PDA

View Full Version : er6-n καίει λάδια απο σπασμένους κυλίνδρους!



Draculas-GR
19/04/2011, 17:05
Εδω και καιρό (μήνες δηλαδη..) είχα παρατηρήσει οτι καίει λίγο παραπάνω λάδι απο το κανονικό (κανονικό = 100 με 200ml ανα αλλαγή λαδιών) και οσο πέρναγε ο καιρός έκαιγε ολο και περισσότερο, όταν άγγιξε το 1λίτρο ανα 1000km το πήγα για σερβις
Εκεί ανακαλύψαμε οτι ανάμεσα στους 2 κυλίνδρους εχει ανοίξει κατακόρυφα όλο το μέταλλο απο πάνω μέχρι κάτω!
κατα τ'αλλα ο κινητήρας είναι σα καινούργιος (68000km!)
Τώρα είμαι σε φάση να ψάχνω για μεταχειρισμένο/τρακαρισμένο γιατί καινούργιος θα πάει σχεδόν 1000€..
Πάντα το ζέσταινα πριν ξεκινήσω, και ποτέ δεν είχε ξεμείνει απο λάδια, τα 200 τα ειχα περάσει 4-5 φορές στα 6 χρόνια που το έχω.. γενικά το πρόσεχα πολύ.

Απλά ήθελα να μοιραστώ τον "πόνο" μου.. :rolleyes: και άν κάποιος εχει το κομμάτι του κυλίνδρου ή ξέρει που θα βρω.. καλοδεχούμενος και καλό πάσχα!

johnpan
19/04/2011, 17:17
απαράδεκτο... και όλο και κάτι έλεγαν για αυτό το μηχανάκι αλλά δεν ήθελα να το πιστέψω... Τι να πω ρε φίλε, καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου, είναι σαν προδοσία... Ποτέ ξανά εύχομαι. Να λες καλά που δεν προκλήθηκε ατύχημα...

devil's animal
19/04/2011, 17:35
ο μηχανικος σου τι σου ειπε??
αστοχια μεταλου??

δεν ειναι φυσιολογικη φθορα μαμα μηχανακιου αυτο...ακομα και μετα απο σκισηματα...:sick:

Draculas-GR
19/04/2011, 18:08
ο μηχανικός δεν εχει ξαναδεί κάτι τέτοιο, και εδω που τα λέμε, ούτε εγω είχα ακούσει ποτέ παρόμοια βλάβη.
Οι φορές που το εχω "σκίσει" είναι μετρημένες στα δάχτυλα.. τι να πω, μαλλον κλασική αστοχία υλικού!
Ευχαριστώ για τις ευχές, όντως είναι σαν προδοσία!! :cry:

Draculas-GR
19/04/2011, 18:15
και κάτι για τους "έμπειρους"

Το Versys δεν εχει ακριβώς ίδιους κυλίνδρους? θα μπορούσα να βάλω αραγε ανταλλακτικό απο εκεί?
(οσο να'ναι είναι πιο εμπορικό απο το er6 αρα και πιο εύκολο να βρω.. ;) )
πείτε μου ναι!!
πείτε μου ναι!!!

mikros boudas
19/04/2011, 18:25
Οι διαφορες ειναι στις ρυθμισεις του injection και στους εκκεντροφορους

johnpan
19/04/2011, 19:50
nai
:beer:

nic mor
19/04/2011, 20:48
στειλε ενα ευγενικο γραμμα στην καβασακι (οχι ελλας)
και πες τους το προβλημα σου υπαρχει μια παρα πολυ μικρη πιθανοτητα
να σε βοοηθησουν με καποια εκπτωση ισως...

ενταξει μην περιμενεις και πολλα αλλα ποτε δεν ξερεις!!
η ελπιδα πεθαινει τελευταια:wave2: