PDA

View Full Version : ΠΣΚ: "Μαθαίνω την πατρίδα μου", κεφάλαιο 5: "12 Λίμνες"



Σελίδες : [1] 2 3

npat
28/07/2011, 03:43
Απλά μια σκέψη και τίποτα παραπάνω (ακόμη...)

ΠΣΚ: "Μαθαίνω την πατρίδα μου", κεφάλαιο 5: "12 Λίμνες"

Εκκίνηση: Σάββατο πρωί, Θεσ/νίκη (ή κάπου εκεί κοντά).
Τερματισμός: Κυριακή βράδυ, Αθήνα

Λίμνες λίγο-πολύ με αυτή τη σειρά:

1. Κορώνεια
2. Βόλβη
3. Βιστονίδα
4. Κερκίνη
5. Δοϊράνη
6. Βεγορίτιδα
7. Πρέσπα
8. Ορεστιάδα (Λ. Καστοριάς)
9. Παμβώτιδα (Λ. Ιωαννίνων)
10. Κρεμαστών
11. Τριχωνίδα

Χιλιόμετρα: Όχι πάνω από 1600 - 1700 με αρκετά ανοιχτά κομμάτια

Διαδρομή δεν έχω βγάλει, ούτε ξέρω άμα βγαίνει με αυτά τα χιλιόμετρα... Ακόμη χάρτες δεν έχω ανοίξει...

Πως, που, πότε ΚΑΙ ΑΝ... ακόμη όλα παίζονται...

:a55: :a55:

Σπαμάρετε ελεύθερα...

(σχόλιο: Νομίζω κάποτε είχε πετάξει μια ιδέα για λίμνες ο Πακετάνιος... Μην του φάμε και το κοπυράιτ)

vaska
28/07/2011, 06:49
Ωχ ωχ τον έπιασε πάλι το σύνδρομο του χιλιομετροφάγου....


Θα παρακολουθώ Νικολάκη, ενδιαφέρον ακούγεται. Για πότε το βλέπεις???

Sapadak
28/07/2011, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Θα παρακολουθώ Νικολάκη, ενδιαφέρον ακούγεται.

+1 και απο μένα

Αν οχι για ολες τις Λιμνες τουλαχιστον τις μισες


:D

fournas
28/07/2011, 10:41
δεν παιζεσαι ρε φιλε ... :lol:

εχθες το βραδυ μια κουβεντα (αντε δυο :lol: ) ειπαμε-ειπατε για την π.σ.κ που πηγατε και ποτε θα παιξει κατι αντιστοιχο στο μελλον

και σε ..

3-4 ωρες την πεταξες την φυτιλια σου ..

εισαι ωραιος :beer:

υ.γ. και χαρηκα που σε γνωρισα και απο κοντα .

costas81
28/07/2011, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από fournas
δεν παιζεσαι ρε φιλε ... :lol:

εχθες το βραδυ μια κουβεντα (αντε δυο :lol: ) ειπαμε-ειπατε για την π.σ.κ που πηγατε και ποτε θα παιξει κατι αντιστοιχο στο μελλον

και σε ..

3-4 ωρες την πεταξες την φυτιλια σου ..

εισαι ωραιος :beer:

υ.γ. και χαρηκα που σε γνωρισα και απο κοντα .

μόλις το είπαμε το έβγαλε κι όλας!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Θα έχει και ''Ρουμάνα'' στις λίμνες;;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

teo_g7
28/07/2011, 10:49
Το πε και το κανε...
Ενδιαφερον ακουγεται!

gmeles
28/07/2011, 12:09
Δες εδώ, το έχω κάνει!

Στα δεξιά έχει τις ημέρες

http://s270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/limnes/

zizou
28/07/2011, 12:25
Να πεσουν λιγο οι ζεστες να βγει κ ο Αυγουστος :sun: κ με μεγαλη μου χαρα!

npat
28/07/2011, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Δες εδώ, το έχω κάνει!

Στα δεξιά έχει τις ημέρες

http://s270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/limnes/

Σωραίος!

:beer:

npat
28/07/2011, 12:28
Λοιπόν, εντελώς πρόχειρα:

http://maps.google.com/maps/ms?msid=203542922437698727829.0004a91d46b297489fd7b&msa=0&ll=40.680638,23.543701&spn=2.261902,4.42749

Θεσσαλονίκη - Γιάννενα 1025 χιλιομετράκια!

Σκουραίνουν τα πράγματα!

Ας το αφήσουμε έτσι, προς στιγμή, και αρχίζουμε τις απλοποιήσεις αργότερα.

Σχόλια ευπρόσδεκτα, ειδικά απ' τους βόρειους!

:wave2:

Sapadak
28/07/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Λοιπόν, εντελώς πρόχειρα:

http://maps.google.com/maps/ms?msid=203542922437698727829.0004a91d46b297489fd7b&msa=0&ll=40.680638,23.543701&spn=2.261902,4.42749

Θεσσαλονίκη - Γιάννενα 1025 χιλιομετράκια!

Σκουραίνουν τα πράγματα!

Ας το αφήσουμε έτσι, προς στιγμή, και αρχίζουμε τις απλοποιήσεις αργότερα.

Σχόλια ευπρόσδεκτα, ειδικά απ' τους βόρειους!

:wave2:



Με μια γρηγορη ματια της διαδρομης

Το StopOver στις Πρεσπες (στα 800χλμ δηλαδης), αλλα για ενα τσιγαρο να σταματαμε σε καθε λιμνη δεν θα βγουν τα χλμ

:smokin:

sniper
28/07/2011, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Λοιπόν, εντελώς πρόχειρα:

http://maps.google.com/maps/ms?msid=203542922437698727829.0004a91d46b297489fd7b&msa=0&ll=40.680638,23.543701&spn=2.261902,4.42749

Θεσσαλονίκη - Γιάννενα 1025 χιλιομετράκια!

Σκουραίνουν τα πράγματα!

Ας το αφήσουμε έτσι, προς στιγμή, και αρχίζουμε τις απλοποιήσεις αργότερα.

Σχόλια ευπρόσδεκτα, ειδικά απ' τους βόρειους!

:wave2:

Very tight for one day.. but feasible..

costas81
28/07/2011, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Απλά μια σκέψη και τίποτα παραπάνω (ακόμη...)

ΠΣΚ: "Μαθαίνω την πατρίδα μου", κεφάλαιο 5: "12 Λίμνες"

Εκκίνηση: Σάββατο πρωί, Θεσ/νίκη (ή κάπου εκεί κοντά).
Τερματισμός: Κυριακή βράδυ, Αθήνα

Χιλιόμετρα: Όχι πάνω από 1600 - 1700 με αρκετά ανοιχτά κομμάτια



Χιλιόμετρα όχι πάνω από 1600 -1700; Νομίζω ότι είμαστε πάνω από 2000 αν σκεφτείς ότι πρέπει να ανέβουμε Θεσσαλονίκη και να το ξεκινήσουμε από εκεί.

Cpt. Haddock
28/07/2011, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
[...](σχόλιο: Νομίζω κάποτε είχε πετάξει μια ιδέα για λίμνες ο Πακετάνιος... Μην του φάμε και το κοπυράιτ)

:a013:

Με λιγο διαφορετικη διαδρομη, να περιλαμβάνει και τη λιμνη του Αλιάκμονα. Επισης το σχεδιαζα για βδομαδα :lol:

Ενα μεγάλο μειον του προγράμματος ειναι η αναχώρηση Σαββατο πρωι απο Σελανικ, διοτι προϋποθετει να επιβιώσουμε απο τα τσίπουρα της Παρασκευής.

Risky business... :bigcry:

npat
28/07/2011, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Χιλιόμετρα όχι πάνω από 1600 -1700; Νομίζω ότι είμαστε πάνω από 2000 αν σκεφτείς ότι πρέπει να ανέβουμε Θεσσαλονίκη και να το ξεκινήσουμε από εκεί.

Λίγο πάνω από 2000, πράγματι, αν μετρήσεις και τα χλμ. του Αθήνα-θεσσαλονίκη. Αυτά όμως δεν τα μετράμε γιατί θα γίνουν Παρασκευή απόγευμα...

zizou
28/07/2011, 13:43
Πολλα μου φαινονται :confused:

vaska
28/07/2011, 13:47
2500 για μένα από Πάτρα, μέση κατανάλωση 7.1/100Κm άντε με σβέλτη οδήγηση να πάει 7.6 - 7.8 όπερ μεθερμηνευόμενον με τις σημερινές τιμές καυσίμου

340 ευραίουλα :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

χωρίς να υπολογίσουμε διόδια

:mad: :mad: :mad:

zephyr1
28/07/2011, 13:58
Παρασκευη βραδυ 21,30 αναχωρηση για σερρες 650χλμ ,πιστα 360 χλμ ,επιστροφη κυριακη βραδυ αλλα 650χλμ. συνολο με κατι αγορες μπουγατσας 1700χλμ. εξοδα καυσιμου γυρω στα 260€ ,αυστηρα ταξιδι εθνικη μαξιμουμ 180χλμ.την ωρα και χωρις διοδια.

Γ@ματα!;)

fournas
28/07/2011, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
......................

Γ@ματα!;)


ο τονος σε ποιο -α- ? :lol:

zephyr1
28/07/2011, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από fournas
ο τονος σε ποιο -α- ? :lol:

Γ@μάτα,ουαου,Yes,σουπερ.:bawl:

npat
30/07/2011, 00:17
Λοιπόν δούλεψα λίγο παραπάνω τη διαδρομή (η μια πιθανή διαδρομή, τέλος πάντων)... Για την ώρα ΔΕΝ προσπαθώ να "κόψω" χιλιόμετρα. Απλοποιήσεις αργότερα.

Πάει κάπως έτσι:

- Από Θεσσαλονίκη πιάνουμε Εγνατία μέχρι κοντά την Ξάνθη. Από εκεί αφήνουμε την Εγνατία και κόβουμε νοτιοανατολικά προς Βιστονίδα (Πόρτο Λάγος). Μέτα το Π. Λάγος, βορειοανατολικά όπως πάει ο δρόμος μέχρι την Κομοτηνή. Οι λόγοι που συμπεριλαμβάνω αυτό το κομμάτι είναι: (α) "Γράφει" τρεις λίμνες (Κορώνεια, Βόλβη και Βιστονίδα), (β) δεν έχω πάει ποτέ στην Κομοτηνή και θα 'θελα να την 'δω, έστω και για έναν καφέ στο πόδι ή ακόμη και "απ' τη σέλα". Την Κορώνεια και την Βόλβη απλά τις διεκπεραιώνουμε. Θα μπορούσαμε να βγούμε από την Εγνατία και να τις δούμε από πιο κοντά, αλλά νομίζω δεν αξίζει τον κόπο.

- Από Κομοτηνή, πιάνουμε Εγνατία (προς τα πίσω, δυτικά, πλέον) μέχρι την Ξάνθη. Από την Ξάνθη το κόβουμε βορειοδυτικά και πιάνουμε την Κοιλάδα του Νέστου (Σταυρούπολη, Σταυροχώρι, Παρανέστι, κοκ). Συνεχίζουμε νοτιοδυτικά μέχρι την Δράμα, ακολουθώντας λίγο-πολύ την διαδρομή του τρένου.

- Από Δράμα, Σέρρες (Αλιστράτη, Ν. Ζιχνη, Πεντάπολη, Χρυσό, Σέρρες)

Σχόλιο: το παραπάνω κομμάτι μπορεί να κοπεί τελείως χάνοντας: Δύο λίμνες που απλά τις "γράψαμε στο κοντέρ" (Κορώνεια και Βόλβη), την Βιστονίδα (Πόρτο Λάγος), την Κομοτηνή, την Ξάνθη και ΚΥΡΙΩΣ την κοιλάδα του Νέστου. Αν κοπεί μας γλυτώνει περίπου 400 χιλιόμετρα (πολλά από τα οποία γρήγορα).

- Από Σέρρες κατευθυνόμαστε προς Κερκίνη: Λευκώνας, Προβατάς, Στρυμονικό, Ζευγολατιό, Χείμαρος, Λιθότοπος). Ο Λιθότοπος είναι στη Νότια μύτη της λίμνης. Από εκεί ακολουθούμε την νοτιο-δυτική όχθη μέχρι λίγο πριν το χωριό Κερκίνη.

- Αφήνοντας πίσω μας την λίμνη κατευθυνόμαστε (βορειοδυτικά) προς Μοναστηράκι και Ροδόπολη / Κάτω Πορόια. Από εκεί το κόβουμε δυτικά προς Μουριές (δίπλα στην Λίμνη Δοϊράνη) ακολουθώντας ουσιαστικά τα σύνορα. Απ' τις Μουριές ακολουθούμε την ανατολική όχθη (η δυτική είναι στα Σκόπια) της λίμνης μέχρι το χωριό Δοϊράνη.

- Από την Δοϊράνη, κατευθυνόμαστε νότια αρχικά και λίγο μετά δυτικά, μέχρι το Πολύκαστρο και την Αξιούπολη (Χέρσο, Σταυροχώρι, Μεγάλη Βρύση, Βαφιοχώρι, Πολύκαστρο, Αξιούπολη).

- Εκεί τώρα έχουμε μια επιλογή. Κουρτίνα 1 (σύντομος δρόμος): Από Αξιούπολη ντιρέκτ Γουμένισσα. Κουρτίνα 2 (μακρύς δρόμος): Κάνουμε έναν ΠΟΛΥ μεγάλο κύκλο περνώντας από το όρος Πάικο: Βόρεια προς Φανό, μετά δυτικά προς Σκρά και Αρχάγγελο και από εκεί νότια ώστε περνώντας απ' τα Λιβάδια και την Καστανερή να καταλήξουμε στην Γουμένισσα. Ο κύκλος προσθέτει καμιά 70 χιλιόμετρα (τα οποία μάλλον θα είναι πολύ όμορφα...).

- Από Γουμένισσα πάμε προς Γιαννιτσά είτε μέσω Φιλυριάς και Λεπτοκαρυάς (μάλλον ταχύτερος δρόμος) είτε πιο "ορεινά" μέσω Πεντάλοφου και Ομαλού.

- Από τα Γιαννιτσά πάμε Έδεσσα.

- Από Έδεσσα κατευθυνόμαστε προς Λίμνη Βεγορίτιδα. Αρχικά τον κεντρικό δρόμο μέχρι την Άρνισσα και από εκεί πιάνουμε την δυτική πλευρά της λίμνης και την ακολουθούμε μέχρι τον Αγ. Παντελεήμονα.

Μέχρι εδώ έχουμε κάνει μόλις 763 χιλιόμετρα

:bigcry: :bigcry:

Σχόλια σχετικά με την διαδρομή, εξαιρετικά ευπρόσδεκτα...

:wave2:

npat
30/07/2011, 00:19
Α! Χάρτης στο ίδιο λινκ:

http://maps.google.com/maps/ms?msid=203542922437698727829.0004a91d46b297489fd7b&msa=0&ll=41.171935,22.654495&spn=0.320455,0.565796

Sapadak
30/07/2011, 00:57
Η 1η διανυκτερευση δηλαδη στη Βεγοριτιδα?

Εφοσον εβαλες μεσα αρκετα χλμ απο Εγνατια πιστευω οτι περισσευει αρκετος χρονος για εναν καφε στη πλατεια της Κομοτηνης ;)

Ελπιζω μονο να ειναι για αρχες Οκτωβρη το πλανο μιας και εχω φτιαχτει :smokin:

npat
30/07/2011, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Η 1η διανυκτερευση δηλαδη στη Βεγοριτιδα?

Εφοσον εβαλες μεσα αρκετα χλμ απο Εγνατια πιστευω οτι περισσευει αρκετος χρονος για εναν καφε στη πλατεια της Κομοτηνης ;)

Ελπιζω μονο να ειναι για αρχες Οκτωβρη το πλανο μιας και εχω φτιαχτει :smokin:

Προς στιγμή απλά καταγράφω πιθανή διαδρομή και εναλλακτικές, ώστε συμφορουμίτες που ξέρουν καλύτερα τα μέρη εκεί να μπορούν να σχολιάσουν.

Το ακριβές πρόγραμμα (π.χ. που θα γίνει η διανυκτέρευση) το βλέπουμε. Απ' ότι φαίνεται πάντως (αν δεν γίνουν απλοποιήσεις και συντομεύσεις), αναγκαστικά θα πρέπει να είναι, λογικά, κάπου μεταξύ Έδεσσας και Φλώρινας. Αν το τραβήξεις απ' τα μαλλιά ίσως και στις Πρέσπες (αν και δεν το βλέπω)...

Για το "πότε" πραγματικά δεν έχω ιδέα...

:beer:

antsoar
30/07/2011, 01:22
:a55:

Παρακολουθώ από κοντά

(+1 για Οκτώβρη)

npat
30/07/2011, 04:26
Συνεχίζω λίγο παρακάτω, άλλο ένα σκέλος της διαδρομής.

Είχαμε μείνει στον Αγ. Παντελεήμονα, στις όχθες της Βεγορίτιδας.

- Από Αγ. Παντελεήμονα, Αμύνταιο και από εκεί Φλώρινα, όπως πάει ο δρόμος.

- Από Φλώρινα πάμε δυτικά, περνάμε το Πισοδέρι, ακολουθούμε τον δρόμο νότια και λίγο παρακάτω, μετά το Αντάρτικο στρίβουμε δεξιά (βορειοδυτικά) προς Πρέσπες και ακολουθούμε τον δρόμο μέχρι τους Ψαράδες (Καρυές, Λευκώνας, Πλατύ, Ψαράδες).

Μέχρι εδώ έχουμε 863 χιλιόμετρα.

- Από τους Ψαράδες, γυρίζουμε πίσω (όπως ήρθαμε) μέχρι την διασταύρωση μετά το Αντάρτικο και πλέον παίρνουμε τον δρόμο νότια προς Καστοριά: Είτε Πράσινο, Γάβρος, Απόσκεπτο, Χλόη, Καστοριά, είτε πιο κεντρικά Πράσινο, Γάβρος, Κορομηλιά, Μανιάκοι, Καστοριά.

Μετά την Καστοριά έχουμε δύο επιλογές.

- Η εύκολη: Το κόβουμε νοτιοανατολικά και πιάνουμε την Εγνατία λίγο έξω απ' τη Σιάτιστα (Βογάτσικο, Αλιάκμονας, Μικρόκαστρο, Εγνατία). Στη συνέχεια ακολουθούμε την Εγνατία μέχρι τα Γιάννενα.

- Η ενδιαφέρουσα:: Από Καστοριά φεύγουμε νοτιοδυτικά προς Νεστόριο, Νέα Κοτύλη μέχρι να πέσουμε στην Ιωαννίνων - Κοζάνης. Συνεχίζουμε δυτικά, περνώντας από την περιοχή των Μαστροχωριων (Κεφαλοχώρι, Δροσοπηγή, Λαγκάδα, Πυρσόγιαννη, Καστανιά), και καταλήγουμε στην Κόνιτσα. Από την Κόνιτσα, μέσω Καλπακίου φτάνουμε στα Γιάννενα.

Χιλιομετρικά οι δύο επιλογές είναι περίπου το ίδιο (165 χιλιόμετρα), αλλά πρώτη είναι προφανώς πολύ πιο γρήγορη (και φαντάζομαι και βαρετή).

Φτάσαμε λοιπόν στα Γιάννενα έχοντας κάνει 1084 χιλιομετράκια.

Cpt. Haddock
30/07/2011, 07:22
Κάτσε Νικόλαε να τα πάρουμε με τη σειρά. :smokin:

Κομοτηνή - Ξανθη να δουμε απλά περνώντας, δε λέει κατι. Επίσης, η Κορώνεια δεν ειναι πλέον λιμνη αλλα ενας μολυσμένος βουρκος και η Βιστονιδα ειναι λιμνοθαλασσα.

Η διαδρομή του Νεστου μαγευτική, αλλα παλι δεν ειναι λιμνη.

Κερκινη ομως αξιζει με τα μπουνια. Στο βόρειο τμημα της σε ενα απο τους σταθμους του τρένου (νομιζω στη Ροδόπολη), εχει ταβερνείο με λιμνισιο ψάρι (διβαρι)

Συμφωνω να παμε απο τα συνορα (Σκρα κλπ) και μπορούμε να περάσουμε απο τα λουτρά Αριδαίας για να βγούμε στο Βέρτεκοπ (Εδεσσα :D )

Βόρειος γυρος Βεγορίτιδας, αξιζει. Ο Αγ. Παντελεήμονας ειναι γνωστό μειονοτικό μακεδονίτικο χωριό (ουράνιο τόξο κιετς). Μετα μεσω Σοροβιτς (Αμυνταιο :D ) μεσα για Φλώρινα-Πρεσπες-Καστοριά.

Οπωσδήποτε απο Κονιτσα-Καλπάκι να φτάσουμε Γιάννενα. Δε θα ειναι ΠΣΚ αυτη εαν δεν περάσουμε απο εκει. :smokin:

Επειτα, εχω να προτεινω τις εξης επιλογές:

α) Να κατέβουμε απο τον "πίσω" δρόμο Καλέντζι-Νισίστα (Ροδαυγή :D ) και να βγούμε Αρτα έχοντας δει και τη λιμνη Αράχθου.

β) Να κατέβουμε απο τον "εμπρός" δρομο (Μπιζάνι-Κανέτα-Φιλιππιάδα), έχοντας δει τη λιμνη των πηγών του Λούρου (Χανι Τερόβου), την τεχνητη Αγ. Γεωργίου και τη λιμνη Ζηρού στη Φιλιππιάδα. Μικρές όλες, αλλα όμορφες.

:beer: :beer: :smokin:

matmat
30/07/2011, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Οπωσδήποτε απο Κονιτσα-Καλπάκι να φτάσουμε Γιάννενα. Δε θα ειναι ΠΣΚ αυτη εαν δεν περάσουμε απο εκει. :smokin:

Επειτα, εχω να προτεινω τις εξης επιλογές:

α) Να κατέβουμε απο τον "πίσω" δρόμο Καλέντζι-Νισίστα (Ροδαυγή :D ) και να βγούμε Αρτα έχοντας δει και τη λιμνη Αράχθου.

β) Να κατέβουμε απο τον "εμπρός" δρομο (Μπιζάνι-Κανέτα-Φιλιππιάδα), έχοντας δει τη λιμνη των πηγών του Λούρου (Χανι Τερόβου), την τεχνητη Αγ. Γεωργίου και τη λιμνη Ζηρού στη Φιλιππιάδα. Μικρές όλες, αλλα όμορφες.

:beer: :beer: :smokin:

Μαζί με τις απο πάνω επιλογές μιας και το πατε απο Κονιτσα μην το κανετε Κονιτσα Καλπάκι απλά αλλά απο Πωγώνι ( Γεροπλατανο , Λαχανοκαστρο , Καξιός. Βύσσανη ) να δειτε και την Ζαραβίνα ...

:wave2:
:smokin:

vaska
30/07/2011, 10:51
Διακόσιε χιλιάδε δίσκοι και περιπλέον


χαχαχα

Δεν το κάνουμε καλύτερα εβδομάδα, να πιούμε κι ένα καφεδάκι στον καφενέ των ποιητών στην Κομοτηνή???, ίσως να βρούμε και τον Θανάση τον Γκαϊφίλια να πούμε δυο κουβέντες???

manhunter
30/07/2011, 11:20
Aν δεν πέσει πάλι με ταξιδάκι για GP (που δεν θα πέσει :wacko: )
Δεν το χάνω αυτό με τίποτα λέμε. Και για κανέναν λόγο.

Απλά Νίκο, όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να βγούν οι ημερομηνίες, για να κανονιστούμε.

:beer: :beer:

zizou
30/07/2011, 12:00
Αν οχι βδομαδα :cry: συμβιβαζομαι κ με τριημερο :)

npat
30/07/2011, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Κομοτηνή - Ξανθη να δουμε απλά περνώντας, δε λέει κατι. Επίσης, η Κορώνεια δεν ειναι πλέον λιμνη αλλα ενας μολυσμένος βουρκος και η Βιστονιδα ειναι λιμνοθαλασσα.

Η διαδρομή του Νεστου μαγευτική, αλλα παλι δεν ειναι λιμνη.


Τελικά τείνω να συμφωνήσω... Ο κύριος λόγος που το έβαλα μέσα (πέρα από το να "γράψει λίμνες") είναι για το κομμάτι του Νέστου (εντάξει και για την Ξάνθη και την Κομοτηνή που δεν έχω πάει ποτέ, αλλά, όπως λες, τους αξίζει παραπάνω). Βάζει όμως πολλά και κάπως "παράταιρα" χιλιόμετρα...

Οπότε: Ας αφήσουμε απ' έξω το Θρακιώτικο κομμάτι, για κάποια πιο ταιριαστή ΠΣΚ. Στον χάρτη το ξεχώρισα και το χρωμάτισα πράσινο. Το πρώτο σκέλος της διαδρομής πλέον έχει ως εξής:

- Από Θεσσαλονίκη παίρνουμε κατεύθυνση βορειοανατολική προς Στρυμονικό (Θεσ/νικη, Άσσηρος, Στρυμονικό) και από εκεί το κόβουμε βορειοδυτικά προς Κερκίνη (Στρυμονικό, Ζευγολατιό, Λιθότοπος)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Κερκινη ομως αξιζει με τα μπουνια. Στο βόρειο τμημα της σε ενα απο τους σταθμους του τρένου (νομιζω στη Ροδόπολη), εχει ταβερνείο με λιμνισιο ψάρι (διβαρι)


Σωστός!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Συμφωνω να παμε απο τα συνορα (Σκρα κλπ) και μπορούμε να περάσουμε απο τα λουτρά Αριδαίας για να βγούμε στο Βέρτεκοπ (Εδεσσα :D )


Οκ, απο σύνορα λοιπόν. Με το Θρακιώτικο κομμάτι έξω, έχουμε άνεση στα χιλιόμετρα. Δώσε βάση τώρα. Υπάρχουν τρεις επιλογές, ξεκινώντας από Πολύκαστρο / Αξιούπολη μέχρι το... Βέρτεκοπ:

Α. Αξιούπολη - Φανός - Σκρα - Αρχάγγελος, και μετά νοτιοανατολικά για να διασχίσουμε το Ορ. Πάικο: Λιβάδια - Καστανερή - Γρίβα - Γουμένισσα. Και από την Γουμένισσα: Πεντάλοφο - Ομαλό - Νέος Μυλότοπος, και πέφτουμε έξω από τα Γιαννιτσά όπου πιάνουμε τον κεντρικό για Έδεσσα. Στον χάρτη είναι η ΜΠΛΕ διαδρομή.

Β. Αξιούπολη - Φανός - Σκρα - Αρχάγγελος και από εκεί συνεχίζουμε δυτικά, δίπλα στα σύνορα: Περίκλεια - Νότια - Αετοχώρι και μετά νότια μέχρι την Αριδαία. Από την Αριδαία πάλι νότια μέχρι την Έδεσσα: Αριδαία, Άψαλος, Έδεσσα. Στον χάρτη είναι η ΠΡΑΣΙΝΗ διαδρομή

Γ. Συνδυασμός των Α και Β: Αξιούπολη - Γουμένισσα, και από εκεί βορειοδυτικά διασχίζοντας το Πάικο (με ανάποδη φορά απ' ότι στην Α): Γουμένισσα - Καστανερή - Λιβάδια - Αργχάγγελος. Φτάνοντας στον Αρχάγγελο συνεχίζουμε όπως στην Β: Αρχάγγελος - Περίκλεια - Νότια - Αετοχώρι - Αριδαία - Άψαλος - Έδεσσα. Στον χάρτη δεν είναι σημειωμένη από μόνη της, αλλά είναι συνδιασμός της ΜΠΛΕ και της ΠΡΑΣΙΝΗΣ διαδρομής.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Βόρειος γυρος Βεγορίτιδας, αξιζει. Ο Αγ. Παντελεήμονας ειναι γνωστό μειονοτικό μακεδονίτικο χωριό (ουράνιο τόξο κιετς). Μετα μεσω Σοροβιτς (Αμυνταιο :D ) μεσα για Φλώρινα-Πρεσπες-Καστοριά.


Ωραίος!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Οπωσδήποτε απο Κονιτσα-Καλπάκι να φτάσουμε Γιάννενα. Δε θα ειναι ΠΣΚ αυτη εαν δεν περάσουμε απο εκει. :smokin:


Εννοείται!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Επειτα, εχω να προτεινω τις εξης επιλογές:

α) Να κατέβουμε απο τον "πίσω" δρόμο Καλέντζι-Νισίστα (Ροδαυγή :D ) και να βγούμε Αρτα έχοντας δει και τη λιμνη Αράχθου.

β) Να κατέβουμε απο τον "εμπρός" δρομο (Μπιζάνι-Κανέτα-Φιλιππιάδα), έχοντας δει τη λιμνη των πηγών του Λούρου (Χανι Τερόβου), την τεχνητη Αγ. Γεωργίου και τη λιμνη Ζηρού στη Φιλιππιάδα. Μικρές όλες, αλλα όμορφες.


Τα κουβεντιάζουμε αναλυτικότερα όταν προχωρήσω την διαδρομή "προς τα κάτω". Γενικώς συμφωνώ, και μας βάζει και δύο λίμνες (έστω κι αν είναι "φόλια") :lol: :lol:

:beer: :beer:

Ichigo
30/07/2011, 17:00
Πάνε πάλι οι ζαντούλες μου :bawl: :lol: :bawl:
Το κόστος αγγίζει τα όρια του εξωπραγματικού :sad:
Πείτε ημερομηνίες και βλέπουμε :sick:

npat
30/07/2011, 17:07
Μετά τις αλλαγές, κυρίως εξ' αιτίας της αφαίρεσης του Θρακιώτικου κομματιού, τα χιλιόμετρα αναδιαμορφώνονται ως εξής:

Θεσσαλονίκη - Κερκίνη - Δοιράνη: 140
Δοιράνη - Έδεσσα - Βεγορίτιδα: 210 (350)
Βεγορίτιδα - Φλώρινα - Ψαράδες: 100 (450)
Ψαράδες - Καστοριά: 60 (510)
Καστοριά - Γιάννενα: 165 (675)

Πολύ, πολύ, λογικότερο!

Χάρτης πάντα στο:

http://maps.google.com/maps/ms?msid=203542922437698727829.0004a91d46b297489fd7b&msa=0&ll=40.949307,23.418732&spn=0.321542,0.565796

antsoar
30/07/2011, 17:09
Στην Άρνισα δίπλα υπάρχει το Αεραθλητικό Κέντρο Μακεδονίας Θράκης,

http://www.edessaglidingclub.gr/

Τα παιδιά εκεί έχουν ξενώνα μέσα στο Ανεμοδρόμιο, και η φιλοξενία τους είναι πρώτη

Δεν ξέρω που θα πέσουν οι διανυκτερεύσεις, αλλά αν ταιριάζει μπορώ να μιλήσω με τα παιδιά εκεί


ΥΓ. Όποιος γουστάρει μπορεί να πάρει και μια γεύση από τον μαγικό κόσμο της Ανεμοπορίας

npat
30/07/2011, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Στην Άρνισα δίπλα υπάρχει το Αεραθλητικό Κέντρο Μακεδονίας Θράκης,

http://www.edessaglidingclub.gr/

Τα παιδιά εκεί έχουν ξενώνα μέσα στο Ανεμοδρόμιο, και η φιλοξενία τους είναι πρώτη

Δεν ξέρω που θα πέσουν οι διανυκτερεύσεις, αλλά αν ταιριάζει μπορώ να μιλήσω με τα παιδιά εκεί


ΥΓ. Όποιος γουστάρει μπορεί να πάρει και μια γεύση από τον μαγικό κόσμο της Ανεμοπορίας

Πολύ ενδιαφέρον, αλλά με την νέα διαδρομή η Βεγορίτιδα (Άρνισα) πέφτει πολύ "νωρίς" στο πρόγραμμα (μόλις 350 χιλιόμετρα από την εκκίνηση).

Για διανυκτέρευση πλέον το πράγμα φαίνεται να πάει προς Καστοριά ή το πιθανότερο Γιάννενα (ή κάπου εκεί κοντά, τέλος πάντων).

matmat
30/07/2011, 21:38
Την Βόλβη γιατί την αδικείτε ????

μικρή σχετικά μονο 70 km² :Ρ :Ρ και
εχει ωραια διαδρομη απο Ταξιάρχη για Αρναία μεσα απο το Υψίζων όρος ...

matmat
30/07/2011, 21:51
κι ετσι για να σπαμαρω λίγο ...
Διβαρι δεν προκειτε να φατε που να χτυπιεστε , δεν ειναι ψαρι αλλά το καλαθι που πιανουν τα ψαρια και περιοχη της Πύλου ...
αν γυρεψετε Γριβαδι κατι θα γίνει ...

:evil:

:p
:smokin:

npat
30/07/2011, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Την Βόλβη γιατί την αδικείτε ????

μικρή σχετικά μονο 70 km² :Ρ :Ρ και
εχει ωραια διαδρομη απο Ταξιάρχη για Αρναία μεσα απο το Υψίζων όρος ...

Από Χολομώντα, ε? Χμμμ...

Θεσσαλονίκη - Ταξιάρχης - Αρναία, μετά? Για γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος?

Επίσης: Αγ. Πρόδρομος - Παλαιόκαστρο - Ταξιάρχης ή Αγ. Πρόδρομος - Πολύγυρος - Ταξιάρχης?

Είναι βέβαια κάπως μεγαλούτσικος κύκλος για να πεις ότι "πάω Βόλβη", αλλά έχει ενδιαφέρον.

Για λέγε...

:wave2:

npat
31/07/2011, 00:26
Συνεχίζω την (αναλυτική) περιγραφή της διαδρομής. Είχαμε μείνει στα Γιάννενα (πιθανώς για διανυκτέρευση).

- Από Γιάννενα πάμε Άρτα. Δύο επιλογές:

Α. Κλασσικά από Μπιζάνι - Φιλιππιάδα. Επιλέγοντας αυτή τη διαδρομή (που είναι και η ταχύτερη) περνάμε, κοντά στο χωριό Βουλιάστα δίπλα απ' την "Λίμνη" πηγών Λούρου (το βάζω σε εισαγωγικά, γιατί πιο πολύ πισίνα είναι, παρά λίμνη). Στον χάρτη είναι η ΜΠΛΕ διαδρομή.

Β. Από Αετοράχη - Καλέτζι. Πολύ πιο ορεινή διαδρομή που μας περνάει δίπλα (δυτικά) απ' την Τεχνητή λίμνη Πουρναριού (Άραχθου). Στον χάρτη είναι η ΠΡΑΣΙΝΗ διαδρομή (Καπετάνιο ρίξε μια ματιά να δεις αν κάτι τέτοιο είχες στο μυαλό σου. Εκτός και αν εννοούσες μετά το Καλέτζι να κόψεις ανατολικά προς Βουργαρέλι και από εκεί μετά νοτιοδυτικά και από Παλαιοκάτουνο και Αγ. Γεώργιο να σκάσεις ακριβώς στις ανατολικές όχθες της λίμνης---ενδιαφέρουσα διαδρομή, αλλά βάζει μεγάλο και δύσκολο κύκλο).

Και οι δύο διαδρομές είναι περίπου το ίδιο χιλιομετρικά (καμιά 80αριά χιλιόμετρα) με την Β να είναι πολύ πιο αργή.

- Από Άρτα πάμε Τ.Λ. Κρεμαστών: Νοτιοανατολικα μέχρι το Κομπότι, και από εκεί ανατολικά περνώντας από Χρυσοράχη και Φλωριάδα και μετά πάλι νοτιοανατολικά από Πατιόπουλο μέχρι το Νέο Χαλκιόπουλο, ακολουθώντας τον ποταμό Ίναχο. Από εκεί ανατολικά προς Τ. Λ. Κρεματών, περνάμε την Φραγκίστα και νότια μέχρι την γέφυρα της Επισκοπής (την οποία και διασχίζουμε).

- Από Επισκοπή πάμε Τριχωνίδα / Θέρμο. Και εδώ έχουμε δύο επιλογές:

Α. Η κλασσική: Από Επισκοπή πάμε προς Αγρίνιο (Χουνη, Αγ. Βλάσιος, Ποταμούλα, Σκουτεσιάδα, Καμαρούλα. Από εκεί πιάνουμε την βόρεια όχθη της λίμνης και την ακολουθούμε μέχρι το Θέρμο. Στον χάρτη είναι η ΜΠΛΕ διαδρομή.

Β. Η εναλλακτική: Το κόβουμε μέσα απ' τα βουνά και από επισκοπή βγαίνουμε κατευθείαν στο Προυσό: Επισκοπή - Αγαλιανός - Σαρκίνη - Βελώτα - Ασπρόπυργος - Προυσός. Ο χάρτης σας μπορεί να έχει την διαδρομή χωματόδρομο αλλά πρόσφατα ασφαλτοστρώθηκε (βλέπε και εδώ (http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_caruseful_1_08/12/2009_312222)). Από προυσό κατηφορίζουμε κλασσικά προς Θέρμο: Λαμπίρι - Σπαρτιάς - Καλλιθέα - Θέρμο. Στον χάρτη είναι η ΠΡΑΣΙΝΗ διαδρομή.

Χιλιομετρικά η διαδρομή Β είναι καμιά εικοσαριά χιλιόμετρα συντομότερη, αλλά πρέπει να είναι και πιο δύσκολη.

- Από Θέρμο βγαίνουμε Ναύπακτο, κλασσικά: Θέρμο - Γέφυρα Μπανιά - Ναύπακτος.

- Από Ναύπακτο τερματίζουμε στην Αθήνα μέσω Αθηνών - Πατρών.

Χάρτης πάντα εδώ:

http://maps.google.com/maps/ms?msid=203542922437698727829.0004a91d46b297489fd7b&msa=0&ll=38.457621,21.7519&spn=0.166684,0.282898

npat
31/07/2011, 00:34
Χιλιόμετρα:

Θεσσαλονίκη - Κερκίνη - Δοιράνη: 140
Δοιράνη - Έδεσσα - Βεγορίτιδα: 210 (Θ:350)
Βεγορίτιδα - Φλώρινα - Ψαράδες: 100 (Θ:450)
Ψαράδες - Καστοριά: 60 (Θ:510)
Καστοριά - Γιάννενα: 165 (Θ:675)

Γιάννενα - Άρτα: 85 (Θ:760)
Άρτα - Επισκοπή: 120 (Θ:880) (Γ:205)
Επισκοπή - Θέρμο: 90 (Θ:970) (Γ:295)
Θέρμο - Ναύπακτος: 50 (Θ:1020) (Γ:345)
Ναύπακτος - Αθήνα: 200 (Θ:1220) (Γ:545)

Απολύτως λογικά πλέον...

:wave2:

ziggΥ
31/07/2011, 00:37
ρε δε ΜΠατε καλά λέμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Bil
31/07/2011, 00:50
Αν είναι Οκτώβρη, αρχο - μέση :D , θα ήθελα να παρευρεθώ με την Ιταλίς μου ...

Θέλω και εγώ να " μάθω την πατρίδα μου " :D

costas81
31/07/2011, 01:47
ετοιμαζόμαστε λέμε......

matmat
31/07/2011, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Από Χολομώντα, ε? Χμμμ...

Θεσσαλονίκη - Ταξιάρχης - Αρναία, μετά? Για γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος?

Επίσης: Αγ. Πρόδρομος - Παλαιόκαστρο - Ταξιάρχης ή Αγ. Πρόδρομος - Πολύγυρος - Ταξιάρχης?

Είναι βέβαια κάπως μεγαλούτσικος κύκλος για να πεις ότι "πάω Βόλβη", αλλά έχει ενδιαφέρον.

Για λέγε...

:wave2:

Υποκειμενικά πάντα κι ετσι οπως την ειχα κανει πριν μερικά χρόνια , απο Πολύγυρο , ειναι επιπλέον χιλιομετρα αλλά αξίζει . Μετα τον Ταξιάρχη και προς Αρναία ειναι ανάλογα με το πόση λίμνη θες να δείς και απο ποια πλευρα θες να μπεις Σερρες , δηλαδή ... απο την Απολωνεια που ειναι καπου στην αναμεσα σχετικά στην μικρη και την μεγαλη Βολβη , ο πειρασμός ειναι ιδιος μιας και τρεχει ο δρομος περιμετρικά .

:wave2: :beer:

SoulGR
31/07/2011, 23:01
λιμνη πλαστηρα δεν θα βαλετε?:D

σε τι ρυθμους θα ειναι η βολτα?

Corvo
31/07/2011, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
λιμνη πλαστηρα δεν θα βαλετε?:D

σε τι ρυθμους θα ειναι η βολτα?


τσοπα τσοπα την ειχαν δει στη ετησια στο 2009....:a9: :a9:



δεν ξερεις σε τι ρυθμους θα ειναι?

πλακα μας κανεις?

εβγαλε διαδρομη ο Νικος...
θα ειναι διημερο(αντε 3ημερο) και θα εχει κοντα στα 1600 χλμ(και παραπανω) τι λες να ειναι?

ψηνεσαι να παμε? :p


Νικο πατινια δεχεστε?



:beer:

SoulGR
31/07/2011, 23:07
ρε αλαδωτε για τις ευθεις θελω να μαθω,μην το καψουμε το μικρο:lol:

αμα μας δεχοντε παμε:D :D

Corvo
31/07/2011, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
ρε αλαδωτε για τις ευθεις θελω να μαθω,μην το καψουμε το μικρο:lol:

αμα μας δεχοντε παμε:D :D

ειλικρινα δεν ξερω αν βγαινει απο rookies σαν εμας

μην τους βλεπεις ετσι μικρους αθωους και ευγενικους....


ειναι τρελοι αυτοι οι μηχανοβιοι


:lol: :lol:

npat
01/08/2011, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
σε τι ρυθμους θα ειναι η βολτα?

Ρυθμοί τουριστικοί, όπως πάντα. Δεν είμαστε της υπερβολής.

Τώρα βέβαια, αν εγώ σου πω ότι στις ευθείες θα πάμε με 110, εσύ θα το πιστέψεις?

thou-vou
01/08/2011, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ρυθμοί τουριστικοί, όπως πάντα. Δεν είμαστε της υπερβολής.

Τώρα βέβαια, αν εγώ σου πω ότι στις ευθείες θα πάμε με 110, εσύ θα το πιστέψεις?

ετσι οπως το πας δεν πιστεύω ότι πας με κάτω από 110 ούτε για εφημερίδες (που για να λέμε την αλήθεια μια αυθεία είναι)

πσ. εχω βγάλει εισητήρια ρε κάθαρμα... αλλα αν αυτά τα 1800 χλμ τα κάνετε ευθεία όλο και κάπου θα συναντηθούμε :bawl:

npat
01/08/2011, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo

Νικο πατινια δεχεστε?


Βρε εμείς δεχόμαστε, τα πατίνια τα ρώτησες?

Πάντως, σοβαρά τώρα: Ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη, μπορεί κάποιος να ακολουθήσει για ένα μικρό κομμάτι και μετά να επιστρέψει Θεσσαλονίκη, ειδικά αν έχει κανονίσει παρέα για την επιστροφή.

Υπό αυτή την έννοια, δεν θα έλεγα όχι σε κάποιο μικρότερο μηχανάκι, αρκεί ο αναβάτης να ξέρει τι κάνει.

Για ολόκληρη τη διαδρομή θα έλεγα ότι είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να ακολουθήσει κάποιος με μικρό μηχανάκι.

npat
01/08/2011, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou

πσ. εχω βγάλει εισητήρια ρε κάθαρμα... αλλα αν αυτά τα 1800 χλμ τα κάνετε ευθεία όλο και κάπου θα συναντηθούμε :bawl:

Πες το ψέματα... κοντά στα σύνορα είμαστε, μια στροφή λάθος και θα αναρωτιόμαστε γιατί οι ταμπέλες είναι γραμμένες περίεργα, και αν έχει Δούναβη στην Ελλάδα...

:lol:

SoulGR
01/08/2011, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ρυθμοί τουριστικοί, όπως πάντα. Δεν είμαστε της υπερβολής.

Τώρα βέβαια, αν εγώ σου πω ότι στις ευθείες θα πάμε με 110, εσύ θα το πιστέψεις?
:lol: :lol:

ενταξει οχι και 110 αλλα στα 150-160 δεν αντεχει για πολυ:rolleyes:

ισως να την παλεψω απο γιαννενα εως ναυπακτο και απο κει μετα να γυρησω πατρα,ιδωμεν:beer:

sniper
01/08/2011, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
...

Κερκινη ομως αξιζει με τα μπουνια. Στο βόρειο τμημα της σε ενα απο τους σταθμους του τρένου (νομιζω στη Ροδόπολη), εχει ταβερνείο με λιμνισιο ψάρι (διβαρι)

....

Αν σου αρέσει να τρώς καλάμια τότε ναι, διβάρι να φας (καλαμένιο φράγμα ποταμού)..

Αν θες ψάρι, να φάς γριβάδι ή σαζάνι.. :lol:

Cpt. Haddock
01/08/2011, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν θες ψάρι, να φάς γριβάδι ή σαζάνι.. :lol:

Nαι ρε παπαρες (εσυ κι ο ταμταμ), γριβαδι εννοούσα :alien:

ducpilot
01/08/2011, 19:29
Πολυ ενδιαφερον το προγραμα,για τι ημερομηνιες λετε?

Cpt. Haddock
01/08/2011, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ducpilot
Πολυ ενδιαφερον το προγραμα,για τι ημερομηνιες λετε?

Ειναι νωρις ακόμα για ημερομηνιες :wave2:

ducpilot
01/08/2011, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειναι νωρις ακόμα για ημερομηνιες :wave2: Σε ευχαριστω θα αναμεινουμε.

gcrook
01/08/2011, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειναι νωρις ακόμα για ημερομηνιες :wave2:

Αν παντως σκεφτειτε για μεσα προς τελη Οκτωμβρη, ειμαι σιγουρα μεσα.

npat
01/08/2011, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αν παντως σκεφτειτε για μεσα προς τελη Οκτωμβρη, ειμαι σιγουρα μεσα.

Μέσα προς τέλη Οκτώβρη μου φαίνεται ΠΟΛΥ αργά.

Σκεφτόμουν περισσότερο κάτι στο στυλ αρχές Σεπτέμβρη, αλλά όπως είπα... βλέπουμε...

gcrook
01/08/2011, 19:46
Οντως... βλεπουμε. :wave2:

Cpt. Haddock
01/08/2011, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
[...]
Β. Αξιούπολη - Φανός - Σκρα - Αρχάγγελος και από εκεί συνεχίζουμε δυτικά, δίπλα στα σύνορα: Περίκλεια - Νότια - Αετοχώρι και μετά νότια μέχρι την Αριδαία. Από την Αριδαία πάλι νότια μέχρι την Έδεσσα: Αριδαία, Άψαλος, Έδεσσα. Στον χάρτη είναι η ΠΡΑΣΙΝΗ διαδρομή
[...]

Ψηφιζω αυτη για να πιούμε και καφε στα Λουτρά Αριδαίας πριν παρουμε το δρομο για Βερτεκοπ, Σοροβιτς



Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Συνεχίζω την (αναλυτική) περιγραφή της διαδρομής. Είχαμε μείνει στα Γιάννενα (πιθανώς για διανυκτέρευση).

- Από Γιάννενα πάμε Άρτα. Δύο επιλογές:
[...]

Β. Από Αετοράχη - Καλέτζι. Πολύ πιο ορεινή διαδρομή που μας περνάει δίπλα (δυτικά) απ' την Τεχνητή λίμνη Πουρναριού (Άραχθου). Στον χάρτη είναι η ΠΡΑΣΙΝΗ διαδρομή (Καπετάνιο ρίξε μια ματιά να δεις αν κάτι τέτοιο είχες στο μυαλό σου. [...]
Χάρτης πάντα εδώ:

http://maps.google.com/maps/ms?msid=203542922437698727829.0004a91d46b297489fd7b&msa=0&ll=38.457621,21.7519&spn=0.166684,0.282898

Αυτη εννοώ :beer:

npat
01/08/2011, 20:36
Διαδρομή / Πρόγραμμα

Βάζω το πρόγραμμα ολοκληρωμένο πλέον να υπάρχει κάπου μαζεμένο. Εκεί που υπάρχουν περισσότερες επιλογές, βάζω πρώτη (Α) την επικρατέστερη:

ΠΣΚ: "Μαθαίνω την πατρίδα μου", κεφάλαιο 5: "10 λίμνες"

Αναχώρηση Σάββατο, ΠΟΛΥ ΠΡΩΙ, από Θεσσαλονίκη.

1. Από Θεσσαλονίκη παίρνουμε κατεύθυνση βορειοανατολική προς Στρυμονικό (Θεσ/νικη, Άσσηρος, Στρυμονικό) και από εκεί το κόβουμε βορειοδυτικά προς Κερκίνη (Στρυμονικό, Ζευγολατιό, Λιθότοπος).
Ο Λιθότοπος είναι στη Νότια μύτη της λίμνης. Από εκεί ακολουθούμε την νοτιο-δυτική όχθη μέχρι λίγο πριν το χωριό Κερκίνη.

2. Αφήνοντας πίσω μας την λίμνη Κερκίνη κατευθυνόμαστε (βορειοδυτικά) προς Μοναστηράκι και Ροδόπολη / Κάτω Πορόια. Από εκεί το κόβουμε δυτικά προς Μουριές (δίπλα στην Λίμνη Δοϊράνη) ακολουθώντας ουσιαστικά τα σύνορα. Απ' τις Μουριές ακολουθούμε την ανατολική όχθη (η δυτική είναι στα Σκόπια) της λίμνης μέχρι το χωριό Δοϊράνη.

3. Από την Δοϊράνη, κατευθυνόμαστε νότια αρχικά και λίγο μετά δυτικά, μέχρι το Πολύκαστρο και την Αξιούπολη (Χέρσο, Σταυροχώρι, Μεγάλη Βρύση, Βαφιοχώρι, Πολύκαστρο, Αξιούπολη).

4. Από την Αξιούπολη συνεχίζουμε προς Έδεσσα. Έχουμε τρεις επιλογές διαδρομής:

4Α. Αξιούπολη - Φανός - Σκρα - Αρχάγγελος και από εκεί συνεχίζουμε δυτικά, δίπλα στα σύνορα: Περίκλεια - Νότια - Αετοχώρι και μετά νότια μέχρι την Αριδαία. Από την Αριδαία πάλι νότια μέχρι την Έδεσσα: Αριδαία, Άψαλος, Έδεσσα. Στον χάρτη είναι η ΠΡΑΣΙΝΗ διαδρομή

4Β. Αξιούπολη - Φανός - Σκρα - Αρχάγγελος, και μετά νοτιοανατολικά για να διασχίσουμε το Ορ. Πάικο: Λιβάδια - Καστανερή - Γρίβα - Γουμένισσα. Και από την Γουμένισσα: Πεντάλοφο - Ομαλό - Νέος Μυλότοπος, και πέφτουμε έξω από τα Γιαννιτσά όπου πιάνουμε τον κεντρικό για Έδεσσα. Στον χάρτη είναι η ΜΠΛΕ διαδρομή.

4Γ. Συνδυασμός των Α και Β: Αξιούπολη - Γουμένισσα, και από εκεί βορειοδυτικά διασχίζοντας το Πάικο (με ανάποδη φορά απ' ότι στην Β): Γουμένισσα - Καστανερή - Λιβάδια - Αργχάγγελος. Φτάνοντας στον Αρχάγγελο συνεχίζουμε όπως στην Α: Αρχάγγελος - Περίκλεια - Νότια - Αετοχώρι - Αριδαία - Άψαλος - Έδεσσα. Στον χάρτη δεν είναι σημειωμένη από μόνη της, αλλά είναι συνδιασμός της ΜΠΛΕ και της ΠΡΑΣΙΝΗΣ διαδρομής.

5. Από Έδεσσα κατευθυνόμαστε προς Λίμνη Βεγορίτιδα. Αρχικά τον κεντρικό δρόμο μέχρι την Άρνισσα και από εκεί πιάνουμε την δυτική πλευρά της λίμνης και την ακολουθούμε μέχρι τον Αγ. Παντελεήμονα.

6. Από Αγ. Παντελεήμονα (Λ. Βεγορίτιδα) πάμε Αμύνταιο και από εκεί Φλώρινα, όπως πάει ο δρόμος.

7. Από Φλώρινα πάμε δυτικά, περνάμε το Πισοδέρι, ακολουθούμε τον δρόμο νότια και λίγο παρακάτω, μετά το Αντάρτικο στρίβουμε δεξιά (βορειοδυτικά) προς Πρέσπες και ακολουθούμε τον δρόμο μέχρι τους Ψαράδες (Καρυές, Λευκώνας, Πλατύ, Ψαράδες).

8. Από τους Ψαράδες (Πρέσπα), γυρίζουμε πίσω (όπως ήρθαμε) μέχρι την διασταύρωση μετά το Αντάρτικο και πλέον παίρνουμε τον δρόμο νότια προς Καστοριά: Είτε Πράσινο, Γάβρος, Απόσκεπτο, Χλόη, Καστοριά, είτε πιο κεντρικά Πράσινο, Γάβρος, Κορομηλιά, Μανιάκοι, Καστοριά.

9. Από Καστοριά φεύγουμε νοτιοδυτικά προς Νεστόριο, Νέα Κοτύλη μέχρι να πέσουμε στην Ιωαννίνων - Κοζάνης. Συνεχίζουμε δυτικά, περνώντας από την περιοχή των Μαστροχωριων (Κεφαλοχώρι, Δροσοπηγή, Λαγκάδα, Πυρσόγιαννη, Καστανιά), και καταλήγουμε στην Κόνιτσα. Από την Κόνιτσα, μέσω Καλπακίου, φτάνουμε στα Γιάννενα.

10. Από Γιάννενα πάμε Άρτα. Δύο επιλογές:

10Α. Κλασσικά από Μπιζάνι - Φιλιππιάδα. Επιλέγοντας αυτή τη διαδρομή (που είναι και η ταχύτερη) περνάμε, κοντά στο χωριό Βουλιάστα δίπλα απ' την "Λίμνη" πηγών Λούρου (το βάζω σε εισαγωγικά, γιατί πιο πολύ πισίνα είναι, παρά λίμνη). Στον χάρτη είναι η ΜΠΛΕ διαδρομή.

10Β. Από Αετοράχη - Καλέτζι. Πολύ πιο ορεινή διαδρομή που μας περνάει δίπλα (δυτικά) απ' την Τεχνητή λίμνη Πουρναριού (Άραχθου). Στον χάρτη είναι η ΠΡΑΣΙΝΗ διαδρομή.

11. Από Άρτα πάμε Τ.Λ. Κρεμαστών: Νοτιοανατολικα μέχρι το Κομπότι, και από εκεί ανατολικά περνώντας από Χρυσοράχη και Φλωριάδα και μετά πάλι νοτιοανατολικά από Πατιόπουλο μέχρι το Νέο Χαλκιόπουλο, ακολουθώντας τον ποταμό Ίναχο. Από εκεί ανατολικά προς Τ. Λ. Κρεματών, περνάμε την Φραγκίστα και πάμε νότια μέχρι την γέφυρα της Επισκοπής (την οποία και διασχίζουμε).

12. Από Επισκοπή πάμε Τριχωνίδα / Θέρμο. Και εδώ έχουμε δύο επιλογές:

12Α. Η εναλλακτική: Το κόβουμε μέσα απ' τα βουνά και από Επισκοπή βγαίνουμε κατευθείαν στο Προυσό: Επισκοπή - Αγαλιανός - Σαρκίνη - Βελώτα - Ασπρόπυργος - Προυσός. Ο χάρτης σας μπορεί να έχει την διαδρομή χωματόδρομο αλλά πρόσφατα ασφαλτοστρώθηκε (βλέπε και εδώ (http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_caruseful_1_08/12/2009_312222)). Από προυσό κατηφορίζουμε κλασσικά προς Θέρμο: Λαμπίρι - Σπαρτιάς - Καλλιθέα - Θέρμο. Στον χάρτη είναι η ΠΡΑΣΙΝΗ διαδρομή.

12Β. Η κλασσική: Από Επισκοπή πάμε προς Αγρίνιο (Χουνη, Αγ. Βλάσιος, Ποταμούλα, Σκουτεσιάδα, Καμαρούλα. Από εκεί πιάνουμε την βόρεια όχθη της λίμνης και την ακολουθούμε μέχρι το Θέρμο. Στον χάρτη είναι η ΜΠΛΕ διαδρομή.

13. Από Θέρμο βγαίνουμε Ναύπακτο, κλασσικά: Θέρμο - Γέφυρα Μπανιά - Ναύπακτος.

14. Από Ναύπακτο τερματίζουμε στην Αθήνα μέσω Αθηνών - Πατρών.

Χάρτης διαδρομής εδώ:

http://maps.google.com/maps/ms?msid=203542922437698727829.0004a91d46b297489fd7b&msa=0&ll=38.457621,21.7519&spn=0.166684,0.282898

Διανυκτέρευση (το Σάββατο βράδυ) θα γίνει, λογικά, κάπου μεταξύ Καστοριάς και Ιωαννίνων. Ιδανικά (αν βγουν τα χιλιόμετρα, που μάλλον θα βγουν) στα Γιάννενα ή κάπου κοντά.

Τερματισμός στην Αθήνα την Κυριακή το Βράδυ, μάλλον αργούτσικα.

Χιλιομετρικές αποστάσεις επί της διαδρομής:

Θεσσαλονίκη - Κερκίνη - Δοιράνη: 140
Δοιράνη - Έδεσσα - Βεγορίτιδα: 210 (Θ:350)
Βεγορίτιδα - Φλώρινα - Ψαράδες: 100 (Θ:450)
Ψαράδες - Καστοριά: 60 (Θ:510)
Καστοριά - Γιάννενα: 165 (Θ:675)

Γιάννενα - Άρτα: 85 (Θ:760)
Άρτα - Επισκοπή: 120 (Θ:880) (Γ:205)
Επισκοπή - Θέρμο: 90 (Θ:970) (Γ:295)
Θέρμο - Ναύπακτος: 50 (Θ:1020) (Γ:345)
Ναύπακτος - Αθήνα: 200 (Θ:1220) (Γ:545)

Και οι λίμνες μαζεμένες:

1. Κερκίνη
2. Δοϊράνη
3. Βεγορίτιδα
4. Μικρή Πρέσπα
5. Μεγάλη Πρέσπα
6. Ορεστιάδα (Καστοριάς)
7. Παμβώτιδα (Ιωαννίνων)
8. Πηγών Λούρου / Άραχθου
9. Κρεμαστών
10. Τριχωνίδα

:wave2:

Cpt. Haddock
01/08/2011, 22:31
Εαν το "ζορίσουμε και δεν αυνανιστούμε στη διαδρομή, για διανυκτέρευση έχουμε και σπιτι στην Πρέβεζα :winka:

Χωραει πολύ κοσμο, αλλα μην περιμένετε ανέσεις :D

Tropeas
02/08/2011, 18:05
Τις 2 Βόλβες (μικρή , μεγάλη) της βλέπεις βγαίνοντας απο Εγνατία στην Παλαιά Ε.Ο. απο Προφήτη και ακολουθώντας Προφήτη-Ρεντίνας απο την πάνω μεριά αλλά αν έχεις απο ίδια επιστροφή κάνω το απο κάτω (Περιστερώνα-Λουτρά-Απολλωνία) αξίζει. Είναι όμορφες πιο πολύ αν πετύχεις μουντό καιρό και υγρασία (ή περίοδο φθινοπώρου) έχουν παραλίμνια όμορφα μικρά χωριουδάκια αλλά είναι πιο πεδινές και δεν είναι ο "οργασμός" του υδροβιότοπου που θα δεις Πρέσπες, Δοιράνη και Κερκίνη.

Κομοτηνή ωραία πολή αλλά μικρή ψάξε για τα χωριά Πάνδροσος και Νυμφαία ωραίες παραδοσιακές ταβέρνες και βουνίσια διαδρομή.


Από Κομοτηνή, πιάνουμε Εγνατία (προς τα πίσω, δυτικά, πλέον) μέχρι την Ξάνθη. Από την Ξάνθη το κόβουμε βορειοδυτικά και πιάνουμε την Κοιλάδα του Νέστου (Σταυρούπολη, Σταυροχώρι, Παρανέστι, κοκ). Συνεχίζουμε νοτιοδυτικά μέχρι την Δράμα, ακολουθώντας λίγο-πολύ την διαδρομή του τρένου.
Φοβερή διαδρομή μην την χάσετε!


- Από Δράμα, Σέρρες (Αλιστράτη, Ν. Ζιχνη, Πεντάπολη, Χρυσό, Σέρρες)

Κόφτε Βιστονίδα αν σας καίνε τα χιλιόμετρα μην χάσετε το Παρανέστι και γυρίστε απο Παρανέστι προς Σέρρες απο Σιδηρόνερο-Μικροκλεισούρα-Οχυρό-Κάτω Βροντού-Χρυσοπηγή. Ρωτήστε για το ακριβές της διαδρομής τον multijhon - estranged (δεν θυμαμαι τις επιλογές στα χωριουδάκια έψαχνα τον 3 μου -χάρτη road σημειωμένο- και στεναχωρήθηκα καθώς δεν θυμάμαι που τον έχω)


Κάνουμε έναν ΠΟΛΥ μεγάλο κύκλο περνώντας από το όρος Πάικο: Βόρεια προς Φανό, μετά δυτικά προς Σκρά και Αρχάγγελο και από εκεί νότια ώστε περνώντας απ' τα Λιβάδια και την Καστανερή να καταλήξουμε στην Γουμένισσα. Ο κύκλος προσθέτει καμιά 70 χιλιόμετρα (τα οποία μάλλον θα είναι πολύ όμορφα...). ΚΑΝΤΕ ΤΟ! αχχχχ....



:bigcry: :bigcry:

Μεσα Οκτώβρη που προτείναν πολλοί είναι ιδανικά! α ρε κωλόπαιδα και θα στε και καλή παρέα...


(Smart '01 άδεια Ελλάδας 2005/03 χρώματος μπλέ-ασημί full extra με νεο 700cc κινητήρα roadster Brabus, φορεμένο 2011/01 με 13.000+8.000χλμ που έχει κάνει απο Ιανουάριο'11 με όλα του τα Service με Συναγερμό Elser σειρά 8 + Turbo timer & starter, φιμέ πλαινά και πίσω τζάμια,προβολής ομίχλης, Air Condition, Sony radioMP3+USB, & ρεζέρβα & εργαλεία πωλείται 6500€ ή ανταλλαγή με VFR800 VTEC '06+ σε καλή κατάσταση....)

... μόνο έτσι θα καταφέρω να ρθω....:blush: :sad: τέτοιες βόλτες γουστάρω....:beer:

spyro
02/08/2011, 20:08
την έχεις φτιάξει και έτσι ρε Νικόλα τη ριμάδα που είναι αδύνατον να έρθω το πρωί και το βράδυ να με πίσω στην Αθήνα :D

teo_g7
03/08/2011, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μέσα προς τέλη Οκτώβρη μου φαίνεται ΠΟΛΥ αργά.

Σκεφτόμουν περισσότερο κάτι στο στυλ αρχές Σεπτέμβρη, αλλά όπως είπα... βλέπουμε...
+1

npat
03/08/2011, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
την έχεις φτιάξει και έτσι ρε Νικόλα τη ριμάδα που είναι αδύνατον να έρθω το πρωί και το βράδυ να με πίσω στην Αθήνα :D

Αν εννοείς να ξεκινήσεις μαζί μας το Σάββατο πρωί (από Θεσ/νίκη), και να είσαι Σάββατο νύχτα (αργά) Αθήνα, ΝΟΜΙΖΩ, χωρίς να έχω βάλει κάτω ώρες και χιλιόμετρα, ότι θα μπορούσες να ακολουθήσεις παρέα μέχρι την Έδεσσα και μετά να το κόψεις νότια για επιστροφή στην Αθήνα... Το αν αξίζει τώρα, είναι άλλο θέμα.

Αν εννοείς να φύγεις Σάββατο πρωί από Αθήνα και να είσαι πίσω Σάββατο βράδυ, αυτό πράγματι δεν γίνεται.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα ταιριάζουμε πάντα ώστε να βγαίνει modular 1ήμερη / 2ήμερε / 2.5ήμερη.

:wave2:

spyro
03/08/2011, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα ταιριάζουμε πάντα ώστε να βγαίνει modular 1ήμερη / 2ήμερε / 2.5ήμερη.

:wave2:

Cool Νικόλα,

χαβαλέ έκανα για τη πρόσφατη υπερβολή μου στην προηγούμενη ΠΣΚ.


:wave2:

gcrook
03/08/2011, 18:33
Ρε, μου φαινεται οτι πατε στις ΠΣΚ για το fame and glory...:p

spyro
03/08/2011, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε, μου φαινεται οτι πατε στις ΠΣΚ για το fame and glory...:p

ΠΣΚ - Μιλάμε για σιδερόκωλη Προκήρυξη σύντροφε.

Ξεχνάς το σκοπό μου φαίνεται. Σε κάθε προκήρυξη έπεται και αγωνιστική παρουσία η τουλάχιστον δήλωση ενδιαφέροντος.

Αλλα μου φαίνεται μετά από τόσα χρόνια απουσίας έχεις μετατραπεί σε αντεπαναστατικό στοιχείο καταστολής των αγωνιστικών δυνάμεων.


Ουστ προβοκάτορα

:a26:

daz
03/08/2011, 22:06
Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω ρε μάγκες. Τώρα είδα το θεματάκι εντελώς τυχαία και από ξένο πσ. Χρόνο να μελετήσω τις διαδρομές δεν έχω. Θα το έχω όμως υπόψη μου και στην πρώτη ευκαιρία..

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα νομίζω πως μπορώ να βοηθήσω όσον αφορά τους χρόνους και το πόσο εύκολα ή δύσκολα βγαίνουν τα χλμ σε κάποιες διαδρομές απ' αυτές που έχει βάλει ο Νίκος.

Φυσικά δεν χρειάζεται να πω πως για την διανυκτέρευση στη Θεσσαλονίκη μπορείτε να με υπολογίζετε ακόμα και αν δεν μπορέσω να συμμετάσχω. Ασφαλής χώρος για τις μηχανές υπάρχει όσοι και αν μαζευτούμε. Χώρος για να κοιμηθούμε θα βρεθεί.

Με την πρώτη ευκαιρία θα επανέλθω.

bikerted
05/08/2011, 15:52
Εδώ είναι που εκδηλώνουμε ενδιαφέρον??? :look:




:smokin:

intruder
06/08/2011, 00:29
ο δρομος παλαια ε.ο κοζανης ιωαννινων εδω κ ενα μηνα ειναι κλειστος απο τον πενταλοφο κ μετα(ετσι γραφει πινακιδα στην εγνατια οδο):alien:

npat
06/08/2011, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
ο δρομος παλαια ε.ο κοζανης ιωαννινων εδω κ ενα μηνα ειναι κλειστος απο τον πενταλοφο κ μετα(ετσι γραφει πινακιδα στην εγνατια οδο):alien:

Ξέρεις σε ποιο σημείο είναι κλειστός? Γιατί εμείς τον πιάνουμε αρκετά μετά τον Πεντάλοφο.

:confused:

npat
06/08/2011, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ξέρεις σε ποιο σημείο είναι κλειστός? Γιατί εμείς τον πιάνουμε αρκετά μετά τον Πεντάλοφο.

:confused:

Πάντως αν πρόκειται γι αυτό:

http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4607569

τότε εμείς τον πιάνουμε πιο μετά.

[Επίσης, αν όντως πρόκειται για αυτό, και είναι ακόμη κλειστός, είμαστε για πολλές μούτζες...]

spyro
06/08/2011, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Πάντως αν πρόκειται γι αυτό:

http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4607569

τότε εμείς τον πιάνουμε πιο μετά.

[Επίσης, αν όντως πρόκειται για αυτό, και είναι ακόμη κλειστός, είμαστε για πολλές μούτζες...]


δεν νομίζω να πρόκειται για αυτό εκτός και αν αποφάσισαν να το αντιμετωπίσουν με κάτι σε πιο μεγάλο κατασκευαστικό μέγεθος.

Το Μάιο περάσαμε απο εκείνο το σημείο με το 36ώρο. ήταν πεσμένο αλλά είχαν μικρή παράλληλη παράκαμψη για 50 μέτρα .

daz
06/08/2011, 09:40
Μπορώ να κάνω αναγνωριστική την την επόμενη εβδομάδα.

Το κομμάτι αυτό όταν είχα περάσει εγώ (πριν το 36ωρο) ήταν μια χαρά.

Manalishi
08/08/2011, 14:15
και απο δώ, και απο δω καμια αίτηση συμμετοχής...εκτός απο 10-11 σεπτ...:cry: :cry:

intruder
16/08/2011, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ξέρεις σε ποιο σημείο είναι κλειστός? Γιατί εμείς τον πιάνουμε αρκετά μετά τον Πεντάλοφο.

:confused:



σορρυ για την καθυστερηση αλλα ελειπα 10 μερες:smokin: την κυριακη ημουν πενταλοφο κ ρωτησα .εχει πεσει μια γεφυρα κοντα στην πυρσογιαννη.η ταμπελες εχουν μπει πιο πολυ για τις νταλικες.οι ντοπιοι λενε οτι περνας με δικη σου ευθυνη απο καπια παρακαμψη απο διπλα(με δικη σου ευθυνη ειναι κ ο δρομος ανηλιο-χαλικι αλλα ειδικα με μοτο δεν υπαρχει κανενα προβλημα).ΔΕΝ νομιζω να υπαρχει προβλημα :winka:

MG-KTiNoS
16/08/2011, 18:54
Τελικά θα πάτε ?

:D

intruder
16/08/2011, 18:59
οσο για μεσα -τελη οκτωμβρη πρεσπες κ καστορια -ιωαννινα προσεξτε τον καιρο γιατι εδω πανω ειναι λιγο <<ανωμαλος>>:alien:

npat
21/08/2011, 18:01
Τι θα λέγατε για το Σ/Κ 10-11 Σεπτέμβρη?

fantacid
21/08/2011, 18:48
αν εχεις χρονο μπορεις να βαλεις αλλες 3 μικρες αλλα ομορφες λιμνες στο προγραμμα σου

"6. Από Αγ. Παντελεήμονα (Λ. Βεγορίτιδα) πάμε Αμύνταιο και από εκεί Φλώρινα, όπως πάει ο δρόμος."


απο εδω προτεινω μια μικρη παρακαμψη οχι πανω απο 50χλμ πήγαινε-ελα .

αντι για αμυνταιο στριβεις δεξια για λιμνη πετρων, σε 8χλμ βρισκεσαι στο χωριο πετρες με τη λιμνη της, την οποια θα εχεις στο αριστερο σου χερι στη μεγαλυτερη διαδρομη.

απο κει πας αμυνταιο το διασχίζεις κ συνεχίζεις μεχρι να βγεις εθνικη, δε στριβεις δεξια για φλωρινα αλλα πας ευθεια κ φτανεις στο πεδινο, κοβεις δεξια περνας το βαλτοχωρι κ φτανεις στη πιο ομορφη λιμνη του νομου τη μικρη ζαζαρη.
αν βγεις αριστερα προσεγγίζεις τη Χειμαδίτιδα.


extra tip: μη φατε στις ταβερνες της βεγοριτιδας στον αγιο παντελεημονα, αλλα πηγαινετε στο σκληθρο λιγο μετα τον αετο, εκει θα βρειετε τη ταβερνα του θωμα που θεωρείτε το στεκι του καλοφαγα ολου νομου.

καλα χλμ!

:wave2:

npat
21/08/2011, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
... ... ... ...

:a013: :a013:

npat
21/08/2011, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid

απο κει πας αμυνταιο το διασχίζεις κ συνεχίζεις μεχρι να βγεις εθνικη, δε στριβεις δεξια για φλωρινα αλλα πας ευθεια κ φτανεις στο πεδινο, κοβεις δεξια περνας το βαλτοχωρι κ φτανεις στη πιο ομορφη λιμνη του νομου τη μικρη ζαζαρη.
αν βγεις αριστερα προσεγγίζεις τη Χειμαδίτιδα.


Και από εκεί φαντάζομαι μπορείς να συνεχίσεις Λιμνοχώρι - Αετός και να βγεις Φλώρινα από Νυμφαίο - Υδρούσσα - Τροπαιούχο. Ε?

fantacid
21/08/2011, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Και από εκεί φαντάζομαι μπορείς να συνεχίσεις Λιμνοχώρι - Αετός και να βγεις Φλώρινα από Νυμφαίο - Υδρούσσα - Τροπαιούχο. Ε?

σωστος!

δε μίλησα για νυμφαιο γιατι ειναι "εκτος προτζεκτ λιμνη" κ νομιζα οτι θα το περασεις για σπαμ!
χεχε

περιμένω ποτε θα φτασεις στο κεφαλαιο "καταρράκτες",
οι οποιοι ειναι πιο περιπετειώδεις κ χρειαζεσαι συνηθος εναν λοκαλ για να σε οδηγησει στο "θησαυρο"!
;)

Cpt. Haddock
21/08/2011, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τι θα λέγατε για το Σ/Κ 10-11 Σεπτέμβρη?

Μπορούμε προς το τέλος; :blush:

npat
21/08/2011, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπορούμε προς το τέλος; :blush:

Τι λες για το επόμενο? 17-18?

Δεν θέλω να μας προφτάσουν οι βροχές...

npat
21/08/2011, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid

δε μίλησα για νυμφαιο γιατι ειναι "εκτος προτζεκτ λιμνη" κ νομιζα οτι θα το περασεις για σπαμ!
χεχε


Γενικά προτιμώ να περιλάβω όμορφες διαδρομές στα πιο βόρεια τμήματα (που δεν έχουμε την ευκαιρία να τα περάσουμε συχνά) και να κόψω, ΑΝ χρειαστεί, από τα νότια (π.χ. Τριχωνίδα) τα οποία όλοι λίγο-πολύ τα έχουμε ξανακάνει (και φτάνονται και πιο εύκολα).

Manalishi
21/08/2011, 23:26
quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από npat Τι θα λέγατε για το Σ/Κ 10-11 Σεπτέμβρη? Μπορούμε προς το τέλος;

Ναι, ναι, 24/25 σε παρακαλώ θεέεεεεε.......Μην μου το κάνεις αυτό!!!Όχι στην απομόνωση!!!(πάλι)

Όχι να χάσω και αυτή!!!

MG-KTiNoS
21/08/2011, 23:53
9-10-11 / 9ου

Έχει μελοδικές στο Δρέπανο.

http://player.vimeo.com/video/27940159?title=0&amp;byline=0&amp;

fantacid
22/08/2011, 00:25
αλλη μια ομορφη σταση που μπορείτε να κανετε για καφεδακι ειναι στο ΦΟΦ της φλωρινας.

μετα το τροπαιουχο περνας τη σκοπιά κ ενα μολλις χλμ φτανεις στη φλωρινα.
το πρωτο πραμα που θα συναστησεις ειναι η εκκλησια του αγιου γεωργιου στο δεξι σου χερι.
100μετρα πριν υπαρχει ενας ανηφορικος δρομος απο τη μερια της εκκλησιας που οδηγει στον σταυρο.
(δεν ξερω αν ειναι ανοιχτος ο δρομος για το σταυρο -ο οποιος ειναι ενας σταυρος 33ιων μετρων υψους με πανοραμικη θεα- αν θες θα μαθω για τη κατασταση κ τη βατοτητα του μεχρι τη κορυφη.)
πολυ πριν τη κορυφη ομως, αφου περνασεις το ξενια της περιοχης -κλειστος κ ερειπωμένος χρονια τωρα- πιο πανω υπαρχει το ΦΟΦ που εχεις μια πολυ καλη θεα ολης της πολης.
αξιζει να πιειτε ενα καφε εκει παρα στο κεντρο της πολης....

~5χλμ το πολυ η παρακαμψη αυτη σε ομορφο ανηφορικο/κατηφορικο (στην επιστροφη) δρομο χωρις πολυ κινηση.
οδοστρωμα μετριοτατο

npat
22/08/2011, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
Ναι, ναι, 24/25 σε παρακαλώ θεέεεεεε.......Μην μου το κάνεις αυτό!!!Όχι στην απομόνωση!!!(πάλι)

Όχι να χάσω και αυτή!!!

Ρε παιδιά, αν ήταν να πάμε καμιά Πελοπόννησο, ας πηγαίναμε και Οκτώβρη και Νοέμβρη. Εκεί που θα κινηθούμε, όμως, και με τόσα χιλιόμετρα να πρέπει να βγουν, οι βροχές είναι ένα σοβαρό θέμα. Ειδικά αν έχεις να φιξάρεις μια ημερομηνία από πριν και πρέπει να έχει καλές πιθανότητες να είναι (σχετικά, έστω) στεγνή.

Θα έλεγα λοιπόν ότι το 17-18 Σεπ είναι μια καλή ημερομηνία, και μάλιστα αφήνοντας και το 24-25 για καβάτζα σε περίπτωση που ο καιρός δεν είναι καλός.

Πέρα από αυτό, άλλο πρόβλημα με τις ημερομηνίες εγώ δεν έχω.

Ακούω γνώμες...

daz
22/08/2011, 16:22
Κατάλαβα! Έτσι τουλάχιστον θα υπάρχει μια περίπτωση να την γλυτώσετε αν δεν έρθει ο Καπετάνιος ε?


:cool:

npat
22/08/2011, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Κατάλαβα! Έτσι τουλάχιστον θα υπάρχει μια περίπτωση να την γλυτώσετε αν δεν έρθει ο Καπετάνιος ε?


:cool:

Καλά, με τον καπετάνιο στην σύνθεση, δεν παίζει να την γλυτώσουμε... τουλάχιστον να μην βρέχει ΠΑΝΤΟΥ

:lol: :lol:

Cpt. Haddock
22/08/2011, 18:57
Κορίτσια, αν φοβάστε τη βροχή υπάρχουν και τα αυτοκίνητα... :smokin:

Sapadak
22/08/2011, 19:08
Μιας και τη βγαλατε εκτος, δειτε την σε φωτο

:p


234166

npat
22/08/2011, 20:05
Βιστονίδα?