PDA

View Full Version : Ερωτήσεις νέοπα για αγορά Sh300



Sele
30/08/2011, 00:41
Καλησπέρα παιδιά σε όλους! Είμαι νέος και στο φόρουμ και σε ό,τι έχει να κάνει με μηχανές και επειδή σκοπεύω να αγοράσω ένα scooter θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας (και την υπομονή σας σε ενδεχομένως χαζές ερωτήσεις μου).
Κατ' αρχάς κοιτάω για scooter και όχι για μηχανή επειδή το χρειάζομαι κατά βάση για τη μετακίνηση στη δουλειά μου εντός Αθήνας, οπότε με ενδιαφέρει περισσότερο η ευκολία στην οδήγηση, η άνεση, η εργονομία κλπ. Αφού μίλησα με 1-2 φίλους που ασχολούνται με μηχανές και διάβασα μερικά από τα threads του φόρουμ κατέληξα στο SH300i, το οποίο απ' ότι είδα είδα θεωρείται το καλύτερο στην κατηγορία του.
Επειδή δεν το πολυσηκώνει η τσέπη μου για καινούριο, λέω να κοιτάξω για μεταχειρισμένο, οπότε προχωράω στις ερωτήσεις:

1. Να κοιτάξω για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ή συγκεκριμένη χρονολογία κατασκευής ή απλά με ενδιαφέρει να έχει ABS και κατά τα άλλα οι διαφορές δεν είναι σημαντικές;
2. Επειδή μου έχουν πει ότι το θέμα της συντήρησης των scooters είναι λίγο ευαίσθητο, πως μπορώ να ελέγξω ότι αυτό που θα αγοράσω είναι σε καλή κατάσταση;
3. Αν κάποιος έχει αγοράσει τώρα πρόσφατα ή ξέρει γενικά, περίπου σε τι τιμή μπορώ να βρω ένα σε καλή κατάσταση; Στο car.gr ξεκινάνε από 3000 περίπου. Εκεί γύρω να υπολογίζω ή παραπάνω;
4. Επειδή δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό, από την εμπειρία σας τι επιπλέον θα πρέπει να προσέξω για την αγορά;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά σε όποιον ασχοληθεί να απαντήσει!

teo_g7
30/08/2011, 02:43
Εξισου καλο ειναι και το Kymco People Gti 300... Πολυ δυνατο,ανετο και η συντηρηση του καμια σχεση με του χουντα!!!Ειχα Kymco και εχω να πω μονο τα καλυτερα και σε σχεση με οδικη συμπεριφορα αλλα οσον αφορα στα σερβις