PDA

View Full Version : sv συζήτηση..



giannis113
28/06/2011, 15:51
:wave2:

εχω το sv το 650 εδω και 1,5 μηνα, :sun:

υπερευχαριστημενος ειμαι αλλα εχω καποια μικρα θεματακια..

στις αποτομες λακουβες κατι χτυπαει απο την αναρτηση μπροστα
φοραει ελατηρια wp αλλαγμενα εδω και τρια χρονια, μηπως παω για αλλαγη λαδιου; τι λαδι;

τα φωτα, πως να τα ρυθμισω; αριστερο φαναρι πιο κατω απο το δεξι;
θελω να βρω την καλυτερη ρυθμιση, τωρα το εχω κανει η μικρη σκαλα να εχει ενα ΄τελος΄ και η μεγαλη να βαραει κανονικα, το θεμα ειναι οτι οταν βαζω την μεγαλη βλεπω καλυτερα μακρυα αλλα οχι τοσο καλα στα κοντα,
σκεφτηκα να σηκοσω λιγο μονο το δεξι φαναρι;;
για πειτε γιατι εχω φαει πολλες ωρες να τα ανεβωκατεβαζω και ειναι σπαστικο γιατι θελει πολυ ωρα..

που μπορω να δω τις εργασιες συντηρησης; πχ μπουζια βαλβιδες κλπ στα ποσα χλμ πρεπει να γινουν;

καμια ιδεα; δεν εχω βγαλει ακρη..

θερμοκρασια ταξιδιου 84 βαθμους καλα ειναι; βεντιλατερ ακομα δεν εχω ακουσει, εφτασε μεχρι 99 ενα μεσημερι..

ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ παιζει ελληνικο μανουαλ;:hypnotize

giannis113
28/06/2011, 15:52
να κανω την καρινα ασημι;
να κανω την ζελατινα μαυρη ματ;

προς το παρων μπηκαν κανονικα φλας led για να μας βλεπουν καλυτερα:smilea:


230273

Aggelos_SV
28/06/2011, 17:08
Μεγειές και καλοτάξιδο :beer:

1)Αυτό με τις λακούβες μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι το μηχανάκι έχει πλευστούς δίσκους μπροστά.Σε κάποιες λακούβες (λίγες και στο όριο μεταξύ λακούβας και πηγαδιού) ακούγεται ένα εκνευριστικό "κλούπ" ,σωστά?
Μη σε ανησυχεί πολύ.
Τα λάδια αν δεν έχουν αλλαχτεί 3 χρόνια καλό θα ήταν να αντικατασταθούν βεβαίως βεβαίως..τώρα τι λάδι θα βάλεις....ότι δίνει η wp ή ότι θες εσύ ανεξαρτήτως μάρκας ..it's up to you

2)84 βαθμοί μια χαρά είναι.Εμένα κυμαίνεται από 79 έως 85 ανάλογα και με την εποχή
Το βεντιλατέρι ξεκινά στους 101-102

3)Ελληνικό service manual δεν ξέρω αν υπάρχει πουθενά.Για το πλήρες μιλάω που είναι καμιά 400αριά σελίδες.Αγγλικό μπορείς να βρεις εύκολα στο ιντερνετ (εγώ κατέβασα από torrent παρότι μου χε δώσει το τουβλο τυπωμένο ο πρόεδρας :lol: )

Τώρα αν εννοείς το service manual που δίνει η Σουτζούκι με το μηχανάκι καινούριο,έχει μέσα όλες τις περιοδικές εργασίες συντήρησης και τα χιλιόμετρα...Δεν στο έδωσαν μαζί με το SV???


Τη ζελατίνα μην την πειράξεις ,όμορφη είναι.
Την καρίνα άμα γουστάρεις βάψτην για να βγάζεις ωραιότερες φωτογραφίες:)

giannis113
28/06/2011, 17:19
εχω το βιβλιο σερβις το οποιο γραφει και πολυ λιγα πραγματα οχι ομως για συντηρηση..

