PDA

View Full Version : Ψευτικη Κληση - Ιδεες?



MavrosPan
22/09/2011, 09:45
Λοιπον δωστε βαση στο στορι απο την αρχη.
Τα γεγονοτα διαδραματτιστηκαν στον Πειραια, 20 μετρα απο το σπιτι μου. Υπαρχει μια πολυκατοικια λιγο παρακατω, της οποιας η φατσα για να παρετε μια ιδεα ειναι παρκινγκ αριστερα - κενο (η εισοδος της πολυκατοικιας) - παρκινγκ δεξια, οπως γινεται στις περισσοτερες την σημερον ημερα. Αυτο το κενο στη μεση ειναι αρκετα μεγαλο ετσι ωστε να χωραει να παρκαρει ενα αυτοκινητο εκει. Για το αν τα παρκινκγ εκει ειναι νομιμα η οχι, δεν θα το ψαξω, μιας και δεν ειναι αυτο το θεμα μου στη συγκεκριμενη φαση. Παντως ουτε σημανση εχουν ουτε πορτα, ουτε τιποτα. Ειναι σαν πυλωτη ας πουμε που πανε και παρκαρουν εκει οι ενοικοι. Η πολυκατοικια ειναι γωνιακη και εχει κανονικες εισοδους για παρκινγκ κλειστα και με σημανση απο την αλλη μερια της. Τεσπα. Οι κυριοι εκει εχουν βολευτει και στον κενο χωρο που υπαρχει εκει περα εχουν κοτσαρει εναν καδο και δεν παρκαρει κανεις.
Την Κυριακη το βραδυ, μου την εδωσε στις 12 το βραδυ και εφυγα και πηγα για τρεξιμο, σε ενα γηπεδο 200 μετρα απο το σπιτι μου, με το κουτι. Γυριζοντας, σαν να μην εφτανε το οτι ψαχνω καθε βραδυ μιση ωρα για να παρκαρω, μου μενει και το αμαξι απο βενζινη σχεδον εξω απο το σπιτι μου. Την γαμησαμε τωρα λεω, ηταν και 1 το βραδυ λεω αντι να δω που κ πως θα παρκαρω τωρα. Σπρωχνω λοιπον μεχρι την γωνια το αυτοκινητο και μπανιζω τον καδο εκει στη πολυκατοικια.
Κυριος εγω, τον κανω περα και παρκαρω φαρδυ πλατυ το puntaki. Φανταστειτε ο χωρος ειναι αρκετα μεγαλος ετσι ωστε χωρεσε και το κουτι και ο καδος στο τελος, χωρις να κλεινει κανενα αυτοκινητο. Μιλαμε δηλαδη τωρα για νορμαλ παρκαρισμα και νονιμοτατο 1000%.

Μια χαρα ειμαστε λεω, θα σπαστουνε οι απο πανω λιγακι αλλα χεστηκαμε, σιγα μην το σπρωχνω και γυρω γυρω στα στενα για να βρω να παρκαρω.
Ε λοιπον την αλλη μερα το πρωι περνωντας απο το σημειο, οι τυποι μου εχουν αφησει σημειωμα - "εισαι και πολυ μαλακας". Μπραβο λεω συμπεριφορα απο μεσα μου και συνεχιζω κανονικα για τη δουλεια μου, χωρις να το παρω. Θα περασω το μεσημερακι λεω να του βαλω λιγο βενζινα, να τους αφησω κανα χαρτι κ γω με μερικα γαλλικα στην πορτα τους και να φυγω. Περναω λοιπον το μεσημερι και ΟΕΟ τι βλεπω. Προφανως καποιος ενοικος της πολυκατοικιας ειναι αστυνομικος ή εχει καναν αδερφο/μπατζανακη/εραστη αστυνομικο και μου εχουν κοψει κληση. Τι λε ρε φιλε λεω απο μεσα μου και παω με περιεργια να δω τι λεει η κληση μιας και το αμαξι ηταν μια χαρα εκει.
Ε λοιπον ο κερατας που μου την εγραψε ειχε γραψει στο μπιλιετακι οτι ειχα παρκαρει ΠΑΝΩ στο πεζοδρομιο. Σας γ@μησα τα πρεκια λεω τωρα και του δινω πισω για το σπιτι, αρχιζω να τραβαω φωτο το αυτοκινητο γυρω γυρω πανω κατω δεξια αριστερα, ξανα σπιτι για εκτυπωση και εφυγα για την τροχαια στα Καμινια.

Σπερα λεω στον Κ Διοικητη, το και το και το. Μου λεει σε καταλαβαινω αλλα :

Πρωτον η κληση ειναι της Αμεσης Δρασης και πρεπει να πας στην Αλεξανδρας για να κανεις ενσταση.
Δευτερον και ετσι οπως τα λες να ειναι, εκει κατα πασα πιθανοτητα θα σου πουνε οτι το ειχες πανω, ειδες τη κληση, το κατεβασες, τραβηξες τις φωτο και μας ηρθες.


Φευγω απο κει αλαφιασμενος και αρχιζω και σκεφτομαι πως θα κινηθω και τι θα κανω. Οχι μονο με τη κληση αλλα και με τα πουστ0πανα στη πολυκατοικια. Οπως παω προς το σπιτι λοιπον βλεπω εκει και ενα αμαξι ενος ενοικου της πολυκατοικιας παρκαρισμενο φαρδυ πλατυ καθετα πανω στο πεζοδρομιο, μπροστα απο το παρκινκγ του. Οχι μεσα σαυτο, αποξω. Τωρα ρε μουλε λεω θα δεις κ συ. Τσακα τσακα περνω την τροχαια τους λεω το και το και το και αραζω εκει διπλα και τους περιμενω. Ερχεται, τους εξηγω, του κοβει κ αυτουνου ενα χαρτακι ωραιοτατο να χει να το χαιρεται.
Τεσπα αυτο το τελευταιο ετσι απο σπασιμο για την ψευτικη κληση που μου δωσανε.
Εγω την κληση την "περιποιηθηκα" ετσι κ αλλιως, αν και οταν φταιω σχεδον παντα τις πληρωνω, αλλα ετσι που μου την δωσανε με ψευτικα στοιχεια δεν υπηρχε περιπτωση να παω να την πλερωσω.
Με μερικους γνωστους μου που μιλησα μου ειπανε οτι δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα, θα ειναι ο λογος σου εναντια στον λογο του οργανου που σε εγραψε, εκτος και αν τον πιασεις επαυτοφορω να σου κοβει ψευτικη κληση και πας και του ζητησεις τα στοιχεια του κλπ επι τοπου και του κανεις καταγγελια.

Εγω το αποφασισα, το κουτι απο εκει δεν προκειται να το παρω ουτε στον αιωνα τον απαντα, ποτε των ποτων και ζαμαι των ζαμπον, ετσι κ αλλιως 3 μηνες ακουνητο το ειχα, του γεμισα την μπαταρια μονο και μονο για να πηγαινοερχομαι στη δουλεια που εχω το μηχανακι μεσα που ειναι 500 μετρα απο το σπιτι μου. Οπως τοσο καιρο επαιρνα το αμαξι της δουλειας για αυτη τη δουλεια, αυτο θα κανω και τωρα.

Γρατζουνιες - κλειδιες - σημαδια απο τους ενοικους και λοιπους ενοχλημενους κατοικους της περιοχης με αφηνουν παγερα τελειως αδιαφορο. Ετσι κ αλλιως για αποσυρση θα το εβγαζα.

Το θεμα ειναι εχετε καμμια ιδεα του ΤΙ κανουμε ετσι για να τους τη σπασουμε κ αλλο ή τι κανουμε σε περιπτωση που ξαναρθει ο γνωστος αγνωστος και ξαναφησει καμμια κληση με ψευτικη αιτιολογια μεσα ? Εχω σκεφτει να τους αφησω κανα χαρτακι να λεει οτι την επομενη φορα θα υποδεχτειτε στη πολυκατοικια με επωνυμη καταγγελια ΟΠΟΙΑ υπηρεσια μπορει να περασει απο σας, απο αστυνομιες - υγειονομικα - πολεοδομιες - δημους - κοινοτητες - χωρια και οτι αλλο μπορω να σκεφτω.

Αν και το πιο σημαντικο που με απασχολει ειναι ο μουλος που αφησε τη κληση μην αφησει κ αλλες.

PortisHead
22/09/2011, 09:54
Συμβουλη , δυστυχως δεν εχω να σου δωσω....αλλα...

Χαρας το κουραγιο σου Φιλε.

:beer:

MavrosPan
22/09/2011, 09:58
Μα τι να κανω ρε, να κανω τον μ@λακα, να παρω το αμαξι, να τους πω ευχαριστω και να παω να πλερωσω και την ψευτικη κληση?
Η αληθεια ειναι πως αν δεν μπορουσα να την "περιποιηθω" θα την πλερωνα, αλλα και παλι το κουτι απο κει δεν θα το επαιρνα που να ερθει τσουναμι απο πανω του, ετσι γιατι σπαστηκα πολυ που ειμαι νομιμοτατος και με γραψανε. Μα το θεο θα προτιμουσα να σκαω 40αρια (απο 80) παρα να τους κανω τη χαρη.
Στο τελος θα την εστηνα απεναντι πρωι μεσημερι βραδυ με σκοπιες γνωστων και φιλων και του ψιλικατζη στην γωνια, μεχρι να πετυχω τον φουστη που την αφησε.
2ο σταδιο θα παιξει πολεοδομια για τα παρκιν εκει και ενα αμαξι παρκαρισμενο φαρδυ πλατυ να τους κλεινει την εισοδο - εξοδο στο παρκιν και παραμονη εντος της περιοχης για περιπολικο που θα ερθει να με γραψει μιας και το αρθρο 34 του ΚΟΚ (στο ιδιο αρθρο αναφερεται και η κληση) αναφερει χαρακτηριστικα :

Άρθρο 34

Στάση και στάθμευση

1. H στάση και η στάθμευση επιτρέπoνται, αν δεν δημιoυργείται εξ αυ-
τών κίνδυνoς ή παρακώλυση της κυκλoφoρίας και αν δεν υπάρχoυν σχετικές
απαγoρευτικές πινακίδες ή διαγραμμίσεις.

2. H στάση ή στάθμευση oχήματoς απαγoρεύεται:

α) Επάνω σε διαβάσεις πεζών ή ποδηλατιστών και σε απόσταση μικρότε-
ρη από πέντε (5) μέτρα από αυτές
β) Σε απόσταση μικρότερη από δώδεκα (12) μέτρα από στάσεις αστικών,
υπεραστικών, ηλεκτρoκίνητων λεωφoρείων και τρoχιoδρoμικών oχημάτων.
γ) Σε εισόδoυς και εξόδoυς κόμβων και σε απόσταση μικρότερη από δέκα
(10) μέτρα από τη νoητή πρoέκταση της πλησιέστερης oριoγραμμής τoυ
κάθετoυ oδoστρώματoς.
δ) Σε σιδηρoδρoμικές ή τρoχιoδρoμικές γραμμές ή πoλύ πλησίoν αυτών,
ώστε να παρεμπoδίζεται η κίνηση των σιδηρoδρoμικών ή τρoχιoδρoμικών
oχημάτων.
ε) Σε πεζoδρόμια, πλατείες, ειδικά ερείσματα πoυ πρooρίζoνται για πεζoύς
ως και πoδηλατoδρόμoυς, εκτός αν επιτρέπεται σε αυτoύς η στάθμευση με
ειδική σήμανση.
στ) Πάνω και κάτω από τις γέφυρες, εκτός αν υπάρχoυν χώρoι για στάθ-
μευση ειδικά πρooρισμένoι.
ζ) Πλησίoν και πάνω σε κυρτές καμπύλες αλλαγής των κατά μήκoς κλί-
σεων των oδών (ράχεων) και σε στρoφές ανεπαρκoύς oρατότητας για πρo-
σπέρασμα.
η) Σε oδoστρώματα πoυ είναι χωρισμένα σε δύo λωρίδες κυκλoφoρίας και
αν τo εναπoμένoν πλάτoς της λωρίδας μεταξύ oχήματoς και απαγoρευτικής
γραμμής υπέρβασης είναι μικρότερo από τρία (3) μέτρα.
θ) Σε απόσταση μικρότερη από είκoσι (20) μέτρα από φωτεινoύς σημα-
τoδότες και δώδεκα (12) μέτρα από πινακίδες υπoχρεωτικής διακoπής πoρείας
(STOP), ως και σε θέση, στην oπoία τo όχημα κρύβει από τoυς χρήστες της
oδoύ τη θέα των πινακίδων σήμανσης και σηματoδoτών.
ι) Σε απόσταση πέντε (5) μέτρων από την τoμή oικoδoμικών γραμμών ή
των νoητών πρoεκτάσεων αυτών.
ια) Πάνω στις νησίδες ασφαλείας ως και στις διαχωριστικές νησίδες.
ιβ) Στoυς αυτoκινητόδρoμoυς και τις oδoύς ταχείας κυκλoφoρίας, εκτός
των χώρων στάθμευσης, πoυ καθoρίζoνται με σήμανση.
ιγ) Σε λωρίδες επιτάχυνσης και επιβράδυνσης.
ιδ) Σε σήραγγες που υποδεικνύονται από ειδικές πινακίδες, εκτός από τους
χώρους που υποδεικνύονται ειδικά γι’ αυτόν το σκοπό.
ιε) Επί σημασμένης βοηθητικής οδού, η οποία προορίζεται για οχήματα
που μετακινούνται βραδέως.
ιστ) Σε θέση όπου βρίσκεται κεκλιμμένο επίπεδο (ράμπα) διάβασης Ατό-
μων με Αναπηρίες (ΑμεΑ).
ιζ) Σε ειδικoύς χώρoυς στάθμευσης oχημάτων Ατόμων με Αναπηρίες (ΑμεΑ).
ιη) Σε χώρους στάθμευσης αποκλειστικά για συγκεκριμένο όχημα Ατόμων
με Αναπηρίες (ΑμεΑ).

3. H στάθμευση oχήματoς στo oδόστρωμα απαγoρεύεται και:

α) Σε απόσταση μικρότερη από δεκαπέντε (15) μέτρα πρo και μετά τις
ισόπεδες σιδηρoδρoμικές διαβάσεις.
Κεφάλαιο Γ΄. Κανόνες οδικής συμπεριφοράς77
β) Mπρoστά από την είσoδo και έξoδo oχημάτων παρoδίoυ ιδιoκτησίας
ως και απέναντι από αυτήν, όταν η oδός είναι στενή και παρεμπoδίζεται η
είσoδoς - έξoδoς oχημάτων εξ αυτής.
γ) Σε θέση από την oπoία παρεμπoδίζεται όχημα πoυ σταθμεύει κανoνικά
να εξέλθει από τo χώρo πoυ έχει σταθμεύσει.
δ) Αν τo ελεύθερo μέρoς της oδoύ πoυ απoμένει είναι ανεπαρκές για την
κυκλoφoρία των oχημάτων.
ε) Παράπλευρα άλλoυ oχήματoς, σε στάση ή στάθμευση, εκτός αν άλ-
λως oρίζεται με ειδική σήμανση. Kατ’ εξαίρεση, τα δίτροχα πoδήλατα,
μoτoπoδήλατα και μoτoσικλέτες χωρίς καλάθι, μπoρoύν να σταθμεύoυν τo
ένα παράπλευρα με τo άλλo σε διπλή σειρά.
ζ) Σε απόσταση μικρότερη από πέντε (5) μέτρα πρo και μετά από πυρo-
σβεστικά σημεία.
η) Πρo της εισόδoυ και εξόδoυ της πρooριζόμενης για τη διακίνηση ασθε-
νών πρoς και από νoσoκoμεία, κλινικές και σταθμoύς πρώτων βoηθειών γε-
νικά.
θ) Αν εμπoδίζει τη χρήση χώρων στάθμευσης πoυ σημαίνεται κατάλληλα. (ομως αυτο, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ)
ι) Σε ειδικoύς χώρoυς στάθμευσης επιβατηγών αυτoκινήτων δημόσιας
χρήσης (TAΧI).
ια) Στις εισόδoυς και εξόδoυς των πεζόδρoμων ως και πάνω σ’ αυτoύς.
ιβ) Επί του κεντρικού οδοστρώματος οδών τριών οδοστρωμάτων καθώς
και εκτός κατοικημένων περιοχών, επί των οδοστρωμάτων οδών σημασμέ-
νων ως οδών προτεραιότητας με κατάλληλες πινακίδες.

fantacid
22/09/2011, 10:09
πανε βαλε το ποθντο μεσα στη πυλωτη, κ λαμπαδιασε το (ετσι κ αλλιως για ψιλοχεσμενο το εχεις απο τι καταλαβα) ......
ολοι οι ενοικοι θα κλασουν μεντες, εσυ θα ισχυρηστεις δολιοφθορα απο των ενοικων γιατι ειχατε προηγουμενα...κτλ κτλ

ετσι νομιζω θα τους μπεις για τα καλα στο ματι!

:lol: :lol: :lol:
:bigcry:

daz
22/09/2011, 10:18
Συνειδητοποιείτε που έχουμε φτάσει?

MavrosPan
22/09/2011, 10:23
Να σου πω την αληθεια δεν θελω να παρανομησω, βασικα γιατι δεν θελω να πεσω στο επιπεδο τους καταλαβες.

Και πριν μου πει καποιος οτι αν βαλω το αμαξι μπροστα απο το παρκιν τους και τους κλεισω, θα ειμαι παρανομος (λογω της σημειωσεις γ) της παραγραφου 3 του αρθρου 34, αν το παρκιν ειναι παρανομο, ο χωρος μεσα θεωρειται ιδιωτικος, οποτε και δεν παιζει κατι τετοιο.
Ειναι σαν να λεμε πχ, εστω οτι υπαρχει διπλα μας ενα οικοπεδο που ειναι αχτιστο κλπ, περιφραγμενο. Οι κατοικοι της γυρω περιοχης εχουν βολευτει και καλα κανουν και μπαινουν καθε βραδυ μεσα 20 αυτοκινητα και παρκαρουν, μεσα στο οικοπεδο, αδειαζοντας θεσεις παρκιν απο το δρομο. Αν καποιος παει εκει μπροστα στην εισοδο του οικοπεδου και παρκαρει και τους κλεισει και τους 20, ειναι νομιμοτατος.

Αν παρολαυτα μπορει καποιος να μου εξηγησει την περιπτωση 3.Β, αυτο με την παροδιο ιδιοκτησια, καθοτι δεν το καταλαβαινω πληρως, θα το εκτιμουσα.

@daz - Γιατι το λες αυτο? Επειδη ψαχνω να βρω εναν νομιμο τροπο να προστατευτω απο την παρανομια ?

takis-kk
22/09/2011, 10:31
Φίλε , πολύ δικαιολογημένη η οργή σου.
Ψάξτο απ τη πλευρά της πολεοδομίας αφου συμβουλευθείς μηχανικό.
Τα ιδιωτικά γκαραζ-πυλωτές κανονικά έχουν άδεια για μία είσοδο-έξοδο πλάτους 3 μέτρων.
Είδικά για μεγάλα γκαράζ προβλέπονται , μια είσοδος και μία έξοδος.
Αυτό όμως καταστρατηγείται με αποτέλεσμα να αποκλείουν απο το πάρκιγκ όλο το μήκος του δημόσιου δρόμου μπροστά απο το ακίνητό τους, που φυσικά δεν τους ανήκει..
:wave2:

Operater
22/09/2011, 10:37
στον πειραιά γενικά, υπάρχουν αυτές οι τάσεις. δεν πρόκειται να βρεις άκρη αλλά κάνε τις κινήσεις με αυτόν που το έκτισε.

MavrosPan
22/09/2011, 10:46
Ξερεις τι γινεται, παντα υπαρχουν μερικοι στο στενο και στην περιοχη που βαζουν καδους - ξυλα - χρεπια κλπ να τους κρατανε το παρκιν για να παρκαρουν. Παντα τα σεβομαι και δεν μπαινω στη διαδικασια να τους τα τραβηξω για να παρκαρω, παντα λεω ελα μωρε γαμησε το τωρα, γιατι να χαλασουμε τις καρδιες μας γειτονες ανθρωποι για μια θεση παρκιν, θα κανω 2 κυκλους και θα βρω καπου παρακατω και αυτο ειναι ολο. Και τον καδο εκει τον βλεπω χρονια και ζαμανια, ποτε δεν εχω παει να τον τραβηξω για να παρκαρω, μονο μια φορα που ηταν ξημερωματα και γω ημουν τελειως κομματια και πηγα και το τραβηξα, και μαλιστα επι τοπου βγηκε στο μπαλκονι ενας τυπος και μου την ειπε που τον τραβαω να παρκαρω. Γυρισα και του ειπα ευγενικα συγνωμη αλλα ειμαι πολυ κουρασμενος για να ψαχνω παλι γυρω γυρω, το πρωι θα το παρω. Ε προχτες ηταν εκτακτη αναγκη τι να κανουμε τωρα. Και αν τοσο καιρο δεν παρκαρα εκει εγω η κανας αλλος ηταν γιατι βαριομασταν τις μανουρες και τις λογομαχιες. Ετυχε τωρα τι να κανουμε, αλλα με αυτην την συμπεριφορα που εφαγα στη μαπα, ε δεν παιζει να το αφησω ετσι.

Αυτο για την πολεοδομια κα ιτις εισοδους - εξοδους, το ξερω, παντα καποιος λαδωνεται και γεμιζουμε πολυκατοικιες που πιανουν ολη τη φατσα τους και τα βαφτιζουν παρκιν, με τα ευσημα τις πολιτειας. Το συγκεκριμενο σημειο παρολαυτα δεν εχει ουτε αναλογη σημανση, ταμπελες δηλαδη παρκιν κλπ. Ειναι απλα χυμα μια πυλωτη, που εξ αριστερων εχει ενα υποστεγο που οδηγει στον ακαλυπτο χωρο της πολυκατοικιας, στη μεση η εισοδος και εκ δεξιων ενα χωρο με ενα καγκελο διαχωριστικο στη μεση που παρκαρουν καθετα 2 κουτια ( και αλλα 2 των ιδιων ιδιοκτητων προφανως) που παρκαρουν καθετα παλι και πιανουν τον χωρο στο πεζοδρομιο. Κ γω ο αμοιρος στη μεση, να μην εμποδιζω κανενα αυτοκινητο και να τρωω ψευτικες κλησεις.

daz
22/09/2011, 10:47
Δεν το λέω για σένα ρε Παντελή.

Αλλά πολύ φοβάμαι πως στο τέλος θα γίνουμε όλοι τροχοί της ίδιας αμάξης.

chr1s_86
22/09/2011, 10:48
Χτύπα τα κουδούνια ένα ένα και ρώτα ποιος άφησε το χαρτάκι και για ποιο λόγο (για την κλήση δε νομίζω να το παραδεχτούν)
αν και δεν θα βρεις ακρη αν είναι τύποι που νομίζουν ότι τους ανήκει ο δρόμος έξω από το σπίτι....

takis-kk
22/09/2011, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
στον πειραιά γενικά, υπάρχουν αυτές οι τάσεις. δεν πρόκειται να βρεις άκρη αλλά κάνε τις κινήσεις με αυτόν που το έκτισε.

Αν υπάρχει πολεοδομική παράβαση, βρίσκεις άκρη..
Και φυσικά δεν είναι θέμα τροχαίας.

Αν και υποψιάζομαι πως ο μάγκας που έκοψε την κλίση το γνώριζε γιαυτό και δεν έκοψε για παράνομο παρκάρισμα αλλά για κατάληψη πεζοδρομίου..

Οπώς και νάχει, πρέπει να υπάρχει σχετική αδεια για απαγόρευση στάθμευσης και θα έχει ενδιαφέρον να μάθει κανείς τι ακριβώς αναφέρει σχετικά με τα όρια...

Stabak
22/09/2011, 10:53
βγαλε τις πινακιδες και πηγαινε δηλωσε και καλα ακινησια... και αστο εκει για παντα :D

takis-kk
22/09/2011, 10:55
Μπορείς επίσης να ζητήσεις να μάθεις το όργανο πού έκοψε την ψεύτικη κλίση και με μαρτυρίες και αφου εξηγήσεις στον διοικητή του το συμβάν να διεκδικήσεις το δίκιο σου..

Λετε να είμαι ρομαντικός??

takis-kk
22/09/2011, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
βγαλε τις πινακιδες και πηγαινε δηλωσε και καλα ακινησια... και αστο εκει για παντα :D


Δεν γίνεται !
Στην περίπτωση ακινησίας δηλώνεις ιδιωτικό χώρο στάθμευσης :nono:

Stabak
22/09/2011, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Δεν γίνεται !
Στην περίπτωση ακινησίας δηλώνεις ιδιωτικό χώρο στάθμευσης :nono:

και συ λες ολοι αυτοι που εχουν δηλώσει ακινησια εχουν ιδ. χωρο σταθμευσης; :lol: :lol: :lol:

MavrosPan
22/09/2011, 11:12
Τις πινακιδες δεν θα τις βγαλω, μιας και μετα μπορει να φερουν κανα γερανο να μου το σηκωσει και να τρεχω μετα. Αστο εκει οπως ειναι με τις πινακιδες πανω νομιμα κ ωραια. Ακινησια ειναι ετσι κ αλλιως. Τελη πλερωμενα εχει, ασφαλισμενο ειναι, στα καλαμπαλικια μου.
Τωρα δεν μπορω να δω το οργανο που μου εκοψε την κληση, δεν την εχω πια στα χερια μου.. ειπαμε, φροντιστηκε καταλληλως η κληση.
Πολεοδομικη παραβαση δεν ξερω αν μπορω να βρω, μιας και δεν εχουν βαλει σημανση παρκιν (τοτε νομιζω θα μπορουσα να παω να πω οτι οι κυριοι εκει εχουν σηματοδοτησει παρανομα χωρο ιδιωτικου χωρου σταθμευσης μια πυλωτη. Αυτο που μπορω να κανω ειναι να παω να κοτσαρω κ ενα αυτοκινητο εκει μπροστα, τους κλεισω ολους και αν ερθει κανεις να με γραψει να τους πω "παιδια, βλεπετε καμμια πινακιδα που λεει απαγορευεται το παρκαρισμα" ?

Ο μαγκας που εκοψε τη κληση, φυσικα και το γνωριζε, γιαυτο και δεν εγραψε παρανομη σταθμευση σε παρκιν. Εξαλλου ΔΕΝ παρκαρα στο παρκιν τους ρε παιδια, το καδο τους τραβηξα και παρκαρα μπροστα απο την ειδοδο της πολυκατοικιας, χωρις να ενοχλω κανενα αυτοκινητο να χρησιμοποιησει το υποτιθεμενο παρκιν τους. Και ακριβως γιαυτο επειδη δεν ειχαν τι να γραψουνε στη κληση, σου λεει θα βαλω εγω οτι παρκαρε πανω στο πεζοδρομιο και αστονα τον μαλακα να τρεχει να βρει ακρη.

Για του λογου το αληθες ακολουθει και η φωτο. Εκει ειναι τωρα, οπως ακριβως το παρκαρα πριν μερες.

takis-kk
22/09/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
και συ λες ολοι αυτοι που εχουν δηλώσει ακινησια εχουν ιδ. χωρο σταθμευσης; :lol: :lol: :lol:

Ακριβώς αυτό λέω..
Διαφορετικά πληρώνουν πρόστιμο και το όχημα θεωρείται εγκαταλεμμένο και απομακρύνεται ..

Αν φυσικα καταγγελθούν.

Αλλά ας μη χαλάσουμε το θρεντ του φίλου , το θέμα του απασχολεί πολύ κόσμο .

Βλέπεις κλείνει ο άλλος όλη τη φάτσα του 10-12 μέτρα , βάζει μέσα την BMW (τι ήθελα κι έγραψα BMW?) που αγόρασε με 1200 δόσεις, για να πηγαίνει στο χωριό, αγοράζει κι ένα χρέπι για καθημερινή χρήση που φυσικά το παρκάρει στην πόρτα σου...

Stergios69
22/09/2011, 11:14
Είσαι νομιμότατος.
Άστο εκεί...
Η δεύτερη είσοδος-'εξοδος, ενδέχεται να δικαιολογείται πολεοδομικά και να είναι νόμιμη, υπάρχει σχετικό ''παραθυράκι''.

MavrosPan
22/09/2011, 11:17
Την ξαναβαζω σορρυ


236356

MavrosPan
22/09/2011, 11:20
Δεν με απασχολει στη παρουσα φαση τοσο το αν ειναι νομιμα η οχι τα παρκιν εκει. Εκτος απο αυτο που βλεπετε στα αριστερα, υπαρχει και η πυλωτη στα δεξια, που δεν φαινεται τωρα στη φωτογραφια. Ειναι ενας χωρος που εχει καγκελο στη μεση και χωρανε καθετα δυο αυτοκινητα. Αλλα ακομα και νομιμο να ειναι, για να μην παει ο αλλος να παρκαρει εκει, οφειλει να σημανθει καταλληλα. Ο νομος ειναι ξεκαθαρος. (Βλεπε παρ.3, σειρα γ του αρθρου 34 του ΚΟΚ).

Σκεφτηκα για αρχη να αφησω 2 σημειωματα απο μεσα στο κουτι ( για να μην μπορουν να τα βγαλουν ), το ενα να λεει οτι δεν προκειται να το παρω απο δω για μηνες και το αλλο να εχει ολο το αρθρο 34 του ΚΟΚ, να μην νομιζουν οτι εχουν να κανουν με κανα χαπατο.
Αυτο που με νοιαζει κυριως ειναι να προστατευτω, απο τις δικες τους παρανομιες, οπως η κληση που εφαγα στα μουτρα μου.

makis206
22/09/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Είσαι νομιμότατος.
Άστο εκεί...

Και να του κάνουν πάλι τα ίδια, να ξανατρέχει για "τακτοποιήσεις".. δε λέει. Συμφωνώ ότι είναι νομιμότατος αλλά έχει μπλέξει με μαλάκα τον οποίο θα πρέπει μάλιστα να βρει, έτσι για το γαμώτο δηλαδή..
Ειλικρινά πάντως, σε περίπτωση που ξαναβρείς κλήση συγκράτησε το όνομα του τροχαίου. Κάτι παίζεται εδώ για να καταδεχτεί να σε γράψει στο συγκεκριμένο σημείο.

Και κάτι τελευταίο, κράτα το Puntάκι όσο αντέχει ακόμα γιατί οι εποχές είναι δύσκολες..:lol:

makis206
22/09/2011, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
Εκτος απο αυτο που βλεπετε στα αριστερα, υπαρχει και η πυλωτη στα δεξια, που δεν φαινεται τωρα στη φωτογραφια.

Μια χαρά φαίνεται, ειδικά αν προσέξεις και το τσιμέντο στο πεζοδρόμιο..:winka:

takis-kk
22/09/2011, 11:26
Δεν ξέρουμε όμως για τον κάδο του Δήμου..

Αρα παίζει κι ο Δήμος...

Γιαυτό κι εγώ φόρτωσα τα πράγματα στο φορτηγάκι μου και αποχωρώ απ`αυτή τη πόλη..


236358

sapila racing
22/09/2011, 11:30
Eχε το νού σου πάντως γιατί ο νόμος πλέον λέει οτι αν το όχημα είναι ακίνητο πάνω από ένα διάστημα και γίνει καταγγελία, ερχονται και στο σηκώνουν κι ας εχει και πινακίδες και τέλη κλπ.
Κουφό κι όμως αληθινό.
Χάθηκε κι ενα μηχανάκι φίλου έτσι.... :mad:

PortisHead
22/09/2011, 11:37
Επισης , χωρις να το ξερω , μπορει φαινομενικα να εισαι νομιμος , αλλα επειδη το να μπουν και να βγουν τα αυτοκινητα σε αυτο το γκαραζ με τοσο λιγο ελευθερο χωρο , ισως υπαρχει καποιο "παραθυρακι" που να αναφερεται σε ανεμποδιστη και ευκολοπροσβασιμη εισοδο-εξοδο στο Γκαραζ.Δεν ξερω , ψαξτο.

Γιατι οπως βλεπω στην φωτο , δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα στον κοσμο να μπεις και να βγεις απο αυτο το γκαραζ οπως εισαι σταματημενος εκει.

takis-kk
22/09/2011, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
......... και το τσιμέντο στο πεζοδρόμιο..:winka:

Ανευ αδειας ... παράνομο είναι!

MavrosPan
22/09/2011, 11:40
Σαν τι να παιζει δηλαδη με τον καδο του δημου ? Το οτι τον μετακινησα 2 μετρα ? Το οτι ειναι παρκαρισμενο οχημα μπροστα διπλα του ? Δεν διαβασα κατι σχετικο στο αρθρο του ΚΟΚ. Εχω δει ομως πως μπορει ο δημος να σε τρεξει αν μετακινησεις τον καδο απο το καθορισμενο σημειο η αν εμποδιζεις την αποκομιδη ή αποριψη των απορριματων, ομως ο καδος ειναι εκει που ηταν ουσιαστικα, και το αυτοκινητο δεν τον κλεινει. Εξαλλου οπως βλεπετε, ειναι ανοιχτο απο διπλα του ολο. Ισως να μην φαινεται στη φωτο καλα, αλλα ο καδος ειναι ακριβως εκει που τελειωνει το αυτοκινητο. Η κληση παρολαυτα δεν ηταν του Δημου, ηταν την Αμεσης Δρασης.

Αν προκειται να στο σηκωσουν λογω ακινησιας, ακομα και αν ειναι πληρωμενα ολα κλπ, θα σου αφησουν πρωτα ειδοποιηση. Οπου τοτε και θα το παρω και θα κοτσαρω εκει αλλο αυτοκινητο για λιγες μερες και μετα παλι το ιδιο. Ο χωρος εκει δεν παιζει να μεινει αδειος απο μενα ουτε για αστειο.
Αν μου ξαναφησουν κληση, θα το κυνηγησω περισσοτερο σιγουρα για το οργανο που την εγραψε, αυτη την φορα δεν το εκανα γιατι την βολεψα. Αν και το θυμαμαι καπως το ονομα του, χωρις να μπορουσα να βγαλω ολα τα γραμματα τελειως. Αν το ξαναδω ομως σιγουρα θα το θυμηθω, οπως θυμαμαι και το γραφικο του χαρακτηρα.

Anty12
22/09/2011, 11:45
Βρες τον διαχειριστή της πολυκατοικίας και ζήτα να δεις στον κανονισμό λειτουργίας αν υπάρχει άδεια για χρήση πυλωτής σαν χώρος στάθμευσης. Προφανώς δεν θα υπάρχει, για να σε γράψει το μπατσικό για παράνομη στάθμευση, και μάλιστα πάνω σε πεζοδρόμιο. Σίγουρα κάποιος από τους ενοίκους είναι αστυνομικός για να καταφέρει την άμεση δράση σε αντικανονική κλήση (αν είναι όπως τα λες τα πράματα).Και προσπάθησε να θυμηθείς αν πάνω στην κλήση έργαφε με ακρίβεια: οδό-αριθμό-πλευρά δρόμου όπου ήταν παράνομα σταθμευμένο το όχημα.

Πάρε το αμάξι από κει, και κάθε φορά που θα βάζουν τον κάδο, φώναζε την δημοτική αστυνομία. Οι κάδοι (θεωρητικά) τοποθετούνται μόνο σε ειδικές εσοχές στα πεζοδρόμια.

Τράβα στην πολεοδομία και κάντους καταγγελία για το τσιμεντάκι-ράμπα που ρίξανε πάνω στο δημόσιο δρόμο για να μπαίνουν-βγαίνουν τα αμάξια τους στην πυλωτή.


Και last but not least είσαι σίγουρος ότι το Punto παρκαρισμένο εκεί δεν ενοχλεί τα αυτοκίνητα τους στο έμπα-ξέμπα...????

MavrosPan
22/09/2011, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Γιατι οπως βλεπω στην φωτο , δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα στον κοσμο να μπεις και να βγεις απο αυτο το γκαραζ οπως εισαι σταματημενος εκει.

Τα αυτοκινητα μπαινοβγαινουν κανονικα, αλλα ακομα και ετσι να ηταν, πρωτον καθορισμενος χωρος ιδιωτικου παρκιν πρεπει να εχει σημανθει καταλληλα και δευτερον η κληση εγραφε οτι ημουν παρκαρισμενος στο πεζοδρομιο. Πραγμα το οποιο φυσικα και ηταν ψεμματα. Αν υπηρχε οντως αυτη η παραβαση, ειμαι σιγουρος οτι θα προτιμουσαν να γραψουν αυτο στη κληση, αντι για την ψευτικη παρανομια που σκαρφιστηκαν.

MavrosPan
22/09/2011, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Βρες τον διαχειριστή της πολυκατοικίας και ζήτα να δεις στον κανονισμό λειτουργίας αν υπάρχει άδεια για χρήση πυλωτής σαν χώρος στάθμευσης. Προφανώς δεν θα υπάρχει, για να σε γράψει το μπατσικό για παράνομη στάθμευση, και μάλιστα πάνω σε πεζοδρόμιο. Σίγουρα κάποιος από τους ενοίκους είναι αστυνομικός για να καταφέρει την άμεση δράση σε αντικανονική κλήση (αν είναι όπως τα λες τα πράματα).Και προσπάθησε να θυμηθείς αν πάνω στην κλήση έργαφε με ακρίβεια: οδό-αριθμό-πλευρά δρόμου όπου ήταν παράνομα σταθμευμένο το όχημα.

Πάρε το αμάξι από κει, και κάθε φορά που θα βάζουν τον κάδο, φώναζε την δημοτική αστυνομία. Οι κάδοι (θεωρητικά) τοποθετούνται μόνο σε ειδικές εσοχές στα πεζοδρόμια.

Τράβα στην πολεοδομία και κάντους καταγγελία για το τσιμεντάκι-ράμπα που ρίξανε πάνω στο δημόσιο δρόμο για να μπαίνουν-βγαίνουν τα αμάξια τους στην πυλωτή.


Και last but not least είσαι σίγουρος ότι το Punto παρκαρισμένο εκεί δεν ενοχλεί τα αυτοκίνητα τους στο έμπα-ξέμπα...????

Ο Διαχειριστης της πολυκατοικιας ειναι υποχρεωμενος να μου τον δωσει τον κανονισμο λειτουργιας για να το δω αυτο ? Γιατι πολυ απλα θα μου πει μεγαλε δεν στο δινω και αυτο ηταν ολο.

Επανω στη κληση εγραφε οδο και αριθμο ναι, ηταν το σημειο που ειναι οντως παρκαρισμενο.
Αλλα ξαναλεω, εστω πως οντως εμποδιζε το εμπα εβγα των αυτοκινητων που ειναι στη δεξια μερια της φατσας, το οργανο που εγραψε τη κληση, αν ηταν οντως ετσι, δεν θα εγραφε αυτο αντι για τη μ@λακια που βρηκε και εγραψε ? Ακομα και αυτο, μπορει να το δεχομουν και ας μην ισχυει, θα ηταν κατι τουλαχιστον που δυνητικα θα μπορουσε να στεκει σαν παραβαση. Τα αυτοκινητα τα εχω δει που μπαινοβγαινουν εκει απροβληματιστα παραυτα.

Anty12
22/09/2011, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
Ο Διαχειριστης της πολυκατοικιας ειναι υποχρεωμενος να μου τον δωσει τον κανονισμο λειτουργιας για να το δω αυτο ?

'Οχι...αλλά θα το κάνει αν κλείσεις εντελώς την πυλωτη, και φωνάξει ξανά το περιπολικό......αλλά προφανώς δεν έχουν, οπότε μπορεί να παρκάρεις και νταλίκα ολόκληρη.Αν τον ρωτήσεις όμως, δείχνεις ενημερωμένος, και σταματάνε τα τσαμπουκαλίκια....




Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
Ακομα και αυτο, μπορει να το δεχομουν και ας μην ισχυει, θα ηταν κατι τουλαχιστον που δυνητικα θα μπορουσε να στεκει σαν παραβαση.

Δεν υπάρχει παράβαση αν δεν υπάρχει πάρκινγκ

takis-kk
22/09/2011, 12:20
Σωστός ο Anty12!

Το έχω πάρει "προσωπικά" το θέμα γιατί είμαι παθών...

Με τους μαλάκες που νομίζουν πως μαζί με το διαμέρισμα αγοράζουν και τον δρόμο...

