PDA

View Full Version : Kteo ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ-ΝΕΑ.



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

dimis_gr
28/05/2012, 23:10
ρε παιδιά επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα. μένω θεσ/νίκη και αγόρασα μηχανή τον μάρτιο αλλά δεν μου ζήτησαν κτεο στην μεταβίβαση. Η μηχανή έχει πινακίδες καβάλας και η μεταβίβαση έγινε θεσ/νίκη. πότε περνάω κτέο? μπορώ να το δω κάπου?

απαντώ στο ερώτημά μου, μίλησα σήμερα με το κτεο πυλαίας και μου είπαν ότι περνάω κτεο τον νοέμβριο 25euro

Pardalotzatziki
01/06/2012, 23:57
aaaaaaand cut.

Συμφωνα με τις προδιαγραφες τα XT κοβονται στα καυσαερια. Ειναι δυνατον να ισχυει αυτο?
Πηγα σημερα και μου λενε οτι απο το 1999 και πισω δεν μετρανε καυσαερια. Εγω το πηρα 6/2000. Η παραγωγη του ΧΤ500/600Ε σταματησε το 2003. Ολα τα ΧΤ θα κοβονται και αντε βρες ακρη με τους μπατσους. Η ΥΑΜΑΗΑ δινει 5,95, το ΚΤΕΟ σε κοβει στα 4,5-5 και εμενα δεν κατεβηκε κατω απο 8! Και μου λενε δεν περναει τις προδιαγραφες του ΚΤΕΟ. Αν παει κανενας με ΧΤ Ε ας ενημερωσει.

Buenaventura
02/06/2012, 01:41
aaaaaaand cut.

Συμφωνα με τις προδιαγραφες τα XT κοβονται στα καυσαερια. Ειναι δυνατον να ισχυει αυτο?
Πηγα σημερα και μου λενε οτι απο το 1999 και πισω δεν μετρανε καυσαερια. Εγω το πηρα 6/2000. Η παραγωγη του ΧΤ500/600Ε σταματησε το 2003. Ολα τα ΧΤ θα κοβονται και αντε βρες ακρη με τους μπατσους. Η ΥΑΜΑΗΑ δινει 5,95, το ΚΤΕΟ σε κοβει στα 4,5-5 και εμενα δεν κατεβηκε κατω απο 8! Και μου λενε δεν περναει τις προδιαγραφες του ΚΤΕΟ. Αν παει κανενας με ΧΤ Ε ας ενημερωσει.

Χαχαχαχαχαχα....

Κατσε να δεις που μετα θα αρχισουν να κοβουν τα Vstrom για πλαισια...τα TDM για φρενα,τα Innova για φωτα,τα Crypton για αβολη σελα....and so on.....

Φανταζεσαι προστημμα που εχουν να πεσουν......ρε αυτοι ειναι πολυ πονηροι...:a2:

Michaelsif
02/06/2012, 16:51
aaaaaaand cut.

Συμφωνα με τις προδιαγραφες τα XT κοβονται στα καυσαερια. Ειναι δυνατον να ισχυει αυτο?
Πηγα σημερα και μου λενε οτι απο το 1999 και πισω δεν μετρανε καυσαερια. Εγω το πηρα 6/2000. Η παραγωγη του ΧΤ500/600Ε σταματησε το 2003. Ολα τα ΧΤ θα κοβονται και αντε βρες ακρη με τους μπατσους. Η ΥΑΜΑΗΑ δινει 5,95, το ΚΤΕΟ σε κοβει στα 4,5-5 και εμενα δεν κατεβηκε κατω απο 8! Και μου λενε δεν περναει τις προδιαγραφες του ΚΤΕΟ. Αν παει κανενας με ΧΤ Ε ας ενημερωσει.

Και τι θα γίνει δηλαδή?? Θα πληρώνουμε πρόστιμα κάθε φορά που θα μας σταματάνε μπάτσοι??? :confused:

Pardalotzatziki
02/06/2012, 18:34
Πως περνανε ΚΤΕΟ τα καγκουρια? Καπως ετσι....

blackhornet78
04/06/2012, 19:37
ρε παιδιά επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα. μένω θεσ/νίκη και αγόρασα μηχανή τον μάρτιο αλλά δεν μου ζήτησαν κτεο στην μεταβίβαση. Η μηχανή έχει πινακίδες καβάλας και η μεταβίβαση έγινε θεσ/νίκη. πότε περνάω κτέο? μπορώ να το δω κάπου?

οσον αφορα τη Μακεδονια νομιζω θα πορευτουμε με συτην την αποφαση

http://www.pkm.gov.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=36&newsid=440http://

καπου εκει μεσα λεει κ για τις μηχανες με πινακιδες απο αλλου

ελπιχω να σε καλυψα, αλλα και οσους αλλους ψαχνονται

dimis_gr
04/06/2012, 20:19
οσον αφορα τη Μακεδονια νομιζω θα πορευτουμε με συτην την αποφαση

http://www.pkm.gov.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=36&newsid=440http://

καπου εκει μεσα λεει κ για τις μηχανες με πινακιδες απο αλλου

ελπιχω να σε καλυψα, αλλα και οσους αλλους ψαχνονται


Επειδή ξέχασα να ενημερώσω αν και νομίζω ότι κάπου το έγραψα....μίλησα με το κτεο πυλαίας και μου είπε ότι περνάω τον νοέμβριο και κοστίζει 25ευρω

Sapadak
04/06/2012, 23:44
Απο 1/6 οι μεταβιβασεις θενε ΚΤΕΟ περασμενο και σε εμας (ΑΜ&Θ)
Καλως τα μας

CBarbas
21/06/2012, 13:20
Με ανησυχησατε


εχθες που διαβασα το θεμα και πηγα ρωτησα.

Κατ'αρχη στην Α Τροχαια Θεσσαλονικης, εκει δεν εχουν απολυτως καμια πληροφοριση, ουτε οσο αφοτα τον ελεγχο απο τα οργανα τους(αστυνομικους/τροχονομους κλπ) αλλα ουτε και τιποτε αλλο επισημο στα χερια τους, οτι ξερουν μου ειπαν ειναι σχεδον το γνωστο "ραδιο αρβυλα"!

Μετα πηγα στο Autovision, ιδιωτικο ΚΤΕΟ στο Παπαγεργιου και μου επιβεβαιωσαν τη λιστα που αναρτηθηκε πιο επανω απο τη Περιφερεια Κεντρικης Μακεδονιας,
Πρόσκληση δικύκλων με έδρα την Περιφερειακή Ενότητα Θεσσαλονίκης για τεχνικό έλεγχο (20/12/2011) (http://www.pkm.gov.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=36&newsid=440),

ειναι σε ισχυει οποτε, οι ημερομηνιες συμφωνα με το αρχειο ειναι απολυτως σωστες και αυτοι δεν εχουν απολυτως καμια πληροφοριση για αναβολη ή καταργηση της κλπ.


Συμφωνα μα τη λιστα, περναω ΚΤΕΟ Νοεμβριο, για 600 κυβικα, 35 ευρω συμπεριλαμβανεται και ο ελεγχος καυσαεριων.



Χαιρετισμους

blackroses
09/07/2012, 06:12
Καλησπερα σε ολους.Απο αθηνα εχει περασει κανεις κτεο?Σου στελνουν καμια ειδοποιηση ταχυδρομικος η πρεπει να το ψαξω?

teo24
09/07/2012, 06:32
Το Σαββατο περασα το αμαξι κτεο στον Ηνιοχο και ρωτησα και για την μοτο.Η απαντηση τους ηταν οτι στην επαρχια εχει ξεκινηση αλλα στην Αττικη δεν τους εχει δωθει καποια εντολη η επισημο χαρτι που να τους λεει να ξεκινησουν και αν ηθελα να μαθω κατι περοσσοτερο να μπω στο site του υπουργειου μεταφορων.

Johnny_Nik
09/07/2012, 07:18
Καλησπερα σε ολους.Απο αθηνα εχει περασει κανεις κτεο?Σου στελνουν καμια ειδοποιηση ταχυδρομικος η πρεπει να το ψαξω?


Το Σαββατο περασα το αμαξι κτεο στον Ηνιοχο και ρωτησα και για την μοτο.Η απαντηση τους ηταν οτι στην επαρχια εχει ξεκινηση αλλα στην Αττικη δεν τους εχει δωθει καποια εντολη η επισημο χαρτι που να τους λεει να ξεκινησουν και αν ηθελα να μαθω κατι περοσσοτερο να μπω στο site του υπουργειου μεταφορων.


Έχω περάσει εγώ το δικό μου αρκετό καιρό τώρα. Δεν έρχεται κάποια ειδοποίηση, και δεν αφορά το Υπουργείο Μεταφορών, πέρα από τη θέσπιση του νόμου και των σχετικών διατάξεων. Οι ημερομηνίες αφορούν τις Νομαρχίες. Για την Αθήνα τώρα, υπάρχει σχετική ανακοίνωση από την Περιφέρεια Αττικής, η οποία αναφέρει ότι όλα τα δίκυκλα άνω των 50cc, (δηλαδή με νόμιμες πινακίδες υπουργείου και όχι τα 50αράκια πειραγμένα) ΚΑΙ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ που έχει εκδοθεί ΜΕΧΡΙ 1998 υποχρεούνται σε τεχνικό έλεγχο μέχρι τον 12/2012 (Για ακριβείς ημερομηνίες δείτε τη σχετική ανακοίνωση στο site της Περιφέρειας). Η ανακοίνωση για την Αττική έχει βγει λίγο πριν ή λίγο μετά το Πάσχα και έχει περάσει στο ντούκου τελείως. Όμως:

1.Ακόμα δεν έχουν θεσπιστεί πρόστιμα και είναι στην ευχέρεια του εκάστοτε οργάνου εάν και τι θα σου κόψει (αυτά για μετά τη λήξη της προθεσμίας). Στην Επαρχία ακολουθούν τα πρόστιμα που υπάρχουν για τα αυτοκίνητα, συνήθως, οπότε πονάει το αποτέλεσμα.

