PDA

View Full Version : Επιλογη Klx 250 / Klr 650



alres
12/07/2011, 16:26
Ο γιαπωνέζος μου ως τώρα (crypton x) παρά το σκίσιμο, το φόρτωμα, και σχεδόν 2,5 δεκάδες χιλιόμετρα σε πολύ λίγο καιρό, δεν έχει μασήσει μία. Οπότε λέμε να δούμε κάτι μεγαλύτερο πάλι σε Ιάπωνα.

klx250 - klr650

Η σύγκριση μεταξύ των 2 νομίζω δεν γίνεται.
Τι με ψήνει στο μικρό: πιο φρέσκο μηχανάκι, μικρότερη (νομίζω) κατανάλωση, καλύτερο στήσιμο, πιο ελαφρύ, πιο ευέλικτο και απείρως πιο όμορφο.
Τα μείον: μικρό τεπόζιτο (για ταξίδια άνω των 300χλμ), απουσία οργάνων, λίγη παραπάνω ιπποδύναμη που λείπει και δεν ξέρω πόσο αντέχει φόρτωμα, δικάβαλα και τέτοια ευγενικά.

Τα μείον του μεγάλου: πιο παλιό μηχανάκι, πιο βαρύ, πιο ψηλό, αρκετά άσχημο απ τη μάνα του (σε σημείο απόρριψης αν δεν γίνουν παρεμβάσεις) , πιο ακριβό, μεγαλύτερη κατανάλωση, ακριβότερα σέρβις
Τα συν: ιπποδύναμη, αυτονομία, φόρτωμα, απ τα λίγα που ξέρω.

Το θέμα είναι ταξίδια εθνική και επαρχιακό, λίγο χωματάκι, οικονομικά, δίχως απαιτήσει σε ταχύτητα, όχι απαραίτητα με άνεση, με φόρτωμα όμως σίγουρα, με ευελιξία σε σημείο που να μπορεί να κινηθεί και εντός Αθήνας λιγάκι. Το μικρό με κερδάει. Απλά το ζήτημα αν μπορεί να τα κάνει αυτά μακροπρόθεσμα και όχι να ψάχνω να κολλήσω υποπλαίσια κλπ.

Το drz είναι επίσης μια επιλογή αλλά δεν γνωρίζω, οπότε για την ώρα δεν μπαίνει στην κουβέντα.

Όποιος ξέρει τίποτα ας διαφωτίσει

STOYBI
12/07/2011, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Ο γιαπωνέζος μου ως τώρα (crypton x) παρά το σκίσιμο, το φόρτωμα, και σχεδόν 2,5 δεκάδες χιλιόμετρα σε πολύ λίγο καιρό, δεν έχει μασήσει μία. Οπότε λέμε να δούμε κάτι μεγαλύτερο πάλι σε Ιάπωνα.

Η σύγκριση μεταξύ των 2 νομίζω δεν γίνεται.
Τι με ψήνει στο μικρό: πιο φρέσκο μηχανάκι, μικρότερη (νομίζω) κατανάλωση, καλύτερο στήσιμο, πιο ελαφρύ, πιο ευέλικτο και απείρως πιο όμορφο.
Τα μείον: μικρό τεπόζιτο (για ταξίδια άνω των 300χλμ), απουσία οργάνων, λίγη παραπάνω ιπποδύναμη που λείπει και δεν ξέρω πόσο αντέχει φόρτωμα, δικάβαλα και τέτοια ευγενικά.

Τα μείον του μεγάλου: πιο παλιό μηχανάκι, πιο βαρύ, πιο ψηλό, αρκετά άσχημο απ τη μάνα του (σε σημείο απόρριψης αν δεν γίνουν παρεμβάσεις) , πιο ακριβό, μεγαλύτερη κατανάλωση, ακριβότερα σέρβις
Τα συν: ιπποδύναμη, αυτονομία, φόρτωμα, απ τα λίγα που ξέρω.

Το θέμα είναι ταξίδια εθνική και επαρχιακό, λίγο χωματάκι, οικονομικά, δίχως απαιτήσει σε ταχύτητα, όχι απαραίτητα με άνεση, με φόρτωμα όμως σίγουρα, με ευελιξία σε σημείο που να μπορεί να κινηθεί και εντός Αθήνας λιγάκι. Το μικρό με κερδάει. Απλά το ζήτημα αν μπορεί να τα κάνει αυτά μακροπρόθεσμα και όχι να ψάχνω να κολλήσω υποπλαίσια κλπ.

Το drz είναι επίσης μια επιλογή αλλά δεν γνωρίζω, οπότε για την ώρα δεν μπαίνει στην κουβέντα.

Όποιος ξέρει τίποτα ας διαφωτίσει


Ξεχνα το 2μιση για εθνικη κλπ.....

Μα εντελως λεμε...!!!

Δες και και κανα dr 600 ( μιας και παιζει στο μπατζετ των παραπανω μοντελων.... :winka: )


:wave2:

alres
12/07/2011, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ξεχνα το 2μιση για εθνικη κλπ.....

Μα εντελως λεμε...!!!

Δες και και κανα dr 600 ( μιας και παιζει στο μπατζετ των παραπανω μοντελων.... :winka: )


:wave2:

Λόγω άερα;
Γιατί ο πάπιος έχει ρίξει κάτι 300άρια χλμ που έτριβα τα μάτια μου. Με 100-110 αλλά ουδέν πρόβλημα

STOYBI
12/07/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Λόγω άερα;
Γιατί ο πάπιος έχει ρίξει κάτι 300άρια χλμ που έτριβα τα μάτια μου. Με 100-110 αλλά ουδέν πρόβλημα


Λογο βαρους ( ελαχιστες οι διαφορες με το 650 ) αλλα τεραστιες διαφορες στην ροπη ( με οτι ευνοικες συνεπειες για την τσεπη σου , την υπομονη σου , και το μοτερ σημαινει αυτο..) :winka:


:wave2:

alres
12/07/2011, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Λογο βαρους ( ελαχιστες οι διαφορες με το 650 ) αλλα τεραστιες διαφορες στην ροπη ( με οτι ευνοικες συνεπειες για την τσεπη σου , την υπομονη σου , και το μοτερ σημαινει αυτο..) :winka:


:wave2:

Αν δεν σε πολυπρίζω, μπορεις να εξηγήσεις αυτές τις διαφορές γιατί δεν βρίσκω εύκολα για το klr650. Και πως ακριβώς επηρεάζεται το οικονομικό απ αυτό

STOYBI
12/07/2011, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Αν δεν σε πολυπρίζω, μπορεις να εξηγήσεις αυτές τις διαφορές γιατί δεν βρίσκω εύκολα για το klr650. Και πως ακριβώς επηρεάζεται το οικονομικό απ αυτό

Σχεδον ιδια εργασια ( μικρου-μεγαλου ) στο σερβις-αναλωσιμα ..

Με διπλασιες φθορες στο μοτερ του μικρου ( μιας και μιλας για εθνικη-επαρχιακους -φορτωμα..)

Χωρια που απο οικονομια στο καυσιμο , εκει που θα ζοριζεται το μικρο αλλα θα ανεβαινει εντελως ξεκουραστα το μεγαλο.....

Δεν θα εχεις και πολυ διαφορα...





:wave2:

marios8
12/07/2011, 17:27
Και εγώ θα συμφωνήσω με τον STOYBI.
Για το λόγο που το θές η καλύτερη επιλογή είναι το μεγάλο . :wave2:

black sheep
12/07/2011, 18:00
ειχα klr650, εχω klx250. το μικρο απειρως πιο ευελικτο στο χωμα και στην πολη, αποστασεις μεχρι μιση ωρα-45 λεπτα παλευονται. αμα τις εχεις κανει και με παπια εισαι μια χαρα.

το μεγαλο ειναι σαφως πιο ανετο για διαδρομες μεγαλυτερες, δικαβαλο, φορτωμα και ταυτοχρονα αν θες να μπεις και χωμα το κανεις χαλαρα.

και τα δυο οικονομικη συντηρηση, αξιοπιστια. καταναλωση το klx 2,9 εως 3,5-4 το πολυ. το αλλο δε θυμαμαι.
απο ομορφια απλα δεν υπαρχει συγκριση!

alres
14/07/2011, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Σχεδον ιδια εργασια ( μικρου-μεγαλου ) στο σερβις-αναλωσιμα ..

Με διπλασιες φθορες στο μοτερ του μικρου ( μιας και μιλας για εθνικη-επαρχιακους -φορτωμα..)

Χωρια που απο οικονομια στο καυσιμο , εκει που θα ζοριζεται το μικρο αλλα θα ανεβαινει εντελως ξεκουραστα το μεγαλο.....

Δεν θα εχεις και πολυ διαφορα...





:wave2:

Ωραία.
Μειονεκτήματα του μεγάλου;

STOYBI
14/07/2011, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
Ωραία.
Μειονεκτήματα του μεγάλου;


Ποιο αυξημενα Τ.Κ

Ασφαλεια...


:wave2:

alres
14/07/2011, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ποιο αυξημενα Τ.Κ

Ασφαλεια...


:wave2:

πέραν αυτών, εννοώ σαν μηχανή
:wave2:

STOYBI
14/07/2011, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από alres
πέραν αυτών, εννοώ σαν μηχανή
:wave2:

Συγκριτικα με το μικρο σαφως κανενα...

Μονο πλεονεκτηματα....

Σαν μηχανη για το klr μεμονομενα στα πρωτα μοντ ειχαν ακουστει οτι ειχαν θεμα με την κεφαλη το οποιο ομως βελτιωθηκε στα νεωτερα.....

Σε αυτο το θεμα ομως πρπει να στα πει καποιος πρωην - νυν κατοχος διοτι δεν το γνωριζω καλα..!..




:wave2:

makiscbr
21/07/2011, 14:37
Καλησπέρα,
σαν κάτοχος klr650 εδώ και 7 χρόνια και 53000 χιλιόμετρα έχω να πω τα εξής:
Εξαιρετικά τίμια μηχανή για το κόστος της.
Εξαιρετικά αξιόπιστη. Απολογισμός της παραπάνω χρήσης -->3 καμμένες ασφάλειες, 3 ντίζες,και πρόσφατα τσιμούχες στην μπροστινή ανάρτηση. Επίσης ένα πρόβλημα στο κοντερ (αναξιόπιστες ενδείξεις ταχύτητας, δεν έχω ασχοληθει).
Μετριοπαθής μοτοσυκλέτα με υποτονικές επιδόσεις, μετριότατες αναρτήσεις, πολύ καλά φρένα για τις ανάγκες της(κυρίως προοδευτικα), απίστευτα ασφαλής λόγω αργών και προοδευτικών αντιδράσεων στα όρια, πολύ πολιτισμένος κινητήρας χωρίς σκορτσαρίσματα και κραδασμούς (ειδικά για μονοκύλινδρος) και πολύ χαμηλόροπος.
Πολύ καλή κατανάλωση με μέση τιμή 5,25lt/100km με πολύ οδήγηση και μέσα στο κέντρο της Αθήνας(ότι χειρότερο).
Ευκινησία και ευχρηστία παπιού.
Εκδρομές σε επαρχιακό ως μεγιστο 100ΚΜ και 1 1/2 ώρα οκ
Ταξιδια εθνική δεν ενδείκνεται αν σε πιάσει αέρας κάνεις στην κυριολεξία windsurfing (το ίδιο ισχύει για όλα τα ελαφριά ψιλόφτερα εντούρο)
Τελική πραγματική 155ΚΜ/Ωρα αλλά λόγω μακριάς 5ης ταξιδεύει άνετα με 140+ σερύ (με κάποια κατανάλωση λαδιού φυσιολογική για εν λογω κινητήρα)
Κόστος συντήρησης
λάστιχα κάθε 2 χρόνια -->180 Ευρώ
Αλυσίδα κάθε 25000ΧΜ-->130-150 Ευρώ
τακάκια περί τα 20 Ευρώ αναλόγως χρήσης
σερβις κάθε 6000 χλμ περι τα 80 Ευρω και κάθε 12000 περί τα 150 Ευρώ

Αυτές οι μηχανές προβλήματα δεν βγάζουν. Τα αμερικάνικα μοντέλα είχαν κάποιο πρόβλημα με τεντωτήρα καδένας εκκεντροφόρων αλλά είχαν άλλη έκδοση του μοτερ οπότε καμμία σχέση.
Στα 53000ΚΜ δουλεύει καλύτερα από ποτέ.
Μην πάρεις το 250 πολύ μικρό εδώ και το 650 είναι αδύναμο και ας προέρχεσαι από παπί. Το 250 μόνο για την πόλη κάνει και το μόνο του πλεονέκτημα θα ήτανε επιδόσεις στο χώμα λόγω βάρους και ίσως καλύτερων αναρτήσεων/πλαισίου. Κατανάλωση τα 250 έχουν 4λτ/100κμ οπότε μάλλον μικρή η διαφορά. Στα υπόλοιπα το κόστος συντήρησης είναι ανάλογο.
Επίσης το 650 είναι μη εμπορικό και σπάνιο οπότε το παρατάς όπου να είναι και δεν φοβάσαι να μην στο κλέψουν. Για αυτό όμως μην το πάρεις και καινούργιο γιατί θα χάσεις λεφτά.
Αυτά.

panosklr650
05/07/2012, 11:57
Θα συμφωνήσω στα παραπάνω με τον makiscbr. Δεν γνωρίζω σε ποιο μοντέλλο αναφέρεται, το enduro ή το motard. Εγώ είχα αγοράσει το 2003 το enduro (μαύρο/ασημί), του έκανα 12000km χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και το πούλησα λόγω αναχώρησης για εξωτερικό. Όντως, μετριοπαθές σε επιδόσεις με άσπαστο πραγματικά κινητήρα. Το κοντέρ δείχνει τα πραγματικά χλμ, 160+ στην εθνική. Η διαφορά είναι πως το KLR δεν τραβάει ιδιαίτερα ζόρια σε αυτές τις ταχύτητες αν ταξιδεύεις για αρκετή ώρα, λόγω των διπλών εκκεντροφόρων που έχει. Κατανάλωση "παπιού" και άνετο φόρτωμα με tankbags, σαμάρια κλπ.

2 χρόνια αργότερα αγόρασα το motard (τρόπος του λέγειν), το οποίο είχε αρκετή παραπάνω ιπποδύναμη που την καταλαβαίνεις. Οι διαφορές με το enduro είναι οι 17άρες με 120/160 λάστιχα, μπροστινό φτερό motard ACERBIS, flashάκια/καθρέφτες από PEUGEOT scooter και ένα τελικό WRP. Την μετατροπή την κάνει η TEOMOTO εδώ. Βέβαια, η διαφορά (αν έχεις καβαλήσει το enduro πριν) είναι τεράστια, τουλάχιστον στις στροφές, λόγω των 17" τροχών. Από ιπποδύναμη είναι 42 καθαρά τροχό και πας κόντρα ανετότατα ότι υπάρχει στην κατηγορία (ΧΤ 660, FMX etc.), 179km και κατι τελική στην εθνική με καλιμπραρισμένο ψηφιακό κοντέρ της VAPOR. Δεν κουνάει εκτός και αν σε βρει κανας περίεργος ανεμος ή αν πέσεις πάνω σε σαμάρια, αρχίζουν οι ταλαντώσεις. Συνήθως αυτό είναι φαινόμενο μετά τα 140. Αλλά εδώ μετα τα 160 κουνάνε τα ΚΤΜ που είναι κλάσεις ανώτερα απο πλαίσιο και αναρτήσεις, δεν θα κουνούσε το κουλουράκι?

Αν θέλεις μοτό χωρίς προβλήματα που θα το κρατήσεις μια ζωή και θα τα κάνεις ΌΛΑ σε λογικά πλαίσια (αν θες επιδόσεις και οδήγηση στα όρια, παίρνεις KTM 950-990SM), χωρίς απαιτητικά σέρβις και να κοιμάσαι πιο ήσυχος απο θέμα κλοπής, πάρε το 650 και αγόρασε το καινούριο αν μπορείς. Η τιμή είναι ξεφτίλα στα 4600+, χρήματα που θα έδινες για ένα scooter 250-300cc, που είναι μιας χρήσης, ντυμένα σε πανάκριβα πλαστικά. Το μόνο μελανό σημείο του μοταρντ είναι τα στεφάνια στις ζάντες, που μπιμπικίαζουν με το πρώτο νερό που θα ακουμπήσει. Και όχι, δεν σου δίνουν εγγύηση για αυτά. Εγώ τα άλλαξαμετά από 1 χρόνο με κάτι μαύρα EXCEL με κίτρινα γράμματα, που δένουν άψογα με το χρώμα της μηχανής. Αν όμως θες να αγοράσεις κάτι το οποίο δεν είσαι σίγουρος για πόσο θα το κρατήσεις, βρες κάτι σε μεταχειρισμένο.

Πολύ καλή εναλλακτική είναι το SUZUKI DR650 (από τα αγαπημένα μου), αν και αεροελαιόψυκτο, είναι enduro με πολύ καλή συμεριφορά για την κατηγορία του. Αν το βρεις και σε μοτάρντ, είναι πανέμορφο, όπως και το KLR650. Μείνε μακριά από ΧΤ600-660. Το πρώτο είναι άψυχο σε σχέση με το KLR, το 2ο έχει ποιότητα κινέζικο εντελώς, μετά από 1-2 χρόνια τα βλέπεις με ξασπρισμένα πλαστικά, ξεβαμένα καπάκια κινητήρα και ξηλωμένες ραφές στις σέλες.

Το ότι το KLR650 είναι ίδιο και απαράλλαχτο απο το '95 (με μικρές βελτιώσεις κάθε λίγο σε ηλεκτρικά και κινητήρα), δεν σημαίνει πως δεν είναι και αξιόπιστο. Και αν θές να του δώσεις look "νέας" moto, αγοράζεις και ένα ψηφιακό κοντεράκι της KOSO (σχεδόν ίδιο με αυτό που φοράει το DUCATI HYPERMOTARD), και δεν έχει να ζηλέψει τίποτε σε εμφάνιση. Καρμπυρατέρ, απλά-φτηνά σερβις, μικρή κατανάλωση, 652cc, παντός καιρού. Το ότι τα έχουν οι Αμερικάνοι πεζοναύτες για οχήματα καταδρομών λέει πολλά για αυτή τη μοτοσυκλέτα... Το ότι οι αμερικάνοι αναβάτες τα παίρνουν, τα φορτώνουν με αποσκευές, πάνε στην Αλάσκα και γυρνάνε πίσω χωρίς προβλήματα, λέει ακόμη περισσότερα (όχι δεν είμαι φιλοαμερικάνος ;) )

Θέμα με τον τεντωτήρα της καδένας δεν υπάρχει. Υπάρχει κιτ που αλλάζεις το λεγόμενο "doohickey" με μερικά $ (http://www.klr650.marknet.us/doohickey.html). Αλλά και πάλι πρέπει να είσαι όλη την ώρα τέρμα γκάζι για να γίνει κάτι τέτοιο. Πάρε εδώ μια ματιά για το doohickey (http://www.klrworld.com/index.php?option=com_content&task=view&id=144&Itemid=227) Αν το ζεσταίνεις 2-3 λεπτά το πρωί και αλλάζεις τα λαδάκια του όπως ορίζει η Kawasaki, δεν θα έχει ποτέ και κανένα πρόβλημα.

Το μοτόρι είναι "αειθαλές", όπως είχε πει ένας συντάκτης του ΜΟΤΟ για το moter του KLR. Επίσης παίζει να είναι το μόνο MADE IN JAPAN σήμερα (επίσης τα ανταλλακτικά που παίρνω από ΤΕΟΜΟΤΟ, όλα λένε MADE IN JAPAN), το ΧΤ φτιαχνεται στην Ιταλία, το μοτερ του δε είναι της Morbidelli. Εσύ κατά τα άλλα, "αγοράζεις JAPAN". Για το FMX δεν ξέρω να σου πω. Προφανώς είναι γιαπωνέζικό.

Για KLX250, ούτε συζήτηση, εφόσον με 400 περίπου ευρώ παραπάνω παίρνεις το 650 και δεδομένου πως το θες για αυτά που περιγράφεις (εθνική, φόρτωμα, κλπ.). Χώρια που το 250 δεν πρόκειται να αντέξει για πολύ και θα στα δώσει στο χέρι λίαν συντόμως... Ελπίζω να σε βοήθησα. Αν μπορέσω, θα ποστάρω φώτο από το δικό μου σύντομα.