάζεις την διάμετρο του ελαστικού στο κέντρο (π.χ. 210cm) και την διάμετρο στα πλαϊνά (π.χ. 202cm). Το IRC πάντως το κάνει. Μιλάω πάντα για Traction με σένσορες στους 2 τροχούς΄.

Επιπλέον το 2011 Aprilia βγαίνει σε 350 κομμάτια. Εδώ μπορείς να βρείς 2009 RSV4 factory Καινούργιο με 13.500€.

byron
29/11/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eίσαι ανόητος.....

:smokin:

Ρε ΄σεις παρεξηγήσατε....Για τα ηλεκτρονικά τους μιλάω.


Εγώ μόνο δοκιμασμένα πράγματα συστήνω. Ότι και αν σου κατσει, με μια αλοιφή γίνεται τζάμι :smokin:


218350

byron
29/11/2010, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Αυτό είναι άλλη συζήτηση Βύρωνα μου :)
Μήπως τα εργοστασιακά Traction έχουν πρόβλημα σε αλλαγή διαμέτρου ελαστικών (κάθε εταιρία ελαστικών έχει διαφορετικές διαστάσεις). Δεν γνωρίζω αν τα εργοστασιακά traction παραμετροποιούντε έτσι ώστε να μπορείς να αλλάζεις την διάμετρο του ελαστικού στο κέντρο (π.χ. 210cm) και την διάμετρο στα πλαϊνά (π.χ. 202cm). Το IRC πάντως το κάνει. Μιλάω πάντα για Traction με σένσορες στους 2 τροχούς΄.

Επιπλέον το 2011 Aprilia βγαίνει σε 350 κομμάτια. Εδώ μπορείς να βρείς 2009 RSV4 factory Καινούργιο με 13.500€.

Δεν το γνωρίζω αυτό, αν και νομίζω ότι τα S1000RR τα τρέχουν και με 200άρι λάστιχο.

Για το V4 ποιός σου το είπε αυτό? :confused: Τα 350 κομμάτια πιθανόν αφορούν τα Biaggi replica που έχουν κανένα 50άρι χιλιάδες και αρκετές διαφορές σε ηλεκτρονικά, σασμάν κλπ.
Τα 11άρια τα RSV4 όπως και τα νέα Tuono θα έχουν ABS, traction και όλο το πακέτο αντισούζας κλπ κλπ (APRC το ονομάζει) στον βασικό εξοπλισμό.

sniper
29/11/2010, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
.....
Τα 11άρια τα RSV4 όπως και τα νέα Tuono θα έχουν ABS, traction και όλο το πακέτο αντισούζας κλπ κλπ (APRC το ονομάζει) στον βασικό εξοπλισμό.


:sad:

byron
29/11/2010, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Για το V4 ποιός σου το είπε αυτό? :confused: Τα 350 κομμάτια πιθανόν αφορούν τα Biaggi replica που έχουν κανένα 50άρι χιλιάδες και αρκετές διαφορές σε ηλεκτρονικά, σασμάν κλπ.
Τα 11άρια τα RSV4 όπως και τα νέα Tuono θα έχουν ABS, traction και όλο το πακέτο αντισούζας κλπ κλπ (APRC το ονομάζει) στον βασικό εξοπλισμό.

Xmmm....μάλλον εγώ κάνω λάθος. Ουσιαστικά θα βγαίνει σε 3 εκδόσεις. R, Factory & Factory APRC SE με το τελευταίο να κουβαλάει όλη την προίκα, ενώ το νέο Tuono-R θα την έχει απ΄την αρχή (!!).
Τα 350 όντως ακούστηκαν, αλλά ο Αμερικάνος γράφει ότι θα παραλάβουν όσα παραγγείλουν. Το πιο πιθανόν, μιας και στο Tuono Factory είχαν πει για 300 και βγήκαν άπειρα, όπως και στο Desmocedici.
Τιμή στο US 22.500$ :wave2:

H aprilia δεν αναφέρει πάντως για περιορισμένο αριθμό.

http://www.aprilia.com/en-US/Model/61695/RSV4+Factory+APRC+SE/Overview.aspx

Ζεύκας
29/11/2010, 16:36
Βύρωνα διαπράτεις Ύβρη....σε θρεντ με γαμωχ***α αναφέρεις Απρίλια...


οι Ερινύες θα΄ρθουνε....όπου κι αν παααας.... :a49:

boussias
29/11/2010, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Xmmm....μάλλον εγώ κάνω λάθος. Ουσιαστικά θα βγαίνει σε 3 εκδόσεις. R, Factory & Factory APRC SE με το τελευταίο να κουβαλάει όλη την προίκα, ενώ το νέο Tuono-R θα την έχει απ΄την αρχή (!!).
Τα 350 όντως ακούστηκαν, αλλά ο Αμερικάνος γράφει ότι θα παραλάβουν όσα παραγγείλουν. Το πιο πιθανόν, μιας και στο Tuono Factory είχαν πει για 300 και βγήκαν άπειρα, όπως και στο Desmocedici.
Τιμή στο US 22.500$ :wave2:

H aprilia δεν αναφέρει πάντως για περιορισμένο αριθμό.

http://www.aprilia.com/en-US/Model/61695/RSV4+Factory+APRC+SE/Overview.aspx

Όπως τα λές είναι. Το APRC έχει 22.300€
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/961441/

Στο af1forum διάβασε:

http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?t=215976&page=2

mototriti:
http://www.mototriti.gr/data/magazine/viewthema/38133_21799.asp

..... η μοτοσικλέτα της δοκιμής ήταν μία από τις 350 επετειακές εκδόσεις που θα κατασκευαστούν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος WSBK.


Απο ότι βλέπεις τη παρακολουθώ απο κοντά την Παπρίλια :beer:

byron
29/11/2010, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Απο ότι βλέπεις τη παρακολουθώ απο κοντά την Παπρίλια :beer:

spam on γιατί ξεφύγαμε

Σε αντίθεση με ΄μένα που δεν τα παραολουθώ. Τα 350 μόνο για κολπάκι του marketing μου φαίνεται, μιας και η ίδια η aprilia δεν αναφέρει τίποτα, και σιγά μην κολλήσουν στον αριθμό αν υπάρχουν αγοραστές σε τέτοια εποχή. Ασε που του χρόνου ΑΝ έχουν ξεσκοκάρει τα απλά factory θα είναι στανταράκι και στο R. Εδω τα έβαλαν στο απλό Tuono...

Το 350 δεν ισχύει ούτε στο replica (http://www.motorcycle.com/news/aprilia-rsv4-biaggi-replica-unveiled-89526.html) :lol:

spam off :D

anco
29/11/2010, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
υποβαθμισμενο το πρωταθλημα των gp δεν ηταν ουτε κατα διανοια το 1996...απλως αυτο των superbikes ,λογω υπαρξης φοβερα εξελιγμενων μοτοσυκλεττων ηταν πολυ κοντα του...

η εξελιξη στα gp ηταν τοπ και τοτε με τα μηχανακια εκεινη την εποχη να βρισκονται στα 130 κιλα και στους 180-185 ιππους οταν αντιστοιχα τα sbk ηταν 160 κιλα και απεδιδαν περιπου 160 ιππους...

η διαφορα κιλων και ιππων ηταν χαωδεις και παρ ολα αυτα τα μηχανακια ηταν πολυ κοντα...κατι θα πρεπε αυτο να σου λεει για τα πλαισια των sbk...

οι ιπποδυναμεις στα σbk ηταν οι εξης...zx-7 το 93 επι russel ηταν 145 τροχο με καταληξη τα 165-170...το ρημαδι ξεκινησε απο 135 και κατεληξε στα 170,το gsxr απο 140-168,rc 45 ξεκινησε απο 145 και κατεληξε 185 το 1998-1999...μαλιστα το 1998 που επεβελαν στα gp "πρασινες" βενζινες και η ιπποδυναμη του honda του doohan επεσε στα 180 δημοσιευτηκε οτι ηταν η πρωτη φορα στην ιστορια των αγωνων που ενα sbk ξεπερασε σε ιπποδυναμη ενα gp...

το 1997 αν θυμαμαι καλα ο υπευθυνος του project rc 45 ο οποιος ονομαζοταν suzuki ειχε δηλωσει το εξης"ειμαστε σε πολυ καλο δρομο αν εξαιρεσει κανεις την απογοητευτικη ιπποδυναμη των 175 ιππων..."

to ρημαδι το 2002 ειχε φτασει αισιως τους 172 κατω οταν το vtr ειχε 180 με εφεδρειες αλλων 10 που χρησιμοποιηθηκαν απο την honda στον τελευταιο αγωνα που κριθηκε το πρωταθλημα...

τα νουμερα λοιπον που λες ηταν αυξημενα toylaxiston κατα 10 ιππους στα πιο αργα sbk με την honda να ειναι σε δικο της συμπαν απο πλευρας ιπποδυναμης...

αλλα εγω να δεχθω οτι ηταν ολα 160 που λες εσυ για χαριν συζητησεως...δηλαδη πριν απο 15 χρονια,μια μοτοσυκλεττα παραγωγης 750 cc με 105 ιππους τροχο αρχικη ιπποδυναμη,ειχε πλαισιο που ειχε την δυνατοτητα να διαχειριστει "ανετα" οπως λες εσυ 160 ιππους χωρις κανενα απολυτως ηλεκτρονικο βοηθημα...αυξηση δηλαδη της ταξεως του 60%...

σημερα λοιπον μια μοτοσυκλεττα παραγωγης 1000 cc με 160 αρχικη εχει πλαισιο που τα βρισκει σκουρα με 200 κατω χωρις ηλεκτρονικη βοηθεια...

κατι δεν παει καλα λοιπον...

επισης οι διαφορες των χρονων που παρεθεσες ειναι μεταξυ μοτοσυκλεττων με σχεδον ιδια ιπποδυναμη και μονη διαφορα τα κιλα και τα πλαισια...στα συν των sbk τα 200cc παραπανω που του δινουν περισσοτερη ροπη και κατ επεκτασιν καλυτερη οδηγισιμοτητα...

στα χαρτια λοιπον,τουλαχιστον φετος,τα sbk ειναι οσο πιο κοντα γινεται στα Gp...οι μικρες κατ εσε λοιπον διαφορες του 1-1.5 δευτερολεπτου αυτοματως βλεπονται υπο διαφορετικη οπτικη...

για να μην μιλησω για την ευκολια χειρισμων λογω ηλεκτρονικων...

τις πραγματικες διαφορες θα τις δεις το 2012 που τα gp θα ξαναπανε στα 1000 cc...

το 1996 ειχαν διαφορες 20 ιππων και 30 κιλων και τα δυο υπερ των Gp χωρις κανενα ηλεκτρονικο...και οι χρονοι ηταν πολυ κοντα...αρα?

ρε rein τι λες στο φιλο doctor?????

Ποια πλαισια του 1996?????

Θα με τρελανεις?

Μιλας για ενα ZX7 SBK και μιλαω για Kawasaki μιας και ειχα το ιδιο.

Με τα εξης σε πλαισιο....

Ψαλιδι που ουτε GSXR 1000 δεν εχει σημερα στην παραγωγη, και το μονο που ειχε σε κενο πανω του ηταν

εκει που περναει η αλυσιδα.

Πλαισια με ραψιμο σε ολα τα μερη του.

Μπροστινα που ακομα και σημερα βρισκεις με 10000 ευρω π,χ Ohlins FGR 900 kai 000, τοτε επρεπε να εχεις ξαδερφο

στο HRC.

Και παμε στα του κινητηρα μερη.

Απο που να ποιαστω....

Απο τις μπιελες τιτανιου....απο το gas flow κεφαλης που το κανει μηχανη....απο τα carbon φιλτροκουτια με δεν ξερω

και γω ποσο παραπανω χωριτικοτητα απο το στοκ....(αυτος ειναι και ενας περιορισμος πλεον στα σημερινα 1000αρια)

Απο στροφαλου billet ασταλινους

Απο ξηρους συμπλεκτες της Suter....

Απο πιστονια

Απο βαλβιδες μεγαλητερες...

Απο μηχανικα καρμπυρατερ της Keihin

Απο εκκεντροφορους

Απο ηλεκτρονικες που ουτε στον ονειρο μας δεν ειχαμε, και σημερα οποιος θελει εχει Pectel μιας και λεμε για cbr1000 αρκει

να πληρωσει.

Σημερα αν παρει καποιος ενα πλαισιο μονο το πλαισιο και οχι ψαλιδι και ενα μοτερ μονο κασες και κυλινδρο-κεφαλη με 50.000 ευρω το εχει κοντα στα SBK πολυ κοντα αντε να εχει 10 αλογα κατω, και στο θεμα traction να μην ειναι σωστα ρυθμισμενο, οχι να μην εχει, απλα να ειναι κακορυθμισμενο.

Kαι λες εδω.... ναι απο 109 πανε στα 180, και δεν λες οτι εχουν συμπιεση 15 και βαλε και καινε και βενζινη διαστιμικη.

Μην λες οτι τα πλαισια ηταν Νο1, και εισαι και μηχανικος,....με ψαλιδια και ραψιματα πλαισιο και ενυσχιση.....

