PDA

View Full Version : Kteo ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ-ΝΕΑ.



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

chriscrypton
28/09/2011, 21:25
Με την κυβερνηση να ψαχνει εσοδα απο παντου,επισπευσανε & τους τεχνικους ελεγχους για τις
μοτοσυκλετες, κατα την ταπεινη μου αποψη.

Αυτο ισχυει για τα Χανια & οχι μονο : http://www.haniotika-nea.gr/xef/index.html

Ενημερωθειτε συμ -φορουμητες για το ποτε & αν πρεπει να περασετε τεχνικο ελεγχο

:wave2: :wave2:

Allst@rf
28/09/2011, 21:59
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Lioulios
28/09/2011, 22:29
Την ξεφύλισα ούλη !

Στις αγγελίες γιατί έχουν τα αμάξια χύμα μαζί με τις μηχανές ; :eyepop:

Σχετικά με το ΚΤΕΟ σε ποιά σελίδα είναι ;

zephyr1
28/09/2011, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

+:rotflmao:

Σελ.9.

chriscrypton
28/09/2011, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Την ξεφύλισα ούλη !

Στις αγγελίες γιατί έχουν τα αμάξια χύμα μαζί με τις μηχανές ; :eyepop:

Σχετικά με το ΚΤΕΟ σε ποιά σελίδα είναι ;


ειναι στην σελ 9

Χυμα & οτι παρεις...

:beer: :beer: :beer: :D

johnpan
01/10/2011, 20:31
Εχει περάσει κανένας σας ΚΤΕΟ? Τι έχει γίνει με το θέμα? Ισχύει κανονικά? Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος, περνάνε ΟΛΑ τα μηχανάκια? Εγώ άμα σκάσω με το DT θα γελάνε και οι πέτρες!! Δεν έχω ακούσει το θέμα καθόλου και αναρωτιέμαι αν το έχουν περάσει στα ψιλά για να σε γράφουν και για ΚΤΕΟ κάθε φορά που τους λείπουν λεφτά... :mad:

mplah
01/10/2011, 22:47
εχτες πηγα το αμαξι του πατερα μου για ΚΤΕΟ ρωτησα με τις μηχανες τι γινεται και μου απαντησαν "ακομα δεν ξερουμε , ειπαν οτι θα ισχυσει και για τις μηχανες" ...

McTalas
02/10/2011, 01:04
λοιπον για κτεο μοτο.
Δεν εχει βγει ΦΕΚ που να οριζει τις προδιαγραφες, δεν εχουν ανακοινωθει τα προστιμα και γενικα το τοπιο ειναι θολο.

μεχρι στιγμης κτεο περνανε σε κορινθο, σπαρτη, αχαια και τωρα ακουω για χανια. λογια ολα θα ειναι στην autovision.

εφοσον δεν εχει βγει ΦΕΚ κανενας δεν υποχρεουτε να περασει κτεο τα υπολοιπα ειναι για να τα λενε οι γριες οταν πινουν ουζα.
συν το οτι υπαρχει και ενας νομος που ισχυει για τα αυτοκινητα που λεει πως πρεπει πρωτα να υπαρχει Δημοσιο ΚΤΕΟ που να κανει τον ελεγχο για να μπορει και καποιο ΙΚΤΕΟ να κανει και αυτο τον αναλογο ελεχγο.

ξερω ατομα προσωπικα που πηγαν και περασανε και τους δωσανε χαρτι για 2 χρονια.

τεχνικος διευθυντης σε ι κτεο μου ειπε πως κακως περασανε και πως εφοσον δεν υπαρχει ΦΕΚ δεν μπορουν ουτε να σε υποχρεωσουν ουτε και να σου κοψουν προστιμο.
αυτα.

MG-KTiNoS
02/10/2011, 09:49
Κακώς περάσανε και γενικά…
Κακώς θα περάσει κι όποιος περάσει αφού βγει το ΦΕΚ και κακώς θα τους δώσει έστω και μια δραχμούλα για τις μλκιες που λένε.
Γιατί?

Γιατί απλά το μέτρο δεν είναι ουσιαστικό και μπορώ να περάσω ΚΤΕΟ όποιο όχημα θέλω όποια ώρα θέλω.
(ηθική πλευρά)

Και γιατί δεν μου περισσεύουν, με τα λεφτά που βγάζω και τους φόρους που μου έχουν επιβάλει
(πρακτική πλευρά)


Ως εκ τούτου ΝΑ !





:a36:

Allst@rf
02/10/2011, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
Κακώς περάσανε και γενικά…
Κακώς θα περάσει κι όποιος περάσει αφού βγει το ΦΕΚ και κακώς θα τους δώσει έστω και μια δραχμούλα για τις μλκιες που λένε.
Γιατί?

Γιατί απλά το μέτρο δεν είναι ουσιαστικό και μπορώ να περάσω ΚΤΕΟ όποιο όχημα θέλω όποια ώρα θέλω.
(ηθική πλευρά)

Και γιατί δεν μου περισσεύουν, με τα λεφτά που βγάζω και τους φόρους που μου έχουν επιβάλει
(πρακτική πλευρά)


Ως εκ τούτου ΝΑ !








:a36:



ΝΑ και απο μενα!!!


:a43: :a43: :a43:

MavrosPan
02/10/2011, 11:32
Να κ γω.


236987

guzzistas
02/10/2011, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
Κακώς περάσανε και γενικά…
Κακώς θα περάσει κι όποιος περάσει αφού βγει το ΦΕΚ και κακώς θα τους δώσει έστω και μια δραχμούλα για τις μλκιες που λένε.
Γιατί?

Γιατί απλά το μέτρο δεν είναι ουσιαστικό και μπορώ να περάσω ΚΤΕΟ όποιο όχημα θέλω όποια ώρα θέλω.
(ηθική πλευρά)

Και γιατί δεν μου περισσεύουν, με τα λεφτά που βγάζω και τους φόρους που μου έχουν επιβάλει
(πρακτική πλευρά)

Ως εκ τούτου ΝΑ !

:a36:

ΦΕΚ και ΦΑΚ και ΦΟΥΚ.... Δεν πληρώνω λέμε... :evil:

Tedvj23
02/10/2011, 17:27
Καλημερα σας κυριοι-κυριες..
Σημερα ειπα να κανω μια ερευνα να δω τι παιζει με το ΚΤΕΟ ΜΟΤΟ..
Λοιπον απο AUTOVISION εχω αυτο "επισημα" --> http://i55.tinypic.com/2jcxbvt.jpg
Σταματησα και την ομαδα ΔΙΑΣ οι οποιοι σε ερωτηση μου επι του θεματος μου ειπαν οτι δεν ειναι ενημερωμενοι απο την υπηρεσια για να γραφουν ουτε να κανουν ενημερωση επι του θεματος και ο ενας απο αυτους γελοντας μου ειπε εδω καλα καλα δεν περνανε τα αυτοκινητα ρε φιλε που ισχυει τοσα χρονια..Και τωρα με το καλημερα θα τα βαλουμε με τα μηχανακια..Ετσι και αλλιως δε υπαρχει προστιμο ακομα οποτε εχεις περιθωριο..

Αυτα απο μενα..Απο τι καταλαβα εν αναμονη μην φατε και τα μουτρα σας να προλαβετε....
Υ.γ.Να δω τι θα γινει με αυτους που θα πανε βαση πινακιδος τα πρωτα νουμερα και αυτοι οι μπακαλιαροι(ΚΡΑΤΟΣ)τους ερθει καμια αναλαμπη(λεμε τωρα...)και το παρουν πισω το μετρο..
Παντα φιλικα θοδωρης.. :beer:

ghostkon
19/11/2011, 11:54
ηρθε η ειδοποιηση για να περασει η μηχανη ΚΤΕΟ...τα παντα ειναι σε αριστη κατασταση και λειτουργουν τελεια
αλλα υπαρχει το προβλημα της εξατμισης μιας και δεν εχω κρατησει τη ''μαμα'' και η συγκεκριμενη εξατμιση δεν
εχει ταπα...μονη λυση η πατεντα...μηχανουργειο 15€, ενα κοματι αλουμινιο 5€, και σε μιση ωριτσα εμαστε ετοιμοι.

ο τυπος στο μηχανουργειο εφτιαξε μεχρι και σχεδιο με ομοκεντρους κυκλους στην ταπα...το μονο μελανο σημειο
στην ολη ιστορια που μου ματωσε την καρδια, ειναι η τρυπα στο πανακριβο τιτανιο που εμεινε να περιμενει
την ταπα την οποια και κρατησα για το επομενο ΚΤΕΟ σε δυο χρονια...ξερω οτι δεν τρεχει τιποτα για την τρυπουλα
στο συγκεκριμενο σημειο αλλα πιστευω οτι ολοι καταλαβαινετε πως ενιωσα...........................................................

http://i369.photobucket.com/albums/oo136/ghostkon/97facc1d.jpg

http://i369.photobucket.com/albums/oo136/ghostkon/d971b3aa.jpg

http://i369.photobucket.com/albums/oo136/ghostkon/710b00b3.jpg

http://i369.photobucket.com/albums/oo136/ghostkon/6e977cd2.jpg

http://i369.photobucket.com/albums/oo136/ghostkon/62c61df1.jpg

http://i369.photobucket.com/albums/oo136/ghostkon/eeb2e362.jpg

http://i369.photobucket.com/albums/oo136/ghostkon/b35da074.jpg

http://i369.photobucket.com/albums/oo136/ghostkon/b9b95766.jpg

http://i369.photobucket.com/albums/oo136/ghostkon/c62a2ef0.jpg

http://i369.photobucket.com/albums/oo136/ghostkon/a78464a5.jpg

http://i369.photobucket.com/albums/oo136/ghostkon/9bbf9bc1.jpg

http://i369.photobucket.com/albums/oo136/ghostkon/9750afa3.jpg

Allst@rf
19/11/2011, 12:30
:rolleyes:

chr1s_86
19/11/2011, 13:20
Ωραία η πατέντα ghostkon, και κρίμα για την τρύπα βέβαια....


Αν έχεις χρόνο, μπορείς να μας πεις ΤΙ ελέγχεται στη μοτο και από ΠΟΙΟΝ;

ghostkon
19/11/2011, 13:36
ειχε ερθει ειδοποιηση στο ονομα μου με το ταχυδρομειο που ομως δεν ειχε καθολου στοιχεια της
μοτοσυκλετας...το μονο που εγραφε ηταν οτι για τον συγκεκριμενο νομο που κατοικω οι κατοχοι
δικυκλων πρεπει να περασουν ΚΤΕΟ και ειχε συγκεκριμενα διαστηματα με ημερομηνιες αναλογα με
τον τελευταιο αριθμο της πινακιδας, οπως επισης και το τι ισχυει...στα 4 χρονια απο την ημερομηνια
ταξινομησης της μοτοσυκλετας και μετα καθε δυο χρονια (το ιδιο ακριβως ισχυει και για τα αυτοκινητα)

35 ευρω ειναι το παραβολο για το ΚΤΕΟ το οποιο και πληρωσα επιτοπου (ιδιωτικο ΚΤΕΟ) τσεκαραν θορυβο,
ρυπους, φρενα, αναρτησεις, ελαστικα, φωτα, φλας, περιτο να πω πως πρεπει να υπαρχουν καθρεπτες...
πηρα το σηματακι το οποιο ειναι ιδιο ακριβως με των αυτοκινητων και μου το κολησαν στο χαρτι της
αποδειξης και οχι στην πινακιδα...επεσαν παρακαλια γι'αυτο βεβαια...........................................

96 db με την ταπα επανω !!!!!!!! καμια περιπτωση να περνουσε χωρις ταπα...δεν ξερω σε τι στροφες το μετρανε...
με ταπα στην εξατμιση δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τα καυσαερια...εδω ''περνανε'' φορτηγα...

στο εξης χωρις καρτα απο ΚΤΕΟ δεν μπορεις να κανεις μεταβιβαση εκτος και εισαι ακομη μεσα στην τετραετια

daz
19/11/2011, 16:07
Μα χωρίς καταλύτη πως πέρασες τον έλεγχο ρύπων? :dizzy:

ghostkon
19/11/2011, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μα χωρίς καταλύτη πως πέρασες τον έλεγχο ρύπων? :dizzy:

ουτε ξερω ουτε μ'ενδιαφερει να μαθω...απ'οτι καταλαβα (δεν ειμαι 100% σιγουρος) τους
ρυπους τους μετρανε στο ρελαντι ή δεν τους μετρανε καθολου...δεν ξερω να σου απαντησω

MG-KTiNoS
19/11/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μα χωρίς καταλύτη πως πέρασες τον έλεγχο ρύπων? :dizzy:
:lol:

Αφού πλήρωσε ο άνθρωπος βρε τι θες τώρα και ρωτάς?
ΛΕΦΤΑ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ !!!!
:a30:

daz
19/11/2011, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
:lol:

Αφού πλήρωσε ο άνθρωπος βρε τι θες τώρα και ρωτάς?
ΛΕΦΤΑ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ !!!!
:a30:

Μάλλον έτσι είναι. Προκειμένου να σε περάσουν, για να μην τους αποφύγεις την επόμενη φορά, μετράνε τους ρύπους προφανώς σε χαμηλότερες στροφές ή στο ρελαντι για να είσαι μέσα στα όρια. Να μην τους μετράνε καθόλου μάλλον δεν γίνεται γιατί τα αποτελέσματα τυπώνονται χωρίς νομίζω να έχουν δυνατότητα να τα τροποποιήσουν. Κάπου είχα διαβάσει - είχα ακούσει, πως είχαν κάτσει κανα 2-3 άτομα στο πορτ-παγκάζ ενός αυτοκινήτου προκειμένου να περάσει τον έλεγχο των αναρτήσεων.

Tedvj23
19/11/2011, 17:07
Να δω τι αλλο θα σκεφτουν για να δικαιολογησουν το χερι που μας βαζουν στα πορτοφολια μας..Οσοι εχουμε ακομα δηλαδη..:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Allst@rf
19/11/2011, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Κάπου είχα διαβάσει - είχα ακούσει, πως είχαν κάτσει κανα 2-3 άτομα στο πορτ-παγκάζ ενός αυτοκινήτου προκειμένου να περάσει τον έλεγχο των αναρτήσεων.

παίζει τρελα...:lol:

George_M.
19/11/2011, 22:58
δλδ ξεκινησε κ στην αττικη?:look:

ρωτω διοτι ο φιλος gostkon γραφει στο προφιλ του οτι μενει αττικη

ghostkon
20/11/2011, 09:20
δεν μενω τωρα αττικη...σορυ φιλε μου τωρα το ειδα οτι ειχα αφησει το προφιλ μου χωρις αλλαγη

George_M.
20/11/2011, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghostkon
δεν μενω τωρα αττικη...σορυ φιλε μου τωρα το ειδα οτι ειχα αφησει το προφιλ μου χωρις αλλαγη


:beer:

BLACKGAS
20/11/2011, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghostkon
ειχε ερθει ειδοποιηση στο ονομα μου με το ταχυδρομειο που ομως δεν ειχε καθολου στοιχεια της
μοτοσυκλετας...το μονο που εγραφε ηταν οτι για τον συγκεκριμενο νομο που κατοικω οι κατοχοι
δικυκλων πρεπει να περασουν ΚΤΕΟ και ειχε συγκεκριμενα διαστηματα με ημερομηνιες αναλογα με
τον τελευταιο αριθμο της πινακιδας, οπως επισης και το τι ισχυει...στα 4 χρονια απο την ημερομηνια
ταξινομησης της μοτοσυκλετας και μετα καθε δυο χρονια (το ιδιο ακριβως ισχυει και για τα αυτοκινητα) .....

Η ειδοποίηση ποιον είχε αποστολέα? Τα χρονικά αυτά διαστήματα που προβλέπονται??
:confused:

mtsop
21/11/2011, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghostkon
...στο εξης χωρις καρτα απο ΚΤΕΟ δεν μπορεις να κανεις μεταβιβαση...

Από το Μάιο ισχύει αυτό, και πρόσφατα πούλησα ένα GSXR που είχα και επειδή ήμουν και εγώ χωρίς "μαμά" εξάτμιση πήγα στο διπλανό νομό για την μεταβίβαση....

guzzistas
21/11/2011, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ghostkon
στο εξης χωρις καρτα απο ΚΤΕΟ δεν μπορεις να κανεις μεταβιβαση εκτος και εισαι ακομη μεσα στην τετραετια

Την Δευτέρα που πέρασε αγόρασα μτχ από ιδιώτη στην Αθήνα χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν μου ζητήθηκε χαρτί ΚΤΕΔ.

Ο αποστολέας της ειδοποίησης ποιός ήταν? Το ιδιωτικό Κτεο?

ΥΓ.Το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει είναι το ΚΤΕΔ. Δεν πρόκειται να συνεισφέρω σε άλλο ένα φοροεισπρακτικό μέτρο...

TROOPER
21/11/2011, 10:39
οτι να ναι!!!!!!!!!!!:lol: :lol: :lol:

DeusEx
21/11/2011, 13:55
:rotflmao:

Είναι τρελοί αυτοί οι γραικοί.. Σε αλλους νομους πας, σε αλλους δεν πας, πας σε ιδιωτικο αλλα δεν υπαρχει κρατικό, περνας χωρις καταλύτη...

Οτι ναναι... Σε λιγο θα σ λενε, αλλα να πληρωσεις το παράβολο να παρεις το χαρτι, και ΑΝ θες, φερε κ την μοτο να της ρίξουμε κανενα βλεφαρο...

:ZZZ:

nikos_abel
21/11/2011, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
:rotflmao:

Είναι τρελοί αυτοί οι γραικοί.. Σε αλλους νομους πας, σε αλλους δεν πας, πας σε ιδιωτικο αλλα δεν υπαρχει κρατικό, περνας χωρις καταλύτη...

Οτι ναναι... Σε λιγο θα σ λενε, αλλα να πληρωσεις το παράβολο να παρεις το χαρτι, και ΑΝ θες, φερε κ την μοτο να της ρίξουμε κανενα βλεφαρο...

:ZZZ:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα υπάρχει ένα πρόστιμο που θα πρέπει να το πληρώσουμε
και θα είμαστε όλοι παράνομοι με κάποιο τρόπο.

Ένας ρε, ένας που να έχει μηχανάκι εκεί στα γ@μW τα υπουργεία μου, ένας....

ERRIKA
21/11/2011, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel

Ένας ρε, ένας που να έχει μηχανάκι εκεί στα γ@μW τα υπουργεία μου, ένας....

Έχει. Ο Βορίδης. Τσεκαρισμένα πράγματα. :lol:

MG-KTiNoS
21/11/2011, 15:35
και Ο Λουράντος έχει...
(αλλά δεν είναι υπουργός, ακόμα...)

vaska
09/12/2011, 11:55
Λοιπόν επειδή δεν το πήραμε και τόσο σοβαρά και τα λαμόγια δεν παίζουν, αφού με υποψίασε ο αδελφός μου, ρώτησα σε φίλο που είναι εξουσιοδοτημένος Yamaha και η απάντηση που πήρα είναι η εξής. Όλα τα δίκυκλα που έχουν ταξινόμηση 2007 και πριν και είναι πάνω από 125 κυβικά, πρέπει να περάσουν μέχρι το τέλος του χρόνου. Το πότε έχει να κάνει με το τελευταίο ψηφίο της πινακίδας. Επίσης τουλάχιστον για την Πάτρα το δημόσιο κτεο δεν μπορεί (προφανώς λόγω υποδομών) να ελέγξει μοτο, οπότε μόνον σε ιδιωτικά.

Δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ αλλά δεν το φωνάζουν δυνατά γιατί όσοι δεν περάσουν και τους τσιμπήσει μετά η τροχαία, βεβαιώνει πρόστιμο (άλλοι λένε 250 άλλοι 400 ευρώ). Επίσης ισχύει για όλη την Ελλάδα, όσες πόλεις δεν έχουν κτεο θα εξυπηρετηθούν από γειτονικές.

Έχει κάποιος ασχοληθεί περισσότερο να μας διαφωτίσει μην τρέχουμε τελευταία ώρα?????


Μήπως να κανονίζαμε μια μοτοεκδομή στα κατά τόπους κτεο αν πάμε ομαδικά μπορεί να πετύχουμε και έκπτωση :D :D :D :D

spyrakos35
09/12/2011, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Μήπως να κανονίζαμε μια μοτοεκδομή στα κατά τόπους κτεο αν πάμε ομαδικά μπορεί να πετύχουμε και έκπτωση :D :D :D :D

άσε που αμα σκάσουμε πολλοί μαζί, σιγά να μην μας ελεγξουνε..... σε πέντε λεπτάκια (οσο κρατήσουν οι διαπραγματεύσεις για την τιμή και η εκτύπωση των αποδειξεων δλδ) θα την έχουμε κάνει όλοι....

ούτε βγάλε τα μπουριά να βάλεις τα μαμά ούτε τπτ....

:rolleyes:

Μaggellanos
09/12/2011, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska


Έχει κάποιος ασχοληθεί περισσότερο να μας διαφωτίσει μην τρέχουμε τελευταία ώρα?????






Αυτο μπορει να βοηθησει πολλους (http://www.ikteoachaias.gr/node/32)

:beer:

panagath
09/12/2011, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μaggellanos
Αυτο μπορει να βοηθησει πολλους (http://www.ikteoachaias.gr/node/32)

:beer:

Οι ημερομηνίες που λέει εκεί για τα ΜΟΤΟ άραγε είναι μόνο για Αχαία ή πανελλαδικές?

Μaggellanos
09/12/2011, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Οι ημερομηνίες που λέει εκεί για τα ΜΟΤΟ άραγε είναι μόνο για Αχαία ή πανελλαδικές?

Νομιζω πανελλαδικα...Τι στο καλο??Δεν θα εξυπηρετει οχηματα μονο απο την Αχαια...:D


εδιτ...

εδω λεει:

"Οι δίκυκλες μοτοσυκλέτες που εχουν ταξινομηθεί πριν απο 01-10-2007,
ανεξαρτήτως κυβισμού, ημερομηνίας έκδοσης άδειας κυκλοφορίας,νομού ταξινόμησης , προσκαλούνται για έλεγχο ώς εξής...''

Gandalf dr685sm
09/12/2011, 13:53
Για να μην ψάχνεστε.. εδώ είναι οι διατάξεις και νόμοι όσον αφορά τους ελέγχους. Το όλο θέμα ειχε μπλοκάρει τότε στο οτι τα ιδιωτικά αλλά και τα δημόσια ΚΤΕΟ δεν είχαν εγκαταστάσεις για αυτούς τους ελέγχους. ΑΠο όσο φαίνεται όμως, πλέον έχει αλλάξει αυτό και για αυτό καλούν. Για Αττική πάντως δεν γνωρίζω...

διατάξεις και νόμοι.

διατάξεις της υπ’ αριθμ. 24327/2887/4-5-2009ΦΕΚ 945/Β/20-5-2009

υπ’ αριθμ. οικ.Φ.23.1/56511/7314/19-11-2010 εγκύκλιο του Υπουργού Μεταφορών &
Επικοινωνιών «Γνωστοποίηση κατηγοριών δικύκλων που υπάγονται σε τεχνικό έλεγχο από τα
ΚΤΕΟ της χώρας».

Allst@rf
09/12/2011, 14:45
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


lolalol...

guzzistas
09/12/2011, 16:09
lolallolalollo κι εδώ....

ρε δε πα να.....

:lol:

harris_x
09/12/2011, 16:19
13 Ιανουαρίου, 2011

Νόμο του κράτους αποτελεί πλέον και ο υποχρεωτικός Τεχνικός Ελεγχος των μοτοσικλετών αλλά όπως φαίνεται ακόμη δεν έχει εφαρμοστεί. Μάλιστα σύμφωνα με πληροφορίες από την υποχρεωτικό έλεγχο εξαιρούνται προσωρινά τα δίκυκλα που εφοδιάζονται με κινητήρες έως και 49 κ.εκ. καθώς δεν υπάρχει βάση δεδομένων στο υπουργείο και όταν συγκεντρωθούν τα στοιχεία από τα κατά τόπους αστυνομικά τμήματα Τροχαίας κατόπιν θα περνούν και αυτά από έλεγχο…
Παρόλα αυτά όλες οι μοτοσικλέτες με κινητήρες από 50 κ.εκ. Και άνω θα πρέπει να περνούν από ΚΤΕΟ κάθε 2 χρόνια αν υπάρχει κάποια μονάδα στο Νομό τους! Αν δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο ΚΤΕΟ δεν υποχρεούνται να περάσουν από Τεχνικό Ελεγχο μέχρις ότου δραστηριοποιηθεί κάποια μονάδα στην περιοχή τους!
Ωστόσο τα προβλήματα με τα ΚΤΕΟ για μοτοσικλέτες δεν σταματούν εδώ καθώς ακόμη δεν έχει εκδοθεί η υπουργική απόφαση η οποία θα ορίζει το αντίτιμο του Ελέγχου όπως επίσης και της Κάρτας Θορύβου αλλά ούτε έχει οριστεί και το πρόστιμο για μια μοτοσικλέτα που περνά από Ελεγχο εκπρόθεσμα.

από εδώ! (http://www.sfedona.gr/2011/01/13/%CF%87%CE%B1%CE%BF%CF%83-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83-%CE%B1%CF%80%CE%BF/#Scene_1)

edit: Μόλις μίλησα με ΚΤΕΟ στο Περιστέρι το οποίο ελέγχει μοτοσυκλέτες και με ενημέρωσαν πως για την Aττική δεν είναι ακόμα υποχρεωτικό!
Ίσως έχουν κάποια ενημέρωση από το νέο έτος.

KAGOURO
09/12/2011, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
από εδώ! (http://www.sfedona.gr/2011/01/13/%CF%87%CE%B1%CE%BF%CF%83-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83-%CE%B1%CF%80%CE%BF/#Scene_1)

edit: Μόλις μίλησα με ΚΤΕΟ στο Περιστέρι το οποίο ελέγχει μοτοσυκλέτες και με ενημέρωσαν πως για την Aττική δεν είναι ακόμα υποχρεωτικό!
Ίσως έχουν κάποια ενημέρωση από το νέο έτος.

το ίδιο μου είπαν κι εμένα στο mr KTEO !

chriscrypton
18/01/2012, 00:38
Τελικα περναμε Κτεο στα Χανια και εχουν και καλεσμα στα σχετικα site των Κτεο αλλα και σε τοπικες Εφημεριδες..
Πηγα και περασα το παπι της συζυγου και με λεει ο τεχνικος ''ολα καλα μονο η δισκοπλακα ειναι στραβια :confused: :confused: , μολις φαγωθουν τα τακακια να την αλλαξεις σετακι''
Ο ανθρωπος εννοουσε χαρακιες που εκανα εγω ο ιδιος :D οταν εκοψα με λαμα απο σιδηροπριονο το φτηνο λουκετακι που μ' μεινε στα χερια οταν πηγα να το ξεκλειδωσω.
Να την αλλαξω ?Δεν μου δημιουργει προβλημα στην αισθηση αλλα και στην αποδοση, που ναι το σημαντικοτερο.Τα φωτα σας

:wave2: :beer:

ΥΓ :το παπι ειναι Kazer του 2000 με 11,000 χλμ μανισιο στη πενα!:D

ANTUANE
18/01/2012, 22:53
ρε παιδια μενω ζακυνθο και θελω να πουλησω το 12αρι μου. πρεπει να το περασω κτεο πρωτα? δν υπαρχει κτεο για μηχανες εδω στο νησι. θα εχω προβλημα στην μεταβιβαση αν δν εχω περασει απο κτεο? ημερομηνια πρωτης αδειας ειναι το 2008

guzzistas
19/01/2012, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ANTUANE
ρε παιδια μενω ζακυνθο και θελω να πουλησω το 12αρι μου. πρεπει να το περασω κτεο πρωτα? δν υπαρχει κτεο για μηχανες εδω στο νησι. θα εχω προβλημα στην μεταβιβαση αν δν εχω περασει απο κτεο? ημερομηνια πρωτης αδειας ειναι το 2008

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις, προχώρα στην μεταβίβαση.

chriscrypton
19/01/2012, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ANTUANE
ρε παιδια μενω ζακυνθο και θελω να πουλησω το 12αρι μου. πρεπει να το περασω κτεο πρωτα? δν υπαρχει κτεο για μηχανες εδω στο νησι. θα εχω προβλημα στην μεταβιβαση αν δν εχω περασει απο κτεο? ημερομηνια πρωτης αδειας ειναι το 2008

Οπως λεει και ο guzzistas, κανενα προβλημα..Συμφωνα με την προσκληση που εχουν αναρτησει τουλαχιστον εδω στα Χανιά, η μοτο σου θα πρεπει να περασει για ελεγχο περιπου τον Ιουνιο με Ιουλιο.:wave2:
..θα αγορασεις αλλη μοτο?

ANTUANE
19/01/2012, 09:22
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, ναι σκεφτομαι να αγορασω κατι αλλο μικροτερο γτ εδω στο νησι δν με βολευιε και πολυ το 12αρι..

Georg_
16/03/2012, 15:53
Καλησπέρα, πήρα τηλ. σε Ι. ΚΤΕΟ της Κρήτης και μου είπαν ότι περνάνε φέτος οι μοτοσυκλέτες για ΚΤΕΟ αλλα δεν ξέρουν τις προθεσμίες. Ξέρει κάποιος ποιές μοτοσυκλέτες πρέπει να περάσουν ΚΤΕΟ και μέχρι πότε;

balakia
16/03/2012, 19:12
εχθες ρωτησα σε ενα κτεο,τριαντα euro ειναι αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο,απλα εχουν την δυνατοτητα (απο τον νομο)να λειτουργουν γραμμη και για μοτο,οταν και αν καποια στιγμη γινη υποχρεωτικο θα το μαθουμε

Georg_
17/03/2012, 09:54
Ευχαριστώ για την απάντηση, εμένα 35 ευρώ μου είχαν πει προ καιρού. Βέβαια εδω στην Κρήτη οι τιμές είναι πάντα λίγο τσιμπημένες..

Xrider
18/04/2012, 09:29
Απ'οτι εμαθα εχει ΚΤΕΟ για μηχανακια παντου εκτος απο την Αθηνα.
Τιμη ΚΤΕΟ για παπακι στις κυκλαδες 40 ευρια!!!
Τιμη ΚΤΕΟ αυτοκινητο 60/80 ευρια!!!
Ειμαι περιεργος να δω κατι σουπερ χρεπια τουμπανιασμενα ΠΩΣ θα τα περασουν απο ΚΤΕΟ.
Απ'οτι μου ειπε φιλος ηδη απο την επομενη της λειτουργιας του ΚΤΕΟ στο νησι (Συρος) η τροχαια αρχησε τα μπλοκα!!

harris_x
23/04/2012, 11:54
Απ'οτι εμαθα εχει ΚΤΕΟ για μηχανακια παντου εκτος απο την Αθηνα.
Τιμη ΚΤΕΟ για παπακι στις κυκλαδες 40 ευρια!!!
Τιμη ΚΤΕΟ αυτοκινητο 60/80 ευρια!!!
Ειμαι περιεργος να δω κατι σουπερ χρεπια τουμπανιασμενα ΠΩΣ θα τα περασουν απο ΚΤΕΟ.
Απ'οτι μου ειπε φιλος ηδη απο την επομενη της λειτουργιας του ΚΤΕΟ στο νησι (Συρος) η τροχαια αρχησε τα μπλοκα!!
Υπάρχουν και στην Αθήνα :wave2:

OldMan
23/04/2012, 14:28
Υπάρχουν και στην Αθήνα :wave2:
Ναι αλλά τσεκάρουν μόνο πηνία...

harris_x
23/04/2012, 14:31
Ναι αλλά τσεκάρουν μόνο πηνία...
Άμα τα τσέκαραν καλά θα ήμασταν, δυστυχώς όμως... :sad:

MG-KTiNoS
23/04/2012, 15:24
Διαβάστε τα παρακάτω και σκεφτείτε όχι μόνο τι ΟΥΝΟΙ κυκλοφορούν ανάμεσα μας, αλλά και τι κάνει το κράτος για να μας προστατέψει από δαύτους.
Πριν τρέξετε λοιπόν να πάτε να πληρώσετε το ΚΤΕΟ και να θριαμβολογήσετε για το μέτρο, σκεφτείτε…
Λειτουργεί ο θεσμός ή με δουλεύουν ψιλό γαζί και θέλουν απλά να μου τα πάρουν ?
(πάλι)




----------------------------------------------------------------------
ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΣΤΑ ΤΕΜΠΗ Λεωφορείο φέρετρο, φορτηγό φονιάς
Ημερομηνία: 14/07/2009
Με αλλαγμένο αριθμό πλαισίου, “κλέφτη” στον ταχογράφο, σάπιες κολόνες μεταξύ των παραθύρων και ελάχιστες αντοχές ήταν το μοιραίο λεωφορείο που μετέφερε τους 21 μαθητές του γυμνασίου Μακροχωρίου Ημαθίας, που έχασαν τη ζωή τους κατά το δυστύχημα των Τεμπών στις 13 Απριλίου 2003.

Του Φώτη Κουτσαμπάρη

Το λεωφορείο έπρεπε να είχε αποσυρθεί από τον Ιανουάριο του 2003 λόγω παλαιότητας, αλλά συνέχιζε να εκτελεί εκδρομές μεταφέροντας ως επί το πλείστον μαθητές.
“Καταβάλλαμε προσπάθειες, για να αποκαλυφθεί όλη η αλήθεια για το δυστύχημα στο οποίο χάσαμε τα παιδιά μας, αφού η πολιτεία πήγε να κλείσει το θέμα χωρίς να φανούν όλες οι πτυχές του. Στείλαμε τα παιδιά μας εκδρομή με ένα λεωφορείο ερείπιο”, δήλωσε στη “Μ” ο κ. Σωτήρης Μαρκαντάρας, πατέρας θύματος, ο οποίος πρωτοστάτησε για να λάμψει η αλήθεια.
Η κατάσταση του λεωφορείου του ΚΤΕΛ Ημαθίας, το οποίο συγκρούστηκε με το φορτηγό στα Τέμπη, καθώς και όλα τα δεδομένα του δυστυχήματος περιγράφονται με λεπτομέρειες στην υπ. αρ. 725/2009 απόφαση του Αρείου Πάγου που εκδόθηκε πρόσφατα. Η απόφαση επικυρώνει στην ουσία απόφαση του Εφετείου Κομοτηνής, κατά της οποίας είχε καταθέσει αίτηση αναίρεσης το ΚΤΕΛ Ημαθίας.

"ΜΑΪΜΟΥ" ΚΑΙ ΣΑΠΙΟ
Η περιγραφή είναι συγκλονιστική. Στο λεωφορείο είχαν παραποιηθεί οι αρχικοί αριθμοί πλαισίου και κινητήρα, “ήτοι επρόκειτο για αυτοκίνητο ʽμαϊμούʼ”, όπως υπογραμμίζει η απόφαση, με στόχο να φαίνεται ότι ήταν δήθεν κατασκευής του 1986 και να μπορεί να κυκλοφορεί μέχρι το 2008, στην πραγματικότητα όμως κατασκευάστηκε το 1979 και έπρεπε να αποσυρθεί τον Ιανουάριο του 2003.
“Το αμάξωμά του έφερε ανεπίτρεπτες και μεγάλες οξειδώσεις και για το λόγο αυτό ήταν μειωμένη η αντοχή των μετάλλων του. Οι κολόνες που ήταν μεταξύ των παραθύρων ήταν σκουριασμένες και σχεδόν σάπιες στη βάση και σε όλη την επιφάνεια. Η πίσω κολόνα του αμαξώματος ήταν τελείως σάπια. Επρόκειτο για ένα λεωφορείο που είχε ελάχιστη αντοχή στις καταπονήσεις, με μηδαμινή αντίσταση. Το λεωφορείο αυτό, πέραν των αμφιβολιών για την ενεργητική του ασφάλεια, δεν παρείχε καθόλου παθητική ασφάλεια στους επιβαίνοντες και ήταν ακατάλληλο μεταφορικό μέσο”, αποφαίνεται ο Άρειος Πάγος. “Στη συσκευή καταγραφής της ταχύτητας του λεωφορείου (ταχογράφο) είχε τοποθετηθεί ροοστάτης (ʽκλέφτηςʼ) με αποτέλεσμα οι καταγραφόμενες σε αυτό ενδείξεις ταχύτητας να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα”.
Στην απόφαση του Αρείου Πάγου επιβεβαιώνεται επίσης η ευθύνη του οδηγού του φορτηγού δημόσιας χρήσης, με το οποίο συγκρούστηκε το λεωφορείο, όπως και των υπευθύνων της εταιρείας στην οποία ανήκε. “Ο οδηγός του φορτηγού από απερισκεψία προσέδωσε στο έμφορτο όχημά του μεγάλη ταχύτητα, ανερχόμενη σε 85 χλμ., η οποία υπερέβαινε αισθητά την ανώτατη επιτρεπόμενη στο σημείο εκείνο και ήταν οπωσδήποτε υπερβολική για τις συγκεκριμένες περιστάσεις, ιδίως λόγω της υπάρξεως συνεχών επικίνδυνων στροφών, της καταστάσεως του φορτίου και του υπέρβαρου της φορτώσεως”, περιγράφει η απόφαση.

MG-KTiNoS
23/04/2012, 15:25
ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ
Ο οδηγός του φορτηγού που κινούνταν προς Αθήνα και δεν είχε κάνει στάση για έξι ώρες, λόγω ταχύτητας, κακής πρόσδεσης και υπέρβαρου φορτίου έχασε τον έλεγχο στη στροφή, το κέντρο βάρους μετατοπίστηκε απότομα αριστερά, ανασηκώθηκαν στον αέρα οι δεξιοί τροχοί του συρμού, λόγω και της κακής κατάστασης των ελαστικών στις πίσω ρόδες του ρυμουλκού, πλαγιολισθαίνοντας προς τα αριστερά υπερέβη τη διπλή διαχωριστική γραμμή και άρχισε να μπαίνει στο αντίθετο ρεύμα, ώσπου εισήλθε κατά 90 εκατοστά. Ενώ ήταν στο αντίθετο ρεύμα, συγκρούστηκε η εμπρόσθια κολόνα της οροφής του κουβουκλίου με την εμπρόσθια γωνία του λεωφορείου, το οποίο επίσης ήταν μέσα στο αντίθετο ρεύμα κατά 90 εκατοστά. Ο οδηγός του φορτηγού επιχείρησε απότομο αποφευκτικό ελιγμό προς τα δεξιά, με αποτέλεσμα ολόκληρο το φορτηγό να μπει στο αντίθετο ρεύμα. Όλη η αριστερή πλευρά του φορτηγού άρχισε να σέρνεται στην αριστερή πλευρά του λεωφορείου και από την πίεση έσπασαν τα παραπέτα και το φορτίο χτύπησε τα κολονάκια και τους υαλοπίνακες των παραθύρων της αριστερής πλευράς του λεωφορείου και εισήλθε διαγώνια στο εσωτερικό του, ενώ ταυτόχρονα έσπασαν οι ιμάντες πρόσδεσης και το φορτίο εκτινάχθηκε στο εσωτερικό του λεωφορείου. “Το αμάξωμα του λεωφορείου ουδέ τη στοιχειώδη αντοχή επέδειξε, στους δε νεαρούς επιβάτες ούτε ίχνος ασφάλειας παρέσχε. Αποτέλεσμα της προαναφερθείσας εξελίξεως των σταδίων της συγκρούσεως ήταν να υποστούν σοβαρότατες σωματικές βλάβες 21 μαθητές, από τις οποίες ως μόνη ενεργό αιτία επήλθε ο θάνατος αυτών και να τραυματιστούν άλλοι 14 μαθητές, 2 καθηγητές και ο οδηγός του λεωφορείου”, σύμφωνα με τον Άρειο Πάγο.
Η σύγκρουση των δύο οχημάτων, φορτηγού και λεωφορείου, και οι συνέπειες αυτής “οφείλονται σε υπαιτιότητα αμφότερων των οδηγών των αυτοκινήτων, οι οποίοι παραβίασαν διατάξεις του ΚΟΚ”.


Γονείς: Έξι χρόνια περίμεναν δικαίωση

“Επιβεβαιώνεται η σημαντική απόφαση του Εφετείου Κομοτηνής, με την οποία αναγνωρίστηκε ότι το λεωφορείο ήταν ʽμαϊμούʼ, άγνωστης ταυτότητας και συγκολλημένο σε διάφορα σημεία. Αφενός δικαιώνονται οι δύο οικογένειες που αγωνίστηκαν για να αποκαλυφθεί και αυτό το κομμάτι που αφορά την παθητική ασφάλεια του λεωφορείου, τη στατική του κατάσταση και εν γένει την υπόσταση του λεωφορείου. Ταυτόχρονα, διαπιστώνεται ένα κενό στην αρχική ανάκριση. Είχα τονίσει και στο δικαστήριο ότι δεν είναι δυνατόν για ένα ατύχημα με 21 θύματα, με τόσες ευθύνες, να μην ασκηθεί ούτε μία δίωξη πταισματική για τον οδηγό λεωφορείου και τους υπεύθυνους του ΚΤΕΛ. Δεν είχε γίνει πλήρης διαλεύκανση της υπόθεσης. Είχε κενά η προανάκριση”, αναφέρει στη “Μ” ο κ. Δημήτρης Μπακρατσάς, δικηγόρος οικογενειών θυμάτων. “Την πρωτοβουλία την είχαν οι γονείς, ο κ. Μαρκαντάρας και ο κ. Μήτσκας. Δεν είναι δυνατόν να κάνουν αγώνες οι γονείς, με βάρος οικονομικό, ψυχολογικό, σωματικό, για να φθάνουμε έξι χρόνια μετά να ξεκινάει τώρα η δίωξη για την παθητική ασφάλεια του λεωφορείου, για τη διατάραξη των συγκοινωνιών. Οι γονείς είχαν πρωτοβουλία για την απόδοση ευθυνών στον πρόεδρο και διευθύνοντα σύμβουλο της εταιρείας ιδιοκτήτριας του φορτηγού”, υπογραμμίζει ο κ. Μπακρατσάς.
"Γιατί έπρεπε να περάσουν έξι χρόνια, για να αποκαλυφθούν οι ευθύνες και του ΚΤΕΛ; Οι κρατικοί πραγματογνώμονες έβγαλαν πόρισμα από την πρώτη στιγμή για το λεωφορείο και το κατέθεσαν στην εισαγγελία Λάρισας. Γιατί η εισαγγελία Λάρισας δεν το διερεύνησε και έπρεπε να κάνουμε αγώνα και να παρέμβει τελικά η εισαγγελία Βέροιας; Γιατί έπρεπε εμείς να προσπαθήσουμε για να αποδοθούν ευθύνες και για τους υπεύθυνους της ιδιοκτήτριας εταιρείας; Είχαμε καταθέσει αναφορά στον πρώην εισαγγελέα Αρείου Πάγου κ. Σανιδά και δεν έκανε τίποτε", τονίζει ο κ. Μακραντάρας.
“Έχουμε πάει αμέτρητες φορές στον εισαγγελέα για την κατάσταση των φορτηγών και των λεωφορείων που κινούνται στους δρόμους. Χρόνια φωνάζουμε δημόσια να γίνουν έλεγχοι, για να μη θρηνήσουμε άλλα θύματα. Δυστυχώς, δεν υπάρχει ουσιαστική αντίδραση από την πολιτεία”, τονίζει ο κ. Μιχάλης Παπαδόπουλος, εκπρόσωπος της ομοσπονδίας οδηγών φορτηγών.

MG-KTiNoS
23/04/2012, 15:27
Και όπως είχε πει και ο Καραμανλής ο θείος…
Ποιος κυβερνάει αυτή τη χώρα ???

:dizzy::dizzy::dizzy:

Allst@rf
23/04/2012, 15:52
θα γινει κατι?

θα αλλαξει κατι?

δεν υπαρχει ελπιδα για τον τοπο...

ο καθενας για τον εαυτο του και την οικογενεια του...

βαρεθηκα πλεον να μαλλιαζει η γλωσσα μου ολη μερα προσπαθωντας να αλλαξω τα μυαλα των γειτονων/συναδελφων/συμπολιτων μου...

ασ καει ο τοπος δεν με ενδιαφερει...

:yuck:

Joyrider
23/04/2012, 15:52
Μα όπως δεν μπορείς να θριαμβολογήσεις για το αν θα λύσει κάτι το κτεο ή όχι, έτσι δεν μπορείς και να το απορρίψεις αν δεν λειτουργήσει πρώτα όπως πρέπει.

Για την άλλη ερώτηση:
http://www.youtube.com/watch?v=Fygm3hYCkEw
:confused:

MG-KTiNoS
23/04/2012, 16:12
Μα όπως δεν μπορείς να θριαμβολογήσεις για το αν θα λύσει κάτι το κτεο ή όχι, έτσι δεν μπορείς και να το απορρίψεις αν δεν λειτουργήσει πρώτα όπως πρέπει.

Για την άλλη ερώτηση:
http://www.youtube.com/watch?v=Fygm3hYCkEw
:confused:



Γιατί δεν μπορεί να λειτουργήσει.
Βάζω μαμά εξατμίσεις περνάω, πάω σπίτι βγάζω μαμά, πετάω πάν τα μπουριά…
Τι έλυσες ?
Τίποτα.
Τα ξέρουν φυσικά αλλά δεν τους νοιάζει.
Το παράβολο τους νοιάζει και το πρόστιμο ίσως μετά.
Αν ήθελαν να κόψουν τις μαλακίες, ήξεραν πως.
Μόνο που μερικές φορές η ανικανότητα η καφρίλα και η απληστία οδηγούν κάπου άλλου…
Και τότε το κόλπο αλλάζει !

Κι αν διαβάζεις καλά θα δεις ότι έγινε προσπάθεια συγκαλύψεις….

Αυτά !

υγ
Αν πέρασε μαιμού πουλαμαν σκέψου αν θα περάσει μηχανάκι...

Joyrider
23/04/2012, 17:10
Άλλο πράγμα αν έχει κενά το σύστημα στον σχεδιασμό του και άλλο αν δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε. Εσύ μπορεί να περάσεις κτεο με τις μαμά και μετά να βάλεις τις αφτερμαρκετ αλλά στον έλεγχο στο δρόμο θα πρέπει να μπορεί να φανεί αυτό και να έχει διπλό πρόστιμο. Εκεί θα φανεί αν θα λειτουργήσει (πραγματικός έλεγχος και διασταύρωση στοιχείων) ή αν θα έχει τρύπα (δηλαδή αν δεν μπορούν να σε κάνουν τίποτα αφού έχεις το χαρτί του ελέγχου παρόλο που κυκλοφορείς με τα μπουριά).

Μπορεί κάλλιστα ο νόμος να είναι τέλειος και να τα προβλέπει όλα αλλά να μην εφαρμόζεται οπότε να μην μπορεί να λειτουργήσει.

Για το θέμα της συγκάλυψης νομίζω συμφώνησα με το βιντεάκι.

cityfly
23/04/2012, 19:12
το να πάω όμως στα κτεο για έλεγχο με πράγματα τα οποία μετά τον έλεγχο θα αφαιρέσω δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι το κτεο δεν λειτούργησε σωστά. Η παρανομία είναι 100% δική μου αν πράξω έτσι

g.kounoupis
23/04/2012, 19:21
Ο ρόλος του κτεο είναι απλά εισπρακτικός και ελεγκτικός δεν μπορεί να σου βάλει μυαλό να έχεις το όχημα σου σε καλή κατάσταση γιατί κινδυνεύεις εσύ και οι υπόλοιποι οδηγοί.
Ο ελεγκτής όταν έλεγξε το όχημα αυτό πληρούσε τις προδιαγραφές όταν βγήκε από την έξοδο τα άλλαξε όλα .
Αυτό γίνεται και στα πιο προηγμένα κράτη πχ Γερμανία που στέλναμε τις πινακίδες και την άδεια στον ξάδελφο αυτός νοίκιαζε ένα ίδιο αμάξι και περνούσε το αμάξι κτεο χωρίς να βγει ποτέ από Ελλάδα .
Στο συγκεκριμένο ατύχημα μπορεί το λεωφορείο να ήταν χαρχαλο αλλά και καινούριο να ήταν δεν θα άντεχε την σύγκρουση

Joyrider
23/04/2012, 19:39
το να πάω όμως στα κτεο για έλεγχο με πράγματα τα οποία μετά τον έλεγχο θα αφαιρέσω δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι το κτεο δεν λειτούργησε σωστά. Η παρανομία είναι 100% δική μου αν πράξω έτσι
Ναι συμφωνώ.
Γι' αυτό και θα πρέπει να είναι πλήρες το μέτρο και με μετ' έπειτα ελέγχους.

npat
23/04/2012, 19:40
Οπότε, δηλαδή, επειδή κάποιοι κάνουν μαϊμουδιές, είναι προτιμότερο να μην έχουμε καθόλου έλεγχο---αντί να προσπαθήσουμε να πιάσουμε και να τιμωρήσουμε αυτούς τους αλήτες.

Δεν σας καταλαβαίνω μερικές φορές...

MG-KTiNoS
24/04/2012, 16:06
Οπότε, δηλαδή, επειδή κάποιοι κάνουν μαϊμουδιές, είναι προτιμότερο να μην έχουμε καθόλου έλεγχο---αντί να προσπαθήσουμε να πιάσουμε και να τιμωρήσουμε αυτούς τους αλήτες.

Δεν σας καταλαβαίνω μερικές φορές...

Ok κάτσε να στο εξηγήσω.
Με μισθό 580 το μήνα, αν αποφασίσεις να ζητήσεις 40 ευρώ για κάτι, τότε αυτό θα πρέπει να τ’ αξίζει.
( μεροκάματα είναι αυτά δεν είναι παίξε γέλασε)
Μια χρυσή ευκαιρία ανοίγεις και βλέπεις ακόμα και διαφημίσεις που σου λένε πως σε περνάνε ΚΤΕΟ.
Μετά βέβαια και τα Τέμπη είναι σαφές ότι θεσμός απέτυχε.
Τόσο απλά.
Πάει να πει ότι πρέπει να μείνει σκορπιοχώρι?
Όχι βεβαία.
Αλλά στους δύσκολους καιρούς που ζούμε
ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ?
Κάτι σε πιο αποτελεσματικό ε?
Κάτι σε πιστοποιητικό από το συνεργείο ότι έκανε σέρβις και η μηχανή είναι οκ ?
Λέμε τώρα….
Κάτι σε τεχνικό έλεγχο από το κράτος, με βάσιμη υποψία ή ένδειξη ότι το όχημα είναι ρημάδι?
(το οποίο θα πληρώνεις αν είσαι φάουλ, χρυσό)
Σκαφτείτε όμως, τελικά το κράτος τελικά θέλει ασφαλή οχήματα ή το θέμα είναι να κόψει το παράβολο πρώτα, την κλήση μετά και τέλος να δαγκώσει και τον ΚΤΕΑτζή ?
Αν φυσικά ο κράτος είχε αποτελεσματική πολιτική για το μαύρο χρήμα μπορεί και να λειτουργούσε το ΚΤΕΟ αλλά τι να λέμε τώρα.
Λες να πιάσουν τον εαυτό τους?
Δε νομίζω Τάκη !
Τώρα βέβαια αν σας περισσεύουν τα 40 κανένα πρόβλημα. Πάτε.

LOUKILOUK
24/04/2012, 22:51
Δυστυχώς στο τέλος όλοι θα πάμε...Για τους λίγους που δεν θα έχουν καν τα 40 ευρώ θα καιροφυλαχτούν τα μπλόκα...

Ερώτηξις....
Τα δημόσια/κρατικά οχήματα, πχ στην περίπτωσή μας, τα μηχανάκια της ΔΙΑΣ θα περάσουν ΚΤΕΟ; Αν ναι, κανονικά θα έπεφτε χοντρό:cry: Αλλά τα γνωστά... Το κράτος δείχνει τον δρόμο της παρανομίας κρατώντας τα σκήπτα σε κάθε παρατυπία... Ούτε ασφάλειες, ούτε τέλη, ούτε κτεο...ούτε λάστιχα, φρενα, αλλά με πολλά καυσαέρια...:yuck:

Γενικά ο Κτίνος καλά τα λέει...ευχαρίστως θα πλήρωνα και θα ήμουν νομοταγής, αλλά και την δυνατότητα μου στερούν και δεν δίνουν φυσικά και το παράδειγμα της νομιμότητας...
Κυκλοφορούν προκλητικά βουλευτές, ασφαλίτες και παρατρεχάμενοι χωρίς κράνοι, ζώνες πχ... τους γραφει η κάμερα και δεν γίνετε τίποτα... Η δικαιοσύνη διαπλεκόμενη και υποταγμένη... και εμείς την στις 6 του Μάη θα μιλήσουμε σαν "κυρίαρχος λαός"... είμαστε ραγιάδες τελικά...;!!!

υ.γ. Ζητείται...μαμά εξάτμιση για 990...δανεική για λίγες ώρες...

Da.Vintage
26/04/2012, 10:44
Θυμίστε μου μετά απο πόσα χρόνια της πρώτης κυκλοφορίας πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ ένα μηχανάκι?

4?

πως μπορούμε να το δούμε αν πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ?

Vstrommer71
26/04/2012, 15:23
Θυμίστε μου μετά απο πόσα χρόνια της πρώτης κυκλοφορίας πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ ένα μηχανάκι?

4?

πως μπορούμε να το δούμε αν πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ?
Για μηχανες πριν το 2008 πρεπει να περασουνε φετος και μετα καθε δυο χρονια.Περασα το παπακι την προηγουμενη εβδομαδα(αδεια 2/2008).Το ΚΤΜ πρεπει να περασει εως τον Σεπτεμβρη(πρωτη αδεια 9/2008).
Καλο ειναι να τα περασετε ΚΤΕΟ τα παλιοτερα γιατι-ακομα-ξεχασανε στον νομο να βαλουνε προστιμο για τα εκπροθεσμα και ακομα περνανε χωρις καπελο

Pardalotzatziki
26/04/2012, 15:35
Για μηχανες πριν το 2008 πρεπει να περασουνε φετος και μετα καθε δυο χρονια.Περασα το παπακι την προηγουμενη εβδομαδα(αδεια 2/2008).Το ΚΤΜ πρεπει να περασει εως τον Σεπτεμβρη(πρωτη αδεια 9/2008).
Καλο ειναι να τα περασετε ΚΤΕΟ τα παλιοτερα γιατι-ακομα-ξεχασανε στον νομο να βαλουνε προστιμο για τα εκπροθεσμα και ακομα περνανε χωρις καπελο

Τελικα ειναι υποχρεωτικο για ολους; Μεχρι τωρα σε αλλους Νομους ηταν σε αλλους δεν ηταν..ή ετσι καταλαβα εγω...

harris_x
26/04/2012, 16:11
Μόλις μίλησα με ΚΤΕΟ στο Περιστέρι το οποίο ελέγχει και μοτοσυκλέτες και με ενημέρωσαν πως για την Aττική και έως το τέλος του έτους πρέπει να περάσουν οι μοτοσυκλέτες με πρώτη άδεια έως και το 1998.
Αργότερα εντός του έτους θα ανακοινωθούν οι προθεσμίες για τις νεότερες μοτο :wave2:

Sapadak
26/04/2012, 16:15
Δηλαδης πρεπει να τους κυνηγαμε για να μαθουμε?
Και αν δεν του κυνηγησουμε θα πλΕρωσουμε και προστιμο.

Και ποια ΚΤΕΟ ελεγχουν και μοτο?Παιρνουμε σβαρνα τα τηλεφωνα και οπου κατσει?
Δε γαμιοσαντο

harris_x
26/04/2012, 16:20
Δηλαδης πρεπει να τους κυνηγαμε για να μαθουμε?
Και αν δεν του κυνηγησουμε θα πλΕρωσουμε και προστιμο.

Και ποια ΚΤΕΟ ελεγχουν και μοτο?Παιρνουμε σβαρνα τα τηλεφωνα και οπου κατσει?
Δε γαμιοσαντο
Τι να σε πω;;;
λογικά τα πρόστιμα θα ξεκινήσουν για τα παλαιά μοντέλα (έως το 1998) από το 2013 και έπειτα.
Όσο για το πώς θα βρούμε τα ΚΤΕΟ που ελέγχουν μοτο…. Google :winka:

Pardalotzatziki
26/04/2012, 16:33
Στο Βολο ριξανε φυλλαδια για 25 ευρω το ΚΤΕΟ
http://kteocar.gr/

Και υποθετω το ιδιο και για Λαρισα

devil's animal
26/04/2012, 19:23
Το xr δεν πρόκειται να περάσει καυσαέρια και θόρυβο λόγω εξατμισης...
δεν έχει φλας...
και τα φώτα φεγγουν 5-6 μέτρα μπροστά...
:eek:
ΚΤΕΟ και @@ ...
:evil:

Ζεύκας
26/04/2012, 19:32
Το xr δεν πρόκειται να περάσει καυσαέρια και θόρυβο λόγω εξατμισης...
δεν έχει φλας...
και τα φώτα φεγγουν 5-6 μέτρα μπροστά...
:eek:
ΚΤΕΟ και @@ ...
:evil:

περαστικά σου :lol:

MG-KTiNoS
26/04/2012, 20:02
Το xr δεν πρόκειται να περάσει καυσαέρια και θόρυβο λόγω εξατμισης...
δεν έχει φλας...
και τα φώτα φεγγουν 5-6 μέτρα μπροστά...
:eek:
ΚΤΕΟ και @@ ...
:evil:



ΆΜΑ σκάσεις κάτι παραπάνω ΟΛΑ ΠΕΡΝΑΝΕ....

:cry:

BLiTzER
26/04/2012, 20:22
Το xr δεν πρόκειται να περάσει καυσαέρια και θόρυβο λόγω εξατμισης...
δεν έχει φλας...
και τα φώτα φεγγουν 5-6 μέτρα μπροστά...
:eek:
ΚΤΕΟ και @@ ...
:evil:

Reported.

KTEOHellas
26/04/2012, 20:42
Βγήκε πρόγραμμα πρόσκλησης για τεχνικό έλεγχο δικύκλων για το Ν Αττικής. Για το λόγο αυτό θεώρησα σωστό να συνδεθώ και να σας δώσω ότι πληροφορίες έχουμε μέχρι στιγμής. Για το πρόγραμμα πρόσκλησης μπορείτε να ενημερωθείτε από το παρακάτω Link. Για οποιαδήποτε ωστόσο πληροφορία ή διευκρίνηση, τεχνική ή μη, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου να σας δώσω ότι στοιχεία έχουμε.

http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=4504%3A2012-04-25-15-24-28&catid=3%3A2008-09-06-21-42-59&Itemid=31&lang=el

Ζεύκας
26/04/2012, 20:56
Καλησπέρα.

Πολύ ευχάριστο να έχουμε κάποιο επαγγελματία στο φόρουμ να μας δίνει πληροφορίες.

-Η πρόσκληση για τεχνικό έλεγχο των μοτοσυκλετών πόσο θα κοστίζει;
-Για τις μοτοσυκλέτες με άδεια κυκλοφορίας 1998-2008 τι μέλλει γενέσθαι;
-Στην ιστοσελίδα της AUTOVISION δεν φαίνεται να υπάρχουν χρεώσεις για έλεγχο ΚΤΕΟ. ποιές είναι;

KTEOHellas
26/04/2012, 21:30
Για το κόστος όπως και για τα πρόστιμα των εκπρόθεσμων ελέγχων και των παραβάσεων για το κτέο που θα βεβαιώνονται από την τροχαία θα μου επιτρέψεις να επανέλθω σύντομα όταν θα έχουμε και κάποια ενημέρωση από το υπουργείο. Εμείς μέχρι πρότινος είχαμε δωρεάν τον έλεγχο! Μόλις έχω κάποια ενημέρωση θα ενημερώσω αμέσως!
Για τις μοτοσυκλέτες από 1998 έως 2008 πάλι δεν έχουμε κάποια ενημέρωση οπότε καλό θα ήταν να μην κάνουμε εικασίες και μπερδέψουμε τον κόσμο. Σιγά σιγά πάντως θα καλούνται όπως τα αυτοκίνητα τώρα, δηλαδή μόλις κλείσουν 4 χρόνια από την ημερομηνία 1ης κυκλοφορίας.

Ζεύκας
26/04/2012, 21:34
καλώς.

γιά ό,τι νέο έχεις μας ενημερώνεις :wave2:

Hell_Rider
23/05/2012, 00:33
Παιδες..αυριο παω να περασω ΚΤΕΟ στην Λαρισα....θα ενημερωσω !

Lioulios
23/05/2012, 01:02
Καλησπέρα.

Πολύ ευχάριστο να έχουμε κάποιο επαγγελματία στο φόρουμ να μας δίνει πληροφορίες;

+1300

Παρακάτω έχει πληροφορίες για το πως περνάνε μια μοτό από κτέο με πααράδειγμα ένα Σέροου που έχει ταξινιμηθεί πρίν το 1998
http://www.mrbike.gr/website/teleitaia-Nea/kteo-motosikleton-%E2%80%93-pername-mia-motosikleta-apo-texniko-elegxo.html

buckley
23/05/2012, 09:01
ΆΜΑ σκάσεις κάτι παραπάνω ΟΛΑ ΠΕΡΝΑΝΕ....

:cry:
΄
Καλημέρα αδερφέ παίζει να έχω το μοναδικό Villa στην Ελλάδα με πινακίδα υπουργείου αν "περάσει" αυτό τότε περνάνε όλα...

MG-KTiNoS
23/05/2012, 10:39
Κάθε πρωί που πάω στη δουλειά βλέπω ένα σουζούκι τζίμνι που ο ουρανός του είναι περίπου στον ουρανό…
Όριο οι ουρανοί κι έτσι !
Τέσπα μην το εκθέσω τον άνθρωπο αλλά ουδεμία σχέση το όχημα με το μαμά…
Μάντεψε !
Πέρασε ΚΤΕΟ προχτές.

Τον ρώτησα λοιπόν στο φανάρι
-Πώς πέρασες ρε φίλε ?
Έσκασε στα γέλια !

Ένα θέατρο είναι όλα φίλε και αμαρτία και για αυτούς που έβαλαν λ7 να φτιάξουν σωστά ΚΤΕΟ και να κάνουν σοβαρούς ελέγχους αλλά και για μας που πληρώνουμε για το τίποτα !
(αφού ο άλλος με το χάρο θα βγει στο δρόμο έτσι κι αλλιώς)

υγ
Ο Μπούστας:beer: έτρεχε μ βιλα μοταρντ πριν λιγα χρόνια

Hell_Rider
23/05/2012, 12:38
Παιδες...μολις περασα... λοιπον στην Λαρισα μονο στο Autovision μπορεις να περασεις για Μηχανη! 35 ευρωπουλακια !!! κοιτανε τα παντα στο μηχανακι ! λαστιχα,φωτα , φρενα, αλυσιδα, φλας, πινακιδα, καυσαερια, θορυβο κλπ κλπ επειδη δεν ειχα τις μαμα εξατμισεις και το οριο ειναι 91... με " εκοψαν " και σε ενα μηνα πρεπει να ξαναπαω με τις μαμα... στις 3.500 στροφες που εκαναν τον ελεγχο μου εβγαλαν 120 εμενα... " εχω ελευθερας " ! ολα καλα ομως τα παιδια πολυ συνεργασημα !!!! να εχετε μαζι σας και την Κανονικη Πινακιδα.... αλλιως δεν περναει... αυτα παιδες !!! ολα καλα !!!

τωρα πως πρεπει να ξερεις οτι ειναι η σειρα σου..στο μηχανολογικο που κοιταξα τα εχει αναλυτικα ! μετραει ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ της πινακιδας !!!!!!!

οσες πινακιδες τελειωνουν σε αριθμο 1 πρεπει να περασουν Κτεο απο 1-3-2012 εως 31-3-2012
οσες πινακιδες τελειωνουν σε αριθμο 2 πρεπει να περασουν Κτεο απο 1-4-2012 εως 30-4-2012
οσες πινακιδες τελειωνουν σε αριθμο 3 πρεπει να περασουν Κτεο απο 1-5-2012 εως 31-5-2012
οσες πινακιδες τελειωνουν σε αριθμο 4 πρεπει να περασουν Κτεο απο 1-6-2012 εως 30-6-2012
οσες πινακιδες τελειωνουν σε αριθμο 5 πρεπει να περασουν Κτεο απο 1-7-2012 εως 31-7-2012
οσες πινακιδες τελειωνουν σε αριθμο 6 πρεπει να περασουν Κτεο απο 1-8-2012 εως 31-8-2012
οσες πινακιδες τελειωνουν σε αριθμο 7 πρεπει να περασουν Κτεο απο 1-9-2012 εως 30-9-2012
οσες πινακιδες τελειωνουν σε αριθμο 8 πρεπει να περασουν Κτεο απο 1-10-2012 εως 31-10-2012
οσες πινακιδες τελειωνουν σε αριθμο 9 πρεπει να περασουν Κτεο απο 1-11-2012 εως 30-11-2012
οσες πινακιδες τελειωνουν σε αριθμο 0 πρεπει να περασουν Κτεο απο 1-12-2012 εως 31-11-2012

Pardalotzatziki
23/05/2012, 12:45
Παιδες...μολις περασα... λοιπον στην Λαρισα μονο στο Autovision μπορεις να περασεις για Μηχανη! 35 ευρωπουλακια !!!


Στο Συνεταιριστικο στο Βόλο 20Ε. Τωρα εμαθα και την τιμη ΚΑΙ οτι πρεπει να περασω ΤΩΡΑ! Αυτο με την εξατμιση δε μάρεσε...δυσκολο το βαλε-βγαλε...

Hell_Rider
23/05/2012, 12:47
Στο Συνεταιριστικο στο Βόλο 20Ε. Τωρα εμαθα και την τιμη ΚΑΙ οτι πρεπει να περασω ΤΩΡΑ! Αυτο με την εξατμιση δε μάρεσε...δυσκολο το βαλε-βγαλε...

Αναλογος τι εξατμιση εχεις και τι μηχανη.... εγω πηγα με το Τσοπερ :P

"γμτ πρεπει να αλλαξω και το avatar" :lol:

harris_x
23/05/2012, 12:55
μετραει ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ της πινακιδας !!!!!!!
με ποια χρονιά πρώτη άδεια;

Hell_Rider
23/05/2012, 12:58
με ποια χρονιά πρώτη άδεια;

αυτο δεν το γνωριζω, εκει εμενα με ρωτησε ο τυπας απλα τι μοντελο ειναι..δεν μου ειπε τπτ αλλο...

harris_x
23/05/2012, 13:04
Για την Αττική πάντως ισχύει το παρακάτω:

259156

απο εδω (http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=4504%3A2012-04-25-15-24-28&catid=3%3A2008-09-06-21-42-59&Itemid=31&lang=el)

akis_trevor
26/05/2012, 13:10
γενικα εχω παρακολουθησει το θεμα.δεν ξερω αν εχει ειπωθει καπου α λλου,αλλα ας το πω γιατι μπορει να φανει σε καποιους χρησιμο...λοιπον.
πριν 2-3 μερες πηγε ο αδερφος μου σε ενα κεπ να μεταβιβασει την μηχανη μου.εκτος των κ λασικων χαρτιων:εξουσιοδοτηση,αδεια,ταυτοτητες κλπ,του ζητησαν χαρτι απτο κτεο οπου εχει περασει η μοτοσυκλετα(fazer 600cc).του ειπα ν πως πλεον αν δεν εχει περασει κτεο,δεν μπορει να μεταβιβαστει...

buckley
26/05/2012, 15:39
Για το κόστος όπως και για τα πρόστιμα των εκπρόθεσμων ελέγχων και των παραβάσεων για το κτέο που θα βεβαιώνονται από την τροχαία θα μου επιτρέψεις να επανέλθω σύντομα όταν θα έχουμε και κάποια ενημέρωση από το υπουργείο. Εμείς μέχρι πρότινος είχαμε δωρεάν τον έλεγχο! Μόλις έχω κάποια ενημέρωση θα ενημερώσω αμέσως!
Για τις μοτοσυκλέτες από 1998 έως 2008 πάλι δεν έχουμε κάποια ενημέρωση οπότε καλό θα ήταν να μην κάνουμε εικασίες και μπερδέψουμε τον κόσμο. Σιγά σιγά πάντως θα καλούνται όπως τα αυτοκίνητα τώρα, δηλαδή μόλις κλείσουν 4 χρόνια από την ημερομηνία 1ης κυκλοφορίας.

Φίλε μου δώσε μας λίγο τα φώτα σου αν έχεις την καλωσύνη.

Να σου βάλω δύο ερωτήματα

1. Τι γίνετε με τα enduro ,προσοχή όχι τα ψευτοεντούρο (οι όροι που χρησιμοποιώ μαρτυρούν και την ηλικία μου το ξέρω) πχ κάποια XR ή TT που όταν πήραν έγκριση τύπου στην Ελλάδα ας πούμε δεν είχαν φλας ?
2. Τι γίνετε με τα δίχρονα πχ TZR TDR RD κλπ σου έχει έρθει κανένα για να περάσει ? Γιατί πιστεύω όσο και τέλεια ρυθμισμένο να είναι ένα από τα προαναφερθέντα πρέπει να είναι πια εκτός προδιαγραφών.

Τι έχει προβλέψει το κράτος σ' αυτές τις περιπτώσεις αυτόματα να απαξιώνει την περιουσία σου.Φαντάζομαι με αντιλαμβάνεσαι.

Παρακαλώ παιδιά αν ξέρει κάποιος να απαντήσει μην αρχίσουμε σχόλια περί Ελληνικού κράτους όλοι καμένοι είμαστε...

Acacius
26/05/2012, 17:45
1. Τι γίνετε με τα enduro ,προσοχή όχι τα ψευτοεντούρο (οι όροι που χρησιμοποιώ μαρτυρούν και την ηλικία μου το ξέρω) πχ κάποια XR ή TT που όταν πήραν έγκριση τύπου στην Ελλάδα ας πούμε δεν είχαν φλας ?
2. Τι γίνετε με τα δίχρονα πχ TZR TDR RD κλπ σου έχει έρθει κανένα για να περάσει ? Γιατί πιστεύω όσο και τέλεια ρυθμισμένο να είναι ένα από τα προαναφερθέντα πρέπει να είναι πια εκτός προδιαγραφών.
Δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά η λογική μου λέει ότι το όχημα πρέπει να ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές που ίσχυαν όταν πήρε πρώτη άδεια στην Ελλάδα.

gasto
26/05/2012, 19:19
buckley για τα διχρονα που λες πηγε παιδι με tdr250 και περασε κανονικοτατα.
http://www.2strokers.com/index.php?topic=400.msg4845#msg4845

dimis_gr
26/05/2012, 19:49
ρε παιδιά επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα. μένω θεσ/νίκη και αγόρασα μηχανή τον μάρτιο αλλά δεν μου ζήτησαν κτεο στην μεταβίβαση. Η μηχανή έχει πινακίδες καβάλας και η μεταβίβαση έγινε θεσ/νίκη. πότε περνάω κτέο? μπορώ να το δω κάπου?

stefanos
26/05/2012, 23:54
Φίλε μου δώσε μας λίγο τα φώτα σου αν έχεις την καλωσύνη.

Να σου βάλω δύο ερωτήματα

1. Τι γίνετε με τα enduro ,προσοχή όχι τα ψευτοεντούρο (οι όροι που χρησιμοποιώ μαρτυρούν και την ηλικία μου το ξέρω) πχ κάποια XR ή TT που όταν πήραν έγκριση τύπου στην Ελλάδα ας πούμε δεν είχαν φλας ?
2. Τι γίνετε με τα δίχρονα πχ TZR TDR RD κλπ σου έχει έρθει κανένα για να περάσει ? Γιατί πιστεύω όσο και τέλεια ρυθμισμένο να είναι ένα από τα προαναφερθέντα πρέπει να είναι πια εκτός προδιαγραφών.

Τι έχει προβλέψει το κράτος σ' αυτές τις περιπτώσεις αυτόματα να απαξιώνει την περιουσία σου.Φαντάζομαι με αντιλαμβάνεσαι.

Παρακαλώ παιδιά αν ξέρει κάποιος να απαντήσει μην αρχίσουμε σχόλια περί Ελληνικού κράτους όλοι καμένοι είμαστε...

1. Είχαν όλα και φλάς και κόρνα και απ όλα.
2. Περνάς με τις προδιαγραφές που είχαν όταν ήρθαν (που δεν πρέπει να υπήρχαν καθόλου)