2. Δεν έχει οριστεί το ποσό για τα εκπρόθεσμα

3. Το ζητάνε στη μεταβίβαση (Όχι πάντα και όχι παντού, σε μερικά ΚΕΠ αλλά και στο μηχανολογικό ζητάνε, ενώ αναμένεται και στα υπόλοιπα, μέχρι δηλαδή να τους φτάσει η ειδοποίηση)

Καλό θα ήταν όμως να το περάσεις πριν το τέλος της προθεσμίας για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων. Ακόμα και αν δεν αρχίσουν να κυνηγάνε αμέσως μετά σίγουρα κάποια στιγμή θα το κάνουν και θα κλάψει πολύς κόσμος. Υπολόγισε ότι προς τις τελευταίες μέρες θα γίνεται ο χαμός. Επίσης, εάν ταξιδεύεις επαρχία όπου το μέτρο ισχύει καλό θα ήταν να το έχεις περάσει γιατί ο βλαχόμπατσος έχει δικαίωμα να σε γράψει κανονικότατα

Acacius
09/07/2012, 11:35
3. Το ζητάνε στη μεταβίβαση (Όχι πάντα και όχι παντού, σε μερικά ΚΕΠ αλλά και στο μηχανολογικό ζητάνε, ενώ αναμένεται και στα υπόλοιπα, μέχρι δηλαδή να τους φτάσει η ειδοποίηση)


Θέλω να δω τι θα γίνει αν κάποιος πάει και πει ότι θέλει να κάνει μεταβίβαση, αλλά η μοτοσυκλέτα έχει βλάβη και δε μπορεί να ελεγθεί λόγω ακινησίας.

pektis
27/07/2012, 17:23
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/91899.asp

Απιστευτο....!
Βρηκαν πως να μας τα ''παιρνουν'' και απο τα μοτο!!
Αναρωτιεμαι ποσο θα κοστιζει ο ''ελεγχος''...

sergiosm
27/07/2012, 20:14
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/91899.asp

Απιστευτο....!
Βρηκαν πως να μας τα ''παιρνουν'' και απο τα μοτο!!
Αναρωτιεμαι ποσο θα κοστιζει ο ''ελεγχος''...

Τί το κακό έχουν τα κτεο;

georgio
27/07/2012, 21:19
Τί το κακό έχουν τα κτεο;

Εκτός του ότι είναι κοροϊδία κατά τα άλλα μια χαρά είναι. Όπως και η πλειονότητα των οχημάτων άλλωστε. Σε αντίθεση με το οδικό δίκτυο και τους οδηγούς/αναβάτες.

Ναι κυκλοφορεί ανάμεσα μας και το kadett του κάποτε με συντήρηση τόση ώστε να τσουλάει απλά, και το χρέπι παπί χωρίς φώτα και το λάδι να στάζει αλλά δεν είναι ο κανόνας, ούτε ακούς ότι έγινε ατύχημα επειδή το όχημα ήταν κακοσυντηρημένο και δεν έπιασαν τα φρένα. Συνήθως ο οδηγός φταίει, ή ο δρόμος που ήταν γυαλί, είχε έναν τάφο, δεν είχε φώτα κλπ.

Γενικώς από αυτό που λέμε οδική κυκλοφορία το κομμάτι των οχημάτων είναι by far καλύτερο από τα υπόλοιπα (οδικό δίκτυο και οδηγοί). Οπότε αντί να κοιτάμε πως θα βελτιώσουμε κάτι που είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα (και προφανώς επιδέχεται βελτίωσης όπως τα πάντα άλλωστε σε αυτόν τον κόσμο) δεν κοιτάμε να φέρουμε σε εφάμιλλα επίπεδα και τις άλλες δυο συνιστώσες της οδικής κυκλοφορίας;

Πόσο καλύτερο είναι ένα σύγχρονο αυτοκίνητο σε σχέση με το kadett και πόσο ο δρόμος που κυκλοφορεί σε σχέση με το '80; Πόσα περισσότερα πράγματα ξέρει ο σημερινός οδηγός σε σχέση με τον οδηγό του '80; Ξέρει τι είναι το target fixation; Το γυροσκοπικό; Η υποστροφή και υπερστροφή στα αυτοκίνητα; Όχι να μπορεί να τα εφαρμόσει, απλά θεωρητικά να ξέρει τι είναι.

Καλό είναι να σταματήσουμε να χώνουμε το κεφάλι μας στην άμμο και να συνεχίσουμε να κάνουμε από συνήθεια και αδράνεια ότι γινόταν τόσα χρόνια και να κάτσουμε να σκεφτούμε πιο αποτελεσματικούς τρόπους για να βελτιώσουμε την οδική ασφάλεια.


Υ.Γ.: τροφή για σκέψη
η μηχανή που έχω φοράει μπροστά λάστιχο 110/80/17, σε αυτή τη διάσταση δεν βρίσκεις λάστιχο της προκοπής, πρέπει να πας σε 110/70/17. Αυτό όμως θέλει πιο φαρδιά ζάντα. Στην Αγγλία για να περάσουν το δικό τους ΚΤΕΟ (MOT) πάνε μαζί με έγγραφο της Bridgestone που λέει ότι το συγκεκριμένο λάστιχο (110/70/17) μπορεί να φορεθεί σε αυτή τη ζάντα.
Στοίχημα ό,τι θέλετε ότι εδώ περνάω με οποιοδήποτε λάστιχο που να μην είναι κούτσουρο και να έχει λίγο πέλμα ακόμα αρκεί να γυρίζει η ρόδα.

kostaspetrou
27/07/2012, 22:41
Τα κτέο δεν είναι καθόλου κοροϊδία.Καλό είναι να υπάρχει υποχρεωτικός έλεγχος οχημάτων,αλλιώς ο καθένας θα κάνει ό,τι να'ναι, με κίνδυνο και για τους άλλους.
Ειδικά σε φρένα,φώτα,φλας,καθρέφτες πρέπει να καμπανιάζουν.
Έχει να πέσει κλάμα πάντως,ειδικά με τις εξατμίσεις,σχεδόν κανένας δεν έχει τη μαμά( και γω μέσα σ' αυτούς).

Ίδωμεν...

Marinos-GSXR
27/07/2012, 23:52
εγω το περασα πριν 10μερες,και απλως του ελεξαν φρενα,φωτα,κτλ.παντως για της yoshimuρες, μου ειχε πει το κοπελι απο το κτεο(ειναι και μοτοσυκλετιστης!) να κραταω και τους σιγαστηρες που αν ειναι σε καλη κατασταση τα σωθηκα της εξατμισης περναει τα db?(αν δεν τους εχω επρεπε να βαλω της εργοστασιακες!!)ευτηχως τους εχω και δεν υπηρχε θεμα.οσο για τα καυσαερια μου ειπε οτι ακομα δεν ξερουν ποτε θα εφαρμοστει(τουλαχιστον στην κρητη)τελος παντων,το κτεο για της μοτο καλο ειναι,(αν γινετε σωστα) να τα τσεκερνουμε που και που,αλλα με λιγοτερο κοστος(25ευρω για 10 λεπτα τσεκαρισματος!!)

johndoe
28/07/2012, 09:26
Τα κτέο δεν είναι καθόλου κοροϊδία.Καλό είναι να υπάρχει υποχρεωτικός έλεγχος οχημάτων,αλλιώς ο καθένας θα κάνει ό,τι να'ναι, με κίνδυνο και για τους άλλους.
Ειδικά σε φρένα,φώτα,φλας,καθρέφτες πρέπει να καμπανιάζουν.
Έχει να πέσει κλάμα πάντως,ειδικά με τις εξατμίσεις,σχεδόν κανένας δεν έχει τη μαμά( και γω μέσα σ' αυτούς).

Ίδωμεν...

η ηχομετρηση ειναι το μονο σημειο ελεγχου που δεν ειναι η μετρηση on-line με το υπουργειο.μπορει να βαλει ο ελεγκτης το ντεσιμπελομετρο λιγο πιο πισω,λιγο πιο κατω και να μειωθει ο θορυβος.οσο για τα καυσαερια, μετρανε στο ρελαντι. αν εισαι οριακα δινουν λιγο γκαζι για να εισαι κατω απο το οριο και να μην εχεις θεμα.

pektis
28/07/2012, 10:48
κοστος(25ευρω για 10 λεπτα τσεκαρισματος!!)

Εδω τα ειπες ολα!
Στο αυτοκινητο ειναι 50 ή 55 ευρω ανα 2 χρονια και στην μηχανη ειναι 25 ευρω το χρονο...
Και οπως ειπε παραπανω ο georgio σιγα μην γινεται σωστος ελεγχος...καθαρα εισπρακτικα μετρα...
Πιστευω τουλαχιστον να ''ξεκαθαρισει'' ο τοπος απο καποια σχεδον διαλυμενα που κυκλοφορουν...:rolleyes:

mankam
28/07/2012, 11:53
Θέλω να δω τι θα γίνει αν κάποιος πάει και πει ότι θέλει να κάνει μεταβίβαση, αλλά η μοτοσυκλέτα έχει βλάβη και δε μπορεί να ελεγθεί λόγω ακινησίας.
Ετυχε σε εμενα στην μοτοσυκλετα που πηρα για ανακατασκευη και δεν προβλεπεται να ειναι σε κατασταση για περασει ΚΤΕΟ συντομα...
Στο μηχανολογικο και το ΚΕΠ δεν τους νοιαζει,κοιτανε μονο την εγκυκλιο. οποτε, η χαλαει η αγοραπωλησια, η την αγοραζεις με μια υπευθυνη δηλωση,μπαινεις στην διαδικασια να την φερεις σε κατασταση να περασει ΚΤΕΟ με κινδυνο να μετανοιωσει η πωλητης τελευταια στιγμη.

teogtp
28/07/2012, 13:01
Περασα το μηχανακι πριν κανα μηνα.Κοστος 20ευρο
Οντως ειναι ευκαιρια να ξεσαβουρωσει λιγο ο τοπος απο τα χρεπια.Μαζι με μενα εφερε ενας μια παπια για κτεο και τον εκοψαν γιατι δεν ειχε φρενα-λαστιχα-κορνα-φωτα
Μου αρεσε που απορουσε γιατι δεν τον περασαν!!!!!

thalasinos
28/07/2012, 14:41
Xθες περσα το δικο μου κλεινοντας 4ετια με 10 ευρω, ηταν σε προσφορα μεχρι ιουλιο, απο Αυγουστο 25!!!

chr1s_86
28/07/2012, 15:50
Σαν ιδέα το κτεο δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά είναι κοροϊδία η σύνδεσή του με τη μεταβίβαση!

thePrince
28/07/2012, 16:23
Ναι βέβαια, καλή ιδέα τα ΚΤΕΟ, αν εξαιρέσεις το ντεσιμπελόμετρο που θα πάει λίγο πιο πίσω λίγο πιο κάτω, τους σιγαστήρες που αρκεί να τους έχεις στην τσάντα δίπλα στους καθρέπτες και τα φλας, τα φώτα που σιγά μην ελέγχουν το ύψος και το σχήμα της δέσμης, τα καυσαέρια από την απουσία καταλύτη που εντάξει θα ανοίξουμε λίγο το γκάζι, τις σπαστές βάσεις πινακίδας που θα πας με ανοιχτή και θα φύγεις με κλειστή, τις πινακίδες κάτω από την ουρά έλα μωρέ τώρα δεν πειράζει και ένας θεός ξέρει τι άλλο, μια χαρά δεν το συζητάω, τα 25αράκια να πέφτουν και θα ξεσκαρτάρουμε, σίγουρα. Από την βλακεία πως θα ξεσκαρτάρουμε αναρωτιέμαι…

BLiTzER
28/07/2012, 16:31
Σοβαρά μιλάς? Σκατά. Πρέπει να αγοράσω καθρέφτες, φλας, λασπωτήρα με βάση πινακίδας και ποιος ξέρει τι άλλο...

Red Rider
28/07/2012, 17:34
Σοβαρά μιλάς? Σκατά. Πρέπει να αγοράσω καθρέφτες, φλας, λασπωτήρα με βάση πινακίδας και ποιος ξέρει τι άλλο...


Kαλά ρε τρελέ τα πέταξες?
Μας βλέπω να περνάμε ένας-ένας,με τα πράγματα του άλλου:cry:

Acacius
28/07/2012, 19:39
Ετυχε σε εμενα στην μοτοσυκλετα που πηρα για ανακατασκευη και δεν προβλεπεται να ειναι σε κατασταση για περασει ΚΤΕΟ συντομα...
Στο μηχανολογικο και το ΚΕΠ δεν τους νοιαζει,κοιτανε μονο την εγκυκλιο. οποτε, η χαλαει η αγοραπωλησια, η την αγοραζεις με μια υπευθυνη δηλωση,μπαινεις στην διαδικασια να την φερεις σε κατασταση να περασει ΚΤΕΟ με κινδυνο να μετανοιωσει η πωλητης τελευταια στιγμη.
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Εάν με μια επιπλέον υπεύθυνη δήλωση το πρόβλημα λύνεται, τότε δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα (εκτός κι αν πέσει κανείς σε στραβόξυλο).

BLiTzER
28/07/2012, 20:42
Kαλά ρε τρελέ τα πέταξες?
Μας βλέπω να περνάμε ένας-ένας,με τα πράγματα του άλλου:cry:

Όχι, δεν τα είχα ποτέ. Ίσως έχω μόνο τα φλας κάπου. Τη μαμά εξάτμιση την πούλησα. Πρέπει να αγοράσω το μισο μηχανάκι από την αρχή αν εφαρμοσθεί σύντομα το μέτρο, ε? :/

kokar
06/09/2012, 20:07
σύμφωνα με το παρακάτω link άρχισαν οι έλεγχοι ....αλλα δεν μπόρεσα να βρω πουθενά τι γίνετε με τις
παλιές - κλασικές μοτο.......γνωρίζει κανένας τι "παίζει" ?

http://www.mrbike.gr/website/teleitaia-Nea/KTEO-motosikleton-%E2%80%93-arxisan-oi-protoi-elegxoi-stin-attiki.html

DimitrisZ
06/09/2012, 21:03
οχι ρε γμτ... π__τσα η υποθεση... Θέλω να αγοράσω απο εναν τωρα ενα μηχανάκι λυμενο φετες και σιγα σιγα να το μετατρέψω σε cafe racer. αλλα αυτο λενε να περάσει κτεο απο νοεμβριο και για κανα 3μηνο περιθωριο ακομη. Σε αυτη την περιπτωση τι να κανω??? εννοειτε πως δεν παιζει να το δεσω στην εργοστασιακη μορφη του, να το περασω ΚΤΕΟ, και μετα ξανα λυσιμο και δεσιμο σε cafe...

Να παραδωσω πινακιδες μολις κανω τη μεταβιβαση??? και αυτος παραδωμένες τις εχει εδω και 6 χρονια ομως...(οχι προς καταστροφη) Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

kokkiklhs
06/09/2012, 21:06
Όταν λες παλιές-κλασικές, εννοείς αυτές με πινακίδες ιστορικού οχήματος, π.χ. ΦΙΛΠΑ;
Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να απαευθυνθείς στη λέσχη που εκδίδει τις πινακίδες, ασφαλώς αυτοί θα είναι ενημερωμένοι.
Αν όμως εννοείς οποιασδήποτε χρονολογίας <1998 μηχανή, πάνω από 50cc που κυκλοφορεί με κανονικές πινακίδες υπουργείου συγκοινωνιών, τέλη κλπ, τότε ναι, θα πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ (το λινκ πο έστειλες είναι για την περιφέρεια Αττικής, σε άλλες περιοχές έχουν αρχίσει και περνάνε εδώ και καιρό)...
Τώρα, αν μιλάμε για καμιά παλιατζούρα του '30, χωρίς αναρτήσεις, φρένα, φλας, καθρέφτες κλπ, δεν ξέρω αν ΜΠΟΡΕΙ να περάσει ΚΤΕΟ λόγω προδιαγραφών, σε όσο καλή λειτουργική κατάσταση και να είναι...
Χαρακτηριστικά να σου πω ότι πριν 2 βδομάδες πέρασα τον ΜεΖέ μου (ΕΤΖ251 του '92, διχρονίλα του θανάτου) και βγήκε άριστος! Εξετάζουν εκπομπές ρύπων (ασχέτως λαδίλας), θόρυβο, φρένα, ανάρτηση, λάστιχα, αν έχεις φώτα, φλας και καθρέφτες...
Δεν είδα να κοιτάζουν κάτι άλλο, συγκεκριμένα όμως εγώ είμαι 100% προβλεπόμενος και τα πάντα πάνω στο μηχανάκι λειτουργούν σωστά και είναι μαμά, χωρίς "πειράγματα"...

kokkiklhs
06/09/2012, 21:10
οχι ρε γμτ... π__τσα η υποθεση... Θέλω να αγοράσω απο εναν τωρα ενα μηχανάκι λυμενο φετες και σιγα σιγα να το μετατρέψω σε cafe racer. αλλα αυτο λενε να περάσει κτεο απο νοεμβριο και για κανα 3μηνο περιθωριο ακομη. Σε αυτη την περιπτωση τι να κανω??? εννοειτε πως δεν παιζει να το δεσω στην εργοστασιακη μορφη του, να το περασω ΚΤΕΟ, και μετα ξανα λυσιμο και δεσιμο σε cafe...

Να παραδωσω πινακιδες μολις κανω τη μεταβιβαση??? και αυτος παραδωμένες τις εχει εδω και 6 χρονια ομως...(οχι προς καταστροφη) Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Αυτή η περίπτωση ΟΝΤΩΣ με προβληματίζει και μένα και τη σκέφτηκα ευθύς εξ αρχής, προφανώς οι ΗΛΙΘΙΟΙ του υπουργείου δεν είχαν τόσο μυαλό ώστε να εξετάσουν τέτοιο ενδεχόμενο... φυσικά αυτό ισχύει κατ'επέκταση και για παλιά-παρατημένα αυτοκίνητα, που όμως διατηρούν χαρτιά...
Είμαι σίγουρος ότι ακόμη κι αν κάποιος έχει βύσμα ακόμη και να ρωτήσει τον ίδιο τον υπουργό ΔΕΝ θα πάρει απάντηση, διότι απλώς δεν έχει προβλεφθεί τέτοια περίπτωση... κι αν σε αυτοκίνητο είναι ψιλο-σπάνια, σε μηχανάκι είναι συχνότατη και το πρόβλημα θα φανεί έντονα στο άμεσο μέλλον...

kokar
06/09/2012, 21:28
οχι ρε γμτ... π__τσα η υποθεση... Θέλω να αγοράσω απο εναν τωρα ενα μηχανάκι λυμενο φετες και σιγα σιγα να το μετατρέψω σε cafe racer. αλλα αυτο λενε να περάσει κτεο απο νοεμβριο και για κανα 3μηνο περιθωριο ακομη. Σε αυτη την περιπτωση τι να κανω??? εννοειτε πως δεν παιζει να το δεσω στην εργοστασιακη μορφη του, να το περασω ΚΤΕΟ, και μετα ξανα λυσιμο και δεσιμο σε cafe...