Μιλας για μοτερ με ωρα λειτουργειας και μπορει να σπαγανε και στον αγωνα.

Οσο για το VTR του Εdwards σταματησε στα 175 ροδα, και ειχε αλλα 10 σε εφεδρια.

Αλλα και αυτο με ολο το μοτερ να εχει μονο τις κασες ιδιες με αυτο που αγοραζω εγω.

Ασε λοιπον την καραμελα και μην λες τι ειχε τοτε.

Ακομα και τα λαδια αλλα ειναι και οχι εμπορειου.

Απλα αυτο που λεει ο dim ειναι οτι ενα CBR 1000 με λιγα πραγματα σημερα οπως ενα σετ ανατρηση πισω,λαστιχα,εξατμιση και ενα κιτακι στο μπροστινο μαζι με ενα εκκεντροφορο και ενα remap παει στα ευρωπαικα πρωταθληματα σε καλους χρονους.

gixxerpap
30/11/2010, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
ρε rein τι λες στο φιλο doctor?????

Ποια πλαισια του 1996?????

Θα με τρελανεις?

Μιλας για ενα ZX7 SBK και μιλαω για Kawasaki μιας και ειχα το ιδιο.

Με τα εξης σε πλαισιο....

Ψαλιδι που ουτε GSXR 1000 δεν εχει σημερα στην παραγωγη, και το μονο που ειχε σε κενο πανω του ηταν

εκει που περναει η αλυσιδα.

Πλαισια με ραψιμο σε ολα τα μερη του.

Μπροστινα που ακομα και σημερα βρισκεις με 10000 ευρω π,χ Ohlins FGR 900 kai 000, τοτε επρεπε να εχεις ξαδερφο

στο HRC.

Και παμε στα του κινητηρα μερη.

Απο που να ποιαστω....

Απο τις μπιελες τιτανιου....απο το gas flow κεφαλης που το κανει μηχανη....απο τα carbon φιλτροκουτια με δεν ξερω

και γω ποσο παραπανω χωριτικοτητα απο το στοκ....(αυτος ειναι και ενας περιορισμος πλεον στα σημερινα 1000αρια)

Απο στροφαλου billet ασταλινους

Απο ξηρους συμπλεκτες της Suter....

Απο πιστονια

Απο βαλβιδες μεγαλητερες...

Απο μηχανικα καρμπυρατερ της Keihin

Απο εκκεντροφορους

Απο ηλεκτρονικες που ουτε στον ονειρο μας δεν ειχαμε, και σημερα οποιος θελει εχει Pectel μιας και λεμε για cbr1000 αρκει

να πληρωσει.

Σημερα αν παρει καποιος ενα πλαισιο μονο το πλαισιο και οχι ψαλιδι και ενα μοτερ μονο κασες και κυλινδρο-κεφαλη με 50.000 ευρω το εχει κοντα στα SBK πολυ κοντα αντε να εχει 10 αλογα κατω, και στο θεμα traction να μην ειναι σωστα ρυθμισμενο, οχι να μην εχει, απλα να ειναι κακορυθμισμενο.

Kαι λες εδω.... ναι απο 109 πανε στα 180, και δεν λες οτι εχουν συμπιεση 15 και βαλε και καινε και βενζινη διαστιμικη.

Μην λες οτι τα πλαισια ηταν Νο1, και εισαι και μηχανικος,....με ψαλιδια και ραψιματα πλαισιο και ενυσχιση.....

Μιλας για μοτερ με ωρα λειτουργειας και μπορει να σπαγανε και στον αγωνα.

Οσο για το VTR του Εdwards σταματησε στα 175 ροδα, και ειχε αλλα 10 σε εφεδρια.

Αλλα και αυτο με ολο το μοτερ να εχει μονο τις κασες ιδιες με αυτο που αγοραζω εγω.

Ασε λοιπον την καραμελα και μην λες τι ειχε τοτε.

Ακομα και τα λαδια αλλα ειναι και οχι εμπορειου.

Απλα αυτο που λεει ο dim ειναι οτι ενα CBR 1000 με λιγα πραγματα σημερα οπως ενα σετ ανατρηση πισω,λαστιχα,εξατμιση και ενα κιτακι στο μπροστινο μαζι με ενα εκκεντροφορο και ενα remap παει στα ευρωπαικα πρωταθληματα σε καλους χρονους.

ρίξε μια ματιά στην υπογραφή σου:)