η μοτοσυκλετα τα εχει κανει ολα μα ολα τα προγραμματισμενα σερβις, απλα θελω να ειμαι σιγουρος για απο δω και περα,

αυτο που λες για τον θορυβο μαλλον ειναι αυτο που λες! θα αλλαξω λαδι μπροστα και βλεπουμε αλλα μαλλον ειναι απο τους δισκους ;)

το κυριοτερο που το ειχα ξεχασει!
ο πρωην της και ο πρωτος ιδιοκτητης μου ειπε το εξης,
καιει 80ml λαδι στο περιπου στα 1000 χλμ, οποτε καλα ειναι να συμπληρωνεις,

εχω κανει μεχρι τωρα 1450 χλμ εγω, μολις ειχε αλλαξει λαδια οταν την πηρα,
το ματακι εχει δυο γραμμες, ΜΑΧ και ΜΙΝ

Τωρα εγω να συμπληρονω λαδι; η να βαλω μονο οταν κατεβει κατω απο την ενδειξει ΜΙΝ??
τωρα ειναι ακριβως στη μεση μεταξυ ΜΙΝ & ΜΑΧ
τι κανω; συμπληρονω καθε 1000χλμ ή μονο αν πεσει κατω απο το ΜΙΝ?

μοτουλ 5100 εχει μεσα

giannis113
28/06/2011, 17:22
απότι μου ειπε μηχανηκος λαδι καιει οσο ειναι κρυο το μοτερ,

οποτε τα πολλα σταματα ξεκινα κρυο ζεστο σημαινει και παραπανω καταναλωση λαδιου,

80ml στο ταξιδι μου ειπε ο πρωην γιατι μονο ταξιδια εκανε,

εγω παντως το παω σιγα μεχρι να ποιασει 70+ βαθμους

akaposto
28/06/2011, 19:47
είναι λίγο βλαμμένο το ματάκι. Μέχρι να μάθω πως δείχνει σωστά,με χτύπησαν 2-3 εγκεφαλικά.
Δείκτης και πάλι δείκτης.

Η σωστή διαδικασία (κατά το manual ) το βάζουμε μπροστά 2-3 λεπτά, το αφήνουμε 2-3 να κάτσουν τα λάδια και κοιτάμε.
Βέβαια,με τα πολλά κατάλαβα ότι το μηχανάκι πρέπει να ζεσταθεί αρκετά ( πάνω απο 70) για να δείξει σωστά τα λάδια.


Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113


Τωρα εγω να συμπληρονω λαδι; η να βαλω μονο οταν κατεβει κατω απο την ενδειξει ΜΙΝ??
τωρα ειναι ακριβως στη μεση μεταξυ ΜΙΝ & ΜΑΧ
τι κανω; συμπληρονω καθε 1000χλμ ή μονο αν πεσει κατω απο το ΜΙΝ?



Αμα πέσει κάτω απο το min κανονικά η μηχανή πρέπει να ακινητοποιηθεί μέχρι να συμπληρωθούν λάδια.
Όποτε το βλέπεις ότι έχει τσιμπήσει να συμπληρώνεις.

ναι Motul 5100 έχει μέσα, αλλά ποιό απο όλα;


Μια συμβουλή,φιλικά και χωρίς παρεξήγηση. Επειδή μάλλον σε μεγάλο μηχανάκι είσαι καινούργιος,
να 'αργήσεις' πολύ να το θαρρευτείς το γκάζι.

giannis113
30/06/2011, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
είναι λίγο βλαμμένο το ματάκι. Μέχρι να μάθω πως δείχνει σωστά,με χτύπησαν 2-3 εγκεφαλικά.
Δείκτης και πάλι δείκτης.

Η σωστή διαδικασία (κατά το manual ) το βάζουμε μπροστά 2-3 λεπτά, το αφήνουμε 2-3 να κάτσουν τα λάδια και κοιτάμε.
Βέβαια,με τα πολλά κατάλαβα ότι το μηχανάκι πρέπει να ζεσταθεί αρκετά ( πάνω απο 70) για να δείξει σωστά τα λάδια.



Αμα πέσει κάτω απο το min κανονικά η μηχανή πρέπει να ακινητοποιηθεί μέχρι να συμπληρωθούν λάδια.
Όποτε το βλέπεις ότι έχει τσιμπήσει να συμπληρώνεις.

ναι Motul 5100 έχει μέσα, αλλά ποιό απο όλα;


Μια συμβουλή,φιλικά και χωρίς παρεξήγηση. Επειδή μάλλον σε μεγάλο μηχανάκι είσαι καινούργιος,
να 'αργήσεις' πολύ να το θαρρευτείς το γκάζι.
αρχικα εχω την εντυπωση οτι πρεπει το μοτερ να ειναι κρυο οταν μετραμε, ας με διορθωσει καποιος,
προς το παρων δεν ανυσηχω γιατι εκανε σερβις πριν απο 1000 χλμ ποσο να χει καψει;..
μονο καινουριος δεν ειμαι.. εχω αλλαξει 5 μοτοσυκλετες οπως wrf426 hornet κλπ κλπ, ολα τα σερβις τα κανω μονος μου και οχι μονο, απλα με V2 δεν ασχοληθηκα ποτε και ρωταω ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ μη κανουμε καμια βλακεια,

τα 5100 τα εβαζα σε ολες μου τις μοτο δρομου ευχαρηστημενος ειμαι ΑΛΛΑ οπως ειπα V2 δεν ειχα ποτε..

οσον αφορα το γκαζι του sv πολυ δε το λες, το ωραιο ειναι οτι το εχει παντου και ταξιδευει ωραια ανηφορα κατηφορα και σταθερα κυριως,

οι εμπειριες στο χωμα ηταν πολυ πιο ζορικες :wave2:

υ.γ. πιο μοτουλ εχει μεσα δε ξερω ημισυνθετικα μου ειπε ο πρωην της, τωρα τι εβαζα στα αλλα δε θυμαμαι ακριβως θα κοιταξω στην αποθηκη

jimtarasxt660x
30/06/2011, 21:00
Για να δεις τα λάδια κάνε αυτό που σου είπε ο akaposto.

Και βάψε την καρίνα στο χρώμα της μηχανής...θα είναι πιο ωραία :winka:

giannis113
18/07/2011, 16:13
ρε σεις φοραω τα dunlop sprotmax τι πιεσεις πρεπει να βαλω;

Aggelos_SV
18/07/2011, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
ρε σεις φοραω τα dunlop sprotmax τι πιεσεις πρεπει να βαλω;

Η σωστή ερώτηση είναι:

"Τι λάστιχα πρέπει να βάλω?"


Ικανοποιημένος από τις σαγιονάρες?:bigcry:



Βάζε 33 μπροστά 36 πίσω όπως λέει η Σουτζούκι (για κοινή χρήση δρόμου λέμε)


ΕΔΙΤ: Σορυ....τα μπέρδεψα με τα Dunlop πρώτης τοποθέτησης του ΕΣΒΙ.Φοράς αυτά που φάινονται στη φωτο? Ικανοποιημένος?(όσο μπορείς να κρίνεις...)

giannis113
18/07/2011, 16:29
ναι αυτα που ειναι στη φωτο τα εβαλε ο πρωην της πριν τρεις μηνες περιπου,

μου εμπνεουν περισσοτερη εμπιστοσυνη, οσα αλλα ειχα στις αλλες μοτο ψηλοφοβομουν να πλαγιασω,

στο χοντα ειχα michelin στο αλλο τα μαμα,

αποψη θα εχω μολις βαλω τα επομενα,

παντως μου φαινεται οτι ειναι πολυ καλυτερα απο τα michelin στη βροχη, θα δειξει

giannis113
18/07/2011, 16:31
αλλες δυο ερωτησεις τωρα που το θυμηθηκα, ρυθμιση βαλβιδων καθε ποτε; μπουζια; και τα δυο εχουν γινει το θεμα ειναι καθε ποτε πρεπει να ξαναγινουν :ninja:

giannis113
30/07/2011, 03:52
ρωτουσα και γω.. να κανω την καρινα ασημι;

τι το θελα δεν ελεγα κατι αλλο...


παω χθες στην εθνικη με θυληκο προορισμο και ταχυτητες κοντα στα 130, ξαφνικα ακουω εναν απιστευτο θορυβο νομιζα ειναι αερας, :nono:

μονο αερας δεν ηταν.. σταματαω και βλεπω την καρινα να σερνεται στην ασφαλτροτ που λεει και ο σερβετας..

4 βασεις ειχε δυο δεξια δυο αριστερα, εσπασαν οι δυο αριστερες (οχι οι βασεις τα λαμακια κοπηακν) και σερνοταν στο δρομο για πανω απο 150 μετρα..


τελικα, δεν εσπασε! ευτυχως δε μου φυγε να την πατησω και να χουμε χειροτερα.. απλα εγινε ασπρη απο αριστερα..

οποτε θα βαφτει ασημι τελος λεμε, :rotflmao:

τι αλλαξε.. χασαμε λιγο σταθεροτητα στο δρομο αλλα δε βαριεσαι τα ριχνουμε ολα στην Ελληνικη ασφαλτροτ