PDA

View Full Version : Αστάθεια σε Sv1000s 2005 στις υψηλές ταχύτητες!!



aarvan
15/09/2005, 18:41
Χαιρετίζω όλους και όλες

Ειμαι ιδιοκτήτης ενός μαύρου SV1000S 2005 και έχω ένα σοβαρό θα έλεγα πρόβλημα με την σταθερότητά του στα πολλά χιλιόμετρα.
Οταν επιταγχύνω με τέρμα γκάζι μετά τα 220 - 230 η μηχανή αρχίζει και κουνάει (Ψαρεύει) άσχημα.
Ζυγοσταθμίσα τα λάστιχα, ρύθμισα και τις αναρτήσεις αλλά το πρόβλημα συνεχίζει..

Εχει παρατηρήσει κανένας ανάλογο πρόβλημα ..

Ευχαριστώ

gcrook
15/09/2005, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από aarvan
Χαιρετίζω όλους και όλες

Ειμαι ιδιοκτήτης ενός μαύρου SV1000S 2005 και έχω ένα σοβαρό θα έλεγα πρόβλημα με την σταθερότητά του στα πολλά χιλιόμετρα.
Οταν επιταγχύνω με τέρμα γκάζι μετά τα 220 - 230 η μηχανή αρχίζει και κουνάει (Ψαρεύει) άσχημα.
Ζυγοσταθμίσα τα λάστιχα, ρύθμισα και τις αναρτήσεις αλλά το πρόβλημα συνεχίζει..

Εχει παρατηρήσει κανένας ανάλογο πρόβλημα ..

Ευχαριστώ

Καταρχην καλως ηρθες φιλε μου.
Τωρα οσον αφορα το προβλημα σου.....αλλο παλι και τουτο.
Πρωτη φορα το ακουω.
Για δωσε μας το ιστορικο της μοτο σου.
Πτωσεις αλλαγες ελαστικων, αν αλλαχτηκε τιποτα μεσα στην εγγυηση.
Τι σου λενε σχετικα με το προβλημα σου στο συνεργειο, εχεις ρωτησει ποτε;:wave2:

pksv
15/09/2005, 19:17
Εγώ πάντως δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα ακόμα και μέχρι τα 260 που πάει. Έχω ακόμα τα 'μαμίσια' λάστιχα και δεν εχω πειράξει αναρτήσεις. Φυσικά μιλάμε σκυφτός, έτσι;

sakiswr
15/09/2005, 20:44
Το πιθανότερο είναι να μήν έχεις κανένα πρόβλημα

Δοκίμασε να κρατάς χαλαρά το τιμόνι ώστε να μη μεταφέρεις τα κουνήματα των ώμων σου απο τον αέρα στο τιμόνι. Σκυψε πίσω απο το φέρινγκ όσο μπορείς και μαζεψε τους αγκόνες κοντά στο ρεζερβουάρ.

Καλή επιτυχία

div400
16/09/2005, 17:12
κουνημα στα πολλα?

μηπως ειναι ο χαρος που παλευει να κρατηθει??:eyepop: :eyepop:
:rotflmao: :lol:
οκ περα απο την πλακα

εγω δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο

κοιτα μην ειναι οντος απο τους ομους-αγκονες σου κ

και αν εξακολουθει να το κανει ΨΑΞΤΟ!!!

aarvan
16/09/2005, 17:41
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !

Το μηχανάκι το αγόρασα τον Ιούνιο του 2005 δηλαδή πρίν 3 μήνες.
Τώρα έχει 6500 χιλιόμετρα.

Το πρόβλημα μου το παρουσίασε από την πρώτη στιγμή που το 'άνοιξα' ενώ είχε στο κοντέρ 1500 χλμ.

Στον Κουζούνα (συνεργείο) που το πήγα μου είπε ότι έλεγξε το μηχανάκι και δεν βρήκε κανένα πρόβλημα.
Πιθανολογεί ότι ίσως το πίσω ελαστικό είναι προβληματικό.

Τώρα σκέφτομαι να επισκεφθώ την SUZUKI και να αναφέρω το πρόβλημα.
Ο μόνος τρόπος για να μην το κάνει είναι να σκύψεις στο τεπόζιτο και να σφίξεις πολύ δυνατά το τιμόνι τραβώντας προς τα πίσω..

Το πρόβλημα είναι σαν να ελαφρώνει πολύ το μπροστινό και το μηχανάκι να χάνει την ευσταθειά του..

Το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται και όταν προσπαθείς να στρίψεις με χλμ πάνω από 180, κουνάει αρκετά.
Ενώ σε στροφές με ταχύτητα μικρότερη των 180 χλμ το SV είναι σταθερότατο..

Κάτι άλλο ..
Στα 3000 χλμ η καμπάνα άρχισε να κάνει πολύ θόρυβο και τελικά μου την άλλαξαν στην Εγγύηση.
Το πρόβλημα ήταν σε κάποια ελατήρια τα οποία χαλάρωσαν και κουδουνίζαν σαν τρελά

Απογοήτευση ..


:sad: :sad:

Tropeas
16/09/2005, 19:41
Φίλε το χω δεί το δικό σου στον Κούζουνα, πήγαινε στην Αντιπροσωπεια για σχολαστικό έλεγχο και καταγραφή γιατί εμένα το 650 και έμπαινα με 200 στην Υλίκη και No prob...

AFTER
16/09/2005, 19:47
Οποτε μεχρι στιγμης εχουμε το φαινομενο αυτο μετα τα 180
Αν στο κανει και σε καποια λιγοτερα χιλιομετρα,π.χ. απο τα 80-110,τοτε το πιο πιθανο ειναι να θελει ζυγοσταθμιση!

dodos_1
26/09/2005, 17:19
Το σταμπιλιζατερ το τσέκαρες για ρύθμιση;

Multijohn
24/07/2008, 17:53
Ξεθάβω το τόπικ πρός ενημέρωση database για την περίπτωση που κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα.
Είμαι ο νέος ιδιοκτήτης της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτα.
Το όλο θέμα αφορούσε τελικά τις αναρτήσεις.Ήταν τελείως αρύθμιστες και δε μπορώ να καταλάβω πως παρέδωσε η suzuki japan τόσο αρύθμιστο το μηχανάκι.Ειδικά μπροστά ήταν χάλια!Το παλικάρι που το είχε (aarvan) πρόσθεσε και σταμπιλιζατέρ αλλά μέχρι που το οδήγησα εγώ,είχε χοντρό θέμα με τα κουνήματα.Σφίξιμο προφόρτιση μποροστά,πιο αργή απόσβεση επαναφοράς και περισσότερη συμπίεση και όλα αυτά σε σχέση πάντα με τα κιλά μου και το ανάλογο sag.Αυτά μέχρι να περπατήσω λίγο περισσότερο στην πίστα και να επέμβω με ελατήρια ohlins όταν θα κρίνω οτι δε μου φτάνει το μαμά(το οποίο καλορυθμισμένο είναι αρκετά καλό μπορώ να πώ!)

Road67
24/07/2008, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Ξεθάβω το τόπικ πρός ενημέρωση database για την περίπτωση που κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα.
Είμαι ο νέος ιδιοκτήτης της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτα.
Το όλο θέμα αφορούσε τελικά τις αναρτήσεις.Ήταν τελείως αρύθμιστες και δε μπορώ να καταλάβω πως παρέδωσε η suzuki japan τόσο αρύθμιστο το μηχανάκι.Ειδικά μπροστά ήταν χάλια!Το παλικάρι που το είχε (aarvan) πρόσθεσε και σταμπιλιζατέρ αλλά μέχρι που το οδήγησα εγώ,είχε χοντρό θέμα με τα κουνήματα.Σφίξιμο προφόρτιση μποροστά,πιο αργή απόσβεση επαναφοράς και περισσότερη συμπίεση και όλα αυτά σε σχέση πάντα με τα κιλά μου και το ανάλογο sag.Αυτά μέχρι να περπατήσω λίγο περισσότερο στην πίστα και να επέμβω με ελατήρια ohlins όταν θα κρίνω οτι δε μου φτάνει το μαμά(το οποίο καλορυθμισμένο είναι αρκετά καλό μπορώ να πώ!) Συγνωμη γιατι σκαλωσα τωρα, εδωσες το fazer 1000 γι' αυτο το...οχημα; :hypnotize :uplate: :cry: :confused:

