PDA

View Full Version : Δικαιοδοσια αστυνομιας



Σελίδες : [1] 2 3

Gatoulis
27/01/2012, 12:00
Καλημερα σε ολους! Εχω μια ερωτηση λιγο παραξενη, απλα ρωτας εσας που μπορει να γνωριζετε κατι παραπανω (ισως αν καποιος ειναι δικηγορος;). Λοιπον παιρνουν τηλεφωνο απο την τροχαια ενα φιλο μου και του λενε ελα αυριο το πρωι με το διπλωμα σου να πληρωσεις ενα προστιμο γιατι παραβιασες ενα κοκκινο. Τον ρωτησα αν το εκανε και μου τα μασαγε, περασε μου ειπε με πορτοκαλι, αλλα μου φαινεται κουλο το πως εγινε και γιατι δεν το σταματησε καποιος επι τοπου. Υπεθεσα οτι ηταν φαρσα και του ειπα να παρει πισω στο τηλεφωνο που τον καλεσε και οντως ηταν η τροχαια! Του ειπαν οτι τον ειδε ενας αστυνομικος να περναει με κοκκινο ενα φαναρι και θα πρεπει να πληρωσει προστιμο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εχει αυτο το δικαιωμα η αστυνομια; Δηλαδη βλεπει καποιον να κανει μια παρανομια, δεν τον σταματαει αμεσως και μετα τον καλει στο τμημα για να πληρωσει το προστιμο; Κατα ποσο μπορει να αρνηθει οτι το εκανε, απο τη στιγμη που ουτε καταγραφηκε απο καποιον, ουτε και τον επιασαν επαυτοφορο.
Παιδια τα φωτα σας!

stvr1
27/01/2012, 12:16
Απ' όσο γνωρίζω θα πρέπει να υπάρχει φωτογραφία από κάμερα ελέγχου κυκλοφορίας. Σε αντίθετη περίπτωση η παράβαση πρέπει να βεβαιωθεί επί τόπου.

Anty12
27/01/2012, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Δηλαδη βλεπει καποιον να κανει μια παρανομια, δεν τον σταματαει αμεσως και μετα τον καλει στο τμημα για να πληρωσει το προστιμο;

Δηλαδή ζητάς να σου πούμε πως θα την βγάλει καθαρή ο "κολλητός" σου, ενώ έκανε μία από τις πιό βαριές και επικίνδυνες παραβιάσεις του ΚΟΚ....????

Gatoulis
27/01/2012, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δηλαδή ζητάς να σου πούμε πως θα την βγάλει καθαρή ο "κολλητός" σου, ενώ έκανε μία από τις πιό βαριές και επικίνδυνες παραβιάσεις του ΚΟΚ....????

Καταρχην δεν μου αρεσει το υφος σου, μπορει να ειμαστε σε φορουμ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει αν δεν γνωριζει τον αλλο. Δεν ειπα πωςνα τη βγαλει καθαρη και αν δεν θες να απαντησεις στην ερωτηση ΜΗΝ σπαμαρεις στο θεμα που εφτιαξα. Ειπα οτι μου τα μασαγε και μου ειπε οτι περασε με πορτοκαλι, δεν ημουν μπροστα και δεν ξερω τι εγινε. Αυτο που ρωταω ειναι αν αυτο που εκανε ο αστυνομικος εφαρμοζετε και ειναι νομιμο.

sniper
27/01/2012, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Καταρχην δεν μου αρεσει το υφος σου, μπορει να ειμαστε σε φορουμ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει αν δεν γνωριζει τον αλλο. Δεν ειπα πωςνα τη βγαλει καθαρη και αν δεν θες να απαντησεις στην ερωτηση ΜΗΝ σπαμαρεις στο θεμα που εφτιαξα. Ειπα οτι μου τα μασαγε και μου ειπε οτι περασε με πορτοκαλι, δεν ημουν μπροστα και δεν ξερω τι εγινε. Αυτο που ρωταω ειναι αν αυτο που εκανε ο αστυνομικος εφαρμοζετε και ειναι νομιμο.

Όχι, άλλο ρώτησες


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
... Κατα ποσο μπορει να αρνηθει οτι το εκανε, απο τη στιγμη που ουτε καταγραφηκε απο καποιον, ουτε και τον επιασαν επαυτοφορο.
Παιδια τα φωτα σας!

Για να το κάνει ο μπάτσος, μάλλον είναι νόμιμο..

υ.γ. και το δικό σου ύφος δεν μου αρέσει αλλά δεν το έκανε κανείς θέμα. :winka:

mikes
27/01/2012, 12:56
εφ'οσον ΔΕΝ βεβαιωθηκε παραβαση επι τοπου τοτε θα πρεπει να υπαρχει φωτο η βιντεο που να
αποδυκνυει τα ισχυριζομενα!! σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ο φιλος σου αρνειται να πληρωσει
και να παραδωσει διπλωμα, και κανε ενσταση!! (μην κανει τσαμπουκαλικια στο τμημα ομως γιατι
θα τον πανε μεσα για αντισταση κατα της αρχης! ηρεμα ευγενικα και ωραια)

Anty12
27/01/2012, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Καταρχην δεν μου αρεσει το υφος σου, μπορει να ειμαστε σε φορουμ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει αν δεν γνωριζει τον αλλο. Δεν ειπα πωςνα τη βγαλει καθαρη και αν δεν θες να απαντησεις στην ερωτηση ΜΗΝ σπαμαρεις στο θεμα που εφτιαξα. Ειπα οτι μου τα μασαγε και μου ειπε οτι περασε με πορτοκαλι, δεν ημουν μπροστα και δεν ξερω τι εγινε. Αυτο που ρωταω ειναι αν αυτο που εκανε ο αστυνομικος εφαρμοζετε και ειναι νομιμο.


Το ύφος μου είναι αυτό που είναι, και δεν έχει τίποτε εναντίον σου ή εναντίον του κολλητού σου.....με την ΚΑΡΑΜΑΛΑΚΙΑ του να περνάει κόκκινο έχει να κάνει

Ο αστυνομικός είτε σε υπηρεσία είτε εκτός, μπορεί να βεβαιώσει μία παρανομία, όπως η παραβίαση του ΚΟΚ.......ο λόγος σου έναντι στον λόγο του λοιπόν....

Το γιατί τον πήραν στο τηλέφωνο, δεν μπορώ να καταλάβω όμως....????

TheFace
27/01/2012, 12:57
Οπως ειπε κι ο φιλος παραπανω, δεν νομιμοποιηται κατι τετοιο... επ' αυτοφωρο ή φωτογραφειες μονο!

Παρομοια περιστατικα συμβαινουν συνηθως σε μικρα μερη οπου ο μπατσος ειναι ο απολυτος σεριφης. Στο λεω γιατι κατι τετοιο εγινε και στο νησακι που παω καθε καλοκαιρι και ο μπατσος πηρε τα @@@

Το οτι βεβαια σε βαζει στο ματι και σε πειριμενει στη γωνια ειναι αλλη υποθεση...

sniper
27/01/2012, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
εφ'οσον ΔΕΝ βεβαιωθηκε παραβαση επι τοπου τοτε θα πρεπει να υπαρχει φωτο η βιντεο που να
αποδυκνυει τα ισχυριζομενα!! σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ο φιλος σου αρνειται να πληρωσει
και να παραδωσει διπλωμα, και κανε ενσταση!! (μην κανει τσαμπουκαλικια στο τμημα ομως γιατι
θα τον πανε μεσα για αντισταση κατα της αρχης! ηρεμα ευγενικα και ωραια)

Ρωτα την φιλενάδα σου να μας πει.. :D

makis206
27/01/2012, 12:58
Πως γίνεται ρε παιδία και πάντα ένα θρεντ ξεκινάει για μανιτάρια και καταλήγει σε βρούβες...:lol:


Τέλος πάντων (μιας και μένδιαφέρει η ερώτηση του παιδιού), ας πούμε ότι ο φίλος του πέρασε με πορτοκαλί κι ο τροχαίος από πίσω είδε κόκκινο και φαντάζομαι όχι εν ώρα υπηρεσίας (γιατί να μην τον σταματήσει επιτόπου τότε; ), κατά πόσο στέκει αυτή η κατάσταση με τα τηλέφωνα κι άντε απέδειξε μετά ότι δεν είσαι γατούλης;:D

sniper
27/01/2012, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
...(γιατί να μην τον σταματήσει επιτόπου τότε; )...

Γιατί ο τροχομπάτσος είναι πεζός.

Anty12
27/01/2012, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
κατά πόσο στέκει αυτή η κατάσταση με τα τηλέφωνα κι άντε απέδειξε μετά ότι δεν είσαι γατούλης;:D

Για ποια τηλέφωνα λες ρε Μάκη...????

Gatoulis
27/01/2012, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όχι, άλλο ρώτησες



Για να το κάνει ο μπάτσος, μάλλον είναι νόμιμο..

υ.γ. και το δικό σου ύφος δεν μου αρέσει αλλά δεν το έκανε κανείς θέμα. :winka:

Μαλλον δεν ξερεις να διαβαζεις, ρωτησα αν εχει ο αστυνομικος αυτο το δικαιωμα, δηλαδη αν ειναι ΝΟΜΙΜΟ αυτο που κανει. Στην ελληνικη γλωσσα αυτα τα πραγματα σημαινουν το ιδιο. Αν δεν σου αρεσει το υφος μου τοτε μην ποσταρεις στο θεμα που εφτιαξα. Ο λογος που ειπα οτι δεν μου αρεσει το υφος του ειναι γιατι με τον τροπο που εγραψε, εννοησε οτι ο "φιλος" μου ειμαι εγω και το εγραψα απλα ετσι. Χωρις να ξερει ποιος ειμαι, τι κανω και τι δεν κανω, πανω απ'ολα ειμαι ψευτης και μετα μελος του φορουμ. Καποιοι μαλλον εχουν ξεχασει πως ειναι να συνομιλας face to face με καποιον και λενε οτι θελουν πισω απο ενα πληκτρολογιο. Εγω εχω μαθει οταν γραφω καπου να συμπεριφερομαι οπως θα συμπεριφερομουν σε μια συζητηση με καποιον και οχι να γραφω οτι θελω.


Υ.Γ. Το "για να το κανει ο μπατσος μαλλον ειναι νομιμο" δεν ειναι επιχειρημα, γιατι πολλες φορες εχω δει αστυνομινους να χτυπανε πολιτες αλλα δεν υπεθεσα οτι επειδη τους χτυπανε ειναι και νομιμο. Πρωτα ειμαστε ανθρωποι και εχουμε δικαιωμα στο λαθος και μετα οτιδηποτε αλλο.

cosgili
27/01/2012, 13:04
Ο φιλος καλα θα κανει να αγνοησει το τηλεφωνημα και να περιμενει να του επιδοθει κληση στο σπιτι. Αν κατι τετοιο δεν συμβει το περιστατικο θεωρειται ληξαν. Αν παλι του ερθει η κληση εμφανιζεται στο αστυνομικο τμημα και εφοσον δεν υπαρχουν αποδεικτικα στοιχεια αμφισβητει την παραβαση κια κανει εγγραφη ενσταση. Στη δευτερη περιπτωση το πιθανοτερο ειναι να παρει τα @@. :wave2:

mikes
27/01/2012, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρωτα την φιλενάδα σου να μας πει.. :D ποια απ' ολες???:smokin:

sniper
27/01/2012, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
ποια απ' ολες???:smokin:

Πάρτες όλες.. κάποια θα ξέρει.

Gatoulis
27/01/2012, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το ύφος μου είναι αυτό που είναι, και δεν έχει τίποτε εναντίον σου ή εναντίον του κολλητού σου.....με την ΚΑΡΑΜΑΛΑΚΙΑ του να περνάει κόκκινο έχει να κάνει

Ο αστυνομικός είτε σε υπηρεσία είτε εκτός, μπορεί να βεβαιώσει μία παρανομία, όπως η παραβίαση του ΚΟΚ.......ο λόγος σου έναντι στον λόγο του λοιπόν....

Το γιατί τον πήραν στο τηλέφωνο, δεν μπορώ να καταλάβω όμως....????

Αν εκανε οντως μαλακια ΜΑΖΙ ΣΟΥ και εγω ας τα πληρωσει να σταματησει και τις μαλακιες. Αν ομως οντως περασε με πορτοκαλι; Απλα εδω στη Κρητη μην νομιζεις οτι οι μπατσοι ειναι λογικοι, μερικες φορες ειναι χειροτεροι απο τους κρητικαρους χωριατες. Και εχει δικιο το παιδι που λεει πιο πανω οτι το παιζουν σεριφηδες πολες φορες. Γι'αυτο το λογο κι εγω πιστεψς το φιλο μου οτι οντως δεν εκανε μαλακια.

makis206
27/01/2012, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Για ποια τηλέφωνα λες ρε Μάκη...????

Αυτά που πέσανε απ'το τμήμα πρόεδρε :wacko:

Anty12
27/01/2012, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Αν εκανε οντως μαλακια ΜΑΖΙ ΣΟΥ και εγω ας τα πληρωσει να σταματησει και τις μαλακιες. Αν ομως οντως περασε με πορτοκαλι; Απλα εδω στη Κρητη μην νομιζεις οτι οι μπατσοι ειναι λογικοι, μερικες φορες ειναι χειροτεροι απο τους κρητικαρους χωριατες. Και εχει δικιο το παιδι που λεει πιο πανω οτι το παιζουν σεριφηδες πολες φορες. Γι'αυτο το λογο κι εγω πιστεψς το φιλο μου οτι οντως δεν εκανε μαλακια.


Τότε ...

κόκκινο= 700 Ε, 60 μέρες δίπλωμα, 20 μέρες άδεια, 9 πόντοι....

πορτοκαλί= 80 Ε

Ένσταση στο τμήμα εντός 3 ημερών, αν αμφισβητεί την παράβαση η οποία δεν έχει βεβαιωθεί απ΄αυτοφόρω ή με ηλεκτρονικά μέσα.....τότε τον λόγο έχουν οι χασοδίκες.....

Gatoulis
27/01/2012, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αυτά που πέσανε απ'το τμήμα πρόεδρε :wacko:

Κι εμενα μου εκανε αυτο εντυπωση ρε παιδια. Πως βρηκε η τροχαια ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ του τηλεφωνο; Υποθετω βεβαια αστυνομια ειναι, τα παντα μπορει να βρει. Γι'αυτο στην αρχη του ειπα οτι κανεις φιλος μας θα του κανει πλακα.

Anty12
27/01/2012, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Πως βρηκε η τροχαια ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ του τηλεφωνο;

Απ' το 2004 και μετά.....ΑΝΕΤΑ και με ένα enter....

Gatoulis
27/01/2012, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τότε ...

κόκκινο= 700 Ε, 60 μέρες δίπλωμα, 20 μέρες άδεια, 9 πόντοι....

πορτοκαλί= 80 Ε

Ένσταση στο τμήμα εντός 3 ημερών, και αν αμφισβητεί την παράβαση η οποία δεν έχει βεβαιωθεί απ΄αυτοφόρω ή με ηλεκτρονικά μέσα.....τότε τον λόγο έχουν οι χασοδίκες.....

What? Αν περασεις με πορτοκαλι τρως προστιμο; Δεν το ηξερα αυτο. Παντως πιο πολυ θα το στοιχισει το διπλωμα και η αδεια αν του τα παρουν παρα το προστιμο, λογω οτι χρειαζεται το αμαξι για τη δουλεια του. Ενσταση τρεις μερες απο ποτε; Δεν του εχει επιδωθει καποιο χαρτι η επισημο εγγραφο.

Anty12
27/01/2012, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
What? Αν περασεις με πορτοκαλι τρως προστιμο; Δεν το ηξερα αυτο. Παντως πιο πολυ θα το στοιχισει το διπλωμα και η αδεια αν του τα παρουν παρα το προστιμο, λογω οτι χρειαζεται το αμαξι για τη δουλεια του. Ενσταση τρεις μερες απο ποτε; Δεν του εχει επιδωθει καποιο χαρτι η επισημο εγγραφο.

Από την βεβαίωση της παράβασης...δηλ. την ημερομηνία που έχει πάνω η κλήση.


και δεν τελειώνει εκεί....μέσα σε 9 μήνες γίνεται δικαστήριο, τρώει άλλα 300 Ε και αφαίρεση άδειας για 15-25 μέρες

Gatoulis
27/01/2012, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Από την βεβαίωση της παράβασης...δηλ. την ημερομηνία που έχει πάνω η κλήση.


και δεν τελειώνει εκεί....μέσα σε 9 μήνες γίνεται δικαστήριο, τρώει άλλα 300 Ε και αφαίρεση άδειας για 15-25 μέρες

Ναι αλλα δεν πρεπει η τροχαια να αποδειξη οτι του εδωσε την κληση; Σε ποια περιπτωση γινεται δικαστηριο μετα απο 9 μηνες + τα εξτρα που ειπες; Στο κοκκινο, στο πορτοκαλι η στην ενσταση;

vaska
27/01/2012, 13:24
Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη και οδήγηση σε κατάσταση μπέκρας είναι οι δυο πιο σημαντικές παραβάσεις του ΚΟΚ κατ' εμέ.

Κόψιμο κώλου και βίτσα στ' αφτιά μπας και γλυτώσει κανένας από μας. Άσχετο για μένα τι οδηγεί ο παραβάτης (φορτηγό, αυτοκίνητο ή μοτό) είναι άκρως επικίνδυνος για τους άλλους χρήστες του δρόμου.

Παραδείγματα μπορώ να σου γράψω άπειρα. Οπότε το ύφος του Πρόεδρα είναι απολύτως δικαιολογημένο.

Τώρα όταν μας τύχει στραβή και μας τσιμπήσει κάποιος όλοι θα θέλαμε να τη γλυτώσουμε, απλά δέξου ότι το φιλαράκι σου ήταν τυχερό που απλά τον είδε μπάτσος και δεν πήρε κανέναν φουκαρά μαζί του. Τώρα μη μου πεις ότι σταμάτησε κι έλεγξε στη διασταύρωση και πέρασε με ασφάλεια γιατί δεν θα σε πιστέψω. Φουριόζος πρέπει να πέρασε εξ ου και το ότι ο μπάτσος ασχολήθηκε (σημείωσε αριθμό κυκλοφορίας).


Κατά τ' άλλα θέλουμε οι άλλοι να σέβονται τον ΚΟΚ αλλά εμείς δικαιούμαστε να τον παραβιάζουμε.


Φιλικά πάντα.

Anty12
27/01/2012, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Ναι αλλα δεν πρεπει η τροχαια να αποδειξη οτι του εδωσε την κληση; Σε ποια περιπτωση γινεται δικαστηριο μετα απο 9 μηνες + τα εξτρα που ειπες; Στο κοκκινο, στο πορτοκαλι η στην ενσταση;

Δεν χρειάζεται η τροχαία να κάνει επίδοση της κλήσης, ......άμα διαβάσεις αυτήν την γελοιότητα που λέγεται ΚΟΚ, θα καταλάβεις....και που τον ενημέρωσαν -και μάλιστα τηλεφωνικά- πολύ είναι ....ίσως γιατί είναι μικρό το μέρος.

Το δικαστήριο είναι για το κόκκινο (με μία επιφύλαξη λόγω αλλαγής του νόμου επί Καστανίδη)

sfigas
27/01/2012, 13:32
Οποτε τελικα τι γινετε? Μετραει η γνωμη του αστυνομικου η οχι?

zephyr1
27/01/2012, 13:32
Οτι ναναι εδω μεσα.:rolleyes:

Και εγω ειδα ενα μπατσο εχτες να πινει μπαφο αλλα δεν το κανα θεμα.

Αν υπαρχει φωτο καλως ,αλλιως γραψτους στα παπαρι@α του.:o

Anty12
27/01/2012, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Οποτε τελικα τι γινετε? Μετραει η γνωμη του αστυνομικου η οχι?

Αν ο μπάτσος επιμείνει, και γράψει και καμιά "εκθεσάρα ναααα...με το συμπάθιο" μετράει....

τα υπόλοιπα θα τα κρίνει αρχικά ο διοικητής του τμήματος και μετά το δικαστήριο

el_hymador
27/01/2012, 13:40
Έχετε καταλάβει ότι αν ισχύει η βεβαίωση κλήσης επειδή απλώς "μας είδαν" να κάνουμε παράβαση, την έχουμε γ@μήσει;

Gatoulis
27/01/2012, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη και οδήγηση σε κατάσταση μπέκρας είναι οι δυο πιο σημαντικές παραβάσεις του ΚΟΚ κατ' εμέ.

Κόψιμο κώλου και βίτσα στ' αφτιά μπας και γλυτώσει κανένας από μας. Άσχετο για μένα τι οδηγεί ο παραβάτης (φορτηγό, αυτοκίνητο ή μοτό) είναι άκρως επικίνδυνος για τους άλλους χρήστες του δρόμου.

Παραδείγματα μπορώ να σου γράψω άπειρα. Οπότε το ύφος του Πρόεδρα είναι απολύτως δικαιολογημένο.

Τώρα όταν μας τύχει στραβή και μας τσιμπήσει κάποιος όλοι θα θέλαμε να τη γλυτώσουμε, απλά δέξου ότι το φιλαράκι σου ήταν τυχερό που απλά τον είδε μπάτσος και δεν πήρε κανέναν φουκαρά μαζί του. Τώρα μη μου πεις ότι σταμάτησε κι έλεγξε στη διασταύρωση και πέρασε με ασφάλεια γιατί δεν θα σε πιστέψω. Φουριόζος πρέπει να πέρασε εξ ου και το ότι ο μπάτσος ασχολήθηκε (σημείωσε αριθμό κυκλοφορίας).


Κατά τ' άλλα θέλουμε οι άλλοι να σέβονται τον ΚΟΚ αλλά εμείς δικαιούμαστε να τον παραβιάζουμε.


Φιλικά πάντα.

Για τα πρωτα που λες συμφωνω 100% + παραβιαση STOP που για μενα ειναι απο τα πιο σημαντικα. Το συγκεκριμενο σημειο ΔΕΝ ειναι διασταυρωση, ειναι ενας πολυ κουλος δρομος, αλλα ειναι ευθεια οχι στροφη και δεν υπηρχε περιπτωση να παρει κανεναν παραμαζωμα.
Εγω ΠΟΤΕ δεν εχω παραβιασει κοκκινο (τελευταια φορα ημουν 16 χρονων πριν 10 χρονια, με μηχανακι και με σταματησε ο αστυνομικος και χεστηκα πανω μου και απο τοτε εχω ψυχολογικα και τα φοβαμαι).
Παντως συμφωνω, σε περιπτωση που το εκανε να το πληρωσει. Απλα επειδη πολυ αμφιβαλω το τι εγινε ακριβως, γι'αυτο ψαχνω να δω τα δικαιωματα του παιδιου (οχι και τοσο παιδι αλλα τεσπα) και τι μπορει να κανει.

Gatoulis
27/01/2012, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Οτι ναναι εδω μεσα.:rolleyes:

Και εγω ειδα ενα μπατσο εχτες να πινει μπαφο αλλα δεν το κανα θεμα.

Αν υπαρχει φωτο καλως ,αλλιως γραψτους στα παπαρι@α του.:o

Δεν νομιζω να ειναι τοσο απλα τα πραγματα, παντως φωτο σιγορα δεν υπαρχει. Απλα το θεμα ειναι οτι φοβαται να παει στη τροχαια, επειδη ειναι κατοχος επαγγελματικου διπλωματος το οποιο εχει ληξει αρκετο καιρο και δεν ξερει τι να κανει. Τεσπα, μερικες φορες πρεπει να τυχαινουν τετοια πραγματα μηπως και βαζουμε μυαλο και συμπεριφερομαστε καλυτερα στο δρομο.

Gatoulis
27/01/2012, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Έχετε καταλάβει ότι αν ισχύει η βεβαίωση κλήσης επειδή απλώς "μας είδαν" να κάνουμε παράβαση, την έχουμε γ@μήσει;

Για μενα αυτο ειναι το παρανοικο. Και δεν μιλαω για μια μεγαλουπολη που ενας αστυνομικος δεν εχει κανενα λογο να σου κανει βλακεια (εκτος αν στραβοκοιμηθηκε το βραδυ, δεν του εκατσε η γυναικα, τον νευριασαν το πρωι τα παιδια του κτλ), αλλα για μια μικρη πολη που λιγο πολυ ολοι γνωριζονται. Αν δηλαδη δεν σε χονευει ο αστυνομικος και σε γραψει με το ετσι θελω, αντε μετα εσυ απεδειξε οτι δεν εισαι ελεφαντας. ΔΕΝ ΛΕΩ οτι εγινε κατι τετοιο τωρα, απλα κανουμε συζητηση στο κατα ποσο ειναι σωστο αυτο που γινεται.

stefanos
27/01/2012, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
,αλλιως γραψτους στα παπαρι@α του.:o

Για καλό σκοπό είναι, πώς θα βγούμε από την κρίση:lol:

sniper
27/01/2012, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Δεν νομιζω να ειναι τοσο απλα τα πραγματα, παντως φωτο σιγορα δεν υπαρχει. Απλα το θεμα ειναι οτι φοβαται να παει στη τροχαια, επειδη ειναι κατοχος επαγγελματικου διπλωματος το οποιο εχει ληξει αρκετο καιρο και δεν ξερει τι να κανει. Τεσπα, μερικες φορες πρεπει να τυχαινουν τετοια πραγματα μηπως και βαζουμε μυαλο και συμπεριφερομαστε καλυτερα στο δρομο.

A.. δεν έχει και δίπλωμα σε ισχύ..

Για ασφάλεια να ρωτήσουμε ή μπα; Όχι ότι έχει σημασία αφού δεν έχει δίπλωμα (σε ισχύ).

DimChios
27/01/2012, 13:59
ε ρε τι διαβαζουμε!

Ρε αγορι μου! ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ Ή ΟΧΙ?

Εχει δίπλωμα ή οχι?

ΑΣΦΑΛΕΙΑ?


Πες του να παει στο τμημα και να πει στους μπατσους πως ειπε ο DimChios να του βαλουν διπλασιο προστιμο γιατι ειναι μλκας και ζηταει και τα ρεστα απο πανω!

Ναι?

:wave2:


(εκτος αν ο "φιλος" σου εισαι εσυ, οποτε αλλαζει... ) :winka:

stefanos
27/01/2012, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Έχετε καταλάβει ότι αν ισχύει η βεβαίωση κλήσης επειδή απλώς "μας είδαν" να κάνουμε παράβαση, την έχουμε γ@μήσει;

Όταν δηλαδή σε σταματάνε στο μπλόκο και σε γράφουμε επειδή "απλώς σε είδαν" δεν το κάνουν?

Anty12
27/01/2012, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
επειδη ειναι κατοχος επαγγελματικου διπλωματος το οποιο εχει ληξει αρκετο καιρο και δεν ξερει τι να κανει.


Να πεις στο παιδί να συμβουλευτεί δικηγόρο ΑΜΕΣΑ........εκτός αν τον λένε ΚΟΥΛΟΥΡΗ

Anty12
27/01/2012, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Όταν δηλαδή σε σταματάνε στο μπλόκο και σε γράφουμε επειδή "απλώς σε είδαν" δεν το κάνουν?

Εκεί ο επικεφαλής μπάτσος έχει ανακριτικές δικαιοδοσίες.....

Μικρή Λουλού
27/01/2012, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Όταν δηλαδή σε σταματάνε στο μπλόκο και σε γράφουμε επειδή "απλώς σε είδαν" δεν το κάνουν?


ναι ρε Στεφανε,αλλα εκει εχεις κανει οποια παπαρια εχεις κανει και λυνεται η διαφορα επιτοπου με οποιονδηποτε τροπο ! (στη χαριζουνε,σε γραφουνε,σε συλλαμβανουνε,κ.λ.π)
ασε που μπορεις να αρνηθεις την παραβαση και να ασκησεις τα νομιμα δικαιωματα σου.

σε αλλη περιπτωση,οποιου μπατσου του καθεται καποιος στον λαιμο του στελνει και ετεροχρονισμενα και χωρις τεκμηριωση μπουγιουρντι για οτιδηποτε!

Gatoulis
27/01/2012, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
A.. δεν έχει και δίπλωμα σε ισχύ..

Για ασφάλεια να ρωτήσουμε ή μπα; Όχι ότι έχει σημασία αφού δεν έχει δίπλωμα (σε ισχύ).

Νοιωθεις καποια αναγκη να την "λες" σε αλλους; Αυτο σε γεμιζει σαν ανθρωπο; Ξερεις τι σημαινει επαγγελματικο διπλωμα; Ο ανθρωπος ειχε βγαλει επαγγελματικο διπλωμα, το οποιο ΠΡΕΠΕΙ να ανανεωνεις καθε 5 χρονια ΑΛΛΑ δεν το χρησιμοποιησε ποτε. Δηλαδη ειχε δωσει καποια εξτρα πραγματα τοτε που το εδωσε, ΑΛΛΑ δεν το χρειαστηκε ποτε, μονο απλα επιβατικα οδηγει τοσα χρονια. Απλα λογο του οτι ειναι επαγγελματικο, πρεπει να ανανεωνετε καθε 5 χρονια, το οποιο επειδη δεν χρεισιμοιποιει ΚΑΚΟΣ δεν ανανεωσε. Ασφαλεια το αμαξι μια χαρα εχει.
Ενταξει τωρα; Νοιωθεις καλυτερα; Σου λυθηκαν οι αποριες;



Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ε ρε τι διαβαζουμε!

Ρε αγορι μου! ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ Ή ΟΧΙ?

Εχει δίπλωμα ή οχι?

ΑΣΦΑΛΕΙΑ?


Πες του να παει στο τμημα και να πει στους μπατσους πως ειπε ο DimChios να του βαλουν διπλασιο προστιμο γιατι ειναι μλκας και ζηταει και τα ρεστα απο πανω!

Ναι?

:wave2:


(εκτος αν ο "φιλος" σου εισαι εσυ, οποτε αλλαζει... ) :winka:


Μ*****ς εισαι εσυ και φαινεσαι. Προσεχε πολυ πως μιλας φιλε. Ωραιο το φορουμ, που αφηνουν τετοια ποστ να υπαρχουν.
Οσο αφορα το διπλωμα, κοιτα τι απαντησα στο φιλο πιο πανω. Ασφαλεια προφανως και ειχε, τι ειναι μ*****ς σαν και εσενα νομιζεις; Για κακη σου τυχει αυτος ο μ******ς δεν ειμαι εγω, συγνωμη αν σε στεναχωρησα.

sniper
27/01/2012, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού
ναι ρε Στεφανε,αλλα εκει εχεις κανει οποια παπαρια εχεις κανει και λυνεται η διαφορα επιτοπου με οποιονδηποτε τροπο ! (στη χαριζουνε,σε γραφουνε,σε συλλαμβανουνε,κ.λ.π)
ασε που μπορεις να αρνηθεις την παραβαση και να ασκησεις τα νομιμα δικαιωματα σου.

σε αλλη περιπτωση,οποιου μπατσου του καθεται καποιος στον λαιμο του στελνει και ετεροχρονισμενα και χωρις τεκμηριωση μπουγιουρντι για οτιδηποτε!

Κι οι δικηγόροι ρε παλικάρι κλέφτες θα γίνουν;

:smokin:

sniper
27/01/2012, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Νοιωθεις καποια αναγκη να την "λες" σε αλλους;


Όχι

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Αυτο σε γεμιζει σαν ανθρωπο;


μπα..


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Ξερεις τι σημαινει επαγγελματικο διπλωμα;

Ναί

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Ο ανθρωπος ειχε βγαλει επαγγελματικο διπλωμα, το οποιο ΠΡΕΠΕΙ να ανανεωνεις καθε 5 χρονια ΑΛΛΑ δεν το χρησιμοποιησε ποτε.

φαίνεται να ξέρεις πολλά για τον "φιλο" σου

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Δηλαδη ειχε δωσει καποια εξτρα πραγματα τοτε που το εδωσε, ΑΛΛΑ δεν το χρειαστηκε ποτε, μονο απλα επιβατικα οδηγει τοσα χρονια.

Μηχανολογία κλπ Κάτι ξέρουμε κι εμείς...

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Απλα λογο του οτι ειναι επαγγελματικο, πρεπει να ανανεωνετε καθε 5 χρονια, το οποιο επειδη δεν χρεισιμοιποιει ΚΑΚΟΣ δεν ανανεωσε. Ασφαλεια το αμαξι μια χαρα εχει.
Ενταξει τωρα; Νοιωθεις καλυτερα; Σου λυθηκαν οι αποριες;

Α, με αυτοκίνητο το πέρασε το κόκκινο ε; Αν το πέρασε με κόκκινο δλδ..

@@ ασφάλεια εχει το αυτοκίνητο αν το οδηγεί κάποιος χωρίς δίπλωμα σε ισχύ. Κι αν σκότωνε κανεναν με 2κυκλο θα 'χαμε άλλα να λέμε τώρα. Σε κάλυψα;

Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis

Μ*****ς εισαι εσυ και φαινεσαι. Προσεχε πολυ πως μιλας φιλε. Ωραιο το φορουμ, που αφηνουν τετοια ποστ να υπαρχουν.
Οσο αφορα το διπλωμα, κοιτα τι απαντησα στο φιλο πιο πανω. Ασφαλεια προφανως και ειχε, τι ειναι μ*****ς σαν και εσενα νομιζεις; Για κακη σου τυχει αυτος ο μ******ς δεν ειμαι εγω, συγνωμη αν σε στεναχωρησα.

Νομίζω ότι περνάς μια δύσκολη μέρα..

DimChios
27/01/2012, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Νοιωθεις καποια αναγκη να την "λες" σε αλλους; Αυτο σε γεμιζει σαν ανθρωπο; Ξερεις τι σημαινει επαγγελματικο διπλωμα; Ο ανθρωπος ειχε βγαλει επαγγελματικο διπλωμα, το οποιο ΠΡΕΠΕΙ να ανανεωνεις καθε 5 χρονια ΑΛΛΑ δεν το χρησιμοποιησε ποτε. Δηλαδη ειχε δωσει καποια εξτρα πραγματα τοτε που το εδωσε, ΑΛΛΑ δεν το χρειαστηκε ποτε, μονο απλα επιβατικα οδηγει τοσα χρονια. Απλα λογο του οτι ειναι επαγγελματικο, πρεπει να ανανεωνετε καθε 5 χρονια, το οποιο επειδη δεν χρεισιμοιποιει ΚΑΚΟΣ δεν ανανεωσε. Ασφαλεια το αμαξι μια χαρα εχει.
Ενταξει τωρα; Νοιωθεις καλυτερα; Σου λυθηκαν οι αποριες;



ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!

ΑΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΠ ΟΣΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ!

ΣΟΥ ΛΥΘΗΚΕ Η ΑΠΟΡΙΑ?????


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis

Μ*****ς εισαι εσυ και φαινεσαι. Προσεχε πολυ πως μιλας φιλε. Ωραιο το φορουμ, που αφηνουν τετοια ποστ να υπαρχουν.
Οσο αφορα το διπλωμα, κοιτα τι απαντησα στο φιλο πιο πανω. Ασφαλεια προφανως και ειχε, τι ειναι μ*****ς σαν και εσενα νομιζεις; Για κακη σου τυχει αυτος ο μ******ς δεν ειμαι εγω, συγνωμη αν σε στεναχωρησα.


Ψαρωσα τωρα!

Οσον αφορα το διπλωμα κοιτα ΕΣΥ τι σου απαντησα!
ασφαλεια εχω! Μεχρι και προσωπικη! "Μπραβους" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Για ΚΑΛΗ σου τυχη, μη μου τυχεις ΕΣΥ να περασεις κανενα κοκκινο με θυμα εμενα και εχω δυναμη να σηκωθω!

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

Gatoulis
27/01/2012, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όχι

μπα..


Ναί

φαίνεται να ξέρεις πολλά για τον "φιλο" σου

Μηχανολογία κλπ Κάτι ξέρουμε κι εμείς...

Α, με αυτοκίνητο το πέρασε το κόκκινο ε; Αν το πέρασε με κόκκινο δλδ..

@@ ασφάλεια εχει το αυτοκίνητο αν το οδηγεί κάποιος χωρίς δίπλωμα σε ισχύ. Κι αν σκότωνε κανεναν με 2κυκλο θα 'χαμε άλλα να λέμε τώρα. Σε κάλυψα;


Νομίζω ότι περνάς μια δύσκολη μέρα..

-Και επειδη εισαι μηχανολογος γινεσαι ειδημων στο ΚΟΚ. Χμ, ενδιαφερον δεν το ηξερα αυτο.
-Ναι με αυτοκινητο περασε οτι περασε, μιλησα ποτε για κατι αλλο;
-Αυτο με την ασφαλεια δεν το ηξερα και σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.
-Δεν περναω καμια δυσκολη μερα, αλλα δεν μου αρεσει να μου απευθυνονται με τετοιο τροπο. Ειχα την εντυπωση οτι στο συγκεκριμενο φορουμ απαγορευοντουσαν οι συγκεκριμενες λεξεις, μαλον εκανα λαθος.
-Τωρα αυτο το υπονοουμενο σου με τρελενει. Να ημουν εγω αυτο το ατομο δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το πω. Δεδομενου ομως οτι ειμαι 26 χρονων ΔΕΝ γινεται να εχω προλαβει να βγαλω επαγγελματικο διπλωμα, να περασουν 5 χρονια και να εχει ληξει 6 χρονια. Συγνωμη αλλα δεν βγανουν τα χρονια.

sniper
27/01/2012, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
-Και επειδη εισαι μηχανολογος γινεσαι ειδημων στο ΚΟΚ. Χμ, ενδιαφερον δεν το ηξερα αυτο.
-Ναι με αυτοκινητο περασε οτι περασε, μιλησα ποτε για κατι αλλο;
-Αυτο με την ασφαλεια δεν το ηξερα και σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.
-Δεν περναω καμια δυσκολη μερα, αλλα δεν μου αρεσει να μου απευθυνονται με τετοιο τροπο. Ειχα την εντυπωση οτι στο συγκεκριμενο φορουμ απαγορευοντουσαν οι συγκεκριμενες λεξεις, μαλον εκανα λαθος.
-Τωρα αυτο το υπονοουμενο σου με τρελενει. Να ημουν εγω αυτο το ατομο δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το πω. Δεδομενου ομως οτι ειμαι 26 χρονων ΔΕΝ γινεται να εχω προλαβει να βγαλω επαγγελματικο διπλωμα, να περασουν 5 χρονια και να εχει ληξει 6 χρονια. Συγνωμη αλλα δεν βγανουν τα χρονια.

1. Δεν είμαι μηχανολόγος. "Μηχανολογία" δίνεις για να βγάλεις επαγγελματικό (λες και θα σου χρειαστεί ποτέ)
2. Ε ξέρεις εδώ μιλάμε (εννίοτε) για μηχανές, οπότε το μυαλό όλων μάλλον προς τα εκεί πήγε.
3. Το μαλάκας δεν απαγορεύεται από το 1981 και μετά στην Ελλάδα - δες και το σχετικό θρεντ απ αυτού.
4. Δεν είχα τον φάκελό σου πρόχειρο για να δω τα στοιχεία σου.. Αλλά ξέρεις πως πάει "έχω έναν ξάδερφο με πρόβλημα γιατρέ μου"..

el_hymador
27/01/2012, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Όταν δηλαδή σε σταματάνε στο μπλόκο και σε γράφουμε επειδή "απλώς σε είδαν" δεν το κάνουν?

Nαι και καλα κανουν αφου ξερεις (και ξερεις οτι ξερουν) πως στις περισσοτερες των περιπτωσεων εχεις κανει μ@λ@κι@...

Αν ισχυει το οτι "σε ειδα να περνας με κοκκινο πριν απο δυο χρονια" αντιλαμβανεσαι οτι ανοιγει ενα πολυ μεγαλο κεφαλαιο στη εισπραξη προστιμων στου κασιδι το κεφαλι... και ποιος μου εγγυαται εμενα οτι δεν βγηκε ο αστυνομικος βολτα πεζος, ειδε τη μηχανη / αυτοκινητο μου παρκαρισμενο π.χ. στα Πατησια και μου βεβαιωσε κληση για παραβιαση ερυθρου σηματοδοτη στην Πατησιων; Μην εκπλαγειτε καθολου (μα καθολου ομως) αν στην περιπτωση που ισχυει αυτο υπαρχει ενα ολοκληρο κυκλωμα που εισπραττει τα ποσα απο τα προστιμα κατευθειαν στις τσεπες τους... τραβηγμενο; ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ; Στην Ελλαδα; :lol: :lol: :lol: :bawl:

makis206
27/01/2012, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ασφαλεια εχω! Μεχρι και προσωπικη! "Μπραβους" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Έλα ρε σοβαρά; Δικοί σου είναι ή εκμεταλλεύεσαι της Στανίσης; :look: :rotflmao: :rotflmao:

Gatoulis
27/01/2012, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!!

ΑΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΠ ΟΣΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ!

ΣΟΥ ΛΥΘΗΚΕ Η ΑΠΟΡΙΑ?????




Ψαρωσα τωρα!

Οσον αφορα το διπλωμα κοιτα ΕΣΥ τι σου απαντησα!
ασφαλεια εχω! Μεχρι και προσωπικη! "Μπραβους" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Για ΚΑΛΗ σου τυχη, μη μου τυχεις ΕΣΥ να περασεις κανενα κοκκινο με θυμα εμενα και εχω δυναμη να σηκωθω!

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!


Δεν ξερω τι μου γινεται; Σχετικα με τι; Με τα επαγγελματικα διπλωματα; Δεν με ενδιαφερε ποτε να μαθω, οποτε λογικο να εχω αγνοια. Αν καποια στιγμη αποφασισω να βγαλω τοτε θα κατσω να μαθω τι παιζει.
Παντως χαιρομαι που εχει το συγκεκριμενο φορουμ τοσους μαγκες. Φιλε γ****ς και δερνεις ετσι, εισαι πολυ γαματος. Στις απειλες αλλο τιποτα, να σε χαιρετε η μανα σου. Να περασω εγω με κοκκινο; Για πιο λογο; Εσυ αν περναγες ποτε με κοκκινο με εμενα θυμα και ειχα τη δυναμη να σηκωθω τοτε να δεις τι θα γινοταν.

sniper
27/01/2012, 14:31
Πότε μπήκαν το φόρουμ οι συγγενείς του Τσακ και δεν μ' ενημέρωσε κανένας; :lol:

DimChios
27/01/2012, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Δεν ξερω τι μου γινεται; Σχετικα με τι; Με τα επαγγελματικα διπλωματα; Δεν με ενδιαφερε ποτε να μαθω, οποτε λογικο να εχω αγνοια. Αν καποια στιγμη αποφασισω να βγαλω τοτε θα κατσω να μαθω τι παιζει.


μαθε λοιπον πρωτα και μετα μιλα



Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis

Να περασω εγω με κοκκινο; Για πιο λογο; Εσυ αν περναγες ποτε με κοκκινο με εμενα θυμα και ειχα τη δυναμη να σηκωθω τοτε να δεις τι θα γινοταν.


Χαιρομαι ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ που συμφωνουμε εδω!

Αρα λοιπον, αφου ο φιλος σου ειναι μαλακας και περασε με κοκκινο, ασ τον να τραβιεται! Στα παπαΚια σου

:wave2:

Gatoulis
27/01/2012, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Δεν είμαι μηχανολόγος. "Μηχανολογία" δίνεις για να βγάλεις επαγγελματικό (λες και θα σου χρειαστεί ποτέ)
2. Ε ξέρεις εδώ μιλάμε (εννίοτε) για μηχανές, οπότε το μυαλό όλων μάλλον προς τα εκεί πήγε.
3. Το μαλάκας δεν απαγορεύεται από το 1981 και μετά στην Ελλάδα - δες και το σχετικό θρεντ απ αυτού.
4. Δεν είχα τον φάκελό σου πρόχειρο για να δω τα στοιχεία σου.. Αλλά ξέρεις πως πάει "έχω έναν ξάδερφο με πρόβλημα γιατρέ μου"..

1. Το ανεφερα και πιο πριν, εχω αγνοια πανω στα επαγγελματικα διπλωματα.
2. Ε ναι το ξερω, γι'αυτο ποσταρα στο Καφενειο->Γενικες, και οχι στο μοτοΓενικες επειδη ακριβως δεν εχει να κανει με μηχανες.
3. Δεν απαγορευεται το μαλακας μονο συγκεκριμενα; Δηλαδη αν πω ενα αστυνομικο μαλακα δεν θα με παει μεσα για προσβολη του προσωπου του;
4. Το θεμα δεν ειναι αν εχεις το φακελο μου η οχι, αλλα υπεθεσες οτι ελεγα ψεματα για καποιο λογο και αυτος ο φιλος μου ημουν εγω. Σιγουρα δεν με γνωριζεις προσωπικα για να πεις, οκ αυτος λεει αληθεια, η οκ αυτος λεει ψεματα, αλλα οπως και να εχει εδω κανατε επιθεση. Αλλο βοηθαω σε ενα θεμα, και αλλο λεω καποιον ψευτη γιατι ετσι μου τι βιδωσε.

Anty12
27/01/2012, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
-Και επειδη εισαι μηχανολογος γινεσαι ειδημων στο ΚΟΚ. Χμ, ενδιαφερον δεν το ηξερα αυτο.
-Ναι με αυτοκινητο περασε οτι περασε, μιλησα ποτε για κατι αλλο;
-Αυτο με την ασφαλεια δεν το ηξερα και σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.
-Δεν περναω καμια δυσκολη μερα, αλλα δεν μου αρεσει να μου απευθυνονται με τετοιο τροπο. Ειχα την εντυπωση οτι στο συγκεκριμενο φορουμ απαγορευοντουσαν οι συγκεκριμενες λεξεις, μαλον εκανα λαθος.
-Τωρα αυτο το υπονοουμενο σου με τρελενει. Να ημουν εγω αυτο το ατομο δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το πω. Δεδομενου ομως οτι ειμαι 26 χρονων ΔΕΝ γινεται να εχω προλαβει να βγαλω επαγγελματικο διπλωμα, να περασουν 5 χρονια και να εχει ληξει 6 χρονια. Συγνωμη αλλα δεν βγανουν τα χρονια.

Καταρχήν πάρτο χαλαρά, και μην κάνεις προσωπικές επιθέσεις.....

ο φίλος σου έχει πρόβλημα, και θα πρέπει να δραστηριοποιηθεί, πριν τα πράγματα γίνουν χειρότερα.
Το ληγμένο δίπλωμα, ισοδυναμεί με το δεν έχω δίπλωμα, άρα δεν έχω δικαίωμα να οδηγώ σε δημόσιο δρόμο....οπότε από διοικητικό (κλήση, πρόστιμο), γίνεται και ποινικό (δικαστήριο, πρόστιμο, φυλάκιση με αναστολή κτλ) το πρόβλημα....να μιλήσει με δικηγόρο και γρήγορα.

Μικρή Λουλού
27/01/2012, 14:36
ειμαστε ομως ολοι με λυμενα τα ζωναρια βλεπω...

Gatoulis
27/01/2012, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
μαθε λοιπον πρωτα και μετα μιλα





Χαιρομαι ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ που συμφωνουμε εδω!

Αρα λοιπον, αφου ο φιλος σου ειναι μαλακας και περασε με κοκκινο, ασ τον να τραβιεται! Στα παπαΚια σου

:wave2:


Να μιλησω για πιο πραγμα; Ειπα, ΔΕΝ με ενδιαφερει τι γινεται με τα διπλωματα, αλλο πραγμα ρωτησα στο πρωτο μου ποστ! Ελεος δηλαδη!
ΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ! Θα το εγραφα στα παπακια μου, αλλα επειδη το πιστευω γι'αυτο δεν το γραφω. Εμενα αν ενας φιλος μου μου πει κατι δεν το θεωρω αμεσα ψευτη κτλ αλλα προσπαθω να δω αν μπορω να τον βοηθησω με το προβλημα του!

sniper
27/01/2012, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού
ειμαστε ομως ολοι με λυμενα τα ζωναρια βλεπω...

Ε ξέρεις.. η βενζίνη στα ύψη, δεη, φόροι, λοιπά χαράτσια, τα μηχανάκια κάθονται, πάμε στη δουλεια με το κτελ γιατί κάνει κρύο..

πολύ θες;

:smokin:

Gatoulis
27/01/2012, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Καταρχήν πάρτο χαλαρά, και μην κάνεις προσωπικές επιθέσεις.....

ο φίλος σου έχει πρόβλημα, και θα πρέπει να δραστηριοποιηθεί, πριν τα πράγματα γίνουν χειρότερα.
Το ληγμένο δίπλωμα, ισοδυναμεί με το δεν έχω δίπλωμα, άρα δεν έχω δικαίωμα να οδηγώ σε δημόσιο δρόμο....οπότε από διοικητικό (κλήση, πρόστιμο), γίνεται και ποινικό (δικαστήριο, πρόστιμο, φυλάκιση με αναστολή κτλ) το πρόβλημα....να μιλήσει με δικηγόρο και γρήγορα.

Νομιζω οτι μιλαω στο τονο που ακριβως μου μιλανε. Αν εισαι αμεροληπτος μπορεις να το κατανοησεις. Τωρα οσο αφορα την υπολοιπη απαντηση σου νομιζω ηταν η πιο κατατοπιστικη που μου εχει δωθει και μπορει να βοηθησει στο προβλημα. Ευχαριστω πολυ!

Anty12
27/01/2012, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού
ειμαστε ομως ολοι με λυμενα τα ζωναρια βλεπω...

Σημεία των καιρών.......:rolleyes:

DimChios
27/01/2012, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Να μιλησω για πιο πραγμα; Ειπα, ΔΕΝ με ενδιαφερει τι γινεται με τα διπλωματα, αλλο πραγμα ρωτησα στο πρωτο μου ποστ! Ελεος δηλαδη!
ΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ! Θα το εγραφα στα παπακια μου, αλλα επειδη το πιστευω γι'αυτο δεν το γραφω. Εμενα αν ενας φιλος μου μου πει κατι δεν το θεωρω αμεσα ψευτη κτλ αλλα προσπαθω να δω αν μπορω να τον βοηθησω με το προβλημα του!


εγραψες παραπανω για τα διπλωματα σαν να ΗΞΕΡΕΣ ενω ΔΕΝ!

Εξαρταται απο το "προβλημα" που εχει ο καθε φιλος μας ή τη μαλακια που τον δερνει! Υπαρχει διαφορα!

:winka:


Μικρη Λουλου... φαγαμε βαρια ρε φιλε και μας σφιγγει! :smokin:

vaska
27/01/2012, 14:41
@ Gatoulis


Για το επαγγελματικό δίπλωμα ισχύει ότι σου είπε ο dimchios. Λήγει το επαγγελματικό και ουσιαστικά σημαίνει ότι δεν έχεις δίπλωμα ανεξάρτητα απ' το αν έχεις για μηχανή ή το ερασιτεχνικό. Μαλακία ξέρω, αλλά έτσι είναι. Επίσης για την ασφάλεια πάλι ισχύουν τα όσα σου είπαν.

Είμαι 44 χρονών, έχω δίπλωμα για 50άρι όπως το λέγαμε τότε (από τροχαία) από τα 16, δίπλωμα για μηχανή και αυτοκίνητο από τα 18 κι επαγγελματικό (Ε) από τα 23.

Στο τρίπτυχο του διπλώματος είναι όλες οι σφραγίδες επάνω, που σημαίνει έχω παραδώσει τα διπλώματα όλων των άλλων κατηγοριών όταν πήρα το μεγάλο. Λήγει τώρα κοντά και πιθανότατα θα πάρω την καινούρια κάρτα. Σε ερώτησή μου σε φίλο της τροχαίας μου βεβαίωσε ότι όταν έχεις επαγγελματικό και λήξη ουσιαστικά είσαι χωρίς δίπλωμα μέχρι να το ανανεώσεις.


Και μην αρπάζεσαι. Ο μαλάκας που περνάει κόκκινο, στοπ ή οδηγεί μεθυσμένος είναι μαλάκας είτε είναι φίλος μας είτε όχι, είτε οδηγεί μηχανή είτε αυτοκίνητο.

Gatoulis
27/01/2012, 14:42
Μια ερωτηση ακομα, δεδομενου οτι απλα ο αστυνομικος ειδε απλα τις πινακιδες του αυτοκινητου και οχι τον οδηγο, μπορει να στειλει τη γυναικα του στη θεση του; Ετσι ωστε να γλυτωσει το τρεξιμο του διπλωματος. Ξερω, δεν ειναι σωστο απλα προσπαθω να του βρω μια λυση γιατι εχουν γινει τα πραγματα μανταρα.

Μικρή Λουλού
27/01/2012, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Δεν είμαι μηχανολόγος. "Μηχανολογία" δίνεις για να βγάλεις επαγγελματικό


αυτο ισχυει μονο για το Β
στα μεγαλυτερα δινεις παλι σηματα που αφορουν φορτηγα,εγχειριδιο οδηγων φορτηγων οχηματων και λεωφορειων καθως και οδηγηση με το οχημα της εκαστοτε κατηγοριας

sniper
27/01/2012, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού
αυτο ισχυει μονο για το Β
στα μεγαλυτερα δινεις παλι σηματα,εγχειριδιο οδηγων φορτηγων οχηματων και λεωφορειων καθως και οδηγηση με το οχημα της εκαστοτε κατηγοριας

Ευχαριστώ. Όταν θα πάρω 12090GS, θα το θυμάμαι.

:smokin:

Anty12
27/01/2012, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Λήγει το επαγγελματικό και ουσιαστικά σημαίνει ότι δεν έχεις δίπλωμα ανεξάρτητα απ' το αν έχεις για μηχανή ή το ερασιτεχνικό.

Σωστά...

το δίπλωμα είναι ένα....κιας έχει σφραγίδα για Leopard επάνω......

σε περίπτωση λήξης/αφαίρεσης θεωρείσαι ανίκανος/επικίνδυνος να κυκλοφορείς με οποιοδήποτε όχημα σε δημόσιο δρόμο

Μικρή Λουλού
27/01/2012, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ευχαριστώ. Όταν θα πάρω 12090GS, θα το θυμάμαι.

:smokin:


αυτο υπαγεται στην κατηγορια των κλαρκ,οποτε και χριεαζεσαι ενσημα προυπηρεσιας σαν βοηθος! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Anty12
27/01/2012, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gatoulis
Μια ερωτηση ακομα, δεδομενου οτι απλα ο αστυνομικος ειδε απλα τις πινακιδες του αυτοκινητου και οχι τον οδηγο, μπορει να στειλει τη γυναικα του στη θεση του; Ετσι ωστε να γλυτωσει το τρεξιμο του διπλωματος. Ξερω, δεν ειναι σωστο απλα προσπαθω να του βρω μια λυση γιατι εχουν γινει τα πραγματα μανταρα.

Ναι...να πάνε μαζί


Άρθρο 4
Τρόπος βεβαίωσης παραβάσεων
1. ...................
2. Εάν η βεβαίωση της παράβασης γίνει μόνο με βάση τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματος, τότε η σχετική έκθεση επιδίδεται με δημόσιο έγγραφο στον φερόμενο ως ιδιοκτήτη αυτού και, σε περίπτωση συνιδιοκτησίας, σε έναν από τους συνιδιοκτήτες. Στην περίπτωση που ο αναφερόμενος στο προηγούμενο εδάφιο ιδιοκτήτης ισχυριστεί ότι δεν ήταν αυτός ο παραβάτης−οδηγός, για
τη συγκεκριμένη παράβαση, υποχρεούται εντός αποκλειστικής προθεσμίας πέντε (5) ημερών από την ημερομηνία επίδοσης της πιο πάνω έκθεσης να υποβάλει υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/86 στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής κατοικίας του ή στην Υπηρεσία όργανο της οποίας βεβαίωσε την παράβαση, στην οποία να δηλώνει ότι δεν είναι αυτός ο παραβάτης−οδηγός, καθώς και το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση κατοικίας του συγκεκριμένου οδηγού, στον οποίο είχε παραχωρήσει
τη χρήση του οχήματος. Τα παραπάνω ισχύουν και σε περιπτώσεις όπου τα οχήματα είναι μισθωμένα είτε από εταιρίες ενοικιαζομένων αυτοκινήτων, είτε από εταιρίες χρηματοδοτικής μίσθωσης (leasing).
Σε περίπτωση που δεν υποβάλει την παραπάνω δήλωση στην καθοριζόμενη προθεσμία, παραβάτης λογίζεται ο ιδιοκτήτης του οχήματος. Επί συνιδιοκτητών όπου το ποσοστό συνιδιοκτησίας είναι 50%, παραβάτης λογίζεται αυτός, το όνομα του οποίου αναγράφεται πρώτο στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος, εκτός αν ο έτερος συνιδιοκτήτης με υπεύθυνη δήλωσή του αποδεχθεί ότι διέπραξε αυτός την παράβαση. Επί συνιδιοκτητών με διαφορετικό ποσοστό ιδιοκτησίας ο καθένας, παραβάτης λογίζεται αυτός που έχει το μεγαλύτερο ποσοστό ιδιοκτησίας του οχήματος ή επί εταιριών ο νόμιμος εκπρόσωπός της.'

Gatoulis
27/01/2012, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ναι...να πάνε μαζί


Άρθρο 4
Τρόπος βεβαίωσης παραβάσεων
1. ...................
2. Εάν η βεβαίωση της παράβασης γίνει μόνο με βάση τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματος, τότε η σχετική έκθεση επιδίδεται με δημόσιο έγγραφο στον φερόμενο ως ιδιοκτήτη αυτού και, σε περίπτωση συνιδιοκτησίας, σε έναν από τους συνιδιοκτήτες. Στην περίπτωση που ο αναφερόμενος στο προηγούμενο εδάφιο ιδιοκτήτης ισχυριστεί ότι δεν ήταν αυτός ο παραβάτης−οδηγός, για
τη συγκεκριμένη παράβαση, υποχρεούται εντός αποκλειστικής προθεσμίας πέντε (5) ημερών από την ημερομηνία επίδοσης της πιο πάνω έκθεσης να υποβάλει υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/86 στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής κατοικίας του ή στην Υπηρεσία όργανο της οποίας βεβαίωσε την παράβαση, στην οποία να δηλώνει ότι δεν είναι αυτός ο παραβάτης−οδηγός, καθώς και το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση κατοικίας του συγκεκριμένου οδηγού, στον οποίο είχε παραχωρήσει
τη χρήση του οχήματος. Τα παραπάνω ισχύουν και σε περιπτώσεις όπου τα οχήματα είναι μισθωμένα είτε από εταιρίες ενοικιαζομένων αυτοκινήτων, είτε από εταιρίες χρηματοδοτικής μίσθωσης (leasing).
Σε περίπτωση που δεν υποβάλει την παραπάνω δήλωση στην καθοριζόμενη προθεσμία, παραβάτης λογίζεται ο ιδιοκτήτης του οχήματος. Επί συνιδιοκτητών όπου το ποσοστό συνιδιοκτησίας είναι 50%, παραβάτης λογίζεται αυτός, το όνομα του οποίου αναγράφεται πρώτο στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος, εκτός αν ο έτερος συνιδιοκτήτης με υπεύθυνη δήλωσή του αποδεχθεί ότι διέπραξε αυτός την παράβαση. Επί συνιδιοκτητών με διαφορετικό ποσοστό ιδιοκτησίας ο καθένας, παραβάτης λογίζεται αυτός που έχει το μεγαλύτερο ποσοστό ιδιοκτησίας του οχήματος ή επί εταιριών ο νόμιμος εκπρόσωπός της.'

Οκ καταλαβα, δηλαδη θα πρεπει να παει ο ιδιοκτητης του αμαξιου μαζι με τον οδηγο. Ευχαριστω για τη διευκρινηση!

vaska
27/01/2012, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ευχαριστώ. Όταν θα πάρω 12090GS, θα το θυμάμαι.

:smokin:

Έβγαλε τέτοιο μοτόρι η BMW και δεν το πήρα ακόμα?????



Τρέχωωωωωωω


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

devil's animal
27/01/2012, 14:53
μια χαρα ισχυει η κληση...
μου εχει συμβει παρομοιο περιστατικο και το προστιμο ηταν αλμυρουτσικο (800€)...

με "ειδαν" να οδηγω επικινδυνα και χαρην εντυπωσιασμου και εθετα (λεει) σε κινδυνο τους αλλους χρηστες της οδου...700+100...


ενω ημουν σταματημενος, ειχα παρκαρει και ειχα κατεβει απο το μηχανακι, λιγο πιο κατω απο εκει που εγινε η "παραβαση", ηρθαν και με την δικαιολογια της εξακριβωσης (δεν ειχα πανω μου ταυτοτητα) με πηραν "μεσα"...:bigcry:
εκει μου ανακοινωσαν και για την κληση...


εκανα ενσταση και ειπα στον δικοικητη οτι μπορει να ειδαν αλλο, ιδιο μηχανακι με το δικο μου με εναν καγκουρα επανω να κανει τα αισχη και επειδη εγω βρεθηκα λιγο παρακατω σταματημενος, ενω ο αλλος εφυγε, μου επιδωσαν την κληση...

δεν με πιστεψαν... :sad:



και πλεον ναι ισχυει αυτο με τις κλησεις.
μπορει το οποιοδηποτε οργανο να γραφει κλησεις για το οποιοδηποτε αμαξι δεν του αρεσει ακομα και αν αυτο ειναι παρκαρισμενο εξω απο το σπιτι του ιδιοκτητη.
αν το σκεφτειτε καλα ακομα και οταν σε γραφουν για κοκκινο και σε σταματουν λιγο πιο κατω, δεν μπορουν να το αποδειξουν με καμερα και φωτογραφια. απλα σε ειδαν. το ιδιο και σε παρανομο παρκαρισμα ή διελευση πεζοδρομου που φευγεις και δεν δινεις σημασια.


παλι καλα που τον πηραν και τηλ. ετσι θα εχει:
1) την δυνατοτητα να κανει ενσταση
2) να πληρωσει την κληση στο 10μερο και να του ερθει το μισο προστιμο.

αλλιως θα πηγαινε κατευθειαν εφορια με ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσο...
:wave2:

fantacid
27/01/2012, 14:55
ψιλο-ασχετο αλλα ετσι πως το κανατε το θρεντι μια χαρα κολλαει....

αν σου ληξει το επαγγελματικο μπορεις να το "ακυρωσεις/ληξεις" κ να παρεις πισω το "απλο" διπλωμα/τα?

vaska
27/01/2012, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μια χαρα ισχυει η κληση...
μου εχει συμβει παρομοιο περιστατικο και το προστιμο ηταν αλμυρουτσικο (800€)...

με "ειδαν" να οδηγω επικινδυνα ................
΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ μου επιδωσαν την κληση...

δεν με πιστεψαν... :sad:



και πλεον ναι ισχυει αυτο με τις κλησεις.
μπορει το οποιοδηποτε οργανο να γραφει κλησεις για το οποιοδηποτε αμαξι δεν του αρεσει ακομα και αν αυτο ειναι παρκαρισμενο εξω απο το σπιτι του ιδιοκτητη.
αν το σκεφτειτε καλα ακομα και οταν σε γραφουν για κοκκινο και σε σταματουν λιγο πιο κατω, δεν μπορουν να το αποδειξουν με καμερα και φωτογραφια. απλα σε ειδαν. το ιδιο και σε παρανομο παρκαρισμα ή διελευση πεζοδρομου που φευγεις και δεν δινεις σημασια.


παλι καλα που τον πηραν και τηλ. ετσι θα εχει:
1) την δυνατοτητα να κανει ενσταση
2) να πληρωσει την κληση στο 10μερο και να του ερθει το μισο προστιμο.

αλλιως θα πηγαινε κατευθειαν εφορια με ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσο...
:wave2:


Ο πλέον κατάλληλος ν' απαντήσει


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
27/01/2012, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μια χαρα ισχυει η κληση...
μου εχει συμβει παρομοιο περιστατικο και το προστιμο ηταν αλμυρουτσικο (800€)...

με "ειδαν" να οδηγω επικινδυνα και χαρην εντυπωσιασμου και εθετα (λεει) σε κινδυνο τους αλλους χρηστες της οδου...700+100...

εκανα ενσταση
δεν με πιστεψαν... :sad:

Κοίταξε τώρα, όταν μιλάμε για σένα....:bawl:

vaska
27/01/2012, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ψιλο-ασχετο αλλα ετσι πως το κανατε το θρεντι μια χαρα κολλαει....

αν σου ληξει το επαγγελματικο μπορεις να το "ακυρωσεις/ληξεις" κ να παρεις πισω το "απλο" διπλωμα/τα?


ω ναι, με συνοπτικές διαδικασίες παραιτήσαι του δικαιώματος να οδηγείς "επαγγελματικά" και παίρνεις πίσω το ερασιτεχνικό. Αν όμως θελήσεις να ξαναπάρεις επαγγελματικό πας πάλι από την αρχή, εξετάσεις κλπ


:wave2: :wave2: :wave2:

stefanos
27/01/2012, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Nαι και καλα κανουν αφου ξερεις (και ξερεις οτι ξερουν) πως στις περισσοτερες των περιπτωσεων εχεις κανει μ@λ@κι@...

Αν ισχυει το οτι "σε ειδα να περνας με κοκκινο πριν απο δυο χρονια" αντιλαμβανεσαι οτι ανοιγει ενα πολυ μεγαλο κεφαλαιο στη εισπραξη προστιμων στου κασιδι το κεφαλι... και ποιος μου εγγυαται εμενα οτι δεν βγηκε ο αστυνομικος βολτα πεζος, ειδε τη μηχανη / αυτοκινητο μου παρκαρισμενο π.χ. στα Πατησια και μου βεβαιωσε κληση για παραβιαση ερυθρου σηματοδοτη στην Πατησιων; Μην εκπλαγειτε καθολου (μα καθολου ομως) αν στην περιπτωση που ισχυει αυτο υπαρχει ενα ολοκληρο κυκλωμα που εισπραττει τα ποσα απο τα προστιμα κατευθειαν στις τσεπες τους... τραβηγμενο; ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ; Στην Ελλαδα; :lol: :lol: :lol: :bawl:


Το οποίο εγώ το έχω τραβήξει πρίν χρόνια με κλίση που δεν είχε επιδοθεί ποτέ, έγιναν 4 δικαστήρια χωρίς να ειδοποιηθώ και καταδικάστηκα και στα 4, βγήκε ένταλμα σύλληψης και ευτυχώς με πήραν τηλέφωνο οι μπάτσοι και με ειδοποίησαν και πήγα να πληρώσω (πάρα πολλά + δικαστικά έξοδα + κάτι μέρες φυλακή) αλλιώς όπου με βρίσκαν θα με τσιμπάγανε.Και όλα αυτά Αθήνα ενώ ζούσα Θεσσαλονίκη οπότε μάλλον για τυφλό μπάτσο μιλάμε παρά για οργανωμένο σχέδιο.

irinia
27/01/2012, 15:17
EΠΕΙΔΗ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΥΡΛΟΥΜΠΟΥΚΙ............








Άλλοίμονο άν άρχιζαν νά μοιράζουν κλήσεις έξ άποστάσεως:lol:

Σέ καμμία περίπτωση.
Τό ότι τόν κάλεσαν στό τμήμα ήταν προφανώς γιά νά τόν ψαρέψουν
νά κάνει λάθος ,νά όμολογήσει...!!
Ή διαδικασία ναί μέν είναι ή παραπάνω άλλά κανένας δικαστής δέν θά
τιμωρούσε ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ κάποιον ό όποίος θά πήγαινε στό δικαστήριο
μέ τόν φίλο του καί θά έλεγε ότι ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ
γιά τήν όποία κατηγορείται.
Άλλα πιάστον έπί τόπου καί δώσε τήν κλήση,άλλο βλέπει άπό μακρυά
ένας μπάτσος μία παράβαση παίρνει τόν άριθμό καί φάτην......
ΔΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΜΠΑΤΣΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΤΕ.
Άπό τό καφενείο έκεί πού θά έπιναν καφέ θά έγραφαν άπλά
πινακίδες κυκλοφορίας ΟΠΟΙΕΣ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ,
π.χ. όποιον τούς γάμισε τή γυναίκα ή τήν κόρη καί τήν άλλη μέρα
τό πρωί θά έρχόταν το πρόστιμο.
Άσε πού μπορεί νά άποδείξει κάποιος ότι έκείνη τή μέρα έπινε
καφέ στά Τρίκαλα καί ή κλήση ήταν Άθήνα....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΜΜΑΤΑ.
Έδώ φωτό είχανε άπό τήν παράβαση μου καί πάλι μέ φώναξαν
καί παραδέχτηκα τό γεγονός.
Όσο γιά τό φίλο μας πού ρώτησε,καλό πράμμα είναι ή ένημέρωση.
Γιά τούς ύπόλοιπους ,τό νά ξέρουμε τά δικαιώματα μας είναι κακό...??
Δέν είναι σίγουρο ότι θά τά χρησιμοποιήσουμε γιά νά λουφάρουμε
ένα κόκκινο φανάρι μόνο.....!!!
ΛΟΙΠΟΝ.............
ΣΑΣ ΤΣΑΚΩΣΑΝ....?? τή φάγατε...!!
Κάμερα...?? τήν ξαναφάγατε...!!
ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ....??

ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ...!!

devil's animal
27/01/2012, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
EΠΕΙΔΗ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΥΡΛΟΥΜΠΟΥΚΙ............
...!!

θα στο πω πολυ απλα και φιλικα...





























































δεν ξερεις τι λες!!
:lol:
:wave2:

irinia
27/01/2012, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το οποίο εγώ το έχω τραβήξει πρίν χρόνια με κλίση που δεν είχε επιδοθεί ποτέ, έγιναν 4 δικαστήρια χωρίς να ειδοποιηθώ και καταδικάστηκα και στα 4, βγήκε ένταλμα σύλληψης και ευτυχώς με πήραν τηλέφωνο οι μπάτσοι και με ειδοποίησαν και πήγα να πληρώσω (πάρα πολλά + δικαστικά έξοδα + κάτι μέρες φυλακή) αλλιώς όπου με βρίσκαν θα με τσιμπάγανε.Και όλα αυτά Αθήνα ενώ ζούσα Θεσσαλονίκη οπότε μάλλον για τυφλό μπάτσο μιλάμε παρά για οργανωμένο σχέδιο.







ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΠΕΔΩΣΑΝ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ...


Θυροκόλληση καί γειά σας..........βγήκαν άπό τήν ύποχρέωση.





Είχες άλλάξει...??
Τό ήξερες ότι έπρεπε νά τήν δηλώνεις τήν άλλαγή
μόνιμης κατοικίας σου..??
Σέ κάποιο δημόσιο έγγραφο...??
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ.

stefanos
27/01/2012, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
EΠΕΙΔΗ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΥΡΛΟΥΜΠΟΥΚΙ............

ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ....??

ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ...!!

Την ξαναέκανα την ερώτηση παραπάνω στο μπλόκο τι παραπάνω αποδεικτικό στοιχέιο έχουν εκτός του ΒΛΕΜΜΑΤΟΣ?:)

οεο?:wave2:

stefanos
27/01/2012, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΠΕΔΩΣΑΝ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ...


Θυροκόλληση καί γειά σας..........βγήκαν άπό τήν ύποχρέωση.





Είχες άλλάξει...??
Τό ήξερες ότι έπρεπε νά τήν δηλώνεις τήν άλλαγή
μόνιμης κατοικίας σου..??
Σέ κάποιο δημόσιο έγγραφο...??
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ.

Δεν επιδόσαν και δεν τοιχοκολήσαν ποτέ γιατί δεν έχω αλλάξει ποτέ διεύθυνση.
Τα κάναν όλα μαντάρα και ήταν πολύ απλή υπόθεση απλά η έφεση θα μου κόστιζε ακριβότερα.

andgeo
27/01/2012, 15:37
καλά ότι πέσατε να φάτε το γατούλι δεν το συζητώ ... Την καμπούρα μας δεν έχουμε μάθει να την βλέπουμε , συνήθως κρίνουμε τους άλλους !!!! Δε βαριέσαι , κάτι είναι και αυτό, αποκτάμε κριτική σκέψη !!! Εγώ βλέπω μια τάση να μας ξεβρακώσουν με κάθε τρόπο , προσοχή όμως γιατό το επόμενο θύμα είσαι ΕΣΥ!!!

Anty12
27/01/2012, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Την ξαναέκανα την ερώτηση παραπάνω στο μπλόκο τι παραπάνω αποδεικτικό στοιχέιο έχουν εκτός του ΒΛΕΜΜΑΤΟΣ?:)

οεο?:wave2:

Αν δεν υπάρχει αλκολόμετρο, η φωτογραφία ραντάρ κανένα....απλά η κατάθεση/έκθεση τους.
Δεν υπογράφεις, πας στο δικαστήριο, και στην "φοράει" κατά 99% ο εισαγγελέας μετά....εκτός αν πάς με 10 μάρτυρες, έναν ψυχίατρο και έναν οφθαλμίατρο μαζί

airpanos
27/01/2012, 15:41
Εχει συμβει σε φιλο μου οχι για παραβιαση κοκκινου αλλα υπερβολικη ταχυτητα.Τον πηραν τηλεφωνο πηγε στο τμημα και του εδειξαν φωτογραφιες πληρωσε 150.Τωρα αν σε ειδε μονο αυτος και δεν εχει μαρτυρα η φωτογραφιες νομιζω ειναι υπερ σου και μπορει να τη γλυτωσεις.

stefanos
27/01/2012, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
προσοχή όμως γιατό το επόμενο θύμα είσαι [B]ΕΣΥ[/Β] !!!

Θύμα του "με μάτιασε ο πούστης ο μπάτσος"
ή θύμα του
-"με κίτρινο πέρασα" "δεν πρόλαβα να θεωρήσω το δίπλωμα"

:p

christof40
27/01/2012, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
καλά ότι πέσατε να φάτε το γατούλι δεν το συζητώ ... Την καμπούρα μας δεν έχουμε μάθει να την βλέπουμε , συνήθως κρίνουμε τους άλλους !!!! Δε βαριέσαι , κάτι είναι και αυτό, αποκτάμε κριτική σκέψη !!! Εγώ βλέπω μια τάση να μας ξεβρακώσουν με κάθε τρόπο , προσοχή όμως γιατό το επόμενο θύμα είσαι ΕΣΥ!!! Ε ξέρεις.. η βενζίνη στα ύψη, δεη, φόροι, λοιπά χαράτσια, τα μηχανάκια κάθονται, πάμε στη δουλεια με το κτελ γιατί κάνει κρύο..

πολύ θες;υγ.κλεμμενο ειναι δεν ειναι δικο μου ετσι???

irinia
27/01/2012, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
θα στο πω πολυ απλα και φιλικα...





























































δεν ξερεις τι λες!!
:lol:
:wave2:











ΘΑ ΣΤΟ ΠΩ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΑ.............




Δέν ξέρεις τά δικαιώματα σου............
είσαι έπηρεασμένος προφανώς άπό τήν φιλοσοφία
τής ζαρντινιέρας......



Άν ήταν έτσι πού μάς τά λές ..............
ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΣΩΜΑ.
Άναλαμβάνουν οί μπάτσοι........
Μπερδεμένος είσαι,
οί άνθρωποι είναι γιά νά έπιβλέπουν
τήν έφαρμογή καί τήν τήρηση τών νόμων.
ΜΕΧΡΙΣ ΕΚΕΙ.............
ΟΧΙ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ...........
ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.


Έδώ είναι Έλλάδα,όχι ΙΡΑΝ..!!

andgeo
27/01/2012, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Θύμα του "με μάτιασε ο πούστης ο μπάτσος"
ή θύμα του
-"με κίτρινο πέρασα" "δεν πρόλαβα να θεωρήσω το δίπλωμα"

:p
Η ευθιξία είναι για το κόκκινο που πέρασε κάποιος κάπου κάποτε και αν το έκανε ή για το δημόσιο ταμείο που με κάθε τρόπο προσπαθεί να σου πάρει και τα λίγα που σου έχουν απομείνει . Για να τρακάρεις με κάποιον που έχει κάνει μαλακία στο δρόμο , κυρίως στην πόλη μέσα , έστω και με κόκκινο να περάσει θα πρέπει να κινείσαι με λίγα περισσότερα από τα 30 km/h που προβλέπει ο νόμος , το σκέφτηκες ποτέ αυτό ή όταν ανοίγεις και έχεις 150 στο κοντέρ στην Πατησίων ,αλλά περνάς με πράσινο ταυτόχρονα, δεν σε νοιάζει ;

stefanos
27/01/2012, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αν δεν υπάρχει αλκολόμετρο, η φωτογραφία ραντάρ κανένα....απλά η κατάθεση/έκθεση τους.
Δεν υπογράφεις, πας στο δικαστήριο, και στην "φοράει" κατά 99% ο εισαγγελέας μετά....εκτός αν πάς με 10 μάρτυρες, έναν ψυχίατρο και έναν οφθαλμίατρο μαζί

Νομίζω ότι υπογράφεις μόνο την παραλαβή.
Εάν δεν υπογράψεις απλά στην στέλνουν.
Και επίσης νομίζω ότι δεν έχει πλέον δικαστήριο αλλά κατευθείαν στην εφορία.

sniper
27/01/2012, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
........
ΟΧΙ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ...........
ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.


Έδώ είναι Έλλάδα,όχι ΙΡΑΝ..!!


Ρε φίλε.. σε βλέπει μπατσος να περνάς με κόκκινο. Κι είναι πεζός και δεν μπορεί να σε κυνηγήσει αλλά βλέπει την πινακίδα σου..

Τι άλλο αποδεικτικό στοιχείο θες; Ληξιαρχική πράξη γεννήσεως;

sniper
27/01/2012, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
... όταν ανοίγεις και έχεις 150 στο κοντέρ στην Πατησίων ,αλλά περνάς με πράσινο ταυτόχρονα, δεν σε νοιάζει ;


δεν έχουν όλοι βεστρομ ρε φίλε εκτός αν λες για την Πατησίων που ΔΕΝ ξέρω εγώ..

stefanos
27/01/2012, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Για να τρακάρεις με κάποιον που έχει κάνει μαλακία στο δρόμο , κυρίως στην πόλη μέσα , έστω και με κόκκινο να περάσει θα πρέπει να κινείσαι με λίγα περισσότερα από τα 30 km/h που προβλέπει ο νόμος , το σκέφτηκες ποτέ αυτό ή όταν ανοίγεις και έχεις 150 στο κοντέρ στην Πατησίων ,αλλά περνάς με πράσινο ταυτόχρονα, δεν σε νοιάζει ;

Μάλλον 40 προβλέπει ο Νόμος,
Αν τρέχω με 20 δεν με πατάει κάποιος που παραβιάζει το φανάρι?
Θα πρέπει να κινούμαι με παραπάνω για να με πατήσει?
Μήπως έχεις περάσει εσύ τα 150 ακριβώς τώρα και δεν σκέφτεσαι πριν γράψεις?
Και για να ξέρεις τα φανάρια συντονίζονται στην επιτρεπόμενη ταχύτητα οπότε δεν παίζει να πετύχεις πράσινο με 150.

Anty12
27/01/2012, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Νομίζω ότι υπογράφεις μόνο την παραλαβή.
Εάν δεν υπογράψεις απλά στην στέλνουν.
Και επίσης νομίζω ότι δεν έχει πλέον δικαστήριο αλλά κατευθείαν στην εφορία.

Ανάλογα την παράβαση.....η αστυνομία έχει υποχρέωση να σε ενημερώσει, αλλά δεν ξεκαθαρίζει ο ΚΟΚ το πως ακριβώς, οπότε αυτοσχεδιάζουν...σε μένα έδωσαν την ειδοποίηση στην σπιτονοικοκυρά μου, που έτυχε να είναι στην πόρτα της πολυκατοικίας...

Οι βαριές παραβάσεις (ελιγμοί, αλκοόλ, ερυθρός) έχουν και ποινικό κομμάτι, οπότε ενημερώνουν και την εισαγγελία, οπότε ξανάρχεται το περιπολικό στην πολυκατοικία, όταν οριστεί δικάσιμος.

Δεν πάνε εφορία, αλλά στον Δήμο, και ο Δήμος μετά, αν δεν πληρωθεί, ενημερώνει την ΔΟΥ.

Αν αμφισβητείς την παράβαση.......(μα Κύριε πόλιτσμαν, δεν ήταν διπλή η γραμμή όταν βγήκα για προσπέραση, διακεκομμένη ήταν, κάνετε λάθος σας λέω......:lol: ) αφού διαβάσεις προσεκτικά τι έχει γράψει στην κλήση....δεν υπογράφεις ΤΙΠΟΤΕ......και κάνεις ένσταση, γραπτά στο τμήμα, την οποία αφού ελέγξει ο διοικητής, την βάζει κάτω απ' το πληκτρολόγιο για να το σιάξει, γιατί κουνιέται πολύ και τον εκνευρίζει


και τέλος σε ότι αφορά τα φράγκα - με κάποια επιφύλαξη- πλερώνεις εντός 10 ημερών το 50% και βγαίνεις παραπονούμενος μέχρι το δικαστήριο....

nikos_abel
27/01/2012, 16:12
Cpt. Haddock, Julius, TROOPER, VANDA

Δε ξέρω ποιος έσβησε τα σπαμ μου στην αρχή, αλλά ζητώ συγνώμη από όλους.

Oh my God, what have I done....

andgeo
27/01/2012, 16:12
Θες 40 , 40 να στα δώσω , με τόσα πάς πάντα στην πόλη ; Όσο για τα 150 έλα κάνα βραδάκι εκεί έξω από το ΟΤΕ και πες μου με πόσα πάει ο πολύς ο κόσμος ; Στρίψε και Αλεξάνδρας αριστερά και ξανακοίτα το κοντέρ σου . Και πήγαινε μετά στο πλησιέστερο τμήμα να παραδωθείς ,όταν το κάνεις αποκτάς αυτόματα το δικαίωμα να κρίνεις τον φίλο του γατούλη !!!

devil's animal
27/01/2012, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΘΑ ΣΤΟ ΠΩ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΑ.............




Δέν ξέρεις τά δικαιώματα σου............
είσαι έπηρεασμένος προφανώς άπό τήν φιλοσοφία
τής ζαρντινιέρας......



Άν ήταν έτσι πού μάς τά λές ..............
ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΣΩΜΑ.
Άναλαμβάνουν οί μπάτσοι........
Μπερδεμένος είσαι,
οί άνθρωποι είναι γιά νά έπιβλέπουν
τήν έφαρμογή καί τήν τήρηση τών νόμων.
ΜΕΧΡΙΣ ΕΚΕΙ.............
ΟΧΙ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ...........
ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.


Έδώ είναι Έλλάδα,όχι ΙΡΑΝ..!!


οκ, στειλε μου μια την πινακιδα σου σε π.μ. και καποια στιγμη θα σε ειδοποιησουν οτι ειχες παρκαρει παρανομα πανω στο πεζοδρομιο της τσιμισκη...
αν θες μπορω να σου πω και σε ποιο νουμερο της οδου απ'εξω το ειχες αφησει...
:lol: :lol:

webassasin
27/01/2012, 16:16
Τσ τσ..
που ειναι οι τροποι σας?
αλλα τι λεω..

Anty12
27/01/2012, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οτι ειχες παρκαρει παρανομα πανω στο πεζοδρομιο της τσιμισκη...



και 'χει λυσσάξει ο Κυρ Γιάννης τελευταία ρπμ......:rolleyes:

airpanos
27/01/2012, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν μπορεί να σε κυνηγήσει αλλά βλέπει την πινακίδα σου..

Τι άλλο αποδεικτικό στοιχείο θες; Ληξιαρχική πράξη γεννήσεως;

Ναι αλλα αν δεν εχει μαρτυρα η φωτογραφια μπορει να το αποδειξει μονο με το λογο του?

DoctoR_k6
27/01/2012, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Θες 40 , 40 να στα δώσω , με τόσα πάς πάντα στην πόλη ; Όσο για τα 150 έλα κάνα βραδάκι εκεί έξω από το ΟΤΕ και πες μου με πόσα πάει ο πολύς ο κόσμος ; Στρίψε και Αλεξάνδρας αριστερά και ξανακοίτα το κοντέρ σου . Και πήγαινε μετά στο πλησιέστερο τμήμα να παραδωθείς ,όταν το κάνεις αποκτάς αυτόματα το δικαίωμα να κρίνεις τον φίλο του γατούλη !!!

:a013:
Πολυ σωστος...Ολοι εχουμε κανει τις μ...κιες μας αλλα ρε παιδια λιγο χαλαρωστε.Ουτε την μανα σας εβρισε κανεις ουτε τον πατερα...Forum για να ρωταμε κ να μαθαινουμε ειναι.

Υ.Γ Αν χαλασουνε κ οι μοτοσχεσεις μεταξυ αναβατων κ γινουν οπως τον αυτοκινηταδων καηκαμε...

stefanos
27/01/2012, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Θες 40 , 40 να στα δώσω , με τόσα πάς πάντα στην πόλη ; Όσο για τα 150 έλα κάνα βραδάκι εκεί έξω από το ΟΤΕ και πες μου με πόσα πάει ο πολύς ο κόσμος ; Στρίψε και Αλεξάνδρας αριστερά και ξανακοίτα το κοντέρ σου . Και πήγαινε μετά στο πλησιέστερο τμήμα να παραδωθείς ,όταν το κάνεις αποκτάς αυτόματα το δικαίωμα να κρίνεις τον φίλο του γατούλη !!!


Δεν θέλω 40 είναι σαράντα από το νόμο που έπρεπε να γνωρίζεις εφόσον έχεις δίπλωμα.
Και δεν κρίνω το φίλο κανενός, αλλά εσένα με την πιπίλα των "εισπρακτικών μέτρων" που δεν υπάρχουν πουθενά αλλού αλλά μόνο στην Ελλάδα.
Και φαντάζομαι μου επιτρέπεις να συνεχίσω να το κάνω εφόσον το μηχανάκι μου δεν έχει δυνατότητα από πλευράς ιπποδύναμης να παραβιάσει το όριο των 120.

sniper
27/01/2012, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Ναι αλλα αν δεν εχει μαρτυρα η φωτογραφια μπορει να το αποδειξει μονο με το λογο του?

Γιατί; Τις υπόλοιπες φορές που σου κάβουν κλήση, βγάζουν φωτογραφία;

Εχετε μπερδευτεί μου φαίνεται..