PDA

View Full Version : Kteo ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ-ΝΕΑ.



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

Dant3
18/02/2013, 02:38
Παιδια ειπαμε,κτεο για μεταβιβαση δε χρειαζεται.
το ζητανε για να σε αναγκασουν να βγαλεις.αν τους ζορισεις θα σου κανουν κανονικα τη μεταβιβαση.

SHOOTER045
18/02/2013, 03:00
Παιδια ειπαμε,κτεο για μεταβιβαση δε χρειαζεται.
το ζητανε για να σε αναγκασουν να βγαλεις.αν τους ζορισεις θα σου κανουν κανονικα τη μεταβιβαση.

Καλημερα,ειπαμε μου εκαναν μεταβιβαση στο ονομα μου,απλα μου ζητησαν και το κτεο,οταν τους ειπα οτι το εχω δυαλυμενο γιατι το επισκευαζω κλπ,στην αδεια που μου εβγαλαν στο ονομα μου εγραψαν<δεν ισχυει για κυκλοφορια>και μου ειπαν οταν το φτιαξω περπατησει και περασω κτεο θα μου την αλλαξουν,και παλι τα πραγματα διαφερουν απο νομο σε νομο

kpetros
18/02/2013, 20:38
εμενα παιδια που η αδεια πρωτης κυκλωφοριας ειναι το 2009 (cbf125)
δεν το περναω απο κτεο ε? εφοσον οι λιστες που εχετε δωσει μεχρι τωρα , πανε μεχρι το 2006

motomaniac
18/02/2013, 21:41
Καλημερα,ειπαμε μου εκαναν μεταβιβαση στο ονομα μου,απλα μου ζητησαν και το κτεο,οταν τους ειπα οτι το εχω δυαλυμενο γιατι το επισκευαζω κλπ,στην αδεια που μου εβγαλαν στο ονομα μου εγραψαν<δεν ισχυει για κυκλοφορια>και μου ειπαν οταν το φτιαξω περπατησει και περασω κτεο θα μου την αλλαξουν,και παλι τα πραγματα διαφερουν απο νομο σε νομο

σε εμενα με αναγκασαν να κανω κατι με το ζορι και να περασω το δικο μου κτεο. φυσικα κι ηταν σε κουτες..

Grafton 505
19/02/2013, 01:45
εμενα παιδια που η αδεια πρωτης κυκλωφοριας ειναι το 2009 (cbf125)
δεν το περναω απο κτεο ε? εφοσον οι λιστες που εχετε δωσει μεχρι τωρα , πανε μεχρι το 2006

Θα περάσεις φέτος (το 2013). Πάρε τηλέφωνο ή πέρνα μια βόλτα από ένα κοντινό ΙΚΤΕΟ, για να μάθεις πιο μήνα περνάει η πινακίδα σου.

kpetros
19/02/2013, 22:53
Θα περάσεις φέτος (το 2013). Πάρε τηλέφωνο ή πέρνα μια βόλτα από ένα κοντινό ΙΚΤΕΟ, για να μάθεις πιο μήνα περνάει η πινακίδα σου.

μπηκα στο online chat με τουτους στο (http://www.kteohellas.gr) και μου ειπαν πως δεν περναω φετος , και περιμενουν ανακοινωση για το 2014

Grafton 505
21/02/2013, 15:18
μπηκα στο online chat με τουτους στο (http://www.kteohellas.gr) και μου ειπαν πως δεν περναω φετος , και περιμενουν ανακοινωση για το 2014
Επειδή με έβαλες σε σκέψη, πήγα και ρώτησα στο ΙΚΤΕΟ και μου είπανε : Από τον Μάιο του 2009 και μετά περνάει ΚΤΕΟ μόλις συμπληρωθεί η τετραετία. Πιο πριν, ανάλογα με το νούμερο της πινακίδας.
Οπότε, άσε τα τσατ και τα ματ και πάρε ένα τηλέφωνο να μάθεις στα σίγουρα, για να μην πληρώνεις μετά περισσότερα.
:wave2:

GIXXERAKIAS
21/02/2013, 15:27
Ανοιξτε το ρημάδι το pdf και δείτε πότε περνάτε...συγκεκριμένα το σκουτερ μου του 2003 mod περνάει τον 6ο μήνα φέτος.

http://www.yme.gr/?tid=894&aid=0

Grafton 505
21/02/2013, 15:33
Ανοιξτε το ρημάδι το pdf και δείτε πότε περνάτε...συγκεκριμένα το σκουτερ μου του 2003 mod περνάει τον 6ο μήνα φέτος.

http://www.yme.gr/?tid=894&aid=0

Εκτός Αττικής όμως ..... ;;;;;;

GIXXERAKIAS
21/02/2013, 15:59
Εκτός Αττικής όμως ..... ;;;;;;

Εκεί δεν έχω ιδέα.:lol:

freco
21/02/2013, 16:22
Εκτός Αττικής όμως ..... ;;;;;;

Πάρε τηλέφωνο ένα ιδιωτικό ΚΤΕΟ και θα σου πουν. Εμένα πέρναγε μέχρι 31/12/2012, αλλά μου είπε η κοπέλα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα επειδή δεν έχουν κανονιστεί ακόμα τα πρόστιμα.

Grafton 505
21/02/2013, 16:37
Εκεί δεν έχω ιδέα.:lol:

:lol:


αλλά μου είπε η κοπέλα ...

Και αυτηνής ποιός της το 'πε ; εεεεε;;; :wave2:

yamahas 13
21/02/2013, 20:50
εμενα παιδια που η αδεια πρωτης κυκλωφοριας ειναι το 2009 (cbf125)
δεν το περναω απο κτεο ε? εφοσον οι λιστες που εχετε δωσει μεχρι τωρα , πανε μεχρι το 2006

Μάλλον επειδή είναι πολλές οι μηχανές στην Αττική, όσες έχουν πρώτη άδεια με ημερομηνία από 2007-2009, πάνε για του χρόνου. Ρώτα σε ένα ιδιωτικό κτέο να σου πουν. Κι αν δεν βγάλεις άκρη, κοίτα την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας και πέρνα το εκεί κοντά ένα κτέο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Μην βγάλουν τελευταία στιγμή καμιά ανακοίνωση και δεν προλαβαίνεις. π.χ αν έχεις άδεια με ημερομηνία 10/07/2009, πέρνα το μέχρι αυτή την ημερομηνία και θα είσαι μια χαρά.

freco
22/02/2013, 09:40
Και αυτηνής ποιός της το 'πε ; εεεεε;;; :wave2:

O Στουρνάρας... :lol:

vangelis 64
25/02/2013, 16:40
Εν τω μεταξύ...http://mxin.gr/2012/12/11/h-%CE%B5-%CE%B5-%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%BD%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD/

Bladerunner
25/02/2013, 17:14
Εν τω μεταξύ...http://mxin.gr/2012/12/11/h-%CE%B5-%CE%B5-%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%BD%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD/

"Με μια αιφνιδιαστική απόφαση το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο των Βρυξελλών αποφάσισε να ξανασυζητήσει σε πέντε χρόνια το θέμα με τους υποχρεωτικούς ελέγχους μοτοσυκλετών και μοτοποδηλάτων γνωστοί σε εμάς ως ΚΤΕΟ, στις χώρες της ευρωπαϊκής ζώνης. (...) Η απόφαση αυτή δεν θα επηρεάσει χώρες που εφαρμόζουν σε εθνικό επίπεδο τους τεχνικούς ελέγχους όπως η Ιταλία, Αγγλία και κατά επέκταση και την χώρα μας."


Ούτε ξέρω που έχω κόρνα, φλας, σιγαστήρα εξάτμισης κλπ, κλπ. Γαμώτο! :(

sniper
25/02/2013, 17:18
....

Ούτε ξέρω που έχω κόρνα, φλας, σιγαστήρα εξάτμισης κλπ, κλπ. Γαμώτο! :(

Άστα να πανε.... καθρέφτες, αισθητήρες λ κλπ :sick:

Bladerunner
25/02/2013, 17:22
Πρέπει να μάθουμε ακριβώς τι ελέγχουν. Μην αγχωνόμαστε για όλα! (Άκου καθρέπτες... Έναν πρέπει να έχω κάπου)

thePrince
25/02/2013, 18:45
Πρέπει να μάθουμε ακριβώς τι ελέγχουν. Μην αγχωνόμαστε για όλα! (Άκου καθρέπτες... Έναν πρέπει να έχω κάπου)
Μην αγχώνεσαι, δεν ελέγχουν τίποτα. Περνάς με φακελάκι. Πως αλλιώς θα κυκλοφορούσαν τόσα χρέπια και τόσοι ασυνείδητοι στο δρόμο;

Bladerunner
25/02/2013, 20:11
Μην αγχώνεσαι, δεν ελέγχουν τίποτα. Περνάς με φακελάκι. Πως αλλιώς θα κυκλοφορούσαν τόσα χρέπια και τόσοι ασυνείδητοι στο δρόμο;

Ιδιωτικό ΚΤΕΟ και φακελάκι;
Πέρα από αυτό, το μηχανάκι μου κάθε άλλο παρά χρέπι είναι. Για το "ασυνείδητος" δε μπορώ να πω με σιγουριά διότι δεν είμαι βέβαιος ότι γνωρίζω τα κριτήρια.

mikepap
25/02/2013, 20:30
αδεια κυκλοφορειας-ολα τα ηλεκτρικα σε λειτουργια-αριθμους πλαισιου κ κινητηρος κ πινακιδα υπουργειου,εξατμιση νορμαλ,καθρεφτες.ελενχος φρενων.οχι ακομα καυσαερια[ολα περνανε],ελενχος ελαστικων.σε καποια ιδιωτικα κτεο κανουν προσφορες απο 20 εως 35 ευρο μαξιμουμ.τα ληξηπροθεσμα δεν πληρωνουν διπλο παραβολο ακομα.

