PDA

View Full Version : προβλημα με αλυσιδογραναζα



X-SFIGA
18/12/2011, 11:16
Γεια και χαρα, εχω ενα hornet 600 2007, μετα απο αλλαγη αλυσιδογραναζων σε jt γραναζια και did ενισχυμενη χρυση αλυσιδα

ξεκινησα και ακουγα αρκετο θορυβο απο την αλυσιδα, τελικα εβαλα το μαμα μπροστινο γραναζι, ελαττωθηκε ο θορυβος αλλα μετα απο λιγα χιλιομετρα επεστρεψε δριμυτερος

η αλυσιδα στο μεταξυ την εχω σφιξει 3 φορες σε 1000 χλμ και θελει παλι σφιξιμο τωρα

ποια η γνωμη σας?

καποιο προβλημα της αλυσιδας πιστευω και μαλλον θα την παω να μου βαλουν καινουργια

διοτι οταν την σφιγκω ειναι οκ για λιγα χλμ μεχρι να κρεμασει παλι.

Πανοπτικός
18/12/2011, 12:17
Μολις θυμηθηκα το μηνυμα που εστειλες... Το πηρες τελικα το μανουαλ ?

Εισαι σιγουρος οτι την ρυθμιζεις σωστα ?

Πολυ περιεργα πραγματα...

X-SFIGA
18/12/2011, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Μολις θυμηθηκα το μηνυμα που εστειλες... Το πηρες τελικα το μανουαλ ?

Εισαι σιγουρος οτι την ρυθμιζεις σωστα ?

Πολυ περιεργα πραγματα...


Το μανουαλ το πηρα, εχει βγει ηδη σε ψηφιακη μορφη και περιμενει στο ραφι μου το βιβλιο.

Οσον αφορα την αλυσιδα δεν ειμαι και κανας ασχετος, ασε που το πηγα ηδη στο καταστημα και μου την τεντωσαν και οι ιδιοι μια απο τις 3 φορες.


Κατι αλλο, με το που εκαξε πανω η αλυσιδα την πρωτη φορα αντι να ειναι στην ενδειξη του πρασινου στο κεντρο η ποιο πισω ηταν σχεδον στα κοκκινα λες και ηταν ξεχειλωμενη αλλα αυτο δεν φαινοταν για κανενα λογο απο την οψη της, θα παω απο βδομαδα για αλλαγη μαλλον, οχι τπτ αλλο αλλα φοβαμαι να παω και κανα ταξιδι.


242151

Πανοπτικός
18/12/2011, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA


Κατι αλλο, με το που εκαξε πανω η αλυσιδα την πρωτη φορα αντι να ειναι στην ενδειξη του πρασινου στο κεντρο η ποιο πισω ηταν σχεδον στα κοκκινα λες και ηταν ξεχειλωμενη αλλα αυτο δεν φαινοταν για κανενα λογο απο την οψη της, θα παω απο βδομαδα για αλλαγη μαλλον, οχι τπτ αλλο αλλα φοβαμαι να παω και κανα ταξιδι.

Ετσι ηταν (κ ειναι) και η δικη μου, σκεφτηκα το ενδεχομενο να μου εβαλαν αλυσιδα με ενα κρικο λιγοτερο.
Σε μερικα μοντελα, (δεν ξερω για το δικο μας) η αλυσιδα που προοριζεται για το μοντελο με ABS ειναι διαφορετικη κατα ενα κλιπ, απ οτι τα απλα.

Gandalf dr685sm
18/12/2011, 12:59
Ρίξε μια ματιά στους ρεγουλατόρους μήπως χαλαρώνουν μόνοι τους όπως πάει το μηχανάκι. Βάλε ενα σημαδάκι και μέτρα το μετά απο μερικά ΚΜ για να δείς αν ανοίγουν μόνοι τους. Σπάνιο φαινόμενο, αλλά οχι απίθανο.

Πανοπτικός
18/12/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ρίξε μια ματιά στους ρεγουλατόρους μήπως χαλαρώνουν μόνοι τους όπως πάει το μηχανάκι. Βάλε ενα σημαδάκι και μέτρα το μετά απο μερικά ΚΜ για να δείς αν ανοίγουν μόνοι τους. Σπάνιο φαινόμενο, αλλά οχι απίθανο.

Την ευθυγραμμιση πλεον την μετραω με παχυμετρο κ οχι απ τους ρεγουλατορους, αλλα πως γινεται να χαλαρωνουν... αν η ροδα ειναι βιδωμενη...

:confused:

Gandalf dr685sm
18/12/2011, 13:25
φαγωμένες βόλτες στην ασφάλεια/παξιμάδι....είπα και πριν.. πάρα πολύ σπάνιο, αλλά οχι απίθανο.

X-SFIGA
18/12/2011, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ρίξε μια ματιά στους ρεγουλατόρους μήπως χαλαρώνουν μόνοι τους όπως πάει το μηχανάκι. Βάλε ενα σημαδάκι και μέτρα το μετά απο μερικά ΚΜ για να δείς αν ανοίγουν μόνοι τους. Σπάνιο φαινόμενο, αλλά οχι απίθανο.

το εχω κοιταξει αυτο, πλεον κανει αρκετο θορυβο και με 20 χλμ την ωρα

X-SFIGA
18/12/2011, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Ετσι ηταν (κ ειναι) και η δικη μου, σκεφτηκα το ενδεχομενο να μου εβαλαν αλυσιδα με ενα κρικο λιγοτερο.
Σε μερικα μοντελα, (δεν ξερω για το δικο μας) η αλυσιδα που προοριζεται για το μοντελο με ABS ειναι διαφορετικη κατα ενα κλιπ, απ οτι τα απλα.


με ενα κρικο μεγαλυτερο θες να πεις, το σκεφτηκα και εγω, επρεπε να κατσω να τους μετρησω να δω αν ηταν 118 χαχα, η αλλαγη θα γινει παντως δεν το αφηνω ετσι με τπτ.

catmaster
18/12/2011, 13:55
Πέραν της συζήτησης περί μάνουαλ που μπορεί να βρείτε σοβαρό μπελά (τον νόμο περί πνευματικών δικαιωμάτων τον ξέρετε φαντάζομαι)

η αλυσίδα κανονικά πρέπει όταν είναι καινούργια να βρίσκετε στην αρχή της "καλής" της περιοχής (όπως κατάλαβα από αυτό που έγραψες είναι στα κόκκινα δηλαδή ξεχειλωμένη ; )

να τσεκάρει το συνεργείο την αλυσίδα και τα γρανάζια (καλά έκανες και έβαλες μαμά χόντα στο μπροστινό) κάτι σίγουρα δεν πάει καλά δεν εννοείται τέτοιο ξεχείλωμα

X-SFIGA
18/12/2011, 14:00
εμ, αυτο ειναι το θεμα φιλε μου, κατι παιζει εδω και μου ειπε μαλιστα και το καταστημα να δω σε καινουργιο χορνετ και οτι θα ειναι στα ιδια σημεια λες και δεν εχω ξαναβαλει αλυσιδα σε χορνετ, τεσπα απλως μου ειπε οτι θα ρωτησει στην did και θα με ξαναπαρει κατι που δε εκανε ακομα

Πανοπτικός
18/12/2011, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
με ενα κρικο μεγαλυτερο θες να πεις, το σκεφτηκα και εγω, επρεπε να κατσω να τους μετρησω να δω αν ηταν 118 χαχα, η αλλαγη θα γινει παντως δεν το αφηνω ετσι με τπτ.

Σωστα, ενα κρικο παραπανω, αν θελεις μετρα τους, οταν μπορεσω θα το κανω κ εγω..

Αλλα δεν ειναι τοσο τραγικο, οι ρεγουλατοροι δεν ειναι πανακεια

X-SFIGA
18/12/2011, 18:42
Λες να τους μετρησω ε, ας το κανω και αυτο τι αλλο να κανω δεν ξερω, αν και το κιτ ηταν σφραγισμενο για το μοντελο μου αλλα τεσπα θα το κοιταξω.

power hornet
18/12/2011, 19:22
εγω δεν μπορω να καταλαβω αφου αγορασες καινουργια αλυσιδα πως ειναι δυνατον να ξεχειλωνει οπως λες.
η εγινε βλακεια σου δωσανε λαθος αλυσιδα η παιζει να βγηκε ελλατωματικη,πηγε και το μυαλο μου σε αυτο που ειπε ο φιλος με τους ρεγουλατορους διοτι συμβαινει καμια φορα,αλλα αφου ειπες οχι τοτε κατι αλο γινετε.

X-SFIGA
19/12/2011, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
εγω δεν μπορω να καταλαβω αφου αγορασες καινουργια αλυσιδα πως ειναι δυνατον να ξεχειλωνει οπως λες.
η εγινε βλακεια σου δωσανε λαθος αλυσιδα η παιζει να βγηκε ελλατωματικη,πηγε και το μυαλο μου σε αυτο που ειπε ο φιλος με τους ρεγουλατορους διοτι συμβαινει καμια φορα,αλλα αφου ειπες οχι τοτε κατι αλο γινετε.

δεν ειναι μονο οτι ξεχειλωνει και εχει φτασει πλεον ενα χιλιοστο πριν τα κοκκινα, αλλα και οτι κανει πολυ θορυβο πλεον ακομα και στα 20 χλμ την ωρα και φοβαμαι να παω και πουθενα ειδικα ταξιδι τωρα για τις γιορτες, θα κοιταξω να το λυσω αυριο το θεμα, για να δουμε...

byron
19/12/2011, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
δεν ειναι μονο οτι ξεχειλωνει και εχει φτασει πλεον ενα χιλιοστο πριν τα κοκκινα, αλλα και οτι κανει πολυ θορυβο πλεον ακομα και στα 20 χλμ την ωρα και φοβαμαι να παω και πουθενα ειδικα ταξιδι τωρα για τις γιορτες, θα κοιταξω να το λυσω αυριο το θεμα, για να δουμε...

Αν βάλεις το μηχανάκι στο διπλό σταντ και γυρίσεις τη ρόδα, τσέκαρε αν τεντώνει και χαλαρώνει η αλυσίδα σε κάποιο σημείο. Αν ναι, έχει πρόβλημα το πίσω γρανάζι σου.

X-SFIGA
19/12/2011, 09:24
το κανει αυτο σε μικρο βαθμο η καινουργια, η προηγουμενη που ειχε χαλασει ας πουμε το εκανε σε μεγαλο βαθμο, το πισω γραναζι το εβαλα πανω απο το παλιο που ουσιαστικα δεν ειχε φθορα και μου φανηκε αψογο, αλλα μπορει να μην φαινετε με το ματι

borbos
19/12/2011, 09:47
δες το βημα που εχουν τα γραναζια σου σε σχεση με την αλυσιδα σου...αν δεν ειναι τα ιδια στην καλυτερη περιπτωση εχεις την περιπτωση που λες....στην χειροτερη....just imagine....

power hornet
19/12/2011, 13:32
κοιτα παντος για τον θορυβο που σου κανει μην περιμενεις να ειναι και αθορυβη εφοσον εχεις βαλει την did την χρυση που ειναι ποιο ενισχυμενη απο την μαμα αλυσιδα και ποιο βαρια.

η μαμα αλυσιδα ειναι απλη και αμα εβαλες οπως λες την χρυση εχεις παρει την x-ring πραγμα για την δικια μου αποψη μαπα ειχα βαλει και εγω στο παλιο χορνετ και δεν μου αρεσε καθολου.

X-SFIGA
19/12/2011, 15:22
βασικα το θεμα του θορυβου ειναι δευτερο διοτι το σημαντικοτερο ειναι οτι απο τη στιγμη που μπηκε πανω ειναι εναμισι χιλιοστο απο το κοκκινο και την εχω τεντωσει 3 φορες

toyar
19/12/2011, 15:39
τα γραναζια ειναι σιγουρα τα σωστα δοντια;(σε αριθμό)

X-SFIGA
19/12/2011, 15:42
σωστα ειναι, το γραφου και πανω, απλως επειδη πηγα στο καταστημα και μου ειπε να επικοινωνησω με την did και οτι και καλα δεν θα βρω ακρη, θα ζητησω να μου κανουν υπευθυνη δηλωση οτι και αν παθει η μηχανη η εγω απο τυχον δυσλειτουργια της αλυσιδας οτι θα το καλυψουν και βλεπουμε