PDA

View Full Version : Ηonda FMX απορίες



theearthaflame
30/07/2011, 16:20
χαίρετε!

πρώτο ποστ!

εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ να αποφασίσω ποια θα είναι η πρώτη μου μηχανή. οδηγάω 15 χρόνια σκουτεράκια και παπάκια, γενικά δεν έχω πρόβλημα και φόβο με κάτι μεγαλύτερο -οδηγώ πολύ συντηρητικά έτσι κι αλλιώς-, έχω οδηγήσει αρκετές φορές cb400sf, το οποίο και σκεφτόμουν πολύ σοβαρά ως επιλογή μιας και είναι ό,τι καλύτερο για έναν καινούριο οδηγό. η πρώτη μου σκέψη ανέκαθεν ήταν μια 650gs, λόγω value for money και χρηστικότητας ή γενικά κάποιο on-off. εδώ και κάμποσο καιρό έχω καταλήξει σχεδόν σίγουρα στο fmx. έχω τσεκάρει χαρακτηριστικά και επιδόσεις και γενικά τι προσφέρει το μηχανάκι και δε με προβληματίζει κάτι, ίσως μόνο η έλλειψη στροφόμετρου. για τη χρήση που το θέλω (πόλη και βόλτα σε μικρή διαδρομή και ίσως και χώμα χαλαρά) αυτά που δίνει είναι υπεραρκετά και ο σχετικά αδύναμος κινητήρας μου δίνει και μια έξτρα σιγουριά με δεδομένη την απειρία μου. μη φάμε και τα μούτρα μας σε προχωρημένη ηλικία, κρίμα είναι.

αυτό που με απασχολεί είναι οι διαστάσεις της μηχανής. είμαι 1.85 - 80kg και με δεδομένο ότι θα έχω πολύ συχνά συνεπιβάτιδα (ευτυχώς αρκετά μικρόσωμη!) μου φαίνεται ότι το μηχανάκι είναι αρκετά μικρό και κοντό και φοβάμαι μήπως είναι πολύ άβολο τελικά. Θα επιθυμούσα απάντηση κυρίως από κάποιον που έχει fmx ή κάποιον που γνωρίζει ακριβώς τι παίζει. Στο δρόμο δεν το έχω δει εν κινήσει με αναβάτη (πόσω μάλλον και δικάβαλο), αλλά παρκαρισμένο στο δρόμο καθώς και σε φωτογραφίες με αναβάτη στο ίντερνε μου μοιάζει σαν 125άρι εντουράκι σε μέγεθος.

Παρακαλώ για τα φώτα σας!

epp1640
30/07/2011, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από theearthaflame
χαίρετε!

πρώτο ποστ!

εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ να αποφασίσω ποια θα είναι η πρώτη μου μηχανή. οδηγάω 15 χρόνια σκουτεράκια και παπάκια, γενικά δεν έχω πρόβλημα και φόβο με κάτι μεγαλύτερο -οδηγώ πολύ συντηρητικά έτσι κι αλλιώς-, έχω οδηγήσει αρκετές φορές cb400sf, το οποίο και σκεφτόμουν πολύ σοβαρά ως επιλογή μιας και είναι ό,τι καλύτερο για έναν καινούριο οδηγό. η πρώτη μου σκέψη ανέκαθεν ήταν μια 650gs, λόγω value for money και χρηστικότητας ή γενικά κάποιο on-off. εδώ και κάμποσο καιρό έχω καταλήξει σχεδόν σίγουρα στο fmx. έχω τσεκάρει χαρακτηριστικά και επιδόσεις και γενικά τι προσφέρει το μηχανάκι και δε με προβληματίζει κάτι, ίσως μόνο η έλλειψη στροφόμετρου. για τη χρήση που το θέλω (πόλη και βόλτα σε μικρή διαδρομή και ίσως και χώμα χαλαρά) αυτά που δίνει είναι υπεραρκετά και ο σχετικά αδύναμος κινητήρας μου δίνει και μια έξτρα σιγουριά με δεδομένη την απειρία μου. μη φάμε και τα μούτρα μας σε προχωρημένη ηλικία, κρίμα είναι.

αυτό που με απασχολεί είναι οι διαστάσεις της μηχανής. είμαι 1.85 - 80kg και με δεδομένο ότι θα έχω πολύ συχνά συνεπιβάτιδα (ευτυχώς αρκετά μικρόσωμη!) μου φαίνεται ότι το μηχανάκι είναι αρκετά μικρό και κοντό και φοβάμαι μήπως είναι πολύ άβολο τελικά. Θα επιθυμούσα απάντηση κυρίως από κάποιον που έχει fmx ή κάποιον που γνωρίζει ακριβώς τι παίζει. Στο δρόμο δεν το έχω δει εν κινήσει με αναβάτη (πόσω μάλλον και δικάβαλο), αλλά παρκαρισμένο στο δρόμο καθώς και σε φωτογραφίες με αναβάτη στο ίντερνε μου μοιάζει σαν 125άρι εντουράκι σε μέγεθος.

Παρακαλώ για τα φώτα σας!

Βιαστικά σου λέω ότι μόνο κοντό που δεν είναι.. 1.76 είμαι, έχοντας αλλάξει ένα 50ρι εντουράκι, ένα 125 streetάκι και έχοντας οδηγήσει τότε super four + 1-2 φορές hornet δεν μπορούσα να βολευτώ πάνω του.. ήμουν στις μύτες και έτσι δεν μπορούσα πχ να το μετακινήσω προς τα πίσω.. Εν κινήσει σε σχέση με το bandit 650 που έχω τώρα φυσικά φτερό.. Παρόλα αυτά λίγο το ύψος, λίγο οι κραδασμοί το ξέχασα..

Σέλα μικρή αλλά αν η κοπελιά είναι μικρόσωμη θα χωρέσετε, μπαγκάζια ξεχάστε (ίσως τίποτα σαμάρια)..

Κόστος συντήρησης πολύ μικρό.. Κρατάει μεταπώληση. Αν το έχεις στο ύψος και δεν σε νοιάζει ότι είναι μονοκύλινδρο βουρ..

johnpan
30/07/2011, 18:19
epako kanena review gia to bandit 8a grapseis?
-- sorry gia to spam

theearthaflame
31/07/2011, 21:01
epp ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! το θέμα δεν είναι αν θα χωρέσουμε κουτσά στραβά, αλλά κατά πόσο θα είναι άνετη μια βόλτα 100-200 χιλιομέτρων παραέξω. να διευκρινίσω ότι με απασχολεί λιγότερο το πόσο σκληρή ή στενή είναι η σέλα και περισσότερο το μήκος της. και γενικά με ανησυχεί μήπως είναι λάθος επιλογή για τη χρήση που το θέλω. όποιος έχει το μηχανάκι καιρό, ας πει καμιά κουβέντα παραπάνω!

johnpan
31/07/2011, 21:26
οτι θα χωρέσετε με μια μικρόσωμη αναβάτρια είναι βέβαιο, αλλά νομίζω ότι αυτό που τελικά θες είναι ένα gs650 ή ΧΤ600. Το fmx θα σε πάει φυσικά 100-200 χλμ παραέξω αλλά το στήσιμό του είναι πιο παιχνιδιάρικο και θα το βρεις πιο νευρικό από τα άλλα δύο κυρίως λόγω κλιμάκωσης και όχι δύναμης.
Αν θες τη γνώμη μου πρέπει να οδηγήσεις και τα τρία πριν αποφασίσεις. Νομίζω θα καταλήξεις σε ένα gs650 abs όσο πιο πρόσφατο μοντέλο σε παίρνει η τσέπη σου. Καλές βόλτες:beer:

epp1640
31/07/2011, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
οτι θα χωρέσετε με μια μικρόσωμη αναβάτρια είναι βέβαιο, αλλά νομίζω ότι αυτό που τελικά θες είναι ένα gs650 ή ΧΤ600. Το fmx θα σε πάει φυσικά 100-200 χλμ παραέξω αλλά το στήσιμό του είναι πιο παιχνιδιάρικο και θα το βρεις πιο νευρικό από τα άλλα δύο κυρίως λόγω κλιμάκωσης και όχι δύναμης.
Αν θες τη γνώμη μου πρέπει να οδηγήσεις και τα τρία πριν αποφασίσεις. Νομίζω θα καταλήξεις σε ένα gs650 abs όσο πιο πρόσφατο μοντέλο σε παίρνει η τσέπη σου. Καλές βόλτες:beer:

Το xt 600 φοβάμαι θα αποδειχτεί χειρότερο από το fmx.. 650gs μονόδρομος αν μιλάμε για συχνά ταξίδια..

theearthaflame
01/08/2011, 00:04
το xt έτσι κι αλλιώς το αποκλείω λόγω εμφάνισης. ο παράγοντας παιχνιδιάρικο του fmx είναι ένας από τους λόγους που με κάνει να κλίνω προς αυτό και πιο μακρυά από το gs, να βγάλω δηλαδή και μια χαλαρή κ@υλ@. από τη μια η λογική λέει πάρε gs (ή γενικά κάποιο αξιοπρεπές on-off) να κάνεις άνετα τη δουλειά σου, από την άλλη το fmx, παρ' όλα τα κουσούρια του, είναι το μηχανάκι που θα γουστάρω να το κοιτάω και να το καβαλάω. όχι ότι ένα gs με χαλάει εμφανισιακά (αν και το αλλήθωρο φανάρι στα τελευταία μου φαίνεται κάπως), αλλά το χρέπι το fmx το λιγουρεύομαι από τότε που βγήκε και αν εξαιρέσεις την άνεση, μου φτάνει και μου περισσεύει. τέσπα η επιλογή κυρίως θα εξαρτηθεί από το πόσο θα με βγάλει η τσέπη μου να έχω και αμάξι και μοτοσακό όταν αποπνεύσει ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ κορολα του 94, καθώς και από το πόση παντόφλα θα πέσει.

ziggΥ
01/08/2011, 00:08
πάρε και τα 2 :alien:

johnpan
01/08/2011, 00:54
αν περιμένεις να πεθάνει η κορόλα... :wave2:
ο πατέρας μου με κορόλα του 97 συμπλήρωσε προχτες 500.000 χλμ.. και μέχρι τώρα μόνο τα προβλεπόμενα σέρβις (πηδάγαμε και μερικά λόγω αφραγκίας). :eyepop:

johnpan
01/08/2011, 00:55
και επειδή στάνταρ θα εκπλαγείς με το ΧΤ και οι διαφορές στα κιβώτια είναι χαώδης και στα τρία, ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΑ :wave2:

epp1640
01/08/2011, 00:59
Τότε θα έλεγα fmx.. Βρίσκεις με 2500-2800 του 08-09.. ενώ για BMW σε αυτά τα χρήματα θα είναι μία 7ετία πιο παλιό με 5πλάσια χλμ..
:wave2:

Για πες μας και budget γιατί έχω νομίζω ότι πήρε το μάτι μου ένα xtx 660 στις αγγελίες σε normal τιμή..

theearthaflame
01/08/2011, 01:26
το μπάτζετ αυτή τη στιγμή είναι από ομιχλώδες έως ανύπαρκτο, αλλιώς θα είχα τσιμπήσει ήδη κάποιο από τα fmx που έχω δει σε αγγελίες από αντιπροσωπείες με μικρή προκαταβολή και δόσεις. και gs απο 2001 με πολλά έξτρα έχω δει στα τρία χιλιάρικα αλλά είμαι επιφυλακτικός. αλλά γενικά κάπου εκεί σκοπεύω να δώσω, γύρω στα δυόμισι με τρία, αλλά όχι άμεσα, οπότε στο μεταξύ έχω έξτρα χρόνο να το ψάχνω και να βασανίζομαι.

η κορόλα πότε δεν πεθαίνει φυσικά, η δικιά μου είναι στα 250.000 περίπου στα δέκα χρόνια που την έχω, αλλά την έχω γ@μήσει ελαφρώς, δεν την προσέχω καθόλου, και ενώ μηχανικά είναι άριστη και δεν έχει χάσει ούτε μισό σέρβις, εξωτερικά θα αρχίσει να καταρρέει σιγά σιγά και δε μου κάθεται να σκάσω λεφτά για να τη μαζέψω.

xt το κλασικό το δεκαέτιας έχει ένας ξάδερφός μου, αν τον πετύχω καμιά φορά θα το κάνω μια βόλτα, αλλά όπως είπα δε μ' αρέσει εμφανισιακά (ούτε τα πιο καινούρια). το xtx είναι συμπαθέστατο, αλλά και πάλι δε μου λέει μία σε σύγκριση με το fmx. αν είναι να πάρω κάτι πιο άνετο και αποδοτικό, το gs είναι μονόδρομος.

ziggΥ, bowie fan και rammstein και στέρεο νόβα, υποψιάζομαι ότι μπορεί να συμφωνούμε σε πολλά!
welch ein Klopfern welch ein Haemmern :alien:
edit : και κλιπάκι σχιζμ στο σάιτ, μια χαρά! btw εξαιρετικές οι φωτογραφίες σου.

ziggΥ
01/08/2011, 03:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από theearthaflame
ziggΥ, bowie fan και rammstein και στέρεο νόβα, υποψιάζομαι ότι μπορεί να συμφωνούμε σε πολλά!
welch ein Klopfern welch ein Haemmern :alien:
edit : και κλιπάκι σχιζμ στο σάιτ, μια χαρά! btw εξαιρετικές οι φωτογραφίες σου.
danke :D :D

δε συμφωνείς λοιπόν στο να πάρεις και τα 2? :lol: :lol:

theearthaflame
14/08/2011, 15:51
Λοιπόν νοίκιασα ξεκωλιασμένο xt600 του 2001 (?) και το έκανα κάμποσες βόλτες σε επαρχιακούς δρόμους με στροφές και βουνά για ένα διήμερο μετά της συνεπιβάτιδος και δε μ' άρεσε. Πολύ μέτριο κράτημα, μπρος φρένο αναξιόπιστο και πίσω φρένο ανύπαρκτο (γι' αυτό οκ φταίει η κατάσταση του φαντάζομαι), τρελή ζέστα από τον κινητήρα μετά από λίγη ώρα ανάβασης με νορμάλ στροφιλίκι (άρπαξε το ποδάρι μου) και κυρίως τρελό ζόρι και σκορτσάρισμα κάτω από τις 3000-3500 στροφές. Τα μοναδικά συν η άνετη σέλα και η αναπάντεχα καλή συμπεριφορά σε ψιλοχάλια χωματόδρομο που ενθουσίασε τη συνοδηγό μου, η οποία αρχίζει να καγκουροφέρνει μου φαίνεται.

Με δεδομένο ότι α/ μια σχετικά καινούρια gs με λίγα χιλιόμετρα πάει στα ενάμισι - δύο χιλιάρικα παραπάνω και β/ απομακρύνομαι σιγά σιγά από την ιδέα μεγαλύτερων διαδρομών, μάλλον με βλέπω για το fmx τελικά. Ξέρω ότι όλοι ζούσατε με αυτή την αγωνία, οπότε πλέον μπορείτε να κοιμάστε ήσυχοι. Αν το αποκτήσω τελικά, θα ενημερώσω πάραυτα, ώστε να εξαλειφθεί και η τελευταία ρανίδα άγχους σχετικά με το δίτροχο μέλλον μου, άγχος το οποίο ξέρω ότι ταλανίζει την καθημερινότητά σας.

epp1640
18/08/2011, 02:42
Ακόμα το fmx..? :smokin:

Acacius
18/08/2011, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Ακόμα το fmx..? :smokin:
Αφήστε τον άνθρωπο ήσυχο κύριε, ντε και καλά Χόνδα :p


Αχέμ.... όχι επειδή έχω ένα, αλλά δεν κοιτάς και κανένα Freewind (2001 και μετά); Είναι κοντά στη φιλοσοφία του GS, αξιόπιστο, σχετικά ελαφρύ, επαρκώς ταξιδιάρικο, ευχάριστο στην οδήγηση και φθηνό. Για μηχανή στην Ελλάδα είναι πολύ καλή επιλογή κατά τη γνώμη μου και τα κάνει σχεδόν όλα.

Ανάλογα τα γούστα σου, ίσως να έριχνες μια ματιά και σε KLR 650 και KLE 500. Σε καλλιστεία βέβαια δε θα διακριθεί κανένα από τα τρία, αλλά ούτε και το GS το λες ωραίο.

theearthaflame
18/08/2011, 18:52
Και freewind και pegaso τα σκεφτόμουν παλιότερα σε άλλη φάση που μου χρειαζόταν μηχανή (και είχα και κάτι ψιλά στην άκρη), και μάλιστα είχα βρει κανά δυο πήγασους σε αξιοπρεπή κατάσταση και σε πολύ χαμηλή τιμή και είχα μιλήσει με τους πωλητές, αλλά τελικά δεν. Ειδικά το freewind μ' άρεσε πάρα πολύ και είναι και all around μοτοσακό, αλλά αν ήθελα κάτι σε αυτή τη φάση, το gs εξακολουθεί να μου φαίνεται πιο αξιόπιστο (ίσως να κάνω λάθος) και πιο όμορφο (τελείως υποκειμενικό αυτό βέβαια).
Τα kle και klr παραμένουν πάντα μια καλή και value for money λύση, αλλά δε μ' αρέσουν.

Γενικά καλή η φιλοσοφία "τα κάνει όλα σε επαρκώς μέτριο βαθμό", αλλά αυτά που θέλω μου τα δίνει με το παραπάνω το fmx. Το πρόβλημα είναι πως εγώ δεν έχω να δώσω αυτά που θέλει αυτό :cry: :a022:


Μια και τό φερε η κουβέντα, γιατί τα freewind και τα pegaso έχουν τόσο χαμηλή μεταπώληση? Χαζεύω τώρα κάτι αγγελίες και βλέπω μοντέλα δεκαετίας σε άριστη κατάσταση λίγο πάνω από το χιλιάρικο.

epp1640
18/08/2011, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από theearthaflame
Και freewind και pegaso τα σκεφτόμουν παλιότερα σε άλλη φάση που μου χρειαζόταν μηχανή (και είχα και κάτι ψιλά στην άκρη), και μάλιστα είχα βρει κανά δυο πήγασους σε αξιοπρεπή κατάσταση και σε πολύ χαμηλή τιμή και είχα μιλήσει με τους πωλητές, αλλά τελικά δεν. Ειδικά το freewind μ' άρεσε πάρα πολύ και είναι και all around μοτοσακό, αλλά αν ήθελα κάτι σε αυτή τη φάση, το gs εξακολουθεί να μου φαίνεται πιο αξιόπιστο (ίσως να κάνω λάθος) και πιο όμορφο (τελείως υποκειμενικό αυτό βέβαια).
Τα kle και klr παραμένουν πάντα μια καλή και value for money λύση, αλλά δε μ' αρέσουν.

Γενικά καλή η φιλοσοφία "τα κάνει όλα σε επαρκώς μέτριο βαθμό", αλλά αυτά που θέλω μου τα δίνει με το παραπάνω το fmx. Το πρόβλημα είναι πως εγώ δεν έχω να δώσω αυτά που θέλει αυτό :cry: :a022:


Μια και τό φερε η κουβέντα, γιατί τα freewind και τα pegaso έχουν τόσο χαμηλή μεταπώληση? Χαζεύω τώρα κάτι αγγελίες και βλέπω μοντέλα δεκαετίας σε άριστη κατάσταση λίγο πάνω από το χιλιάρικο.

Για τα freewind δεν μπορώ να σου απαντήσω.. για τους πήγασους μπορώ να φανταστώ ένα σωρό λόγους.. :bigcry: αν θες ρώτα Αρχαίο.. ή RoadSpirit.. ή ή.. ή.. :lol: άστο καλύτερα..

theearthaflame
22/08/2011, 15:12
Λοιπόν.

Για πείτε καμιά γνώμη για το TE610 το παλιό. Παίζει στο διχίλιαρο.
Κουβέντα να γίνεται. Μιλήστε σιχαμένοι!

(και επειδή τα πράγματα έχουν αρχίσει να ζορίζουν, με βλέπω να δίνω τελικά κανά χιλιάρικο το πολύ και να πάρω ένα wre125 να κάνω το χαβαλέ μου και αργότερα παίρνω κάτι μεγαλύτερο. πάει αυτό σε άσφαλτο εντός και εκτός πόλης ή θα αλληλοκαταστραφούμε?! βγάζει πινακίδες καταρχήν?!)

epp1640
22/08/2011, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από theearthaflame
Λοιπόν.

Για πείτε καμιά γνώμη για το TE610 το παλιό. Παίζει στο διχίλιαρο.
Κουβέντα να γίνεται. Μιλήστε σιχαμένοι!

(και επειδή τα πράγματα έχουν αρχίσει να ζορίζουν, με βλέπω να δίνω τελικά κανά χιλιάρικο το πολύ και να πάρω ένα wre125 να κάνω το χαβαλέ μου και αργότερα παίρνω κάτι μεγαλύτερο. πάει αυτό σε άσφαλτο εντός και εκτός πόλης ή θα αλληλοκαταστραφούμε?! βγάζει πινακίδες καταρχήν?!)

:cry: :eyepop: :wave2:

Μακριά.. τη διαφορά θα την δώσεις σε επισκευές και τα μηχανάκια αυτά είναι για Χώμα.. δεν θα σας βολέψουν για βόλτες.. Δες και KLR650 super motard.. είναι πολύ καλό και φτηνότερο από το FMX

theearthaflame
22/08/2011, 18:26
Το klr εξακολουθεί να μου φαίνεται πολύ ΧΟΝΔΡΟ μπροστά και βαρύ και όχι τόσο άνετο για καθημερινή χρήση μέσα στην πόλη. Επίσης σε αγγελίες βλέπω ότι μοντέλα του 2003 με ανάλογα χιλιόμετρα έχουν ίδια τιμή πάνω κάτω με τα fmx (γύρω από το τριχίλιαρο δηλαδή).
Αλλά κυρίως δε μ' αρέσει, όπως είπαμε και παραπάνω. :yuck: :mad:


Για το 610ΤΕ έκανα μια ψαχτική σε φόρουμς κτλ και είδα να λένε το αντίθετο. Ότι είναι περισσότερο για άσφαλτο παρά για χώμα και ότι απέχει πολύ από τις άλλες χάσκι ως προς αυτό. Παρατήρησα επίσης ότι δεν έχει σέλα-σερβιέτα όπως όλα τα μικρότερα χάσκι (ή το τελευταίο 610 και το 630) και γενικά οπτικά φαίνεται όσο άνετο φαίνεται και το fmx. Τώρα οκ, για ζημιές κτλ, δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά που λέγονται για τις ΧΟΥΣΚΒΑΡΝΕΣ, αλλά και πάλι η σπανιότητα και η ελλιπής σχετικά αντιπροσώπευση είναι από μόνα τους ανασταλτικοί παραγοντες. Τέσπα απλά για να γίνει κουβέντα ρώτησα και για να μαθαίνω πέντε πράματα! Έτσι κι αλλιώς τελικά δεν πρόκειται να πάρω τίποτα τελικά λόγω οικονομικών. :sad:

Stergios.DS
22/11/2011, 19:53
Για λύστε μου μια απορία σας παρακαλώ!
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ??
http://www.youtube.com/watch?v=6i02LtykxI4

Μου κάνει και εμένα έτσι το FMX... Αν το βάλω στο ρελαντί για 3 λεπτά, έτσι θα γίνει. Αν δε, το κάνω με το CHOKE, τότε σε 2 λεπτά έιναι κατακόκκινο!

woofy
22/11/2011, 20:03
KLE 500!Τα κανει ολα.Βολτα μακρινη,ελαφρος χωματακι,Super-market,μπακαζια
για τις διακοπες σου σε νησι ανετα,οικονομικο,καλη τιμη,και επισης ειναι και
δικυλινδρο.Ειναι σκετος εργατης

drowvarius
07/04/2012, 13:43
Μία ερώτηση να κάνω παιδιά; Πόσα watt είναι το φως του fmx; Ίσως κάνει για τη δική μου μηχανή, γιατί μου είπαν ότι το μέγεθος από το φως είναι λίγο μικρότερο από τα συνηθησμένα τετραγωνοφάναρα.

dinoskid
24/08/2012, 18:04
Για λύστε μου μια απορία σας παρακαλώ!
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ??
http://www.youtube.com/watch?v=6i02LtykxI4

Μου κάνει και εμένα έτσι το FMX... Αν το βάλω στο ρελαντί για 3 λεπτά, έτσι θα γίνει. Αν δε, το κάνω με το CHOKE, τότε σε 2 λεπτά έιναι κατακόκκινο!

Αυτο στο κανει λογικα λογω ελειψεις ψυγειου και βεντιλατερ;
Γενικα οποιος εχει fmx ας μας πει τις εντυπωσεις σε χρηση χειμωνα-καλοκαιρι χωρις ψυγειο και βεντιλατερ....