PDA

View Full Version : Klx 250-e γνώμες και απορίες.



Sapper
27/05/2011, 21:13
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και ένα μήνα έχω στην κατοχή μου ένα kawasaki KLX 250-E του 1995 και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για αυτό καθώς και να ακούσω εντυπώσεις από άλλους κάτοχους.


Το μηχανάκι το πήρα από γνωστό μου δίνοντας του το CBF 250 που είχα πάρει το 2009. Το KLX ήταν σταματημένο για ένα περίπου χρόνο και είχε αρκετές φθορές. (Πέραν των πλαστικων που δε με απασχολούν και ιδιαίτερα...). Το αμορτισέρ πίσω (το απλό ) είχε κάτσει τελείως και μου έφερε άλλο (το δικό του αλλά λαδιού-αέρος ) καθώς και φλασάκια που είχαν σπάσει, αλλαχτήκανε φίλτρα λάδια και τα λοιπά αναλώσιμα. Μπήκε καινούργια καδένα εκκεντοφόρου. Αλλάχτηκε ένα μεγάλο τμήμα της τρόμπας νερού (αξονάκι, στεγανά όλα μου διαφεύγει αν άλλαξε και κάτι άλλο αλλά τα ανταλακτικά για αυτό πήγαν 100ε). Μου λείπει ακόμα αλυσίδα και γρανάζια γιατί είναι ταλαιπωρημένα. Και τέλος το καρπυρατέρ του (Keihin CVK 34) πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα με τον αέρα ( ο μηχανικός μου είπε κάτι "οτί στον αέρα έχουν γίνει όλα μία μάζα" αλλά δε κατάλαβα μάλλον καλά). Σκουριά σοβαρή δεν έχει αλλά έχει αυτή που είναι σα ψεκασμάτάκια εδώ και κει που μοιάζει επιφανιακή. (και προκλήθηκε τον καιρό που το μηχανακι ήταν ακίντητο γιατι ήταν παρακαρισμένο κοντά στη θάλασσα αλλά σε σκεπασμένο χώρο.)

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:


Έχει κανείς εδώ βάλει άλλο καρμπυρατέρ εκτός από το μαμά; Μιλάω για Keihin FCR ή Mikuni TM33/TM36. Συμφέρει; Αλλάζει πολύ την κατανάλωση;
Τα μπροστά αμορτισέρ είναι τα απλά. Να μπω στον κόπω να ψαχτώ για τα upside-down ; (Δεν θέλω οικονομική άποψη, αν έχει καλύτερη συμπεριφορά, καθώς μου είπαν ότι τα δικά του upside-down δεν είναι καλά και να κρατήσω καλύτερα τα απλά.)
Που μπορώ να βρω ελατήρια για τα αμορτισέρ; Είμαι βαρύς και φοβάμαι ότι θα φάω τα ελατήρια σύντομα. Και πέραν αυτού υποθέτω ότι όταν θα κάθεται πολύ δεν θα απόδίδει ως πρέπει στο χώμα έτσι;
Το manual του αναφέρει ότι είναι 26 άλογα. Το εισαγωγής όμως είναι 32 και φαίνεται να είναι σχεδόν ίδια. Υπάρχει τρόπος να γίνει και αυτό 30 άλογα;
Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό εδώ; http://ebgy.ath.cx/planetklx/techtips/free-mods.html Αξίζει;

VIDAS
28/05/2011, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapper
Έχει κανείς εδώ βάλει άλλο καρμπυρατέρ εκτός από το μαμά; Μιλάω για Keihin FCR ή Mikuni TM33/TM36. Συμφέρει; Αλλάζει πολύ την κατανάλωση;
Αν αλλαξεις απ'το υποπιεσης πιο best value for money ειναι το TM33 , παιζουν και κιτακια ετοιμα για τοποθετησηση και μαλιστα στα 34mm .
Η καταναλωση θα αυξηθει γιατι αυτα α καρμπ. εχουν αντλια επιταχυνσης οπωτε καθε φορα που ανοιγεις το γκαζι απο το 0 ριχνει μια ψεκασια η αντλια..!
Γι'αυτο εχεις και καλυτερη αποκριση & επιταχυσνη !
Σε σταθερη πορια παντως χωρις πολλα ανοιξε κλεισε ειναι στα ιδια επιπεδα με το μαμα .
Εγω παντως ψηφιζω ΤΜ33 γιατι το θεωρω πιο οικονομικο σαν αγορα για το 250-300 , το fcr ειναι πιο ακριβο και δε συμφερει τοσο πολυ , ασε που για το ΤΜ33 θα βρεις και καποιες ρυθμισεις απο Αμερικανικα φορουμ για να εχεις μια βαση .



Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapper
Τα μπροστά αμορτισέρ είναι τα απλά. Να μπω στον κόπω να ψαχτώ για τα upside-down ; (Δεν θέλω οικονομική άποψη, αν έχει καλύτερη συμπεριφορά, καθώς μου είπαν ότι τα δικά του upside-down δεν είναι καλά και να κρατήσω καλύτερα τα απλά.)
Αμα ψαξεις βρισκεις usd απο SR , R , απλα θα χρειαστεις και τις τιμονοπλακες και μαλλον θα κανεις πατεντες με λαμακια κτλ για να κουμπωσεις τη μασκα + τα οργανα .
Εγω θα αλλαζα λαδια + ελατηρια κι οτι αλλο ηταν σε κακη κατασταση .



Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapper
Το manual του αναφέρει ότι είναι 26 άλογα. Το εισαγωγής όμως είναι 32 και φαίνεται να είναι σχεδόν ίδια. Υπάρχει τρόπος να γίνει και αυτό 30 άλογα;
Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό εδώ; http://ebgy.ath.cx/planetklx/techtips/free-mods.html Αξίζει;

Ιδια αλογα ειχε με το εισαγωγης , απλα το "Ευρωπαικο"-"Ελληνικο" ηταν απ'τις πιο βαριες εκδοσεις klx250 . Τροχο βγαζουν κατι σαν 20-22 αλογα , για να παει κοντα στα 30 θελει να γινει 300άρι , μια καλη ολοσωμη εξατμιση με λαιμο μεταβλητης διατομης , καρμπυρατερ , εκκ/ρους κ.α .
Παιζουν και bb kit στα 330 , 350 .

Αυτα που ειναι στο free power δεν ειναι κατι που θα δεις ενα αλλο τελιος μηχανακι αλλα κανουν δουλιτσα σ'ενα τελιος μαμα !
Απλα δεν ανοιγουμε το φιλτροκουτι χωρις να γινει ρυθμσιη του καρμπυρτερ γιατι θα πηγαινει χειροτερα απο μαμα !

Sapper
28/05/2011, 19:55
Βασίλη ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!

Για το καρμπυρατέρ μάλλον δε θα βάλω pumper carb γιατί από ότι βλέπω για να μπει και το mikuni αλλά και το fcr θέλει κάποιες επεμβάσεις στο σκελετό που πραγματικά τις φοβάμαι. Σκέφτομαι να βρώ ένα cvk34 σε καλή κατάσταση και να κάνω και το free mod. Δε θέλω να σκαλίσω κινητήρα γιατί η μηχανή είναι ήδη 15 χρονών και δε θελω να της κάνω ζημιά. Οπότε όταν κάνω το free mod να ξαναρυθμίσω καρμπυρατέρ για να δουλεύει σωστά.

Και για τα αμορτισέρ συμφωνώ με την αποψή σου και θα τα αφήσω ως έχουν και όταν βρω και ελατήρια θα τα κάνω σέρβις λάδια τσιμούχες κτλ.

Αυτό που λες για τα άλογα δε το πολυκατάλαβα. Οι τιμές σε ίππους που ανέφερα δεν είναι στον τροχό είναι αυτές που γράφει το service manual της kawasaki. Άρα πως γίνεται να έχουν ίδια δύναμη;

Δε θέλω να το πειράξω γενικά για να αυξήσω ιπποδύναμη το πήρα για να μάθω και να συνηθήσω στα enduro. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι είμαι πολύ βαρύς και λογικό είναι το klx να φαίνεται αδύναμο (και η πιο προφανής λύση για να πηγαίναι πιο δυνατά είναι να αδυνατήσω). Εξάλου αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνομαι για ελατήρια για τα αμορτισέρ. Ξέρεις κάποιο μαγαζί για ελατήρια ή κάποιο site στο internet για να βρώ πληροφορίες;

tifoso4ever
28/05/2011, 20:04
Το βασικό πρόβλημα είναι ότι είμαι πολύ βαρύς και λογικό είναι το klx να φαίνεται αδύναμο (και η πιο προφανής λύση για να πηγαίνει πιο δυνατά είναι να αδυνατήσω). Εξάλου αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνομαι για ελατήρια για τα αμορτισέρ. Ξέρεις κάποιο μαγαζί για ελατήρια ή κάποιο site στο internet για να βρώ πληροφορίες;

Χρηστος Τασουλης στην καλλιρροης...
http://www.extraproducts.gr/eshop/index.php?cPath=7

ARISPEED1
28/05/2011, 22:20
Φιλαράκι κατά την γνώμη μου πάντα δεν αξίζει πλέον να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο μηχανακι ........
Το πουλάς ,αγοράζεις ενα 300 R ,κ μια κεφαλή κάβα κ προχωράς ........
Επίσης καινούργιο το 300 R ειχε 26 αλογα τροχό .ενημερωτικά ........
Δες κ εδώ τα αρθρα μήπως διαφωτιστείς ...........
Πρώην ευτυχισμένος κάτοχος 250 SR !

http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtopic.php?f=37&t=6620

http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtopic.php?f=22&t=6634

http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtopic.php?f=67&t=92

Καλές βόλτες !

Sapper
29/05/2011, 04:58
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά!