PDA

View Full Version : πως να ζεστανω 15 τμ οικονομικα?



fz6man
23/01/2011, 05:36
καλημερα παιδια , λοιπων μπαινω γρηγορα στο ψητο , παλια αποθικη πλυμηρισε στοπ!
καινουργεια αποθικη 15 τετραγωνικα υπογεια σε οικοδομη πως θα την ζεστανω για να κανουμε καμια μοντα στοπ!
!)μπουρι δεν μπορω να βγαλω !
2)σομπα υγραεριου φοβαμαι μην μυριζει και θα εχουμε και την τραμπα με τον μποτιλά καθε λιγο και λιγακι ασε που ο χωρος ειναι και μικρος για υγραεριο την κατσαμε ειναι και πανακριβες οι μποτιλιες , πρεπει να αγορασουμε και την πρωτη μποτιλια ,
3) θερμαστρα ποτε δεν τις χωνεψα γιατι για να ζεσταθεις πρεπει να εισαι ακριβως διπλα και καινε τα αντερα τους
4) θα ηθελα μια γνωμη για καλοριφερακι λαδιου αν κανει δουλια αλλα οπως τα βλεπω και αυτα καινε πολλα watt ρε γαμωτο εχει κανεις να προτινει κατι ? :beer:
υ.π ποσα watt περιπου χρειαζεται ο χωρος για να ζεσταθει περιπου και αν ειναι δυνατων κατι σχετικα μικρο με αποθηκευση καλωδιου κτλ σκεφτομαι κατι τετοιο http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102006448&LastAdd=102006448&t=%CA%C1%CB%CF%D1%C9%D6%C5%D1%20%CB%C1%C4%C9%CF%D5%20DELONGHI%20KH770715

Cpt. Haddock
23/01/2011, 05:50
Να αεριζεται καλα για να φευγει η υγρασια :wave2:

fz6man
23/01/2011, 05:53
εχω παραθυρο με γρυλλιες και γυαλοτουβλο και στη πορτα γρυλλιες για να κανει ρευμα κατω εχει ταπητα αλλα ο τοιχος εχει αγριο σοβά.. ενταξει υγρασια δεν εχει τρομερη ..

hidefnick
23/01/2011, 05:57
kerosun lc31 (http://www.toyotomiusa.com/products/laserventedheaters/L-30.php) (στο αμέρικα τα λένε toyotomi) Κάνουν τρελή δουλειά και δεν μυρίζουν :wave2:

z_armagedon
23/01/2011, 06:01
Κοίτα.

Πρώτα από όλα πρέπει κάποιος γνώστης να δει το χώρο για να έχει εμπεριστατωμένη άποψη.
Έκανα μια ωραία κίνηση με φίλο σε αντίστοιχη κατάσταση με ένα σώμα καλοριφερ, μια ψιλοπουστιτσα στο κύκλωμα του ηλιακού (είχε διαμέρισμα στο ισόγειο με δικό του ηλιακό) και ενα απλό μοτεράκι ανακυκλοφορίας. Δούλεψε ικανοποιητικα.
Τσεκαρέ το.
Διαφορετικά πρέπει να δωσεις κάτι για αρχή και το κόστος δεν είναι απαγορευτικό, αλλά διευκρίνισε ποσο θέλεις να φτάσεις σε χρημα γιατι αν δεν διαθέτεις ουτε για το κόστος φιάλης σε κόβω πολύ χλωμό.

:wave2:

toyar
23/01/2011, 06:04
απόδοση και οικονομία σε κατανάλωση με 9άρι a/c inverter αν έχεις πρόβαση έξω για τη μονάδα του
το καλοριφερ που έβαλες είναι για τα μισά τμ με το ζόρι

fz6man
23/01/2011, 06:07
λοιπων οσο για το χωρο (ημουν ψυκτικος) τωρα ηλιακο δε εχω ακομη , το κοστος της φιαλης δεν ειναι τοσο προβλημα αλλα ο χωρος ειναι 12 με 15 τμ2 οπωτε αμα μυρισει η σομπα καταλαβαινεις ειναι τρελο προβλημα επισεις δεν θα διαθεσω πανω απο 120 ευρω Max για να ζεστανω αυτο το χωρο οχι τιποτα απλα δεν αξιζει.. το κεροσαν που εδειξε ο φιλος ειναι καλο αλλα απαγορευτικο σε τιμη ;)




απόδοση και οικονομία σε κατανάλωση με 9άρι a/c inverter αν έχεις πρόβαση έξω για τη μονάδα του το καλοριφερ που έβαλες είναι για τα μισά τμ με το ζόρι
εχεις δικιο το μπερδεψα http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102081512&LastAdd=102081512&t=%CA%C1%CB%CF%D1%C9%D6%C5%D1%20%CB%C1%C4%C9%CF%D5%20DELONGHI%20V551225 γιαυτο ηθελα να δειξω.
για κλιματιστικο δε εχω προσβαση δυστηχως θα ηταν καλη κινηση αλλα δεν μπορω να βγαλω την εξωτερικη μοναδα .
τωρα αν δε κανω λαθος ενα 12αρι περιπου σε θερμανση καιει περιπου 1600 watt οπωτε.. δεν ειναι μεγαλη η διαφορα απο ενα καλουτσικο λαδιου στη medium scale ασε που το λαδι κραταει και περισσοτερο αν ζεσταθει.


Κοίτα. Πρώτα από όλα πρέπει κάποιος γνώστης να δει το χώρο για να έχει εμπεριστατωμένη άποψη. Έκανα μια ωραία κίνηση με φίλο σε αντίστοιχη κατάσταση με ένα σώμα καλοριφερ, μια ψιλοπουστιτσα στο κύκλωμα του ηλιακού (είχε διαμέρισμα στο ισόγειο με δικό του ηλιακό) και ενα απλό μοτεράκι ανακυκλοφορίας. Δούλεψε ικανοποιητικα. αντιθετα σε μενα μενω στο 4 οροφο :lol: γαμω την γκαντεμια μου!

devil's animal
23/01/2011, 06:23
με το καλοριφερακι λαδιου πρεπει να εισαι απο πανω για να ζεστενεσαι ή να το καις πολλες ωρες για να "σπαει" λιγο...οχι να ζεστενεται ο χωρος...:sick:

η γνωμη μου ειναι να παρεις μια kerosun πετρελαιου που δεν χρειαζεται να βγαλεις μπουρι και κανει δουλιτσα...κοιτα εδω (http://www.skroutz.gr/s/8789/Kerosun-Omni-105.html) (εχει και μικροτερες και φυσικα φθηνοτερες)...


οπως ειπε ομως και ο καπταιν, τις ηλιολουστες μερες ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΕΡΙΣΜΟ για να φευγει η υγρασια...
:beer: :beer: :beer:

fz6man
23/01/2011, 06:28
χωρις μπουρι ?
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102081704&LastAdd=102081704&t=%D3%CF%CC%D0%C1%20%D0%C5%D4%D1%C5%CB%C1%C9%CF%D5%20KEROSUN%20RAINBOW αυτη εδω δεν χρειαζεται μπουρι δηλαδη?
και για να μην καπνιζει τι βαζουμε πετρελαιο η κεροσυνη, και ποσο κοστιζει ?

matmat
23/01/2011, 06:34
Αν σε ενδιαφερει εχω μια κεροσαν μονο μια φορά αναμένη

Africaptan
23/01/2011, 06:37
Ρε παιδια, επειδη ενδιαφερομαι κι εγω για καποια πηγη θερμοτητας, ειδα αυτα που γραφεται και βλεπω οτι η καταναλωση της kerosun ειναι μισο λιτρο την ωρα. Δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλα ειδη θερμανσης, αλλα δεν καιει πολυ; Δηλαδη 5 λιτρα στις 10 ωρες, 150 το μηνα; Και μαλλον εννοει οτι αυτη η καταναλωση ειναι στην πιο χαμηλη ενταση θερμοτητας. Ποσο μαλλον στην υψηλη...

devil's animal
23/01/2011, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
χωρις μπουρι ?
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102081704&LastAdd=102081704&t=%D3%CF%CC%D0%C1%20%D0%C5%D4%D1%C5%CB%C1%C9%CF%D5%20KEROSUN%20RAINBOW αυτη εδω δεν χρειαζεται μπουρι δηλαδη?
και για να μην καπνιζει τι βαζουμε πετρελαιο η κεροσυνη, και ποσο κοστιζει ?

δεν ειμαι ο κατασκευαστης για να σου εξηγησω πως λειτουργει χωρις μπουρι...:p
αλλα παιρνει πετρελαιο, οχι κυροζινη..

απ'οτι ειδα ομως ή φθηνοτερη κανει ακριβοτερα απο 120?..:sick:

ψαξε σε χρυση ευκαιρια για μεταχειρισμενη τετοια...
:beer: :beer:

devil's animal
23/01/2011, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Ρε παιδια, επειδη ενδιαφερομαι κι εγω για καποια πηγη θερμοτητας, ειδα αυτα που γραφεται και βλεπω οτι η καταναλωση της kerosun ειναι μισο λιτρο την ωρα. Δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλα ειδη θερμανσης, αλλα δεν καιει πολυ; Δηλαδη 5 λιτρα στις 10 ωρες, 150 το μηνα; Και μαλλον εννοει οτι αυτη η καταναλωση ειναι στην πιο χαμηλη ενταση θερμοτητας. Ποσο μαλλον στην υψηλη...

αν οντως ειναι 5 λιτρα στις 10 ωρες (πες οτι την καις ολη την μερα) με 0,80 το λιτρο (που εχει σε ολα τα βενζιναδικα σχεδον...ειμαστε στα 4? την ημερα και 120? τον μηνα..περιπου οσο θες και με καλοριφερ δλδ...:winka:

fz6man
23/01/2011, 06:43
το ξερω οτι ειναι ποιο ακριβη ομως δεν ηξερα οτι μπορει να λειτουργηση μια τετοια σομπα χωρις μπουρι

stefanos
23/01/2011, 06:52
Οι σόμπες χωρίς μπουριά καταναλώνουν οξυγόνο και παράγουν διοξίδιο οπότε χρειάζεσαι καλό εξαερισμό αλλιώς υπάρχει θέμα.
Επίσεις καλό είναι να μην βρίσκονται κοντά σε project με βενζίνες μέσα λάδια μπογιές διαλύτες κλπ εύλεκτα.
Τα 10000btu ονομαστικά αντιστοιχούν περίπου σε 3kw οπότε όπως καταλαβαίνεις θέλεις πολύ μεγάλο ηλεκτρικό καλοριφέρ για να καλύψεις το χώρο αντί μιάς kerosan ή ενός ac.
Αλλά όλα αυτά είναι θεωρητικά εάν δεν ξέρεις τις θερμικές απώλειες του χώρου σου.

harris_x
23/01/2011, 06:54
Όταν έμενα σε γκαρσονιέρα, είχα μια Kerosun σαν την παρακάτω!

Καλή απόδοση αλλά πολύ βρόμα ρε παιδάκι μου!


221945

fz6man
23/01/2011, 07:05
θα σας πω πως το σκεφτομαι λοιπων να αγορασω την μικρη κεροσαν που καιει 0.25 λιτρα /hours δηλαδη φουλαρει με 6 λιτρα και βγαζει 24 ωρες συμφωνα με το specs της εταιριας στα 10000 btu , διαβασα οτι προκαλουντε αναθυμιασεις στο αναμα και το σβησιμο ευτυχως εχω την δυνατοτητα να την βγαζω στο διαδρομο της αποθικης πολυ ευκολα , οπωτε δε με απασχολει αυτο , επισεις διαβασα οτι τα εκο εχουν καυσιμο κεροσαν το οποιο ομως ποσο κανει το λιτρο / μπιτονι ? πρεπει να αγορασω κενα ?

cityfly
23/01/2011, 07:42
τη συγκεκριμένη του λαδιού τη χρησιμοποιώ σε ένα δωμάτιο 4Χ3 περίπου
είναι αλήθεια ότι αργεί λίγο να ζεσταθεί αλλά επίσης ο χρόνος που κάνει να ζεσταθεί είναι κι ο χρόνος που κάνει να κρυώσει. Έχει ικανοποιητική απόδοση και ζεσταίνει το χώρο ακριβώς όπως ένα καλοριφέρ επίσης ο χρονοδιακοπτης και οι τρεις σκάλες που έχει σου επιτρέπουν να παίξεις.
Ως προς το θέμα κόστους χρήσης δεν έχω ιδέα, έρχεται πακέτο με ένα δωμάτιο που νοικιάζω οπότε δεν με έχει απασχολήσει το θέμα

trelf
23/01/2011, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
θα σας πω πως το σκεφτομαι λοιπων να αγορασω την μικρη κεροσαν που καιει 0.25 λιτρα /hours δηλαδη φουλαρει με 6 λιτρα και βγαζει 24 ωρες συμφωνα με το specs της εταιριας στα 10000 btu , διαβασα οτι προκαλουντε αναθυμιασεις στο αναμα και το σβησιμο ευτυχως εχω την δυνατοτητα να την βγαζω στο διαδρομο της αποθικης πολυ ευκολα , οπωτε δε με απασχολει αυτο , επισεις διαβασα οτι τα εκο εχουν καυσιμο κεροσαν το οποιο ομως ποσο κανει το λιτρο / μπιτονι ? πρεπει να αγορασω κενα ?

ποιος ειπε οτι δεν μυριζει η kerosun;;; μεγαλο ψεμα!!!!...επειδη δεν εχει εφευρεθει ακομα η τελεια καυση,και η kerosun δεν εχει μπουρι.....μην κανεις κανα αστειο και τη βαλεις να θερμανει κλειστο χωρο....θα το μετανιωσεις πολυ συντομα!!!και οι αναθυμιασεις/δυσαρεστες οσμες υπαρχουν καθ'ολη την διαρκεια λειτουργιας της!!!!......μακρυα!


η γνωμη μου ειναι οτι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ λυση για την περιπτωση σου ειναι κατι τετοιο....

check (http://www.saturn.gr/prod_det.php?pr=146)

-ζεσταινει ΤΑΧΥΤΑΤΑ τον χωρο,το ιδανικοτερο διοτι πληρωνεις για οσο χρειαζεσαι τη ζεστη....θα ειναι ψυγειο....και σε 10 λεπτα αν δε μενεις με κοντομανικο,θα αισθανεσαι την θερμοτητα στον χωρο...
-δεν μυριζει.....βασικο!
-δεν ξηραινει πολυ την ατμοσφαιρα (δεν εχει σιτα πυρακτωσης),και αν ο χωρος εχει υγρασια ισα ισα που θα βοηθαει....
-δεν θα το εχεις μεσ στα ποδια σου,κρεμεται σε τοιχο
εχει σκαλες 1-6,για να αποδιδει αναλογα
-δεν κανει φασαρια.....δεν εχει ανεμιστηρακι....με φυσικη ροη ο αερας μπαινει κρυος απο κατω και βγαινει απο πανω ζεστος
-ειναι πολυ οικονομικα....πιστευω με 100 ευρω καθαρισες....για το μοντελο με τα 2KW(1700kcal)

fz6man
23/01/2011, 08:09
μιας που κοιταω θερμοπομπους βλεπω οτι εχουν πολυ μικρη καταναλωση αλλα δεν γραφουν περιπου ποσα btu αντιστοιχουν καλη λυση και αυτα παντως απο εγκατασταση απλα τα κρεμας στο τοιχο ?

dmf
23/01/2011, 08:26
kerosun εχω χρησιμοποιησει πανω απο 5 χρονια, το μεγαλυτερο μοντελο που βγαζουν μαλιστα. Καιει κηροζινη (χρωμα ελαφρως μπλε, οχι κοκκινο σαν το πετρελαιο θερμανσης)! Τοτε το 25λιτρο μπιτονι εκανε καπου 20? (??)
Μυριζει οταν την αναβεις και κυριως οταν την σβηνεις. Μετα κατα την διαρκεια λειτουργιας της μυριζει ελαχιστα.
Ζεσταινει παρα πολυ προς ολες τις κατευθυνσεις, και αμεσα!
Εχει και αισθητηρα πτωσης, ωστε να σβηνει αν τυχων αναποδογυρισει.

Τελος η καταναλωση της ηταν περιπου οσο το ποσο που αναλογουσε στα κοινοχρηστα για θερμανση, Αλλα: Ειχες πολλη περισσοτερη θερμανση (πολλη ομως) και το αναβες οποτε ηθελες.

liakaros
23/01/2011, 08:32
Μιας και κουβεντιαζουμε το θεμα θερμανσης...

Εχει ακουσει κανεις για κατι πανελ που λειτουργουν με υπερυθρη ακτινοβολια?
Δλδ δεν ζεσταινουν τον αερα αλλα τα αντικειμενα του χωρου...(δεν ξερω πως ακριβως να το περιγραψω)...

Πληροφοριες εδω (http://www.redwell.gr/)

Πολλα υποσχονται απ οτι βλεπω αλλα στην πραξη ξερει κανεις τι γινεται?

Κοστος εγκαταστασης...καταναλωσης ρευματος... κλπ,κλπ

fz6man
23/01/2011, 09:06
ποιος ειπε οτι δεν μυριζει η kerosun;;; μεγαλο ψεμα!!!!...επειδη δεν εχει εφευρεθει ακομα η τελεια καυση,και η kerosun δεν εχει μπουρι.....μην κανεις κανα αστειο και τη βαλεις να θερμανει κλειστο χωρο....θα το μετανιωσεις πολυ συντομα!!!και οι αναθυμιασεις/δυσαρεστες οσμες υπαρχουν καθ'ολη την διαρκεια λειτουργιας της!!!!......μακρυα! η γνωμη μου ειναι οτι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ λυση για την περιπτωση σου ειναι κατι τετοιο.... check -ζεσταινει ΤΑΧΥΤΑΤΑ τον χωρο,το ιδανικοτερο διοτι πληρωνεις για οσο χρειαζεσαι τη ζεστη....θα ειναι ψυγειο....και σε 10 λεπτα αν δε μενεις με κοντομανικο,θα αισθανεσαι την θερμοτητα στον χωρο... -δεν μυριζει.....βασικο! -δεν ξηραινει πολυ την ατμοσφαιρα (δεν εχει σιτα πυρακτωσης),και αν ο χωρος εχει υγρασια ισα ισα που θα βοηθαει.... -δεν θα το εχεις μεσ στα ποδια σου,κρεμεται σε τοιχο εχει σκαλες 1-6,για να αποδιδει αναλογα -δεν κανει φασαρια.....δεν εχει ανεμιστηρακι....με φυσικη ροη ο αερας μπαινει κρυος απο κατω και βγαινει απο πανω ζεστος -ειναι πολυ οικονομικα....πιστευω με 100 ευρω καθαρισες....για το μοντελο με τα 2KW(1700kcal)

προφανος αναφερεσαι σε http://www.saturn.gr/prod_det.php?pr=146 , μηπως γνωριζεις αν εχει ηλεκτρονικο θερμοστατη η οχι γιατι στην σελιδα τους δεν αναφερει κατι , το εχεις δοκιμασει ?
παντως φαινετε αρκετα ποιοτικο μηχανιμα μαλλων θα παω να το ριξω μια ματια αυριο απο κοντα.

ποια η διαφορα κονβεκτορα και θερμοπομπου ?

jimmis5
23/01/2011, 09:23
θερμοπομπος ή αεροθερμο το πρωτο πιο ακριβο σε αγορα πιο οικονομικο σε χρηση,το δευτερο φθηνο στην αγορα λιγο πιο ακριβο στην χρηση:beer: :wave2:

μπουρουχας
23/01/2011, 09:31
καταρχην εχε υποψη σου οτι το 6λιτρο της κεροζαν αυτη την στιγμη πουλιετε γυρω στα 10 ευρω.
και το 18λιτρο γυρω στα 29ευρω.
το κοστος δηλαδη του λιτρου ειναι στα 1,65 ευρω το λιτρο.διπλασια τιμη απο το πετρελαιο θερμανσης.
η κηροζινη θερμανσης ποτε δεν εβγαζε καπνα και ουτε βγαζει,διοτι εχει πολλυ μικρα ποσοστα θειου μεσα της.η δε σομπες κεροζαν αν της χειριστεις σωστα δεν μυριζουν.
η καλυτερη δε λυση ειναι να την αναβεις εξω,και να την σβυνεις εξω.στο αναμα και στο σβησιμο εχει ενα θεμα μυρωδιας αν δεν κανεις αυτα που λενε οι οδηγιες.
υπολογισε οτι θα χρειαζεσε καθε 3 χρονια αλλαγη στο φυτιλη ενα κοστος 17 ευρω.
της μετρανε σε btu αλλα αν ρωτησεις τους πωλητες σου λενε και ποσα τετραγωνικα καλυπτει.
με την μικροτερη αν θυμαμε απο 40 τετραγωνικα,και επανω.....οι λοιπες σε καλυψη τετραγωνικων.
ξεχασα να σου πω οτι τα πλαστικα δοχεια 6λ + 18λ δεν επιστρεφοντε.
αν αγορασεις τελικα κεροζαν μην τα πετας οπου βρεις:nono: ........

οι κονβεκτορες αν τους κοιταξεις θα δεις οτι εχουν μια μακρια αντισταση στο κατω μερος τους.σαν τα αεροθερμα δηλαδη.
μαλιστα μερικοι απο αυτους εχουν και βεντιρατερακι.αλλοι δε οχι σκετη αντισταση.
οι θερμοπομποι ειναι με πανελ μεταλικο ή αλουμινιου θερμανσης.ζεστενετε δηλαδη μια επιφανεια και οχι μια αντισταση.
αναρτωντε και στον τοιχο.προσεχε διοτι ενας θερμοπομπος ενας κονβεκτορας και ενα καλοριφερ λαδιου ειναι τα ιδια βατ.
και αφου θα ζητας απο ολα μια ορισμενη θερμοκρασια μεσα στον χωρο σου ενοειτε οτι θα εχεις την ιδια καταναλωση.
παιζουν αυτα τα θερμαντικα στοιχεια στα 1500 - 2000 και καποια καλοριφερ στα 2500 βατ.
ελπιζω να σε βοηθησα.
η επιλογη ειναι δικια σου οπως και τα φραγκα που θελεις να δωσεις για αγορα και καταναλωση μετα αυτου που θα αγορασεις.

el_hymador
23/01/2011, 09:41
Λοιπον,επειδη προσφατα μετακομισα σε σπιτι στην επαρχια οπου η υγρασια τσακιζει κοκκαλα, δοκιμασα ολα τα μεσα θερμανσης, απο τζακι μεχρι σομπες, κουκουναρες και πετρελαιου, καλοριφερ λαδιου κτλ-κτλ.

Το πιο αποτελσαματικο απο ολα ειναι το αεροθερμο! Ναι, μπορει να καει αρκετο ρευμα, αλλα το βαζεις για 10 λεπτα και ζεσταινει αμεσα τον χωρο, εξαφανιζοντας και την υγρασια. Ειδικα για χωρο 15 τ.μ. ειναι μια χαρα, θα το δουλευεις απο λιγο σποραδικα και θα σου κραταει ζεστο το χωρο. Αν τα βαλεις κατω, με λογικη χρηση δεν ειναι δα και τιποτα δαπανηρο. Απο 10 λεπτα ανα 1 ωρα και εισαι κομπλε!

fz6man
23/01/2011, 09:41
καταρχην ευχαριστω πολυ και πιστευω ειναι ενα θεμα που ενδιαφερει πολλους απο την αλλη οπως είπα αποφασισα να δωσω 100 - 200 ευρω και πραγματικα δεν ξερω αν τελικα η αγορα ενος καλου καλοριφερ λαδιου είναι προτιμοτερο απο εναν θερμοπομπο στα ιδια watt , απο την αλλη δεν μπορω να υπολογισω και ποσο απωλειες μπορει να εχει το αποθικακι με μονό τζάμι αλλα απο την εξω μερια υαλοτουβλο, η πορτα σιδερενια με γρυλλιες .. Αυτο που φοβαμαι ειναι να μην σκαω και μολις το σβηνω ξαφνικα παγωνω και στο τελος καιω τα κερατα μου χειροτερα και απο ενα 2500 w λαδιου , ομως αν πουμε οτι εχουμε αρκετες απωλειες ζεστας και σκεφτομαστε να αγορασουμε εναν θερμοπομπο τοτε ειναι προτιμοτερο να διαλεξουμε εναν πχ 1000 w η εναν 2000 watt ? γιατι εχω την εντυπωση οτι ο 1000αρις ειναι καλυτερος διοτι θα δουλευει περισσοτερη ώρα ή κανω λαθος ?


Λοιπον,επειδη προσφατα μετακομισα σε σπιτι στην επαρχια οπου η υγρασια τσακιζει κοκκαλα, δοκιμασα ολα τα μεσα θερμανσης, απο τζακι μεχρι σομπες, κουκουναρες και πετρελαιου, καλοριφερ λαδιου κτλ-κτλ. Το πιο αποτελσαματικο απο ολα ειναι το αεροθερμο! Ναι, μπορει να καει αρκετο ρευμα, αλλα το βαζεις για 10 λεπτα και ζεσταινει αμεσα τον χωρο, εξαφανιζοντας και την υγρασια. Ειδικα για χωρο 15 τ.μ. ειναι μια χαρα, θα το δουλευεις απο λιγο σποραδικα και θα σου κραταει ζεστο το χωρο. Αν τα βαλεις κατω, με λογικη χρηση δεν ειναι δα και τιποτα δαπανηρο. Απο 10 λεπτα ανα 1 ωρα και εισαι κομπλε!

βρε μήπως μετακομισες κομοτηνη ? :rotflmao: για τον ιδιο λογο φιλε σκεφτικα για σομπα κεροσάν αλλα ειναι μανουρα με τα πετρελαια κτλ , ασε που εμεις εχουμε τσακισμενα κοκκαλα εδω και καιρο :bigcry:

μπουρουχας
23/01/2011, 09:50
αν το σκεφτεσε ετσι στα 1000 βατ τοτε παρε αυτο που σου προτεινε ο ελ χιμαδορ.
ενα αεροθερμο που θα σου ζεστενει αμεσα τον χωρο σου και βαλτο στα 1000 βατ και ρυθμισε τον θερμοστατη λιγο πριν το τελος του.
παρε τα πλακε αεροθερμα με τον στροβιλο μεσα τους και οχι τα ορθια με το βεντιρατερ.
δινουν περισοτερο αερα.κανε ενα τσεκαρισμα στο μαγαζι που θα πας και θα με θυμηθεις.σπρωχνει με περισσοτερη δυναμη τον αερα στον χωρο.

τελος δε, αν δεν μενεις εκει για τον οποιοδηποτε λογο.
και θελεις μονο να παρεις την υγρασια απ τον χωρο σου,τραβα αγορασε εναν αφυγραντη και εισαι κομπλε.

fz6man
23/01/2011, 09:57
οχι δεν μενω εκει , εκει ειναι το εργαστηριο μου μιλαμε για 2-3 ωρες την μερα αν κατεβω.

stavrouliasp
23/01/2011, 10:36
Ένα καλό χαλί-φλοκάτη και μερικές βαριές κουρτίνες και θα δεις αμέσως διαφορά...

George_M.
23/01/2011, 10:37
καλοριφερ λαδιου,10-12 φετες κ εισαι οκ.
με θερμοστατη,επιλογεα,ακινδυνο,αοσμο κ αποδοτικο...(ακουσε με,ειναι το επαγγελμα μου,ηλεκτρολογος):beer:

Gia
23/01/2011, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

Το πιο αποτελσαματικο απο ολα ειναι το αεροθερμο! Ναι, μπορει να καει αρκετο ρευμα, αλλα το βαζεις για 10 λεπτα και ζεσταινει αμεσα τον χωρο, εξαφανιζοντας και την υγρασια. Ειδικα για χωρο 15 τ.μ. ειναι μια χαρα, θα το δουλευεις απο λιγο σποραδικα και θα σου κραταει ζεστο το χωρο. Αν τα βαλεις κατω, με λογικη χρηση δεν ειναι δα και τιποτα δαπανηρο. Απο 10 λεπτα ανα 1 ωρα και εισαι κομπλε!

Ακριβώς...:beer:

nikolas1709
23/01/2011, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
καλοριφερ λαδιου,10-12 φετες κ εισαι οκ.
με θερμοστατη,επιλογεα,ακινδυνο,αοσμο κ αποδοτικο...(ακουσε με,ειναι το επαγγελμα μου,ηλεκτρολογος):beer:


καταναλωση 2000watt ζεστενει γρηγορα εχει θερμοστατη και βρισκεις απο 20 μεχρι 50 ευρω παρα πολλα ευκολο στην μετακινηση ελαφρυ και μικρο
δεν ειναι για πολλες ωρες 8α σε πιασει πονοκεφαλος

καλοριφερ λαδιου 2000-2500watt αργει να ζεστανει το χωρο (σε σχεση με το αεροθερμο παντα) εχει θερμοστατη δεν χαλαει την ατμοσφαιρα του χωρο τα βρισκεισ απο 60- 100 ευρω
βαρυ και εχει ογκο

nikolas1709
23/01/2011, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
καταναλωση 2000watt ζεστενει γρηγορα εχει θερμοστατη και βρισκεις απο 20 μεχρι 50 ευρω παρα πολλα ευκολο στην μετακινηση ελαφρυ και μικρο
δεν ειναι για πολλες ωρες 8α σε πιασει πονοκεφαλος

καλοριφερ λαδιου 2000-2500watt αργει να ζεστανει το χωρο (σε σχεση με το αεροθερμο παντα) εχει θερμοστατη δεν χαλαει την ατμοσφαιρα του χωρο τα βρισκεισ απο 60- 100 ευρω
βαρυ και εχει ογκο


αν και το καλυτερο ειναι το a/c αφου απο οτι καταλαβα τον χωρο θα τον εχεισ σαν εργαστηριο το καλοκαιρι τι θα κανεισ????

nihristo
23/01/2011, 11:34
χοντρά ρούχα και ισοθερμικό πολύ καλή λύση. Βάλε κ ένα αερόθερμο αχρείαστο να ναι άμα είναι πολύ κρύα τα χέρια σου. Βάρα και δέκα κάμψεις πριν ξεκινήσεις και θα δουλεύεις με το κοντομάνικο :D

virus
23/01/2011, 11:44
κεροσαν βρωμαει πολυ. καλοριφερ λαδιου πρεπει νασαι απο πανω για να ζεσταθεις. θερμοπομπος τρωει ρευμα.

15 τμ εχω κι εγω και υπογα μαλιστα. δεν μπορω να καταλαβω γιατι απεκλεισες την σομπα υγραεριου. ενταξει μια φορα θα αγορασεις φιαλη. αλλα μετα δεν θα ξεκολας απο το εργαστηρι σου. μια φιαλη θα θες για δυο βδομαδες. ουτε μυριζει ουτε εχει φοβο εκρηξης ζεσταινει πολυ γρηγορα. ετσι εχω κανει εγω. απλα ομορφα κι οικονομικα!!!!

ego_o_idios
23/01/2011, 11:59
vale ena mikro 8ermosifona me emsoterikes solines perimetrika tou domatiou ke an goustaris vale ke soma

ego_o_idios
23/01/2011, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
vale ena mikro 8ermosifona me emsoterikes solines perimetrika tou domatiou ke an goustaris vale ke soma revma.fotovoltaiko stin taratsa i akoma kalitera pre paroxi apo iliako...

johnpan
23/01/2011, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Λοιπον,επειδη προσφατα μετακομισα σε σπιτι στην επαρχια οπου η υγρασια τσακιζει κοκκαλα, δοκιμασα ολα τα μεσα θερμανσης, απο τζακι μεχρι σομπες, κουκουναρες και πετρελαιου, καλοριφερ λαδιου κτλ-κτλ.

Το πιο αποτελσαματικο απο ολα ειναι το αεροθερμο! Ναι, μπορει να καει αρκετο ρευμα, αλλα το βαζεις για 10 λεπτα και ζεσταινει αμεσα τον χωρο, εξαφανιζοντας και την υγρασια. Ειδικα για χωρο 15 τ.μ. ειναι μια χαρα, θα το δουλευεις απο λιγο σποραδικα και θα σου κραταει ζεστο το χωρο. Αν τα βαλεις κατω, με λογικη χρηση δεν ειναι δα και τιποτα δαπανηρο. Απο 10 λεπτα ανα 1 ωρα και εισαι κομπλε!

αν είσαι ομως σε μέρος με πολύ κρύο το βράδυ που κοιμάσαι τι κάνεις? Με ανοιχτο το αερόθερμο λόγω θορύβου δεν μπορώ να κοιμηθώ. Και αν το κλείσω το πρωί τα πάντα είναι μούσκεμα στην μαμημένη υγρασία :bigcry:

DAYMAN
23/01/2011, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
kerosun lc31 (http://www.toyotomiusa.com/products/laserventedheaters/L-30.php) (στο αμέρικα τα λένε toyotomi) Κάνουν τρελή δουλειά και δεν μυρίζουν :wave2:

+1000 και εξαερισμός καλος!

devil's animal
23/01/2011, 12:56
επειδη προσφατα μετακομισα σε σπιτι παλιο (ανω των 25 ετων) χωρις θερμανση, το εχω ψαξει και εγω αρκετα το θεμα...
σκεψου οτι το σπιτι ειναι 70τ.μ. στον πρωτο και απο παντου ακαλυπτο. εχει παλια πορτοπαραθυρα ξυλινα που δεν απομονωνουν τιποτα και δεν εχει ζεσταθει ποτε.
το μονο που ειχε ηταν 2 air condition...

τις πρωτες μερες το ειχα δαγκωσει πολυ ασχημα. εβαζα το air condition και εσπαγε καπως αλλα γενικα εκανε κρυο...επιση ςμου ξεραινε πολυ την ατμοσφαιρα με αποτελεσμα να νοιωθω και τα ματια μου ξερα και τον λαιμο μου...

αγορασα το μεγαλυτερο καλοριφερακι λαδιου που βρηκα... 14 φετων, 3000w...(να ξερεις επισης οτι αν δεν εχει 2,5αρια καλωδια η πριζα που θα το βαζεις, μπορει να σου καψει την εγκατασταση)...συνηθως οι καλωδιωσεις των πριζων ειναι με 1,5αρι καλωδιο...

και παλι δεν εκανε τιποτα. επρεπε να το καιω κανα 4ωρο και παλι ημουν απο πανω. για να ζεσταθω.


μετα ειχα ψηθει για ξυλοσομπα. το ειχα ψαξει οσο δεν πηγαινε...αλλα...δεν θελει πολλες καμπυλες στο μπουρι και επισης ειναι ενα θεμα ποσο γρηγορα θα αναβει, ετσι ωστε να ζεστενει το σπιτι.μαντεμενιες-σιδερενιες, με τις πρωτες να υπερτερουν κατα κρατους παρ'οτι δεν εχουν ωραιο ντιζαϊν. επισης ειναι ακριβες. μια μεγαλη για σπιτι >80τ.μ. παει στο 500αρικο?

