PDA

View Full Version : Kteo ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ-ΝΕΑ.



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8

el-Gatto
14/11/2013, 20:40
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/94161.asp

bogiasnikos
14/11/2013, 21:26
Ρε παιδιά επισήμως καμιά ενημέρωση με το κτέο για μηχανάκια τι γίνεται? Εγώ έχω ένα scooter Sym250 το πιάνει ο νόμος θα βγεί τελικά κιάλα γ@μ/ς/@?

mtsop
15/11/2013, 08:28
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/94161.asp

Δεν απαντάς στο ερώτημα του, είναι μέχρι του '06...

Dant3
15/11/2013, 14:30
Για αθηνα μετα του 06 αγνωστο...

el-Gatto
18/11/2013, 07:50
Δεν απαντάς στο ερώτημα του, είναι μέχρι του '06...
Kι όμως.
Απάντησα.
Το λίνκ αφορά την πρόσκληση για υπόχρεους ΚΤΕΟ από το Υπ.Μεταφ.
Τι λέει;
Ότι μέχρι το τέλος του 2013 ,υποχρεούνται να ελεγχθούν μοτό με 1η άδεια κυκλοφορίας Αττικής έως το 2006.
Το 2014 προφανώς ,θα εκδοθεί νέα πρόσκληση από το Υπ.Μεταφ. ,με την ημερολογιακή υποχρέωση για έλεγχο των μοτό 2007 - 2008 - κτλ
Οι έχοντες λοιπόν μοτό με 1η άδεια από 2007 κι έπειτα (όπως κι εγώ που έχω '08)
1)Δεν περνάμε ΚΤΕΟ μέσα στο 2013
2)Αναμένουμε την πρόσκληση του 2014 ,για να δούμε σε ποιες ημερομηνίες θα έχουμε την υποχρέωση να περάσουμε ΚΤΕΟ τα χρέπια μας.

Απλά νόμιζα ότι το λίνκ ήταν αρκετό για να καταλάβει ο καθείς.

McTalas
18/11/2013, 07:56
για μαγνησια του '06 εχουμε τιποτα???

mtsop
18/11/2013, 08:25
Θα μπορούσες να συμπληρώσεις ότι αυτό είναι ότι έχει βγάλει το υπουργείο μέχρι στιγμής.
(Φιλικά πάντα και χωρίς ίχνος ειρωνείας)
Καλημέρες

Πολυμήχανος
18/11/2013, 11:36
Απλά νόμιζα ότι το λίνκ ήταν αρκετό για να καταλάβει ο καθείς.

Προυποθέτει να έχει την ελάχιστη κοινή λογική, πράγμα που όπως βλέπεις...δεν...

spyrakos35
07/12/2013, 18:14
http://www.mrkteo.gr/index.php?page=7&gclid=CPqP9c2jyLoCFSXItAodIFAA0g

προσφορά στα 10 γιούρια

faraway
07/12/2013, 18:21
πφφφ ...:smokin:

σιγά τον έλεγχο που θα κάνουν με 10 € .

Ενώ εδώ που δίνουμε 35 € νιώθουμε ασφαλείς !! :cry::cry:

notakos600
08/12/2013, 08:02
http://www.mrkteo.gr/index.php?page=7&gclid=CPqP9c2jyLoCFSXItAodIFAA0g

προσφορά στα 10 γιούρια

Οπτικός εξ αποστάσεως θα είναι ο έλεγχος; Στέκεσαι στο απέναντι πεζοδρόμιο, την παίρνουν μάτι οι τεχνικοί και πας μετά για το χαρτί...:lol:

sapila racing
08/12/2013, 11:53
Οπτικός εξ αποστάσεως θα είναι ο έλεγχος; Στέκεσαι στο απέναντι πεζοδρόμιο, την παίρνουν μάτι οι τεχνικοί και πας μετά για το χαρτί...:lol:

Διαβάστε παραπάνω, εκεί πήγα το Hornet.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122261&page=38
Τζαμπα εβαλα τις τάπες στις εξατμίσεις.... τωρα τις ξανάγβαλα βέβαια. :p

mikes
08/12/2013, 19:20
ρε παιδια με το 2014 τι γινεται? εχουμε καμια ανακοινωση?

BUSA MAKIS
09/12/2013, 16:29
http://www.mrkteo.gr/index.php?page=7&gclid=CPqP9c2jyLoCFSXItAodIFAA0g

προσφορά στα 10 γιούρια

Όντως 10 ευρώ έδωσα για να ξεματιάξουν τη μηχανή (μόνο φρένα έλεγξαν και καυσαέρια πήραν από ένα παπί που δούλευε συνέχεια στο ρελαντί) :D

camen
09/12/2013, 16:39
10E κ για τους εκπροθεσμους? :eek:

Tedvj23
09/12/2013, 16:48
Εδω πατρα με κανα 10αρικο δεν παιζει ρε γαμωτο..:cry:

faraway
09/12/2013, 16:50
10E κ για τους εκπροθεσμους? :eek:

To δικό μου εκπρόθεσμο 21€ και 35€ το κτέο = 56 € σύνολο .
Τζάμπα πράγμα . :lol::cry:

camen
09/12/2013, 17:13
Εδω πατρα με κανα 10αρικο δεν παιζει ρε γαμωτο..:cry:

Ξερουμε τον πιο οικονομικο??? Γτ ετσι που παει μαλλον θα περασω...:(

tomd
09/12/2013, 17:36
Το πιο οικονομικό είναι το παρακάτω....10€
http://www.mrkteo.gr/

camen
09/12/2013, 17:55
Το πιο οικονομικό είναι το παρακάτω....10€
http://www.mrkteo.gr/

Καταυλακιωτες ημεθα:smokin:

dlabrakis
13/12/2013, 19:02
εδω.....Ηρακλειο Κρητης.....ειχαν στην αρχη 10€.....τωρα παντου 30€......νιωθεις ασφαλης πως να το κανουμε!

περασα το ληστη μου τελος Νοεμβρη,ηθελαν να μου ξύσουν το χρωμα γιατι δεν εβλεπαν λεει καθαρα το νουμερο πλαισιου...λογω βαφης,τους εκραξα πειρα τα χαρτια μου και περσα σε αλλο κτεο...που τα ειδαν με ενα μικρο φακο!!

McGyver
16/12/2013, 16:22
Για τους/τις εν Αθήναις έχοντες/έχουσες πρα πρα με άδειες από 2007 έως και 2009.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231281195

Edit:

Και το επίσημο...
http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=9059%3A-2014&catid=366%3A2013-12-16-10-47-58&Itemid=411&lang=el

bruno
16/12/2013, 22:01
Περασα και εγω σημερα το DR-Z μου χωρις κανενα πρόβλημα,με σιγαστηρα βεβαια,αν και τον φοραω παντα πανω στην εξατμηση,μου ειπε εκει ο τυπος ότι εχει και καρτα καυσαερίων στο χαρτι,κατι που δεν ισχυει ακομα επισημά.10 αφρο 30 λεπτα περιπου.

power hornet
17/12/2013, 11:54
μαλιστα δηλαδη εμενα που ειναι του 7/2010 περναω το 2014 του 7 μηνα με απο 4 ημερες.
εχουμε ακομα.

TROOPER
19/12/2013, 09:36
Για τους/τις εν Αθήναις έχοντες/έχουσες πρα πρα με άδειες από 2007 έως και 2009.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231281195

Edit:

Και το επίσημο...
http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=9059%3A-2014&catid=366%3A2013-12-16-10-47-58&Itemid=411&lang=el

τα με κατατεθειμενες πινακιδες περνανε? (φανταζομαι οχι). και αν τυχον ξαναπαρουν την πινακιδα (λεμε τωρα) θα περασουν τοτε?

καλα σιγα μην το περασω αλλα ετσι πληροφοριακα

Sapadak
19/12/2013, 09:39
τα με κατατεθειμενες πινακιδες περνανε? (φανταζομαι οχι). και αν τυχον ξαναπαρουν την πινακιδα (λεμε τωρα) θα περασουν τοτε?

καλα σιγα μην το περασω αλλα ετσι πληροφοριακα

Και πως θα το πας μέχρι το χτεο ρε αρχοντα? :P

TROOPER
19/12/2013, 09:47
Και πως θα το πας μέχρι το χτεο ρε αρχοντα? :P

εχει 2 σκελη η ερωτηση κουκλε ;)

notakos600
19/12/2013, 09:48
εχει 2 σκελη η ερωτηση κουκλε ;)

:lol:

Sapadak
19/12/2013, 10:18
εχει 2 σκελη η ερωτηση κουκλε ;)

Ε αυτο που ηξερα στο απάντησα :lol:

TROOPER
19/12/2013, 11:02
Ε αυτο που ηξερα στο απάντησα :lol:

συγχαρητηρια πιασατε την βαση. βαθμος: 10
:moutza:

sapila racing
19/12/2013, 11:43
Μπορείς πλέον να παρεις προσωρινή άδεια με1,90 ευρω την ημέρα για μεχρι 2 ημερες τον μηνα. :wave2:
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/204
Βαλε μου καλό βαθμό ε? :D

camen
19/12/2013, 11:57
Μπορείς πλέον να παρεις προσωρινή άδεια με1,90 ευρω την ημέρα για μεχρι 2 ημερες τον μηνα. :wave2:
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/204
Βαλε μου καλό βαθμό ε? :D

Mε ασφαλιση τι γινεται για αυτες τις 2 ημερες?

sapila racing
19/12/2013, 11:59
Mε ασφαλιση τι γινεται για αυτες τις 2 ημερες?
Το ασφαλίζεις γι αυτες τις ημέρες.
Προυπόθεση να εχεις φωτοτυπια της άδειας η οποία εχει κατατεθεί στην εφορία, η να εχει κρατησει αντιγραφο η ασφάλεια απο προηγούμενο συμβόλαιο.

TROOPER
19/12/2013, 12:11
Μπορείς πλέον να παρεις προσωρινή άδεια με1,90 ευρω την ημέρα για μεχρι 2 ημερες τον μηνα. :wave2:
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/204
Βαλε μου καλό βαθμό ε? :D

:eek:

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ !!!!! :wlae::wlae::wlae::wlae::wlae:

συγχαρητηρια περαστε να παρετε μεταπτυχιακο και διδακτορικο!!! στην περιπτωση του λακου και της φαβας το διδακτορικο θα τοποθετηθει στην εδρα :D

spyrakos35
19/12/2013, 12:15
γιώργο, με ποια αιτιολογία θα ζητήσεις πινακίδες????

"πάω σε συνεργείο στις σερρες/στον μπραλο"

:lol:

TROOPER
19/12/2013, 12:19
γιώργο, με ποια αιτιολογία θα ζητήσεις πινακίδες????

"πάω σε συνεργείο στις σερρες/στον μπραλο"

:lol:

''δωστες μου αν θες να ζησεις''

νομιζεις δεν θα γινω πειστικος?:smokin:

DimChios
19/12/2013, 12:54
Μπορείς πλέον να παρεις προσωρινή άδεια με1,90 ευρω την ημέρα για μεχρι 2 ημερες τον μηνα. :wave2:
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/204
Βαλε μου καλό βαθμό ε? :D

:eek: Γ@ΜΑΣ!!!!!!! :beer:

faraway
19/12/2013, 14:37
Το ασφαλίζεις γι αυτες τις ημέρες.
Προυπόθεση να εχεις φωτοτυπια της άδειας η οποία εχει κατατεθεί στην εφορία, η να εχει κρατησει αντιγραφο η ασφάλεια απο προηγούμενο συμβόλαιο.

:nono::nono:

Καμία εταιρεία δεν ασφαλίζει τέτοια οχήματα .
Αν σου κάτσει στο δρόμο μ@λ@κί@ βράζεις στο ζουμί σου . :dizzy:

sapila racing
19/12/2013, 15:14
:nono::nono:

Καμία εταιρεία δεν ασφαλίζει τέτοια οχήματα .
Αν σου κάτσει στο δρόμο μ@λ@κί@ βράζεις στο ζουμί σου . :dizzy:

Ποιος το λέει αυτό?
Μια χαρά το ασφαλίζεις, έχει και πινακίδα.
Εγώ προσωπικά παλιότερα έχω ασφαλίσει καινούρια μοτοσυκλέτα με τον αριθμό πλαισίου γιατί η πινακίδα αργουσε ακόμα να βγεί, δεν ηταν σωστό βέβαια.

Τωρα με την ειδική προσωρινή πινακίδα, και αντίγραφο της άδειας που έχεις καταθέσει, πας και το ασφαλίζεις και κυκλοφορείς.

Γιατί να βραζεις στο ζουμί σου? Καπου μπερδεύεσαι αλλά δεν ξερω που. :confused:

faraway
19/12/2013, 15:18
Ρώτα τον ασφαλιστή σου και πες μου .

Και να μου πεις και την εταιρεία που τα ασφαλίζει για να ξέρω να τους στέλνω απευθείας να ησυχάσω . ;)

sapila racing
19/12/2013, 15:24
Ρώτα τον ασφαλιστή σου και πες μου .

Και να μου πεις και την εταιρεία που τα ασφαλίζει για να ξέρω να τους στέλνω απευθείας να ησυχάσω . ;)

Συμπεραίνω οτι είσαι ασφαλιστής κι έχεις αντιμετωπίσει πρόβλημα να ασφαλίσεις όχημα πελάτη με τέτοια πινακίδα?
Αν ναι, πεστο να καταλάβουμε. Εχει αλλάξει κάτι πχ από τότε που ασφάλισα μοτο μονο με αρ.πλαισίου?
Το πρόβλημα ποιό είναι?
Η μη υπαρξη αδεις παρα μονο αντίγραφου?
Το οτι ασφαλίζεται μονο για 2 ημερες?

faraway
19/12/2013, 15:29
Ασφαλιστής δεν είμαι ..... αλλά εγώ δεν σε βρίζω φιλαράκι :lol::lol:

Παρατρεχάμενος και παιδί για όλες τις δουλειές είμαι σε ασφαλιστική . :p

Στο δια ταύτα από όσο γνωρίζω "καμία" εταιρεία δεν ασφαλίζει χωρίς άδεια κυκλοφορίας και πινακίδες κυκλοφορίας .
Άσε που καμία δεν ασφαλίζει για 2 μέρες .


Η προσωρινή πινακίδα είναι για 2 μέρες για μετακίνηση σε περίπτωση πώλησεις , την βγάζεις για να είσαι καλυμένος από την τροχαία ( να μην σε γράψει) αλλά ασφάλεια δεν .
Το βράζεις στο ζουμί σου , πήγαινε στο ότι άμα σου κάτσει ατύχημα το πληρώνεις από τη τσέπη σου . :sad:

Τώρα , πραγματικά , ( και φυσικά χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας ) αν υπάρχει εταιρεία που να ασφαλίζει με πινακίδες προσωρινές και 2 μέρες , πολύ θα ήθελα να τη μάθω γιατί θα ανακουφιστώ από τη γκρίνια . ;)

sapila racing
19/12/2013, 15:33
Ασφαλιστής δεν είμαι ..... αλλά εγώ δεν σε βρίζω φιλαράκι :lol::lol:

Παρατρεχάμενος και παιδί για όλες τις δουλειές είμαι σε ασφαλιστική . :p

Στο δια ταύτα από όσο γνωρίζω "καμία" εταιρεία δεν ασφαλίζει χωρίς άδεια κυκλοφορίας και πινακίδες κυκλοφορίας .
Άσε που καμία δεν ασφαλίζει για 2 μέρες .


Η προσωρινή πινακίδα είναι για 2 μέρες για μετακίνηση σε περίπτωση πώλησεις , την βγάζεις για να είσαι καλυμένος από την τροχαία ( να μην σε γράψει) αλλά ασφάλεια δεν .
Το βράζεις στο ζουμί σου , πήγαινε στο ότι άμα σου κάτσει ατύχημα το πληρώνεις από τη τσέπη σου . :sad:

Τώρα , πραγματικά , ( και φυσικά χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας ) αν υπάρχει εταιρεία που να ασφαλίζει με πινακίδες προσωρινές και 2 μέρες , πολύ θα ήθελα να τη μάθω γιατί θα ανακουφιστώ από τη γκρίνια . ;)

ΟΚ κατάλαβα. Παντως παλιότερα ασαφάλιζες οτι ήθελες και για όσο ήθελες.
Θα ρωτήσω και θα απαντήσω εδω. :wave2:

infidel
19/12/2013, 16:00
Εγώ ασφάλισα το παπί για 3 μηνες (καλοκαίρι που το κυκλοφορώ) και ο ασφαλιστής μου είπε ότι αν δεν αναναιώσω την ασφάλεια και πάω μετά από π.χ. 2 μήνες να ξαναβγάλω στην ίδια θα πρέπει να πληρώσω και τους 2 προηγούμενους (κοινώς το συμβόλαιο θα συνέχιζε από την ημερ/νία που έληξε). Αλλιώς θα έπρεπε να περάσουν minimum 6 μήνες για να ξαναασφαλίσω το μηχανάκι στην ίδια εταιρία. Και ήταν η μόνη που είχε 3μηνο για μηχανάκι. Φυσικά δεν το αναναίωσα, αν χρειαστώ προτιμώ να πληρώσω 6μηνη και να την έχω όλη παρά να πληρώσω αναδρομικά. Οπότε για ημερήσια ασφάλεια (ούτε καν μηνιαία) αμφιβάλλω, εκτός και αν ασφαλίσεις καμιά ferrari για μικτή οπότε εκει πάει όσο ενα κανονικό όχημα το χρόνο. Τώρα να πληρώσεις ασφάλεια 100 ευρω για 2 μέρες...

GIXXERAKIAS
19/12/2013, 16:15
Πές ότι περνάς ΚΤΕΟ στην μηχανή πού δεν έχει πινακίδες επειδή είναι καταθετημένες στην εφορία.....το αυτοκολλητάκι που θα στο κολήσει το κτέο στην χάρτινη προσωρινή?:lol:

el-Gatto
19/12/2013, 19:47
" Εκατοντάδες χιλιάδες είναι οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων που έχουν καταθέσει τις πινακίδες κυκλοφορίας των οχημάτων τους για να γλιτώσουν τα υψηλά Τέλη Κυκλοφορίας, τα υπέρογκα τεκμήρια αλλά και το Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης τα οποία και διατηρούν κλειστά στα γκαράζ και τις πυλωτές των σπιτιών τους.


Ωστόσο σύμφωνα με τη νομοθεσία οι κάτοχοι των συγκεκριμένων αυτοκινήτων μπορούν να κινήσουν νόμιμα τα οχήματά τους 2ημέρες το μήνα καταβάλλοντας μόλις 4 ευρώ για κάθε ημέρα!

Ειδικότερα το μέτρο της ακινησίας είχε θεσπιστεί με το άρθρο 22 του νόμου 2367/1953 με τίτλο «Περί τίτλων κυριότητος, ταξινόμησεως, αδειών κυκλοφορίας και φορολογίας αυτοκινήτων» και στο άρθρο 7 αναφέρεται χαρακτηριστικά: «Σε εξαιρετικές περιπτώσεις επιτρέπεται η κυκλοφορία αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέττας με προσωρινή άδεια και μέχρι δύο (2) μέρες το μήνα. Η προσωρινή άδεια χορηγείται αποκλειστικά και μόνο από τον Οικονομικό Έφορο και αφού καταβληθούν τέλη κυκλοφορίας τετρακόσιες (400) δραχμές για κάθε μέρα, ανεξάρτητα από το είδος του αυτοκινήτου ή της μοτοσυκλέττας.»

Στις 3/12/2003 αριθμός ΠΟΛ. 1132 το υπουργείο Οικονομικών ορίζει για την διαδικασία Προσωρινής χορήγησης Αδειας Κυκλοφορίας χαρακτηριστικά:
«Με αφορμή ερωτήματα που τέθηκαν στην Υπηρεσία μας σχετικά με το ανωτέρω θέμα σας γνωρίζουμε τα εξής:

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 7 του άρθρου 22 του Ν.2367/1953 , όπως ισχύει, σε εξαιρετικές περιπτώσεις επιτρέπεται η κυκλοφορία αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας με προσωρινή άδεια κυκλοφορίας και μέχρι δύο (2) μέρες το μήνα. Η προσωρινή άδεια χορηγείται αποκλειστικά και μόνο από τον Προϊστάμενο της αρμόδιας ΔΟΥ αφού καταβληθούν τέλη κυκλοφορίας 1,90 Ευρώ για κάθε μέρα, ανεξάρτητα από το είδος του αυτοκινήτου ή της μοτοσικλέτας.
Μέχρι τώρα η κατά τα ανωτέρω χορηγούμενη από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. προσωρινή άδεια θεωρείται από τις κατά τόπους Υπηρεσίες Τροχαίας, οι οποίες εκδίδουν Ειδική πινακίδα από χαρτόνι «Μ».

2. Για την απλοποίηση της διαδικασίας χορήγησης των ανωτέρω προσωρινών αδειών και την αποφυγή άσκοπων μετακινήσεων των ενδιαφερομένων κρίνεται αναγκαίο η διαδικασία χορήγησης των αδειών αυτών να ολοκληρώνεται σε μια υπηρεσία του Δημοσίου στη Δ.Ο.Υ., η οποία σύμφωνα με ης ανωτέρω διατάξεις είναι αρμόδια για τη χορήγησή της.

Για το λόγο αυτό, από 1ης Μαρτίου 2004 οι Δ.Ο.Υ. οι οποίες χορηγούν τις προσωρινές άδειες θα χορηγούν και ης ειδικές πινακίδες από χαρτόνι «Μ», χωρίς καμία ανάμιξη των Υπηρεσιών της Τροχαίας για θεώρηση ή άλλη ενέργεια.

3. Με την ευκαιρία αυτή υπενθυμίζουμε ότι:

α) Με τα έγγραφά μας Μ 739/122/ ΠΟΛ.33/25.2.1982 , Μ 794/248/ ΠΟΛ.87/6.3.1986 , Α 8302/387/ ΠΟΛ.245/17.8.1987 , 1108539/1276/Τ. & Ε.Φ./ ΠΟΛ.1238/25.9.1998 και 1012746/29Τ. & Ε.Φ./ ΠΟΛ.1055/7.2.2002 , έχει διευκρινισθεί, από τη Διοίκηση ότι εξαιρετικές περιπτώσεις για τη χορήγηση της προσωρινής άδειας είναι:
Για τα ανάριθμα αυτοκίνητα μόνο για τη μεταφορά τους:
- Από τον τόπο αγοράς ή τελωνισμού στον τόπο ταξινόμησης.
- Για έλεγχο από το K.T.E.Ο. και
- Για μετάβαση σε ειδικά συνεργεία για μετατροπή προσθήκη αμαξωμάτων ή άλλων τεχνικών στοιχείων.
Για τα ενάριθμα αυτοκίνητα που βρίσκονται σε ακινησία.
- Για δοκιμή, επισκευή ή πώληση αυτών.

β) Η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας .θα χορηγείται αποκλειστικά και μόνο για μεν τα ανάριθμα αυτοκίνητα από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. στη χωρική αρμοδιότητα του οποίου υπάγεται η επιχείρηση του πωλητή ή ο τελωνειακός χώρος εκτελωνισμού ή ο ιδιοκτήτης ή κάτοχος του οχήματος, για δε τα ενάριθμα αυτοκίνητα από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. στον οποίο έχει κατατεθεί δήλωση ακινησίας.

γ) Το χρονικό διάστημα για το οποίο χορηγείται η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας (δύο μέρες το ανώτερο το μήνα) αρχίζει να μετρά από την έναρξη της ημερολογιακής ημέρας για την οποία χορηγείται η άδεια και λήγει με τη συμπλήρωση μίας ή δύο ημερολογιακών ημερών, κατά περίπτωση.

δ) Με την επιφύλαξη τυχόν άλλων διατάξεων αρμοδιότητας Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών η οδήγηση του οχήματος, για το οποίο χορηγήθηκε προσωρινή άδεια κυκλοφορίας, επειδή από το νόμο, ( παρ. 7 άρθρο 22 του ν.2367/1953 ) δε γίνεται διάκριση, είναι δυνατή όχι μόνο από τον κύριο του οχήματος αλλά και από τρίτο πρόσωπο, με την προϋπόθεση βέβαια ότι το αυτοκίνητο κυκλοφορεί αποκλειστικά για τους λόγους τους οποίους εκδόθηκε η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας.

4. Από την έκδοση της παρούσας παύει να ισχύει κάθε προηγούμενη αντιθέτου περιεχομένου.
Πινακίδα «Μ» 24 ημέρες το χρόνο "

el-Gatto
19/12/2013, 19:47
" Οι πινακίδες «Μ» μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τους ιδιοκτήτες αυτοκινήτων που έχουν καταθέσει τις πινακίδες κυκλοφορίας τους για 2 ημέρες κάθε μήνα με μόλις 8 ευρώ.

Ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο ο ιδιοκτήτης του οχήματος μπορεί να διατηρεί σε καλή κατάσταση τον κινητήρα του οχήματος αλλά και όλα τα υπόλοιπα μηχανικά μέρη καθώς είναι γνωστό σε όλους πως η παρατεταμένη ακινησία δημιουργεί πολλά προβλήματα. Ειδικότερα οι ελαστικοί σωλήνες ξεραίνονται και κόβονται πολύ εύκολα, τα λάδια κυκλοφορούν στον κινητήρα, οι αναρτήσεις δουλεύουν και δεν κολλάνε μέχρι και τα ελαστικά διατηρούνται σε καλή κατάσταση.

Παράλληλα κατά την κυκλοφορία του οχήματος και πάλι στο δρόμο μπορεί να βρεθεί και κανένας αγοραστής...

Πάντως αν κάποιος κινήσει το όχημά του για 24 ημέρες το χρόνο, δηλαδή 2 ημέρες κάθε μήνα, τότε συνολικά θα έχει καταβάλλει 96 ευρώ αλλά θα έχει γλιτώσει τα Τέλη Κυκλοφορίας, τα τεκμήρια αλλά και το Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης!

Αντίγραφο της Αδειας Κυκλοφορίας

Η κίνηση οχήματος έστω και με τη χρήση πινακίδας «Μ» από την εφορία για 2 ημέρες κάθε μήνα είναι απολύτως νόμιμη. Ωστόσο οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων με τις πινακίδες κυκλοφορίας κατατεθημένες θα πρέπει να έχουν κρατήσει Αντίγραφο της Αδεια Κυκλοφορίας που έχουν καταθέσει μαζί με τις πινακίδες ώστε να μπορέσουν να ασφαλίσουν το όχημά τους.

Σύμφωνα με στελέχη του ασφαλιστικού κλάδου η ασφάλιση ΙΧ έστω και 2 ημέρες πραγματοποιείται μόνο με την αποστολή του Αντίγραφου της Αδειας Κυκλοφορίας του οχήματος. Σε διαφορετική περίπτωση η ασφάλιση του οχήματος χωρίς πινακίδες κυκλοφορίας δεν είναι εφικτή... "

.

.

ΠΗΓΗ: http://www.mototrail.net/t3856-topic

faraway
19/12/2013, 20:27
Ναι ,

πηγαίνετε με το αντίγραφο της αδείας να το ασφαλίσετε , και πείτε μου μετά τι πινακίδα θα γράφει η ασφάλεια επάνω και με τι πινακίδα θα κυκλοφορείτε εσείς . :lol::lol:

pab-lo
19/12/2013, 20:34
οι πινακιδες διδονται αυθημερων? γνωριζει καποιος;

faraway
19/12/2013, 20:35
Σε ένα κομμάτι χαρτόνι με ένα μαρκαδόρο .

pab-lo
19/12/2013, 20:45
πλλλλακα με κανεις!

faraway
19/12/2013, 20:54
Όχι , σοβαρά το λέω . Έτσι ξέρω ότι της δίνουν και τις βάζεις στο παμπρίζ . :p


Μόλις μου έλεγε κάποιος ότι ίσως η μόνη που να ασφαλίζει με "Μ" να είναι η Εθνική .
Θα το τσεκάρω αύριο . ;)

cosgili
20/12/2013, 11:54
http://www.zougla.gr/automoto/article/ipoxreotikos-texnikos-elegxos-gia-dikikla-oles-i-plirofories

Νέα για τους Αθηναίους:wave2:

sapila racing
20/12/2013, 13:11
Ρώτα τον ασφαλιστή σου και πες μου .

Και να μου πεις και την εταιρεία που τα ασφαλίζει για να ξέρω να τους στέλνω απευθείας να ησυχάσω . ;)

Ρωτησα και ειναι ακόμα στο ψάξιμο. Καμμία ασφάλεια δεν ασφαλίζει ακόμα για 2 μέρες, είχες δίκιο!
Δεν θελουν να μπούν στην διαδικασία, και απ οτι κατάλαβα απο την συζητηση που ειχα με το ασφαλιστή μου, θα γίνει μονο αν υποχρεωθούν με κρατική εγκύκλιο.

Dimos35
27/12/2013, 12:37
Πριν λίγο πέρασα το scooter μου στην Autovision στο Περιστέρι.

Ραντεβού online μια ώρα πριν, επιβεβαίωση με sms και email.
Χρόνος που έμεινα στο ΚΤΕΟ: 25 λεπτά.
Προβλήματα: Κανένα.
Κερασμένος καφές: ΝΑΙ
Εξυπηρέτηση - αντιμετώπιση: Άψογη.
Κόστος: 10 ευρώ.
Δώρα που μου έδωσαν: 1 mini πολυεργαλείο (πενσούλα,κατασαβίδια, σουγιάς, φακός), ένα αδιάβροχο (σκέτη σακούλα, μπορεί να φανεί χρήσιμο καμιά φορά), φωσφοριζέ γιλέκο ασφαλείας.

Συμπέρασμα: :D:)

Bradipous
18/01/2014, 11:00
Εκτος του ΚΤΕΟ χρειαζοντε και καρτα καυσαεριων τα χρεπια μας; :confused:

el-Gatto
18/01/2014, 11:57
Εκτος του ΚΤΕΟ χρειαζοντε και καρτα καυσαεριων τα χρεπια μας; :confused:
To χαρτί/βεβαίωση που παίρνεις από το ΚΤΕΟ όταν περάσεις το μοτό σου ισχύει για 2 χρόνια & έχει κ βεβαίωση ελέγχου καυσαερίων μέσα. (2σε1 δηλαδίς)
Με αυτό λοιπόν ,έχεις κ' κάρτα καυσαερίων ,η οποία όμως ΙΣΧΥΕΙ για 1 χρόνο.
Του χρόνου ,την ίδια ημ/νία +-7 ημέρες ,οφείλεις να επισκευθείς κ πάλι το ΚΤΕΟ για έλεγχο/έκδοση Κάρτας Καυσαερίων κ' ΜΟΝΟ ,η οποία θα ισχύει για 1 χρόνο.
Όταν θα λήγει αυτή ,θα είναι η ώρα να ξανα-περάσεις ΚΤΕΟ ,και η διαδικασία επαναλαμβάνεται από την αρχή.

Με λίγα λόγια: ΚΤΕΟ κάθε 2 χρόνια - ΚΕΚ κάθε 1 χρόνο

:wave2:

Bradipous
18/01/2014, 12:17
To χαρτί/βεβαίωση που παίρνεις από το ΚΤΕΟ όταν περάσεις το μοτό σου ισχύει για 2 χρόνια & έχει κ βεβαίωση ελέγχου καυσαερίων μέσα. (2σε1 δηλαδίς)
Με αυτό λοιπόν ,έχεις κ' κάρτα καυσαερίων ,η οποία όμως ΙΣΧΥΕΙ για 1 χρόνο.
Του χρόνου ,την ίδια ημ/νία +-7 ημέρες ,οφείλεις να επισκευθείς κ πάλι το ΚΤΕΟ για έλεγχο/έκδοση Κάρτας Καυσαερίων κ' ΜΟΝΟ ,η οποία θα ισχύει για 1 χρόνο.
Όταν θα λήγει αυτή ,θα είναι η ώρα να ξανα-περάσεις ΚΤΕΟ ,και η διαδικασία επαναλαμβάνεται από την αρχή.

Με λίγα λόγια: ΚΤΕΟ κάθε 2 χρόνια - ΚΕΚ κάθε 1 χρόνο

:wave2:

shit happens. :mad:

thanks! :wave2:

Dant3
18/01/2014, 13:29
Για τη καρτα καυσαεριων μετα τον 1 χρονο που θα πρεπει να ξαναβγει χρεωνομαστε κατι?

el-Gatto
18/01/2014, 21:46
Για τη καρτα καυσαεριων μετα τον 1 χρονο που θα πρεπει να ξαναβγει χρεωνομαστε κατι?
Aπο 5-10 € αναλόγως της τιμολογιακής πολιτικής του εκάστοτε ιδ.ΚΤΕΟ.

loubinious
19/01/2014, 00:23
Καλησπέρα,
Μέσα στην εβδομάδα επισκέφθηκα το Ι.ΚΤΕΟ ΚΟΜΒΟΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (http://www.ikteokifisias.gr/) για έκδοση νέας κάρτας καυσαερίων (η περσινή που είχε βγει μαζί με τον έλεγχο ΚΤΕΟ είχε λήξει). Μου απάντησαν ότι ακόμα δεν έχει βγει σχετική ενημέρωση από το Υπουργείο, παραμένουμε προς το παρόν μόνο με την κάρτα ελέγχου ΚΤΕΟ
Aπο 5-10 € αναλόγως της τιμολογιακής πολιτικής του εκάστοτε ιδ.ΚΤΕΟ.

kokar
12/02/2014, 22:00
Προσφορά 10 ευρώ ανεξαρτήτως κυβικών.
Καλέστε μας σήμερα στο 10300 για να κλείσετε ραντεβού για έλεγχο στο Ρέντη, στους Αγ.Αναργύρους ή στον Ασπρόπυργο.

http://www.mrkteo.gr/

IRA57
13/02/2014, 00:43
Προσφορά 10 ευρώ ανεξαρτήτως κυβικών.
Καλέστε μας σήμερα στο 10300 για να κλείσετε ραντεβού για έλεγχο στο Ρέντη, στους Αγ.Αναργύρους ή στον Ασπρόπυργο.

http://www.mrkteo.gr/

Αμα ειναι πρωτης αδειας 98 (που εχει λειξει η προθεσμια) και δεν εχει περασει ακομα?παλι 10?
Εχει παει κανεις γενικα αφοτου ληξει προθεσμια?

tragos
25/03/2014, 16:45
Ξερουμε τι παιζει με καρτα καυσαεριων? Περασα πέρυσι 3 μηχανακια μου κτεο, φετος θελουν κ καρτα καυσαεριων??

camen
25/03/2014, 20:40
Ξερουμε τι παιζει με καρτα καυσαεριων? Περασα πέρυσι 3 μηχανακια μου κτεο, φετος θελουν κ καρτα καυσαεριων??

Aπο οσο ειχα ακουσει οταν περασα καποιο δικο μου, καρτα κασαυεριων καθε χρονο και ΚΤΕΟ καθε 2!

marioboni
25/03/2014, 20:48
Καρτα καυσαεριων δεν βγαινει
Στο μελλον ισως καρτα θορυβου

bruno
25/03/2014, 21:08
Τελος δεκεμβριου που περασα την δικια μου μηχανη,μου ειπε εκει ο τυπος στο κτεο,ότι δεν είναι ακομα υποχρεωτικο.Παρολα αυτά μου ειχε βγαλει καρτα καυσαερίων για ένα χρονο δωρεαν.

CBarbas
25/03/2014, 21:08
Γεια σας


Ρε παιδια το εψαχνα πολυ ωρα αλλα δε βρηκα κατι σχετιμο με μοτο και ΚΕΚ(καρτα ελεγχου καυσαεριων), μπορει καποιος να μας διαφωτισει?
Οταν περασα ΚΤΕΟ δε θυμαμαι κατι σχετικο απο την αλλη!

marioboni
25/03/2014, 21:49
101% καρτα καυσαεριων δεν υπαρχει πουθενα ακομη
Δουλευω σε κτεο απτο 2007
Το εχω ακουσει κ απο αλλου κ προφανως δεν ξερει την νομοθεσια κ στο χαρτι του κτεο δεν μπορεις να γραφεις οτι μπουρδα σου κατεβει γιατι ειναι δημοσιο εγγραφο, το οποιο εχει κ την υπογραφη σου

sniper35mk
25/03/2014, 22:30
Ρε παιδιά μια ερωτηση μια κ θα πρέπει να περάσω σύντομα. με σπασμενο κοντέρ φαντάζομαι δεν περνάς σωστά ε?

bruno
26/03/2014, 14:17
101% καρτα καυσαεριων δεν υπαρχει πουθενα ακομη
Δουλευω σε κτεο απτο 2007
Το εχω ακουσει κ απο αλλου κ προφανως δεν ξερει την νομοθεσια κ στο χαρτι του κτεο δεν μπορεις να γραφεις οτι μπουρδα σου κατεβει γιατι ειναι δημοσιο εγγραφο, το οποιο εχει κ την υπογραφη σου

Kραταω στο χερι μου το χαρτι (δελτιο τεχνικου ελεγχου οχήματος) Mr kteo.Στις παρατηρήσεις γραφει [ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΛΤΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΩΣ ΚΕΚ/ΚΕΘ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ συμφωνα με το Ν.24966/2840 03-06-2011] Το κεθ τωρα τι είναι;

cosgili
26/03/2014, 14:21
Kραταω στο χερι μου το χαρτι (δελτιο τεχνικου ελεγχου οχήματος) Mr kteo.Στις παρατηρήσεις γραφει [ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΛΤΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΩΣ ΚΕΚ/ΚΕΘ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ συμφωνα με το Ν.24966/2840 03-06-2011] Το κεθ τωρα τι είναι;

Θορυβου?

marioboni
26/03/2014, 14:53
Δεν έχει ψηφιστεί η εφαρμογή όμως σε κανένα ΦΕΚ και το κυριότερο ΔΕΝ υπάρχουν κάρτες θορύβου για να εκδόσεις
Στην θεωρία ισχύει νομίζω από το 2010 σε κάποιο ΦΕΚ αλλά δεν έχει ισχύ ακόμη

alex14
26/03/2014, 16:56
Ρε παιδιά μια ερωτηση μια κ θα πρέπει να περάσω σύντομα. με σπασμενο κοντέρ φαντάζομαι δεν περνάς σωστά ε?

Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα γιατι να μη περνας ?

sniper35mk
26/03/2014, 20:12
Ξέρω κ εγω? Νομιζω πως πρέπει να ειναι λειτουργικό το κοντέρ. Δουλεύει μονο ο δεικτης βένζινης ευτυχως βεβαια. Αν ξέρει κάποιος με σιγουριά ας μου πει

tzimidis
26/03/2014, 22:58
Ξέρω κ εγω? Νομιζω πως πρέπει να ειναι λειτουργικό το κοντέρ. Δουλεύει μονο ο δεικτης βένζινης ευτυχως βεβαια. Αν ξέρει κάποιος με σιγουριά ας μου πει
εννοείς εμφανώς σπασμενο ή απλά ότι δεν λειτουργεί ? εγώ έχω μείνει από ατέρμονα από το 2006 και ΚΤΕΟ πέρασα κανονικά.

sniper35mk
27/03/2014, 00:20
σπασμενο σπασμενο... υπαρχουν οι βασεις αλλα στο στροφομετρο δεν υπαρχει ουτε δεικτης.. και δεν δουλευει τπτ εκτος απο την ενδειξη βενζινης

kpetros
09/07/2014, 15:27
απτην βιασυνη μου , δεν εβαλα καλα το σταντ στο μηχανακι , και επεσε .
η αριστερη μερια του τιμονιου εχει παρει μια ελαχιστη κλιση προς τα επανω
με το ματι μπορεις να το δεις , αλλα λειτουργικα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα η δυσκολια στην οδηγηση .

παιζει να μην το περασουν κτεο για αυτην την λεπτομερια ?

Tedvj23
09/07/2014, 15:41
απτην βιασυνη μου , δεν εβαλα καλα το σταντ στο μηχανακι , και επεσε .
η αριστερη μερια του τιμονιου εχει παρει μια ελαχιστη κλιση προς τα επανω
με το ματι μπορεις να το δεις , αλλα λειτουργικα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα η δυσκολια στην οδηγηση .

παιζει να μην το περασουν κτεο για αυτην την λεπτομερια ?

Κανενα προβλημα βουρ για κτεο!!:beer:

john620
23/12/2014, 22:49
Επαναφερω λιγο το θεμα ...
πρεπει να μεταβιβασω αμιγως χωματινο μηχανακι exc 400 το οποιο δεν εχει τιποτα πανω του εκτος απο φωτα μπρος πισω ...
εχει περασει κανεις προσφατα χωματινο απο κτεο ;
Ξερουμε κανα κτεο "χαλαρο" ??

marioboni
23/12/2014, 23:03
ολα τα οχηματα φωτογραφιζονται. αρα θα εχεις ολα τα προβλεπομενα επανω

john620
23/12/2014, 23:09
Τα οποια θα πρεπει να λειτουργουν κιόλας πχ φλας;

sniper
24/12/2014, 11:04
Τα οποια θα πρεπει να λειτουργουν κιόλας πχ φλας;

Ναι.

pipe_smoker
24/12/2014, 13:58
Πώ ρε πούστη:plaf:

Μου είχε έρθει η ειδοποίηση όταν την είχα στο συνεργείο και μετά το ξέχασα ο μαλάκας.

Ελπίζω να μην έχει πρόστιμα και παπαριές αν πας 1-2 μήνες καθηστεριμένα.
Μόλις περάσουν οι γιορτές θα πάω.

alex14
24/12/2014, 14:08
Ελπίζω να μην έχει πρόστιμα και παπαριές αν πας 1-2 μήνες καθηστεριμένα.


Εχει

pipe_smoker
24/12/2014, 14:09
Εχει

Ζάααααχαρηηηηηη!!!!!:cry:

sapila racing
24/12/2014, 14:09
Πώ ρε πούστη:plaf:

Μου είχε έρθει η ειδοποίηση όταν την είχα στο συνεργείο και μετά το ξέχασα ο μαλάκας.

Ελπίζω να μην έχει πρόστιμα και παπαριές αν πας 1-2 μήνες καθηστεριμένα.
Μόλις περάσουν οι γιορτές θα πάω.

Εχει πρόστιμο εκπρόθεσμου ελέγχου.

Αναλυτικά όταν το δίκυκλο προσκομίζεται για έλεγχο ΚΤΕΟ εκπρόθεσμα:

(α) έως 30 ημέρες (ημερολογιακές) επιβαρύνεται με επιπλέον 10.50 ευρώ

(β) πέραν των 30 ημερών και έως 6 μήνες επιβαρύνεται με επιπλέον 21.50 ευρώ

(γ) πέραν των 6 μηνών επιβαρύνεται με επιπλέον 44 ευρώ

από εδω
http://www.mrkteo.gr/index.php?page=47

pipe_smoker
24/12/2014, 14:55
Εχει πρόστιμο εκπρόθεσμου ελέγχου.

Αναλυτικά όταν το δίκυκλο προσκομίζεται για έλεγχο ΚΤΕΟ εκπρόθεσμα:

(α) έως 30 ημέρες (ημερολογιακές) επιβαρύνεται με επιπλέον 10.50 ευρώ

(β) πέραν των 30 ημερών και έως 6 μήνες επιβαρύνεται με επιπλέον 21.50 ευρώ

(γ) πέραν των 6 μηνών επιβαρύνεται με επιπλέον 44 ευρώ

από εδω
http://www.mrkteo.gr/index.php?page=47

Να'σαι καλά ρε Άρη.

Νομίζω μέχρι τέλος του '14 ήταν, ή τέλος του Νοεμβρίου του '14.
Δε μαμιέται 10 ευρώ πάνω 10 ευρώ κάτω.

Αφού μαλακίστηκα τί να κάνουμε.

motomaniac
24/12/2014, 18:05
στην περιοχη μας δεν ελγχουν φλας. απλα να υπαρχουν.

SHOOTER045
24/12/2014, 20:09
στην περιοχη μας δεν ελγχουν φλας. απλα να υπαρχουν.
τα ιδια και εδω
και αν δεν εχεις φλας
στα κολλανε με σελοτειπ
τα φωτογραφιζουν και ολα οκ

pano kato
24/12/2014, 21:29
τα ιδια και εδω
και αν δεν εχεις φλας
στα κολλανε με σελοτειπ
τα φωτογραφιζουν και ολα οκ Τι σελοτειπ ρε! Δεν υπαρχουν με βεντουζες?:lol:

SHOOTER045
25/12/2014, 00:40
Μάλλον στο συγκεκριμένο δεν τις ανακάλυψαν, η φοβούνται μην < καρφωθούν >

thunder ace
25/12/2014, 07:27
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.Πριν μια εβδομαδα περασα το αμαξι και ρωτησα να παω τη μηχανη.Επειδη ειμαι εκπροθεσμος μου ειπαν 66ευρω.Μιλαω για Αγρινιο.

lleonidas
05/04/2016, 00:34
Καλησπέρα!
Γνωρίζει κανείς αν ισχύει ακόμα η τιμή των 10€ για έλεγχο μοτοσυκλέτας στα Μr Kteo που ίσχυε πριν από 1-2 χρόνια ή έχουν ανεβάσει τις τιμές τους;;

BLiTzER
05/04/2016, 00:48
http://lmgtfy.com/?q=%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B7+%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BF+%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%B B%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%82

lleonidas
05/04/2016, 00:54
Το έκανα ήδη αυτό.Έχω την αίσθηση ότι η ταρίφα είναι κοντά στα 25-30€ αλλά ρωτάω μήπως έχει περάσει κάποιος πρόσφατα με χαμηλότερη τιμή.

BLiTzER
05/04/2016, 00:55
Οι τιμές έχουν εξισωθεί πλέον. 25€ στάνταρ ταρίφα για τα μηχανάκια.

Ζεύκας
05/04/2016, 01:44
25ε καρτέλ σε όλα τα κτεο

motomaniac
05/04/2016, 09:33
μπα... στην Βροια ο ενας το εχει στα 30 κι ο αλλος στα 35. ενω τα αυτοκινητα ειναι ιδια.

Ζεύκας
05/04/2016, 12:56
25ε καρτέλ σε όλα τα κτεο της Αττικής τότε :p