PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ Varadero ΤΟΥ 2001



alter45
05/12/2011, 11:50
Καλημέρα παιδιά. Σκέφτομαι να πάρω το Varadero του 2001 από μαγαζί. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, σε καλή τιμή, αλλά με προβληματίζει λίγο το γεγονός ότι είναι καρμπιρατέρ. Ποια είναι η άποψή σας; Να το πάρω, ή όχι;

Εχετλαίος
05/12/2011, 11:54
Αν η τιμή είναι καλή και η τσέπη αντέχει τη συντήρηση/διατήρηση, ναι, γιατί όχι;

alter45
05/12/2011, 11:56
Για κάνε πιο... λιανά το "αν αντέχει η τσέπη σου"!

Εχετλαίος
05/12/2011, 12:04
Tα γνωστά...
Πόσο κοστίζει η συντήρησή της (κάθε πόσα χλμ θα σκας πόσα ευρά στον μάστορα), πόσα θα πλερώνεις για τέλη κυκλοφ, για βενζίνες...
Τα γνωστά.
:wave2:

alter45
05/12/2011, 12:06
Ααααααα. αυτά εννοείς... ΟΚ. Μάθε λοιπόν, ότι πριν είχα harley 1600 μόνο κυβικών!!

Οπότε είμαι μαθημένος...

Οσον αφορά στο καρμπιρατέρ; Δεν είναι καλύτερα το injection?

nikonian
05/12/2011, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από alter45
Ααααααα. αυτά εννοείς... ΟΚ. Μάθε λοιπόν, ότι πριν είχα harley 1600 μόνο κυβικών!!

Οπότε είμαι μαθημένος...

Οσον αφορά στο καρμπιρατέρ; Δεν είναι καλύτερα το injection?

Φίλοι-κάτοχοι ΄μιλάνε για μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση:cry:

spyrakos35
05/12/2011, 13:45
αλλά και καλύτερες επιδόσεις....

Sapadak
05/12/2011, 14:40
Πλεον πεσαν τοσο τα ψεκαστα που δε βρισκω λογο να αγορασει κανει το καρμπυρατερ.

Αυξημενη καταναλωση και τραγικα μικρη αυτονομια, παρα του μεγαλου τεπόζιτου(25λιτρα)


Δωσε 700-1000 παραπανω και παρε ενα ψεκαστο.

nkriaras1986
05/12/2011, 15:06
καλημερα,εχω ενα Βαραντερο του 03, καρμπυρατερ. αν σε ενδιαφερει το δινω 3200 με παρα πολλα εξτρα, ο λογος που το δινω ειναι οτι μου γυαλιαε ενα diversion και ειπα να κανω την αλλαγη κ ο θεος μαζι μου..χαχα αν σε ενδιαφερει καλεσε με.6973409233 νικος

alter45
05/12/2011, 15:33
Καλημέρα φίλε μου. Δεν θα δώσω μετρητά. Δίνω ανταλλαγή ένα Burgman 650 του 2005.

Αλλιώς, πολύ ευχαρίστως...

RaGe_Raptor
05/12/2011, 17:20
δύο φίλοι μου έχουν varadero ο ένας με καρμπυρατέρ και ο άλλος injection.η διαφορά στην κατανάλωση είναι απλά τραγική.σε σημείο δηλαδή που σε συγκεκριμένη βόλτα με ίδιο φορτίο ,ίδιο ρυθμό το injection έκαψε 35 ευρώ και το άλλο 60!!!

alter45
05/12/2011, 18:01
Δηλαδή, αν πάρω το καρμπιρατεράτο, τον ήπια...

nkriaras1986
05/12/2011, 18:46
δεν θα με ενδιεφερε το μπερκμαν, αν την αλλαζα θα την αλλαζα μονο για το diversion.σε ευχαριστω. παντως μιας κ αναφερεται η καταναλωση,μεσα στη πολη με τη συχνη κινηση μου εβγαλε ενα πληρες τεποζιτο στα 250χλμ, και σε ταξιδι που θυμαμαι στη κρητη στα 280.

alter45
05/12/2011, 21:28
Τελικά τι να κάνω ρε παίδες? Βοηθήστε με λίγο ακόμα...

nkriaras1986
05/12/2011, 22:00
αποψή μου. ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!!!!

και δεν το λέω με κανένα στοιχείο πονηριάς..εξάλλου δεν θα συνεργασθούμε

Cpt. Haddock
05/12/2011, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από alter45
Τελικά τι να κάνω ρε παίδες? Βοηθήστε με λίγο ακόμα...

Δε γινεται να σου πούμε εμεις τί να κάνεις. Οι αποψεις για το καρμπυρατερ ακουστηκαν. Κρίνε μονος σου αν θες να πληρώνεις παραπανισια βενζινη :wave2:

KAGOURO
05/12/2011, 22:53
Ως κάτοχος και των δύο εκδόσεων θα σου πω οτι η διαφορά στην κατανάλωση δεν είναι τραγική όπως περιγράφεται παραπάνω αλλά ..υφίσταται. Στα 21 λίτρα μέχρι τη "ρεζέρβα" βγάζει το μεν καρμπυρατέράτο 290 το δε ψεκαστό 310 που δεν το θεωρώ τραγική διαφορά ! Η μόνη κατ εμέ σημαντική διαφορά τους είναι η έκτη ταχύτητα που διαθέτει το ψεκαστό κι εκεί είναι και η διαφορά της κατανάλωσης στο ταξίδι . Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό μηχανάκι κι αξίζει να το πάρεις. Αν πάλι μπορείς να επιβαρυνθείς το κάτι παραπάνω..πάρε το ψεκαστό .:beer:

daz
05/12/2011, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KAGOURO
Ως κάτοχος και των δύο εκδόσεων θα σου πω οτι η διαφορά στην κατανάλωση δεν είναι τραγική όπως περιγράφεται παραπάνω αλλά ..υφίσταται. Στα 21 λίτρα μέχρι τη "ρεζέρβα" βγάζει το μεν καρμπυρατέράτο 290 το δε ψεκαστό 310 που δεν το θεωρώ τραγική διαφορά ! Η μόνη κατ εμέ σημαντική διαφορά τους είναι η έκτη ταχύτητα που διαθέτει το ψεκαστό κι εκεί είναι και η διαφορά της κατανάλωσης στο ταξίδι . Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό μηχανάκι κι αξίζει να το πάρεις. Αν πάλι μπορείς να επιβαρυνθείς το κάτι παραπάνω..πάρε το ψεκαστό .:beer:

Ο τρόπος που μετράς τα χλμ είναι εντελώς μπακαλίστικος. Τι πάει να πει μέχρι τη ρεζέρβα? Δλδ πιστεύεις πως τα δύο μοντέλα έχουν διαφορά στην κατανάλωση μόνο 5%?

KAGOURO
06/12/2011, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ο τρόπος που μετράς τα χλμ είναι εντελώς μπακαλίστικος. Τι πάει να πει μέχρι τη ρεζέρβα? Δλδ πιστεύεις πως τα δύο μοντέλα έχουν διαφορά στην κατανάλωση μόνο 5%?

Μην βιάζεσαι να αποδώσεις χαρακτηρισμούς φίλε μου ! Τα νούμερα που αναφέρω έχουν βγεί μετά από πολλές μετρήσεις μετρώντας ακριβώς τα λίτρα της βενζίνης και τα χιλιόμετρα στο οδόμετρο σε ίδιου χαρακτήρα διαδρομές(πόλη,ταξίδι,συνδυασμός, με ήρεμους ή γρήγορους ρυθμούς) . ίσως ο τρόπος που παρατέθηκαν τα νούμερα να είναι πρόχειρος, αλλά επουδενί τα νούμερα δεν είναι αναληθή.
Άλλωστε αναφέρω οτι είχα και τα δύο μοντέλα πάνω από πέντε χρόνια το καθένα.
Στα μηχανάκια αυτά επειδή δεν υπάρχει η ρεζέρβα με την έννοια που εννοείς, δηλαδή να γυρνάς διακόπτη για να πάρεις βενζίνη, το λαμπάκι που διαθέτουν(ντροπή για την HONDA) ανάβει όταν έχεις καταναλώσει τα 21 από τα 25 λίτρα που χωράει το ντεπόζιτο, ...αυτό εννοούσα με τον όρο "ρεζέρβα".
Το θέμα σου ξαναλέω δεν είναι η κατανάλωση αλλά η έκτη ταχύτητα που διαθέτει το ψεκαστό πού όντως στο ταξίδι τέρμα γκάζι κάνει σημαντική διαφορά στην κατανάλωση,....αλλά μέχρι εκεί !
Άλλωστε, όπως υποθέτω γνωρίζεις πολύ καλά, το θέμα κατανάλωση είναι πολυπαραμετρικό:D !

:beer:

alter45
06/12/2011, 11:25
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Από αυτά που διάβασα, δε νομίζω ότι η διαφορά στην κατανάλωση είναι τραγική. Τουλάχιστον, δεν είναι τόσο τραγική σε σημείο να με ενοχλεί οικονομικώς.

Βρήκα ένα μοντέλο του 2002, σε άριστη κατάσταση, το μαγαζί μου δίνει 6 μήνες εγγύηση, οπότε προσανατολίζομαι στο να το πάρω.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ...

daz
06/12/2011, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από KAGOURO
Μην βιάζεσαι να αποδώσεις χαρακτηρισμούς φίλε μου ! Τα νούμερα που αναφέρω έχουν βγεί μετά από πολλές μετρήσεις μετρώντας ακριβώς τα λίτρα της βενζίνης και τα χιλιόμετρα στο οδόμετρο σε ίδιου χαρακτήρα διαδρομές(πόλη,ταξίδι,συνδυασμός, με ήρεμους ή γρήγορους ρυθμούς) . ίσως ο τρόπος που παρατέθηκαν τα νούμερα να είναι πρόχειρος, αλλά επουδενί τα νούμερα δεν είναι αναληθή.
Άλλωστε αναφέρω οτι είχα και τα δύο μοντέλα πάνω από πέντε χρόνια το καθένα.
Στα μηχανάκια αυτά επειδή δεν υπάρχει η ρεζέρβα με την έννοια που εννοείς, δηλαδή να γυρνάς διακόπτη για να πάρεις βενζίνη, το λαμπάκι που διαθέτουν(ντροπή για την HONDA) ανάβει όταν έχεις καταναλώσει τα 21 από τα 25 λίτρα που χωράει το ντεπόζιτο, ...αυτό εννοούσα με τον όρο "ρεζέρβα".
Το θέμα σου ξαναλέω δεν είναι η κατανάλωση αλλά η έκτη ταχύτητα που διαθέτει το ψεκαστό πού όντως στο ταξίδι τέρμα γκάζι κάνει σημαντική διαφορά στην κατανάλωση,....αλλά μέχρι εκεί !
Άλλωστε, όπως υποθέτω γνωρίζεις πολύ καλά, το θέμα κατανάλωση είναι πολυπαραμετρικό:D !

:beer:

Δεν θα επιμείνω στο θέμα κατανάλωσης. Δεν είχα ποτέ κάποια εμπειρία με την εν' λόγο μηχανή οπότε αυτό το αφήνω να το ψάξουν όσοι ενδιαφέρονται. Επιμένω όμως πως ο τρόπος αυτός δεν είναι ο ενδεδειγμένος για να μετρήσουμε κατανάλωση. Η πολυετή εμπειρία σου όμως κάπως σώζει την κατάσταση.

Εγώ για να μετρήσω κατανάλωση ξεκινάω να μετράω χλμ με γεμάτο ρεζερβουάρ και όταν θέλω να δω τι έκαψα ξαναφουλάρω και αθροίζω όλα τα λίτρα που έβαλα. Μπορείς να το κάνεις αυτό και για μια εβδομάδα μέσα στην πόλη ή στο τέλος ενός ταξιδιού όσες φορές και αν χρειαστεί να φουλάρεις ή να μισογεμίσεις στον δρόμο.

:sun:

catmaster
06/12/2011, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από alter45
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Από αυτά που διάβασα, δε νομίζω ότι η διαφορά στην κατανάλωση είναι τραγική. Τουλάχιστον, δεν είναι τόσο τραγική σε σημείο να με ενοχλεί οικονομικώς.

Βρήκα ένα μοντέλο του 2002, σε άριστη κατάσταση, το μαγαζί μου δίνει 6 μήνες εγγύηση, οπότε προσανατολίζομαι στο να το πάρω.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ...

αν έχεις καταλήξει σε βαραντέρο η άποψή μου είναι να πας σε ψεκαστό με Abs ...

και όντως το καρπυρατεράτο καίει τα αντερά του

γενικά τα σκοτώνουν τα μηχανάκια αυτή την εποχή πάρε πιο σύγχρονο βάρα και μην κοιτάς πιο είναι φτηνότερο στην αγορά αλλά και μακροχρόνια το κόστος συντήρησης



:wave2:

Cpt. Haddock
06/12/2011, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από alter45
[...]Βρήκα ένα μοντέλο του 2002, σε άριστη κατάσταση, το μαγαζί μου δίνει 6 μήνες εγγύηση, οπότε προσανατολίζομαι στο να το πάρω.
[...]

Βασικά αυτό θελεις και περίμενες να ακουσεις καλά λόγια :winka:


Ακου και τον αποπάνω λίγο.

DrBig
06/12/2011, 22:50
Αν θυμαμαι καλα το ψεκαστο εχει μικροτερο ρεζερβουαρ, που πρεπει να συνυπολογιστει σε επιχειρηματα καταναλωσης με βασικο στοιχειο την αυτονομια. Η μεγαλη καταναλωση εχει ακουστει και για το vtr1000f που επισης ειχε καρμπυρατερ. Και η δικη μου γνωμη ειναι μακρια απο καρμπυρατερατο εκτος αν ειναι ευκαιρια.

chr1s_86
07/12/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η μεγαλη καταναλωση εχει ακουστει και για το vtr1000f που επισης ειχε καρμπυρατερ.

+1, ειδικά το πρώτο που είχε και 16λιτρο τεπόζιτο ήταν :bigcry:

alter45
07/12/2011, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Βασικά αυτό θελεις και περίμενες να ακουσεις καλά λόγια :winka:


Ακου και τον αποπάνω λίγο.

Οπως θα διάβασες λίγο πιο πάνω, δεν έχω πρόβλημα με το θέμα της κατανάλωσης, γιατί από αυτά που μου είπατε, σε γενικές γραμμές δεν διέκρινα και καμία τεράστια διαφορά.

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως το θέμα της αξιοπιστίας ενός μοντέλου δεκαετίας...

Δεν περίμενα να ακούσω κάτι απλά για να επιβεβαιώσω το θετικό της αρχικής μου επιλογής.

Αν υπάρχει θέμα αξιοπιστίας, τότε ναι, θα μπω σε διαδικασία αρνητικής σκέψης...

catmaster
07/12/2011, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από alter45
Οπως θα διάβασες λίγο πιο πάνω, δεν έχω πρόβλημα με το θέμα της κατανάλωσης, γιατί από αυτά που μου είπατε, σε γενικές γραμμές δεν διέκρινα και καμία τεράστια διαφορά.

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως το θέμα της αξιοπιστίας ενός μοντέλου δεκαετίας...

Δεν περίμενα να ακούσω κάτι απλά για να επιβεβαιώσω το θετικό της αρχικής μου επιλογής.

Αν υπάρχει θέμα αξιοπιστίας, τότε ναι, θα μπω σε διαδικασία αρνητικής σκέψης...

Αν δεν σε ενδιαφέρει η μεγάλη κατανάλωση σε γενικές γραμμές παίρνεις ένα αξιόπιστο σύνολο με την παραδοχή πάντα πως είναι μεταχειρισμένο προηγούμενης εποχής με ότι αυτό συνεπάγεται

κατά καιρούς έχω δει στο συγκεκριμένο μοντέλο τις εξής βλάβες (από τρία διαφορετικά μηχανάκια)

ρουλεμάν πίσω τροχού και ειδικά της γραναζιέρας να γίνονται φιτίλια - αλλαγή με koyo προτείνω

αντλία βενζίνης και στα τρία παρουσίασε δυσλειτουργία - επισκευή με νέο εσωτερικό

τα 2 επίσης είχαν βλαμμένο μπουτόν μίζας - αντικατάσταση

όλα μα όλα τα μηχανάκια τέτοιας ηλικίας σίγουρα θα έχουν θέμα με τις αναρτήσεις τους είναι πολύ βαριά μηχανάκια - και άντε η μπροστινή ανάρτηση επισκευάζεται σχετικά οικονομικά αλλά η πίσω ανεβάζει το κόστος

:wave2:

psiana
23/02/2012, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
δύο φίλοι μου έχουν varadero ο ένας με καρμπυρατέρ και ο άλλος injection.η διαφορά στην κατανάλωση είναι απλά τραγική.σε σημείο δηλαδή που σε συγκεκριμένη βόλτα με ίδιο φορτίο ,ίδιο ρυθμό το injection έκαψε 35 ευρώ και το άλλο 60!!!


Από πότε τα Varadero έχουν 35 λίτρα ντεπόζιτο? (60/1,7€/λ = 35,3) Σαν πολλά δε λες ρε φιλε...

Κάτι άλλο θα είναι...

Sapadak
23/02/2012, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από psiana
Από πότε τα Varadero έχουν 35 λίτρα ντεπόζιτο? (60/1,7€/λ = 35,3) Σαν πολλά δε λες ρε φιλε...

Κάτι άλλο θα είναι...

To να βαλαν παραπανω απο ενα τεποζιτο δε το σκεφτηκες μαλλον

:wave2:

psiana
24/02/2012, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
To να βαλαν παραπανω απο ενα τεποζιτο δε το σκεφτηκες μαλλον

:wave2:

Α. ναι γεια σου..... κάτι άλλο θα συνέβαινε....αυτό δεν το σκέφτηκα.


Για την ιστορία πάντως και μετά από περίπου 200.000χλμ στις σέλες και του καρμουρατεράτου αλλα και του ψεκαστού πλέον, η διαφορά κατανάλωσης είναι 1 με 1,5 λίτρο στα 100χλμ.
Δηλαδή αν το καρπυρατεράτο καίει 8λ/100 το ψεκαστό πάει 6,5 -7λ/100.

Αυτά....:winka:

Sapadak
24/02/2012, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από psiana
Δηλαδή αν το καρπυρατεράτο καίει 8λ/100 το ψεκαστό πάει 6,5 -7λ/100.

Αυτά....:winka:

:beer: :beer:

faraway
24/02/2012, 13:03
Δεν είναι και μικρή η διαφορά .

Καλύτερα ψεκαστό . :wave2:

reinmeister
24/02/2012, 14:40
κι εγω θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες αναφορικα με την αποφυγη του carburated...οι λογοι πολλοι και πολυ γνωστοι...

εαν ομως καταληξεις εκει,φροντισε να ΜΗΝ ειναι πρωτης γενιας 98-00,τα οποια ειναι και τα περισσοτερα της ελληνικης αγορας...

υπηρχαν θεματα με κιβωτιο ταχυτητων και καμπανα...εντονα θεματα και ξερω τουλαχιστον 4 που σκορπισαν απο τους παραπανω λογους...η κατασταση βελτιωθηκε απο το 2001 που η παραγωγη του,μετακομισε απο ιαπωνια στην ισπανια...(ειρωνικο λιγακι ε?)...

το οτι το καταστημα λεει 2001-2002 σου ειναι αδιαφορο...τσεκαρε αριθμο πλαισιου στην αντιπροσωπεια για να μαθεις ετος παραγωγης...