PDA

View Full Version : klx 250



ads
02/07/2011, 14:47
καλημερα σε ολους μου επεσε στα χερια ενα klx 250 χωρις μιζα mod η αδεια γραφει 2002 το οποιο εχει κολημενο μοτερ και ειναι παρατημενο για 2 - 3 χρονακια και εχω μπει στην μπριζα να το φτιαξω οποιος εχει πληροφοριες σχετικα με ανταλακτικα η αν εχει το ιδιο ας μου δωσει τα φωτα του γιατι ενα γρηγορο ψαξιμο που εκανα για μοτερ μεταχειρα με ξενερωσε δεν παιζει τπτ και οτι αλλη πληροφορια σχετικα με klx 250 ειναι ευπροσδεκτη (γκαζια - καταναλωση - αναλωσιμα κτλ )

ARISPEED1
02/07/2011, 19:57
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=102669

ARISPEED1
02/07/2011, 19:59
Κεφαλή καινούργια κοστίζει 500 ευρώ ,ενημερωτικά επειδή πάσχουν εκει κ βάλε καμμιά φωτό να δούμε τι μοντέλο ειναι .....

ads
05/07/2011, 09:21
το μηχανακι ειναι γυμνο αρα στην φωτο δεν θα καταλαβεις τιποτα αυτο που ξερω αγοραστηκε το 2002 μεταχειρισμενο αρα ειναι σιγουρα καποιο παλαιωτερο mod εισαγωγης .η κεφαλη 500 γιουρω μηπως να το ξανασκεφτω ?

catmaster
05/07/2011, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ads
το μηχανακι ειναι γυμνο αρα στην φωτο δεν θα καταλαβεις τιποτα αυτο που ξερω αγοραστηκε το 2002 μεταχειρισμενο αρα ειναι σιγουρα καποιο παλαιωτερο mod εισαγωγης .η κεφαλη 500 γιουρω μηπως να το ξανασκεφτω ?


- μπορεί να μην είναι κεφαλή - (που μακάρι να είναι μόνο αυτή γιατί μπορεί να βρεις μεταχειρισμένη φτηνότερη )

αν είναι χιτώνιο (και είναι nicasil) πακετώθηκες

επίσης σε κάποια Klx η μπιέλα δίνεται μαζί με το στρόφαλο από την καφασάκι :cry: :sick:
(πατέντα κάνεις με άλλη μπιέλα αλλά ποιος και με τι κόστος)


άρα καταρχήν πρέπει να λύσεις το μοτερ για να διαπιστώσεις τι βλάβη έχει

:wave2:

ads
05/07/2011, 10:06
βασικα κοιταω για μοτερ ολοκληρο μηπως βρω μεταχειρισμενο αλλα μπαααααααα απο οτι ξερω ειχε προβλημα στην κεφαλη την εφτιαξε και μετα κολησε αρα πιθανολογω οτι η ζημια ειναι κυλιδροκεφαλη ισως να μην ανεβαζε λαδια μπιελα που κοιταξα τζογους απο την μικρη μου εμπηρια μου φανηκε οκ

catmaster
05/07/2011, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ads
βασικα κοιταω για μοτερ ολοκληρο μηπως βρω μεταχειρισμενο αλλα μπαααααααα απο οτι ξερω ειχε προβλημα στην κεφαλη την εφτιαξε και μετα κολησε αρα πιθανολογω οτι η ζημια ειναι κυλιδροκεφαλη ισως να μην ανεβαζε λαδια μπιελα που κοιταξα τζογους απο την μικρη μου εμπηρια μου φανηκε οκ

κάτσε ρε παλικάρι μου ...


το άνοιξες το μοτέρ και μέτρησες

πιστόνι οκ

χιτώνιο οκ

ελατήρια οκ

μπιέλα οκ



πριν λύσεις το μοτέρ γύρισες καθόλου το στρόφαλο ;; έστω (πολύ χύμα) ψηλάφισες στην κεφαλή αν δουλεύουν αυτές οι φουκαριάρες οι βαλβίδες ;;



σορρυ που στη μπαίνω λίγο απότομα αλλά κάνεις πολλές υποθέσεις χωρίς να είσαι σίγουρος για τη βλάβη - και αν στην τελική ανάλυση το μηχανάκι "κόλλησε" (που αν τα έλεγξες όλα τα παραπάνω δεν κόλλησε κάτι άλλο μάλλον συμβαίνει σασμάν στρόφαλος δεν ξέρω και εγώ τι υποθέσεις κάνουμε) και οφείλεται στην κεφαλή το θέμα μπορεί και να επισκευάζεται με μικρότερο κόστος από το να αγοράσεις άλλη


:wave2:

ads
06/07/2011, 09:41
ισως να ημουν λιγο ασαφεις το μηχανακι το παρελαβα χωρις κυλινδρο και κεφαλη αυτα θα τα εχω την επομενη εβδομαδα δεν τα εχω δει απ΄οτι μου ειπαν στο παρελθον ειχε προβλημα η κεφαλη την επισκευασαν και μετα κολησε αυτα.εγω τωρα δεν εχω λυσει μοτερ απλα κοιταξα τζογους μπιελας και μου φανηκαν οκ .η αρχικη μου ερωτηση ηταν αν αξιζει να ασχοληθω να το φτιαξω και αν μπορω ευκολα να βρω ανταλακτικα τωρα η αναζητηση μοτερ εγκιτε στο οτι δεν ξερω τι επεμβασεις εχουν γινει ακριβως για να μην μπω σε περιπετειες γιατι αν η πιθανη επισκευη του υπαρχον μοτερ μου στοιχισει οσο ενα ολοκληρο δεν ειναι προτιμοτερο να βαλω ενα αλλο και να μου μεινει αυτο για ανταλακτικα στο μελλον?

catmaster
06/07/2011, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ads
ισως να ημουν λιγο ασαφεις το μηχανακι το παρελαβα χωρις κυλινδρο και κεφαλη αυτα θα τα εχω την επομενη εβδομαδα δεν τα εχω δει απ΄οτι μου ειπαν στο παρελθον ειχε προβλημα η κεφαλη την επισκευασαν και μετα κολησε αυτα.εγω τωρα δεν εχω λυσει μοτερ απλα κοιταξα τζογους μπιελας και μου φανηκαν οκ .η αρχικη μου ερωτηση ηταν αν αξιζει να ασχοληθω να το φτιαξω και αν μπορω ευκολα να βρω ανταλακτικα τωρα η αναζητηση μοτερ εγκιτε στο οτι δεν ξερω τι επεμβασεις εχουν γινει ακριβως για να μην μπω σε περιπετειες γιατι αν η πιθανη επισκευη του υπαρχον μοτερ μου στοιχισει οσο ενα ολοκληρο δεν ειναι προτιμοτερο να βαλω ενα αλλο και να μου μεινει αυτο για ανταλακτικα στο μελλον?

άρα μιας και μιλάμε υποθετικά εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις να έρθουν τα πράγματα όλα και τότε να τσεκάρεις τι χρειάζεται ...

αν θέλεις μόνο κεφαλή μπορεί με υπομονή και πολύ ψάξιμο σε μεταχειρισμένα να βρεις ... αλλά μετά θα υπολογίσεις το κόστος κεφαλή+φλάτζες+λάδια - ξίδια +εργασία μηχανικού για μοντάρισμα μοτέρ και ανέβασμα (και όπως σου ξαναέγραψα αν χρειάζεται χιτώνιο και είναι nicasil η αν χρειάζεται μπιέλα και δίνεται μόνο με στρόφαλο ανεβαίνει πάρα πολύ το κόστος )

από την άλλη και ολόκληρο μοτέρ μεταχειρισμένο και να βρεις (εκτός και αν είναι από μηχανάκι που λειτουργεί και το ακούσεις) πάλι ψιλοζαριά είναι ... και πάλι μπορεί να έχεις προβλήματα


πρέπει να υπολογίσεις επίσης και το συνολικό κόστος για να βγει το μηχανάκι στο δρόμο ... λάστιχα, γρανάζια , αλυσίδα, τακάκια και άλλα αναλώσιμα ...


:wave2:

okourkoulos
02/08/2011, 17:07
έχω κι εγώ ένα KLX 250 και ψάχνω να το φτιάξω.
έχω αγοράσει από ένα παιδί εδώ στο φόρουμ κάτι κομμάτια από μοτερ αλλά τελικά δε τα χρειάστηκα.
Αν ενδιαφέρεσαι πες μου να ανταλλάξουμε τίποτα μπας και έχεις εσύ κάτι που χρειάζομαι εγώ!
Για μοτέρ, πακέτο, ψάχνω καιρό και δε βρίσκω πουθενά και τίποτα!

okourkoulos
03/08/2011, 16:17
up!