PDA

View Full Version : ερωτησεις για er6-n



STATHIS_XR
10/09/2011, 18:15
παιδες καλησπερα!!
σκεφτομαι να αγορασω ενα er6-n μεταχειρισμενο του 7-8, αλλα θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις για καποια πραγματα που δεν γνωριζω!!
θα ηθελα να μου πειτε περιπου ποσο κυμαινεται η καταναλωση του απο την δικια σας πειρα??απο οτι εχω ακουσει ειναι κοντα στα 5 λιτρα/100 χλμ..
και τι παιζει με τα σερβις του,δηλαδη καθε ποτε γινονται και θα με διευκολειναται αν μου λεγατε και το κοστος του καθε σερβις!!
και γενικα οτι αλλη αποψη εχετε να μου εκφρασετε ειναι δεκτη!!
ευχαριστω για τον χρονο σας!!
περιμενω απαντησεις!!

STATHIS_XR
11/09/2011, 18:05
παιδια κανεις που να ξερει!!

mpliaaa
25/09/2011, 13:32
γεια σου φιλε, με σημερινες τιμες υπολογιζε απο 18-20 ευρω το γεμισμα (μολις αναψει η ρεζερβα) και με αυτα κανεις 200κμ στην πολη και 210-220 στην εθνικη με νορμαλ ταχυτητες. Το κοστος του σερβις σε επισημο αντιπροσωπο παει απο 100 μεχρι και 200 ευρω αναλογα το σερβις. Αμα την αγορασεις μεταχειρισμενη ασε τους επισημους που γδερνουν και βρες κανεναν συνοικιακο να σου αλλαζει λαδακια-μπουζι-φιλτρα και εισαι ενταξει. ο κινητηρας απ'οτι φαινεται δε βγαζει προβληματα, εχω δει versys με 100.000+ χιλιομετρα ενω και το δικο μου στα 58.000 με καθημερινη χρηση παπιου στον δακτυλιο δε μασαει (φτου φτου). μηχανακι σκυλι αλλα απροσωπο :p

STATHIS_XR
26/09/2011, 02:34
ti ennoeis aproswpo?gia to versys les h to er??

mpliaaa
26/09/2011, 12:07
το er. απροσωπο δεν εχει χαρακτηρα ειναι απλα ενα μηχανακι που το βλεπεις στο δρομο και αδιαφορεις, οπως αν εβλεπες ενα παπι :p
αν θες τη γνωμη μου ασε το er και παρε versys, ιδια πραγματα σου προσφερει με το συν οτι σε ταξιδια θα εισαι πιο ανετος και μπαγκαζιερα θα του βαλεις χωρις να το χαλασεις εμφανισιακα και στις λακουβες θα πατας με μεγαλυτερη σιγουρια και θα εχεις πιθανοτητες να το πουλησεις αργοτερα (το er το παντρευεσαι). Για να μη παρεξηγηθω, κι εγω er εχω και μαλιστα το f.
α και προτιμησε abs αλλιώς αλλαξε τα μαμα τακακια που ειναι για τον π... :beer:

panagath
26/09/2011, 12:14
Εμένα πάντως μου φαίνεται για πάρα πολύ όμορφο. Με χαλάει λίγο που πετάει η μ...κια για το στροφόμετρο σαν κέρατο αλλά οκ.

Ο λόγος που δε θα το παιρνα είναι ο ήχος του δικύλινδρου :(

mpliaaa
26/09/2011, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Εμένα πάντως μου φαίνεται για πάρα πολύ όμορφο. Με χαλάει λίγο που πετάει η μ...κια για το στροφόμετρο σαν κέρατο αλλά οκ.

Ο λόγος που δε θα το παιρνα είναι ο ήχος του δικύλινδρου :(

τα μοντελα του 09 και μετα ειναι οντως πολυ πιο ομορφα σχεδιαστικα (ειδικα το f ). Για τον ηχο που λες με την stock εξατμιση δε το καταλαβαινεις και πολυ

panagath
26/09/2011, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpliaaa
τα μοντελα του 09 και μετα ειναι οντως πολυ πιο ομορφα σχεδιαστικα (ειδικα το f ). Για τον ηχο που λες με την stock εξατμιση δε το καταλαβαινεις και πολυ

Βασικά προτιμώ τον πρίμο ήχο του υψηλόστροφου 4κύλινδρου κ γι αυτό το λέω. Ψάχνω και εγώ για μηχανή τώρα. Πρώτες βλέψεις σε 4κύλινδρο...αλλά θα του ρίξω μια ματιά κ του er-6n

kriskris
28/09/2011, 23:14
Κι εγω τα βρισκω πολυ όμορφα τα ερ και το προηγουμενο και το τωρινο μοντελο!Εγω το έχω σχεδόν 2 χρόνια,πλέον εχω αγοράσει κι ενα Ζ αλλα μάλλον σκεφτομαι να τα δώσω κ τα 2 διότι δεν τα κινώ καθόλου :cry:
Οι εντυπωσεις μου είναι πολύ καλες,τα σερβις μου κόστιζαν όσο και στο μπροσάκι που είχα παλιότερα (σε αντιθεση με το Ζ που σχεδον διπλάσια)!
Η κατανάλωση του είναι ελκυστικη για τις μέρες που βιώνουμε μεσα στη πόλη καπου στο 6/100 και εκτος(διαδρομη κυλληνη προς λαρισα) εχω κάνει και 260χλμ χωρις να αναψει λαμπακι!!12,5 λίτρα μεχρί να αναψει λαμπάκι κι αλλα 3 λίτρα ρεζερβα αν δε κάνω λαθος!
Ότι απορία εχεις πάντως ρωτα με!
Μια δοκιμή σε ότι κι αν επιλέξεις πάντως να αγοράσεις θα σε πείσει!:beer:

STATHIS_XR
29/09/2011, 11:05
και μενα μαρεσει το er πολυ,οχι οτι δεν μαρεσει το z αλλα ψαχνω κατι πιο οικονομικο!!το er που το οδηγησα μου φανηκε ωραιο στην οδηγηση του,στρωτο!!το z ειναι πιο δυναμη,υπαρχει και διαφορα αρκετων αλογων!!!