εν τελει μου εδωσε η θεια μου μια σομπα παλια, πετρελαιου, rein haus. 18.000kcal/h με αεροθερμο. γενικα δεν της ηθελα τις σομπες γιατι νομιζα οτι θα μυριζουν του θανατα. αυτο συμβαινει μονο στο γεμισμα. βεβαια εχει μπουρι.. αλλα επειδη εχει αεροθερμο εξαπλωνει την ζεστη πολυ καλα.

επισης αεροστοπ στα πορτοπαραθυρα και χαλια κατω γιατι υπαρχει μαρμαρο. γενικα αν εχεις πολλες απωλειες (απο παλιες πορτες-παραθυρα-δαπεδο κλπ) μην περιμενεις θαυματα.

θα σου προτεινα μια ξυλοσομπα. μικρη, μαντεμενια. αλλα ανεβαινεις σε κοστος και εχεις και ενα θεμα με τα ξυλα. (κουβαλημα και αργη καυση) γενικα παντως ειναι η πιο φθηνη, αυτη την στιγμη, καυσιμη υλη...με 0,10? το κιλο.

εμενα η σομπα πετρελαιου μου καει 4,5λιτρα τις 7 ωρες στην χαμηλοτερη "σκαλα" δλδ 3,6 με 4? την ημερα...οχι και ασχημα αν αναλογιστεις την δουλεια που κανει...

παρε ματι το κομματι...

:lol: :lol:


221992

trelf
23/01/2011, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
προφανος αναφερεσαι σε http://www.saturn.gr/prod_det.php?pr=146 , μηπως γνωριζεις αν εχει ηλεκτρονικο θερμοστατη η οχι γιατι στην σελιδα τους δεν αναφερει κατι , το εχεις δοκιμασει ?
παντως φαινετε αρκετα ποιοτικο μηχανιμα μαλλων θα παω να το ριξω μια ματια αυριο απο κοντα.

ποια η διαφορα κονβεκτορα και θερμοπομπου ?


φιλε δεν ειναι η SATURN με ηλεκτρονικα ειδη....ειναι αλλη εταιρεια με ειδη θερμανσης,και εχει εδρα την θεσσαλονικη! τους θερμοπομπους μπορεις να τους βρεις στα καταστηματα της ΣΕΥΔΑΠ,συνεταιρισμων υδραυλικων.

δεν εχει ηλεκτρονικο θερμοστατη...εχει σκαλες 1-6 (οποτε και σου προτεινω το 2KW μηχανημα και μετα ρυθμιζεις εσυ ποσο δυνατα να εκπεμπει,αναλογα το ποσο γρηγορα θες να ζεστανει το χωρο!) στο πλαι....και on/off με προστασια για υγρασιες,μπαινει και σε μπανιο!!επισης το μηχανημα κρεμεται στον τοιχο και το βαζεις σε πριζα!

εγω δουλευω για αυτη την εταιρεια ως υπευθυνος πωλησεων στη νοτια ελλαδα...στο προτεινω ομως το μηχανημα ανεπιφυλακτα ως χρηστος,και μην παει στο μυαλο σου οτι κοιταω να ανεβασω τις πωλησεις μου....σιγα τον τζιρο! :nono:

προσωπικα θα κατεληγα σε θερμοπομπο,διοτι δεν εχει ανεμιστηρακι και σιτα πυρακτωσης (ετσι ωστε δεν σου ξηραινει την ατμοσφαιρα),λειτουργει οπως τα καλοριφερ αφου εχει αντισταση προσκολλημενη πανω σε εναλλακτη,και εκπεμπει θερμοτητα!

εχει αμεση θερμανση....οποτε πας για μια ωρα,αναβεις....σε 5-10 λεπτα εχεις παρει θερμανση στο χωρο....φευγεις και το κλεινεις....και σταματαει να εκπεμπει....ενω με το καλοριφερ λαδιου,μεχρι να αρπαξει πρεπει να φυγεις,εφυγες και αυτο εκπεμπει ακομα....

ομως το καλο με το καλοριφερ λαδιου ειναι οτι το μετακινεις στο χωρο!

προσωπικη μου αποψη ειναι να πας σε θερμοπομπο (χωρις ανεμιστηρακι)...με κλειστα τα ματια!και να ειναι 2KW η δυο θερμοπομποι απο 1KW για καλυτερη κατανομη θερμοκρασιας στον χωρο!

οι αποφασεις δικες σου! :smilea:

υ.γ.:μακρυα απο kerosun....πολυ καλη αποδοση αλλα τα υπολειμματα της καυσης πρεπει να βγαινουν εκτος για λογους υγειας!

andgeo
23/01/2011, 14:03
Καμαρούλα μια σταλιά 3x5 ... Πάθος και φιλιά :sun:

cityfly
23/01/2011, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Καμαρούλα μια σταλιά 3x5 ... Πάθος και φιλιά :sun:


[spam on] ε ψιτ 2x3 (http://www.youtube.com/watch?v=BWNL3Ezn-QU) είναι [spam off/]

Tpap
23/01/2011, 14:15
Ο καλλίτερος τρόπος θέρμανσης είναι διά ακτινοβολίας... όπως ζεσταίνει ο ήλιος, η φωτιά, Ή ΟΙ ΘΕΡΜΟΣΥΣΣΩΡΕΥΤΕΣ.

Απλά θές έναν -δυναμικό ή στατικό (προσωπικά θα προτιμούσα στατικό)- μικρό σχετικά σε θερμιδική απόδοση και τον καίς/φορτίζεις με νυκτερινό, κ' αποδίδει αργά για όλες τις υπόλοιπες ώρες...

Απλά βρές τρόπο να ρυθμίσεις την υγρασία του χώρου σου.

Είναι η καλλίτερη δυνατή λύση από πλευράς απόδοσης/κόστους, μακράν από οποιαδήποτε άλλο τρόπο θέρμανσης. :wave2:

fz6man
23/01/2011, 14:20
devil's animal xaxa τετοιο εργαλειο ειχα στην προηγουμενη αποθικη ιδια μεχρι που την πεταξα. λοιπων σας ευχαριστω ολους τελικα πηγα στο πατρικο μου και ξεθαψα ενα γερμανικο καλοριφερακι με 12 φετες μαυτο μεγαλωσα (συγκινηθηκα τωρα ):lol: εχει κατι επιφανιακες σκουριες οχι τιποτα σοβαρο θα το τριψω λιγο αυριο και θα το περασω ενα βαψιματακι μουρλια , φιλε devils δες και το δικο μου εργαλειο να γουσταρεις στα 2000 watt τουμπανο! :rotflmao:
28 - 30 χρονων ειναι σιγουρα
παραθετω και μερικες φωοτογραφιες
http://www.flickr.com/photos/58662174@N07/5381023039/
http://www.flickr.com/photos/58662174@N07/5381020913/
και η αποθικη για την οποια μιλαμε τοση ώρα
http://www.flickr.com/photos/58662174@N07/5381622426/
του λιπει ενα ροδακι γιαυτο καθεται στραβά, απώλεια στο πορτ μπαγάζ..

Cpt. Haddock
23/01/2011, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
επειδη προσφατα μετακομισα σε σπιτι παλιο (ανω των 25 ετων)

Σταύρε παιδι μου, η ηλικια σου δεν ειναι το κριτήριο παλαιότητας...

Ακου παλιο σπιτι ανω των 25 ετων :lol: :lol: :lol:

devil's animal
23/01/2011, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σταύρε παιδι μου, η ηλικια σου δεν ειναι το κριτήριο παλαιότητας...

Ακου παλιο σπιτι ανω των 25 ετων :lol: :lol: :lol:


Μπαρμπα-Λιακο επειδη εσυ εισαι ο Μαθουσαλιξ, δεν σημαινει οτι ολοι ειμαστγε ραμολιΑ!:wacko:

σπιτι ανω των 20 ετων θεωρειται παλιο.
το συγκεκριμενο ειναι ακριβως 25. ρωτησα την μανα μου που το'χτισε...:lol: :lol:

scotty
15/12/2011, 12:07
Να ερθω λιγο στο θεμα και να πω και εγω την αποψη μου ..
Mετα απο αρκετο ψαξιμο και διαβασμα σε διαφορα φορα ..κατεληξα μεταξυ αεροθερμου , καλοριφερ λαδιου και θερμοπομπου να αγορασω θερμοπομπο
Αγορασα λοιπον εναν θερμοπομπο 1500w μεγιστο που τοποθετηται στον τοιχο αλλα εχει και ροδακια ..εχει η/ν θερμοστατη και δυο επιλογες 1000 και 1500w .
Τον εχω μια βδομαδα +, και εχω να πω τα εξης.. Με το που εβαλα στην μπριζα αρχισε να βρωμαει η πλακα που παραγει την θερμοτητα, και αυτο ειναι γνωστο και το λεει το μανιουαλ..Αλλα το θεμα ειναι οτι συνεχιζει να μυριζει σχεδον οσο την πρωτη μερα .Η θερμοκρασια που αποδιδει ΔΕΝ με ικανοποιει σε ενα χωρο γυρω στα 20τμ σχετικα χαμηλοταβανο , με διπλα παραθυρα και σχετικα νεα κατασκευη ..
Περιμενα καλυτερη αποδοση θερμοτητας , οπως λεγανε , αλλα ΔΕΝ.. και εχω σκοπο να το αλλαξω με ενα καλοριφερ λαδιου ..αλλα σκεφτομε και την λυση για ενα αεροθερμο με κεραμικη εστια για αμεση αποδοση σε λιγο χρονικο διαστημα..
Την λυση αυτη την σκεφτομε για να μπορω να ζεστανω λιγο το δωματιο ισα-ισα που να "σπαει" και οχι να ζεσταθω και να κυκλοφορω με φανελακι..εχω βεβαια καλοριφερ σε ολο το σπιτη αλλα δεν θελω με το παραμικρο να το αναβω και να καιω πετρελαιο , και ετσι ψαχνω μια εναλακτικη λυση για το συγκεκριμενο δωματιο γρηγορα και καλα ..
Εχει κανεις καποια ιδεα προταση ????

Εχετλαίος
15/12/2011, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
Να ερθω λιγο στο θεμα και να πω και εγω την αποψη μου ..
Mετα απο αρκετο ψαξιμο και διαβασμα σε διαφορα φορα ..κατεληξα μεταξυ αεροθερμου , καλοριφερ λαδιου και θερμοπομπου να αγορασω θερμοπομπο
Αγορασα λοιπον εναν θερμοπομπο 1500w μεγιστο που τοποθετηται στον τοιχο αλλα εχει και ροδακια ..εχει η/ν θερμοστατη και δυο επιλογες 1000 και 1500w .
Τον εχω μια βδομαδα +, και εχω να πω τα εξης.. Με το που εβαλα στην μπριζα αρχισε να βρωμαει η πλακα που παραγει την θερμοτητα, και αυτο ειναι γνωστο και το λεει το μανιουαλ..Αλλα το θεμα ειναι οτι συνεχιζει να μυριζει σχεδον οσο την πρωτη μερα .Η θερμοκρασια που αποδιδει ΔΕΝ με ικανοποιει σε ενα χωρο γυρω στα 20τμ σχετικα χαμηλοταβανο , με διπλα παραθυρα και σχετικα νεα κατασκευη ..
Περιμενα καλυτερη αποδοση θερμοτητας , οπως λεγανε , αλλα ΔΕΝ.. και εχω σκοπο να το αλλαξω με ενα καλοριφερ λαδιου ..αλλα σκεφτομε και την λυση για ενα αεροθερμο με κεραμικη εστια για αμεση αποδοση σε λιγο χρονικο διαστημα..
Την λυση αυτη την σκεφτομε για να μπορω να ζεστανω λιγο το δωματιο ισα-ισα που να "σπαει" και οχι να ζεσταθω και να κυκλοφορω με φανελακι..εχω βεβαια καλοριφερ σε ολο το σπιτη αλλα δεν θελω με το παραμικρο να το αναβω και να καιω πετρελαιο , και ετσι ψαχνω μια εναλακτικη λυση για το συγκεκριμενο δωματιο γρηγορα και καλα ..
Εχει κανεις καποια ιδεα προταση ????

Αερόθερμο 2000Watt
:wave2:

scotty
15/12/2011, 12:22
Καπου εκει το βλεπω ..Τα αεροθερμα που εχουν κεραμικη εστια εχουν και ανεμιστηρα για να ριχνουν τον αερα ??η εχουν μονο την εστια??

Εχετλαίος
15/12/2011, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
Καπου εκει το βλεπω ..Τα αεροθερμα που εχουν κεραμικη εστια εχουν και ανεμιστηρα για να ριχνουν τον αερα ??η εχουν μονο την εστια??

je ne sais pas. Ξέρω όμως ότι είναι πολύ ακριβότερα. Ένα καλό 2000watt αερόθερμο το βρίσκεις και από 15€, κεραμικά από 30+ €

georgemark
15/12/2011, 13:47
Τώρα με το μωρό ήθελα και εγώ να έχω ζεστό το δωμάτιο (10 τ.μ) και πήρα αυτό :

http://www.shopcenter.gr/pegasus/products01/show00.php?code=315143&pcode=SHOW_PROD315143

το έχω στο θερμοστάτη (20 c- βαθμονόμιση 3 ) και δουλεύει στο max των Watts για 10 λεπτά και μετά σβήνει για περίπου δέκα λεπτά , για το δωμάτιο είναι υπεραρκετό .

Το δοκίμασα και στο σαλόνι (35 τ.μ) και πάλι το ζέστανε με το θερμοστάτη στο 5 σε περίπου 35' , μετά ανοιγόκλεινε ανά 10 '.


Στο προτείνω σαν εναλλακτική .


έχω και αερόθερμο με κεραμική εστία :

http://www.shopcenter.gr/pegasus/products01/show00.php?code=314942&pcode=SHOW_PROD314942

Μάπα το καρπούζι για το μικρό δωμάτιο , για να είσαι οκ πρέπει να δουλεύει συνέχεια στο max και ο θερμοστάτης σαν να μην υπάρχει.

Sapadak
15/12/2011, 13:53
Κονβεκτορας

Εχω της delonghi αυτον http://www.skroutz.gr/s/8761/Delonghi-HS20F.html

Και θερμαινει πολυ ικανοποιητικα χωρις παραξενες μυρωδιες κτλ

Προσοχη επειδη εχει 3 μοντελα να παρεις αυτον που έχει 2 σκαλες 1000 και 2000 βατ και ανεμιστηρα (εχει και ποιο απλα μοντελα)

scotty
15/12/2011, 13:54
Μαλιστα ..σε ποση ωρα πανω κατω "σπαει" η θερμοκρασια οταν το ανοιξεις??? και οταν το σβησεις ποσο κραταει ζεστο??

scotty
15/12/2011, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
Τώρα με το μωρό ήθελα και εγώ να έχω ζεστό το δωμάτιο (10 τ.μ) και πήρα αυτό :

http://www.shopcenter.gr/pegasus/products01/show00.php?code=315143&pcode=SHOW_PROD315143

το έχω στο θερμοστάτη (20 c- βαθμονόμιση 3 ) και δουλεύει στο max των Watts για 10 λεπτά και μετά σβήνει για περίπου δέκα λεπτά , για το δωμάτιο είναι υπεραρκετό .

Το δοκίμασα και στο σαλόνι (35 τ.μ) και πάλι το ζέστανε με το θερμοστάτη στο 5 σε περίπου 35' , μετά ανοιγόκλεινε ανά 10 '.


Στο προτείνω σαν εναλλακτική .


έχω και αερόθερμο με κεραμική εστία :

http://www.shopcenter.gr/pegasus/products01/show00.php?code=314942&pcode=SHOW_PROD314942

Μάπα το καρπούζι για το μικρό δωμάτιο , για να είσαι οκ πρέπει να δουλεύει συνέχεια στο max και ο θερμοστάτης σαν να μην υπάρχει.

το κεραμικο αεροθερμο ..εχει ανεμιστηρα για να ριχνει τον ζεστο αερα?? η δουλευει μονο η κεραμικη πλακα??

Καπου και εγω κλεινω στο καλοριφερ λαδιου ...!!!1 σε ποση ωρα σπαει η θερμοκρασια οταν το ανοιξεις??? και ποση ωρα κραταει ζεστο οταν το κλεισεις??

scotty
15/12/2011, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Κονβεκτορας

Εχω της delonghi αυτον http://www.skroutz.gr/s/8761/Delonghi-HS20F.html

Και θερμαινει πολυ ικανοποιητικα χωρις παραξενες μυρωδιες κτλ

Προσοχη επειδη εχει 3 μοντελα να παρεις αυτον που έχει 2 σκαλες 1000 και 2000 βατ και ανεμιστηρα (εχει και ποιο απλα μοντελα)

Τα convertor γενικα ειναι αεροθερμα , αλλα εχουν ανεμιστηρα αλλα οχι ..τωρα , ενα με 2000w και Turbo , οπως τα λενε αυτα με ανεμιστηρα , κανει δουλεια , οπως ενα αλλο αεροθερμο στην ιδια ισχυ??

georgemark
15/12/2011, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
το κεραμικο αεροθερμο ..εχει ανεμιστηρα για να ριχνει τον ζεστο αερα?? η δουλευει μονο η κεραμικη πλακα??

Καπου και εγω κλεινω στο καλοριφερ λαδιου ...!!!1 σε ποση ωρα σπαει η θερμοκρασια οταν το ανοιξεις??? και ποση ωρα κραταει ζεστο οταν το κλεισεις??

Έχει ανεμιστήρα αλλά όχι τόσο δυνατό όσο τα μη κεραμικά , εγώ για να καταλάβεις το χρησιμοποιώ μόνο για να ζεστάνω το μπάνιο , δεν λέει (τουλάχιστον το συγκεκριμένο)

Σε τι διαστάσεων δωμάτιο θα το χρησιμοποιήσεις ;

scotty
15/12/2011, 14:05
Γυρω στα 20τμ

georgemark
15/12/2011, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
Γυρω στα 20τμ

Θα ξεκινήσεις τη λειτουργία του καλοριφέρ με το θερμοστάτη στο max (θέση 6 και στο μέγιστο των watts) ι θα περιμένεις τουλάχιστον 30-40 λεπτά για να ζεστάνει ο χώρος , όταν είσαι ικανοποιημένος με τη θερμοκρασία του χώρου (2-3 μέτρα μακριά από το καλοριφέρ) γυρίζεις το θερμοστάτη σιγά σιγά μέχρι να ακούσεις ένα κλικ και να σβήσουν οι φωτεινές ενδείξεις λειτουργίας, κατόπιν το αφήνεις και σου διατηρεί αυτή τη θερμοκρασία που επέλεξες.

Υπολογίζω σε 20 λεπτά να σπάσει το κρύο και εάν το σβήσεις κρατάει ζεστό για περίπου 15 λεπτά-20 λεπτά (εξαρτάται τη θερμοκρασία του δωματίου).

scotty
15/12/2011, 14:21
Μαλιστα ..θα πω αυριο να παρω ενα που εχω δει και βλεπουμε ..ελπιζω να κανει δουλεια ..γιατι ο θερμοπομπος ΔΕΝ τσαμπα ρευμα

georgemark
15/12/2011, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
Μαλιστα ..θα πω αυριο να παρω ενα που εχω δει και βλεπουμε ..ελπιζω να κανει δουλεια ..γιατι ο θερμοπομπος ΔΕΝ τσαμπα ρευμα


Όλα αυτά που σου έγραψα αφορούν το συγκεκριμένο καλοριφέρ και την απόδοσή του , πιθανόν αν προμηθευτείς άλλη μάρκα ή με λιγότερες φέτες ή με λιγότερα watts να δεις διαφορές.

scotty
15/12/2011, 14:31
Σωστο και λογικο ...παντως οπως ειπα και ποιο πανω δεν θελω να ζεστανω ενα δωματιο με σταθερη θερμοκρασια 20 βαθμους κλπ...απλα να σπαει λιγο η παγωνια ..τα υπολοιπα τα κανει το καλοριφερ πετρελαιου οταν θα αναβει

Africaptan
15/12/2011, 19:39
Ξερουμε τι καταναλωση εχει κατι τετοιο περιπου;

http://www.shopcenter.gr/pegasus/products01/show00.php?code=315143&pcode=SHOW_PROD315143

scotty
15/12/2011, 21:13
Η καταναλωση ειναι ηδη γνωστη ..1100 - 1400- 2500W θα καψει οτιδηποτε βαλεις στην μπριζα σε αυτες τις τιμες ανα ωρα..Το θεμα ειναι η θερμιδικη αποδοση του συστηματος στην ιδια ισχυ με καποιο αλλο θερμαντικο στοιχειο

Sapadak
15/12/2011, 22:00
scotty

Σε 10-15 λεπτα ανεβαζει τη θερμοκρασια σε επιπεδα κοντομανικου(και στη Θρακη εχουμε κρυο :) )

Αλλα το κακο ειναι οτι δεν τη διατηρει για πολυ ωρα.
Αν τα βαλεις στη 2η σκαλα για 15 λεπτα, μετα το κατεβαζεις ανετα στη πρωτη για συντηρηση θερμοκρασιας.

Παντως εμενα με εχει σωσει ;) ειδικα για τα πρωινα κανει φουρνο το δωματιο και ντυνομαστε σαν ανθρωποι χωρις να αναβουμε το καλοριφερ (ακομα)

Africaptan
15/12/2011, 22:44
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
Η καταναλωση ειναι ηδη γνωστη ..1100 - 1400- 2500W θα καψει οτιδηποτε βαλεις στην μπριζα σε αυτες τις τιμες ανα ωρα..Το θεμα ειναι η θερμιδικη αποδοση του συστηματος στην ιδια ισχυ με καποιο αλλο θερμαντικο στοιχειο [/QUOT


Μηπως μπορει καποιος να μου δωσει μια πιο απλη και περιληπτικη απαντηση;

vagtav
15/12/2011, 23:24
Περίπου 8-12-22 λεπτά ανά ώρα χρήσης

Africaptan
15/12/2011, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Περίπου 8-12-22 λεπτά ανά ώρα χρήσης

Πλακα κανεις.

Δηλαδη ουτε 2e στο 8ωρο; Αν δεν κανεις λαθος, θεωρω οτι ειναι πολυ καλη καταναλωση, ενω εχω ακουσει το αντιθετο. Υπαρχει διασταυρωση γνωμης;

vagtav
15/12/2011, 23:32
Δεν τίθεται θέμα διασταύρωσης.
Οι τιμές της κιλοβατώρας είναι αυτές.

vagtav
15/12/2011, 23:34
Πιντιέφ (http://www.cres.gr/energy-saving/images/pdf/Analytikos_pinakas_timologiou_deh.pdf)

Africaptan
15/12/2011, 23:41
Ειχα ενα τετοιο καλοριφερ στο δωματιο του πιτσιρικα και θυμαμαι οτι μου ερχοταν τρελο ποσο η ΔΕΗ. Δεν το εψαξα, αλλα λογο συγκυριων θεωρησα οτι ηταν το καλοριφερ και το αφησα σε μιαν ακρη, και σημερα το εκανα φωτο για να το βαλω προς πωληση.
Βρε μηπως να δωσω αλλη μια ευκαιρια;;;

vagtav
15/12/2011, 23:49
Ένα καλοριφέρ ρεύματος είναι χρήσιμο ειδικά αν έχεις πιτσιρίκια
Υπάρχουν ημέρες που ένας ενήλικας δεν χρειάζεται θέρμανση, αλλά το παιδικό δωμάτιο μπορεί να έχει άλλες ανάγκες.
Άσε που όλοι οι κατασκευαστάρες τα βάζουν στον βορά μαζί με το μπάνιο και τη σκάλα :wacko:

trelf
15/12/2011, 23:55
ο βαθμος αποδοσης ειναι το κριτηριο επιλογης μεταξυ συσκευων ιδιου καυσιμου και ιδιας ισχυος....(οκ ισως και ο χωρος και αλλοι παραγοντες...)


αν θελεις να μειωσεις την καταναλωση.....ξεκινα απο την μονωση του χωρου!

airamhag
16/12/2011, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
vale ena mikro 8ermosifona me emsoterikes solines perimetrika tou domatiou ke an goustaris vale ke soma revma.fotovoltaiko stin taratsa i akoma kalitera pre paroxi apo iliako...

:wave2:

κατι αναλογο (http://cansolair.com/index.php)

βιντεακι (http://www.youtube.com/watch?v=bRZvAAqzXIw&fb_source=message)

:beer:

παντως το χαλι κ οι κουρτινες ( κ τα κουφωματα )
βοηθουν...

scotty
16/12/2011, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
scotty

Σε 10-15 λεπτα ανεβαζει τη θερμοκρασια σε επιπεδα κοντομανικου(και στη Θρακη εχουμε κρυο :) )

Αλλα το κακο ειναι οτι δεν τη διατηρει για πολυ ωρα.
Αν τα βαλεις στη 2η σκαλα για 15 λεπτα, μετα το κατεβαζεις ανετα στη πρωτη για συντηρηση θερμοκρασιας.

Παντως εμενα με εχει σωσει ;) ειδικα για τα πρωινα κανει φουρνο το δωματιο και ντυνομαστε σαν ανθρωποι χωρις να αναβουμε το καλοριφερ (ακομα)

Μιλαμε για τον συγκεκριμενο κονβερτερ σωστα?? Θρακη ?? για που μιλαμε??

Sapadak
16/12/2011, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
Μιλαμε για τον συγκεκριμενο κονβερτερ σωστα?? Θρακη ?? για που μιλαμε??

Ναι για αυτον μιλαμε

Με κοκκινο σου επισημανα τις διαφορες που εχει με τους "απλους"

Εχει 2 διακοπτες, και ενα περιστροφικο κατω, και πανω ειναι ενα πλαστικο add-on σε σκουρο γκρι χρωμα.

Τα "απλα" (γιατι εχει 3 μοντελα αν θυμαμε καλα) δεν τα εχουν αυτα

Δες φωτο

Επισης εχεις πμ


242046

scotty
16/12/2011, 09:15
Thanks

scotty
20/12/2011, 18:09
Λοιπον ..επανερχομαι στο θεμα και εχω να πω τα παρακατω...
Πηρα 2 θερμαντικα σωματα , ενα καλοριφερ λαδιου με 3 σκαλες 800-1200-2000w , και ενα αεροθερμο "τυπου" air condition , δηλαδη ειναι οπως το εσωτερικο ενος air condition λιγο μικροτερο , τοποθετηται στον τοιχο με 2 σκαλες 1000-2000w με κοντρολ .
Η αποδοση και των 2 ειναι πολυ καλη με διαφορετικη ομως ποιοτητα θερμανσης , δηλαδη το αεροθερμο με το που το ανοιγεις σε λιγα λεπτα εχει πιασει την θερμοκρασια που το εχεις ορισει. Αλλα με το που το κλεινεις μετα απο ενα τεταρτο περιπου πρεπει να το ξανα ανοιξεις για να ξαναζεστανει .
Με το καλοριφερ λαδιου η ιδια οριζομενη θερμοκρασια , ας πουμε 22 βαθμους , ερχετε μετα το τεταρτο περιπου , αλλα αισθανεσε διαφορετικη ζεστη εν σχεση με το αεροθερμο , δεν ξερω πως να το εκφρασω με λογια , και οταν το κλεινεις παραμενει ζεστο για τουλαχιστον ενα τεταρτο καθως και η θερμοκρασια του δωματιου παραμενει σταθερη και πεφτει σιγα-σιγα.
Συμπερασμα .. Αν θελεις να "σπασεις" λιγο, και γρηγορα την θερμοκρασια σε ενα κρυο δωματιο βαζεις το αεροθερμο ..αν θελεις να παραμεινει ζεστο για περισσοτερες ωρες χρησιμοποιεις το καλοριφερ λαδιου οπου μετα την επιθυμητη θερμοκρασια το κατεβαζεις και στην μικροτερη σκαλα και εχεις μια "συντηρηση" της θερμοκρασιας και με την λιγοτερη ισχυ.

Σε ολα αυτα βεβαια παιζουν ρολο οπως εχουμε πει , η μονωση του σπιτιου καθως και οι συνθηκες που επικρατουν εξω..
Αυτα

AristidisZ
10/12/2016, 21:16
bump

Επειδή φέτος έχει την σχετική δροσούλα του, πετρέλαιο γιοκ, και η γλαρίνα μου έχει φάει τα αυτιά ότι κρυώνει, λέω να αγοράσω κάτι για τη σαλοκουζίνα (32~33 τ.μ. - ανατολικοδυτικού προσανατολισμού)

Το σπίτι είναι αρκετά καλό από άποψης μόνωσης και αποκλείω το κλιματιστικό αφενός γιατί στη θέρμανση δε το συμπαθώ καθόλου, αφετέρου μάλλον δε θα βγάλω άλλο χειμώνα σε αυτό το σπίτι, οπότε δεν μπαίνω στη διαδικασία αγοράς - τοποθέτησης και ξηλώματος...

Σκεφτόμουν 3 λύσεις:

Kerosun (http://www.apothema.gr/kerosun-lc-s27-type-d-86330p), σόμπα υγραερίου ή θερμοπομπό (https://www.skroutz.gr/s/2350242/Kerosun-Mica-KRMC-20.html)

Το πρόβλημα είναι ότι αποθήκη δεν διαθέτει το κατάστημα (το σπίτι εννοώ), οπότε αυτό είναι ένα βασικό μείον στην υγραερίου (λόγω του όγκου της), συν ότι δε μου αρέσει η ιδέα του να έχω μπουκάλα γκαζιού μονίμως στο σπίτι

Από την άλλη και η ιδέα του πετρελαίου στο σπίτι επίσης δε με ξετρελαίνει, χώρια ότι κάποιοι λένε ότι μυρίζουν αρκετά (άλλοι πάλι λένε ότι δεν έχουν ζήτημα)

Τέλος, ο θερμοπομπός πάλι έχει το ζήτημα του όγκου αφενός, αφετέρου δε έχω την αίσθηση ότι με 2000~2500 watt που είναι δεν θα αποδίδει τα επιθυμητά στον χώρο

Καμιά ιδέα και εμπειρία από χρήση ; :beer:

o_gavros
10/12/2016, 21:33
Αρίστο νομίζω ότι την δουλειά θα την κάνεις οικονομικότερα με σομπα υγραερίου.κόστος κτησης ~90€
Ο μαν στο Κερατζάκη δίπλα στον Καραβά,δίνει την φιάλη σφραγισμένη στα 14€ πλέον.
Δουλεύουμε σόμπα και στο σπιτι αλλά και στο εξοχικό.Δίνει πολύ ωραία αίσθηση ζέστης,σπαζοντας και την υγρασία.
Οι πιο καινούριες έχουν και αισθητηρα για το % οξυγόνου στο χώρο ώστε να κλείνει.Βέβαια εγω ποτε δε το έχω δει να ενεργοποιείται γιατι δε την αφήνεις τοση πολύ ωρα αναμμένη.
Συν οτι σου μένει κάβα για το επόμενο.

AristidisZ
10/12/2016, 21:56
Γιάννη επειδή δε θα γίνεται πολύωρη χρήση, δεν βάζω ως πρώτο παράγοντα το κόστος αλλά περισσότερο την ευκολία

Που θα το βάλω όλο αυτό το πράγμα σε 2 μήνες ;

Τη μπουκάλα ;

Αυτό με κόλλαγε περισσότερο στο υγραέριο, γιατί από οικονομία μάλλον είναι το πιο καλό

stefanos
10/12/2016, 22:38
Οι σόμπες χωρίς μπουρί παράγουν διοξείδιο και νερό.
Το διοξείδιο οκ δεν είναι και κάνα δράμα εάν έχεις λίγο μυαλό αλλά το νερό...
Την kerosun την ανάβεις στο μπαλκόνι ,την αφήνεις 2 λεπτά να ζεσταθεί, και μετά την βάζεις μέσα, το ίδιο επίσης και στο σβήσιμο.
Καμία μυρωδιά.
Αποθήκευση στη γωνία στο πίσω μπαλκόνι εντός πλαστικής σακούλας.
Πάντως το πιο εύκολο είναι το ρεύμα.

o_gavros
10/12/2016, 22:58
Γιάννη επειδή δε θα γίνεται πολύωρη χρήση, δεν βάζω ως πρώτο παράγοντα το κόστος αλλά περισσότερο την ευκολία

Που θα το βάλω όλο αυτό το πράγμα σε 2 μήνες ;

Τη μπουκάλα ;

Αυτό με κόλλαγε περισσότερο στο υγραέριο, γιατί από οικονομία μάλλον είναι το πιο καλό
Η μπουκαλα μπαίνει μεσα στη σομπα.
Και είτε την βγάζεις στο μπαλκόνι πχ,είτε σε κανα πατάρι.Είτε επίσης,σε κάποια γωνία,με το απαραίτητο σεμεδάκι φυσικά απο πανω,να κάνει το ακουμπιστήρι πραγμάτων.
Για κεροζάν εγω θυμάμαι σε καναδυο σπιτια που ετυχε να εχουν,ότι μύριζε.
Δεν ξερω αν τη δουλεύαν λάθος και συνέβαινε,αλλά μύριζε.

doctoras
10/12/2016, 23:21
Σόμπα χαλαζία εαν θελεις να αποφύγεις το υγραέριο
Η μεγάλες με 4 λάμπες και αέρα μπορουν να καληψουν μεχρι και 40τμ άνετα

MG-KTiNoS
11/12/2016, 00:46
κεροζαν με ινβέρτερ....
καμία σχέση μ ΟΛΑ τ άλλα.

AristidisZ
11/12/2016, 18:29
κεροζαν με ινβέρτερ....
καμία σχέση μ ΟΛΑ τ άλλα.

Και εγώ στη μικρή αυτή προσανατολιζόμουν (στα 195 €), κυρίως λόγω μικρού όγκου, απλά θέλω να τσεκάρω ότι δε μυρίζει...

DrEvil
11/12/2016, 19:57
κεροζαν με ινβέρτερ....
καμία σχέση μ ΟΛΑ τ άλλα.

Αυτο!
Τα τελευταια χρονια ειχα μια Rainbow της Kerosun.
Μια χαρα, δε λεω, αλλα βγαλτην εξω να την αναψεις το ιδιο και για να την σβησεις, οταν το φυτιλι την ψιλοακουγε αρχισε να μυριζει.
Φετος πηρα αυτη (https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/sobes/sobes-kirozinis/sompa-kirozinis-tectro-inverter-62085415/).
Οπως λεει και ο κτηνος, καμια σχεση!
Ουτε μυριζει και πολυ καλυτερη αποδοση.