Να παραδωσω πινακιδες μολις κανω τη μεταβιβαση??? και αυτος παραδωμένες τις εχει εδω και 6 χρονια ομως...(οχι προς καταστροφη) Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

και κάθε χρόνο που θα πρέπει να το περνάς θα κάνεις την ιδια δουλειά ??

kokar
06/09/2012, 21:30
Όταν λες παλιές-κλασικές, εννοείς αυτές με πινακίδες ιστορικού οχήματος, π.χ. ΦΙΛΠΑ;
Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να απαευθυνθείς στη λέσχη που εκδίδει τις πινακίδες, ασφαλώς αυτοί θα είναι ενημερωμένοι.
Αν όμως εννοείς οποιασδήποτε χρονολογίας <1998 μηχανή, πάνω από 50cc που κυκλοφορεί με κανονικές πινακίδες υπουργείου συγκοινωνιών, τέλη κλπ, τότε ναι, θα πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ (το λινκ πο έστειλες είναι για την περιφέρεια Αττικής, σε άλλες περιοχές έχουν αρχίσει και περνάνε εδώ και καιρό)...
Τώρα, αν μιλάμε για καμιά παλιατζούρα του '30, χωρίς αναρτήσεις, φρένα, φλας, καθρέφτες κλπ, δεν ξέρω αν ΜΠΟΡΕΙ να περάσει ΚΤΕΟ λόγω προδιαγραφών, σε όσο καλή λειτουργική κατάσταση και να είναι...
Χαρακτηριστικά να σου πω ότι πριν 2 βδομάδες πέρασα τον ΜεΖέ μου (ΕΤΖ251 του '92, διχρονίλα του θανάτου) και βγήκε άριστος! Εξετάζουν εκπομπές ρύπων (ασχέτως λαδίλας), θόρυβο, φρένα, ανάρτηση, λάστιχα, αν έχεις φώτα, φλας και καθρέφτες...
Δεν είδα να κοιτάζουν κάτι άλλο, συγκεκριμένα όμως εγώ είμαι 100% προβλεπόμενος και τα πάντα πάνω στο μηχανάκι λειτουργούν σωστά και είναι μαμά, χωρίς "πειράγματα"...

η μηχανή που εχω ειναι μοντέλο 1981 και εγω την εχω από το 1982, στην υπογραφή μου υπάρχουν φώτο απο την ανακατασκευή που της έκανα

DimitrisZ
06/09/2012, 21:33
Ρε μπας και γινεται μεταβίβαση ενω οι πινακίδες παραμένουν παραδωμενες?? :lol: Μακάρι να υπάρχει καμια τέτοια γραφειοκρατική παράκαμψη και να γλιτωσω τα τρεχαματα... Ειδάλλως πιστευω παιρνει ο αλλος την πινακίδα->κανω μεταβιβαση->και παραδίδω ξανα την πινακίδα στο ονομα μου έπειτα. Και μολις ολοκληρωθεί το προτζεκτ βγάζω πινακίδες ξανα και περνάω ΚΤΕΟ.
Αρκεί να μη φάω αυτο το κωλοπρόστιμο των 400ευρω επειδη θα μαι εκτος deadline.. Αλλα απο τη στιγμη που θα ναι παραδωμένες οι πινακίδες νομίζω δεν θα ισχυει εεε??? Eπίσης υπάρχει καποιο minimum χρονικό διαστημα που πρέπει να εχεις παραδωμένες τις πινακίδες?? πχ 6μηνο ή χρόνο? Γιατι αμα υπάρχει και ειναι 6μηνο εχε καλως... αλλα αμα ειναι χρονο και ολοκληρωσω το προτζεκτ μεχρι μαρτη-απρίλη τοτε παει το καλοκαιράκι για βόλτες!:cry:

DimitrisZ
06/09/2012, 21:51
και κάθε χρόνο που θα πρέπει να το περνάς θα κάνεις την ιδια δουλειά ??
οχι ρε συ... Απ οσα εχω διαβάσει απο δω και απο κει είναι ο τυπικός ελεγχος που αναφέρει και το λινκ στο πρωτο ποστ... Ασχέτως της εμφάνισης της μηχανής λογικά. Απο τη στιγμη που ολα θα λειτουργουν αψογα, φωτα φλας, αμορτισερ, φρενα κτλ τι τους νοιάζει η εμφάνιση?? Το πολυ πολυ να κοτσάρω και 2 λασπωτηρες για το ΚΤΕΟ :p

kokar
06/09/2012, 21:54
να δω racer cafe με λασποτηρες και ας πεθάνωωωωω :D

DimitrisZ
06/09/2012, 22:06
σορυ και για το off topic τωρα αλλα μιας και τα συζητάμε... ποσο ευκολο ειναι να δηλωσεις αλλον κινητηρα και να γραφτει στην αδεια νομιμα κ ωραια και να περναει ΚΤΕΟ? Απο ιδια μοτοσυκλετα, μονο λιγο διαφορετικο κυβισμο... Απόδειξη αγοράς του κινητηρα προς μεταμοσχευση υπαρχει

MG-KTiNoS
06/09/2012, 22:53
:lol:

DimitrisZ
06/09/2012, 23:13
:lol:

Πες μου οτι δεν γίνεται τωρα να σαλτάρω!:evil:

kokar
06/09/2012, 23:22
σορυ και για το off topic τωρα αλλα μιας και τα συζητάμε... ποσο ευκολο ειναι να δηλωσεις αλλον κινητηρα και να γραφτει στην αδεια νομιμα κ ωραια και να περναει ΚΤΕΟ? Απο ιδια μοτοσυκλετα, μονο λιγο διαφορετικο κυβισμο... Απόδειξη αγοράς του κινητηρα προς μεταμοσχευση υπαρχει

λογικά αν εχει δηλωθεί και εχει περαστεί στην άδεια κυκλοφορίας ο νεος αριθμός κινητήρα καθώς και τα κυβικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα
αλλά επειδή λογική και γραφειοκρατεία δεν πάνε μαζί , κάνε κανένα τηλ η ακόμα καλύτερα να πας να ρωτήσεις .

DimitrisZ
07/09/2012, 01:55
λογικά αν εχει δηλωθεί και εχει περαστεί στην άδεια κυκλοφορίας ο νεος αριθμός κινητήρα καθώς και τα κυβικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα
αλλά επειδή λογική και γραφειοκρατεία δεν πάνε μαζί , κάνε κανένα τηλ η ακόμα καλύτερα να πας να ρωτήσεις .

Θα το ρωτησω απο αυριο... τμημα συγκοινωνιων φαντάζομαι εε??

kokar
07/09/2012, 12:27
λοιπόν , έχουμε και λεμε

πηγα σήμερα 7/9/2012 στο ΚΤΕΟ Ελληνικού για να δω το τι γίνετε με το τεχνικό ελέγχο στις παλιές μηχανές
ο διαλογος που ακολουθησε ηταν ο παρακατω

-καλημέρα σας, εχω μια μηχανή 30 χρονών και θελω να ρωτήσω πότε και αν περνιέται ΚΤΕΟ
-απο 1998 και μετα περνάνε μου λέει
-σίγουρα ?
-ε ναι , σίγουρα
-μπορώ να εχω ενα χαρτι που να πιστοποιεί αυτό που μου λέτε
-δεν κάνεις τον κοπο να ρωτήσεις στην γραμματεία ?
-μάλιστα, κατάλαβα

ανεβαίνω στην γραμματεία
-καλημέρα σας, εχω μια μηχανή 30 χρονών και θελω να ρωτήσω ποτε και αν περνιέται ΚΤΕΟ
-ξέρετε, για τόσο παλια μηχανή δεν μας έχουν δώσει τις προδιαγραφές , ίσως να τις έχουν σε κανένα ιδιωτικό ΚΤΕΟ
-μα καλά, εχει το ιδιωτικό ΚΤΕΟ τις προδιαγραφές και δεν τις έχετε εσείς που είσαστε δημόσιο ?
-τι να σας πω, ρωτήστε τον προϊστάμενο στο βάθος του διαδρόμου δεξιά
-ευχαριστώ

πάω στον προϊστάμενο
-καλημέρα σας, εχω μια μηχανή 30 χρονών και θελω να ρωτήσω ποτε και αν περνάει ΚΤΕΟ
-ναι περνάει, πρέπει να περάσετε μέχρι το τέλος του χρόνου
-ωραία, μπορώ να περάσω και τώρα?
-δεν μπορείτε να περάσετε γιατι δεν έχουμε τον εξοπλισμό για τον ελέγχο μηχανών ( ραμπα )
-ωραία, μπορείτε να μου προτείνετε ενα αλλο δημόσιο ΚΤΕΟ που να εχει τον εξοπλισμό για τον ελέγχο ?
-α ξέρετε, κανένα δημόσιο ΚΤΕΟ δεν εχει τον εξοπλισμό
-ναι αλλά εγω πρέπει να περάσω μέχρι το τέλος του χρόνου
-αν δεν κάνω λαθος τα ιδιωτικά κτεο εχουν τον εξοπλισμό
-μάλιστα, πρέπει δηλαδή ντε και καλά να παω σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ
-ναι εμείς δεν έχουμε.....
-ευχαριστώ

παω στο σπιτι και παίρνω ενα ιδιωτικό ΚΤΕΟ
ο διάλογος που ακολουθεί ειναι ο παρακάτω
-καλημέρα σας, εχω μια μηχανή 30 χρονών και θελω να ρωτήσω ποτε και αν περνάει ΚΤΕΟ
-μάλιστα κυριε, πρέπει να περάσετε την μηχανή μεχρι το τέλος του χρόνου
-σε εσας μπορώ να έρθω
-μάλιστα αλλα θα πρέπει να πατε στο κατάστημα μας στην οσο Πειραιώς που εχει τον κατάλληλο εξοπλισμό
-μάλιστα και πιο ειναι το κόστος ?
-39 ευρώ κύριε
-και κάθε ποτε πρέπει να περνάει κτεο ?
-κάθε δυο χρόνια κύριε
-να σας κάνω μια ερώτηση ?
-μάλιστα κύριε
-μήπως γνωρίζετε γιατι τα δημόσια κτεο δεν εχουν τον εξοπλισμό για τις μότο ?
-τι να σας πω, κάτι εχει ακουστεί οτι τα δημόσια ΚΤΕΟ θα κλείσουν.....


κάπου εδω ολες οι απορίες αυτομάτως απαντήθηκαν.....
και επειδή οπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.....τα δημόσια ΚΤΕΟ σε λίγο καιρό θα είναι παρελθόν....

kokar
07/09/2012, 14:56
τελικά πηγα και πέρασα την μηχανή
ο έλεγχος που κάνανε ειναι ο παρακάτω

1) έλεγχος αριθμού πλαισίου
2) έλεγχος αριθμού κινητήρα
3) μέτρηση στάθμης θορύβου στο ρελαντί
4) μέτρηση στάθμης θορύβου στις 6500 rpm
5) μέτρηση πέδησης μπροστινού τροχού
6) μέτρηση πέδησης πίσω τροχού
7) έλεγχος ηλεκτρικών ( φώτα - φλας - κόρνα κ.λ.π )
8) έλεγχος ελαστικών
9) έλεγχος αλυσίδας
10) έλεγχος για "τζόγους" στους τροχούς ( εμπρός - πίσω )
11) έλεγχος καυσαερίων ( οι μηχανές πριν από το 1998 δεν έχουν όριο στις εκπομπές καυσαερίων
τις μετράνε μεν , αλλά δεν μπορούν να σε κόψουν για αυτές )

το κόστος όπως είπα και ποιο πάνω είναι 39 ευρώ και θα περνάει ΚΤΕΟ κάθε δυο χρόνια
φεύγοντας μου δώσανε και μερικά δωράκια.... κουτί πρώτων βοηθειών - φωσφόριζε γελέκο - γάντια εργασίας - και ένα σημειωματάριο ( κύβο )
οσο αφορά τα δημόσια ΚΤΕΟ ..... πάνε για κλείσιμο... αρκετά "φάγανε" ολα αυτά τα χρόνια.

chr1s_86
07/09/2012, 15:06
το κόστος όπως είπα και ποιο πάνω είναι 39 ευρώ ...


Είναι παντού τόσο ή έχει και πιο φθηνά;

kokar
07/09/2012, 15:44
τωρα οτι και να σου πω θα σε γελάσω
τα στοιχεία που αναφέρω ισχύουν για το συγκεκριμένο Κτεο που πήγα,
πάντως πιστεύω οτι θα είναι παντού το ίδιο..

kokar
07/09/2012, 20:44
Πρόσκληση για τεχνικό έλεγχο δίκυκλων μοτοσυκλετών με έδρα την Περιφέρεια Αττικής
Από τη Γενική Δ/νση Μεταφορών & Επικοινωνιών της Περιφέρειας Αττικής ανακοινώνεται ότι προσκαλούνται για τεχνικό έλεγχο οι δίκυκλες μοτοσυκλέτες,
ανεξαρτήτως κυβισμού, στην άδεια κυκλοφορίας των οποίων αναγράφεται ως διεύθυνση κατοικίας ή ως έδρα της επιχείρησης η Περιφέρεια Αττικής,
σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ

Όλες οι μοτοσυκλέτες που ταξινομήθηκαν (ημερομηνία 1ης άδειας κυκλοφορίας) έως και 30-12-1998 στην Περιφέρεια Αττικής
(πρώην Νομαρχίες Αθηνών, Πειραιώς, Ανατολικής Αττικής, Δυτικής Αττικής) ή σε άλλη περιοχή της χώρας και σήμερα έχουν άδεια
κυκλοφορίας που έχει εκδοθεί στην Περιφέρεια Αττικής και δεν έχουν υποστεί τεχνικό έλεγχο

Από 30-04-2012 έως 30-12-2012

1. Οι δίκυκλες μοτοσυκλέτες, που έχουν αντικαταστήσει ή θα αντικαταστήσουν τον αριθμό κυκλοφορίας τους, υποχρεούνται να προσέλθουν
για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με τον πρώτο αριθμό κυκλοφορίας που τους είχε χορηγηθεί.

2. Οι εκπαιδευτικές μοτοσυκλέτες υπόκεινται σε ετήσιο περιοδικό έλεγχο.

3. Δίκυκλες μοτοσυκλέτες με έδρα ή διεύθυνση κατοικίας ιδιοκτήτη που ανήκει σε άλλη Περιφέρεια της χώρας, στην οποία έχει εκδοθεί
πρόγραμμα πρόσκλησής τους για τεχνικό έλεγχο και οι οποίες κυκλοφορούν στην Περιφέρεια Αττικής υποβάλλονται σε τεχνικό έλεγχο
σύμφωνα με το πρόγραμμα πρόσκλησης της περιφέρειας στην οποία ανήκει η έδρα τους.

4. Όσες δίκυκλες μοτοσυκλέτες όφειλαν πριν από την ημερομηνία ταξινόμησής τους στην Περιφέρεια Αττικής να έχουν ήδη προσκομιστεί
για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με την πρόσκληση της προηγούμενης έδρας τους και δεν προσήλθαν για τεχνικό έλεγχο θα ελέγχονται ως εκπρόθεσμες.

Ο αρχικός ή περιοδικός τεχνικός έλεγχος πραγματοποιείται κατόπιν προηγούμενης συνεννόησης με τα εξουσιοδοτημένα ΙΚΤΕΟ.

Ο κάτοχος οχήματος, ο οποίος δεν το προσκομίζει για τον περιοδικό τεχνικό έλεγχο εντός της καθοριζόμενης προθεσμίας τιμωρείται
σύμφωνα με το άρθρο 86 του Κ.Ο.Κ. και υπόκειται σε πρόσθετο ειδικό τέλος σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.


ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

πηγη : http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=4504%3A2012-04-25-15-24-28&catid=3%3A2008-09-06-21-42-59&Itemid=31&lang=el

NSC
08/09/2012, 01:57
οχι ρε γμτ... π__τσα η υποθεση... Θέλω να αγοράσω απο εναν τωρα ενα μηχανάκι λυμενο φετες και σιγα σιγα να το μετατρέψω σε cafe racer. αλλα αυτο λενε να περάσει κτεο απο νοεμβριο και για κανα 3μηνο περιθωριο ακομη. Σε αυτη την περιπτωση τι να κανω??? εννοειτε πως δεν παιζει να το δεσω στην εργοστασιακη μορφη του, να το περασω ΚΤΕΟ, και μετα ξανα λυσιμο και δεσιμο σε cafe...

Να παραδωσω πινακιδες μολις κανω τη μεταβιβαση??? και αυτος παραδωμένες τις εχει εδω και 6 χρονια ομως...(οχι προς καταστροφη) Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Σε αυτή την περίπτωση πιστευω οτι αν δεν περάσεις κτεο (αφού δεν κυκλοφορεί η μοτοσυκλέτα) μέχρι 6 μήνες από την ημερομηνία που υποτιθεται οτι πρέπει να περάσεις ΛΟΓΙΚΑ υπάρχει πρόστιμο 75€(μάλλον), όπως τα αυτοκίνητα. Αν προσθέσεις και το κόστος του ΚΤΕΟ στα 30-40€ τότε έχεις ένα κουστουμάκι στα 100-110€...αυτά με κάθε επιφύλαξη γιατί και εγώ είμαι σε παρόμοια κατάσταση.

Αν τελικά ισχύει αυτό που λέω (και εγώ είμαι στο ψάξιμο) αν είναι να δώσω ένα ΧΨ ποσό για την ανακατασκευή της μοτο....ε 100€ θα τα ρίξω στο γιαλο...

με πρόλαβε ο κοκαρ

.....
Ο κάτοχος οχήματος, ο οποίος δεν το προσκομίζει για τον περιοδικό τεχνικό έλεγχο εντός της καθοριζόμενης προθεσμίας τιμωρείται
σύμφωνα με το άρθρο 86 του Κ.Ο.Κ. και υπόκειται σε πρόσθετο ειδικό τέλος σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.


ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

πηγη : http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=4504%3A2012-04-25-15-24-28&catid=3%3A2008-09-06-21-42-59&Itemid=31&lang=el

NSC
08/09/2012, 02:07
Λοιπόν


Αν λοιπόν έχετε την μοτοσυκλέτα σας σε κούτες και δεν προλαβαίνετε (και δεν θέλετε βρε αδερφέ) να την συναρμολογήσετε μέχρι το τέλος του χρόνου
τότε να ξέρετε οτι για εκπρόθεσμους τεχνικούς ελέγχους ΚΤΕΟ ισχύει ότι και στα κάρα...δλδ

Εκπρόθεσμος Αρχικός έλεγχος:
Σε περίπτωση εκπρόθεσμης προσκόμισης του οχήματος για αρχικό τεχνικό έλεγχο καταβάλλεται αυξημένο ειδικό τέλος από αυτό που ορίζεται κατά κατηγορία οχήματος. Πιο συγκεκριμένα:

α. Για εκπρόθεσμο μέχρι και 30 (τριάντα) ημερολογιακές ημέρες το ειδικό τέλος ανά κατηγορία οχήματος, προσαξαύνεται κατά 50% του καταβαλλομένου για την κατηγορία του οχήματος τέλους διενέργειας αρχικού ελέγχου, ως εξής:

1. Για επιβατικά οχήματα ιδιωτικής και δημοσίας χρήσης => 56 ευρώ


β. Για εκπρόθεσμο πέραν των 30 (τριάντα) ημερολογιακών ημερών και μέχρι των έξι ( 6 ) μηνών, το ειδικό τέλος ανά κατηγορία οχήματος, προσαξαύνεται κατά 100% του καταβαλλομένου για την κατηγορία του οχήματος τέλους διενέργειας αρχικού ελέγχου, ως εξής:

1. Για επιβατικά οχήματα ιδιωτικής και δημοσίας χρήσης => 73 ευρώ



γ. Για εκπρόθεσμο πέραν των έξι ( 6 ) μηνών, το ειδικό τέλος ανά κατηγορία οχήματος, προσαξαύνεται κατά 200% του καταβαλλομένου για την κατηγορία του οχήματος τέλους διενέργειας αρχικού ελέγχου, ως εξής:


1. Για επιβατικά οχήματα ιδιωτικής και δημοσίας χρήσης => 105 ευρώ



από http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=361&id=&tid=361

ελπίζω να βοήθησα όσους δεν το ξέρουν

DimitrisZ
08/09/2012, 02:35
Ναι ρε παιδια... αλλα οι πινακίδες ειναι παραδωμένες λογω βλαβης. Δεν κυκλοφορεί η πινακιδα εδω και 5-6 χρόνια! Ειναι εντελως κουλό να πρέπει να περάσει κτεο οχημα με παραδωμένες πινακίδες. Και πόσο μάλλον να καταβληθει και πρόστιμο λογω καθυστέρησης! ΕΛΕΟΣ!

Δεν τους βρηκα σημερα ουτε στη ΔΟΥ ουτε στο Συγκοινωνιων λογω καποιων προβληματων που ειχα... απο δευτέρα θα ρωτήσω πάλι.

kokar
08/09/2012, 08:38
Ναι ρε παιδια... αλλα οι πινακίδες ειναι παραδωμένες λογω βλαβης. Δεν κυκλοφορεί η πινακιδα εδω και 5-6 χρόνια! Ειναι εντελως κουλό να πρέπει να περάσει κτεο οχημα με παραδωμένες πινακίδες. Και πόσο μάλλον να καταβληθει και πρόστιμο λογω καθυστέρησης! ΕΛΕΟΣ!

Δεν τους βρηκα σημερα ουτε στη ΔΟΥ ουτε στο Συγκοινωνιων λογω καποιων προβληματων που ειχα... απο δευτέρα θα ρωτήσω πάλι.

απο την στιγμή που εχεις καταθέσεις πινακίδες και έχεις και το χαρτί της εφορίας που το αποδεικνύει αυτό δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα.

fidel_98_99
08/09/2012, 09:44
Λοιπον:
εχουμε μια μοτο σε κουτες (με αριθμ πλαισιου-κινητηρ ολα οκ κ ιδια με την αδεια) την οποια θελω να αγορασω.
Ομως η πινακιδα κ η αδεια εχουν παραδωθει πριν 15 χρονια εφορια(προσωρινη ακινησια)
Παω στο μηχανολογικο κ ρωταω ττην διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για την μεταβιβαση
μου λεει :
Πας εφορια κ παιρνεις αδεια κ ενα χαρτι οτι σου κατεστρεψαν την πινακιδα κ ερχεσαι εδω κ σου εκδιδουμε νεα αδεια κ πινακιδα(χωρις κοστος) με πωλητη-αγοραστη,παραβολα κλπ

Ομως μου λεει χρειαζεται κ δελτιο κτεο
Παιρνω τηλ σε ιδιωτικο κτεο και ρωταω αν γινεται να περασω κτεο μια μηχανη που δεν δουλευει κ απλα να την φερω για ελεγχο αρ.πλαισιου-κινητηρα(οτι υπαρχει),να με κοψουν κ να κανω τη μεταβιβαση με κομμενο κτεο κ μετα να παραδωσω πινακιδα παλι
μου λεει οτι επειδη η γραμμη κτεο ειναι αυτοματοποιημενη θα πρεπει η μηχανη να δουλευει(για να παρουν ενδειξη καυσαεριων) κ να πιανουν λιγο τα φρενα!
Λεω: Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ Κ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ
ιΚτεο:να την βαλουμε λιγο μπρος για τα καυσαερια
Λεω: Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ Κ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ
ιΚτεο:Ουτε λιγο δεν δουλευει?
χαχαχαχ
αχαχαχ
αχαχα
Τα συμπερασματα δικα σας


Αρα οπως καταλαβατε την πατησαμε my friends

kokar
08/09/2012, 10:11
εχω την εντύπωση οτι αν κάνεις μεταβίβαση σε μια μηχανή που προορίζετε για ανταλλακτικά η ειναι σε κούτες δεν χρειάζεται χαρτί κτεο γιατι απλά δεν μπορεί να βγει

προφανώς ο "μάστορας" στο μηχανολογικό ηταν της ιδιας σειράς με τον "μάστορα" στο κτεο του Ελληνικού που στην αρχή μου ειπε οτι δεν χρειάζεται να το περάσω κτεο....

DimitrisZ
08/09/2012, 19:11
Καποιο παραθυράκι θα υπάρχει ρε guys δεν παίζει... Καταρχας οταν βγαίνει η πινακιδα παραδωμενη απο χρονια δεν βγαίνει η ιδια με τον ιδιο αριθμο??? Γιατι να χρειαζεται καινουριος?


Υ.Γ στο ποστ του fidel

Μηπως οι δικιές σου πινακίδες ειναι παραδωμένες προς καταστροφη?? Απο αυτο που θελω να παρω εγω ειναι λογω βλαβης προσωρινα παραδωμενες

fidel_98_99
08/09/2012, 21:51
Η αδεια με την πινακιδα οταν παραδιδονται για προσωρινη ακινησια στην εφορια εχεις τη δυνατοτητα να την παρεις σε 1 χρονο.
Μετα η εφορια εχει το δικαιωμα να καταστρεψει την πινακιδα για σκραπ( κ να αδειασει κ οχωρος στο ραφι)
Αν πας μετα απο 3 χρονια π.χ κ δεν υπαρχει η πινακιδα(την κατεστρεψαν) παιρνεις την αδεια κ πας στο μηχανολογικο οπου σου εκδιδουνν νεα αδεια με νεο αριθμο κυκλοφ(δεν κρατας τον παλιο)
Αν ομως η αδεια με την πινακιδα εχουν παραδωθει για καταστροφη-διαγραφη του οχηματος τοτε δεν ξαναβγαινει αδεια κ πινακιδα υπουργειου

DimitrisZ
08/09/2012, 22:39
Και τι σκατα κανουμε με το κτεο και μεταβιβαση δηλαδη?? το ξεχνάμε?? ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!!:cry::cry::cry:

EDIT

Εγω ομως ρωτησα με τον αριθμο πινακίδας εαν χρειαζεται να περασει ΚΤΕΟ και μου ειπαν οχι μεχρι μεσα νοεμβρη περιπου.. Οποτε λογικα την μεταβιβαση μπορω να την κανω αυτες τις μερες..

Αυτο που με απασχολει ειναι ΑΝ λεμε ΑΝ γινει η μεταβιβαση, να παραδωσω τις πινακίδες στο καπάκι, να ολοκληρωσω το προτζεκτ που θελω εντος αυτου του ετους και επειτα να βγάλω ξανα τις πινακίδες και να περασω ΚΤΕΟ.

ΑΛΛΑ χωρις τις επιβαρυνσεις για καθυστέρηση κτλ και ληξη προθεσμιας. Μα θα ναι παραδωμένες πάλι...:)

fidel_98_99
09/09/2012, 00:29
Αν εχεις κατατεθημενες πινακιδες δεν εισαι εκπροθεσμος σε κτεο
αν μπορεις να κανεις μεταβιβαση προχωρα -το μετρο δεν ισχυει σε ολους τους νομους ακομα

kokar
11/09/2012, 21:59
οχι ρε γμτ... π__τσα η υποθεση... Θέλω να αγοράσω απο εναν τωρα ενα μηχανάκι λυμενο φετες και σιγα σιγα να το μετατρέψω σε cafe racer. αλλα αυτο λενε να περάσει κτεο απο νοεμβριο και για κανα 3μηνο περιθωριο ακομη. Σε αυτη την περιπτωση τι να κανω??? εννοειτε πως δεν παιζει να το δεσω στην εργοστασιακη μορφη του, να το περασω ΚΤΕΟ, και μετα ξανα λυσιμο και δεσιμο σε cafe...

Να παραδωσω πινακιδες μολις κανω τη μεταβιβαση??? και αυτος παραδωμένες τις εχει εδω και 6 χρονια ομως...(οχι προς καταστροφη) Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?


Αυτή η περίπτωση ΟΝΤΩΣ με προβληματίζει και μένα και τη σκέφτηκα ευθύς εξ αρχής, προφανώς οι ΗΛΙΘΙΟΙ του υπουργείου δεν είχαν τόσο μυαλό ώστε να εξετάσουν τέτοιο ενδεχόμενο... φυσικά αυτό ισχύει κατ'επέκταση και για παλιά-παρατημένα αυτοκίνητα, που όμως διατηρούν χαρτιά...
Είμαι σίγουρος ότι ακόμη κι αν κάποιος έχει βύσμα ακόμη και να ρωτήσει τον ίδιο τον υπουργό ΔΕΝ θα πάρει απάντηση, διότι απλώς δεν έχει προβλεφθεί τέτοια περίπτωση... κι αν σε αυτοκίνητο είναι ψιλο-σπάνια, σε μηχανάκι είναι συχνότατη και το πρόβλημα θα φανεί έντονα στο άμεσο μέλλον...


Λοιπον:
εχουμε μια μοτο σε κουτες (με αριθμ πλαισιου-κινητηρ ολα οκ κ ιδια με την αδεια) την οποια θελω να αγορασω.
Ομως η πινακιδα κ η αδεια εχουν παραδωθει πριν 15 χρονια εφορια(προσωρινη ακινησια)
Παω στο μηχανολογικο κ ρωταω ττην διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για την μεταβιβαση
μου λεει :
Πας εφορια κ παιρνεις αδεια κ ενα χαρτι οτι σου κατεστρεψαν την πινακιδα κ ερχεσαι εδω κ σου εκδιδουμε νεα αδεια κ πινακιδα(χωρις κοστος) με πωλητη-αγοραστη,παραβολα κλπ

Ομως μου λεει χρειαζεται κ δελτιο κτεο
Παιρνω τηλ σε ιδιωτικο κτεο και ρωταω αν γινεται να περασω κτεο μια μηχανη που δεν δουλευει κ απλα να την φερω για ελεγχο αρ.πλαισιου-κινητηρα(οτι υπαρχει),να με κοψουν κ να κανω τη μεταβιβαση με κομμενο κτεο κ μετα να παραδωσω πινακιδα παλι
μου λεει οτι επειδη η γραμμη κτεο ειναι αυτοματοποιημενη θα πρεπει η μηχανη να δουλευει(για να παρουν ενδειξη καυσαεριων) κ να πιανουν λιγο τα φρενα!
Λεω: Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ Κ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ
ιΚτεο:να την βαλουμε λιγο μπρος για τα καυσαερια
Λεω: Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ Κ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ
ιΚτεο:Ουτε λιγο δεν δουλευει?
χαχαχαχ
αχαχαχ
αχαχα
Τα συμπερασματα δικα σας


Αρα οπως καταλαβατε την πατησαμε my friends

έκανα μια ( υποθετική ) ερώτηση στην autovision ...

έχω να σας κάνω μια ερώτηση και δεν ξερω αν μπορείτε να μου απαντήσετε
έχω ενα φίλο που θέλει να πάρει μια παλιά μηχανή του 1957 η οποία δεν είναι σε λειτουργική κατάσταση
με σκοπό να την φτιάξει , δηλαδή να την αναπαλαιώσει από την αρχή
στην εφορία όμως του ζήτησαν χαρτί οτι έχει περάσει ΚΤΕΟ για να κάνει την μεταβίβαση....
τους εξήγησε οτι η μηχανή δεν είναι σε λειτουργική κατάσταση αλλά το "δημόσιο" δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό !
αλήθεια, αυτός ο άνθρωπος πως μπορεί να βρει λύση στο πρόβλημα του ?

ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας

και η απάντηση που πήρα ήταν η παρακάτω

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα!

Η απορία σας είναι πολύ λογική και θα βοηθούσε αν μας αναφέρατε σε ποια δημόσια υπηρεσία σας ζητήσανε ΚΤΕΟ για την μεταβίβαση.

Μέχρι αυτή τη στιγμή, δεν έχει έρθει κάποιο επίσημο χαρτί που να αναφέρει ότι για να μεταβιβαστεί μία μοτοσυκλέτα οφείλει
να έχει ΚΤΕΟ σε ισχύ (εφόσον φυσικά υποχρεούται από το εκάστοτε πρόγραμμα πρόσκλησης). Η νομοθεσία που έχουμε στα χέρια μας
αναφέρει μόνο τα επιβατικά ΙΧ και τα επαγγελματικά μέχρι 3,5 τόνους.

Παρόλα αυτά αν δεν μπορέσετε να βρείτε κάποια άκρη με τη δημόσια υπηρεσία που επικοινωνήσατε, μπορείτε να έρθετε σε ένα από τα 2 ΚΤΕΟ
μας που ελέγχουν μοτοσυκλέτες, υποθέτω με τη βοήθεια κάποιου γερανού αφού δεν κινείται, και να σας εκδόσουμε ένα προσωρινό
δελτίο ΚΤΕΟ (30 ημερών με σοβαρές ελλείψεις λόγω της κατάστασης του δίκυκλου), ώστε να μπορέσετε να προχωρήσετε τη διαδικασία της μεταβίβασης.

Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διεκρίνιση,

Ιωάννης Αποστόλου
Προϊστάμενος Εξυπηρέτησης Πελατών

DimitrisZ
11/09/2012, 22:12
nice!:D

chr1s_86
11/09/2012, 22:56
και να σας εκδόσουμε ένα προσωρινό
δελτίο ΚΤΕΟ (30 ημερών με σοβαρές ελλείψεις λόγω της κατάστασης του δίκυκλου), ώστε να μπορέσετε να προχωρήσετε τη διαδικασία της μεταβίβασης.


Βρέθηκε το παραθυράκι ; :D:D

DimitrisZ
12/09/2012, 00:57
κατα πασα πιθανοτητα δεν χρειάζεται καν.. δηλαδη εχω περιθωριο να κανω ολο το backround search πριν το πάρω το μοτορι και εχω και περιθωριο να βελτιωσω λιγο τα οικονομικα μου ωστε να μην πεινασω κιολας τοτε:a014:. Εστω αυτο δηλαδη..

STO DIAOLO
20/09/2012, 13:20
Αυτήν την στιγμή, για να κάνεις μεταβίβαση μοτοσυκλέτας στην Αθήνα, θα σου ζητήσουν χαρτί ΚΤΕΟ από το ΚΕΠ;

MG-KTiNoS
20/09/2012, 15:11
Αυτήν την στιγμή, για να κάνεις μεταβίβαση μοτοσυκλέτας στην Αθήνα, θα σου ζητήσουν χαρτί ΚΤΕΟ από το ΚΕΠ;

Δεν πρέπει, γιατί απλά δεν έχει έρθει η ώρα της (για ΚΤΕΟ ρε μλκες:lol:)

STO DIAOLO
20/09/2012, 16:45
Δεν πρέπει, γιατί απλά δεν έχει έρθει η ώρα της (για ΚΤΕΟ ρε μλκες:lol:)

Πάλι καλά ρε μλκες:lol:

Lioulios
27/09/2012, 01:40
Nα τα μας .... Βγήκε και η ταρίφα . 400 Ευρό λέει
Το χουν χάσει τελείως .
http://www.madata.gr/epikairotita/social/225459.html

Cpt. Haddock
27/09/2012, 08:20
Nα τα μας .... Βγήκε και η ταρίφα . 400 Ευρό λέει
Το χουν χάσει τελείως .
http://www.madata.gr/epikairotita/social/225459.html

Να διαβαζετε όλο το αρθρο :lol: :


Σύμφωνα με σχετικό νόμο, μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2012 θα πρέπει υποχρεωτικά να περάσουν από τεχνικό έλεγχο όσοι κατέχουν μοτοσικλέτες άνω των 50κ.εκ. και αυτές έχουν ημερομηνία άδειας κυκλοφορίας μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 1998.

sapila racing
27/09/2012, 09:55
Να διαβαζετε όλο το αρθρο :lol: :



Σύμφωνα με σχετικό νόμο, μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2012 θα πρέπει υποχρεωτικά να περάσουν από τεχνικό έλεγχο όσοι κατέχουν μοτοσικλέτες άνω των 50κ.εκ. και αυτές έχουν ημερομηνία άδειας κυκλοφορίας μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 1998.


Κατάρα!!!

golis
27/09/2012, 10:01
Κατάρα!!!

Μαζί τα αναπαλαιώσαμε !

sapila racing
27/09/2012, 10:06
Μαζί τα αναπαλαιώσαμε !

:lol: :bawl: :cry:

Eγώ φταίω που δεν τα έκανα όλα με πινακίδα ΦΙΛΠΑ, βλέπεις ηθελα να είμαι 100% σωστός.

Lioulios
27/09/2012, 10:10
Ρε συ καπτεν ,εσυ που το διαβασες τι καταλαβες;
Μηπως οτι το κτεο ειναι μονο για αυτες τις μοτο;Επειδη λεει για αδειες μεχρι 31/12/98;
Μα αυτο το ξεραμε ηδη .Το προστημο εσυ το ηξερες ;

devil's animal
27/09/2012, 14:06
γ@μω το σπιτακι τους για ακομη μια φορα...
απλα δινουν παραταση σε ολους τους υπολοιπους, ξεσκαρταροντας πρωτα τα "σαπακια" που εχουν αδειες 15ετιας και πανω...
σε μισο, το πολυ 1 χρονο, θα μας εχει παρει ολους η μπαλα...:a37:

εδω στο XR, εχω καταργησει ακομα και απο την πλεξουδα τα φλας και εσεις συζητατε ακομα για καθρεφτες και αλλα φαιδρα...:lol::bawl:

Cpt. Haddock
27/09/2012, 14:10
Κατάρα!!!

:lol:

sniper
27/09/2012, 14:11
Κατάρα!!!

Μπλεκ;

Cpt. Haddock
27/09/2012, 14:13
Μπλεκ;

Μα τα χίλια ελάφια...

sapila racing
27/09/2012, 14:32
To 'αγωνιστικό' R75/6 θα περάσει ΚΤΕΟ άνετα μα τους χίλιους κάστορες! :lol:

sniper
27/09/2012, 14:34
To 'αγωνιστικό' R75/6 θα περάσει ΚΤΕΟ άνετα μα τους χίλιους κάστορες! :lol:

Σε είδα στην τιβί με την λαδιέρα (στιγμιαία, η αλήθεια είναι, στην εκκίνηση) εκεί στο Τατόι με τις παλιατζούρες....

sapila racing
27/09/2012, 14:44
Σε είδα στην τιβί με την λαδιέρα (στιγμιαία, η αλήθεια είναι, στην εκκίνηση) εκεί στο Τατόι με τις παλιατζούρες....

Με έδειξε και η τηλεόραση?? :blush:

Για ποια λαδιέρα λές? Δεν σε καταλαβαίνω. :confused:

:lol: :bawl:

sniper
27/09/2012, 14:45
Με έδειξε και η τηλεόραση?? :blush:

Για ποια λαδιέρα λές? Δεν σε καταλαβαίνω. :confused:

:lol: :bawl:

Αυτό που το πετάει καμένο πίσω και που θεωρείς ότι θα περάσει ΚΤΕΟ χωρίς το απαραίτητο λαδάκι...

sapila racing
27/09/2012, 14:59
Αυτό που το πετάει καμένο πίσω και που θεωρείς ότι θα περάσει ΚΤΕΟ χωρίς το απαραίτητο λαδάκι...

Και τα δίχρονα πως περνανε δηλαδή? Του 1975 είναι το μηχανάκι, τις προδιαγραφές ρύπων της εποχής του πιστεύω πως τις καλύπτει.

Λαδάκι δεν εχω δώσει ποτέ μου σε κανέναν για κανένα λόγο, και δεν πρόκειται να αλλάξω τακτική. :wave2:
Οταν το πάω θα ποστάρω τα ευρήματα.

Isi
27/09/2012, 15:29
Μία απο τις πολλές όπως είδα χρήσιμες εφαρμογές σχετικές για την εύρεση ημερομηνίας που πρέπει να περάσουν οι εκ Θεσσαλονίκης ....
http://www.eurokteo.com/?actorCode=eurokteo&component=g_mainarticle&code=31

Αυτό που με προβληματίζει είναι η περίπτωση να έχω μετακομίσει Αθήνα ως τότε ...μαζί με τη "μικρή" .... Τότε πού απευθύνομαι άραγε ....?

McGyver
27/09/2012, 15:34
Αυτό που με προβληματίζει είναι η περίπτωση να έχω μετακομίσει Αθήνα ως τότε ...μαζί με τη "μικρή" .... Τότε πού απευθύνομαι άραγε ....?

http://www.autovision.gr/

taxydromos
27/09/2012, 15:37
με πινακιδα Κερκυρας 2004 μοτο περναω κτεο το Σαββατο 39€

kokar
27/09/2012, 19:56
υπαρχει και αυτο το thread ----> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130572

kostakis125
27/09/2012, 20:46
Yπαρχει και το παραθυρακι του να πεταχτεις σε περιφερεια που δεν ζηταει κτεο το μηχανολογικο της. Το εχουμε κανει για 4 μηχανες και δεν μας ζητησαν κτεο.

Acacius
27/09/2012, 20:50
έκανα μια ( υποθετική ) ερώτηση στην autovision ... Εάν μπορεί να γίνει αυτό που λέει η απάντηση, έχω την εντύπωση ότι θα σου χρωστάω μπύρες σύντομα... :beer:

kokar
27/09/2012, 21:45
Εάν μπορεί να γίνει αυτό που λέει η απάντηση, έχω την εντύπωση ότι θα σου χρωστάω μπύρες σύντομα... :beer:

το σημειώνω !!!

DimitrisZ
27/09/2012, 22:11
Στο θέμα μου πήγα και στη ΔΟΥ ώπου παρεδωσε πινακιδες ο τυπος και ρωτησα και στα ΚΕΠ και μου λένε οτι οταν θα παει να βγαλει πινακίδες θα βγάλει καινούριες επειδή οι αρχικές του καταστράφηκαν καθως πέρασε το χρονικό περιθώριο ωπου μπορεις να τις έχεις παραδωμένες, έπειτα πρεπει να ρωτησεις συμφωνα με τον καινουριο αριθμο πινακιδας που θα βγαλει εαν πρεπει η δεν πρεπει να περάσει ΚΤΕΟ ωστε να γίνει η μεταβίβαση...:mad:

Εν το μεταξύ κατι άκουσα και για κάποιο κοστος εκδοσης νεας πινακίδας.. Αλλα στον fidel του ειπανε πως δεν υπάρχει κόστος επανεκδοσης. Σε ενα site ανεφεραν κατι περι τα 75ευρω αλλά για αυτοκίνητα.

Τι να κάνω τωρα ρε γμτ? να πω στο παιδι να παει να βγάλει την καινουρια πινακίδα ωστε να δω αν πρεπει να περάσει κΤΕΟ για την μεταβίβαση?? και αν του πουνε οτι για καινουριες πινακίδες θες πχ 40ευρω? συν το πόσο θα εχουν και τα τελη 2012. Τοτε αυτός μπαίνει σε εξοδα συν οτι ενδέχεται και να χρειάζεται με αυτές τις πινακίδες να πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ πρωτού μεταβιβαστεί! Και αν δεν ισχύει αυτό το παραθυράκι που είπε ο τυπάς της AUTOVISION τοτε πουτσ@ η υπόθεση!:uplate:

Αναγκαστικά θα του πω λιγότερα χρήματα αγοράς ωστε να αναλάβει αυτος μεταβιβασεις, τελη και τυχόν έξοδα επανέκδοσης πινακίδων αλλιώς δεν αξίζει να το πάρω..

McGyver
28/09/2012, 09:48
μου λένε οτι οταν θα παει να βγαλει πινακίδες θα βγάλει καινούριες επειδή οι αρχικές του καταστράφηκαν καθως πέρασε το χρονικό περιθώριο ωπου μπορεις να τις έχεις παραδωμένες, έπειτα πρεπει να ρωτησεις συμφωνα με τον καινουριο αριθμο πινακιδας που θα βγαλει εαν πρεπει η δεν πρεπει να περάσει ΚΤΕΟ ωστε να γίνει η μεταβίβαση...:mad:

Μαλακίες.

http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=4504%3A2012-04-25-15-24-28&catid=3%3A2008-09-06-21-42-59&Itemid=31&lang=el


Οι δίκυκλες μοτοσυκλέτες, που έχουν αντικαταστήσει ή θα αντικαταστήσουν τον αριθμό κυκλοφορίας τους, υποχρεούνται να προσέλθουν για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με τον πρώτο αριθμό κυκλοφορίας που τους είχε χορηγηθεί.

DimitrisZ
02/10/2012, 21:15
Nice! το τσιμπάω το μοτόρι σιγά σιγά! Περι κόστους επανέκδοσης νεου αριθμου κυκλοφορίας ξερουμε σίγουρα ότι δεν υφίσταται στις μοτοσυκλέτες?

pektis
04/10/2012, 15:58
με πινακιδα Κερκυρας 2004 μοτο περναω κτεο το Σαββατο 39€

Πολλα σου πηραν... Εγω καθαρισα με 30€ (με πινακιδα Αχαϊας) :p

taxydromos
04/10/2012, 17:16
Πολλα σου πηραν... Εγω καθαρισα με 30€ (με πινακιδα Αχαϊας) :p

για μινάρας καλά τα πήγες! :)

Aθήνα πέρασες?

trelokefaloitis
04/10/2012, 19:22
Εδω στο Κεφαλονια γλιτωσαμε με μονο 27 ευρουλακια...γαμησιατικα τα λενε παντως..
Πινακιδα Αθηνας ετσι?

taxydromos
04/10/2012, 19:34
Εδω στο Κεφαλονια γλιτωσαμε με μονο 27 ευρουλακια...γαμησιατικα τα λενε παντως..
Πινακιδα Αθηνας ετσι?

κ γιατι περασες με αδεια Αθηνας τωρα?

trelokefaloitis
04/10/2012, 19:36
κ γιατι περασες με αδεια Αθηνας τωρα?

Το εχω διπορτο Σοτο σε περιπτωση που βαρεθω εδω να την κανω..:D:D

christof40
05/10/2012, 10:30
Nice! το τσιμπάω το μοτόρι σιγά σιγά! Περι κόστους επανέκδοσης νεου αριθμου κυκλοφορίας ξερουμε σίγουρα ότι δεν υφίσταται στις μοτοσυκλέτες?
υφισταται και το κοστος ειναι 30 ευρω.

pektis
05/10/2012, 13:38
για μινάρας καλά τα πήγες! :)

Aθήνα πέρασες?

Γιατι βριζεις ρε Qufala?!!
Αθηνα περασα...σιγα μην ετρεχα Πατρα!:lol::beer:

chr1s_86
05/10/2012, 15:48
Αθηνα περασα...σιγα μην ετρεχα Πατρα!:lol::beer:


Για πες που είναι με 30 μπας και γλυτώσουμε τίποτα.....

pektis
05/10/2012, 16:56
Για πες που είναι με 30 μπας και γλυτώσουμε τίποτα.....
Στην κηφισιας στο δαχτυλιδι ανεβαινωντας,μπαινεις δεξια στον παραδρομο για Αττικη οδο & και στριβεις στην πρωτη γωνια Γραννικου 2 και Χειμαρας(ΚΤΕΟ κομβος πρεπει να λεγεται...):wave2:

jimmis5
05/10/2012, 17:45
Πολυ επανασταση κανουμε παιδες...
Σε ολοι την ευρωπη κανουν πορειες για να μην ελεγχονται και εμεις ξαφνικα γιναμε ευρω-πεοι και παμε και κανουμε καταθεση..:smokin: