PDA

View Full Version : ΕΙΜΑΙ ΣΤΡΑΒΑΔΙ...ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!



petbos5800
01/07/2011, 00:38
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΤΟ...

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ...
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΟΝ-OFF ΜΗΧΑΝΗ(ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΚΑΜΠΑΖΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΜΟΝΤΕΛΑ...

ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ TRANSALP K AFRICA(TA KLASIKA E??) ΑΛΛΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚLE 500 ΤΟΥ 09 ΜΕ 16.000-3000 ευρο Κ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ.ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΛΑ.(ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ ΑΛΛΑΓΗΣ?)

ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 3 ΜΟΝΤΕΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ.
ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ "AFRICA" ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΘΗΡΙΟ!!

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.

ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ,ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ KLE...ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΗΣΕΙ!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΠΑΙΔΙΑ...

nihristo
01/07/2011, 01:22
είχα kle 250 πολύ φιλικό μηχανάκι. Ένας φίλος πήρε για πρώτο το 500 και είναι πολύ ευχαριστημένος. Η σέλα σπάει μπάλες αλλά άμα πας σε έναν σελά θα σου την φτιάξει όπως θες με μικρό σχετικά κόστος. Είναι τίμιο μηχανάκι θα κάνει κ κάποιες ταρζανιές στο χώμα, θα πάει κ ταξιδάκι θα το μάθεις κ στην πόλη. Το τρανσάλπ στα ίδια κ ακόμα πιο αξιόπιστα, η σέλα είναι πολυθρόνα, αλλά είναι σαν να χεις γκόμενα παχουλή κυρία που δεν σου κάνει γούστα. Καλά χιλιόμετρα ότι κ να πάρεις. Η αφρικάνα καλή χρυσή αλλά του μάτς για πρώτη αν και άλλος παίρνει χαγιαμπούσα για να μάθει. Καλά χιλιόμετρα κ πάλι!

ktmakis
01/07/2011, 11:03
KLE 500
τίμιο δε σπάει δε χαλάει, παρωχημένη τεχνολογία (φρένα αναρτήσεις) στενή και άβολη σέλα.
Για μέσα στη πόλη πολύ καλό και δεν το κλειδώνεις. Ανταλλακτικά νορμαλ από ebay βρήσκεις τα πάντα. Χαμηλή τιμή μεταπώλησης.

Αφρικα
Καυλωτικό μοτερ με ροπή (μόνο) καλό για βόλτα ή ταξίδια δεν σπάει δε χαλάει καμμια αντλία βενζίνης άντε και ένα ανορθωτή και τέλος.

transalp
Βολικό και ελαφρύ σε σχέση με το παραπάνω, από επιδόσεις ακριβώς τα ίδια.



Για τα 2 πρώτα που είχα και έχω προτιμώ το KLE αν δεν έχεις συνεπιβάτη γιατί είναι πιο ελαφρύ και στο χωματόδρομο πάει πολύ καλύτερα. Το Αφρικα το είχα πάει κάποτε και σε ένα trailride (1999 αν θυμάμαι καλά) στα ανοιχτά κομμάτια τρελλή καύλα. Στα κλειστά κλαίς.


Οτι και να πάρεις πάντως από τα 3 είναι μια χαρά τίμια μηχανάκια. Αρκεί να είναι καλοσυντηρημένα.