PDA

View Full Version : Kteo ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ-ΝΕΑ.



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

chr1s_86
05/10/2012, 18:06
Πολυ επανασταση κανουμε παιδες...
Σε ολοι την ευρωπη κανουν πορειες για να μην ελεγχονται και εμεις ξαφνικα γιναμε ευρω-πεοι και παμε και κανουμε καταθεση..:smokin:


Προσωπικά θα προτιμήσω να δώσω 30 από το πρόστιμο και το σπάσιμο @@ στο μπλόκο...


Να είχε και καυσανάλυση ο έλεγχος τι καλά που θα'ταν :smokin:

jimmis5
05/10/2012, 19:39
:confused::rolleyes::a56:

pektis
06/10/2012, 09:41
Να είχε και καυσανάλυση ο έλεγχος τι καλά που θα'ταν :smokin:
Και ομως...ελεγχουν & καυσαναλυση...:rolleyes:

TROOPER
06/10/2012, 11:22
Πολυ επανασταση κανουμε παιδες...
Σε ολοι την ευρωπη κανουν πορειες για να μην ελεγχονται και εμεις ξαφνικα γιναμε ευρω-πεοι και παμε και κανουμε καταθεση..:smokin:

αμην και καποιος που το ειπε!!!!!!!

:beer::beer:

guzzistas
06/10/2012, 14:58
Πολυ επανασταση κανουμε παιδες...
Σε ολοι την ευρωπη κανουν πορειες για να μην ελεγχονται και εμεις ξαφνικα γιναμε ευρω-πεοι και παμε και κανουμε καταθεση..:smokin:


:beer:

chr1s_86
08/10/2012, 23:00
:confused::rolleyes::a56:

Μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι υπερ των μέτρων που αδειάζουν την τσέπη μου αλλά αν δεν πάω και γλιτώσω τα 30 ποιος μου λέει ότι δεν θα βγουν μετά να κόβουν κλήσεις για κτεο και τα δώσουμε δεκαπλάσια; Δεν είδα και καμιά κίνηση διαμαρτυρίας από "λέσχες" και "μοτοσυκλετιστικές οργανώσεις", για να κάψουμε λίγο λάστιχο το καλοκαίρι καλοί είμαστε...





Και ομως...ελεγχουν & καυσαναλυση...:rolleyes:


Δεν λέω να μετρήσουν ρύπους κτλ... Καυσανάλυση λέω, αναλογία μείγματος αέρα/βενζίνης...

yiannis172
09/10/2012, 07:55
Αν στα 30 ευρω,συμπεριλαμβανεται και η καυσαναλυση,τοτε βλεπω τα ΙΚΤΕΟ να γινονται το πιο hot στεκια ολων των 'επαναπρογραματισμενων' :tooth:

spyrakos35
09/10/2012, 08:56
Πολυ επανασταση κανουμε παιδες...
Σε ολοι την ευρωπη κανουν πορειες για να μην ελεγχονται και εμεις ξαφνικα γιναμε ευρω-πεοι και παμε και κανουμε καταθεση..:smokin:

γιατί η λέξη συλλογικότητα δεν υπάρχει στην νοοτροπία του Ελληνάρα

μόνο το "ωχ αδερφέ μου τώρα" ή το "για την πάρτη μου και να πα να γ@μηθούν οι άλλοι" και κάτι τέτοια γούστα.....

απορώ τι σου φαίνεται περίεργο......

taxydromos
09/10/2012, 15:00
στις π@π@ρολογίες είμαστε πρώτοι, στα επιχειρήματα είμαστε Ελλαδιστάν..

MG-KTiNoS
22/10/2012, 20:46
Αν στα 30 ευρω,συμπεριλαμβανεται και η καυσαναλυση,τοτε βλεπω τα ΙΚΤΕΟ να γινονται το πιο hot στεκια ολων των 'επαναπρογραματισμενων' :tooth:

:lol:

johnpan
22/10/2012, 21:02
εγώ με το dt200 να έχει τόση σχέση με το μαμά dt, όσο το gs500f με ss, περνάω κτεο; Ολα τα εχω εκτος απο φλας, καθρεπτες, κορνα, χαμηλά db, και καυσαέρια που δε μοιάζουν με ομίχλη!

kostakis125
22/10/2012, 21:15
εγώ με το dt200 να έχει τόση σχέση με το μαμά dt, όσο το gs500f με ss, περνάω κτεο; Ολα τα εχω εκτος απο φλας, καθρεπτες, κορνα, χαμηλά db, και καυσαέρια που δε μοιάζουν με ομίχλη!

Aποτι ξερω ολα περνανε αρκει να φρεναρουν, να εχουν ροδες, τιμονι κλπ

akis_trevor
22/10/2012, 21:20
Aποτι ξερω ολα περνανε αρκει να φρεναρουν, να εχουν ροδες, τιμονι κλπ

αν δεν εχουν την πινακιδα του υπουργειου αλλα μια "φτιαγμενη" περνανε;

kostakis125
22/10/2012, 21:31
Αν την εχεις παρτην μαζι σου και πες μια δικαιολογια..αν δεν την εχεις κανε μια αιτηση να σου βγαλουν καινουργια στο υπουργειο

gefr
30/10/2012, 17:36
Εδώ μπορείτε να δείτε πότε περνάτε ΚΤΕΟ τη μηχανή σας.

http://www.eurokteo.com/?actorCode=eurokteo&component=g_mainarticle,g_article3&code=17,11&includeScript=true

Εγώ πέρασα σήμερα. ΚΤΜ 950 Adventure με τοποθετημένη μηχανή 990 αλλά όχι επίσημα.

Αυτά που έλεγξαν στο Autovision ήταν:

καυσαέρια – έχω βγάλει τις καταλυτικές εξατμίσεις αλλά το CO μου ήταν 0,29 με όριο το 4,5

φρένα – συνολική απόδοση μου έβγαλε 71,291% και οπίσθιου τροχού 36,775%

στάθμη θορύβου με τα κλειστά ακροφύσια στις Wings 93db μέ όριο τα 92db και ανοχή ώς τα 95db

τα φώτα τα είδαν με το όργανο αλλά δεν μου είπαν τίποτα παρόλο που έχω xenon και έσβηναν πότε πότε οπως μου είπαν. Τους είπα οτι θα αλλάξω το ballast.

Αυτά και πέρασε ανώδυνα. Ά 35€ το κουστούμι

Ασωτος
30/10/2012, 18:02
Μια από τα ίδια σχεδόν

Έλεγχο σε αριθμό πλαισίου, καυσαέρια (ο,44 % CO), θόρυβο 97 db, φρένα (78.36 και 26,76 πίσω) και έλεγχο φώτων με παρατήρηση για χαμηλή δέσμη.

Ένα δεκάλεπτο υπόθεση, με κόστος 25 € :)

jimmis5
30/10/2012, 18:42
Το βαζω εδω μιας και μου το εστειλε πριν λιγο η Γιαγια αρκουδα

272831

Μερικα επιχειρηματα για τους απιστους

http://www.newsbeast.gr/car/arthro/435887/i-gallia-aporriptei-ton-etisio-elegho-kteo-gia-motosikletes/

guzzistas
30/10/2012, 20:32
Πάντως μπερδεμένα τα πράγματα.... αλλού ισχύει, αλλού όχι, τα παλιά περνάνε, τα καινούρια όχι...

οτι νάναι... όπως όλα στο Μπανανιστάν...

Tedvj23
30/10/2012, 21:00
Εγω ξερω οτι στην ελλαδα το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι ανευθυνοι "ανθρωποι" σε υπευθυνες θεσεις..

jimmis5
30/10/2012, 21:57
To θεμα ειναι να πετυχουμε αυτο που εγινε στην Γαλλια και θα γινει στην Αγγλια να μην περνουν ΚΤΕΟ μιας και ειναι καθαρα φοροεισπρακτικο μετρο και οφελος για ιδιωτικα κτεο και αλλους παρατρεχαμενους..
Καραβιδα δεν ξερω τι θες να πεις αλλα ειναι και αυτο κατι ισως η αρχη και αν βοηθησουμε ολοι ...

thePrince
30/10/2012, 23:00
Δε νομίζω να αμφιβάλλει κανείς πως είναι φοροεισπρακτικό το μέτρο αλλά εγώ ανησυχώ περισσότερο διαβάζοντας ομολογίες παρατυπιών και παραβάσεων που το άθλιο μέτρο του ΚΤΕΟ δεν είχε ποτέ σκοπό να διορθώσει, και φοβάμαι πως ο πάτος απέχει πολύ ακόμα. Συμπληρώνω επίσης πως οι πιο παραβατικοί χρήστες των δημόσιων δρόμων δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχουν τίποτα, ειδικά στην Ελλάδα.

Isi
31/10/2012, 09:59
...Ερωτησούλα .. Πρέπει να περάσω ΚΤΕΟ 12-16/11 Θεσσαλονίκη. Μόλις μετακόμισα Αθηνα όμως . Καμιά ιδέα για ιδιωτικό εντός πόλεως ? Κι αν ναι χρειάζεται να προβώ σε κάποια επιπλέον ενέργεια για να την περάσω εδώ ?

Johnny_Nik
31/10/2012, 10:57
...Ερωτησούλα .. Πρέπει να περάσω ΚΤΕΟ 12-16/11 Θεσσαλονίκη. Μόλις μετακόμισα Αθηνα όμως . Καμιά ιδέα για ιδιωτικό εντός πόλεως ? Κι αν ναι χρειάζεται να προβώ σε κάποια επιπλέον ενέργεια για να την περάσω εδώ ?

Πέρασα το δικό μου με κόστος (τσιμπημένο) 39 ευρώ στην Autovision στην Πειραιώς. Τώρα τελευταία δεν έχει και καθόλου κόσμο και έτσι δεν χρειάζεται ραντεβού. Δεν χρειάζεται καμία επιπλέον ενέργεια.

johndoe
01/11/2012, 15:29
...Ερωτησούλα .. Πρέπει να περάσω ΚΤΕΟ 12-16/11 Θεσσαλονίκη. Μόλις μετακόμισα Αθηνα όμως . Καμιά ιδέα για ιδιωτικό εντός πόλεως ? Κι αν ναι χρειάζεται να προβώ σε κάποια επιπλέον ενέργεια για να την περάσω εδώ ?

Στη Λάρισα στην Autovision από 1/11/2012 τα μηχανάκια ανεξαρτήτως κυβικων όλα τελική τιμή 18€. Σήμερα το πρωί το έμαθα. Ρώτησέ τους λίγο για την τιμή.

fidel_98_99
01/11/2012, 16:05
ναι,κριμα γιατι εγω πηγα στο αλλο με τα διπλα λεφτα(οταν ηταν μονοπωλιο)

harris_x
01/11/2012, 16:52
Πάντως χθες που πήρα τηλέφωνο μου είπαν πως δεν είναι ακόμα απαραίτητο για μηχανές μετά του '98.
Για Αττική μιλάω.

nitso
07/11/2012, 19:12
Σημερα περασα ΚΤΕΟ(κομβος Κηφισιας) το Kawasaki μου,το χαρτι ισχυει και για καρτα θορυβου για 1 χρονο,και ολη η διαδικασια μου στοιχησε 35 ευρω.

pikosapikos
08/11/2012, 15:19
Παιδιά καλησπέρα,
Εγώ σήμερα πέρασα ΚΤΕΟ την μηχανή μου στον Κόμβο στο Μαρούσι. Πλήρωσα 35 ευρώ. Επειδή ρώτησα και για την μηχανή του αδελφού μου, μου είπαν τα εξής:
Τώρα περνάνε οι μηχανές πάνω από 50 κ.ε. με ημερομηνία κυκλοφορίας έως τέλος του 98. Για τα νεότερα μου είπαν να πάρω τέλος Δεκέμβρη γιατί ακόμα δεν έχει βγει πότε θα περάσουν απο ΚΤΕΟ.

gourouni
10/12/2012, 20:42
Καλησπέρα και απο μένα.Εγω σήμερα που πέρασα απο το περιστέρι και ρώτησα για ένα μηχανάκι το οποίο έιναι προς επισκευή και δεν προλαβενει να πέραση ως τις 31 τι γίνετε μου απάντησαν :θα πληρώσετε πρόστιμο η φερτετο μας εδω να κόψουμε ελειψη για να πάρετε 30 μέρες+.όποτε πρέπει να παραδώσω πινακίδες για 1-2 εβδομάδες.Α τον ρωτησα πως να το πάω για να κόψει την ελειψη αφού δεν περνει μπροστά και λοιπουν τα πάντα απο πάνω και μου είπε :φερτω με αμάξι και να πούμε ότι δεν έχει ντεποζιτο,ότι δεν ανάβουν τα φώτα αφού δεν έχει και αλλα τέτοια.τα νεύρα μου.
Στο υπουργείο που ρωτησα μου είπε να παραδώσω πινακίδες και ότι ο τυπας δεν θα το παει το δικό του μέχρι να ξεκινήσουν ελέγχους τα δημόσια.

Tedvj23
10/12/2012, 21:35
Ειχα παρει αυτο http://i55.tinypic.com/2jcxbvt.jpg απο την autovision και το ειχα ποσταρει στην πρωτη σελιδα τελος του 2011 περιπου και απο τοτε εχουν πει ολοι απο μια ιστορια..Πριν μερικες μερες καπου ειδα και οτι πρεπει να πανε αυτοι που εχουν πρωτη αδεια πριν το τελος του 1998..Δεν παει δηλαδη βαση της πινακιδος που λεει και το εντυπο της autovision..?Τελικα τι αγγουρια γινεται ξερει κανενας?ΚΑθε ικτεο και νομος και αλλη τιμη-ιστορια..:(

maintenance
10/12/2012, 22:21
σημερα ρωτησα στο Mr KTEO στο Καματερό. 35 ευρω, και αν ειναι μοντελο 94 και πισω δεν ελεγχουν καυσαερια. Μεχρι τελος Δεκεμβριου ελεγχονται τα μοντελα 98 και πισω.
Για τα υπολοιπα θα βγει προγραμμα.:)

Bradipous
11/12/2012, 02:47
Τα 50cc μηχανακια περνανε κτεο ή οχι;

Lioulios
11/12/2012, 12:10
50cc δεν περνάνε ΚΤΕΟ .

nassosxlvbros
11/12/2012, 12:12
Αύριο περνάει το XLR...κόστος 35€...και τους είπα βέβαια για τις ψιλό-ελλείψεις του (φλας καθρέφτες κλπ)"δεν υπάρχει πρόβλημα" μου είπαν,να το πάω...θα ενημερώσω για το θέμα.:)

Antwnis
13/12/2012, 16:35
Τελικα΄τι θα συμβει αν δεν περασει ενα μηχανακι που ειναι προ του 98, με εδρα Αττική, ΚΤΕΟ μεχρι το τελος του Δεκεμβρη;;
Υπάρχει προστιμο;; Πόσο ειναι τελικά αυτο;; Υπαρχει επισημη ανακοινωση;;
Ξερει κανεις να μας διαφωτίσει;

McGyver
13/12/2012, 17:35
Τελικα΄τι θα συμβει αν δεν περασει ενα μηχανακι που ειναι προ του 98, με εδρα Αττική, ΚΤΕΟ μεχρι το τελος του Δεκεμβρη;;
Υπάρχει προστιμο;; Πόσο ειναι τελικά αυτο;; Υπαρχει επισημη ανακοινωση;;
Ξερει κανεις να μας διαφωτίσει;

http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=4504%3A2012-04-25-15-24-28&catid=3%3A2008-09-06-21-42-59&Itemid=31&lang=el


Ο κάτοχος οχήματος, ο οποίος δεν το προσκομίζει για τον περιοδικό τεχνικό έλεγχο εντός της καθοριζόμενης προθεσμίας τιμωρείται σύμφωνα με το άρθρο 86 του Κ.Ο.Κ. και υπόκειται σε πρόσθετο ειδικό τέλος σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

Antwnis
13/12/2012, 23:41
Σαφέστατο το αρθθρο 86 του ΚΟΚ.. 400 ευρώπουλα η παραβαση αν σε σταματησουν.. (Thanx McGyver)
Η προσαυξηση των ΚΤΕΟ αν παει κανεις να περασει το μηχανακι εκπροθεσμα ποσο μπορει να ειναι?

Isi
14/12/2012, 14:08
Σαφέστατο το αρθθρο 86 του ΚΟΚ.. 400 ευρώπουλα η παραβαση αν σε σταματησουν.. (Thanx McGyver)
Η προσαυξηση των ΚΤΕΟ αν παει κανεις να περασει το μηχανακι εκπροθεσμα ποσο μπορει να ειναι?
Μέχρι το τέλος του έτους κατ εξαίρεση δύναται να περάσει χωρίς ποινή .

montechristo
14/12/2012, 16:10
Περασα κι εγω σημερα το Αφρικανακι απο το ΚΤΕΟ στην Πειραιως. Κοστος 35ευρω και ξανα παλι σε 2 χρονακια...

kostakis125
14/12/2012, 22:22
Θελω και εγω να περασω τη γριουλα κτεο μεχρι τελος του χρονου. Ψαχνω καποιο κτεο για μηχανες γυρω απο Περαμα-Πειραια-Κερατσινι κλπ. Γνωριζει κανεις που ειναι το πιο κοντινο μου? Επισης κατι ειδα σε προηγουμενη σελιδα σε καποια κτεο προσφορα 18ε. Ισχυει σε κανενα κτεο της Αττικης αυτη η προσφορα?

Lio
15/12/2012, 10:44
Γνωριζει κανεις τι ακριβώς ελέγχεται στο κτεο?? Τα φλας ειναι απαραίτητα??

nassosxlvbros
15/12/2012, 12:55
Αν είναι παλιά τσεκάρουν εξάτμιση,φρένα,φώτα.Στα φλας μπορεί να κάνουν τα στραβά μάτια,αλλά στα βασικά όχι.

Και απα-ραι-τή-τως,χαρτιά,ταυτότητα και πινακίδα κυκλοφορίας τη ΓΝΗΣΙΑ κι όχι φτιαχτή...;)

AUFGEBRACHT
15/12/2012, 15:36
Τα φλας ειναι απαραίτητα??

Μονολεκτικά και λακωνικά, ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ

MG-KTiNoS
15/12/2012, 17:12
Μονολεκτικά και λακωνικά, ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ

2 λέξεις...

Johnny_Nik
15/12/2012, 17:43
Προσοχή όμως:

Αν έβγαινε από το εργοστάσιο χωρίς φλάς δεν μπορεί να στα ζητάει με το έτσι θέλω. Επίσης, μηχανές που είναι δηλωμένες στην άδεια ως τρίκυκλο (πχ αυτές με καλάθι) δεν περνάνε κτέο. Ασχολήθηκα πρόσφατα με το πέρασμα 2 παλιών BMW (1956) η μία με καλάθι και άλλη χωρίς. Η μεν με καλάθι απαλάσσεται λόγω τρίκυκλου ενώ η άλλη περνάει κανονικά χωρίς φλας, γιατί έτσι έβγαινε από το εργοστάσιο. Τελικά το θέμα ΚΤΕΟ εξελισσεται σε μεγάλος πονοκέφαλος....

sapila racing
15/12/2012, 18:10
Πέρασε σήμερα και το BMW R75/6 του 1975 χωρίς παρατηρήσεις, μου έδωσαν και συγχαρητήρια μάλιστα για τα φρένα.

Tedvj23
15/12/2012, 20:48
ΘΑ περασει ο καιρος και θα γινει Μ@!#@!λο και το θεμα κτεο-μοτο οπως και στα αμαξια που στελνεις την αδεια και στο περνανε κτεο χωρις το αμαξι καν να ειναι εκει και να μην μιλησω για τα τουμπανιασμενα πως περνανε με λιγο κασερι παραπανω ολα γινονται..

gefr
15/12/2012, 23:35
Θέλω με την αφορμή του παραπάνω να σημειώσω οτι τελικά μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας σ'αυτή τη χώρα. Ξεκινάει να γίνει κάτι, "κάτι" και αρχίζουν όλοι αντί να το χρησιμοποιήσουν για να μάθουν πού χωλαίνει η μηχανή τους, μπάς και την μαζέψουν ή τουλάχιστο να ξέρουν πόσο ρισκάρουν τη ζωή τους, ψάχνουν τρόπους να το χαλάσουν πρός το χειρότερο. Τελικά τί θέλουμε; να μας κλείσουν τα μηχανάκια μέχρι να τα φτιάξουμε καθρέφτη; αυτό θα μας άρεσε;
Εγώ το πέρασα "όλα καλά" και μετά μου είπαν οτι δεν είναι κανονικά τα φώτα σε κανένα μηχανάκι γιατί οι κανονισμοί είναι εξωπραγματικοί και δέν περνούν ούτε τα μανήσια για ένταση φωτισμού, ούτε τα ξένον που έχουν παραπάνω από τα μανήσια. Ο θόρυβος είναι στα όρια του "επικίνδυνη έλλειψη" γιατί πρέπει να μετρηθεί στις 4500στρ και μετά να αφήσουμε το γκάζι να κλείσει μόνο του. Εκεί μου κάνει σκασίματα, και αν πάρουν τη μεγαλύτερη ένδειξη μου το βγάζει εκτός. Και το μηχανάκι το έχω πολύ προσεγμένο αλλά με εξατμίσεις χωρίς καταλύτες. Άν αρχίσουμε πάλι τα κασεράκια, μην κατηγορούμε μετά τα ΚΤΕΟ.

bros400pgm
16/12/2012, 11:41
Εγω προσφατα περασα ΚΤΕΟ ενα aprilia SXV, με full arrow εξατμιση, χωρις καθρεπτες και εμπρος φλας, με φωτα κουκουρουκου και την πινακιδα στο χερι. Ο λογος που το περασα ειναι για να μην μου ζαλιζουν τα παπαρια στο μηχανολογικο με το ΚΤΕΟ και την μαλακια που τους δερνει, ωστε να κανω την μεταβιβαση.
Σε ενα ευνομο κρατος, εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι για να κανω μια μεταβιβαση, απαιτειται το μηχανακι να ειναι αριστο λειτουργικα? Ας εδινε τουλαχιστον την ευκαιρια να γινοταν η μεταβιβαση, με κατατεθειμενη πινακιδα.

Δεν φταιμε παντα εμεις παντως

gefr
16/12/2012, 11:44
Δεν είπα οτι φταίμε πάντα εμείς. Όμως υπάρχει ένα κλίμα όπου φταίνε όλοι. Και αυτός που λαδώνει καλλιεργεί την λαμογιά αυτού που λαδώνεται, την επιβραβεύει ουσιαστικά. Και μετά ζητάμε ευθύνες, ενώ είμαστε και εμείς συνυπεύθυνοι.

thePrince
16/12/2012, 12:34
Εγω προσφατα περασα ΚΤΕΟ ενα aprilia SXV, με full arrow εξατμιση, χωρις καθρεπτες και εμπρος φλας, με φωτα κουκουρουκου και την πινακιδα στο χερι. Ο λογος που το περασα ειναι για να μην μου ζαλιζουν τα παπαρια στο μηχανολογικο με το ΚΤΕΟ και την μαλακια που τους δερνει, ωστε να κανω την μεταβιβαση.
Σε ενα ευνομο κρατος, εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι για να κανω μια μεταβιβαση, απαιτειται το μηχανακι να ειναι αριστο λειτουργικα? Ας εδινε τουλαχιστον την ευκαιρια να γινοταν η μεταβιβαση, με κατατεθειμενη πινακιδα.

Δεν φταιμε παντα εμεις παντως

Μπερδεύτηκες! Το μηχανάκι πρέπει να είναι άριστο μηχανολογικά για να κυκλοφορεί, είτε είναι δικό σου είτε πρόκειται να το πάρει άλλος! Με τη στάση σου, είσαι κι εσύ μέρος του προβλήματος.

kostaspetrou
16/12/2012, 12:55
Εγω προσφατα περασα ΚΤΕΟ ενα aprilia SXV, με full arrow εξατμιση, χωρις καθρεπτες και εμπρος φλας, με φωτα κουκουρουκου και την πινακιδα στο χερι. Ο λογος που το περασα ειναι για να μην μου ζαλιζουν τα παπαρια στο μηχανολογικο με το ΚΤΕΟ και την μαλακια που τους δερνει, ωστε να κανω την μεταβιβαση.
Σε ενα ευνομο κρατος, εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι για να κανω μια μεταβιβαση, απαιτειται το μηχανακι να ειναι αριστο λειτουργικα? Ας εδινε τουλαχιστον την ευκαιρια να γινοταν η μεταβιβαση, με κατατεθειμενη πινακιδα.

Δεν φταιμε παντα εμεις παντως
Μετά σου λέει θα γίνουμε σωστή χώρα...
Γιατί πινακίδα στο χέρι;Την κρατάς στο χέρι όταν οδηγάς ή δεν έχεις καθόλου;
Μηχανάκι χωρίς φλας και καθρέφτες είναι επικίνδυνο για όλους:δεν είναι εύκολα αντιληπτό χωρίς φλας και χωρίς καθρέφτες ο αναβάτης έχει μειωμένη ικανότητα ελέγχου για το τι συμβαίνει πίσω.
Είναι πολύ χειρότερο απ'το να έχει πχ πιο ελεύθερη εξάτμιση.
Δεν είπε κανείς ότι πρέπει να'ναι άριστο λειτουργικά,αλλά σε βασικά στοιχεία ασφάλειας(φώτα,φλας,καθρέφτες,ανάρτηση,φρένα) πρέπει να 'ναι τουλάχιστον άρτιο.
Το ότι δέχτηκαν να στο περάσουν(ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ) μάλλον θα'πρεπε να σε κάνει να τους ευχαριστείς και να πας να το φτιάξεις,όχι να τους βρίζεις από πάνω....

Με τέτοια λογική μην απορείτε που πάμε κατά διαόλου...Θέλετε δηλαδή τιμωρία για να διατηρείτε το μηχανάκι σας ασφαλές πρώτα για τους άλλους και μετά για σας;

Tedvj23
16/12/2012, 14:11
Μπορει ο ανθρωπος να το εχει μονο για πιστα και να το πηγαινει φορτωμενο "σπιτι-πιστα" αμεσως να δωσετε ολοι μαθηματα-συμβουλες και να τον βγαλετε ανευθυνο και οτι θα σας σκοτωσει..Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες και με ιδια κριτηρια οταν καποιος κανει μεταβιβαση ενα "μοτο"..Δηλαδη τα ειχε ολα λυμενα το κρατος και τακτοποιημενα και το του ελειπε το ΚΤΕο για τις μοτο σαν το κερασακι στην τουρτα..Το ιδιο το κρατος λυσαει για κασερι με οποιο τροπο μπορει να το φαει χωρις να λογαριαζει τιποτα..

Υ.γ.Ειρηνη παιδια..Μην τσακωνομαστε..:beer:

kostaspetrou
16/12/2012, 14:20
Αν είναι μόνο για πίστα δε χρειάζεται ούτε κτεο,ούτε άδεια,ούτε ασφάλεια,ούτε φώτα...Απλά τρέιλερ και πολυεστερικά.
Απ'τη στιγμή που θέλει να το μεταβιβάσει πρέπει το όχημα να γίνει άρτιο και ασφαλές για κυκλοφορία,σωστά;

Δεν είναι θέμα διάθεσης για τσακωμό,αλλά νοοτροπίας: απ'τη μια βρίζουμε το κράτος που ζητάει κασέρι μόνο χωρίς να προσφέρει κάτι(συμφωνώ,είναι απαράδεκτο),απ'την άλλη εμείς οι ίδιοι αδιαφορούμε αν το όχημά μας είναι επικίνδυνο για τους άλλους.
Στο καπάκι βρίζουμε και το κράτος ενώ εμείς κάνουμε ό,τι μας κατέβει!
Τρέλα!

MG-KTiNoS
16/12/2012, 15:28
Κοίτα όλο συμπεράσματα είσαι…
Τώρα μπορεί να το θέλει για πίστα και αύριο να το πουλήσει με αριθμό και για δρόμο.

:)

Kai τα άλλα που λες άκυρα είναι γιατί ακόμα και για το ότι είμαστε εμείς ΚΑΙ για αυτό το κράτος φταίει.
Καθόλου παράξενο ότι σε μια λίστα για τα πιο καλά σχολεία του κόσμου είχαμε την 31η θέση.
(Πρώτη Φινλανδία, μετά Ιαπωνία και διάφοροι Ασιάτες)
Αν το κράτος ήθελε νομιμόφρονες, μορφωμένους και υπεύθυνους πολίτες θα τους είχε !
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ
ΛΑΜΟΓΙΑ ΘΕΛΕΙ

;)

bros400pgm
16/12/2012, 16:15
Βρε, δεν νιωθετε :lol:
Το μηχανακι αγοραστηκε απο μενα, και για να γινει μεταβιβαση θελουν ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ να περασει ΚΤΕΟ.
Ουτε καν τους παρακαλεσα, ουτε καν ζητησα κατι απο το ΙΚΤΕΟ. Και να το εκοβαν στα παπακια μου, μιας και η μεταβιβαση θα γινοταν μετα κανονικα και θα ακολουθουσε καταθεση της πινακιδας (το μηχανακι μονο για πιστα ειναι-αλλωστε θα ανατιναχτει μια ωρα νωριτερα αμα βγαινει και στον δρομο:D).
Μην λετε οτι θελετε και μην βγαζετε συμπερασματα. Εγω απλα ειπα την νοοτροπια των ΚΤΕΟ, χωρις φακελακια και συναφη.
Ακου εκει να τους ευχαριστησω κιολας :lol::lol::lol::lol::lol:

Johnny_Nik
16/12/2012, 16:27
Είχε ξανασυζητηθεί ότι δεν απαιτείται ΚΤΕΟ για μεταβίβαση. Κακώς το ζήτησαν και ιδαιίτερα στο μηχανολογικό. Δεν υπάρχει σχετική εγκύκλιος ;)

Tedvj23
16/12/2012, 16:37
Υπαρχει φωτο αν πατε στην σελιδα 12 το θεμα ειναι ομως οτι αν δεν πεσει εντολη απο τα κεντρικα οτι και να τους πεις εσυ απο το ενα μπαινει και απο το αλλο βγαινει..

bros400pgm
16/12/2012, 16:41
Είχε ξανασυζητηθεί ότι δεν απαιτείται ΚΤΕΟ για μεταβίβαση. Κακώς το ζήτησαν και ιδαιίτερα στο μηχανολογικό. Δεν υπάρχει σχετική εγκύκλιος ;)


To ξερω αδερφε, αλλα οπως λεει και ο απο κατω σου, κανουν πως δεν καταλαβαινουν. Και προκειμενου να χαλασω την ζαχαρενια μου τους τα εσκασα τα 30γιουρια. Βεβαια, μονο ΦΠΑ θα παιρνουν μετα απο αυτο :lol:

Johnny_Nik
16/12/2012, 17:08
Εκεί θέλει δραστικά μέτρα, του στυλ δεν φέυγω άμα δεν βγάλετε άκρη όπως έιστε υποχρεωμένοι να κάνετε. Το ίδιο που έκανα και εγώ για να παραλάβω το πάσο μου σε κατάστημα της Vodafone στο οποίο με είχαν τραβολογήσει για 3η φορά. Αλλά όπως είπες, χαλάς τη ζαχαρένια σου και χάνεις το χρόνο σου. Ενώ μπορούν να σε εξυπηρετήσουν...

kostaspetrou
16/12/2012, 18:50
Βρε, δεν νιωθετε :lol:
Το μηχανακι αγοραστηκε απο μενα, και για να γινει μεταβιβαση θελουν ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ να περασει ΚΤΕΟ.
Ουτε καν τους παρακαλεσα, ουτε καν ζητησα κατι απο το ΙΚΤΕΟ. Και να το εκοβαν στα παπακια μου, μιας και η μεταβιβαση θα γινοταν μετα κανονικα και θα ακολουθουσε καταθεση της πινακιδας (το μηχανακι μονο για πιστα ειναι-αλλωστε θα ανατιναχτει μια ωρα νωριτερα αμα βγαινει και στον δρομο:D).
Μην λετε οτι θελετε και μην βγαζετε συμπερασματα. Εγω απλα ειπα την νοοτροπια των ΚΤΕΟ, χωρις φακελακια και συναφη.
Ακου εκει να τους ευχαριστησω κιολας :lol::lol::lol::lol::lol:
Ε πες το ρε συ ότι ζητήσανε λεφτά ποντάροντας στην άγνοια νόμου! :cry::lol::evil:
Άστα,τέτοια νοοτροπία έχουν και κάποιοι στις εξετάσεις οδήγησης :evil: ο νοών νοείτω...

spyrakos35
24/12/2012, 14:16
το προγραμμα για ΚΤΕΟ του 2013

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/94161.asp

McGyver
24/12/2012, 14:26
το προγραμμα για ΚΤΕΟ του 2013

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/94161.asp

Σωστός :beer:.

Και επίσημα από την Περιφέρεια Αττικής (http://www.patt.gov.gr/main/attachments2/6207_te_motosikletes.pdf).

Καλό Σεπτέμβρη εγώ...

McGyver
24/12/2012, 14:56
Το πρόγραμμα Κ.Τ.Ε.Δ. της Περιφέρειας Αττικής για μοτοσικλέτες 1ης αδείας μετά την 01/01/1999 έχει περάσει στο ημερολόγιο του forum. Μπορείτε να ζητήσετε υπενθύμιση όταν πλησιάζει η ημερομηνία σας.

Αν κάποιος μπορεί να μου στείλει το πρόγραμμα άλλων περιφερειών/νομαρχιών, θα τα περάσω και αυτά.

iconan
25/12/2012, 10:09
Ευτυχως για φετος τη γλιτωσα. Κτεο απο 2006 μοντελα και πισω

chr1s_86
25/12/2012, 12:05
Ωραία, θα περάσουμε κτεο και το άλλο μηχανάκι του χρόνου και θα είμαι απόλυτα ασφαλής στο δρόμο :moutza:

Antwnis
27/12/2012, 17:52
Σήμερα πέρασα ΚΤΕΟ (στο Car Control - Π. Ράλλη) τη 19χρονη :a01:
35 Ευρά, ένα εικοσάλεπτο και πολύ καλός γαλλικός καφές κέρασμα.
Σε κουβέντα με τον ιδιοκτήτη του ΚΤΕΟ, μου ανέφερε ότι ήταν λιγες οι μηχανές προ του 99 που είχαν περάσει μέχρι σήμερα.
Δεν ήταν ενήμεροι για το ποσό της προσαύξησης σε περίπτωση που πάει κάποιος εκπρόθεσμα.
Ελέγχουν τις βασικές ηλεκρικές λειτουργίες (φώτα, φλας, κόρνα, στοπ) την κατάσαση των ελαστικών, το θόρυβο που δεν πρέπει να περνάει τα 103db (αν ειναι μερικά db παραπάνω το περνάνε) και τα φρένα.
ΔΕΝ μετράνε την ανάρτηση.
ΔΕΝ κάνουν έλεγχο καυσαερίων καθόλου στα προ του 99.
Μετά από 2 χρόνια και πάλι.
(Αν και με τους τύπους που μας κυβερνάνε δεν μπορεί ναναι κανείς σίγουρος για τίποτα!)
:wave2:

Lio
28/12/2012, 10:45
Πέρασα και εγω χτες το 24χρονο Serow στη Βέροια. Ιδια φάση με τον Αντώνη απο πάνω, αλλά δεν με κεράσανε καφέ..

DAYMAN
28/12/2012, 19:23
Περασα το TDM με κοστος 25 ευρω.Ως παρατήρηση γραφηκε οβαλ στον μπροστινο δισκο αλλα ολα οκ,οταν ρωτησα σε ποιον απο τους 2 με ρωτησαν 2 δισκους εχει;Αμεσως μετα μου ειπαν οτι ειναι σφαλμα του μηχανήματος.Πηρα το μηχανακι και εφυγα αισθανόμενος την ελληνικη πραγματικότητα αλλη μια φορα.

menos
31/12/2012, 15:32
Μια ερώτηση...
Η μηχανή μου είναι αγορασμένη απο Ηράκλειο Κρήτης, με πινακίδα ΝΗΡ.. κάπου θεσσαλονίκη μεριά απ'οτι μου είπανε..
Απο την 01.05.2013 πρέπει να περάσει απο ΚΤΕΟ.
Ο τεχνικός έλεγχος πρέπει να γίνει στην περιοχή που πρωτοαγοράστηκε η μηχανή, η σε οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδας?

freco
31/12/2012, 15:49
Μια ερώτηση...
Η μηχανή μου είναι αγορασμένη απο Ηράκλειο Κρήτης, με πινακίδα ΝΗΡ.. κάπου θεσσαλονίκη μεριά απ'οτι μου είπανε..
Απο την 01.05.2013 πρέπει να περάσει απο ΚΤΕΟ.


Που βρήκες αυτή την ημερομηνία. Εμένα έχει πινακίδα ΑΜΑ. Πως σκ... βρίσκω πότε περνάω?

menos
31/12/2012, 16:12
Τώρα που το ξαναβλέπω... στην Αττική γίνεται ο έλεγχος... χμμμμ..
Αρα εγώ δεν περνάω που έχω πινακίδες απο Θεσσαλονίκη??
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/94161.asp

Ασωτος
31/12/2012, 22:19
@ menos : Με πινακίδα ΝΗΡ, έχεις ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας μέσα στο 2003. Στη Θεσσαλονίκη, τα ΝΗΡ έχουν περάσει ΚΤΕΟ μέσα στον Οκτώβριο.

Αν έχεις διεύθυνση κατοικίας στην Αθήνα, και η νέα, στο όνομά σου,άδεια κυκλοφορίας εκδόθηκε από περιφέρεια Αττικής, περνάς ΚΤΕΟ από 1/6 μέχρι 30/6/2013.

Αν η άδεια κυκλοφορίας, στη μεταβίβαση, εκδόθηκε από περιφέρεια Ηρακλείου, περνάς ΚΤΕΟ με το πρόγραμμα του Ηρακλείου- δεν ξέρω πότε πρέπει να περάσεις.

Γνώμη μου : πέρασέ το μέχρι 30/6 (χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, έτσι ; :wave2:)

Αν θέλεις να είσαι απολύτως ήσυχος, πέρασέ το όσο πιο γρήγορα μπορείς - γιατί στη Θεσσαλονίκη είσαι ήδη εκπρόθεσμος ....

menos
01/01/2013, 13:54
@ menos : Με πινακίδα ΝΗΡ, έχεις ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας μέσα στο 2003. Στη Θεσσαλονίκη, τα ΝΗΡ έχουν περάσει ΚΤΕΟ μέσα στον Οκτώβριο.
25/09/02 Ακόμη χειρότερα...

Μεγάλο μπέρδεμα και θα πρέπει να πάρω τηλέφωνα... πολλά τηλέφωνα!!
Πρέπει να το σιγουρέψω γιατί θα κατέβω απο Σλοβακία μόνο γι'αυτό το λόγο!!
Ρώτησα πριν μερικές μέρες αν μπορώ να περάσω τεχνικό έλεγχο στο εξωτερικό και μου απάντησαν πως μπορώ, αλλά ο έλεγχος δεν θα ισχύει στην Ελλάδα!!
Λαμόγια για 35€ ρε πστ μου, άσε το τι θα μου στοιχίσει να κατέβω μόνο γι'αυτό!!

fazerelec
02/01/2013, 21:28
Καλησπερα & Καλη Χρονια

Για το παπι που εχω με αδεια το καλοκαιρι του 1998 το εμαθα εντελως τυχαια.Καμμια ειδοποιηση - τιποτα.Αθανατο Ελληνικο Κρατος.Τωρα,περναω εκπροθεσμα πληρωνω προστιμο? Πληρωνω παραπανω στο ΚΤΕΟ? Στην Εφορια ? Που?

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
02/01/2013, 21:34
Καλή Χρόνια. Περνάς ΙΚΤΕΟ με επιβάρυνση. Πάρε όμως τηλ. μήπως πήρε καμία παράταση.:wave2:

sapila racing
02/01/2013, 21:51
Πρέπει να το σιγουρέψω γιατί θα κατέβω απο Σλοβακία μόνο γι'αυτό το λόγο!!


Εγώ θα έλεγα μην κατέβεις μόνο γι αυτό, καποιος τρόπος θα υπάρχει. Στην χειρότερη αν δεν ψαχτείς για να βρείς τον τρόπο θα πληρώσεις ενα παράβολο οταν πας να το περάσεις.

kostakis125
03/01/2013, 12:34
Παιδια για τα προ 98 δεν υπαρχει ακομη επιβαρυνση( προστημο). Πηγα χτες 2/1 και πληρωσα 35 ευρω κανονικα. Πηγαινετε οσο προλαβαινετε πριν αρχισουν τα εξτρα κερατιατικα!

sapila racing
04/01/2013, 13:12
Το λοιπόν! Όσον αφορά σε πληροφορίες περί παράδοσης πινακίδων, μεταβιβάσεις άνευ πινακίδων κλπ. Όποιος θέλει, όποτε θέλει μπορεί να πάει στη ΔΟΥ της περιοχής του και παραδώσει <<προσωρινά>> τις πινακίδες του για <<3 μήνες>>. Την προσοχή σας! Ο τίτλος αυτής της πράξης <<Προσωρινή Παράδοση Πινακίδων για 3 Μήνες>> είναι ο ίδιος άσχετα με το λόγο για τον οποίο θέλετε να παραδώσετε τις πινακίδες. Δηλαδή, εάν θέλετε να παραδώσετε τις πινακίδες για μόνιμη ακινητοποίηση του οχήματος, πάτε στη ΔΟΥ και λέτε ότι θέλετε να τις παραδώσετε <<Προσωρινά για 3 Μήνες>>. Τις παραδίδετε, παίρνετε το αντίστοιχο αποδεικτικό έγγραφο και τις ξεχνάτε ! Δεν χρειάζεται να κάνετε διευκρινίσεις του τύπου:
<<Θέλω να τις παραδώσω τώρα και να τις ξαναπάρω σε 3-6-15-28...... μήνες>> ή
<<Θέλω να τις παραδώσω για καταστροφή των ιδίων ή του οχήματος>>
Έτσι κι αλλιώς, δεν ενδιαφέρει του εφοριακούς υπάλληλους για ποιο λόγο θες εσύ να παραδώσεις πινακίδες, αρκεί να έχεις τα απαραίτητα χαρτιά μαζί σου, για να γίνει σωστά η διαδικασία (άδεια κυκλοφορίας + ταυτότητα εάν ο κάτοχος της ταυτότητας είναι ο ιδιοκτήτης, αλλιώς εξουσιοδοτησούλα). Επιπλέον, δεν υπάρχει παγιωμένο χρονικό διάστημα, μετά του οποίου να καταστρέφονται οι πινακίδες πέραν του 3-μήνου. Εάν και όποτε το θυμηθούν, τις στέλνουν για καταστροφή και όταν πας να τις ξαναζητήσεις, εάν τις έχουν ακόμα σου τις δίνουν πίσω. Αλλιώς σου δίνουν αποδεικτικό καταστροφής τους και πας με αυτό και την ταυτότητά σου στο ΥΠ.ΜΕ να σου εκδώσουν καινούριες με διαφορετικό αριθμό (πάντα) και κόστος 30 ευρά.

Σε αυτό το σημείο επιΣτρέψτε μου να αναφέρω δύο πολύ βολικά κολπάκια, που νομίζω θα δώσουν λύση στα προβλήματά σας περί πινακίδων και μεταβιβάσεων.

Κολπέτο Νο 1, Απώλεια: Εάν θέλετε να αλλάξετε αριθμό κυκλοφορίας σε σύντομο χρονικό διάστημα και χωρίς πολλή γραφειοκρατεία, υπάρχει πάντα και για όλους μας η <<διέξοδος>> της απώλειας ! Πάτε στο τμήμα ασφαλείας της περιοχής σας και δηλώνετε απώλεια πινακίδας κυκλοφορίας σας. Θα σας ρωτήσουν κάποια τυπικά όπως, για το σημείο, την ημερομηνία και ώρα απώλειας. Ενδεικτική απάντηση: <<Σήμερα, 08:00-09:00 το πρωί, στη ΝΕΟΑΛ που πήγαινα στη δουλειά μου στα Οινόφυτα. Δεν ήταν καλά στερεωμένη και εν κινήσει δεν μπορώ να ξέρω σε ποιο σημείο της εθνικής μου έφυγε>>. Θα γίνει η καταγραφή και θα σας πουν να περάσετε μετά από 10 ημέρες - σε περίπτωση που βρεθεί η πινακίδα σε αυτό το διάστημα - να παραλάβετε τη <<βεβαίωση δήλωσης απώλειας>> και να πάτε με αυτήν πάλι στο ΥΠ.ΜΕ, να σας εκδώσουν νέες πινακίδες με το προαναφερθέν κόστος (30 ευρά). :)

Κολπέτο Νο 2, Μεταβίβαση 30-χρονου και άνω οχήματος: Για τους εκολαπτόμενους ή παλαιότερους ρετρολάγνους, εάν έχετε βρει ένα μηχανάκι 30-ετίας και άνω και θέλετε να το αγοράσετε νόμιμα, αλλά χωρίς να μπλέκετε με έξοδα μεταβίβασης, ΚΤΕΔ, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλειες κλπ, υπάρχει η προαναφερθείσα <<διέξοδος>> της <<προσωρινής 3-μηνης παράδοσης πινακίδων>> στην εφορία από τον πωλητή της μοτό, αλλά απαραιτήτως αμέσως μετά, εγγραφή του - με τη βεβαίωση παράδοσης πινακίδων και τα λοιπά απαραίτητα έγγραφα - σε οποιονδήποτε σύλλογο οχημάτων αντίκας (οι πιο καλά ενημερωμένοι και εξοπλισμένοι είναι οι ΕΛΠΑ και ΦΙΛΠΑ). Από τη στιγμή που παραδίδετε πινακίδες, αυτομάτως το όχημά σας παύει να ανήκει στο κράτος μαζί με οποιαδήποτε άλλη υποχρέωση είχατε προς αυτό (π.χ ΚΤΕΔ, τέλη, ασφάλεια κλπ) ! Το όχημα μετατρέπεται σε περιουσιακό στοιχείο ιδιωτικής φύσεως ιδιαίτερης αξίας (π.χ ακριβώς όπως θεωρείται η ντιβανοκασσέλα που κληρονόμησα απ' τη γιαγιά μου! :lol: ). Από εκεί και μετά, εφόσον περάσετε την αξιολόγηση αυθεντικότητας του οχήματός σας από το σύλλογο, εκδίδεται από αυτόν νέα άδεια κυκλοφορίας του οχήματος, όχι δημόσια πλέον, αλλά ιδιωτική και μπορείτε πλέον άφοβα και νομιμότατα να κάνετε όσες μεταβιβάσεις θέλετε χωρίς άλλες υποχρεώσεις! Συμπληρωματικά, οι οικονομικές υποχρεώσεις που θα έχετε ως μέλος του συλλόγου θα είναι μόνο η ετήσια συνδρομή σας, η οποία συμπεριλαμβάνει και μία ειδική και πολύ φθηνή ασφάλεια που θα πληρώνετε ετησίως και σας καλύπτει απόλυτα σε περίπτωση ατυχήματος. Και τα δύο ποσά μαζί, σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνούν τα 150 ευρώ και λέω και πολλά! Τώρα υπάρχουν κάποιοι όχι πολύ αυστηροί περιορισμοί κυκλοφορίας, αλλά επειδή ήδη έχω γράψει πολλά, θα επεκταθώ μόνο εάν μου το ζητήσετε. :)

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα. :wave2:

Εχεις γράψει αρκετές ανακρίβειες και πολλές εντελώς λάθος πληροφορίες.

Ποιός σου είπε οτι αν εχεις πινακίδα κλασσικού υπαρχουν 'κάποιοι όχι πολύ αυστηροί περιορισμοί κυκλοφορίας'? Οι πινακίδες αυτές δεν ειναι για να κυκλοφορέίς κανονικά, τελεία και παύλα.
Εχω δύο μοτο με πινακίδες ΦΙΛΠΑ και γνωρίζω τους περιορισμούς.

Που το είδες οτι ενα οχημα ειναι ιδιοκτησία του κράτους? Οι πινακίδες ειναι κρατικές, όχι το όχημα.
Δεν συνεχίζω, γιατί δεν θα τελέιώσω ποτέ......

buckley
04/01/2013, 13:56
Το λοιπόν! Όσον αφορά σε πληροφορίες περί παράδοσης πινακίδων, μεταβιβάσεις άνευ πινακίδων κλπ. Όποιος θέλει, όποτε θέλει μπορεί να πάει στη ΔΟΥ της περιοχής του και παραδώσει <<προσωρινά>> τις πινακίδες του για <<3 μήνες>>. Την προσοχή σας! Ο τίτλος αυτής της πράξης <<Προσωρινή Παράδοση Πινακίδων για 3 Μήνες>> είναι ο ίδιος άσχετα με το λόγο για τον οποίο θέλετε να παραδώσετε τις πινακίδες. Δηλαδή, εάν θέλετε να παραδώσετε τις πινακίδες για μόνιμη ακινητοποίηση του οχήματος, πάτε στη ΔΟΥ και λέτε ότι θέλετε να τις παραδώσετε <<Προσωρινά για 3 Μήνες>>. Τις παραδίδετε, παίρνετε το αντίστοιχο αποδεικτικό έγγραφο και τις ξεχνάτε ! Δεν χρειάζεται να κάνετε διευκρινίσεις του τύπου:
<<Θέλω να τις παραδώσω τώρα και να τις ξαναπάρω σε 3-6-15-28...... μήνες>> ή
<<Θέλω να τις παραδώσω για καταστροφή των ιδίων ή του οχήματος>>
Έτσι κι αλλιώς, δεν ενδιαφέρει του εφοριακούς υπάλληλους για ποιο λόγο θες εσύ να παραδώσεις πινακίδες, αρκεί να έχεις τα απαραίτητα χαρτιά μαζί σου, για να γίνει σωστά η διαδικασία (άδεια κυκλοφορίας + ταυτότητα εάν ο κάτοχος της ταυτότητας είναι ο ιδιοκτήτης, αλλιώς εξουσιοδοτησούλα). Επιπλέον, δεν υπάρχει παγιωμένο χρονικό διάστημα, μετά του οποίου να καταστρέφονται οι πινακίδες πέραν του 3-μήνου. Εάν και όποτε το θυμηθούν, τις στέλνουν για καταστροφή και όταν πας να τις ξαναζητήσεις, εάν τις έχουν ακόμα σου τις δίνουν πίσω. Αλλιώς σου δίνουν αποδεικτικό καταστροφής τους και πας με αυτό και την ταυτότητά σου στο ΥΠ.ΜΕ να σου εκδώσουν καινούριες με διαφορετικό αριθμό (πάντα) και κόστος 30 ευρά.

Σε αυτό το σημείο επιΣτρέψτε μου να αναφέρω δύο πολύ βολικά κολπάκια, που νομίζω θα δώσουν λύση στα προβλήματά σας περί πινακίδων και μεταβιβάσεων.

Κολπέτο Νο 1, Απώλεια: Εάν θέλετε να αλλάξετε αριθμό κυκλοφορίας σε σύντομο χρονικό διάστημα και χωρίς πολλή γραφειοκρατεία, υπάρχει πάντα και για όλους μας η <<διέξοδος>> της απώλειας ! Πάτε στο τμήμα ασφαλείας της περιοχής σας και δηλώνετε απώλεια πινακίδας κυκλοφορίας σας. Θα σας ρωτήσουν κάποια τυπικά όπως, για το σημείο, την ημερομηνία και ώρα απώλειας. Ενδεικτική απάντηση: <<Σήμερα, 08:00-09:00 το πρωί, στη ΝΕΟΑΛ που πήγαινα στη δουλειά μου στα Οινόφυτα. Δεν ήταν καλά στερεωμένη και εν κινήσει δεν μπορώ να ξέρω σε ποιο σημείο της εθνικής μου έφυγε>>. Θα γίνει η καταγραφή και θα σας πουν να περάσετε μετά από 10 ημέρες - σε περίπτωση που βρεθεί η πινακίδα σε αυτό το διάστημα - να παραλάβετε τη <<βεβαίωση δήλωσης απώλειας>> και να πάτε με αυτήν πάλι στο ΥΠ.ΜΕ, να σας εκδώσουν νέες πινακίδες με το προαναφερθέν κόστος (30 ευρά). :)

Κολπέτο Νο 2, Μεταβίβαση 30-χρονου και άνω οχήματος: Για τους εκολαπτόμενους ή παλαιότερους ρετρολάγνους, εάν έχετε βρει ένα μηχανάκι 30-ετίας και άνω και θέλετε να το αγοράσετε νόμιμα, αλλά χωρίς να μπλέκετε με έξοδα μεταβίβασης, ΚΤΕΔ, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλειες κλπ, υπάρχει η προαναφερθείσα <<διέξοδος>> της <<προσωρινής 3-μηνης παράδοσης πινακίδων>> στην εφορία από τον πωλητή της μοτό, αλλά απαραιτήτως αμέσως μετά, εγγραφή του - με τη βεβαίωση παράδοσης πινακίδων και τα λοιπά απαραίτητα έγγραφα - σε οποιονδήποτε σύλλογο οχημάτων αντίκας (οι πιο καλά ενημερωμένοι και εξοπλισμένοι είναι οι ΕΛΠΑ και ΦΙΛΠΑ). Από τη στιγμή που παραδίδετε πινακίδες, αυτομάτως το όχημά σας παύει να ανήκει στο κράτος μαζί με οποιαδήποτε άλλη υποχρέωση είχατε προς αυτό (π.χ ΚΤΕΔ, τέλη, ασφάλεια κλπ) ! Το όχημα μετατρέπεται σε περιουσιακό στοιχείο ιδιωτικής φύσεως ιδιαίτερης αξίας (π.χ ακριβώς όπως θεωρείται η ντιβανοκασσέλα που κληρονόμησα απ' τη γιαγιά μου! :lol: ). Από εκεί και μετά, εφόσον περάσετε την αξιολόγηση αυθεντικότητας του οχήματός σας από το σύλλογο, εκδίδεται από αυτόν νέα άδεια κυκλοφορίας του οχήματος, όχι δημόσια πλέον, αλλά ιδιωτική και μπορείτε πλέον άφοβα και νομιμότατα να κάνετε όσες μεταβιβάσεις θέλετε χωρίς άλλες υποχρεώσεις! Συμπληρωματικά, οι οικονομικές υποχρεώσεις που θα έχετε ως μέλος του συλλόγου θα είναι μόνο η ετήσια συνδρομή σας, η οποία συμπεριλαμβάνει και μία ειδική και πολύ φθηνή ασφάλεια που θα πληρώνετε ετησίως και σας καλύπτει απόλυτα σε περίπτωση ατυχήματος. Και τα δύο ποσά μαζί, σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνούν τα 150 ευρώ και λέω και πολλά! Τώρα υπάρχουν κάποιοι όχι πολύ αυστηροί περιορισμοί κυκλοφορίας, αλλά επειδή ήδη έχω γράψει πολλά, θα επεκταθώ μόνο εάν μου το ζητήσετε. :)

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα. :wave2:

Κούνια που σε κούναγε...
Πρόσεχε πολύ για τις "έξυπνες" κατευθύνσεις που προσφέρεις φίλε.
Δεν είμαι διαχειριστής και δεν θα ανοίξω διάλογο αλλά μερικά πράγματα τα γνωρίζουμε καλά...

menos
04/01/2013, 16:15
Πήρα τηλέφωνο και έμαθα πως πρέπει να περάσω ΚΤΕΟ σύμφωνα με τον Δήμο/Κοινότητα που αναγράφει η άδεια μου..
Τελικά περνάω απο Ηράκλειο Κρήτης, αλλά ακόμη δεν έχουν δώσει ημερομηνία.. μου είπαν να ξαναπάρω σε ενα μήνα που ΙΣΩΣ να έχουν ημερομηνία και με περιθώριο 1-2 μηνών για να περαστεί η μηχανή μου απο έλεγχο..
Μπορώ βέβαια να περάσω απο οποιοδήποτε ΚΤΕΟ της Ελλάδας, αλλά με την ημερομηνία που θα μου δώσουν απο Ηράκλειο.. Είδωμεν..

la_villa
04/01/2013, 16:25
τι να σας πω ρε παιδιά...

εγω που δεν έχω καμία σχέση με το Internet και ούτε γνωρίζω ανάγνωση οπότε να πάρω εφημερίδα να ενημερωθώ...δηλώνω άγνοια μέχρι να με ενημερώσει το κράτος ότι πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ η μοτο

μεχρι τότε ...γεια σας

υ.γ εκτός αν την πουλήσω οπότε θα με ενημερώσει το συγκοινωνιών ότι πρέπει να πάω μια βόλτα απο ΚΤΕΟ για να γίνει η μεταβίβαση

McGyver
04/01/2013, 16:28
Πήρα τηλέφωνο και έμαθα πως πρέπει να περάσω ΚΤΕΟ σύμφωνα με τον Δήμο/Κοινότητα που αναγράφει η άδεια μου..
Τελικά περνάω απο Ηράκλειο Κρήτης, αλλά ακόμη δεν έχουν δώσει ημερομηνία.. μου είπαν να ξαναπάρω σε ενα μήνα που ΙΣΩΣ να έχουν ημερομηνία και με περιθώριο 1-2 μηνών για να περαστεί η μηχανή μου απο έλεγχο..
Μπορώ βέβαια να περάσω απο οποιοδήποτε ΚΤΕΟ της Ελλάδας, αλλά με την ημερομηνία που θα μου δώσουν απο Ηράκλειο.. Είδωμεν..

Δεν ξέρω με ποιον/α μίλησες, αλλά βάσει όσων γράφεις, μαλακίες σου είπε.

Από το website της Διαύγειας:
https://www.google.com/url?q=http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%25CE%259243%25CE%25957%25CE%259B%25CE%259A-%25CE%2596%25CE%25A85&sa=U&ei=VubmUMa7FoKnhAfc5ICYBQ&ved=0CA0QFjAC&client=internal-uds-cse&usg=AFQjCNECqLpJrmDcvLemJ6suU5L0GMg3-w

Περνάς από Κ.Τ.Ε.Δ. από 1-4-2013 έως 30-4-2013.

menos
04/01/2013, 16:40
Έχεις δίκιο McGyver...
Άρα το ήπια πανηγυρικά καθώς μου είναι αδύνατον να κατέβω απο Σλοβακία τον Απρίλη...

menos
04/01/2013, 16:56
Το λοιπόν...
Ύστερα απο 3 νέα νούμερα που μου δώσανε για να με παραπέμψουνε σε κάποιον υπεύθυνο μήπως και συννενοηθώ, επικοινώνησα με το ΙΚΤΕΟ Γιανακάκη.. (Ηράκλειο)
Μου είπαν πως ακόμη δεν έχουν δοθεί πρόστιμα σε όσους δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ, αλλά όλα αυτά βέβαια μπορούν να αλλάξουν (φυσικά)..
Θα ξαναπάρω τηλέφωνο κατα τον Απρίλη και βλέπουμε..

kokar
05/01/2013, 03:45
χρόνια πολλά και καλη χρονιά σε όλους
επανέρχομαι με το θέμα γιατί έχουν βγει οι νέοι πίνακες που περιλαμβάνουν μοτο που έχουν ταξινομηθεί εως και το 2006

278350

πηγή : http://www.mrbike.gr/website/teleitaia-Nea/kteo-motosikleton-%E2%80%93programma-elegxon-gia-attiki-gia-dikikla-eos-to-2006.html

kokar
05/01/2013, 13:19
πάντως τα ΜΜΕ δεν έχουν πει τίποτα..... γιατί άραγε ?

kokar
05/01/2013, 13:39
αρχίζω να πιστεύω οτι εσκεμμένα δεν λένε τίποτα στα ΜΜΕ για να αρχίσουν να μαζεύουν τα 400αρια απο τα πρόστιμα .....

ΚΤΕΟ ΣΕ ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 400€ ΑΠΟ ΤΟ 2013

Πρόστιμο 400€ για τις μηχανές που δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ θα ξεκινήσει από το 2013 . Σύμφωνα με το νόμο, έως τις 31 Δεκεμβρίου του 2012 θα πρέπει υποχρεωτικά να περάσουν από τεχνικό έλεγχο όσοι κατέχουν μηχανές άνω των 50κ.εκ. και αυτές έχουν ημερομηνία άδειας κυκλοφορίας μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του 1998. Εξαιρούνται οι τετράτροχες μηχανές Έτσι από το 2013 η Τροχαία θα μπορεί να βεβαιώνει κλήσεις ύψους 400 ευρώ στις μηχανές που δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ .Η διάταξη αυτή αναγράφετε στο άρθρο 86 του ΚΟΚ
Αυτή τη στιγμή ήδη έχουν δημιουργηθεί στους σταθμούς ελέγχου ΚΤΕΟ ειδικές γραμμές για μηχανές, ενώ το κόστος για να περάσει κάποιος ΚΤΕΟ την μηχανή του κυμαίνεται κοντά στα 35 ευρώ.

ΠΗΓΗ: www.dikaiologitika.gr

http://www.dikaiologitika.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83/%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BF-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%83-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF-400%E2%82%AC-%CF%84%CE%BF-2013.html

pektis
07/01/2013, 11:38
Το δικο μου που εχει πινακιδες Αχαϊας και το περασα στο Κτεο Αθηνας δεν μου ειπε τιποτα ο υπαλληλος και περασε κανονικα η μηχανη!

taurus
14/01/2013, 12:48
Kαλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα διάφορα κάγκελα που βλέπουμε στα vstrom, tdm κτλ περνάνε ΚΤΕΟ ή όχι. Αν ειναι γενικά νόμιμα δηλαδή. Είναι πολύ σημαντικό να μου πει κάποιος υπεύθυνα (και αν έχει κανείς και κάποιο λινκ που να παραπέμπει σε ΚΟΚ ή κάτι παρόμοιο, ακόμα καλύτερα), επειδή πρέπει να μάθω τι ισχύει για να το χρησιμοποιήσω σαν επιχείρημα σε δικαστήριο. :( Ευχαριστώ.

ERRIKA
14/01/2013, 13:12
Έλα, μη ντρέπεσαι, πες μας τι έγινε... :D και θα σου πούμε την απάντηση.

taurus
14/01/2013, 13:31
Δυστυχώς δεν μπορώ να το αναλύσω, γιατί εκκρεμεί δίκη. Αν και όταν καταλήξουμε κάπου, θα υπάρξει και η ανάλογη αναφορά.

sniper
14/01/2013, 13:39
Δυστυχώς δεν μπορώ να το αναλύσω, γιατί εκκρεμεί δίκη. Αν και όταν καταλήξουμε κάπου, θα υπάρξει και η ανάλογη αναφορά. Κι όταν εκκρεμεί δίκη τα πάντα τα καλύπτει πέπλο μυστηρίου; Αν έγινε κάποια ζημιά από τα κάγκελα (υλική ή ακόμα χειρότερα σωματική) κι ο ενάγων υποστηρίζει ότι τα κάγκελα είναι "παράνομα" (όπως οι μεταλλικές σχάρες στα τζιπ) καλά θα είναι να είναι υποψιασμένοι όσοι έχουν κάγκελα.... Βέβαια, έχουν γίνει 100δες ατυχήματα με μηχανές που είχαν κάγκελα και δεν ακούστηκε μέχρι τώρα κάτι γι αυτά... Υ.Γ. Μπορεί κάτι να πωλείται αλλά δεν σημαίνει ότι μπορεί να τοποθετηθεί κάπου (πχ. οι διόπτρες στα άπλα - μπορεις να αγοράσεις μία αλλά απαγορεύεται να την βάλεις πάνω σε όπλο.) Το τι ισχύει για τα κάγκελα μάλλον κάποιος απο το μηχανολογικό του Υπουργειου να μπορεί να μας πει.

ERRIKA
14/01/2013, 13:44
Κι όταν εκκρεμεί δίκη τα πάντα τα καλύπτει πέπλο μυστηρίου;

Αν το v-strom με τα κάγκελα ήταν σε ειδική αποστολή της NASA, ναι!

airmav
16/01/2013, 09:37
δεν ξερα αν υπαρχει προηγουμενη αναφορα αλλα μιας κ κοιτουσα για την δικη μου....

http://www.yme.gr/?tid=894&aid=0

STO DIAOLO
23/01/2013, 01:06
Αυτή την στιγμή, για μεταβίβαση μηχανής, απαιτείται χαρτί ΚΤΕΟ;

Dant3
23/01/2013, 02:02
οχι

demk6
23/01/2013, 17:30
με αδεια αττικης ποιες χρονολογιες περνανε τωρα?

dimitrism
25/01/2013, 12:27
http://www.yme.gr/?tid=894&aid=0

SHOOTER045
17/02/2013, 23:59
Αυτή την στιγμή, για μεταβίβαση μηχανής, απαιτείται χαρτί ΚΤΕΟ;

Νομιζω πως ναι,αν και οπως διαβασα ολο το θεμα,και απο αυτα που ρωτησα εγω,τα εχουν χαμενα οι κ.κ του μεταφορων.οπως λενε πολλοι<ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΑΡΠΑΧΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΖΕΣΤΟ ΧΡΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ>και εξηγουμαι-φιλος με DT200 του 89 πηρε μπροστα μου τηλ στο κτεο για τις μοτο στην περιοχη μου,και οταν τους εκανε την ερωτηση για καυσαερια(ακουγεται οτι θα τα φορολογησουν εξτρα αυτα οταν<στρωσει>η διαδικασια του κτεο)του απαντησαν<αν εχει φωτα φλας και φρενα περναει!!!!!!!!!!!και οντως το περασε.επισης στην αστυνομια δεν εχει ερθει κατι σχετικο ειδικα για το κτεο μοτοσυκλετων-αναμενεται-(ενστολος ειμαι και ξερω)επισης να αναφερω οτι τον σεπτεμβριο αγορασα ενα GSF 400 BANDIT με σκοπο να το<φτιαξω>(ακομα μαζευω πραγματα,οταν βρω χρονο και ξεκινησω θα το δειτε και εσεις)απο τον πωλητη πηρα υπευθυνη δηλωση εξουσιοδοτηση να κανω την μεταβιβαση,πηγα στο συγκοινωνιων,και μου ζητησαν κτεο.τους ειπα οτι η μοτο ειναι χαλασμενη,την επισκευαζω κλπ,μου εκαναν την μεταβιβαση,μου εβγαλαν καινουργια αδεια,η οποια εγραφε πανω-ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ-οταν περπατησει το μηχανακι,θα παει κτεο,και μετα συγκοινωνιων,να μου ξαναλαξουν την αδεια και να παρω την πινακιδα γιατι την παρεδωσα μεχρι να το φτιαξω