PDA

View Full Version : Ηλεκτρικο προβλημα?



nitso
15/07/2011, 06:54
Παω να τη βαλω μπροστα χθες και αφου δουλεψε καλα για λιγο στο ρελαντι ,εσβησε...
Τη βαζω ξανα και αρχισε να ρεταρει..δεν κραταγε ρελαντι και δεν σηκωνε στροφες...εβγαλα τα μπουζι και ειδα τα πισω λιγο λαδωμενα(πλουσιο) και τα μπροστινα κανονικα.Τα αλλαξα αλλα δεν εγινε τιποτα.
Παρατηρησα οτι δεν εχω και στο οργανο ενδειξη στροφων.Τι μπορει να ειναι?
Θελω να συμπληρωσω οτι περνει αμεσως με μιζα μπροστα,εχει καινουργια μπαταρια και αντλια βενζινης.

toyar
15/07/2011, 11:11
ηλεκτρονική......
τσεκαρισμένο από φιλο με transalp
:beer:
προφανώς του πίσω κυλίνδρου γιαυτό και τα βρώμικα μπουζί

nitso
16/07/2011, 15:01
Τελικα καθαρισα ολες τις εμπλεκομενες φισες με wd40 και η πισω σπιθα ξαναζωντανεψε παλι..κριμα για ηδη ειχα παρει πολλαπλασιαστη και ηλεκτρονικη...:bigcry:

toyar
16/07/2011, 20:30
δύσκολο να είναι απο βρώμικες επαφές και το wd40 δεν κάνει για καθαρισμό
εύχομαι να μη στο ξανακάνει αλλά........:rolleyes:

vasilis7
25/09/2011, 14:59
εγω σημερα επαθα κατι παρομιο. εκει που προχορουσα αρχισε να μπουκωνει και να μην ανεβαζει στροφες και τεληκα εσβησε. σταματαω παω να βαλω μπροστα αλλα τιποτα. ξαναδοκιμαζω με ανιχτο τερμα το τσοκ και περνει. κανω γιρο στα 3 λεπτα διαδρομη και μετα ξανα το ειδιο μπουκομα δεν ανεβενα οι στροφες και στο τελος σβισιμο του μοτερ. ξαναπροσπαθω να την βαλω μπροστα με τον ιδιο τροπο αλλα τιποτα δεν πηρε μπροστα ποτε. τι μπορει να ειναι??????

nitso
25/09/2011, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilis7
εγω σημερα επαθα κατι παρομιο. εκει που προχορουσα αρχισε να μπουκωνει και να μην ανεβαζει στροφες και τεληκα εσβησε. σταματαω παω να βαλω μπροστα αλλα τιποτα. ξαναδοκιμαζω με ανιχτο τερμα το τσοκ και περνει. κανω γιρο στα 3 λεπτα διαδρομη και μετα ξανα το ειδιο μπουκομα δεν ανεβενα οι στροφες και στο τελος σβισιμο του μοτερ. ξαναπροσπαθω να την βαλω μπροστα με τον ιδιο τροπο αλλα τιποτα δεν πηρε μπροστα ποτε. τι μπορει να ειναι??????

Κανε ελεγχο στα μπουζι,αν ερχεται ρευμα σε αυτα,αν η μπαταρια φορτιζει καλα.Τσεκαρισε τις φισες....

vasilis7
25/09/2011, 18:53
η μπαταρια δεν εχει προβλημα τα αλλα δεν ξερω το αφησα εκει που εμινε και το μαζεψε ο μηχανικος μου και περημενω τη διαγνωση. απλα ρωταω μηπως γνωριζετε κατι.

PetranGR
25/09/2011, 18:56
τι στό καλό όλοι το ίδιο παθαίνουμε ?

εγώ ακόμα συνεχίζω...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=121818

vasilis7
25/09/2011, 22:11
ασε περημενω αυριο τι θα μου πει ο μιχανηκος... απλα ρωταγα μιπως ηξερε κανεις τι ειναι

chr1s_86
26/09/2011, 11:18
Αφού πήρε με το τσοκ δεν θα είναι ηλεκτρικό το θέμα αλλά τροφοδοσίας...