PDA

View Full Version : Honda Bros 400 provlima



hummel155dkw
18/08/2011, 19:55
Αγορασα προσφατα το bros 400 με 60.000 χλμ.
Πηγαινωντας βολτα ειπα να το ανοιξο το μοτερ να δω ποσο παει αλλα διαπιστωσα οτι μετα τα 90χλμ
το μηχανακι εχει ατροφιες δηλαδη "σαν" να μην παιρνει σωστα βενζινη.....Αυτο συμβαινει απο τα 90χλμ περιπου και ταυτοχρονα αναβει και ενα λαμπακι "ενδεικτικη λυχνια" χρωματος κοκκινο που γραφει speed απο κατω....Αλλα το μηχανακι μπορει κ ξεπερναει τα 130χλμ...ειναι σαν να παιρνει τιν μι δοση σωστα το μιγμα κ μετα λαθος .....τι μπορει να ειναι αυτο???? Μεχρι τα 90χλμ το μοτο "κελαηδαει" ανοιγει κανονικα ουτε μπουκωνει τιποτα....Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβεται....κ σορρυ για το πριξιμο....:D

Takata Dome
19/08/2011, 11:50
Κατα πασα πιθανοτητα το φωτακι "speed" δεν εχει σχεση...αυτο το φωτακι αναβει οταν ξεπερνας το ανωτατο οριο ταχυτητας των...ιαπωνικων δρομων!Να θυμασαι οτι αυτες οι 400αρες ερχονταν με καραβια κατευθειαν απο ιαπωνια,για αυτο και εχει αυτο το χαρακτηριστικο.Το θυμαμαι γιατι διαβαζα ενα τεστ Yamaha FZR 400 του 1986 και θυμαμαι αυτο το φωτακι:D...απο κει και περα,τι να σου πω,λες να προσπαθει να σου περιορισει και την ταχυτητα?Δεν νομιζω αλλα δεν ειμαι και σιγουρος

hummel155dkw
19/08/2011, 11:56
Κατι τετοιο μου περναει και εμενα απο το μυαλο καπως προσπαθει να μου περιορησει την ταχυτητα
.....αλλα το μηχανακι μπορει κ ξεπερναει τα 130χλμ.....πολυ περιεργο:confused:

Takata Dome
19/08/2011, 12:01
Mεχρι τα 90 εχει καθαρη αποδοση χωρις καθολου διακοπες,σωστα?
Και μολις περασεις τα 90 ξαφνικα αρχιζει να κομπιαζει ή σταδιακα?

hummel155dkw
19/08/2011, 12:13
Μεχρι τα 90 το μοτερ παει ρολοι....μετα τα 90 αρχιζει κ κομπιαζει σταδιακα....Δηλαδη εχει επιταχυνση το μοτο αλλα με ατροφιες.....Δηλαδη κατα την επιταχυνση του μπορει να δουλευει το μοτερ για 5-10 δευτερα χωρις ατροφιες κ μετα να το ξαναπιασουν.....

Johnny_Nik
19/08/2011, 12:38
Δεν σε επηρρεάζει το λαμπάκι. Το κύκλωμά του είναι ένας διακόπτης ο οποίος γειώνει 12βόλτ στο σασί όταν φτάσεις τα 90 και το κάνει να ανάψει. Δεν επηρρεάζει σε τίποτα την ανάφλεξη ή κάτι άλλο, και απ όσο θυμάμαι είναι γενικός κανόνας σε όλα τα εξ ιαπωνίας μέχρι κάποια χρονιά.

Νομίζω ότι χρειάζεσαι ένα καθαρισματάκι στα καρμπς

nikosdeb
19/08/2011, 13:37
καλα φιλε δεν νομιζω να ειναι προβλημα ταχυτητας αλλα προβλημα κομπιασματος στα ψηλα και στα ζορια.... προφανως θα στο κανει και με αλλες ταχυτητες και με αλλες σχεσεις στο σασμαν... οχι αποκλειστικα με 5η και μετα τα 90.
σε τετοιες περιπτωσεις αρχιζουμε με τα ευκολα και προχωραμε στα ενδοτερα!
επειδη το πηρες προσφατα κανε αλλαγη μπουζι, φιλτρο αερα, φιλτρο βενζινης (με την ευκαιρια αλλαξε λαδια και φιλτρο λαδιου για να εχεις ολοκληρωμενο το σερβις :lol: )
αν δεις οτι συνεχιζει πανε να σου καθαρισουν καρμπς να στα συγχρονισουν και να γινει καυσαναλιση (ρωτα την τιμη πριν το κανεις για να μην σου ερθει εγκεφαλικο οταν ειναι να το παρεις οπως επαθα εγω σε σερβις αντιπροσωπειας την χοντα.... κοντεψα να το αφησω εκει το μηχανακι :look: )
μετα δεν ξερω... αντλια βενζινης? να αφησεις να βρει το προβλημα καποιος πιο ειδικος? κατι τετοιο....

Johnny_Nik
19/08/2011, 13:41
[i]
μετα δεν ξερω... αντλια βενζινης? να αφησεις να βρει το προβλημα καποιος πιο ειδικος? κατι τετοιο.... [/B]

Έχει αντλία το Bros?:confused:

nikosdeb
19/08/2011, 13:45
ναι, συγκεκριμενα αυτη http://www.wemoto.com/bikes/Honda/NT_400_L_Bros_MKll_NC25_PGM_Ignition/90-92/picture/Fuel_Pump/

τι το περασες το μπρος για κανα παλιο μηχανακι? τεχνολογια αιχμης.....

Johnny_Nik
19/08/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosdeb
ναι, συγκεκριμενα αυτη http://www.wemoto.com/bikes/Honda/NT_400_L_Bros_MKll_NC25_PGM_Ignition/90-92/picture/Fuel_Pump/

τι το περασες το μπρος για κανα παλιο μηχανακι? τεχνολογια αιχμης.....

Όχι παίζουμε:D. Ψάχνω καιρό μια μικρή τρόμπα για μια μετατροπή που κάνω και πραγματικά το Bros ήταν το τελευταίο που θα έψαχνα να δω αν έχει :lol: :lol:

hummel155dkw
19/08/2011, 14:36
ασχετη ερωτηση (δεν το προσεξα κιολας) το bros εχει 2 μπουζι ανα κυλινδρο??

nikosdeb
19/08/2011, 14:38
ναι και εγω πηρα μπουζι ιριδιου ο μ@λ@κ@ς ο καγκουρας.... μου φαινεται ειχα λεφτα για πεταμα!

nikosdeb
19/08/2011, 14:46
παντως φιλε hummel155dkw και γω αντιμετωπιζω ενα παρομοιο προβλημα αλλα ηδη εχω κανει ρυθμισμα καρμπς και αλλαξα αντλια βενζινης.
τωρα πηρα μπουζι ιριδιου και περιμενω ελευθερο φιλτρο αερος να μου ερθει να τα βαλω μπας και ειναι καθαρα θεμα αερα-καυσης. δεν ξερω αν δεν λυθει θα σκισω τα πτυχια μου.... ηλεκτρολογικο προβλημα δεν ειναι γιατι δεν μπερδευει απλα κανει σαν να κομπιαζει σαν να μενει απο βενζινη στα ψηλα αλλα ξανασυνεχιζει.

hummel155dkw
20/08/2011, 16:50
Ακριβως αυτο το προβλημα εχω φιλε μου niko....κομπιαζει στα ψηλα.....

GiannisBlessed
20/08/2011, 17:27
δοκίμασε αυτό.να έχεις βενζίνη πάνω από την μέση αλλά όχι τελείως φουλ.ζέστανε την και μετά σβήσε την και περίμενε 5-10 λεπτά στην άκρη σε μια ευθεία.ανεβα πάνω βαλε μποστα και φύγε χωρίς να χάνεις χρόνο όσο πιο γρήγορα γίνεται.δοκίμασε να τελικιασεις.αν πάει καλλίτερα τότε έχει βουλώσει η ατμοσφαιρική αποκατάσταση στην τάπα.στα 100 με 5η πόσες στροφές έχεις?αν έχεις πχ 5.000για δοκίμασε να πας με 4η η 3η συνεχόμενα πάνω από 5κ στροφές.

catmaster
20/08/2011, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από hummel155dkw
Ακριβως αυτο το προβλημα εχω φιλε μου niko....κομπιαζει στα ψηλα.....

κομπιάζει μόνο με την πέμπτη ταχύτητα η στο κάνει και με τετάρτη αν την σκίσεις ;;
:wave2:

hummel155dkw
20/08/2011, 19:35
Λοιπον παιδες το ξαναδοκιμσα το μοτο...τα πραγματα εχουν ως εξης 1 2 3 τις πηγα μεχρι 7,500 στροφες προβλημα καθολου την τεταρτη την εφτασα μεχρι 135 χλμ μολις επιασε τα 130-135 κομπιασε παρα πολυ λιγο σχεδον καθολου(προς το τελος δηλαδη) βαζω πεμπτη και αρχιζει να κομπιαζει......Μετα πηγαινα σταθερα με 70 χλμ περιπου (5)...μολις το δινω να ανοιξει κ πιανει τα 85-90 αρχιζει να κομπιαζει...το ανοιγω τερμα το γκαζι και επιασε (με αρκετη δυσκολια θα ελεγα ) τα 130χλμ.....Τα κομπιασματα με τα κανει μονο με την 5η.....Δηλαδη 100χλμ 4η τιποτα......100χλμ 5η κομπιαζει.....εκεινη την ωρα το νιωθο σαν να μην μπορει να παρει καλα την βενζινη,σαν να μην σπινθιριζει κανα μπουζι.....:confused: :confused: ......................

sernodas2
20/08/2011, 23:03
κανε ολα τα παραπανω που σου ειπαν κ βλεπεις
ξεκινα απο τα ανεξοδα
1εξαερωση ρεζερβουαρ(μην εχει βουλωσει)
2φιλτρο βενζινη αλλαγή
3μπουζι αλλαγη
4φιλτρο αερα(κανε κατι,βγαλτω, καθάρισε το ,βαλε αλλο)


κ μετα σε αυτα που θα βαλεις το χερι στην τσεπη
1τρομπα βενζινης(50e οπως κανουν κ στα africa)
2 ρύθμιση,καθαρισμα, καρμπ(ρωτα πρωτα ποσο κανει στο καθε μαστορα)
3 ρευματα(δεν νομηζω να ειναι)


ε κ τελευταιο ΞΕΜΑΤΙΑΣΜΑ :lol:

GiannisBlessed
20/08/2011, 23:43
για δοκίμασε να το τελικιασεις με 4η.γενικά οδήγησε το με 4η πάνω από τα 100 για πόλη ώρα.το κιβώτιο το μπρος δεν είναι συνδεμένο με τα ηλεκτρικά της μηχανής.μόνο η νεκρα.δλδ δεν ξέρει το μότο τι ταχύτητα έχεις.μόνο ο βαθμός δυσκολίας που έχει η κάθε ταχύτητα για το μοτερ.κανε αυτό που σου λέω και λογικα θα ξεκινήσει να κομπιαζει και με την 4η.αυτό θα σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με την τάπα του ρεζερβουαρ η την αντλία το φίλτρο κτλ.

nikosdeb
20/08/2011, 23:47
giannisblest αυτο με την ταπα δεν μπορει να το δοκιμασει απλα εχοντας την ταπα ανοιχτη και επιταχυνοντας?


παντως για το τελευταιο σιγουρα αν εχει προβλημα με 5η ταχυτητα 5000-9000 στροφες πχ, σιγουρα θα υπαρχει το ιδιο προβλημα και με 4η 3η κ.ο.κ. στο ιδιο ευρος στροφων

nikosdeb
20/08/2011, 23:54
απλα εμφανιζεται στην 5η ταχυτητα γιατι δεν εχει δυναμη.... δηλαδη 4η σε γλυκια ανηφορα ας πουμε οταν πας να κανεις το ιδιο ανοιγμα δεν κομπιαζει???? hummel πολυ περιεργο αν δεν γινεται δεν εξηγειται..... μετα ειναι αυτο που λεει ο sernodas το ξεματιασμα....
και καλα που μου θυμησε και αυτη την παλια τεχνικη να τη δοκιμασω και εγω :lol: :lol: :lol: :lol:

GiannisBlessed
21/08/2011, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosdeb
giannisblest αυτο με την ταπα δεν μπορει να το δοκιμασει απλα εχοντας την ταπα ανοιχτη και επιταχυνοντας?


παντως για το τελευταιο σιγουρα αν εχει προβλημα με 5η ταχυτητα 5000-9000 στροφες πχ, σιγουρα θα υπαρχει το ιδιο προβλημα και με 4η 3η κ.ο.κ. στο ιδιο ευρος στροφων ναι!!αν βάλει και ένα στουπί θα γίνει μολότοφ!!χαχα!!μπορεί αν την αφήσει μισόανοιχτή.και να την κολλήσει και με κάτι από μπροστά μην ανοίξει από το αέρα...με δικιά το ευθύνη φυσικά φυσικά...είναι μια αρχή πάντως.

nikosdeb
21/08/2011, 00:06
ε ενταξει εγω που ειμαι γνωστος καμικαζι ετσι το δοκιμασα! και φουλ ανοιχτη ταπα! κινητη μολοτοφ! μαρεσει να ζω στα ακρα:rotflmao:

nikosdeb
21/08/2011, 00:13
πλακα πλακα και εμενα με κανει κατι τετοια κολπα ρε σεις οπως σε ενα ποστ του sernodas και με εχει γυριζει το μυαλο :dizzy: :hypnotize δηλαδη κατι σαν ατροφιες βενζινης που και που στις ψηλες στροφες και κυριως στο αποτομο ανοιγμα γκαζιου

τωρα περιμενω το ελευθερο φιλτρο για να το βαλω μαζι με τα μπουζι ιριδιου μπας και...
υπαρχει περιπτωση να γινεται επειδη εχω εξατμιση ελευθερας και μανισιο φιλτρο?

τι αλλο να σκεφτω τα εχω δοκιμασει ολα αντλια βενζινης, ταπα, ρυθμισμα καθαρισμα καρμπς καυσαναλιση, ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩΩΩΩ!:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

hummel155dkw
21/08/2011, 09:53
Τελικη ρε παιδια ποσο εχει το μπροσακι??Και κατι αλλο που θελω να ρωτησω το μηχανακι παιρνει παντα την ιδια ποσοτητα βενζινης/μιγματος?Δηλαδη 4η 6.000σαλ και 5η 6.000 σαλ παιρνουν/καταναλωνουν το ιδιο?:confused: :confused:

GiannisBlessed
21/08/2011, 12:30
τα πραγματικά κμ είναι γύρω στα 160.το κοντέρ έδειχνε και 180.θεωρητικά στην 4η ταχύτητα στις ίδιες στροφές καίει λίγο λιγότερο λόγο του ότι έχει ελαφρός μικρότερο φορτίο.αυτό αν μετρήσεις κατανάλωση με την ώρα.αλλά εμάς στις μηχανές μας νοιάζουν τα κμ.με την τετάρτη πας πιο αργά από την πέμπτη άρα κανείς πιο πολύ ώρα να φτάσεις άρα δουλεύει πιο πολύ ώρα το μοτερ άρα καίει περισότερο.

sernodas2
21/08/2011, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosdeb
πλακα πλακα και εμενα με κανει κατι τετοια κολπα ρε σεις οπως σε ενα ποστ του sernodas και με εχει γυριζει το μυαλο :dizzy: :hypnotize δηλαδη κατι σαν ατροφιες βενζινης που και που στις ψηλες στροφες και κυριως στο αποτομο ανοιγμα γκαζιου

τωρα περιμενω το ελευθερο φιλτρο για να το βαλω μαζι με τα μπουζι ιριδιου μπας και...
υπαρχει περιπτωση να γινεται επειδη εχω εξατμιση ελευθερας και μανισιο φιλτρο?

τι αλλο να σκεφτω τα εχω δοκιμασει ολα αντλια βενζινης, ταπα, ρυθμισμα καθαρισμα καρμπς καυσαναλιση, ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩΩΩΩ!:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

το προβληματακη αυτο μου το εκανε κ οταν το αγόρασα το 1997δλδ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
τοτε το μαγαζι που μου το ειχε πουληση εχοντας κ συνεργειο ειχε κανει τα παντα για να μην εχει αυτο το προβλημα μεχρι που τελικα μου αλλαξε τα καρμπ με ενα αλλο που ειχε εκει κ ολα καλα,το παραδωξο ειναι πως στο αλλο που εβαλε τα δικα μου καρμπ δουλευε μια χαρα:look: :look: τι να πω!!!!
ενα ζευγαρι καρμπ εχω κ μπορω να τα δανεισω για δοκημη εντος του γκαραζ μου

chr1s_86
22/08/2011, 13:44
Μεμβράνες στα κάρμπ τσεκάρατε ;

hummel155dkw
22/08/2011, 14:25
Λοιπον μιας και εχω ρεπο σημερα λεω να ασχοληθω με το μοτο μου...Ερωτηση τι πρεπει να ξεμονταρω για να βγαλω το φιλτρο αερος?

sernodas2
22/08/2011, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από hummel155dkw
Λοιπον μιας και εχω ρεπο σημερα λεω να ασχοληθω με το μοτο μου...Ερωτηση τι πρεπει να ξεμονταρω για να βγαλω το φιλτρο αερος?

ρεζερβουαρ κ κει απο κατω θα δεις ενα μαυρο κουτι ε εκει μεσα ειναι το φιλτρο

nikosdeb
22/08/2011, 15:08
Μην ξεχασεις να βαλεις την βενζινη στο off και να βγαλεις το σωληνακι! μην εχουμε κανα εκρηκτικο cocktail αν εχεις κανα τσιγαρο στο στομα :smokin: :lol:

universalgr1
22/08/2011, 18:06
Φιλε μου εχω το ιδιο προβλημα με το Εliminator απλα εμενα κομπιαζει σε ολες τις ταχυτητες μετα τις 7.500-8.000 στροφες..


Μπουζι ειναι καινουρια,φιλτρο αερα καινουριο, καρμπς ανοιχτηκαν και καθαριστηκαν πριν απο 3 μηνες.. (περιπου 1.800 χλμ..)

Δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι..

Απλα λογο κοστους δεν τα πειραζω παλι τα καρμπς..



Αν βρεις καμια ακρη ριξε μια ενημερωση μπας και βρουμε καμια λυση κι εμεις..

(Ανορθωτης παιζει να δημιουργει θεμα..??
:confused:

ή ειπα λ@λακια??)

nikosdeb
22/08/2011, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Φιλε μου εχω το ιδιο προβλημα με το Εliminator απλα εμενα κομπιαζει σε ολες τις ταχυτητες μετα τις 7.500-8.000 στροφες..


Μπουζι ειναι καινουρια,φιλτρο αερα καινουριο, καρμπς ανοιχτηκαν και καθαριστηκαν πριν απο 3 μηνες.. (περιπου 1.800 χλμ..)

Δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι..

Απλα λογο κοστους δεν τα πειραζω παλι τα καρμπς..



Αν βρεις καμια ακρη ριξε μια ενημερωση μπας και βρουμε καμια λυση κι εμεις..

(Ανορθωτης παιζει να δημιουργει θεμα..??
:confused:

ή ειπα λ@λακια??)


και και γω περιπου το ιδιο με εσενα προσπαθω να αντιμετωπισω!
καποια παλικαρια λενε για πυραυλακι καρμπς. δεν ξερω.... και εγω δεν μπορω να μπω στην διαδικασια για λυσιμο καρμπς αυτη την στιγμη... τωρα αυτη την βδομαδα θα βαλω φιλτρο κ μπουζι ιριδιου και θα σου πω αποτελεσματα....


ανορθωτης δεν παιζει να ειναι γιατι θα μπερδευε παντου οχι μονο στα ψηλα, απ οσο ξερω βεβαια....
επισης δοκιμασε και εσυ την τεχνικη του sernodas... ΞΕΜΑΤΙΑΣΜΑ!

nikosdeb
22/08/2011, 20:34
universalgr εσυ ψαξτο και με αντλια βενζινης.... οι περισσοτεροι που ειχαν αυτο το θεμα, λυθηκε με αντλια..... εμενα παλι οχι!

και θα δειτε θα ειναι καμια μ@λ@κι@ κανα βουλωμενο σωληνακι κανα τετοιο χαζο και τα μου γυρισουν τα ματια :hypnotize

nikosdeb
23/08/2011, 18:19
και ναι ναι ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! THE PROBLEM SOLVED!
PINUT BUTTER JELLY TIME, PINUT BUTTER JELLY TIME!:a25: :a25: :a25: :a25: :a25: :a25:

Λυση foam filter της uni ελευθερας αυτο: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/UNI-Bulk-Air-Filter-Foam-Universal-Street-Offroad-ATV-/270802207421?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3f0d11c2bd


kai ngk μπουζι ιριδιου dpr8eix-9 αυτα ακριβως΄ http://www.wemoto.com/bikes/Honda/NT_400_L_Bros_MKll_NC25_PGM_Ignition/90-92/picture/Spark_Plug_NGK_Iridium/

ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! ΡΙΓΗ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗΣ!!!! παω να κανω καμια 200αρα χιλιομετρα!

hummel155dkw
23/08/2011, 20:35
Ακριβως τα ιδια μπουζι παρειγκειλα απο το εβαΥ 40 ευρω κ τ τεσσερα.......

nikosdeb
23/08/2011, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από hummel155dkw
Ακριβως τα ιδια μπουζι παρειγκειλα απο το εβαΥ 40 ευρω κ τ τεσσερα.......

παρε και φιλτρο ελευθερας επειγόντως φιλε μου εμενα αυτο πρεπει να μου εκανε ολη την ζημια.... και απο ιντερνετ τα μπουζι περιπου στα 40 ευρω εδω δεν μπηκα καν στην διαδικασια να ρωτησω ελλαδα στανταρ διπλασια τιμη....

τωρα επομενο προτζεκτ μονοσελο, αλλα δικιας μου κατασκευης.

ps. την μπροστα αριστερα υποδοχη του μπουζι στο bros θελω να παρω ενα γεωτρυπανο και να την καταστρεψω και μετα να την βαλω φωτια και να την στειλω στους γιαπωνεζους φωτο να καταλαβουν οτι χρειαζεται εργονομια για να γινει ενα απλο σερβις.... δεν μπορει να το κανουν ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ :a52:

GiannisBlessed
24/08/2011, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosdeb
παρε και φιλτρο ελευθερας επειγόντως φιλε μου εμενα αυτο πρεπει να μου εκανε ολη την ζημια.... και απο ιντερνετ τα μπουζι περιπου στα 40 ευρω εδω δεν μπηκα καν στην διαδικασια να ρωτησω ελλαδα στανταρ διπλασια τιμη....

τωρα επομενο προτζεκτ μονοσελο, αλλα δικιας μου κατασκευης.

ps. την μπροστα αριστερα υποδοχη του μπουζι στο bros θελω να παρω ενα γεωτρυπανο και να την καταστρεψω και μετα να την βαλω φωτια και να την στειλω στους γιαπωνεζους φωτο να καταλαβουν οτι χρειαζεται εργονομια για να γινει ενα απλο σερβις.... δεν μπορει να το κανουν ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ :a52:

ειναι το χομπι τους αυτο...με το σωστο εργαλειο ειναι παιχνιδακι παντως...μαντεψε απο ποιον ομως θα αγορασεις το "ειδικο" εργαλειο αυτο?(κοινως μπουζοκλειδο):wave2:

nikosdeb
24/08/2011, 04:20
εισαι αινιγματικος.... εννοεις το μανισιο απο το tool kit του bros? http://www.wemoto.com/bikes/Honda/NT_400_L_Bros_MKll_NC25_PGM_Ignition/90-92/picture/Tool_-_Plug_Spanner/

δεν ξερω παντως κατα ποσο αυτο ειναι θαυματουργο γιατι υπαρχει περιπτωση για να μπει, να θελει λυσιμο το ψυγειο απ οτι το κοβω (αλλωστε αυτο λεει και το σερβις μανουαλ του bros)
και επισης αυτα που κυκλοφορουν στην αγορα τα σπαστα δεν ειναι 18αρια οπως του μπρος αλλα 16 και 14 νομιζω


αν εχεις κατι κατα νου να με ενημερωσεις γιατι καθε φορα στο σερβις μου ερχετε να τα παρατησω και να αφησω το παλιο μπουζι μεσα:wacko:
(πλακα πλακα πολλοι το κανουν αυτο σε εξουσιοδοτημενα σερβις το εχω δει με τα ματια μου, και μου το ανεφερε και παλικαρι μηχανικος απο το σερβις της αντιπροσωπειας της χοντα)

GiannisBlessed
24/08/2011, 17:31
σωστα μαντεψες...απο αυτους θα το αγορασεις...σε αυτους πανε τα λεφτα...καταλαβες?με αυτο και μια καστανια η ενα γερμανικακι η ζωη γινεται πολυ πιο ευκολη.

hummel155dkw
25/08/2011, 17:45
Δεν ξερω αμα πρεπει ν ανοιξω καινουργιο αλλα τελως παντων:nono: :D
Ποσα χιλιοστα πρεπει να ειναι το κλειδι/καμπανα για το φιλτρο λαδιου¨?65 η 58χιλ.??

hummel155dkw
25/08/2011, 17:50
σορρυ λαθος 65 η 68χιλ.??

nikosdeb
25/08/2011, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από hummel155dkw
Δεν ξερω αμα πρεπει ν ανοιξω καινουργιο αλλα τελως παντων:nono: :D
Ποσα χιλιοστα πρεπει να ειναι το κλειδι/καμπανα για το φιλτρο λαδιου¨?65 η 58χιλ.??


αναλογα για τι φιλτρο το θες. αλλο ειναι για μανισιο αλλο για hiflo αλλο για k&n κτλ!
το καλυτερο για το bros κατ'εμε ειναι να παρεις ενα universal για ολα τα μεγεθη (δηλαδη αυτα που σφιγγουν) οχι με αλυσιδα γιατι δεν χωραει καλα, καλυτερα αυτο http://www.karagewrgiou.gr/wp-content/themes/shopperpress/thumbs/9sinergeio.jpg

hummel155dkw
25/08/2011, 18:15
κανουν αυτα?? γιατι εχω ενα παρομοιο π εχει σαν εναν ιμαντα κ οταν παω να το σφιξω γλιστραει...

nikosdeb
25/08/2011, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από hummel155dkw
κανουν αυτα?? γιατι εχω ενα παρομοιο π εχει σαν εναν ιμαντα κ οταν παω να το σφιξω γλιστραει...


Προσπαθησε να το σφιξεις πισω-πισω εκει που εχει τα δοντακια για το κανονικο κλειδ. εκει ισως μαγκωσει καλυτερα....
εκτοσ και αν δεν το κανεις σωστα, η ειναι φουλ λαδωμενο το φιλτρο και γλυστραει :p

chr1s_86
25/08/2011, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από hummel155dkw
σορρυ λαθος 65 η 68χιλ.??


Εσωτερικά κάτι λιγότερο από 65 τώρα που το μέτρησα...
Όταν πάρεις φίλτρο ζήτα το σετάκι που υπάρχει από τη Honda φίλτρο και εργαλείο μαζί... ;)

hummel155dkw
19/10/2011, 21:13
Λοιπον παιδια μια ανακεφαλαιωση!Οπως ξερεται ειχα κανει πριν απο κανα 1 μηνα περιπου σερβις και δεν σας ειπα τα μαντατα!Παπαλα ουτε τα μπουζι βοηθησαν ουτε φιλτρα τιποτα!Το γ*****μενο το φιλτροκουτι κατω απο το ντεποζιτο δεν καθονταν καλα στα καρμπς με αποτελεσμα να με κανει αυτα τα σκοτσαρισματα (πρεπει να επερνε λαθος/πιο πολυ αερα) Στερεωσα πιο καλα το φιλτροκουτι και το εβαλα εκει που ακουμπαν τα καρμπς με το φιλτροκουτι λιγη σιλικονη!Με αποτελεσμα να ανοιγει πολυ πιο καλα το μοτο ( τελικη ταχυτητα 180~ ΚΜ/Η ) Αλλα ενα 10% εχει μεινει απο τα σκοτσαρισματα τι αλλο μπορει να ειναι/πρεπει να κανω?