PDA

View Full Version : βοηθεια!!!προβλημα σε σασμαν africa twin



africanos95
28/07/2011, 16:12
Ειμαι κατοχος μιας αφρικα 1995 εδω και ενα χρονο .αυτη την στιγμη εχει 44.000 χμλ .15 μερες αφου αλλαξα αλυσιδα γραναζια αρχισε να ακουγετε ενας θορυβος μονο οταν εχω 2 ρα ταχυτητα .αν αφισω το γκαζι η πατισω συμπλεκτη σταματαει.αυτος ο θορυβος προερχετε απο την αριστερη μερια της μηχανης .το εχω παει σε 3 διαφορετικους μαστορους και ο καθενας μ λεει το μακρυ του και το κοντο του....πρωτου προχωρισω σε ανοιγμα μοτερ μπορει να με βοηθησει καποιος αν εχει συναντισει το ιδιο προβλημα???

sapila racing
28/07/2011, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos95
Ειμαι κατοχος μιας αφρικα 1995 εδω και ενα χρονο .αυτη την στιγμη εχει 44.000 χμλ .15 μερες αφου αλλαξα αλυσιδα γραναζια αρχισε να ακουγετε ενας θορυβος μονο οταν εχω 2 ρα ταχυτητα .αν αφισω το γκαζι η πατισω συμπλεκτη σταματαει.αυτος ο θορυβος προερχετε απο την αριστερη μερια της μηχανης .το εχω παει σε 3 διαφορετικους μαστορους και ο καθενας μ λεει το μακρυ του και το κοντο του....πρωτου προχωρισω σε ανοιγμα μοτερ μπορει να με βοηθησει καποιος αν εχει συναντισει το ιδιο προβλημα???

Μηπως η καινούρια αλυσίδα παραήταν τεντωμένη και πήγες μια καλή δικάβαλη βόλτα?
Αν ναι, ετοιμάσου ψυχολογικά !!!

Επισης μαλλον έχεις 144000 χλμ.

sniper
28/07/2011, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μηπως η καινούρια αλυσίδα παραήταν τεντωμένη και πήγες μια καλή δικάβαλη βόλτα?
Αν ναι, ετοιμάσου ψυχολογικά !!!

Επισης μαλλον έχεις 144000 χλμ.

Για το καρέ λες; :confused:

africanos95
28/07/2011, 16:23
τα χιλιομετρα της μηχανης δεν μπορω να ξερω αν ειναι πραγματικα αλλα τα παντα πανω της δικαιολογουν τα λιγα χιλιομετρα της ειναι σαν καινουρια μεχρι και το τριπ μαστερ δεν εχει καμια φθορα αλλα στο θεμα μας τωρα...η αλυσιδα π ειχα πριν δεν ιταν καλη αλλου ηταν σκληρη και αλλου μαλακη....φοβαμε μιπως μ χαλασε το γραναζι της 2 ρας....αλλα δεν θα ειχε επιρεασει και τα αλλα γραναζια??
εσυ τι πιστευεις οτι ειναι?

sapila racing
28/07/2011, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos95
τα χιλιομετρα της μηχανης δεν μπορω να ξερω αν ειναι πραγματικα αλλα τα παντα πανω της δικαιολογουν τα λιγα χιλιομετρα της ειναι σαν καινουρια μεχρι και το τριπ μαστερ δεν εχει καμια φθορα αλλα στο θεμα μας τωρα...η αλυσιδα π ειχα πριν δεν ιταν καλη αλλου ηταν σκληρη και αλλου μαλακη....φοβαμε μιπως μ χαλασε το γραναζι της 2 ρας....αλλα δεν θα ειχε επιρεασει και τα αλλα γραναζια??
εσυ τι πιστευεις οτι ειναι?

Μακαρι να ειναι 44.000 τα χλμ.

Αν ειχες αλυσίδα με τεντώματα/χαλαρώματα γαι πολλά χλμ, ισως να εχει προκληθεί ζημιά. Ιδίως αν δεν την είχες ρυθμίσει ετσι ωστε στο πιο σφιχτo σημείο να εχει το απαιτούμενο τζόγο.
Σε αυτην την περιπτωση tο πρωτο που την ακούει είναι η φωλιά του αξονα του εμπρός γραναζιού.
Ρίξε κι ενα πμ στον catmaster. :wave2:

africanos95
28/07/2011, 16:48
την αλυσιδα αυτη την ειχα για 8 χιλιαδες χιλιομετρα και λογω οτι ηταν η πρωτη μ μηχανη (20 χρονων ειμαι) καταλαβαινεις οτι δεν πηγαινα ηρεμα....παντως το προβλημα μαλλον ειναι στο σασμαν ετσι δεν ειναι?αν την ειχε ακουσει το πρωτο γραναζι δεν θα ειχαν προβλημα ολες οι ταχυτητες??εκτος απο αυτο οταν εχω 2 ρα και δεν δινω γκαζι δεν ακουγετε κανενας θορυβος..