MavrosPan
22/09/2011, 12:47
Θα κανω υπομονη λιγες μερες να δω αν θα υπαρξει κανενα νεοτερο ή καμμια νεοτερη κληση στο παρπριζ του κουτιου, οπου και τοτε θα γελασει ο καθε πικραμενος με καταγγελιες και πολεοδομιες, μιας και πλεον υπαρχουν και αρκετοι μαρτυρες πως το αυτοκινητο ειναι παρκαρισμενο νομιμα και εκτος πεζοδρομιου. Ισως να εστρωσε λιγακι ο φασισμος τους με την κληση που πηρε στα χερια ο μεσιε που ειχε παρκαρισμενο το honda του πανω στο πεζοδρομιο και τσιμπησε το μπιλιετακι. Εντωμεταξυ απο τοτε απο κει που ηταν συνεχεια κοτσαριμενα τα κουτια τους πανω στο πεζοδρομιο καθετα και το εκλειναν, μετα την κληση εχουν εξαφανιστει. Βαζουν το ενα κουτι μεσα στη πυλωτη και το δευτερο το παρκαρουν στο δρομο.

blackbusa
22/09/2011, 12:56
Αν εχεις ορεξη για τσαμπουκαδες απλα πας και παρκαρεις ΜΠΡΟΣΤΑ στην εισοδο...λογικα θα φωναξουν περιπολικο...εκει το οργανο για να κοψει κληση και να φερει και γερανο πρεπει να δει αδεια για παρκινγκ...αν υπαρχει θα τρεχεις...αν οχι δεν μπορουν να σε γραψουν για τιποτα...αυτο εννοειτε απο το περιπολικο που θα καλεσουν μεσω του 100...ισως να σε ψαξουν να σε βρουν μεσω του τερματικου μπας και το μετακινησεις αλλα ισως και οχι...το καλυτερα απο ολα θα ειναι να εχεις το νου σου ωστε οταν γινει ολο το σκηνικο να εισαι και εσυ παρων...εκει θα εχεις να ξερεις με ποιον εχεις να κανεις η εστω ενα ονομα...που σου χρειαζετε αυτο???να εχεις ενημερωσει την αστυνομια και τον διαχειριστη λογικα οτι οποιαδηποτε δολιοφθορα γινει απο εδω και μπρος στο αυτοκινητο σου θα ειναι αυτος υπευθυνος...μια γρατζουνια μπορει να μην σου λεει και κατι...αλλα πχ ενα σπασμενο τζαμι η σκισμενα λαστιχα ειναι ενα θεματακι...αλλα και αυτο δεν ξερω ποσο μπορει να σε καλυψει...

με το δεδομενο οτι γινονται ολα τα παραπανω και ενω ειναι εκει ο αστυνομικος τον ρωτας φορα παρτιδα πως μπορεις να καλυφτεις απο ψευτικες κλησεις...και του λες το γεγονος που επαθες...δεν ξερω αν μπορεσει να σου πει κατι αλλα ο σκοπος ειναι να το ακουσει ο αλλος...

και για να τελειωνουμε...αν οντως ο αλλος δεν εχει αδεια και εχει κανει πολεοδομικες παρανομιες περιμενεις να μεινετε μονοι σας...εκει του πετας το παραμυθι οτι αν γινει οτιδηποτε θα κανεις καταγγελια για να ξερει με ποιον εχει να κανει...ασε που πχ μπορει να περασεις με το μηχανακι...να προσπαθησεις να σταματησεις...να βρεις στην παρανομη ραμπα...να πεσεις...και μετα να αναλαβει δικηγορος....

προσωπικα δεν θα ασχολιομουνα απο την στιγμη που δεν ειναι κατι που μου δημιουργει καθημερινο προβλημα...α ναι...το μηχανακι το βαζεις σε γκαραζ η το εχεις σε δημοσια θεα...???καταλαβαινεις οτι τα αντιποινα μπορει να μην γινουν στο αυτοκινητο αλλα στο μηχανακι...στα 20 μετρα μενεις...αλλα δεν ειναι απαραιτητο να ξερουν οτι ειναι δικο σου...:winka:

καλα ξεμπερδεματα...

MavrosPan
22/09/2011, 13:18
Θα πηγαινα να το εβαζα φατσα καρτα μπροστα απο το παρκιν τους, την ωρα μαλιστα που εχουν κ κουτια μεσα, για να τους κλεισω κ ολας να μην μπορουνε να βγουνε, αν ημουν βεβαιος πως δεν υπαρχει σχετικη αδεια. Αν και νομιζω πως και τωρα μπορω να το κανω ακομα κ αν υπαρχει σχετικη αδεια, μιας και ο ΚΟΚ απαγορευει τη σταθμευση σε μερος οπου υπαρχει αναλογη σημανση για ιδιωτικο παρκινγκ, πραγμα το οποιο δεν συμβαινει στον χωρο τους εκει. Δεν υπαρχει καμμια πινακιδα που να δηλωνει κατι τετοιο.


Παραγ. 3 Αρθρου 34 ΚΟΚ

3. H στάθμευση oχήματoς στo oδόστρωμα απαγoρεύεται και:
.......
.........
θ) Αν εμπoδίζει τη χρήση χώρων στάθμευσης πoυ σημαίνεται κατάλληλα. (ομως αυτο, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ)
.......
......






Δεν ξερω ομως τι ισχυει με αυτο, επισης της ιδιας παραγραφου
......
......
γ) Σε θέση από την oπoία παρεμπoδίζεται όχημα πoυ σταθμεύει κανoνικά
να εξέλθει από τo χώρo πoυ έχει σταθμεύσει.
.....
.....



Για τις δολιοφθορες στο μηχανακι δεν ανησυχω, βραδυ εξω πλεον δεν μενει κανενα μηχανακι ποτε ουτε για αστειο καιρο τωρα. ( Αν ψαξεις στα Στραβα κ Αναποδα λιγο πιο παλια, θα δεις και το γιατι )

Μονο το αμαξι τους μενει που ειναι ετσι κ αλλιως στο μαυρο του το χαλι και μεστη βρωμα, η φωτογραφια το αδικει :rotflmao: :rotflmao: . Δεν νομιζω να φτασουν τοσο μακρια που να πανε να σπασουν κανα τζαμι η να σκασουν κανα λαστιχο, γιατι νομιζω το εχουν παρει το μηνυμα πως δεν θα το αφηνα ετσι. Κληση μου αφησαν στο κουτι, κληση τους αφησα κ γω. Οποτε φανταζομαι αν πανε και μου σπασουνε τιποτα, την αλλη μερα το πρωι δεν θα ειναι σε πολυ καλη κατασταση και τα δικα τους. Κ ξερεις μετα παιζει το παραμυθι "Ελα κ σενα στο γαμησανε το αμαξι? Κ μενα προχτες, ε ρε τα τσογλανια, δεν θα τα πιασουμε, θα τους λιωσουμε!"

panagath
22/09/2011, 13:24
Πρόσεχε μόνο γιατί ο νόμος λέει ότι αν είναι στην ίδια θέση για 30 + 1 μέρες μπορεί να γίνει κατάσχεση. Όχι απλά να στο πάρει ο γερανός, αλλά ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ...Και φαντάζομαι ο μπάτσος που θα σε έχει άχτι, θα την κάνει την καταγγελία.

GAGARIN
22/09/2011, 13:30
αργα την νυχτα κολλημα ολα τα κουδουνια με ζελοτειπ..............μεχρι να κατεβουν θα τους εχεις ξυπνησει...............και αφηνε και σκουπιδια σου σε αυτον τον καδο ............απ'εξω

Stabak
22/09/2011, 13:33
re sy Mavrospan, το πουντάκι το πουλας; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BlackAdder
22/09/2011, 13:38
Πρόσεχε μόνο γιατί ο νόμος λέει ότι αν είναι στην ίδια θέση για 30 + 1 μέρες μπορεί να γίνει κατάσχεση. Όχι απλά να στο πάρει ο γερανός, αλλά ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ...Και φαντάζομαι ο μπάτσος που θα σε έχει άχτι, θα την κάνει την καταγγελία.

Και πως αποδεικνύει ότι ήταν εκεί 30μέρες;

Μπορεί ο άλλος να το πήρε και να το ξανάβαλε στο ίδιο σημείο...

Αμάξι με πληρωμένα τέλη κυκλοφορίας δεν σηκώνεται αν είναι νόμιμα παρκαρισμένο.

Το ρεζουμέ είναι απο στην Ελλαδάρα πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα έχει κάποιο λαμόγιο γνωστό που θα κάνει τη παρανομία για να τον εξυπηρετήσει (λαμόγιο μπάτσος στη συγκεκριμένη περίπτωση).

Εγώ στη θέση σου θα το έπαιρνα απο εκεί και κάθε βράδυ πριν πάω για τρέξιμο θα άφηνα τα σκουπίδια της ημέρας μπροστά στην είσοδο τους...καφρίλα στην καφρίλα... αλλιώς ξέχνα το...

Αφού το γήπεδο για το τρέξιμο είναι 200 μέτρα όπως είπες... πήγαινε με τα πόδια...

PortisHead
22/09/2011, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
...και να φερει και γερανο πρεπει να δει αδεια για παρκινγκ...

Απλα σαν επισημανση , επειδη εχω καλεσει αστυνομια για αυτοκινητο που ηταν παρκαρισμενο μπροστα στο γκαραζ μας.
Μπορουν να του κόψουν ή κλήση ή κλήση και αφαιρεση πινακιδων.

Γερανος δεν απομακρυνει ποτε οχημα που εμποδιζει καποιον ιδιωτη , μόνο για μεσα μαζικης μεταφοράς καλείται γερανος.

Με αλλα λόγια...αν ησουν παμπλουτος , θα μπορουσες να τους κλεινεις το γκαραζ εσαεί , αρκει να πληρώνεις τις κλήσεις.

panagath
22/09/2011, 13:38
Πας σουπερμαρκετ και παίρνεις Πατάτες. Τόσες όσα είναι τα αμάξια τους. Πας το βράδυ και τις πιέζεις μέσα στις εξατμίσεις τους. Εφαρμόζουν τέλεια! βγαίνουν πολύ δύσκολα (λόγω φύσης) , θέλουν μαχαίρι κ προσπάθεια (αν δε μπει πιο μεσα :Ρ:Ρ:Ρ . Το αμάξι μετά δεν παίρνει εμπρός με την καμία μέχρι να βγει η πατάτα από το τελικό!

BlackAdder
22/09/2011, 13:40
Πας σουπερμαρκετ και παίρνεις Πατάτες. Τόσες όσα είναι τα αμάξια τους. Πας το βράδυ και τις πιέζεις μέσα στις εξατμίσεις τους. Εφαρμόζουν τέλεια! βγαίνουν πολύ δύσκολα (λόγω φύσης) , θέλουν μαχαίρι κ προσπάθεια (αν δε μπει πιο μεσα :Ρ:Ρ:Ρ . Το αμάξι μετά δεν παίρνει εμπρός με την καμία μέχρι να βγει η πατάτα από το τελικό!

Σατανικό!!!:a29:

Απλά θα την πληρώσουν πολλοί άμαχοι έτσι....

Gandalf dr685sm
22/09/2011, 13:42
Πρώτον.. έχεις μεγάλη όρεξη αδερφέ για να μπλέξεις. Το οτι έφαγες κλήση είσαι σίγουρος οτι προέρχεται απο την πολυκατοικία ή είναι δική σου θεωρία; Πρόσεξε γιατί ακόμα και αν μερικές φορές όλα δείχνουν προς κάποιον , τελικά μπορεί να είναι και απλά τυχαίο γεγονός η κλήση σου.

Δεύτερον .. όπως ειπώθηκε πολλές φορές, ο κάδος απο τον Δήμο μπαίνει σε ειδικές εσοχές ή σε ορισμένο χώρο (μέσα σε κάγκελα.. θα έχεις δεί στο κέντρο φαντάζομαι).

Τρίτον... Όπως ειπώθηκε και πάλι πολλές φορές, το πάρκινγκ κάθε οικίας έιναι προσδιορισμένο στην πολεοδομία (δεν χρειάζεται να πάρεις τίποτα απο τον διαχειριστή. Θεωρητικά υπάρχει αντίγραφο στην πολεοδομία, αλλά καλή τύχη για να το βρείς). Επίσης οι πινακίδες απαγόρευσης στάσης/στάθμευσης αναγράφουν πάνω και την άδεια απο τον Δήμο .. σκέτες πινακίδες χωρίς αντίστοιχη αναγραφή είναι απλά διακοσμητικές. Στην φωτό που έβαλες, βλέπω το απόλυτο ... τίποτα.. ούτε καν διακοσμητικές.

Τέταρτον.. το τσιμεντάκι που ειπώθηκε πιο πριν είναι άκρως παράνομο καθώς εξέχει πεζοδρομίου. Συνήθως τα parking πυλωτές ΜΕ ΑΔΕΙΑ, τα φτιάχουν έτσι τα πεζοδρόμια έτσι ώστε να είναι στο ύψος του οδοστρώματος μπροστά απο αυτά , για να μην "χτυπάνε" τα αυτοκίνητα που μπαίνουν/βγαίνουν.

Πέμπτον... Το να αφήσεις το Ι.Χ. σου εκεί πάνω απο 30 μέρες μπορεί να δώσει αφορμή για καταγγελία στον Δήμο και να στείλουν γερανό για να το πάνε ΟΔΔΥ... στις 30+1 μέρες σου κολλάνε ενα αυτοκόλητο που αναφέρει εγκαταλελειμένο και σου αφαιρούν πινακίδες. Στις 45 μέρες και αφού δεν πάει κάποιος να τις αναζητήσει, πάει για ΟΔΔΥ. Φυσικά μπορείς κάθε 5-6 μέρες να το παίρνεις απο εκεί και να το γυρνάς την 7η-8η και πάλι.

Όσον αφορά την κλήση.. απο την στιγμή που γράφει Α.Τ. Αλεξάνδρας (οχι ΓΑΔΑ) και στην κόψανε Πειραιά (που συνήθως είναι εκτός τομέα τέτοιες αποστάσεις για τροχαίο ή πλήρωμα Α.Δ. μάλλον κάποιος τοπικός εκεί είναι....

Πάντως όπως σου είπα.. μάλλον έχεις πολυ χρόνο φίλε μου και όρεξη για φασαρίες. Μιλώ για την σκέψη του να τους πικάρεις αφήνοντας το Ι.Χ. σου εκεί μόνο ώς "εκδίκηση". Η κλήση που τους έδωσε η τροχαία απο καταγγελία σου αρκεί, πίστεψε με.

makis206
22/09/2011, 13:43
...ναι οκ. Βάλε κι έναν ειδικό στα C4 να τους το κατεβάσει το ρημάδι να μείνει μια τεράστια αλάνα για παρκάρισμα ναούμ.. κρανίου τόπος, free parking ΟΛΕ!:rotflmao:

noble
22/09/2011, 13:43
Να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα?Γνωρίζεις ποιος το έκανε ή θέλεις να πληρώσει όλη η πολυκατοικία μέχρι να μαρτυρήσουν τον καταδότη?:look:

panagath
22/09/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
Και πως αποδεικνύει ότι ήταν εκεί 30μέρες;

Μπορεί ο άλλος να το πήρε και να το ξανάβαλε στο ίδιο σημείο...

Αμάξι με πληρωμένα τέλη κυκλοφορίας δεν σηκώνεται αν είναι νόμιμα παρκαρισμένο.

Το ρεζουμέ είναι απο στην Ελλαδάρα πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα έχει κάποιο λαμόγιο γνωστό που θα κάνει τη παρανομία για να τον εξυπηρετήσει (λαμόγιο μπάτσος στη συγκεκριμένη περίπτωση).

Εγώ στη θέση σου θα το έπαιρνα απο εκεί και κάθε βράδυ πριν πάω για τρέξιμο θα άφηνα τα σκουπίδια της ημέρας μπροστά στην είσοδο τους...καφρίλα στην καφρίλα... αλλιώς ξέχνα το...

Αφού το γήπεδο για το τρέξιμο είναι 200 μέτρα όπως είπες... πήγαινε με τα πόδια...

Κανονικά τραβάει υπάλληλος του δήμου φωτογραφία με ημερομηνία το αυτοκίνητο και μετά απο 30+1 μέρες ξανατραβάει φωτογραφία. Αν φαίνεται ότι είναι εγκαταλελημένο εκεί σου κολάει ειδοποιητήριο (κανονικά) να το διώξεις, αλλιώς κατάσχεται και πάει στον ΟΔΔΥ (τον οποίο η τρόικα θα κλείσει τώρα, οπότε σιγά μη γίνει τπτ).

Έχουν ακουστεί φήμες ότι από τότε που βγήκαν οι εταιρίες με άδεια απόσυρσης-ανακύκλωσης έχουν φάει έτσι αρκετά αυτοκίνητα καλά τζάμπα. (αλλά μπορεί να είναι φήμες ξαναλέω, δεν έχω δει τπτ εγώ)

sovaros_user
22/09/2011, 13:47
Για αρχη εξηγησε στα μπασταρδακια οτι ειχες μεινει απο βενζινη, μετα (χωρις να ασχολεισαι κ πολυ) οταν βλεπεις κατι.. "παρανομο" να καλεις την αστυνομια κ να κοβει χαρτια.


(κ αφου το αμαξι σου ειναι για πεταμα κ η μηχανη ΔΕΝ ειναι στον δρομο... Παρε κανεναν καθρευτη αυτοκινητου για ενθυμιο, ανωριμο ξερω :lol: )

DimChios
22/09/2011, 13:54
ΓΝΩΜΗ μου, προσπαθησε για αρχη να μαθεις ποιος το εκανε....

...μετα συζηταμε τα υπόλοιπα!

:wave2:

panagath
22/09/2011, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
Σατανικό!!!:a29:

Απλά θα την πληρώσουν πολλοί άμαχοι έτσι....

Αν μάθεις ποιος το έκανε, τότε παίρνεις όπως σου είπα πατάτες όσες είναι τα αυτοκίνητα εκεί, αλλά τις βάζεις ΟΛΕΣ στο τελικό αυτού που στο έκανε...Να πάει για αλλαγή εξάτμισης μετά!

takis-kk
22/09/2011, 14:08
Πριν ακολουθήσεις τις παραπάνω εξτρεμιστικές λύσεις.

Δοκίμασε να κουβεντιάσεις ήρεμα με τον διαχειριστή σαν γείτονας προς γείτονα και με βάση την κοινή
λογική.

MavrosPan
22/09/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πρώτον.. έχεις μεγάλη όρεξη αδερφέ για να μπλέξεις. Το οτι έφαγες κλήση είσαι σίγουρος οτι προέρχεται απο την πολυκατοικία ή είναι δική σου θεωρία; Πρόσεξε γιατί ακόμα και αν μερικές φορές όλα δείχνουν προς κάποιον , τελικά μπορεί να είναι και απλά τυχαίο γεγονός η κλήση σου.


Οχι, αν το θετεις ετσι, δεν πηγα στους ενοικους εναν εναν να τον ρωτησω αν μου εκοψε κληση αυτος ή καποιος δικος του. Συζητουσαμε ομως με εναν ενοικο για το συμβαν και απεξω απεξω αφησε να εννοειθει πως γνωριζει ποιος την εκανε την μανουρα, χωρις να επεκταθω παραπανω μαζι του και να του ζητησω να μου πει. Οτι τι δηλαδη, καποιος απο διπλα παραδιπλα απεναντι ενοχληθηκε που παραπερα απο το σπιτι του ειναι ενα αμαξι παρκαρισμενο?







Δεύτερον .. όπως ειπώθηκε πολλές φορές, ο κάδος απο τον Δήμο μπαίνει σε ειδικές εσοχές ή σε ορισμένο χώρο (μέσα σε κάγκελα.. θα έχεις δεί στο κέντρο φαντάζομαι).

Με το συγκεκριμενο θεμα δεν ξερω τι ισχυει, αν και μιλησα και με τον Δημο σημερα. Ειναι πολυ θολα τα πραγματα. Καταρχην εχε υποψην σου πως σε ολο το δρομο καθως και στα γυρω στενα δεν υπαρχει ειδικος χωρος με εσοχη για τους καδους των απορριματων. Οποτε ειναι ολοι χυμα στο κυμα. Ζητησα ομως απο τον δημο να μου πει που κ με ποιον τροπο μπορω να μαθω τα προκαθορισμενα σημεια που ειναι τοποθετημενοι οι καδοι σε καθε δρομο. Κ αυτο επειδη στα δημοτικα προστιμα διαβασα και ενα προστιμο για μετακινηση καδου απο το "προκαθορισμενο" σημειο που εχει τοποθετηθει. Πηρα λοιπον κ γω στον Δημο, βρηκα μετα απο 5-6 τηλεφωνα τον τομεα που ανηκω για να μιλησω με τον τομεαρχη και να μου πει. Μου ειπε πως καταγεγραμμενα δεν ειναι πουθενα τα σημεια που ειναι οι καδοι τοποθετημενοι. Τον ρωτησα λοιπον πως μπορει να βεβαιωθει τοτε η παραβαση της μετακινησεις αν δεν υπαρχει καποιο χαρτι που να βεβαιωνει πως ο Δημος τον αφησε εκει και καποιος τον μετακινησε απο εκει. Πληρης ασαφεια σε αυτο το θεμα.







Τρίτον... Όπως ειπώθηκε και πάλι πολλές φορές, το πάρκινγκ κάθε οικίας έιναι προσδιορισμένο στην πολεοδομία (δεν χρειάζεται να πάρεις τίποτα απο τον διαχειριστή. Θεωρητικά υπάρχει αντίγραφο στην πολεοδομία, αλλά καλή τύχη για να το βρείς). Επίσης οι πινακίδες απαγόρευσης στάσης/στάθμευσης αναγράφουν πάνω και την άδεια απο τον Δήμο .. σκέτες πινακίδες χωρίς αντίστοιχη αναγραφή είναι απλά διακοσμητικές. Στην φωτό που έβαλες, βλέπω το απόλυτο ... τίποτα.. ούτε καν διακοσμητικές.


Ετσι ακριβως ειναι, δεν υπαρχει πινακιδα "P" πουθενα σε ολοκληρο το σημειο. Θα το συνεχισω με τον πολεοδομια και τα σχετικα αν καποιοι απο εκει συνεχισουν και βρω και καμμια αλλη κληση.




Πέμπτον... Το να αφήσεις το Ι.Χ. σου εκεί πάνω απο 30 μέρες μπορεί να δώσει αφορμή για καταγγελία στον Δήμο και να στείλουν γερανό για να το πάνε ΟΔΔΥ... στις 30+1 μέρες σου κολλάνε ενα αυτοκόλητο που αναφέρει εγκαταλελειμένο και σου αφαιρούν πινακίδες. Στις 45 μέρες και αφού δεν πάει κάποιος να τις αναζητήσει, πάει για ΟΔΔΥ. Φυσικά μπορείς κάθε 5-6 μέρες να το παίρνεις απο εκεί και να το γυρνάς την 7η-8η και πάλι.

Μα αυτο ακριβως θα κανω. Αν ο δημος μου αφησει σημειωμα, θα το παρω απο εκει και θα βαλω καποιο αλλο κουτι στο ιδιο σημειο. Εχουμε εδω περα 4-5 δεν υπαρχει προβλημα. Τελος τελος αφηνω ενα χρεπι παπι που υπαρχει εδω περα να κανει την ιδια δουλεια ακριβως. Και μετα απο λιγο παλι εκει το Puntaki.







Όσον αφορά την κλήση.. απο την στιγμή που γράφει Α.Τ. Αλεξάνδρας (οχι ΓΑΔΑ) και στην κόψανε Πειραιά (που συνήθως είναι εκτός τομέα τέτοιες αποστάσεις για τροχαίο ή πλήρωμα Α.Δ. μάλλον κάποιος τοπικός εκεί είναι....

Οχι το χαρτι δεν εγραφε ΑΤ Αλεξανδρας, εγραφε Αμεση Δραση, τις οποιας τα κεντρικα ειναι εκει.



Πάντως όπως σου είπα.. μάλλον έχεις πολυ χρόνο φίλε μου και όρεξη για φασαρίες. Μιλώ για την σκέψη του να τους πικάρεις αφήνοντας το Ι.Χ. σου εκεί μόνο ώς "εκδίκηση". Η κλήση που τους έδωσε η τροχαία απο καταγγελία σου αρκεί, πίστεψε με.



Δεν εχω ορεξη για φασαριες, ειλικρινα. Το νταηλικι με πειραξε. Τους ειπα εξαλλου κυριοι ετσι κ ετσι εγινε, θα μπορουσατε να μου ειχατε αφησει ενα απλο σημειωμα στο τζαμι οτι ενοχλει και να το παρω. Αντ'αυτου μεσα σε λιγες ωρες με ειχατε βρισει και μου αφησατε μια κληση για μια παραβαση που δεν εγινε ποτε.

Αυτο που βασικα με ενδιαφερει ειναι οχι το πως θα τους την πω, αλλα το πως θα προστατευτω απο τον ιδιο ασυνειδητο που ισως να παει και να αφησει μια παρομοια ψευτικη κληση. Ετσι ωστε να τον παρει ο διαολος.

MavrosPan
22/09/2011, 14:26
Και οχι, δεν ξερω ποιος το εκανε, αλλα δεν μιλαμε για καταδοτη. Δεν με καρφωσε δηλαδη καποιος οτι ειμαι παρανομος εκει, ηρθε η τροχαια, το επιβεβαιβεωσε και ως αποτελεσμα με εγραψε.
Για να γραψει η Αμεση Δραση κ ολας (ουτε καν τροχαια) ψεμματα οτι το αμαξι ηταν πανω στο πεζοδρομιο, προφανως ή καποιος ενοικος ειναι απο πισω που δουλευει στην αστυνομια ή καποιος πολυ δικος του που δεχτηκε να γραψει μουσια στην κληση.

Και απο οσο γνωριζω, οσο αφορα αυτο που ειπωθηκε για τους γερανους και τους ιδιωτες, απο οτι γραφει ο ΚΟΚ, αν το οχημα ειναι οντως παρανομα, μετα την κληση εχει 3 ωρες να το μετακινησει, πριν δωσει το δικαιωμα στο οργανο να κοψει και δευτερη κληση στα καπακια, οπου και εχεις ενα χρονικο περιθωριο αλλων 3 ωρων. Απο εκει και επειτε δικαιουται η τροχαια να στο μετακινησει εκεινη, προφανως με γερανο ή να στο κλειδωσει εκει που ειναι, με αυτα τα μπλιμπλικια που εχουνε και βαζουνε στις ροδες. Το μονο που απαγορευεται ρητως ειναι η παραβιαση των θυρων,

sniper
22/09/2011, 14:29
Γιατί δεν πας στην Άμεσο Δράση (Ζ) να κάνεις ένσταση;

Κι αν είναι ένοικος, λογικά το όνομά του θα είναι στο κουδούνι και στην κλήση σου..

MavrosPan
22/09/2011, 14:33
Επειδη η κληση δεν υφισταται πλεον. Το ονομα του απο τα γραμματα δεν το εβγαζα ολοκληρο, αν το ξαναδω ομως σιγουρα θα το αναγνωρισω. Θα παω πιο μετα απο τα κουδουνια τους εκει να κανω μια ψακτικη μπας και το βρω.

noble
22/09/2011, 14:33
Σε βρίσκω τότε παντελώς άκυρο,να φωνάζεις αστυνομία να γράψει κάποιον που μπορεί και να μην σου έκανε τίποτα,απλά για να πάρεις μια κάποια ικανοποίηση.Ακόμα κι η εκδίκηση,όταν έχει τελικά σημασία,την έχει στο σωστό άνθρωπο κι οχι όπου να ναι.
Είχες απόλυτο δίκιο και σε καταλαβαίνω να το ψάξεις,να ενοχληθείς μέχρι και να βρεις κάτι να κάνεις,γιατί ήταν παντελώς άδικο.Μόλις όμως το έχασες.
Βρες ΠΟΙΟΣ το έκανες και τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας απο εδω κάντου τα ολα.

υ.γ.Μου φαίνεται τραγικό αυτό που σου έκαναν και αυτό που έκανες κι εσυ.Για μενα είστε και οι δύο το ίδιο.:sad:

MavrosPan
22/09/2011, 14:42
Αν εσυ θες να πιστευεις πως ειμαστε και οι δυο το ιδιο με εναν ανθρωπο που κατεβηκε και εγραψε μια ψευτικη κληση και την αφησε στο τζαμι μου, τοτε λυπαμαι αλλα θα διαφωνησω μαζι σου.
Ο ενοικος που τσιμπησε την κληση, οπως και οι περισσοτεροι ενοικοι της πολυκατοικιας που συμμετειχαν στη συζητηση μου ειχε δωσει μερικες απαντησεις με υφος " Καλα ρε φιλε δε φτανει που ηρθες και μας το αφησες εδω περα μπροστα στην πορτα μας, ζητας και τα ρεστα απο πανω επειδη σε εγραψαν" και κατι αλλα παρομοια κουλα του στυλ εμεις βγαζουμε μωρα απο την πολυκατοικια..

Και τι σε ενοχλει κυρια μου το αυτοκινητο να βγαζεις το παιδακι σου εξω, θες να με τρελανεις ? 3 μετρα χωρος ειναι απο το αμαξι μεχρι το πλακακι της εισοδου της πολυκατοικιας..

Οποτε δεν την πληρωσε κανενας αδιαφορος ενοικος στα καλα του καθουμενου. Ουτε μια τετοια κινηση οπως η ψευτικη κληση ειναι ενεργεια αυτονομη. Προφανως ολη η πολυκατοικια θεωρει τον δρομο μπροστα στην εισοδο τους ιδιοκτησια τους και σπαστηκαν.

Anty12
22/09/2011, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Πριν ακολουθήσεις τις παραπάνω εξτρεμιστικές λύσεις.

Δοκίμασε να κουβεντιάσεις ήρεμα με τον διαχειριστή σαν γείτονας προς γείτονα και με βάση την κοινή
λογική.

Με διαφορά η καλύτερη συμβουλή ως τώρα.....τα υπόλοιπα έπονται...:beer:

panagath
22/09/2011, 14:46
Αυτό που έπρεπε να έχεις κάνει από την αρχή ήταν να πήγαινες με την κλήση να κοιτάξεις τα κουδούνια. Να βρεις ποιος έχει αυτό το όνομα (αν είναι ο μπάτσος κάποιος από εκεί) και να του χτυπήσεις. Να του την πεις. Και έτσι να ξέρεις ποιος είναι. Αν ήταν δικό του το αμάξι που έκλεινε το πεζοδρόμιο να την έτρωγε αυτός την κλήση.

Αν δεν ήταν , θα ήξερες πια αφού θα τον είχες δει ποιο είναι το αμάξι του και μετά θα του έβαζες πατάτες στην εξάτμιση! :eyepop: :smokin:

FestoNero
22/09/2011, 17:20
Έχει ένα αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ των 4 τροχών αλλά δε το βρίσκω τώρα.
Είχε ανεβάσει κάποιος αυτό το αρχείο, μάλλον θα σε βοηθήσει:

Bowleno
22/09/2011, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Αυτό που έπρεπε να έχεις κάνει από την αρχή ήταν να πήγαινες με την κλήση να κοιτάξεις τα κουδούνια. Να βρεις ποιος έχει αυτό το όνομα (αν είναι ο μπάτσος κάποιος από εκεί) και να του χτυπήσεις. Να του την πεις. Και έτσι να ξέρεις ποιος είναι. Αν ήταν δικό του το αμάξι που έκλεινε το πεζοδρόμιο να την έτρωγε αυτός την κλήση.

Αν δεν ήταν , θα ήξερες πια αφού θα τον είχες δει ποιο είναι το αμάξι του και μετά θα του έβαζες πατάτες στην εξάτμιση! :eyepop: :smokin:


ένα θέμα με τις πατάτες το έχεις εσυ, ε; :bawl: :bawl: :lol: :lol:

MG-KTiNoS
22/09/2011, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
[B]Να σου πω την αληθεια δεν θελω να παρανομησω, βασικα γιατι δεν θελω να πεσω στο επιπεδο τους καταλαβες.


http://www.insituconservation.com/products/paint_removers/nitromors_paint_remover

Για την υποθετική περίπτωση που θες να πέσεις λίγο παρακάτω...
αλλά το χαρείς.
(άσε κανά εξάμηνο να ξεχαστεί και μετά...)

panagath
22/09/2011, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
ένα θέμα με τις πατάτες το έχεις εσυ, ε; :bawl: :bawl: :lol: :lol:




Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
http://www.insituconservation.com/products/paint_removers/nitromors_paint_remover

Για την υποθετική περίπτωση που θες να πέσεις λίγο παρακάτω...
αλλά το χαρείς.
(άσε κανά εξάμηνο να ξεχαστεί και μετά...)


Μεγάλη @@διά το διαβρωτικό. Μόνο αν κάνει και ο άλλος αντίστοιχη μ@λ...α. Ενώ οι πατάτες στην εξάτμιση που σας λέω είναι ανώδυνες και κοστίζουν κυρίως σε χρόνο και κόπο στον άλλο. Όχι σε χρήμα...Οπότε δεν είναι ανήθικη πράξη :P:P:P :rotflmao: :lol:

toyar
22/09/2011, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan

Την Κυριακη το βραδυ, μου την εδωσε στις 12 το βραδυ και εφυγα και πηγα για τρεξιμο, σε ενα γηπεδο 200 μετρα απο το σπιτι μου, με το κουτι. Γυριζοντας, σαν να μην εφτανε το οτι ψαχνω καθε βραδυ μιση ωρα για να παρκαρω, μου μενει και το αμαξι απο βενζινη σχεδον εξω απο το σπιτι μου. Την γαμησαμε τωρα λεω, ηταν και 1

πήγες για τρέξιμο στις 12 το βράδυ.........
και για να μην περπατήσεις 200μ πήρες αυτοκινητο αντί για τη μηχανή......
σε περιοχή που ξερεις ότι θελεις μιση ώρα βόλτες για να ξαναπαρκάρεις........
και με το αυτοκίνητο χωρίς βενζίνη...........

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

ρε φίλε μήπως οντως το παρκαρες πανω στο πεζοδρόμιο χωρίς να το καταλάβεις και είχε δίκιο το όργανο;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ή εγώ κατάλαβα κάτι λάθος;:blush:

noble
22/09/2011, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
Αν εσυ θες να πιστευεις πως ειμαστε και οι δυο το ιδιο με εναν ανθρωπο που κατεβηκε και εγραψε μια ψευτικη κληση και την αφησε στο τζαμι μου, τοτε λυπαμαι αλλα θα διαφωνησω μαζι σου.
Ο ενοικος που τσιμπησε την κληση, οπως και οι περισσοτεροι ενοικοι της πολυκατοικιας που συμμετειχαν στη συζητηση μου ειχε δωσει μερικες απαντησεις με υφος " Καλα ρε φιλε δε φτανει που ηρθες και μας το αφησες εδω περα μπροστα στην πορτα μας, ζητας και τα ρεστα απο πανω επειδη σε εγραψαν" και κατι αλλα παρομοια κουλα του στυλ εμεις βγαζουμε μωρα απο την πολυκατοικια..

Και τι σε ενοχλει κυρια μου το αυτοκινητο να βγαζεις το παιδακι σου εξω, θες να με τρελανεις ? 3 μετρα χωρος ειναι απο το αμαξι μεχρι το πλακακι της εισοδου της πολυκατοικιας..

Οποτε δεν την πληρωσε κανενας αδιαφορος ενοικος στα καλα του καθουμενου. Ουτε μια τετοια κινηση οπως η ψευτικη κληση ειναι ενεργεια αυτονομη. Προφανως ολη η πολυκατοικια θεωρει τον δρομο μπροστα στην εισοδο τους ιδιοκτησια τους και σπαστηκαν.


Βάλε μπουρλότο στη πολυκατοικία λοιπόν μιας και κανείς εκει μέσα δεν είναι"αδιάφορος ένοικος"...
Σου το είπα και νωρίτερα,για μένα έχασες το δίκιο σου.Ακόμα κι αν όλοι είναι υπερβολικοί ή ολίγον τι μαλάκες,ένας σου έκανε τη ζημιά.Γι αυτόν θα σου λεγα και καλά του έκανες!Κ έννοια σου θα συμορφωνόντουσαν όλοι :winka:
Θέλεις να εκδικηθείς,οκ.Κάνε το έξυπνα,στοχευμένα,μεθοδικά.Οχι όποιον πάρει ο χάρος...Τόσες ιδέες σου είπαν εδώ μέσα :p

nassosxlvbros
22/09/2011, 19:39
Και τώρα ποιός θα αντιδράσει και ποια θα είναι η επόμενη κίνηση;
Και μετά ποια θα είναι η δική σου;
κάποια στιγμή θα φτάσετε να πιαστήτε στα χέρια;
να σπάτε ο ένας το αμάξι του άλλου;
Πιστεύω πως μέχρι εκεί που έφτασες είσαι οκ άστο,μη το συνεχίζεις για πιο πέρα...και γω κάποτε έφτασα στο πατα τσακ για να παίξω μπουνιές για μια θέση πάρκινγκ,αλλά ευτυχώς μού'κοψε και υποχώρησα...

fz6man
22/09/2011, 19:40
φιλε ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εισαι παρανομος και δεν μπορεις να κανεις κατι , αμα ειναι και μαλακες απλα μην παρκαρεις εκει.

MavrosPan
22/09/2011, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
φιλε ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εισαι παρανομος και δεν μπορεις να κανεις κατι

Τι εννοεις ειμαι παρανομος ? Ειμαι βεβαιος πως αν ημουν παρανομος για καποιο μυστηριο λογο, στην κληση θα αναγραφοταν η παραβαση μου και οχι ενα μουσαντενιο παρκαρισμα πανω στο πεζοδρομιο.

@nassosxlvbros

ειπα λιγο παραπανω οτι προς το παρον δεν προκειται να κανω απολυτως τιποτα. Εγω κοιταω πως θα κινηθω σε περιπτωση που καποιοι το συνεχισουν ή βρω και κανα αλλο "σημειωμα" πανω στο αμαξι. Και μιλαω για νομικες κινησεις για να καταλαβουν οτι δεν εχουν να κανουν με κανα χαπατο που θα τους περασει ο τσαμπουκας με το ετσι θελω γιατι ειμαστε γαματοι εδω στη πολυκατοικια.

Noble μαλλον το βλεπουμε διαφορετικα το θεμα. ΟΛοι οι ενοικοι οταν ετυχε και ανοιχτηκε κουβεντα με καποιους απο αυτους, ηταν επιθετικοι απεναντι μου και εδειξαν ανοιχτα οτι καλα εκανε ο τυπος και σε εγραψε γιατι εισαι εδω και μας ενοχλεις. Κοινως "θα το εκανα κ γω, αλλα δεν εχω τα μεσα" μου ειπαν εμμεσως πλην σαφως. Οποτε το οτι σε εναν απο αυτους φωναξα την τροχαια και του σημειωσε την ιδια παραβαση ακριβως με αυτην που αδικως γραψανε σε μενα, δε το βρισκω καθολου τραβηγμενο ουτε αδικο.

Toyar πηγα για τρεξιμο στις 12 το βραδυ γιατι δεν ημουν καθολου κουρασμενος, ειχα ξυπνησει στις 9 απο το μεσημερι και δεν μπορουσα να κοιμηθω με τιποτα. Το μηχανακι δεν το πηρα γιατιθ προφανως και δεν ητανε στο σπιτι, τα βραδια τα αφηνω στο γκαραζ και τα δυο μετα απο μερικες αποπειρες κλοπης στο ΧΤ και την κλοπη της εξατμισης απο το r1. Οποτε οταν τελειωσω τις βολτες μου κλπ παω και τα αραζω εκει και γυρναω σπιτι με κουτι απο τη δουλεια. Δεν θα με πειραζε να ψαξω λιγο να παρκαρω, σιγα το πραμα ολος ο Πειραιας το ιδιο πραμα κανει, το εχω συνηθησει πια. Απο βενζινη εμεινα βλακωδως μιας και το χρησιμοποιουσα το αμαξι μονο για δουλεια σπιτι, σπιτι δουλεια (αποσταση <1000μ) και το ειχα αφησει με λαμπακι κατι βδομαδες. Ε στο τελος εμεινε :) . Καλα το εχω εγω αυτο το θεμα με τη βενζινη, καθε τοσο μενω και ξυπναω κοσμο να μου φερνει μπιτονια. Εχω λεφτα να βαλω, αλλα ας πουμε απλα πριν μεινω, ξεκιναω καπως ετσι -" Ελα μωρε, θα παω μεχρι εκει και θα βαλω στο γυρισμο.."..
Που να δεις κατι μεταμεσονυχτια παρτυ με το ΧΤ οταν ειχε φυγει το σωληνακι της ρεζερβας και δεν επαιζε ρεζερβα για ενα διαστημα, τι ωραια που περασαμε.

Με πατατες και διαβρωτικα και λοιπες δολιοφθορες και ακραιες λυσεις δεν θελω να μπλεξω γιατι βασικα δεν μαρεσει να χαλαω κατι που αλλος μπορει με κοπο να απεκτησε. Μου εχουν κατσει ζημιες και παρομοια θεματα στα μηχανακια (κλοπες / ζημιες κουλουπου) και ξερω πως ειναι και δεν θελω να ειμαι η αιτια εγω για να βιωσει κατι τετοιο καποιος αλλος. Αν συνεχισει το θεμα, ο,τι μπορω να κανω με το "γαντι" και το νομο, θα το κανω.

stavrouliasp
22/09/2011, 22:52
Τι να πεις...

noble
22/09/2011, 23:14
Αν οντως ειναι τοσο μ@λ@κες οι ενοικοι,πασο εγω.Καλα του εκανες.Εγω νομιζα απλα οτι τη πληρωσε καποιος αλλος...Εσυ ξερεις το υφος κ τα λογια τους.Κανε ο,τι νομιζεις καλυτερο για σενα.

MavrosPan
22/09/2011, 23:43
Προσωπικα δεν θελω να κανω τιποτα. Απλα δεν θελω να μου ζαλανε τα καλαμπαλικια χωρις λογο και να μου κανουν μανουρες απο το πουθενα. Οπως δεν μαρεσει να ενοχλω και να κανω μανουρες, την ιδια ησυχια επιθυμω και για τον εαυτο μου. Αν ομως με τσιγκλησεις, τσιναω, cant help it.

Με λογικους ανθρωπους δεν εχω κανενα προβλημα απολυτως. Πριν 2-3 βδομαδες ενας ενοικος της απεναντι απο τη δουλεια πολυκατοικιας που μπαινοβγαζω τα μηχανακια στο γκαραζ, μου εκανε την παρατηρηση, επειδη το βραδυ οταν μπαζω μεσα το r1 κανει πολυ θορυβο. Δεκτον βασικα μιας και επειδη μου ειχαν κλεψει την remus, εβαλα πανω μια gp evo2 απο αυτες που φορανε τα gixxer και εκανε σαν τρικυλινδρο. Παρολο που το εσβηνα απο την γωνια και πηγαινα ρολλαριστος μεχρι την γκαραζοπορτα, μεχρι να ανοιξει η πορτα. Οταν ανοιγε και το εμπαζα μεσα, καθοτι αποθηκη, εκανε και θορυβο μεσα που λογω κλειστου χωρου πολλαπλασιαζοταν. Του ζητησα συγνωμη για την ενοχληση και την αλλη μερα της ειχα βαλει μια ωραιοτατη ταπα και ο θορυβος μειωθηκε δραματικα.


Θελω να πω βασικα, οπως ειπα και στους ιδιους τους ενοικους, πως ενα απλο σημειωμα, αν μπορω να το μετακινησω, ανθρωπινο και νορμαλ θα ηταν το μονο που χρειαζοταν.
Ουκ ολιγες φορες βλεπω τα βραδια που γυρναω απο βολτα, αυτοκινητο παρκαρισμενο μπροστα στη γκαραζοπορτα της δουλειας με αποτελεσμα να δυσκολευομαι να βαλω μεσα τα μηχανακια. Αν ειδικα εχω αφησει και μεσα το αυτοκινητο, δεν μπορω ουτε να το βγαλω. Δεν τους αφηνω χαρτακια και να τους βριζω ομως. Τους αφηνω πανω ενα χαρτι που τους λεω πως δεν με πειραζει να το αφηνετε εδω, ομως επειδη η κατασταση ετσι κ ετσι κ πολλες φορες ακομα και αν η εταιρια ειναι κλειστη, ερχομαι και μπαινοβγαζω οχηματα στην αποθηκη, αφηστε μαζι με το αυτοκινητο ενα τηλεφωνο, αν χρειαστει να σας παρω να το μετακινησετε. Μαλιστα αν βραδια βαριεμαι να γραφω ολο το κατεβατο, γραφω απλα "Το παρκιν δυστυχως χρησιμοποιειται ολο το 24ωρο, τουλαχιστον αφηστε ενα τηλεφωνο, σε πειρπτωση αναγκης".

Ουτε μπινελικια ουτε μανουρες ουτε τροχαιες ουτε τιποτα. Ξερω το προβλημα με το παρκαρισμα που υπαρχει σε ολη την ευρυτερη περιοχη και το κατανοω. Οπως και κατανοω καποιον που θα δει παρκιν αποθηκης και θα πει "οκ, τωρα ειναι κλειστη η εταιρια, ας το βαλω και το πρωι πριν ανοιξει ετσι κ αλλιως θα εχω ξαναφυγει". Ξερουν οτι παω πανω κατω κατα τις 9 και ανοιγω οποτε δεν υπαρχει προβλημα. Δεν υπαρχει λογος να χαλαμε τις καρδιες μας για ψυλλου πηδημα. Οχι ομως και ετσι.

KiNG-R!
23/09/2011, 14:14
Είσαι νόμιμος αλλά σκέψου λίγο αυτόν που θέλει να μπει στο πάρκινγκ του και έχει αμάξια απέναντι και δεξιά και αριστερά από την είσοδο, μένει μόνο ένα κενό μπροστά από τη είσοδο, είναι πολύ σπάσιμο και αρκετά δύσκολο ιδίως άμα έχεις κάνα μεγάλο αμάξι. Εμένα όταν το κάνουν αυτό στην είσοδο με εκνευρίζει πάρα πολύ και υπήρξαν και φορές που δεν ήταν δυνατό να μπω μέσα.
Φιλικά.:)

MavrosPan
23/09/2011, 14:49
Μαζι σου.

Οταν ομως αντι να αφησεις ενα σημειωμα, ενα κατι ρε αδερφε που να δηλωνει τελοσπαντων την ενοχληση σου, μεσα σε λιγες ωρες τον αλλον τον εχεις βρισει και του εχεις αφησει κληση για παραβαση που δεν εγινε ποτε, λεγοντας απο μεσα σου αστονα τωρα τον μαλακα να τρεχει, δυστυχως μετα τα θελει ο κωλος σου.

devil's animal
23/09/2011, 15:42
ο σοφος λαος λεει: "καλυτερα να εχεις μαλακες συγγενεις, παρα μαλακες γειτονες"...:wacko:

τραβηξε το οσο μπορεις με νομιμα μεσα και μετα υπαρχουν και τα παρανομα αναλογως των κεφιων σου...:winka:

KiNG-R!
23/09/2011, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
Μαζι σου.

Οταν ομως αντι να αφησεις ενα σημειωμα, ενα κατι ρε αδερφε που να δηλωνει τελοσπαντων την ενοχληση σου, μεσα σε λιγες ωρες τον αλλον τον εχεις βρισει και του εχεις αφησει κληση για παραβαση που δεν εγινε ποτε, λεγοντας απο μεσα σου αστονα τωρα τον μαλακα να τρεχει, δυστυχως μετα τα θελει ο κωλος σου.

Όχι συμφωνώ η αντίδρασή τους είναι απαράδεκτη.Ήθελα απλά να σου εξηγήσω ότι έχουν και αυτοί κάποιο δίκιο αλλά με αυτό που έκαναν το έχασαν. :)

MavrosPan
23/09/2011, 16:21
Κοιτα να σου πω επειδη μου εχουν τυχει πολλα παρομοια σκηνικα με το γκαραζ που εχουμε στην εταιρια και πανε και μου το κλεινουν επειδη δε ξερουν οτι μεσα παιζει αυτοκινητο και μηχανες που μπαινοβγαινουν.

Προτιμω προσωπικα να κανω δυο τρεις μανουβρες παραπανω για να παρκαρω - ξεπαρκαρω κυριος απο το παρκιν μου, οταν με εμποδιζει καποιος και οντως ειναι ενοχλητικο σε ενα βαθμο, ομως το σεβομαι καθοτι γνωριζω το προβλημα με το παρκαρισμα στην περιοχη.
Ο αλλος θα ριξει πιο πολλα καντηλια απο μενα οταν ψαχνει ενα τεταρτο να παρκαρει, το αφηνει στου βοδιου το κερατο εν τελει, παει με τα ποδια σπιτι του και το πρωι ξαναπαει με τα ποδια στο κουτι του.

Εννοω οτι εγω τουλαχιστον βρισκω προτιμοτερο να "ταλαιπωρηθω" 2 λεπτα παραπανω στο εμπα εβγα απο το να φαει ο αλλος μιση ωρα απο το χρονο του, αφου μπορουμε να εξυπηρετηθουμε και οι 2 μας, με κοστος 5 μανουβρες παραπανω απο μερους μου.
Ανθρωποι ειμαστε βρε αδερφε δε χαλασε ο κοσμος, σιγα το πραγμα.

yianyian
24/09/2011, 04:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
Πολεοδομικη παραβαση δεν ξερω αν μπορω να βρω, μιας και δεν εχουν βαλει σημανση παρκιν (τοτε νομιζω θα μπορουσα να παω να πω οτι οι κυριοι εκει εχουν σηματοδοτησει παρανομα χωρο ιδιωτικου χωρου σταθμευσης μια πυλωτη.

Αν θέλεις μια γνώμη μη το πας με πολεοδομία...όντως εκεί ενδέχεται να υπάρχει αυθαιρεσία στη χρήση και μια καταγγελία να έχει αρκετά μεγάλο κόστος για τους γείτονές σου αν δεν έχει τακτοποιηθεί από μέρους τους.
Είσαι σίγουρος πως δεν θα βρεθεί κάποια πολεοδομική παράβαση και στη δικιά σου ιδιοκτησία που μπορεί να σου κοστίσει πολλά περισσότερα από μια κλήση κατόπιν καταγγελίας? και δεν αναφέρομαι μόνο σε θέσεις parking (που ίσως να μην έχεις καν...)
Ανταποδωτικά πάνε αυτά με τη πολεοδομία και δεν αξίζει.

Γνώμη μου πάντα και φιλικά :beer:

webassasin
24/09/2011, 05:22
εχω και εγω προβληματα με τα παρκινγκ των γειτονων,οπως πολλοι αλλωστε.
το μονο που καταφερνω,ειναι να σπαζομαι συνεχεια,ειδικα οταν δε βρισκω να παρκαρω ενω εχω κανει 3 κυκλους και καθε φορα βλεπω τα ριμαδια του γειτονα παρκαρισμενα οπως να'ναι.
πολλες λυσεις,αλλες σε βαζουν σε μπελαδες,αλλες σε βαζουν απλα στο ματι του γειτονα,αλλες σε βαζουν στο κρατητηριο.
μια συμβουλη?
μην ασχοληθεις παραπερα με το θεμα..
χαλας την ψυχικη σου υγεια χωρις λογο.
ειναι σα να προσπαθεις να μαθεις σε ενα γερικο σκυλι να μην τα κανει οπου να'ναι.
και το πιθανοτερο ειναι να μας ποσταρεις εδω οτι παιξατε τιποτα μπουνιες στην πυλωτη και να ζητας δικηγορο για να σε συμβουλεψει.
Τελος παντων,αν θες να κανεις κατι,καντο μετα απο καιρο,στο ακυρο,ωστε να μη χρεωθεις κιολας.
προσφατα,επειδη εκλεισα ενα αμαξι ( κολλησα πισω του αλλα ειχα τσεκαρει αν εχει χωρο να βγει )
μου βαλαν μια γεματη σακουλα σκουπιδια κατω απο τον υαλοκαθαριστηρα.
ξερω και ποιος το εκανε,αλλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι και να αποφευγω να παρκαρω εκει κοντα.

gs 500 f
24/09/2011, 10:34
εγω στην θεση σου θα εκανα εγγραφως τα παραπονα μου και μια μυνηση για παραβαση καθηκοντος και ψευδομαρτυρια!!!τουλαχιστον θα γνωριζα απο το αποτελεσμα αυτο προσωπικα τον μαγκα που εγραψε την κληση και που ξερεις μπορει και να ηταν ενοικος της πολυκατοικιας με ακαλυπτους χωρους στο διαμερισμα του που τους εχει κλησει και θα τον ξεσκιζα....!!!!!

Johnny_Nik
24/09/2011, 11:27
Πρόσφατα αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα με έναν αλλοδαπό που έχει ανοίξει στην πολυκατοικία που μένουν τα αδέρφια μου ένα κατάστημα. Επειδή λοιπόν αυτός ο "κύριος" δεν γουστάρει να έχει αμάξι μπροστά στο μαγαζί του έκανε μια γύρα τα στενά και μάζεψε 3 παρακαλώ μηχανάκια παρατημένα αλλά με αριθμούς κυκλοφορίας (50 άρακια τροχαίας) και τα έστησε φαρδιά πλατιά στο δρόμο καταλαμβάνοντας μια θέση πάρκινγκ, και άλλη μία για όταν έρχεται με το αμάξι του. (Σύνολο 2 χαμένες). Απέναντι ακριβώς σουβλατζίδικο με το ίδιο σκεπτικό αλλά με ένα και μόνο παπάκι το οποίο κυκλοφορεί νόμιμα.

Μετά από διαπληκτισμό με τον κύριο αυτό, άρχισαν οι απειλές και άλλα καλούδια, ώσπου αναγκάστηκα να κρύψω το αμάξι και τη μηχανή μακριά από τη γειτονιά (γιατί κάτι δεν μου πήγαινε καλά). Και δύο μέρες μετά επιβεβαιώθηκα όταν τρίτο άτομο πήγε να πιαστεί στα χέρια μαζί του και τελικά πέταξε τα εγκαταλελειμένα και πάρκαρε. Την επομένη το αυτοκίνητο ήταν λουσμένο όλο με διαβρωτικό....!

Η αστυνομία ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ αν και κλήθηκε αρκετές φορές, ενώ η τροχαία στην οποία υπάγονται τα μηχανάκια, δεν δίνει στοιχεία ιδιοκτητών μήπως τους βρούμε για να τα μαζέψουν ούτε δέχεται ότι μπορεί να είναι κλεμμένα. Ο Δήμος από την πλευρά του δεν τα αγγίζει γιατί λέει έχουν πινακίδα....

MavrosPan
24/09/2011, 11:49
Αν μπορουσα να κανω μηνυση για παραβαση καθηκοντος και ψευδομαρτυρια, θα το εκανα ομως δεν εχω αποδειξεις στα χερια μου με την εννοια οτι στην τροχαια μου ειπαν οτι το οργανο που προεβη στην πραξη αυτη θα υποστηριξει πως ημουν οντως πανω στο πεζοδρομιο και μετα το κατεβασα και τραβηξα φωτογραφιες κλπ. Τωρα πλεον ομως που υπαρχουν ενα καρο μαρτυρες στην γειτονια για την θεση του αυτοκινητου μου, σε περιπτωση νεας κλησης, σιγουρα θα κινηθω νομικα εναντιον του για ολα τα παραπανω.
Εγγραφο παραπονων κατεθεσα αναλυτικοτατα στον διαχειριστη της πολυκατοικιας. Ενα τετρασελιδο με ολα τα νομικα και λοιπα σχετικα γραμμενα, με επισυννημενο μαλιστα σε ενα 7ασελιδο στο τελος ολο το Αρθρο 34 του ΚΟΚ που αναφερεται σε σταση και σταθμευση και παραβασεις αυτων.
Οχι τιποτα αλλο, ετσι για να τους σπασω τον τσαμπουκα και να μην νομιζουν οτι εχουν να κανουν με ζωα. Ολα αυτα μιας και μου αφησαν ενα νεο σημειωμα "Παρε το αμαξι γιατι ενοχλει την εισοδο της πολυκατοικιας και θα καλεσουμε την αστυνομια".

Στο διαλο πια με τα ζωα που εχουμε μπλεξει. Παντως περιπτωση να πιαστω στα χερια δεν υπαρχει καμμια. Απο κει κ περα αν προβουν σε δολιοφθορες, πραγμα που δεν πιστευω, τα πραγματα θα πανε αλλου και θα το διασκεδασω πολυ.

fz6man
24/09/2011, 14:55
στο ξαναλεω φιλε πανε ρωτα εναν δικηγορο να εισαι σιγουρος , εαν εκει που παρκαρεις ειναι πυλωτη απαγορευεται οχι μονο να κλεισεις την εισοδο εξοδο αλλα και να παρκαρεις περιμετρικα. τωρα αν οπως λες για το μουφα προστιμο ενταξει μαλακια αλλα αμα ησουν και παρανομος πανω σε πεζοδρομιο πχ δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα νομιζω. οπωτε αν το τραβηξεις θα βγεις χαμενος καλυτερα μην μπλεκεις .

MavrosPan
24/09/2011, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
στο ξαναλεω φιλε πανε ρωτα εναν δικηγορο να εισαι σιγουρος , εαν εκει που παρκαρεις ειναι πυλωτη απαγορευεται οχι μονο να κλεισεις την εισοδο εξοδο αλλα και να παρκαρεις περιμετρικα. τωρα αν οπως λες για το μουφα προστιμο ενταξει μαλακια αλλα αμα ησουν και παρανομος πανω σε πεζοδρομιο πχ δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα νομιζω. οπωτε αν το τραβηξεις θα βγεις χαμενος καλυτερα μην μπλεκεις .

Καταρχην δεν ημουν πανω σε κανενα πεζοδρομιο, στο δρομο ειμαι οπως το ειδες στην φωτογραφια. Αυτο που ειπες για την πυλωτη απο που ορμωμενος το λες ? Που ακριβως υπαρχει παραβαση που απαγορευει να παρκαρεις περιμετρικα σε πυλωτη πολυκατοικιας? Δεν μιλαμε για θεσεις παρκιν, μιλαμε για μια απλη πυλωτη. Δεν εχω βρει κατι σχετικο, οσο εψαχνα.

fz6man
24/09/2011, 16:38
δεν το εχω δει καπου φιλε το ακουσα 2 φορες σε συζητηση γιαυτο σου λεω να ρωτησεις εναν δικηγορο και δεν μιλησα για θεσεις παρκινγκ αλλα για πυλωτη , οσο για την κληση με ποια αιτιολογία σε εγραψαν ? εχει επανω ονομα αστυνομικου ? δεν μπορεις να ζητησεις να ενημερωθεις απο τον αστυνομικο που σε εγραψε?

MavrosPan
24/09/2011, 20:27
Τελοσπαντων μετα τα 13σελιδο κειμενο με νομους, εξιστορησεις και κωδικες που κοτσαρησα στον διαχειριστη, με φωναξαν πριν καμμια ωρα 5-6 απο αυτους, μαζι και με τον ενοικο που τελικα δεν ηταν ο ιδιος αστυνομικος αλλα ειχε εναν δικο του μεσα, μου ζητησαν συγνωμη, τα ειπαμε λιγο και το θεμα εληξε ομορφα και ωραια. Οπως επρεπε να ειχε γινει απο την αρχη δηλαδη.
Μαλλον το σημειο που ανεφερα μεσα στην επιστολη μου οτι εχω ηδη κανει καταγγελια για παραβαση καθηκοντος και εχω κινηθει νομικα εναντιον και του οργανου που εγραψε την κληση αλλα και του ατομου που εκανε την καταγγελια (μουσια, απλα για να τους τριξω λιγο τα δοντια), δεν πρεπει να τους πολυαρεσε γιαυτο και εσπευσαν να επιλυσουν το θεμα πολιτισμενα.
Εν τελει μου ειπαν κ ολας οποτε θελω να πηγαινω να κανω περα τον καδο και να παρκαρω. Τους ειπα πως δεν χρειαζεται, θα συνεχισω να κανω αυτο που κανω τοσα χρονια, να ψαχνω μια θεση που δεν θα "ενοχλω" κανεναν.

Τελος καλο ολα καλα.

edit: Αν και αυτο με τις πατατες ακουγοταν ακρως δελεαστικο ρε πστ μου :P

gs 500 f
25/09/2011, 17:14
πως ολα οκ βρε ανθρωπε?αφου σου κανανε πουστια με την κληση ασχετα αν δεν την πληρωσες!!αφου οπως λες καποιος πουστης απο εκει μεσα ειχε μπατσο κολητο και εγραψε ψεματα,για σενα ειναι ολα οκ?τι να πω......
αφου για σενα ειναι οκ,μελι γαλα.......για μας κακος που ασχοληθηκαμε με το προβλημα σου!!!!ξερω δεν μας το ζητησες αλλα βρε παλληκαρε δεν εχεις ετσι ενα θυμο να βρεις τον βρομοπουστα που εγραψε ψεμματα να του γαργαλισεις λιγο το κολ@ρακι?

βρε μπας και τοχες στο πεζοδρομιο πανω και εβγαλες φωτο μετα και τις ποσταρισες?

μην θυμωνεις !!![δικιο εχω που σου μπαινω]!!!

MavrosPan
25/09/2011, 17:50
Τον βρηκα.. μου ζητησε συγνωμη και παραδεχτηκε οτι δεν επρεπε να το κανει και πως ενοχληθηκε που δεν μπορουσε να βγαλει ευκολα το μεγαλο αυτοκινητο απο το παρκιν του. Δεν ηξερε αν την ειχα πληρωσει η οχι την κληση και μου ειπε πως αν θελω να την πληρωσει εκεινος. Νομιζω πως με το σκατο που τους πηγε στη καλτσα υπο την απειλη της καταγγελιας και την κληση που αρπαξε ο συν-ενοικος τους και ολα τα νομικα που τους εβαλα στη μεση, τους κοπηκε ο τσαμπουκας.

Ο ανθρωπος απολογηθηκε, εξαλλου αυτο τους ειχα πει απο την αρχη, πως αν δεν μου ζητησει συγνωμη προσωπικα ο υπευθυνος υποκινητης της ολης ιστοριας θα τους τρεξω οσο δεν παει, εκτος απο το αυτοκινητο που δεν προκειται να φυγει απο εκει ουτε σε 200 χρονια.
Και εξ αρχης και εδω, προσπαθησα να βρω λυσεις σε περιπτωση που οι ενοικοι το συνεχιζαν και το τραβουσαν και εκεινοι.
Τι αλλο να κανω δηλαδη, να τον κρεμασω απο την Πλατεια του Αι Γιωργη απο τα παπαρια για παραδειγματισμο?

Υ.Γ. Νομικα οπως σου ειπα, οσο αφορα την κληση αυτην καθαυτην, πλεον δεν θα μπορουσα ετσι κ αλλιως να κανω κατι, μιας και την ειχα ηδη σβησει. Οποτε πλεον να τον τρεξω τον μπατσο νομικα δεν θα μπορουσα. Την προφαση οτι ηδη εχω κανει καταγγελια και κυνηγαω και τον μπατσο και αυτον που εκανε την καταγγελια, τους το πεταξα για να τους τριξω τα δοντια.. Τι να κανω ?
Δεν μπορουσα να κανω κατι παραπανω οσο αφορα τη συγκεκριμενη κληση. Επαιρνα τα μετρα μου προετοιμαζομενος για επομενη κληση και μυνησεις, νομικα, πολεοδομιες κλπ κλπ.

dmf
25/09/2011, 18:16
Ο μπατσος πρεπει να ειναι και πολυ μοσχαρι και ηλιθιος. Θα μπορουσα να τον δικαιολογησω 1% αν ηταν ο ιδιος ενοικος και τον εμποδιζε το αμαξι σου, αλλα ρε γμτ σου ζηταει ο φιλος σου να γραψεις ενα αμαξι επειδη δεν το γουσταρει και το κανεις?????? :confused:

bentouza
25/09/2011, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Ο μπατσος πρεπει να ειναι και πολυ μοσχαρι και ηλιθιος. Θα μπορουσα να τον δικαιολογησω 1% αν ηταν ο ιδιος ενοικος και τον εμποδιζε το αμαξι σου, αλλα ρε γμτ σου ζηταει ο φιλος σου να γραψεις ενα αμαξι επειδη δεν το γουσταρει και το κανεις?????? :confused:

και τον πληρωνουμε κανονικα να serve & protect ετσι; αυτο το αστειο..
μακραν οι χειροτεροι δημοσιοι υπαλληλοι..

αλλα ειμαστε σε χωριο το '70.. και στην συμπεριφορα αυτων αλλα και στο πως μαζευτηκαν οταν ειδαν οτι δεν αρκει να εχεις ενα μπατσο ξαδερφο για να ειναι ο αρχων της γειτονιας..

ειναι κριμα αυτος ο τοπος να ειναι γεματος ελληναραδες..

1000 μπραβο στο παιδι που το ετρεξε οσο μπορουσε!! οσο βλεπουν πως οτι κανουν περναει γινονται και χειροτεροι.

mourgakos
28/09/2011, 13:41
δελεαστικες οι πατατες?σας αρεσαν σαν ιδεα?θα επρεπε να ντρεπεστε...δεν κανουμε τετοιες δουλειες...
αφρος πολυουρεθανης και μετα η πατατα...σολες τις κλειδαριες,λογκο στιγμης με οδοντογλυφιδα σπασμενη συριζα,λουσιμο παρεακι με διαβρωτικο με υγρα φρενων...και αν δεν εχει φοβο θορυβου,με μια πενσα κανοντας μοχλο με την ζαντα,ξεριζωνεις τις βαλβιδες απο τα λαστιχα...καρφωνεις καινα μαχαιρι στο καπο με σημειωμα αρεσκειας...(χωρις δακτυλικα,με γαντια).αντε αν εχει κλειδαρια στην ταπα βενζινης,σπας ενα κλειδακι μεσα μαζι με λογκο...αν εισαι πιο κουλ τυπος,απλα ξεβιδωνεις πινακιδες .....
ετσι βρηκα το αμαξι ....μελετημενα πραγματα

DimChios
28/09/2011, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos

ετσι βρηκα το αμαξι ....μελετημενα πραγματα


ποιανου τη μανα σκοτωσες ρε? :eyepop: :confused:

MavrosPan
28/09/2011, 13:45
Ρε μουργακο εσυ θα μας κλεισεις ολους μεσα ρε !
Κατσε να τα σημειωσω καπου να τα εχω προχειρα γιατι σιγουρα ολο και καπου θα μου χρειαστουν.

Εκτος κ αν δεν σκοτωσες κανενος τη μανα, αλλα .. πιηδηξες τη λαθος ... ε ας το πουμε παρουσια.

mourgakos
28/09/2011, 13:50
το αμαξι ετσι το βρηκα-ειδα,αλλα δεν ηταν δικο μου...δεν ξερω ποιος την εκανε,αλλα της συγκεγκριμενης,
αν δεν ημουν μαριντ,θα της πηδαγα τη μανα ευχαριστως...και αυτην παρεα...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ειμαι και της γενιας με την μακρυα γαιδουρα...πως να το κανουμε αλλωστε!
υγ το πορτ παγκαζ ηταν λιγο ανοιχτο οποτε μια ψυχη αφησε μεσα και ζαμπον απο γαλοπουλα...η βρωμα μετα τις 4 μερες εφτανε στον 4ο οροφο....

T.R.E
28/09/2011, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Συνειδητοποιείτε που έχουμε φτάσει?


Ναι,παμε για ΤΡΕΞΙΜΟ στο γήπεδο που απέχει 200 μέτρα απ'το σπίτι μας με το αμάξι,αντί να πάμε ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ μέχρι εκεί... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
28/09/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
το αμαξι ετσι το βρηκα-ειδα,αλλα δεν ηταν δικο μου...δεν ξερω ποιος την εκανε,αλλα της συγκεγκριμενης,
αν δεν ημουν μαριντ,θα της πηδαγα τη μανα ευχαριστως...και αυτην παρεα...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ειμαι και της γενιας με την μακρυα γαιδουρα...πως να το κανουμε αλλωστε!


λες να εκλεψε της μανας της τον γκομενο και να την εκανε η μανα της τη δουλεια?

:wacko:


πσσσσσσσ ζζζζζζωγραφιζω....) :bawl:

mourgakos
28/09/2011, 13:55
ωχχχχχ πικασο ,σιτροεν χαλβαδιαζεις?

MavrosPan
28/09/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Ναι,παμε για ΤΡΕΞΙΜΟ στο γήπεδο που απέχει 200 μέτρα απ'το σπίτι μας με το αμάξι,αντί να πάμε ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ μέχρι εκεί... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οχι θα παω τρεχοντας μεστο δρομο μεχρι το γηπεδο σαν του πακιστανους στην Ερμου που επεσε συρμα μπατσου.

mourgakos
29/09/2011, 09:14
aaaaaaaa!!!!!!!!!!γιαυτο σε λενε μαυρο παν... !!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: