PDA

View Full Version : astrea supra προβλημα στην μπιελα



panos_misfits
25/06/2011, 02:10
Παιδες καλησπερα καινουριος στο φορουμ αλλα απο οτι βλεπω ειστε αρκετα ενημερωμενοι και ελπιζω να εχετε μια καλη συμβουλη και για μενα..
Εχω ενα supraki 100αρι μαμισιο 3μιση χρονια τωρα και επειτα απο οτι τραβηξε αυτο το μηχανακι αυτο τον καιρο μαζι μου (και ποιος ξερει τι θα ειχε τραβιξει πιο πριν) ηρθε η ωρα του να κλαταρει...
Και παλι ομως δεν φταιει σε τπτ το μοτερ, ουτε το delivery στην τσιτα ουτε οι εκδρομες σε νησια και οι ατελιωτες πορειες ειχαν δειξει να το επειρεαζουν, οταν διαγνωθηκε για πρωτη φορα η ζημια παρατηρησα το αναμενομενο, ζητημα να ειχε μεσα 100-200ml λαδια... Τελοσπαντων να μην σας ζαλιζω το μηχανακι σημερα και επειτα απο κανα 4αμηνο που ακουγετε η μπιελα να βαραει μου ειπε ως εδω εισαι.. Με τα πολλα η ερωτηση μου ειναι η εξης, να φτιαξω το μοτερ που φοραει με ανταλακτηκα γνησια federal που θα μου παει κανα 250αρι-300αρι η να του βαλω κανενα lifan 110 που θα μ παει γυρο στα 230 και θα ειναι καινουριο μοτερ?
Το λογικο ειναι κατα την γνωμη μου να εμπιστευτω παλι τα ιαπωνικα και να δωσω τα -300 αλλα το αλλο ειναι καινουριο και δεν ξερω τι προβληματα μπορει να υπαρξουν μετα απο επισκευη στο μοτερ..
Σας ρωταω για την καθαρα πιο αξιοπηστη επιλογη, το οικονομικο ειναι δευτερος παραγοντας σε αυτο τον τομεα.. (Μην σχολειασετε τα λαδια...:D το ξερω, την εκανα..)
Ευχαριστω εκ των προτερων παιδες, Παναγιωτης

taisteal
25/06/2011, 02:18
καλησπερα.φτιαξε το μοτερ:wave2:

basilissrgv
25/06/2011, 02:27
εννοείτε και να φτιάξεις το ίδιο,....μια καλή επισκευή και θα κανεις όσα θα έκανες με 5 μοτέρ λιφαν....(όχι ότι είναι τόσο μάπα,....αλλα honda δεν είναι...)

jorge's garage
25/06/2011, 20:21
και για μένα καλύτερα να φτιάξεις το ίδιο. Αξίζει να δώσεις κατι παραπάνω και να φτιάξεις το ίδιο μικρή η διαφορά.... (btw ξέρει κάποιος αν ισχύει οτι την lifan την αγόρασε η subaru?????)

gregogti
25/06/2011, 21:07
ναι την πηρε η subaru και τωρα εχει 5 χρονια εγγυηση

jorge's garage
26/06/2011, 05:57
ωραία, θα πάρω lifan με μοτέρ boxer :D

panos_misfits
26/06/2011, 17:37
Ευχαριστω παιδες θα το παω αυριο και ο θεος βοηθος..
Ασχετο λιγο,προς το παρων δουλεβω με ενα cbr 125 ενος φιλου το οποιο ομως επειδη δεν επερνε μπρος και αν επερνε οταν επεφταν οι στροφες εσβηνε μας το εβαλε ο μηχανικος το ρελαντι στο τερμα και ισα ισα που δουλεβε.. Μας ειχε πει πως μπορει να καθαρισει το καρμπυρατερ και να ανεβασει το μηχανακι στροφες... Ετσι και εγινε με αποτελεσμα τωρα να δουλεβει το ρελαντι στις 7-8 χιλιαδες στροφες.. Πηραξα μια βιδα που μας ειπε ο μηχανικος και στην καλυτερη παει στις 4-5...
Ξερετε τι αλλο μπορω να κανω να ριξω το ρελαντι, να μην του κανω και καμια ζημια του φιλου...