sapila racing
28/07/2011, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos95
την αλυσιδα αυτη την ειχα για 8 χιλιαδες χιλιομετρα και λογω οτι ηταν η πρωτη μ μηχανη (20 χρονων ειμαι) καταλαβαινεις οτι δεν πηγαινα ηρεμα....παντως το προβλημα μαλλον ειναι στο σασμαν ετσι δεν ειναι?αν την ειχε ακουσει το πρωτο γραναζι δεν θα ειχαν προβλημα ολες οι ταχυτητες??εκτος απο αυτο οταν εχω 2 ρα και δεν δινω γκαζι δεν ακουγετε κανενας θορυβος..

Μακάρι να μην είναι τίποτα και να είναι ιδέα σου.
Αλλά καλού κακού θα έλεγα να πας σε ενα συνεργείο για έλεγχο τουλάχιστον. Αν εχει παρει τζόγους η φωλιά του ρουλεμαν του αξονα κίνησης η ζημιά όλο και θα μεγαλώνει μεχρι να κανει κράου. Εξ ού και η προτροπή να ρίξεις πμ στον catmaster θα σε κατατοπίσει.

africanos95
28/07/2011, 17:02
του εστειλα .πιγα σε τρεις μαστορους και την εκαναν βολτα.και οι τρεις μ ειπαν θελει ανοιγμα το μοτερ και βλεπουμε....ενας που να ξερει δεν υπαρχει??....σε ευχαριστω για τον χρονο σου

sernodas2
29/07/2011, 01:55
βγαλε το εμπρος γραναζι να δεις τι κατασταση του καρε του αξονα, αν το εφαγες κ συ:bigcry: :bigcry: :bigcry: τοτε.... γρασακι ματαξη καρε γραναζιου κ καρε αξονα,κ αστο να χαλασει πρωτα κ μετα ανοιγεις μοτερ (το γρασακι κανει καλο κ για τους μη πάσχοντες)

μετα σφηξε την αλησηδα οσο πρεπει (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35331)

κ αν δεν εχεισ φαει το καρε τοτε απλα προσεχε την δευτερα σου κ μονο,μιας κ αυτη ακούγετε οπως λες....

ακομα καλο θα ηταν το εμπρος γραναζι να ειναι μαμα, γιατι το μαμα ειναι ποιο μαλακο μεταλο απ το αξονα, κ τρωγετε αυτο, κ οχι ο αξονας


:beer: :beer: :beer: :beer:

.....................με καθε επιφύλαξη

(της αβαλες τις χουφτες?:) )

africanos95
29/07/2011, 17:07
φιλε μου δεν ξερω αν με θυμασαι αλλα μου ειχες δωσει τις χουφτες σου :wave2: μιλησα με ενα μηχανικο απο το φορουμ και μου ειπε να βγαλω το μπροστα γραναζι και να δουλεψω την δευτερα χωρις αυτο.μπορει να προερχετε απο εκει ο θορυβος μιας και το γραναζι που εβαλα λιγο καιρο πριν αρχισει ο θορυβος δεν ειναι μαμα.και στον βατιδη που πιγα μου ειπε οτι ειχε μια μηχανη με τον ιδιο θορυβο και τελικα εφταιγε το γραναζι.. :confused: ας ελπισω οτι φταιει αυτο ... :beer:

LARISEOS
29/07/2011, 17:24
πιο πιθανό να ειναι το πρόβλημα στο γρανάζι κ στην αλυσίδα.....

ikarosk
29/07/2011, 18:22
Αντίστοιχο θόρυβο έκανε παλιότερα το africa του κουνιάδου μου, και ήταν τελικά το γρανάζι της αντίστοιχης σχέσης που το έκανε. Παρουσιάστηκε ξεφνικά χωρίς ζορίσματα. Αναγκάστηκε να ανοιξει μοτέρ.
Ελπίζω να μην συμβαίνει σε 'σένα κάτι τέτοιο.

africanos95
31/07/2011, 14:01
τελικα αυτο συνεβη και σε εμενα ...χωρις ζορισμα κσαφνικα αρχισε να κανει αυτο το θορυβο .σημερα βγικα για καφε με ενα παλικαρι και σε αυτον κουρεψε δευτερα κατευθειαν αλλα προτιμησε να αλλαξει μοτερ..δεν ειναι προτιμοτερο αυτο απο το να ανοιξεις το δικο σου?ευτυχως εμενα δεν εχει διαλυθει τελειως.

africanos95
31/07/2011, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
πιο πιθανό να ειναι το πρόβλημα στο γρανάζι κ στην αλυσίδα.....

δεν ειναι γραναζι τελικα γιατι εβαλα το μαμα και κανει τον ιδιο θορυβο.οταν μου κουρεψει εντελως την ταχυτιτα θα δω τι θα κανω..