gcrook
24/07/2008, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Συγνωμη γιατι σκαλωσα τωρα, εδωσες το fazer 1000 γι' αυτο το...οχημα; :hypnotize :uplate: :cry: :confused:

Και εμεις αυτα του λεγαμε και δεν ακουγε...:lol:

Multijohn
25/07/2008, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Συγνωμη γιατι σκαλωσα τωρα, εδωσες το fazer 1000 γι' αυτο το...οχημα; :hypnotize :uplate: :cry: :confused:
Ναι!
Άσε!Το μηχανάκι δε πάει λέμε!SάVρα σκέτη.
Βρε PC III USB του έβαλα, βρε γραναζάκι κοντύτερο του έβαλα...αυτό τίποτα!!!:lol:
Μόνο μαλ@κίτσες μπορεί να κάνει!Το μπροστινό με πρώτη και απλά άνοιγμα,δε κάθεται κάτω με τίποτα,πλαγιάζει υπερβολικά,κάνει ένα θόρυβο χαλιααα...παπαπα μακριά μακριά!
Άσε που δε έχει άλογα!
Το fazer δε το έδωσα ακόμη.Το έχω και το πουλάω!:winka:
Πάντως, σε φίλο που έδωσα το fazer μου και εγώ οδηγούσα το SV μέχρι τα 180 είχα φύγει 4 μηχανάκια μπροστά(και απο ρεπρίζ κιόλας) και με έπιασε κάπου στα 230(250 είναι η τελική του SV) οπου και μου έφυγε(τελική fazer κοντέρ 280)

Road67
25/07/2008, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Ναι!
Άσε!Το μηχανάκι δε πάει λέμε!SάVρα σκέτη.
Βρε PC III USB του έβαλα, βρε γραναζάκι κοντύτερο του έβαλα...αυτό τίποτα!!!:lol:
Μόνο μαλ@κίτσες μπορεί να κάνει!Το μπροστινό με πρώτη και απλά άνοιγμα,δε κάθεται κάτω με τίποτα,πλαγιάζει υπερβολικά,κάνει ένα θόρυβο χαλιααα...παπαπα μακριά μακριά!
Άσε που δε έχει άλογα!
Το fazer δε το έδωσα ακόμη.Το έχω και το πουλάω!:winka:
Πάντως, σε φίλο που έδωσα το fazer μου και εγώ οδηγούσα το SV μέχρι τα 180 είχα φύγει 4 μηχανάκια μπροστά(και απο ρεπρίζ κιόλας) και με έπιασε κάπου στα 230(250 είναι η τελική του SV) οπου και μου έφυγε(τελική fazer κοντέρ 280) Αλλη μηχανη η μια και αλλη η αλλη. Ασε που αν οδηγουσα εγω που εχω ξελιγομαρες με το 1000 δε θα με περναγες 4 μηχανακια, 14 θα με περναγες γιατι θα εβγαινα στην εξοδο κι ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ. Α και για να μη στενοχωριεσαι θα σου αφηνα το 600αρι :lol: :lol: :lol:

Multijohn
25/07/2008, 20:50
:rotflmao: :rotflmao:
Cool ρε!Να φάς την γλώσσα σου!:winka:

SVX
25/07/2008, 21:16
μετα τα 180 σφιξτου.... μη σι ξεφυγ ντιπ

Multijohn
25/07/2008, 21:31
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tropeas
25/07/2008, 23:04
αει ρε.... μαζοχτήκατε... 26 σμπίζντα?:rolleyes:

Multijohn
27/07/2008, 21:31
Nαι! 26 ΖΝΤΜΠίΖΝτα:winka: