PDA

View Full Version : προβλημα σε bros 400



vasilis7
15/09/2011, 21:34
καλησπερα παιδες εχω ενα προβληματακι με το brosaki μου . σικωνει θερμοκρασια και αποτι εχω παρατιρισει οταν σταματαω μου σταζει το ψυγειο απο την κατω αριστερη πλευρα του ετσι οπως καβαλας τη μηχανη. το βετνιλατερ αποτι εχω προσεξει ανιγει αφου η θερμοκρασια περναει την μεση. Αν καποιος μπορει να βοιθησει ας μου πει τι μπορει να ειναι. υποψιαζομε οτι θελει αλαγη ψυγειου.

chr1s_86
15/09/2011, 22:15
Tι εννοείς σηκώνει θερμοκρασια; Πάει στο κόκκινο; Φτιάξε την διαρροή πρώτα, νερό έχει μέσα;

vasilis7
15/09/2011, 22:30
νερο ναι εχει αλλα το σταζει οταν ζεσταθει απο το ψυγειο . και ναι αν το αφισω μπορει και να παει στο κοκκινο. αλαγμα ψυγειου θελω???

chr1s_86
16/09/2011, 11:04
Από το ψυγείο το ίδιο είναι η διαρροή ή από την ένωση με το κολάρο κάτω αριστερά;; Δες και το θερμοστάτη μήπως έχει κολλήσει κλειστός...

vasilis7
16/09/2011, 19:48
απο το ψυγειο το ιδειο ειναι η διαροη. το θερμοστατη πως των ελενχω?? αν και δεν νομιζω οτι φτεει αφτο....

nitso
17/09/2011, 14:17
φιλε το ιδιο επαθα και εγω ,η διαρροη σου μαλλον προηλθε απο το βρασιμο του νερου.
Μαλλον θες αλλαγη θερμοστατικου διακοπτη δηλ κανα 80αρι ευρω.
Αλλαξε τον αφου πρωτα ελενξεις οτι δουλευει το βεντιλατερ και δεν εχει καει καμια ασφαλεια.
Επεισης ελενξε τη σταθμη του νερου στο δοχειο.Πρεπει να ειναι αναμεσα στις γραμμες.

nassosxlvbros
17/09/2011, 14:48
αν χάνει το ψυγείο φαίνεται,αν απλά "ξερνάει νερά",μπορεί απλά να θέλει μόνο εξαέρωση...

vasilis7
17/09/2011, 18:00
λυπων το βεντιλατερ οπως ειπα και ποιο πανω δουλεβει αφοτου η θερμοκρασια περασει τι μεση. το ψυγειο χανει νερα οταν ζεσταθει και τα χανει αποκλιστικα το ψυγειο δλδ δεν τρεχει απο κανενα σοληνα η κατι τετειο και εχει ως αποτελεσμα αν την αφησω για αρκετη ωρα αναμενη τη μηχανη να κοντεβει να φτασει στα κοκκινα.Το θεμα μου ειναι να μην την παω καπου και ενω μπορει να ειναι ενα προβλημα ρουτινας να πληρωσω τα κερατα μου.

MavrosPan
17/09/2011, 18:27
Βασικα πρεπει πρωτα να προσδιορισεις επακριβως το σημειο που χανει.. γιατι μπορει να τρυπησε κανα κολλαρο, η να χανει απο το καπακι και να σταζει προς το ψυγειο ας πουμε.. Αν ειναι κανα τετοιο το ποσο ειναι αστειο, ομως θα πρεπει να πας σε καποιο συνεργειο που εμπιστευεσαι ή να σου προτεινουμε εμεις καποιο αναλογα την περιοχη σου, για να δεις τι γινεται, αν δεν μπορεις μονος σου.

vasilis7
17/09/2011, 18:46
αν μπορεις να μου προτινεις καποιο αξιοπιστο στην περειοχη του π.φαληρου θα το εκτιμουσα πολυ :beer:

vasilis7
17/09/2011, 19:56
και βασηκα αποτι παρατιρισα πρην απο λιγο το βεντιλατερ μου δεν δουλεβει.... προχτες που το κιταξα δουλεβε αλλα οταν ανεβενε αρκετα η θερμοκρασια ενω τωρα δεν δουλεβει καθολου.