PetranGR
25/02/2013, 21:04
Όταν η μηχανή μου ήταν να περάσει ΚΤΕΟ ,εγώ 1 μήνα πριν περάσει την έβγαλα προς Ολική Διαγραφή ,καταστροφή κτλ. υπάρχει περίπτωση να με στείλουν κανένα ραβασάκι στο σπίτι ; Δεν πήγα φυσικά να την περάσω ΚΤΕΟ αφού ήταν ήδη προς διαγραφή.

pektis
26/02/2013, 17:23
αδεια κυκλοφορειας-ολα τα ηλεκτρικα σε λειτουργια-αριθμους πλαισιου κ κινητηρος κ πινακιδα υπουργειου,εξατμιση νορμαλ,καθρεφτες.ελενχος φρενων.οχι ακομα καυσαερια[ολα περνανε],ελενχος ελαστικων.σε καποια ιδιωτικα κτεο κανουν προσφορες απο 20 εως 35 ευρο μαξιμουμ.τα ληξηπροθεσμα δεν πληρωνουν διπλο παραβολο ακομα.

Στην Αθηνα παντως, μετρανε και καυσαερια!:rolleyes:

AUFGEBRACHT
26/02/2013, 18:13
Στην Αθηνα παντως, μετρανε και καυσαερια!:rolleyes:

Κι επαρχία, κι επαρχία!!!

mikepap
26/02/2013, 19:13
στην αθηνα εχουμε περασει αρκετα 100αρια κηφισου κ πειραιως,δεν κοιτανε.ερωτηση,εχουν κοψει καποιον για καυσαερια;νομιζω πως οχι,δεν εχουν σημειο αναφορας στοιχειων εκπομπης ρυπων παλαιων μοτο.ετσι κ καλα κοιτανε.δεν επιμενω για το τι μπορει να συμβει σε οποιδηποτε κ οπουδηποτε κτεο.τωρα αν το CO k υδρογονανθρακες ειναι στον θεο σιγουρα δεν ειναι καλο για την τσεπη σου[καταναλωση] κ το περιβαλλον κ κατι συμβαινει στην μοτο που πρεπει να επισκευασθει.η αληθεια ειναι οτι μπλεξαμε δια βιου...

Πολυμήχανος
26/02/2013, 20:16
Έτσι για ενημέρωση, πέρασα σήμερα το VFR μου (αυτό στο λινκ στην υπογραφή μου). Μοντέλο 91, ελληνική πρώτη άδεια το 99. Σε γνωστό ΚΤΕΟ στου Ρέντη.

Κοιτάξαν αριθμό πλαισίου, βγάλαν φωτό, το κοίταξαν γενικά (οπτικός έλεγχος), κάναν μια μάλλον τυπική μέτρηση στα φρένα, μου είπαν ότι τα λάστιχα είναι κάπως φθαρμένα και καλό είναι κάποια στιγμή να τα αλλάξω, ορίστε κύριε τα χαρτιά σας, αυτοκολητάκι στην ταμπέλα. Η διαδικασία κράτησε 5'. Κόστος 20 ευρώ.

Σε 2 χρόνια πάλι.

Το VFR μου έχει όλα τα προβλεπόμενα από τον ελληνικό νόμο, δλδ πλήρες σετ φώτα, καθρέπτες, φλας, κόρνα και καλού κακού είχα βάλει και ένα db killer στην after market εξάτμιση.

grharris
26/02/2013, 21:10
Κόστος 20 ευρώ.


Πού είπαμε ότι πάμε με 20άρικο στο χέρι?

έχω και 2 να περάσω...

Πολυμήχανος
26/02/2013, 21:15
Είπα να μην το γράψω πριν απευθείας, μην θεωρηθεί κάποιου είδους διαφήμιση, μια και ρωτήθηκε όμως >>> http://www.mrkteo.gr/index.php?page=19

Αν παραβιάζει κάποιο όρο, ας σβηστεί...

mikepap
26/02/2013, 21:22
:wave2:δεν εχω παει ,αλλα ειμαι πολυ κοντα κ θα το δοκιμασω,ασε που σε ε μπιστευομαι με κλειστα ματια.χι-χι.:beer:

pektis
26/02/2013, 21:49
στην αθηνα εχουμε περασει αρκετα 100αρια κηφισου κ πειραιως,δεν κοιτανε.ερωτηση,εχουν κοψει καποιον για καυσαερια;νομιζω πως οχι,δεν εχουν σημειο αναφορας στοιχειων εκπομπης ρυπων παλαιων μοτο.ετσι κ καλα κοιτανε.δεν επιμενω για το τι μπορει να συμβει σε οποιδηποτε κ οπουδηποτε κτεο.τωρα αν το CO k υδρογονανθρακες ειναι στον θεο σιγουρα δεν ειναι καλο για την τσεπη σου[καταναλωση] κ το περιβαλλον κ κατι συμβαινει στην μοτο που πρεπει να επισκευασθει.η αληθεια ειναι οτι μπλεξαμε δια βιου...

Δεν ξερω για τα παπακια εμενα παντως με ρωτησε κανονικα το μοντελο της μηχανης και το εβαλε στο προγραμμα μετρησης του υπολογιστη... Ειχε ενα δεικτη σαν στροφομετρο και αναλογα με το αν ειναι σωστα τα καυσαερια της εξατμισης εδειχνε πρασινο ή κοκκινο....
Αυτα...:winka:

motomaniac
26/02/2013, 22:37
Έτσι για ενημέρωση, πέρασα σήμερα το VFR μου (αυτό στο λινκ στην υπογραφή μου). Μοντέλο 91, ελληνική πρώτη άδεια το 99. Σε γνωστό ΚΤΕΟ στου Ρέντη.

Κοιτάξαν αριθμό πλαισίου, βγάλαν φωτό, το κοίταξαν γενικά (οπτικός έλεγχος), κάναν μια μάλλον τυπική μέτρηση στα φρένα, μου είπαν ότι τα λάστιχα είναι κάπως φθαρμένα και καλό είναι κάποια στιγμή να τα αλλάξω, ορίστε κύριε τα χαρτιά σας, αυτοκολητάκι στην ταμπέλα. Η διαδικασία κράτησε 5'. Κόστος 20 ευρώ.

Σε 2 χρόνια πάλι.

Το VFR μου έχει όλα τα προβλεπόμενα από τον ελληνικό νόμο, δλδ πλήρες σετ φώτα, καθρέπτες, φλας, κόρνα και καλού κακού είχα βάλει και ένα db killer στην after market εξάτμιση.

20αρικο?????????????????? εδω επαρχια ζητανε 35. την προηγουμενη την περασα κι εγω με 20. δνε ξερω τι αλλαξε. αυτα που θελουν σε ιδιωτικο οπωςσδηποτε ειναι εναν καθρεφτη, πινακιδα νομιμη, και να περναει καυσαερια. τα υπολοιπα.. αλλα κι αυτα ακομα καμια φορα μπορει να μην τα περνας...

akis_trevor
26/02/2013, 23:13
πηγα κι εβγαλα νεα πινακιδα στο κρυπτονακι γιατι η δικια του ειχε κοπει καποτε και ειχα φτιαξει μια αλλη με την οποια δεν περναγε...μου εδωσαν καινουργια αδεια και καινουργιο αριθμο κυκλοφοριας.αρα το μηχανακι ειναι καινουργιο και δεν χρειαζεται να περασει κτεο,ετσι; :D χαχαχα...
οσο για το κοστος παει αναλογα και με τα κυβικα(σαν τα τελη)για τη μηχανη ειχα δωσει 30 για το παπι ρωτησα τηλεφωνικα οταν εκλεισα ραντεβου και μου ειπαν 20.

SHOOTER045
27/02/2013, 23:44
20αρικο?????????????????? εδω επαρχια ζητανε 35. την προηγουμενη την περασα κι εγω με 20. δνε ξερω τι αλλαξε. αυτα που θελουν σε ιδιωτικο οπωςσδηποτε ειναι εναν καθρεφτη, πινακιδα νομιμη, και να περναει καυσαερια. τα υπολοιπα.. αλλα κι αυτα ακομα καμια φορα μπορει να μην τα περνας...

οντως ιχ κτεο εδω κοντα που ειμαι 35....:moutza: και μετα λενε οτι η επαρχια ειναι φθηνη....

kostas777
28/02/2013, 21:59
Πρέπει να μάθουμε ακριβώς τι ελέγχουν. Μην αγχωνόμαστε για όλα! (Άκου καθρέπτες... Έναν πρέπει να έχω κάπου)

μετράνε ρύπους, θόρυβο
ελέγχουν αναρτήσεις, φρένα, φώτα, λάστιχα, ηλεκτρικά

γενικά αν το μηχανάκι σου δουλεύει και δεν είναι χρέπι και δεν έχεις χαλασμένη εξάτμιση, περνάει κανονικά.

το cb-1 χωρίς καθρέπτες και με ελεύθερη εξάτμιση πέρασε. οριακά για τον θόρυβο, με μια τάπα θα πέρναγε άνετα. και ένα ψιλοπρόβλημα στο εμπρός φρένο.

Bladerunner
01/03/2013, 11:43
Το μηχανάκι μου είναι άριστο όχι μόνο για την ηλικία του (2005 μοντέλο) αλλά άριστο γενικότερα.

Έχουν αφαιρεθεί όμως (και πεταχτεί από λάθος), μπροστινά φλας, κόρνα, βαλβίδες στοπ μπρος-πίσω, και άλλα "άχρηστα βαριά" μπλιμπλίκια, μιας και το μηχανάκι σπάνια κυκλοφορεί σε δημόσιο δρόμο.

Θα το ντύσω κάποια στιγμή (προς το παρόν φοράει πολυεστερικά και σλικ ελαστικά), θα του βάλω ένα ζευγάρι λάστιχα καινούργια που έχω από το 2005 (!), θα δοκιμάσω να το περάσω και θα ενημερώσω.

McGyver
01/03/2013, 11:49
περναγε...μου εδωσαν καινουργια αδεια και καινουργιο αριθμο κυκλοφοριας.αρα το μηχανακι ειναι καινουργιο και δεν χρειαζεται να περασει κτεο,ετσι; :D χαχαχα...

Λάθος...


Οι δίκυκλες μοτοσικλέτες, που έχουν αντικαταστήσει ή θα αντικαταστήσουν τον αριθμό κυκλοφορίας τους, υποχρεούνται να προσέλθουν για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με τον πρώτο αριθμό κυκλοφορίας που τους είχε χορηγηθεί.

sniper
01/03/2013, 11:50
Το μηχανάκι μου είναι άριστο όχι μόνο για την ηλικία του (2005 μοντέλο) αλλά άριστο γενικότερα.

Έχουν αφαιρεθεί όμως (και πεταχτεί από λάθος), μπροστινά φλας, κόρνα, βαλβίδες στοπ μπρος-πίσω, και άλλα "άχρηστα βαριά" μπλιμπλίκια, μιας και το μηχανάκι σπάνια κυκλοφορεί σε δημόσιο δρόμο.

Θα το ντύσω κάποια στιγμή (προς το παρόν φοράει πολυεστερικά και σλικ ελαστικά), θα του βάλω ένα ζευγάρι λάστιχα καινούργια που έχω από το 2005 (!), θα δοκιμάσω να το περάσω και θα ενημερώσω.

Περιμένουμε με ανυπομονησία....

Bladerunner
01/03/2013, 12:09
Περιμένουμε με ανυπομονησία....

Κορόιδευε όσο θέλεις... Αν δεν περάσει όμως θα ανοίξω νέο θέμα για κάθε μπλιμπλίκι που θα λείπει. Επίσης, ένα θέμα με τίτλο "άδικη κοινωνία και άχρηστα ΚΤΕΟ". Άλλο θέμα που θα κατακρίνω τη νοοτροπία των υπαλλήλων και σίγουρα θα σκεφτώ μερικά ακόμα μέχρι τότε. :lol:

(Ή θα κυκλοφορώ όπως είναι -χωρίς όμως πινακίδα- και δεν θα σταματάω στους ελέγχους. Φυσικά και θ' ανοίξω ΚΑΙ γι αυτό νέο θέμα όπου θα υπερηφανεύομαι για τα "κατορθώματά" μου)

sniper
01/03/2013, 12:13
Κορόιδευε όσο θέλεις... Αν δεν περάσει όμως θα ανοίξω νέο θέμα για κάθε μπλιμπλίκι που θα λείπει. Επίσης, ένα θέμα με τίτλο "άδικη κοινωνία και άχρηστα ΚΤΕΟ". Άλλο θέμα που θα κατακρίνω τη νοοτροπία των υπαλλήλων και σίγουρα θα σκεφτώ μερικά ακόμα μέχρι τότε. :lol:

(Ή θα κυκλοφορώ όπως είναι -χωρίς όμως πινακίδα- και δεν θα σταματάω στους ελέγχους. Φυσικά και θ' ανοίξω ΚΑΙ γι αυτό νέο θέμα όπου θα υπερηφανεύομαι για τα "κατορθώματά" μου)

Δεν κοροιδεύω...

Δεν έχω kαθρέφτες, αισθητήρα λ και καταλύτη, βάση πινακίδας, έχω ολόσωμη εξάτμιση ελεύθερη, διαφορετικούς αυλούς εισαγωγής....

Δεν εχω καμία όρεξη να λυσω όλο το μηχανάκι να περάσει κτεο και να το ξαναδέσω... (άσε που θα πρέπει να βρω και τα μαμά πράγματα).

Bladerunner
01/03/2013, 12:15
Δεν κοροιδεύω...

οκ, μόλις έχω νέα θα σου πω.

sapila racing
01/03/2013, 12:17
Δεν κοροιδεύω...

Δεν έχω kαθρέφτες, αισθητήρα λ και καταλύτη, βάση πινακίδας, έχω ολόσωμη εξάτμιση ελεύθερη, διαφορετικούς αυλούς εισαγωγής....

Δεν εχω καμία όρεξη να λυσω όλο το μηχανάκι να περάσει κτεο και να το ξαναδέσω... (άσε που θα πρέπει να βρω και τα μαμά πράγματα).

χμμμ το μηχανάκι σου, όπως και πολλά άλλα είναι στημένο σαν track bike. Σε αλλη χώρα δεν περναει με τίποτα βέβαια, εδω δεν ξέρω... θα δείξει.

Παντως χωρίς καθρέφτες/φωτα/φλας/στοπ δεν πιστεύω οτι μπορεί να περάσει μηχανάκι. Στον ελεγχο που εγινε στο BMW του 1975 που εχω, ειπωθηκε οτι στα πριν το 1988 δεν κόβονται για ρυπους.
Ομως φώτα, φλάς, καθρέυτες, κόρνα, λάστιχα, αρ πλαισιου/κινητήρα κλπ τα κοίταξαν όλα.

sniper
01/03/2013, 12:22
χμμμ το μηχανάκι σου, όπως και πολλά άλλα είναι στημένο σαν track bike. Σε αλλη χώρα δεν περναει με τίποτα βέβαια, εδω δεν ξέρω... θα δείξει.

Παντως χωρίς καθρέφτες/φωτα/φλας/στοπ δεν πιστεύω οτι μπορεί να περάσει μηχανάκι. Στον ελεγχο που εγινε στο BMW του 1975 που εχω, ειπωθηκε οτι στα πριν το 1988 δεν κόβονται για ρυπους.
Ομως φώτα, φλάς, καθρέυτες, κόρνα, λάστιχα, αρ πλαισιου/κινητήρα κλπ τα κοίταξαν όλα.

Oπότε πρεπει να βρουμε καθρέφτες.... τουλάχιστον.

Ichigo
01/03/2013, 12:27
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα γιατί κάποια στιγμή μπορεί να ξεκολλήσει ο τροχός και να γυρίσει ΜΠίστα με τρακμπαϊκ κι ο φτωχός :p μπορούμε σ αυτές τις περιπτώσεις με οριστική διαγραφή στην εφορία να απαλλαχθούμε από όλο αυτό το νταβαντούρι (εφ όσον θα κινείται αποκλειστικά και μόνο με τρεϊλερ); Ή να το αγοράσω από αντιπροσωπεία απλά μη βγάζοντας πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας; :confused:

sniper
01/03/2013, 12:30
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα γιατί κάποια στιγμή μπορεί να ξεκολλήσει ο τροχός και να γυρίσει ΜΠίστα με τρακμπαϊκ κι ο φτωχός :p μπορούμε σ αυτές τις περιπτώσεις με οριστική διαγραφή στην εφορία να απαλλαχθούμε από όλο αυτό το νταβαντούρι (εφ όσον θα κινείται αποκλειστικά και μόνο με τρεϊλερ); Ή να το αγοράσω από αντιπροσωπεία απλά μη βγάζοντας πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας; :confused:

Ναι.

Sapadak
01/03/2013, 13:08
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα γιατί κάποια στιγμή μπορεί να ξεκολλήσει ο τροχός και να γυρίσει ΜΠίστα με τρακμπαϊκ κι ο φτωχός :p μπορούμε σ αυτές τις περιπτώσεις με οριστική διαγραφή στην εφορία να απαλλαχθούμε από όλο αυτό το νταβαντούρι (εφ όσον θα κινείται αποκλειστικά και μόνο με τρεϊλερ); Ή να το αγοράσω από αντιπροσωπεία απλά μη βγάζοντας πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας; :confused:


Και γιατι να μη παραδώσεις πινακίδες προσωρινα για ακινησια για βλαβη και καλα?

motomaniac
01/03/2013, 13:16
Και γιατι να μη παραδώσεις πινακίδες προσωρινα για ακινησια για βλαβη και καλα?

που τις παιρνεις οποτε θες πισω? απλα μετα απο 1η2 χρονια θα χρειαστει να βγαλουν ενα πινακιδα και νουμερο με δικα τους εξοδα! παιδια σε ιδιωτικο κτεο περναει αν θελουν οπως και να ναι.. και χωρις λαδωμα.

xalias
11/03/2013, 09:36
τελικά ρε παλικάρια ποιές μηχανές παιρνάνε κτεο τώρα;
Ρωτάω γιατί έχω ένα fz6 του 04 και από ιδιοτικό κτέο μου είπαν ότι περνάω τον Ιούλιο αλλά διαβάζω σε διάφορες αγγελίες μοντέλα του 06 έχουν περάσει.
Μένω Αθήνα αν αυτό παίζει ρόλο. Ευχαριστώ.

GIXXERAKIAS
11/03/2013, 09:43
Όταν σου είπαν περνάς κανονικά,αν θές να το περάσεις τώρα το περνάς και τώρα,δεν θα σου πουν τίποτα αν το έχεις περάσει πιό νωρίς.Αντιθέτως αν το περάσεις πιό μετά παίζει να έχει μία μικρή προαυξηση στά τέλη του ΚΤΕΟ.:wave2:

vaggos2586
22/03/2013, 16:16
http://www.e-go.gr/wmotors/articles.asp?catid=15695&subid=2&pubid=7263687

teo24
29/03/2013, 16:16
http://t.co/IyES90KSyl

Bradipous
30/03/2013, 00:15
Ολα τα αρθρα αναφεροντε ΜΟΝΟ για την περιφερεια Αττικης, για την υπολοιπη Ελλαδα τι ισχυει;

freco
30/03/2013, 23:33
Ολα τα αρθρα αναφεροντε ΜΟΝΟ για την περιφερεια Αττικης, για την υπολοιπη Ελλαδα τι ισχυει;

Ρώτα σε ένα ιδιωτικό ΚΤΕΟ για μηχανές. Ξέρουν ποτέ περνάνε όλα.

daz
31/03/2013, 23:03
Ολα τα αρθρα αναφεροντε ΜΟΝΟ για την περιφερεια Αττικης, για την υπολοιπη Ελλαδα τι ισχυει;

Ποια υπόλοιπη Ελλάδα? :(

giannispa
01/04/2013, 09:26
για το δικο μου το μοτο (125cc) που εχει ταξινομηθει στην καρδιτσα και κυκλοφορει στην αθηνα τι παιζει?αμα χρειαζεται να περασει καρδιτσα αυτο ειναι αδυνατον για ενα 125,ποιος θα το παει μεχρι εκει?(+το κοστος μεταφορας μεχρι εκει,οποιος και να ειναι ο τροπος μεταφορας).

johndoe
01/04/2013, 11:43
μεχρι 08/04/2013 εχουν δωσει παραταση για τα εκπροθεσμα.

notakos600
01/04/2013, 16:57
μεχρι 08/04/2013 εχουν δωσει παραταση για τα εκπροθεσμα.

Ξέρουμε το ύψος του προστίμου για προσέλευση των εκπρόθεσμων πέραν της 8ης Απριλίου;

McTalas
02/04/2013, 00:44
για το δικο μου το μοτο (125cc) που εχει ταξινομηθει στην καρδιτσα και κυκλοφορει στην αθηνα τι παιζει?αμα χρειαζεται να περασει καρδιτσα αυτο ειναι αδυνατον για ενα 125,ποιος θα το παει μεχρι εκει?(+το κοστος μεταφορας μεχρι εκει,οποιος και να ειναι ο τροπος μεταφορας).
δεν χρειαζεται να το πας στην καρδιτσα να το περασεις κτεο, το περνας αθηνα κανονικα αλλα με το προσκλητηριο που ισχυει στην καρδιτσα...

johndoe
02/04/2013, 09:42
Ξέρουμε το ύψος του προστίμου για προσέλευση των εκπρόθεσμων πέραν της 8ης Απριλίου;

400€http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/oikonomika/prostimo_400_eyrw_stoys_idiokthtes_dikuklwn_poy_den_exoyn_perasei_kteo.2192434.html

Sapadak
02/04/2013, 09:46
400€http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/oikonomika/prostimo_400_eyrw_stoys_idiokthtes_dikuklwn_poy_den_exoyn_perasei_kteo.2192434.html

Αλλο ρωτησε ρε συ ο νοτακος.

Ποσο παραπανω θα πληρωνεις, οχι ποιο ειναι το πρόστιμο σε περιπτωση που σε πιασουν χωρις κτεο

notakos600
02/04/2013, 09:57
Αλλο ρωτησε ρε συ ο νοτακος.

Ποσο παραπανω θα πληρωνεις, οχι ποιο ειναι το πρόστιμο σε περιπτωση που σε πιασουν χωρις κτεο

Ακριβώς, ευχαριστώ. :beer:

christof40
02/04/2013, 11:03
περασα την περασμενη βδομαδα το παπι κτεο με 15 ευρω.
παρολο που σκαμπιλιζει το πιστονι καργα και καιει λαδια,δεν μου ειπαν τιποτα.
οταν ρωτησα τον νεαρο πως το ακουει το μηχανακι μου ειπε,ακουγετε σαν καινουργιο,αψογο:a31:
οχι οτι δεν τοξερα αλλα ειναι αλλο ενα μετρο καθαρα εισπρακτικο.

STOYBI
02/04/2013, 12:19
περασα την περασμενη βδομαδα το παπι κτεο με 15 ευρω.
παρολο που σκαμπιλιζει το πιστονι καργα και καιει λαδια,δεν μου ειπαν τιποτα.
οταν ρωτησα τον νεαρο πως το ακουει το μηχανακι μου ειπε,ακουγετε σαν καινουργιο,αψογο:a31:
οχι οτι δεν τοξερα αλλα ειναι αλλο ενα μετρο καθαρα εισπρακτικο.


Παρολα τα κονηματα τα χεριου που βαζεις με το εμοτικο σου.....

Δεν σε βλεπω ομως διαθετιμενο να πας εσυ.......

Απο μονος σου να φταξεις το παπακι σου για να μην αναπνεουμε οι υπολοιποι σε καθε φαναρι τα λαδακια σου.....

Το κτεο σου φταιει... και το εισπρακτικο μετρο.....

Ε ρε ... Να το διαβαζε μονο ο μαλακας που σε περασε και δεν σου εκανε τα 15 ..... 215...!!!

christof40
02/04/2013, 13:11
γιατι με ξερεις και απο χθες?που ξερεις εσυ αν εγω θα το φτιαξω η οχι?
που ξερεις αν αναπνεεις τα λαδια μου σε καθε φαναρι εσυ η ο καθενας?
να πληρωσω παραπανω (λαδωσω) δεν το εχω κανει ποτε στην ζωη μου...
και αν καταλαβαινες τι εγραψα και εννοουσα δεν θα εγραφες αυτα που.....
και τελος εισαι πολυ μικρος και λιγος για να μου κανεις μαθημα οικολογιας

sniper
02/04/2013, 13:15
Συνιστώ ηρεμία.... και ανάλογες των ηλικιών σας συμπεριφορές.

ZauZ
02/04/2013, 14:28
περασα την περασμενη βδομαδα το παπι κτεο με 15 ευρω.
παρολο που σκαμπιλιζει το πιστονι καργα και καιει λαδια,δεν μου ειπαν τιποτα.
οταν ρωτησα τον νεαρο πως το ακουει το μηχανακι μου ειπε,ακουγετε σαν καινουργιο,αψογο:a31:
οχι οτι δεν τοξερα αλλα ειναι αλλο ενα μετρο καθαρα εισπρακτικο.

Εγώ νομίζω ότι εφόσον αποφάσισες να πάς το μηχανάκι στο ΚΤΕΟ και γνώριζες το πρόβλημα του, θα έπρεπε να μεριμνήσεις για να το φτιάξεις ΠΡΙΝ το ΚΤΕΟ. Από εκεί και πέρα το ότι στο ΚΤΕΟ στο πέρασαν δεν είναι νομίζω για τα 25 ευρώ που σου κόστισε γιατί και να σε έκοβαν πάλι θα τα είχες πληρώσει.

Το αν ο πιτσιρικάς που σου είπε ότι το μηχανάκι ήταν «σαν καινούριο» έπρεπε να κάνει αυτή τη δουλειά ή όχι είναι άλλο θέμα.

Εισπρακτικό ή όχι το συγκεκριμένο μέτρο, θα έπρεπε να είναι η αφορμή για όλους μας να σουλουπώνουμε λιγάκι τα μηχανάκια μας πριν τα πάμε στο ΚΤΕΟ.

Εγώ νομίζω ότι γνωρίζοντας όπως λες ότι το μηχανάκι δεν περνάει κανονικά ΚΤΕΟ καθαρά ηθικά θα έπρεπε να ενδιαφερθείς να το φτιάξεις από πρίν και όχι να συμμετάσχεις στο «έγκλημα». Νομικά πάντως σωστός είσαι…

STOYBI
02/04/2013, 14:38
γιατι με ξερεις και απο χθες?που ξερεις εσυ αν εγω θα το φτιαξω η οχι?
που ξερεις αν αναπνεεις τα λαδια μου σε καθε φαναρι εσυ η ο καθενας?
να πληρωσω παραπανω (λαδωσω) δεν το εχω κανει ποτε στην ζωη μου...
και αν καταλαβαινες τι εγραψα και εννοουσα δεν θα εγραφες αυτα που.....
και τελος εισαι πολυ μικρος και λιγος για να μου κανεις μαθημα οικολογιας


Μην εξαπτεσαι......

Γενικη ηταν απαντηση μου και το ποστ σου παραδειγμα.....

Αλλωστε δεν δαφωνουμε πουθενα ..... Μαλακα λεω εγω αυτο που στην χαρισε .... Ομοιως και εσυ....!!!

Καθαρα εισπρακτικο το μετρο ..... Συμφωνω απολυτος και επαυξανω με το λαδωμα...!!

Το παραξενο στην ολη υποθεση θα ηταν εαν ειχαμε εδω μεσα καποιο ποστ για τον υπαληλο που θα σε εκοβε και δεν θα ανεχοταν μυγα στο σπαθι του....!!!

Ετσι μαθαμε να βλεπουμε τα ΚΤΕΟ στην Ελλαδα...!!!

christof40
02/04/2013, 14:42
Το αν ο πιτσιρικάς που σου είπε ότι το μηχανάκι ήταν «σαν καινούριο» έπρεπε να κάνει αυτή τη δουλειά ή όχι είναι άλλο θέμα.

δεν ειναι αλλο θεμα...αυτο ακριβως ειναι το θεμα.
εδωσα 15 ευρω και οχι 25 που λες.
εγω σαν πρωην μηχανικος ηξερα το προβλημα που εχει το παπι μου και γι αυτο δεν το κυκλοφορουσα(τωρα το εχω φτιαξει,αφου το περασα κτεο)
ειπα στον εαυτο μου...15 ευρω ειναι ας τα χασω να παω να δω...θα με κοψουν?
αυτο ηθελα και αυτο περιμενα.ΝΑ ΜΕ ΚΟΨΟΥΝ.
ομως δεν με εκοψαν.γι αυτο ειπα πως ειναι ενα καθαρα εισπρακτικο μετρο.ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΩΡΑ?

notakos600
02/04/2013, 14:46
Ρε συ Χρηστάρα μην τα παίρνεις, δικός μας είναι ο stoubi, τελικά ανέβασες κυβισμό, άλλαξες καρμπ; για πε, για πε. :a014:

ZauZ
02/04/2013, 14:49
Ας δούμε και μια άλλη πλευρά όμως…

Θυμάμαι κάποια φορά κουβέντιαζα με έναν σε δημόσιο ΚΤΕΟ και τον ρώτησα για το ένα έκοβαν τα αυτοκίνητα (νομίζω 50 ευρώ ήταν) και μου είπε ότι πρέπει να είναι πραγματικά ερείπιο για να κόψουν κάποιο αυτοκίνητο (τόνισε τα λάστιχα και τα φρένα κυρίως) .

Απάντηση… αποστομωτική… 50 ευρώ κοστίζει το ΚΤΕΟ… αν έχει ζημιά κάτω από 100 ευρώ δεν τη γλιτώνει… Αν υπολογίσεις και το κόστος χρήσης / κτίσης του αυτοκινήτου (τέλη κυκλοφορίας, τεκμήρια και λάστιχα κ.τ.λ.)….
Αν δε μπορεί να το πληρώσει το αμάξι αλλά το έχει ανάγκη ; Τι ; Να τον αφήσω να τον γράψουν ; Το πρόστιμο είναι σχεδόν όσο ένα μηνιάτικο πλέον… 600 ευρώ μισθό έχω και εγώ και κατά πάσα πιθανότητα και αυτός με το αυτοκίνητο που το φέρνει με κάποιο πρόβλημα εν γνώση του…

STOYBI
02/04/2013, 14:53
Το αν ο πιτσιρικάς που σου είπε ότι το μηχανάκι ήταν «σαν καινούριο» έπρεπε να κάνει αυτή τη δουλειά ή όχι είναι άλλο θέμα.

δεν ειναι αλλο θεμα...αυτο ακριβως ειναι το θεμα.
εδωσα 15 ευρω και οχι 25 που λες.
εγω σαν πρωην μηχανικος ηξερα το προβλημα που εχει το παπι μου και γι αυτο δεν το κυκλοφορουσα(τωρα το εχω φτιαξει,αφου το περασα κτεο)
ειπα στον εαυτο μου...15 ευρω ειναι ας τα χασω να παω να δω...θα με κοψουν?
αυτο ηθελα και αυτο περιμενα.ΝΑ ΜΕ ΚΟΨΟΥΝ.
ομως δεν με εκοψαν.γι αυτο ειπα πως ειναι ενα καθαρα εισπρακτικο μετρο.ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΩΡΑ?



Το οτι στην χαρισανε παντως δεν εχει καμμια δουλεια με το εισπρακτικο... Αντιθετα...!!

Εισπρακτικο ( και δεν μιλαω για το κρατος ) ειναι οταν σε υποχρεωνουν σε επανελεγχο ( και 2ο χαμενο μεροκαματο ) γιατι το μονο που δεν λειτουργει απο το αμαξι σου ειναι το ενα απο τα τεσσερα πιτσιλιτιρια του παρ μπριζ....!!!

Την στιγμη που το μπροστινο αμαξι με τα 400 αλογα και φρενα για μονο απο τα 80 απο αυτα....

Φευγει κυριος...!!

christof40
02/04/2013, 15:07
Ας δούμε και μια άλλη πλευρά όμως…

Θυμάμαι κάποια φορά κουβέντιαζα με έναν σε δημόσιο ΚΤΕΟ και τον ρώτησα για το ένα έκοβαν τα αυτοκίνητα (νομίζω 50 ευρώ ήταν) και μου είπε ότι πρέπει να είναι πραγματικά ερείπιο για να κόψουν κάποιο αυτοκίνητο (τόνισε τα λάστιχα και τα φρένα κυρίως) .

Απάντηση… αποστομωτική… 50 ευρώ κοστίζει το ΚΤΕΟ… αν έχει ζημιά κάτω από 100 ευρώ δεν τη γλιτώνει… Αν υπολογίσεις και το κόστος χρήσης / κτίσης του αυτοκινήτου (τέλη κυκλοφορίας, τεκμήρια και λάστιχα κ.τ.λ.)….
Αν δε μπορεί να το πληρώσει το αμάξι αλλά το έχει ανάγκη ; Τι ; Να τον αφήσω να τον γράψουν ; Το πρόστιμο είναι σχεδόν όσο ένα μηνιάτικο πλέον… 600 ευρώ μισθό έχω και εγώ και κατά πάσα πιθανότητα και αυτός με το αυτοκίνητο που το φέρνει με κάποιο πρόβλημα εν γνώση του…


εχω δουλεψει ως εκπαιδευτης υποψηφιων οδηγων,εχω κανει διαικπερεωσεις αυτοκινητων και εχω περασει εκαντονταδες ι.χ κτεο για εξτρα εισοδημα(και ναι ντρεπομαι γι αυτο)
εκ πειρας σας λεω οτι οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν αν εχει καποιο προβλημα το οχημα τους.
και εγω θα μπορουσα να μην γνωριζω οτι στο παπι μου χτυπαει το πιστονι και μια μερα να μου κολαγε εν κινηση με της οποιες συνεπειες.
δεν λεω οτι στα κτεο πρεπει να κοβουν τα οχηματα με το παραμικρο προβλημα αλλα αμα θελουν να ειναι ανθρωποι και σωστοι επαγγελματιες ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΤΟΝ
ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ.

ZauZ
02/04/2013, 15:09
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΤΟΝ
ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ.

Σωστός +1

notakos600
02/04/2013, 15:11
εχω δουλεψει ως εκπαιδευτης υποψηφιων οδηγων,εχω κανει διαικπερεωσεις αυτοκινητων και εχω περασει εκαντονταδες ι.χ κτεο για εξτρα εισοδημα(και ναι ντρεπομαι γι αυτο)
εκ πειρας σας λεω οτι οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν αν εχει καποιο προβλημα το οχημα τους.
και εγω θα μπορουσα να μην γνωριζω οτι στο παπι μου χτυπαει το πιστονι και μια μερα να μου κολαγε εν κινηση με της οποιες συνεπειες.
δεν λεω οτι στα κτεο πρεπει να κοβουν τα οχηματα με το παραμικρο προβλημα αλλα αμα θελουν να ειναι ανθρωποι και σωστοι επαγγελματιες ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΤΟΝ
ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ.

Εμένα πάντως όταν πέρασα το αυτοκίνητο με συμβούλευσε το παλληκάρι πως θέλω δεξί ψαλίδι, σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ έτσι;

christof40
02/04/2013, 15:17
Το οτι στην χαρισανε παντως δεν εχει καμμια δουλεια με το εισπρακτικο... Αντιθετα...!!

Εισπρακτικο ( και δεν μιλαω για το κρατος ) ειναι οταν σε υποχρεωνουν σε επανελεγχο ( και 2ο χαμενο μεροκαματο ) γιατι το μονο που δεν λειτουργει απο το αμαξι σου ειναι το ενα απο τα τεσσερα πιτσιλιτιρια του παρ μπριζ....!!!

Την στιγμη που το μπροστινο αμαξι με τα 400 αλογα και φρενα για μονο απο τα 80 απο αυτα....

Φευγει κυριος...!!

δεν μου την χαρισαν......
ο νομος τα προβλεπει αυτα...δηλ?
στο χαρτι του κτεο,στης παρατηρησεις πρεπει να γραφουν το καθε προβλημα που εχει το οχημα ασχετα αν επηρεαζει την οδικη ασφαλεια η οχι
ασχετα αν περναει τον ελενχο κτεο η οχι
αυτος δεν ειναι και ο πραγματικος σκοπος του κτεο παγκοσμιως?
αν συμφωνουμε να συμφωνησουμε τοτε οτι στην ελλαδα ειναι και αυτο γτπκ.

McTalas
02/04/2013, 15:29
επειδη κανετε φιλοσοφικη συζητηση και το θεμα ειναι πιο απλο,

ειναι κομπλε το οχημα και οι μετρισεις ειναι μεσα στα επιτρεπτα ορια? -> περνεις κανονικο δελτιο κτεο και τα ξανα λεμε σε 2 χρονια,

εχει ελλειψεις που βαση ΦΕΚ χαρακτηριζονται δευτερευουσες? -> περνεις κανονικο δελτιο κτεο το οποιο πανω αναγραφει πως μεσα σε 2 μηνες απο την ημερομηνια του το περασες θα πρεπει να εχεις φτιαξει αυτες και αυτες τις ελλειψεις και τα ξανα λεμε σε 2 χρονια. Τωρα σε ελεγχο της τροχαιας ενα διαπιστωση πως βαση του δελτιο κτεο δεν εχεις επισκευασει αυτες τις δευτερευουσες ελλειψεις και εχει περασει το αναφερομενο 2μηνο, σε γραφει.

οταν το οχημα εχει σοβαρες ελλειψεις σου δινουν ενα δελτιο κτεο που λεει πως πρεπει να πας να το φτιαξεις στα εξης σημεια και ελα παλι σε... δεν θυμαμαι ποσες μερες νομιζω 30

και τελος οταν το οχημα ειναι χρεπι τοτε υπαρχει και το δελτιο με τις επικυνδυνες ελλειψεις οπου κανονικα (και ισχυει μονο στα δημοσια) καλειται η τροχαια και κατασχει το οχημα διοτι πολυ απλα ειναι επικυνδυνο να κυκλοφορει...

τωρα το πως θα δουλευει ο καθε υπαλληλος αναφερωνται στο ΦΕΚ δλδ το τι πρεπει να ελεγχεται σε καθε οχημα και τα επιτρεπτα ορια.
αυτα και ελπιζω να μην σας κουρασα....

σημ. μπορει καποιος να μου βρει το ΦΕΚ για την προσκληση δικυκλων για τον νομο Μαγνησιας??? γιατι το ΥΠΕ τον παιζει...

christof40
02/04/2013, 15:30
Εμένα πάντως όταν πέρασα το αυτοκίνητο με συμβούλευσε το παλληκάρι πως θέλω δεξί ψαλίδι, σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ έτσι;

σωστος.ολα τα δακτυλα του χεριου δεν ειναι ιδια.εχουν δει ομως πολλα τα ματια μου στο χωρο και δικαιολογημενα μερικες φορες βγαζω χολη:wave2:

στο παπι αλλαξα το πιστονι με το αμεσως μεγαλυτερο,ρεκτιφιε,τσιμουχακια βαλβιδων κλπ.

christof40
02/04/2013, 15:34
επειδη κανετε φιλοσοφικη συζητηση και το θεμα ειναι πιο απλο,

ειναι κομπλε το οχημα και οι μετρισεις ειναι μεσα στα επιτρεπτα ορια? -> περνεις κανονικο δελτιο κτεο και τα ξανα λεμε σε 2 χρονια,

εχει ελλειψεις που βαση ΦΕΚ χαρακτηριζονται δευτερευουσες? -> περνεις κανονικο δελτιο κτεο το οποιο πανω αναγραφει πως μεσα σε 2 μηνες απο την ημερομηνια του το περασες θα πρεπει να εχεις φτιαξει αυτες και αυτες τις ελλειψεις και τα ξανα λεμε σε 2 χρονια. Τωρα σε ελεγχο της τροχαιας ενα διαπιστωση πως βαση του δελτιο κτεο δεν εχεις επισκευασει αυτες τις δευτερευουσες ελλειψεις και εχει περασει το αναφερομενο 2μηνο, σε γραφει.

οταν το οχημα εχει σοβαρες ελλειψεις σου δινουν ενα δελτιο κτεο που λεει πως πρεπει να πας να το φτιαξεις στα εξης σημεια και ελα παλι σε... δεν θυμαμαι ποσες μερες νομιζω 30

και τελος οταν το οχημα ειναι χρεπι τοτε υπαρχει και το δελτιο με τις επικυνδυνες ελλειψεις οπου κανονικα (και ισχυει μονο στα δημοσια) καλειται η τροχαια και κατασχει το οχημα διοτι πολυ απλα ειναι επικυνδυνο να κυκλοφορει...

τωρα το πως θα δουλευει ο καθε υπαλληλος αναφερωνται στο ΦΕΚ δλδ το τι πρεπει να ελεγχεται σε καθε οχημα και τα επιτρεπτα ορια.
αυτα και ελπιζω να μην σας κουρασα....

σημ. μπορει καποιος να μου βρει το ΦΕΚ για την προσκληση δικυκλων για τον νομο Μαγνησιας??? γιατι το ΥΠΕ τον παιζει...

ετσι ακριβως ειναι και θα επρεπε να ειναι.αυτο συζηταμε οτι πολλοι δεν τα τηρουνε αυτα.

STOYBI
02/04/2013, 15:46
δεν μου την χαρισαν......
ο νομος τα προβλεπει αυτα...δηλ?
στο χαρτι του κτεο,στης παρατηρησεις πρεπει να γραφουν το καθε προβλημα που εχει το οχημα ασχετα αν επηρεαζει την οδικη ασφαλεια η οχι
ασχετα αν περναει τον ελενχο κτεο η οχι
αυτος δεν ειναι και ο πραγματικος σκοπος του κτεο παγκοσμιως?
αν συμφωνουμε να συμφωνησουμε τοτε οτι στην ελλαδα ειναι και αυτο γτπκ.




Δεν εχω περασει μηχανακι κτεο......Και δεν ξερω εαν τους κανουν ελεγχο καυσαεριων...!!

Διαβασα ομως παραπανω την εμπειρια σου με τα κτεο και τοτε θα ξερεις οτι το μηχανακι σου μονο σε ελεγχο καυσαεριων θα κοβοταν θελει δεν θελει ο υπαληλος απλουστατα γιατι το μηχανημα ελεγχου καυσαεριων δεν πειραζεται.....

Τι να σου εγραφε στις παρατηρησεις..???

"Οτι το μηχανακι του βγαζει καυσαερια σαν λεωφορειο του 70 αλλα εγω τον περασα γιατι ειναι ομορφοπαιδο..?? "

Τα λαδωμενα φορτηγα στα κτεο πως περναγαν καυσαερια δεν ξερεις..???

Καποιοι φιλοτιμοι στο λενε στο αυτι.... Αλλα ειναι λιγοι και αυτοι...!!

Οποτε συμφωνουμε και σε αυτο.... γτπκ...!!!

sniper
02/04/2013, 15:47
Τέλος, ναι;

christof40
02/04/2013, 16:07
ενταξ δεν λεω οτι αντι για βενζινη εβαζα λαδι.δεν εβγαζε ντουμανι το παπι.το πιστονι σκαμπιλιζε γιατι το ειχα φτιαξει προσφατα αλλα βαριομουν να το
στρωσω και μου κολησε-ξεκολησε αστραπιαια.εκτοτε ακουγοταν το πιστονι και οταν αρχισε να καιει 200m στα 1000χλμ το ξαναεφτιαξα.
ναι ελενχουν καυσαερια στις μοτο.δεν ξερω και δεν μου ειπε αν εγω ημουν στα ορια η οχι.
γενικα ο νεαρος που ελενχε τα μοτο ειχε ενα στυλακι στα @...δια μου ολα.μπορει και αυτος να ειχε τα δικια του,δεν ξερω.
εμενα ομως και καθε σαν και μενα μου εδωσε την εντυπωση οτι το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να βαλουν το χρημα στην τσεπη.
και εγω πως εδωσα 15 ευρω μονο και μονο για να μην με γραψει η τροχαια στο δρομο.
τεσπα σορρυ για το πως αντεδρασα-σου απαντησα στο πρωτο ποστ.τσιμπα και μια:beer:

chr1s_86
02/04/2013, 20:34
€15 που;

STOYBI
02/04/2013, 21:22
ενταξ δεν λεω οτι αντι για βενζινη εβαζα λαδι.δεν εβγαζε ντουμανι το παπι.το πιστονι σκαμπιλιζε γιατι το ειχα φτιαξει προσφατα αλλα βαριομουν να το
στρωσω και μου κολησε-ξεκολησε αστραπιαια.εκτοτε ακουγοταν το πιστονι και οταν αρχισε να καιει 200m στα 1000χλμ το ξαναεφτιαξα.
ναι ελενχουν καυσαερια στις μοτο.δεν ξερω και δεν μου ειπε αν εγω ημουν στα ορια η οχι.
γενικα ο νεαρος που ελενχε τα μοτο ειχε ενα στυλακι στα @...δια μου ολα.μπορει και αυτος να ειχε τα δικια του,δεν ξερω.
εμενα ομως και καθε σαν και μενα μου εδωσε την εντυπωση οτι το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να βαλουν το χρημα στην τσεπη.
και εγω πως εδωσα 15 ευρω μονο και μονο για να μην με γραψει η τροχαια στο δρομο.
τεσπα σορρυ για το πως αντεδρασα-σου απαντησα στο πρωτο ποστ.τσιμπα και μια:beer:


:)

:beer::beer:

mikepap
02/04/2013, 23:10
στο Ms KTEO ειναι 15 ευρο μεχρι τα 125 cc κ 20 ευρο για ολα τα αλλα.οι τιμες ειναι προσφορα για αυτες τις μερες.η ημερομηνια των ληξηπροθεσμων ληγει στις 8-4-13.το προστιμο σε παραβολο στο κτεο ειναι 7 ευρο αν καθηστερισης 1μηνα.μετα το 6αμηνο ειναι διπλο.ακομα ελλαδα ειναι εδω.....οτι ναναι...http://www.mrkteo.gr/αν θεωρηθει διαφημιση να διαγραφει.

McTalas
03/04/2013, 17:20
παιδια για να μην μπερδευτιτε, στις 8/4/13 ληγη η προθεσμια για τα μηχανακια που εχουν αδεια πριν την 1/1/2001 οκ?
για τα υπολοιπα πανε βαση του προσκλητηριου της εκαστοτε περιφεριας, για αθηνα ειναι αυτο: http://www.yme.gr/getfile.php?id=5051

freco
04/04/2013, 14:27
Βγήκαν οι τιμές και τα κουστουμάκια για τους καθηστερημένους http://www.yme.gov.gr/?tid=1470#1
Βλέπω είναι και τα μοτοποδήλατα στο "πρόγραμμα". Επίσης στον τιμοκατάλογο για κάρτα καυσαερίων (http://www.yme.gov.gr/getfile.php?id=5242), δεν αναφέρονται μοτοσυκλέτες ή μοτοσακά. ???

286648


Όσοι είμαστε εκπρόθεσμοι καλό είναι να πάμε πριν τις 8/4/2013 σύμφωνα με την παράγραφο 1. Από Δευτέρα θα είναι 10, 20 ή 41 ευρώ παραπάνω σύμφωνα με το "ποινολόγιο" (http://www.yme.gov.gr/getfile.php?id=5240)

Αριθ. πρωτ.: 16016/2022/3.4.2013
Εφαρμογή της αριθμ. 8913/1089/2013 κ.υ.α.

Αθήνα 3/4/2013
Αριθ. Πρωτ. 16016/2022

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ, ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΥΠΟΔΟΜΩΝ, ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΔΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΟΧΗΜΑΤΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΟΧΗΜΑΤΩΝ

Ταχ. Δ/νση: Αναστάσεως 2 & Τσιγάντε
Τ.Κ.: 101 91 Αθήνα
Πληροφορίες: Β. Πετρέα-Γ. Αχπατζίδου
Τηλέφωνο: 2131308516-2131308520
Fax: 2131308481

ΘΕΜΑ: Εφαρμογή της αριθμ. 8913/1089/2013 κ.υ.α.

ΣΧΕΤ.: Το αριθμ. 11311/1406/12-3-13 έγγραφο μας

1. Με το παραπάνω σχετικό έγγραφο μας σας ενημερώσαμε για τη δημοσίευση της αριθμ. 8913/1089/19.2.2013 κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομικών και Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων (501 Β') σχετικά με την καθιέρωση των νέων τελών διενέργειας των τεχνικών ελέγχων από τα δημόσια ΚΤΕΟ, η οποία ισχύει από τις 8-4-2013.

2. Σε συνέχεια του εγγράφου αυτού και για την ομοιόμορφη εφαρμογή των οριζόμενων στην απόφαση, σας ενημερώνουμε ότι στο δικτυακό τόπο του Υπουργείου μας έχουν αναρτηθεί αναλυτικοί πίνακες στους οποίους φαίνεται η τελική τιμή που καταβάλλεται από τον πολίτη για τη διενέργεια του ελέγχου και η ανάλυσή της σε τέλος και ΦΠΑ. Οι πίνακες καταρτίστηκαν βάσει των οριζόμενων στο άρθρο 1 της απόφασης.

3. Αναλυτικά στο δικτυακό τόπο του Υπουργείου μας (http://www.yme.gov.gr) και στη διαδρομή Αρχική Σελίδα → Μεταφορές → Τεχνικός Έλεγχος Οχημάτων → Τέλη Διενέργειας Τεχνικού Ελέγχου (Δ-ΚΤΕΟ) έχουν αναρτηθεί οι ακόλουθοι δεκατέσσερις πίνακες:

Δύο πίνακες με τα τέλη του περιοδικού τεχνικού ελέγχου (αρχικού και επανελέγχου) ανά κατηγορία οχήματος, ο ένας με ΦΠΑ 23% και ο άλλος με ΦΠΑ 16%. Οκτώ πίνακες με τα εκπτωτικά τέλη του περιοδικού τεχνικού ελέγχου (αρχικού και επανελέγχου) ανά κατηγορία οχήματος, για τις τέσσερις περιπτώσεις μειωμένων τελών που προβλέπονται στην παράγραφο 2 του άρθρου 1 της απόφασης. Για κάθε περίπτωση εκπτωτικών τελών υπάρχουν δύο πίνακες, ο ένας με ΦΠΑ 23% και ο άλλος με ΦΠΑ 16%.

Δύο πίνακες με τα πρόσθετα ειδικά τέλη, ανά κατηγορία οχήματος, ο ένας για τον εκπρόθεσμο αρχικό έλεγχο και ο άλλος για τον επανέλεγχο.
Δύο πίνακες με το ειδικό τέλος της Κάρτας Ελέγχου Καυσαερίων ανά κατηγορία οχήματος, ο ένας με ΦΠΑ 23% και ο άλλος με ΦΠΑ 16%.

4. Επισημαίνεται ότι από τα δημόσια ΚΤΕΟ εφαρμόζεται το σύνολο των αναρτημένων πινάκων, ενώ τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ εφαρμόζουν μόνο τους δύο πίνακες για τον εκπρόθεσμο έλεγχο.

5. Σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα στο άρθρο 1 της απόφασης και όπως φαίνεται και στους προαναφερόμενους πίνακες, τα τέλη του περιοδικού τεχνικού ελέγχου (αρχικού και επανελέγχου), καθώς και το τέλος της Κάρτας Ελέγχου Καυσαερίων, προσαυξάνονται με τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή Φόρου Προστιθέμενης Αξίας (ΦΠΑ) για όλες τις κατηγορίες οχημάτων. Αντίθετα, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 4 του άρθρου 5 του ν. 1350/1983 (55Α'), όπως αυτή αντικαταστάθηκε τελευταία με την παράγραφο 9 του άρθρου 5 του ν. 3897/2010 (208Α'), τα πρόσθετα ειδικά τέλη εκπρόθεσμου αρχικού ελέγχου και επανελέγχου δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ.

6. Επισημαίνεται ότι ο γενικός συντελεστής ΦΠΑ είναι 23%, ενώ για τα νησιά των νομών Λέσβου, Χίου, Σάμου, Δωδεκανήσου, Κυκλάδων και τα νησιά του Αιγαίου Θάσο, Σαμοθράκη, Βόρειες Σποράδες και Σκύρο, ο συντελεστής ΦΠΑ είναι 16%.

7. Διευκρινίζεται ότι το χρονικό διάστημα μετά την παρέλευση του οποίου το όχημα υποχρεούται να υποβληθεί, αντί επανελέγχου, σε αρχικό έλεγχο (πίνακας τελών εκπρόθεσμου αρχικού ελέγχου) είναι:

- ειδικά για τα δίκυκλα ενενήντα (90) ημέρες (παράγραφος 5 του άρθρου 4 της υ.α. Φ23/24327/2887/2009 (945Β')) και

- εξήντα (60) ημέρες για όλες τις άλλες κατηγορίες οχημάτων (παράγραφος 3 του άρθρου 3 της υ.α. 44800/123/1985 (781 Β'), όπως αυτή αντικαταστάθηκε με την περίπτωση 3 του άρθρου 1 της υ.α. οικ. 12078/1343/2004 (435Β')).

8. Τέλος, υπενθυμίζεται ότι τα τέλη και ο αναλογών ΦΠΑ, όπως φαίνονται αναλυτικά στους αναρτημένους πίνακες, αποδίδονται σε ξεχωριστούς ΚΑΕ σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 4 της απόφασης. Στο ίδιο άρθρο καθορίζεται επίσης ο τρόπος είσπραξης των προβλεπόμενων τελών.



Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΓΕΝ. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
Α. ΜΗΤΣΑΚΗΣ

taxydromos
04/04/2013, 15:18
φίλος πέρασε κτεο πρόσφατα....λοιπόν έβγαλαν φωτό το μηχανάκι,μπρος-πίσω κ μαζί με τα υπόλοιπα στοιχεία ελέγχου τα έστειλαν στο υπουργείο όπου από εκεί στάλθηκε το χαρτί κτεο που παρέλαβε..
οπότε όλα τα μοτο καταχωρούνται κ αν δεν το περάσεις στον χρόνο σου, έρχεται στο σπίτι το πρόστιμο! (50€ + κτεο αν περάσεις σε 10 μέρες αλλιώς 400€).

notakos600
04/04/2013, 15:32
φίλος πέρασε κτεο πρόσφατα....λοιπόν έβγαλαν φωτό το μηχανάκι,μπρος-πίσω κ μαζί με τα υπόλοιπα στοιχεία ελέγχου τα έστειλαν στο υπουργείο όπου από εκεί στάλθηκε το χαρτί κτεο που παρέλαβε..
οπότε όλα τα μοτο καταχωρούνται κ αν δεν το περάσεις στον χρόνο σου, έρχεται στο σπίτι το πρόστιμο! (50€ + κτεο αν περάσεις σε 10 μέρες αλλιώς 400€).

Το 400άρι είναι αν συλληφθείς από την τροχαία με δίκυκλο που δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ νομίζω.

mouse112
04/04/2013, 18:27
ΤΕΛΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ 25% (ΓΙΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΦΥΣ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΑΤΟΧΩΝ ΙΣΧΥΟΝΤΟΣ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ) – ΦΠΑ 23%

δηλαδι αν παω αυριο στο ικτεο με το παπι

θα μου πουν 18??
εχω καρτα...

AUFGEBRACHT
04/04/2013, 22:13
Πέτυχα προ ολίγου σε τοπικής εμβέλειας κανάλι, συνέντευξη του προέδρου των ιδιωτικών ΚΤΕΟ, ο οποίος μιλούσε για τον τεχνικό έλεγχο δικύκλων. Συνεχώς επαναλάμβανε πως το μέτρο έχει καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα αλλά το ενδιαφέρον ήταν όταν μίλησε για την κάρτα ελέγχου καυσαερίων. Συγκεκριμένα είπε πως αν και προβλέπεται δίκυκλα άνω των 50 κ.εκ. να παιρνούν ΚΤΕΟ κάθε 2 έτη και να ανανεώνουν την κάρτα καυσαερίων κάθε έτος, είπε πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ για την κάρτα καυσαερίων και πως κανένας δεν εκδίδει κάρτα καυσαερίων για δίκυκλα, ενώ το χαρτί που δίνουν στον πελάτη όταν περάσει ΚΤΕΟ το δίκυκλό του δεν επέχει θέση κάρτας καυσαερίων!!! Η πλάκα είναι πως πέρυσι που πέρασα ΚΤΕΟ στο συγκεκριμένο ΚΤΕΟ που ανήκει στον πρόεδρο που έδωσε τη συνέντευξη, έγραφε επίπεδα στάθμης θορύβου και όταν τελείωσε ο έλεγχος μου είπαν πως του χρόνου πρέπει να αανανεώσω την κάρτα καυσαερίων :confused:

johndoe
04/04/2013, 22:44
Αλλο ρωτησε ρε συ ο νοτακος.

Ποσο παραπανω θα πληρωνεις, οχι ποιο ειναι το πρόστιμο σε περιπτωση που σε πιασουν χωρις κτεο

20€ εντος 6μηνου και 40€ για πανω απο 6μηνες.

PortisHead
05/04/2013, 09:55
OK...καπου διαβασα οτι ΚΤΕΟ περναν μηχανακια με ετος κατασκευής πριν το 2001.
Τοτε γιατι εδω απέναντι στο KTEO που εχω , ειναι γεματο μηχανακια απο προχτες , κατασκευής και 2005 και 2006 κλπ.
Κατάλαβα κάτι λάθος ?
:confused:

notakos600
05/04/2013, 09:57
OK...καπου διαβασα οτι ΚΤΕΟ περναν μηχανακια με ετος κατασκευής πριν το 2001.
Τοτε γιατι εδω απέναντι στο KTEO που εχω , ειναι γεματο μηχανακια απο προχτες , κατασκευής και 2005 και 2006 κλπ.
Κατάλαβα κάτι λάθος ?
:confused:

Περνάνε τα πάντα.

freco
05/04/2013, 10:37
Περνάνε τα πάντα.

Και τα κοάλα και τα καγκουρά απ΄ότι άκουσα. :lol:


Εγώ πέρασα χτες το απόγευμα. 30 ευρώπουλα για ΚΤΕΟ και κάρτα θορύβου. Γύρω στο μισάωρο υπόθεση.
Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να είναι πολύ χρέπι για μην περάσει με την πρώτη.

PortisHead
05/04/2013, 10:44
Περνάνε τα πάντα.

:eyepop:
Μιλάς σοβαρά τωρα ?
Xenon ? Εξατμίσεις(Ταπωμένες) ?
Πρεπει να βάλουμε τα original πανω ?

AristidisZ
05/04/2013, 10:57
Περνάνε τα πάντα.

τι εννοείς με το τα πάντα ;
μιλάμε για Αττική ή πανελληνίως ;
όσον αφορά στην Αττική πάντως, είμαστε στα μηχανάκια του 2001 τώρα, και μέχρι τέλος του έτους θα είναι τα μηχανάκια μέχρι 2006, δηλαδή 2007+ από του χρόνου...

http://www.yme.gov.gr/?tid=894

PortisHead
05/04/2013, 11:58
τι εννοείς με το τα πάντα ;
μιλάμε για Αττική ή πανελληνίως ;
όσον αφορά στην Αττική πάντως, είμαστε στα μηχανάκια του 2001 τώρα, και μέχρι τέλος του έτους θα είναι τα μηχανάκια μέχρι 2006, δηλαδή 2007+ από του χρόνου...

http://www.yme.gov.gr/?tid=894

Δεν το αναφερει πουθενα ο νομος...ουτε εννοείται οτι μετα την γκαμα του 2006 περναμε στο επομενο ετος κατασκευης δλδ.2007.
Οπως το βλεπω εγω..τα μηχανακια με 1η αδεια κυκλοφοριας μετα το 2007 δεν υπόκεινται σε ελεγχο.

AristidisZ
05/04/2013, 11:59
Δεν το αναφερει πουθενα ο νομος...ουτε εννοείται οτι μετα την γκαμα του 2006 περναμε στο επομενο ετος κατασκευης δλδ.2007.
Οπως το βλεπω εγω..τα μηχανακια με 1η αδεια κυκλοφοριας μετα το 2007 δεν υπόκεινται σε ελεγχο.

οκ, δεκτόν, απλά ήθελα να αντιπαρέλθω το "τα πάντα" του Νοτάκου

PortisHead
05/04/2013, 12:11
οκ, δεκτόν, απλά ήθελα να αντιπαρέλθω το "τα πάντα" του Νοτάκου
:beer:

vaggos2586
05/04/2013, 12:28
την τεταρτη περασα και το δικο μου...akrapovic,filtro,xenon καμια παρατηρηση και καρτα καυσεριων.Ας παρουμε χαμπαρι οτι ολο το νταραβερι γινεται γι'αυτο το 20αρικο και τιποτα αλλο τουλαχιστον προς το παρον γιατι σε μια συζητηση με το παιδι που εκανε τον ελεγχο μου ειπε πως υπαρχει περιπτωση να αλλαξουν τα πραγματα και να την ψαχνουν πιο πολυ!

notakos600
05/04/2013, 14:26
Τα πάντα λέμε, το αφεντικό τρελάθηκε, πάρτεεεεε να φεύγουμεεε. :lol: