PDA

View Full Version : Αγορα(;) KLE 500 '92



Jimmy G
20/04/2012, 23:37
Παιδια,καλησπερα.Ειμαι νεος στο forum κ θα ηθελα τα φωτα σας...:a4::a4::a4: για την πρωτη μου ουσιαστικα μηχανη.Εχω βρει ενα KLE 500 '92 σε φαινομενικα καλη κατασταση αλλα με προβλημα στη γλυστρα της καμπανας συμπλεκτη.Ειναι κατι σοβαρο;;;Ποσο περιπου στοιχιζει η αλλαγη του;:eyepop:

AUFGEBRACHT
21/04/2012, 00:08
Πόσα χλμ έχει η μηχανή και πόσο την παίρνεις αν επιτρέπεται;;; Επίσης, τη μηχανή για τί χρήση την θές κυρίως; Αααα, καλωσόρισες κιόλας... :beer:

Jimmy G
21/04/2012, 00:37
Πόσα χλμ έχει η μηχανή και πόσο την παίρνεις αν επιτρέπεται;;; Επίσης, τη μηχανή για τί χρήση την θές κυρίως; Αααα, καλωσόρισες κιόλας... :beer:
Η μηχανη εχει 500 ευρω κ αν θυμαμαι καλα γυρω στα 35000 χλμ κ τη θελω για χρηση σπιτι-κοντινες βολτες κυριως... Επειδη αυτα τα χρηματα ειναι κ η οροφη σχεδον που μπορω να διαθεσω δεν θελω να ριξω επιπλεον λεφτα τουλαχιστον στην αρχη...εκτος λαδια-φιλτρα εννοειται!

Jimmy G
21/04/2012, 00:48
Η μηχανη εχει 500 ευρω κ αν θυμαμαι καλα 35000χλμ.Προοριζεται για κοντινες βολτες κυριως...Απλα τα χρηματα αυτα ειναι σχεδον το ταβανι μου κ η γλυστρα της καμπανας με προβληματισε...ασχετος γαρ... Thanks εκ των προτερων

DrBig
21/04/2012, 00:53
Η μηχανη εχει 500 ευρω κ αν θυμαμαι καλα 35000χλμ.Προοριζεται για κοντινες βολτες κυριως...Απλα τα χρηματα αυτα ειναι σχεδον το ταβανι μου κ η γλυστρα της καμπανας με προβληματισε...ασχετος γαρ... Thanks εκ των προτερων
ΟΞΩ?

Jimmy G
21/04/2012, 01:00
!!!

Acacius
21/04/2012, 01:58
Η μηχανη εχει 500 ευρω κ αν θυμαμαι καλα γυρω στα 35000 χλμ κ τη θελω για χρηση σπιτι-κοντινες βολτες κυριως... Επειδη αυτα τα χρηματα ειναι κ η οροφη σχεδον που μπορω να διαθεσω δεν θελω να ριξω επιπλεον λεφτα τουλαχιστον στην αρχη...εκτος λαδια-φιλτρα εννοειται!

Παραθέτω τι έγραψες διότι τουλάχιστον εγώ και ο DrBig δεν τα βλέπουμε σε Ελληνικά υπό κανονικές συνθήκες (έπρεπε να το γυρίσω από Ελληνικά σε Unicode αλλά έτσι δε βλέπω τα υπόλοιπα).

Η μηχανή είναι μεν παλιά αλλά η τιμή είναι καλή κατά τη γνώμη μου. Τίμιο και αξιόπιστο μηχανάκι, μπορεί να κάνει πολλά πράγματα με τις κατάλληλες παραχωρήσεις και για τη δουλειά που το θέλεις υπεραρκετό. Για το πρόβλημα που έχει δεν ξέρω να σου πω. Τα χιλιόμετρα μου φαίνονται πολύ λίγα εκτός αν δε λειτουργούσε για αρκετά χρόνια.

Στα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις λάβε υπ'όψιν και κάποια πιθανά μαζεματάκια ή αναλώσιμα όπως λάστιχα και λοιπά, καθώς και τα απαραίτητα χρήματα για βασικό εξοπλισμό (κράνος πρώτα απ'όλα).

harris_x
21/04/2012, 12:38
Παραθέτω τι έγραψες διότι τουλάχιστον εγώ και ο DrBig δεν τα βλέπουμε σε Ελληνικά υπό κανονικές συνθήκες (έπρεπε να το γυρίσω από Ελληνικά σε Unicode αλλά έτσι δε βλέπω τα υπόλοιπα).
Τα μηνύματα διορθωθήκαν :winka:

Jimmy G
21/04/2012, 15:28
thanks παιδια κ συγνωμη για τα unicode,εγραφα απο κινητο...:D Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

Jimmy G
21/04/2012, 15:29
Τα μηνύματα διορθωθήκαν :winka:


Thanks...:beer:

Jimmy G
21/04/2012, 15:32
ΟΞΩ?

χα χα χα ...:a11:

Jimmy G
21/04/2012, 15:41
παιδια,μηπως μπορει να βοηθησει κανεις για το προβλημα στη γλυστρα στη καμπανα συμπλεκτη; αν γνωριζει καποιος ποσο κοστιζει η επισκευη της;:confused:

SVX
21/04/2012, 16:25
παιδια,μηπως μπορει να βοηθησει κανεις για το προβλημα στη γλυστρα στη καμπανα συμπλεκτη; αν γνωριζει καποιος ποσο κοστιζει η επισκευη της;:confused:

μαζι με τα εργατικα ειναι αρκετουτσικα...


τα παλια KLE παντως ηταν πιο "δυνατα" λογω του οτι δεν ηταν τοσο πνιγμενα σε λαιμους και εξατμιση .......

τα καινουρια ειχαν και λιγο πιο σκληρη σελα ... επισης βγαζαν κι ενα προβλημα με το βολαν (ξεκολουσαν μαγνητες και γινοταν πανικος )

Jimmy G
21/04/2012, 16:37
μαζι με τα εργατικα ειναι αρκετουτσικα...


τα παλια KLE παντως ηταν πιο "δυνατα" λογω του οτι δεν ηταν τοσο πνιγμενα σε λαιμους και εξατμιση .......

τα καινουρια ειχαν και λιγο πιο σκληρη σελα ... επισης βγαζαν κι ενα προβλημα με το βολαν (ξεκολουσαν μαγνητες και γινοταν πανικος )

αρκετουτσικα,ε;:eek: γιαυτο κ η χαμηλη τιμη.μαλλον θα το αφησω να ψαξω για κατι αλλο.λεω να κοιταξω προς XLR 250 '91 με τα ιδια λεφτα,θα δειξει... SVX::beer:

Bowleno
21/04/2012, 16:51
μαζι με τα εργατικα ειναι αρκετουτσικα...


τα παλια KLE παντως ηταν πιο "δυνατα" λογω του οτι δεν ηταν τοσο πνιγμενα σε λαιμους και εξατμιση .......

τα καινουρια ειχαν και λιγο πιο σκληρη σελα ... επισης βγαζαν κι ενα προβλημα με το βολαν (ξεκολουσαν μαγνητες και γινοταν πανικος )



Αυτό ξαναπέστο... είχα το GPZ 500S (φοράνε τον ίδιο κινητήρα με λίγο πιό άγριους εκκεντροφόρους και 10 παραπάνω ίππους, 60 αντι 50) το 1992, πήγα διακοπές στην Σκύρο φορτωμένος τίγκα ξεκόλλησαν οι μαγνήτες αυτοί μπήκαν μικρά κομματάκια από αυτούς από τις οπές κυκλοφορίας του λαδιού και μου ρήμαξε στροφαλομπιέλες οι οποίες με την σειρά τους κάρφωσαν τις βαλβίδες! 260.000 δραχμούλες της εποχής μου κόστισε η επισκευή, ακόμα τα κλαίω σχεδόν 20 χρόνια μετά! :cry:

mixalakis
22/04/2012, 10:36
Θα σου πρότεινα να μην πάρεις μηχανάκι 20ετίας για κανένα λόγο.

gregogti
22/04/2012, 12:32
βρες ενα ετοιμο με 800 ευρω που να ειναι σε λειτουργια και να ειναι πιο φρεσκο του 98 99 μοντελο και παρτο .για την δουλεια που το θες ειναι μια χαρα και αξιοπιστο .βρισκεις πολλα στα λεφτα αυτα .ψαξε

AUFGEBRACHT
22/04/2012, 12:38
Στα 800-1.000€ καλύτερα να έψαχνες για αυτό που θες κανα BMW Funduro και σίγουρα νεώτερο από το KLE που είναι 20 χρόνια μηχανάκι...Θα συμφωνήσω κι εγώ πως μην πάρεις μοτοσυκλέτα 20ετίας...

Jimmy G
22/04/2012, 23:33
Θα σου πρότεινα να μην πάρεις μηχανάκι 20ετίας για κανένα λόγο.

ΛΟΓΙΚΟ αυτο που λες,εχει μια βαση...:rolleyes:

Jimmy G
22/04/2012, 23:35
βρες ενα ετοιμο με 800 ευρω που να ειναι σε λειτουργια και να ειναι πιο φρεσκο του 98 99 μοντελο και παρτο .για την δουλεια που το θες ειναι μια χαρα και αξιοπιστο .βρισκεις πολλα στα λεφτα αυτα .ψαξε
Σωστο μου ακουγεται κ αυτο...;)

Jimmy G
22/04/2012, 23:44
Στα 800-1.000€ καλύτερα να έψαχνες για αυτό που θες κανα BMW Funduro και σίγουρα νεώτερο από το KLE που είναι 20 χρόνια μηχανάκι...Θα συμφωνήσω κι εγώ πως μην πάρεις μοτοσυκλέτα 20ετίας...

Παιδια,με βαλατε σε σκεψεις:a21: Αν κ συνηθως λειτουργω συναισθηματικα,αυτη τη φορα λεω να επικρατησει η λογικη και να περιμενω να μαζεψω κ αλλα λεφτα ωστε να παρω κατι καλυτερο... :vroum::vroum::vroum: thanks a lot για τις συμβουλες,χρειαζομουν μια πιο εμπειρη ματια.ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ!!!:beer:

kostas777
24/04/2012, 23:08
τα καινουρια ειχαν και λιγο πιο σκληρη σελα ...

λίγο πιο σκληρή ε.. ακόμη με πονάει ο @ και τα @@ μου, μετά από χρόνια. κάθε φορά που κατέβαινα έπρεπε να ελένξω αν είναι ακόμη στη θέση τους. απαράδεκτη σέλα!