PDA

View Full Version : ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΟΤΕΡ ΓΙΑ Africa 750 ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΙΣ???



africanos95
19/08/2011, 01:01
Ψαχνω να βρω μοτερ σε καλη κατασταση μιας και το δικο εχει προβλημα στο σασμαν.Ξερει κανεις που μπορω να βρω(εκτος απο το car.gr)??

GiannisBlessed
19/08/2011, 01:05
αφου ψαχνεις που ψαχνεις για μοτερ δες μηπως βρεις κανενα τσαλακομενο transalp 700 και κανεις την μετατροπη απο καρμπυρατερ σε injection!!:beer:
το εχω κοιταξει απο κοντα οσο δεν παιρνει το μοτερ αυτο και εχει ιδιες βασεις.

africanos95
19/08/2011, 02:11
φιλε μου εισαι σιγουρος οτι ταιριαζει ?τα ρευματα το φιλτρο αερος ολα αυτα μπαινουν κανονικα?εχεις δει αυτη την μετατροπη?αν μπω σε αυτη την διαδικασια μου φαινεται δεν θα αλλαξω μηχανη ποτε μου!θα ειναι η ιδανικη μηχανη...

africanos95
19/08/2011, 02:15
με μια γριγορη ματια θελω 2 χιλιαρικα στο νερο...δυσκολα τα πραγματα για τετοιες περιοδους!!με 700-800 ευρο ελπιζω να ξεμπερδεψω

Stergios69
19/08/2011, 08:22
Η ζημιά είναι στο καρέ του άξονα;
Τι ακριβώς έχει;
Πριν 3 χρόνια που έκανα γενική επισκευή στο δικό μου, κάτω από 1000 ευρώ δεν εβρισκα μοτέρ.
Κάνε έναν κόπο και δες μήπως αν παραγγείλεις ανταλλακτικά από Αγγλία σου έρθουν φθηνότερα...
Εγώ είχα μια οικονομία του 50% σε σχέση με τιμές Σαρακάκη.

africanos95
19/08/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Η ζημιά είναι στο καρέ του άξονα;
Τι ακριβώς έχει;
Πριν 3 χρόνια που έκανα γενική επισκευή στο δικό μου, κάτω από 1000 ευρώ δεν εβρισκα μοτέρ.
Κάνε έναν κόπο και δες μήπως αν παραγγείλεις ανταλλακτικά από Αγγλία σου έρθουν φθηνότερα...
Εγώ είχα μια οικονομία του 50% σε σχέση με τιμές Σαρακάκη.


φιλε μου το προβλημα ειναι στην 2 ρα ταχυτητα η μηχανη δουλευει αλλα δεν ξερω ποσο θα κρατησει το γραναζι .και επειδη κανω ταξιδια πρεπει να βρω αμεσα λυση....:( 2 ειναι οι επιλογες μου η ανοιγω μοτερ και θα μου φτασει γυρο στο χιλιαρικο η αλλαζω μοτερ και περνω ενα με λιγη φθορα.εχω βρει 2 και στοιχιζουν γυρο στα 700 την τοποθετιση θα την κανω μονος μου μιας και εχω εργαλεια και μερακι....φοβαμαι οτι αν μπω στην διαδικασια να ανοιξω μοτερ ποτε δεν θα λειτουργησει οπως πριν .εσυ τι εκανες??σε ποιο μαστορα το πιγες ???δουλευει κομπλε??:ZZZ: sorry για τις πολλες ερωτησεις :beer:

GiannisBlessed
20/08/2011, 17:11
δεν την εχω δει πότε αυτην την μετατροπή.αλλά το ότι κάθεται το μοτερ στις βάσεις του πλαισίου σου είναι ένα μεγάλο στο για αρχή.τα υπόλοιπα λύνονται πιο εύκολα συνήθως.πάντως.πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να κατεβάσεις μοτερ και να ανοίξεις αυτό που έχεις και να το φτιάξεις.θα είναι καινούριο μετά και θα ξέρεις τι έχεις κάτω από τα πόδια σου.το μεταχείρο μοτερ ενέχει κινδύνους.

catmaster
20/08/2011, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
αφου ψαχνεις που ψαχνεις για μοτερ δες μηπως βρεις κανενα τσαλακομενο transalp 700 και κανεις την μετατροπη απο καρμπυρατερ σε injection!!:beer:
το εχω κοιταξει απο κοντα οσο δεν παιρνει το μοτερ αυτο και εχει ιδιες βασεις.


μετά θέλει αντλία βενζίνης υψηλής πίεσης για ψεκασμό , ηλεκτρονική από το 700 με τα συστήματα Hiss , όργανο κομπλέ και όλο το σύστημα του ψεκασμού κομπλέ ....

(εκτός και αν το κάνει καρμπυρατεράτο και αυτό εξαρτάται αν η ανάφλεξη διαβάζει από κάπου στην κεφαλή από εκκεντροφόρο η από στρόφαλο (δεν ξέρω) ... )

μιλάμε για πολύ αντιοικονομικό project ίσα για να έχεις μια Αφρικα με πιο σύγχρονο μοτέρ ...

εγώ στη θέση του θα άνοιγα το μοτέρ και θα άλλαζα τα πάντα ...εκτός και αν έβρισκα πραγματικά καθαρό μοτέρ από Αφρικα που την ξέρω πχ γνωστού μου με πραγματικά χλμ ...

ο Μουράτης που έχει το MotoGp Spare Parts είχε πριν κάνα μήνα μια 2001 ολόκληρη που είχε φέρει από Γερμανία ... την άκουσα -πεντακάθαρη- και όντως είχε μόλις 40 χιλ χλμ ... για τέτοια περίπτωση πρέπει να ψάξεις (δυστυχώς το μοτέρ το είχε καπαρώσει άλλος επιτόπου)

:wave2:

sernodas2
20/08/2011, 23:13
κατεβαζεις μοτερ κ εχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο μετά.........κ αν το κατεβάσεις κ μονος σου κ το πας ετσι στο συνεργειο θα κατεβασεις αρκετα το κοστος

τι να δωσεις 1200 πχ για λυσε δεσε τη να δωσεις 800 για μοτερ που δεν ξερεις κ τι εχει μεσα

εγω παντος το αποφασησα...... θα το κατεβασω κ θα το κανω νούργιο.......

:smokin: :smokin: :smokin:

africanos95
21/08/2011, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
κατεβαζεις μοτερ κ εχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο μετά.........κ αν το κατεβάσεις κ μονος σου κ το πας ετσι στο συνεργειο θα κατεβασεις αρκετα το κοστος

τι να δωσεις 1200 πχ για λυσε δεσε τη να δωσεις 800 για μοτερ που δεν ξερεις κ τι εχει μεσα

εγω παντος το αποφασησα...... θα το κατεβασω κ θα το κανω νούργιο.......

:smokin: :smokin: :smokin:

γιατι ρε συ τι επαθε το δικο σου ?? θα κανεις ανακατασκευη γενικη??? ποσο θα σου παρει ο μαστορας σου στο αιγιο?? ρε φιλε πιστευω οτι ειναι καλυτερα να παρεις ενα μοτερ σε καλη κατασταση γιατι αν ανοιχτει το δικο σου εμπιστευεσαι οτι ο μαστορας θα τα βαλει ολα στην θεση τους και θα το κλεισει σωστα το μοτερ??