PDA

View Full Version : TRX Γυμναστικη με Ιμαντες.



Σελίδες : 1 [2]

peter86
02/06/2012, 17:03
Γεια σας παιδιά, σαν γυμναστής και παλιός κωπηλάτης σας προτρέπω να κάνετε φυσικές δραστηριότητες όπως λέει και ο φίλος Λουκι Λούκ, καλό το εργόμετρο της consept2 το οποίο μεταχειρισμένο μπορείτε να το βρείτε και 1000 Ε, ειδικά μετά από μεγάλες διοργανώσεις κλειστής κωπηλασίας σε Ελλάδα ή εξωτερικό αλλά θέλει και την κατάλληλη τεχνική, το ίδιο και τα ελευθερα βάρη κ.τ.λ. Φυσικές, κατά βαση, αερόβιες δραστηριότητες όπως το τρέξιμο, το ποδήλατο, το κολύμπι, το σκι (λανγκ-λαουφ) το καγιάκ (και όχι κανό) η κωπηλασία θαλάσσης σχετικά μεγάλης διάρκειας και μέσης έντασης βοηθούν τα μέγιστα λειτουργικά τον οργανισμό μας και είναι must σε όλες τις εργοφυσιλογικές έρευνες,πρώτα σε έναν καρδιολόγο και μετά αγοράστε και ένα σφυγμόμετρο των 60Ε και είστε jet, τώρα καθαρά αναερόβιες - γαλακτικές δραστηριότητες πρέπει να αποφεύγονται σε ανθρώπους που αθλούνται για χόμπι ή έστω να καταλαμβάνουν μικρό ποσοστό στο εβδομαδιαίο προγραματισμό τους.

Διαφωνώ απόλυτα στην τελευταία προτασή σου....:nono:
Αυτό το διάβασες σε κάποια έρευνα ή το λες από την δική σου εμπειρία???
Για δες λίγο πόσοι χομπίστες που παίζουν τέννις ή κάνουν σκι έχουν τρομερούς τραυματισμούς λόγω της μυικής τους αδυναμίας.
Πολύ ωραία αυτά που αναφέρεις στην αρχή της απάντησης σου αλλά το να κάνει καποιος χόμπι απαιτείται και ένα Χ επίπεδο φυσικής κατάστασης ή οποία περιλαμβάνει και το αναερόβιο και το αερόβιο.
Είναι πολύ σημαντικό το να κάνεις μία δραστηριότητα γνωρίζοντας ότι δεν θα σε προδώσει το σώμα σου σε μία δύσκολη στιγμή.... πράγμα που ισούται με τραυματισμό....
Εκτός αν δουλέυεις σε κάνα φυσικοθεραπευτήριο και θες να έχεις δουλειά....
Πάντα φιλικά:wave2:

Ας αναφέρω και κάτι άλλο το όποιο το αντιμετωπίζω καθημερινά στην δουλειά μου και έχει σχέση με τους γιατρούς:
το 90% των γιατρών (ιδιώς αν είναι και παλαιά κοπής...) συμβουλέυει πάντα ένα μεσήλικα (και βάλε) ότι για χ, ψ λόγους θα πρέπει να βελτιώση την φυσική του κατάσταση και του προτείνει μόνο την αερόβια δραστηριότητα (από περπάτημα μέχρι κολύμπι - ασχέτος αν ξέρει να κολυμπάει - κ.τ.λ.) πράγμα το οποίο ναι μεν βοηθαέι το καραδιοαναπνευστικό , κυκλοφοριακό αλλά από την άλλη δεν βοηθάει καθόλου το μυικό κομμάτι. Και ξερετε ποιο είναι αποτέλεσμα???

Ατομα που σε μία δυσκολή στιγμή το σώμα τους θα τους ''πουλήσει'' (π.χ. μία στιγμή αστάθειας μέσα σε λεωφορειο , ή σε ένα απλό παραπάτημα) και θα τραυματιστουν (είτε από πέσιμο και σπάσιμο, είτε στο μυοτενόντιο), πράγμα το οποίο θα μπορούσε να είχε προληφθεί αν απλά το άτομο είχε και ένα Ψ επίπεδο στο μυοσκελετικό του σύστημα (δύναμη,ευλυγισία,ιδιοδεκτικότητα).
Αυτό το επιπέδο δ γίνεται να επιτευχθεί μόνο με αερόβιες καθαρά διαδικάσιες....
Χρειάζεται ποικιλία και συνδυασμό αερόβιας - αναεροβιας, πάντα μα πάντα όμως χωρίς υπερβολές και τηρώντας τις βασικές αρχές φυσικής άσκησης...

val
02/06/2012, 20:35
Διαφωνώ απόλυτα στην τελευταία προτασή σου....:nono:
Αυτό το διάβασες σε κάποια έρευνα ή το λες από την δική σου εμπειρία???
Για δες λίγο πόσοι χομπίστες που παίζουν τέννις ή κάνουν σκι έχουν τρομερούς τραυματισμούς λόγω της μυικής τους αδυναμίας.
Πολύ ωραία αυτά που αναφέρεις στην αρχή της απάντησης σου αλλά το να κάνει καποιος χόμπι απαιτείται και ένα Χ επίπεδο φυσικής κατάστασης ή οποία περιλαμβάνει και το αναερόβιο και το αερόβιο.
Είναι πολύ σημαντικό το να κάνεις μία δραστηριότητα γνωρίζοντας ότι δεν θα σε προδώσει το σώμα σου σε μία δύσκολη στιγμή.... πράγμα που ισούται με τραυματισμό....
Εκτός αν δουλέυεις σε κάνα φυσικοθεραπευτήριο και θες να έχεις δουλειά....
Πάντα φιλικά:wave2:

Ας αναφέρω και κάτι άλλο το όποιο το αντιμετωπίζω καθημερινά στην δουλειά μου και έχει σχέση με τους γιατρούς:
το 90% των γιατρών (ιδιώς αν είναι και παλαιά κοπής...) συμβουλέυει πάντα ένα μεσήλικα (και βάλε) ότι για χ, ψ λόγους θα πρέπει να βελτιώση την φυσική του κατάσταση και του προτείνει μόνο την αερόβια δραστηριότητα (από περπάτημα μέχρι κολύμπι - ασχέτος αν ξέρει να κολυμπάει - κ.τ.λ.) πράγμα το οποίο ναι μεν βοηθαέι το καραδιοαναπνευστικό , κυκλοφοριακό αλλά από την άλλη δεν βοηθάει καθόλου το μυικό κομμάτι. Και ξερετε ποιο είναι αποτέλεσμα???

Ατομα που σε μία δυσκολή στιγμή το σώμα τους θα τους ''πουλήσει'' (π.χ. μία στιγμή αστάθειας μέσα σε λεωφορειο , ή σε ένα απλό παραπάτημα) και θα τραυματιστουν (είτε από πέσιμο και σπάσιμο, είτε στο μυοτενόντιο), πράγμα το οποίο θα μπορούσε να είχε προληφθεί αν απλά το άτομο είχε και ένα Ψ επίπεδο στο μυοσκελετικό του σύστημα (δύναμη,ευλυγισία,ιδιοδεκτικότητα).
Αυτό το επιπέδο δ γίνεται να επιτευχθεί μόνο με αερόβιες καθαρά διαδικάσιες....
Χρειάζεται ποικιλία και συνδυασμό αερόβιας - αναεροβιας, πάντα μα πάντα όμως χωρίς υπερβολές και τηρώντας τις βασικές αρχές φυσικής άσκησης...

Σαν γυμναστρια κι εγω με 10 χρονια εμπειριας σε ομαδικα προγραμματα (αερομπικ, στεπ, σουηδικη, γιογκα , πιλατες κλπ) καθως και personal training, δε θα μπορουσα παρα να συμφωνησω 100% μαζι σου σε οσα εχει γραψει μεχρι στιγμης.
Με καλυψες απολυτα!!!!!! :beer:

Υ.Γ.: Φιλε Stoubi εγω φετος κανω ΤΡΧ 1-2 φορες την εβδομαδα σαν προσωπικη προπονηση (συμπληρωματικα στην κανονικη προπονηση μου) και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.

asilver
02/06/2012, 22:57
Έχω την εντύπωση ότι μιλάμε για μαζικό αθλητισμό, εφόσον λοιπον μιλάμε για μαζικό αθλητισμό-χόμπι και όχι για πρωταθλητισμό ή αθλητισμό υψηλού επιπέδου και βάζοντας πάνω από όλα την υγεία του αθλούμενου και έχοντας πάντα στο πίσω μέρος του εγκεφάλου μας ότι ακόμη και ο αιφνίδιος θάνατος πάντα παραμονεύει, δραστηριότητες μέγιστης έντασης στα όρια η πάνω από αυτα της μέγιστης επιτρεπόμενης βάση ηλικίας καρδιακής συχνότητας το μόνο που επιτυχάνεις είναι άσκοπο στρεσσάρισμα καταπόνηση του οργανισμού με μεγαλύτερες πιθανότητες τραυματισμών, μιλάω για καθαρά αναερόβιες γαλακτικές δραστηριότητες όπως τα σπριντ, άλματα, ρίψεις,ελευθερα βάρη με το +85% ή ακόμη και 5Χ5 χωρίς αύριο,ενοείται ότι στο πρόγραμμα θα υπάρχουν και ασκήσεις μυικής ενδυνάμωσης και ευκινησίας -ευλιγισίας και όλων των υποκατηγοριών των βασικών δεξιοτήτων αλλά η βάση όπως σωστα λένε οι γιατροί είναι η αερόβια άσκηση και σίγουρα όλα τα σπόρ-δραστηριότητες είναι μια διαδικασία αερόβιας-αναερόβιας ανάλογα με τον στόχο που θέτεις (χόμπι -πρωταθλητισμό) παίζεις με την δοσολογία (ένταση -διάρκεια).
Πάντα φιλικά
Τα παραπάνω είναι η ταπεινή γνώμη μου (ίσως και εσφαλμένη), σαν ΚΦΑ, σαν πρωην αθλητής,και νυν χομπίστας , προπονητης και με την εμπειρία δύο μηνισκοεκτωμών (όταν έκανα πρωταθλητισμό δεν υπήρχε στην Ελλάδα η αρθωσκόπηση).

devil's animal
03/06/2012, 01:59
οταν τελειωσετε με τις αναλυσεις, πειτε μου να προτεινω του ανθρωπου να κανει 5 σωστα πραγματα...:smokin:

peter86
03/06/2012, 10:02
Έχω την εντύπωση ότι μιλάμε για μαζικό αθλητισμό, εφόσον λοιπον μιλάμε για μαζικό αθλητισμό-χόμπι και όχι για πρωταθλητισμό ή αθλητισμό υψηλού επιπέδου και βάζοντας πάνω από όλα την υγεία του αθλούμενου και έχοντας πάντα στο πίσω μέρος του εγκεφάλου μας ότι ακόμη και ο αιφνίδιος θάνατος πάντα παραμονεύει, δραστηριότητες μέγιστης έντασης στα όρια η πάνω από αυτα της μέγιστης επιτρεπόμενης βάση ηλικίας καρδιακής συχνότητας το μόνο που επιτυχάνεις είναι άσκοπο στρεσσάρισμα καταπόνηση του οργανισμού με μεγαλύτερες πιθανότητες τραυματισμών, μιλάω για καθαρά αναερόβιες γαλακτικές δραστηριότητες όπως τα σπριντ, άλματα, ρίψεις,ελευθερα βάρη με το +85% ή ακόμη και 5Χ5 χωρίς αύριο,ενοείται ότι στο πρόγραμμα θα υπάρχουν και ασκήσεις μυικής ενδυνάμωσης και ευκινησίας -ευλιγισίας και όλων των υποκατηγοριών των βασικών δεξιοτήτων αλλά η βάση όπως σωστα λένε οι γιατροί είναι η αερόβια άσκηση και σίγουρα όλα τα σπόρ-δραστηριότητες είναι μια διαδικασία αερόβιας-αναερόβιας ανάλογα με τον στόχο που θέτεις (χόμπι -πρωταθλητισμό) παίζεις με την δοσολογία (ένταση -διάρκεια).
Πάντα φιλικά
Τα παραπάνω είναι η ταπεινή γνώμη μου (ίσως και εσφαλμένη), σαν ΚΦΑ, σαν πρωην αθλητής,και νυν χομπίστας , προπονητης και με την εμπειρία δύο μηνισκοεκτωμών (όταν έκανα πρωταθλητισμό δεν υπήρχε στην Ελλάδα η αρθωσκόπηση).

'Αρα για να μην γράφουμε ολόκληρες στήλες, βασικό σε ότι και αν κανεις είναι η ποικιλία και το να τηρείς πιστά τις βασικές αρχές φυσικής άσκησης και δραστηριότητητας...
Η βάση και πάλι που αναφέρεις για τους γιατρούς, θα έπρεπε να είναι και τα δύο (αεροβια - αναεροβια ικανότητα).
Δηλαδή βελτίωση της φυσικής κατάστασης του ατόμου...

LOUKILOUK
03/06/2012, 19:51
Συνάδερφοι νομίζω ότι όλοι πάνω κάτω τα ίδια λέμε και συμφωνούμε, αν διαβάσετε προσεκτικά τι λέει ο καθένας μας θα βεβαιωθείτε...Όλοι μιλάμε για ποικιλία στην μορφή της άσκησης, προοδευτικότητα στην ένταση και ταυτόχρονη βελτίωση αερόβιας και αναερόβιας αντοχής με έμφαση στην αερόβια (που είναι και η βάση...), και αναερόβια με προσοχή και σύνεση ανάλογα με το επίπεδο φυσικής κατάστασης και την εμπειρία του ασκούμενου.
Νομίζω ότι το θρεντάκι είναι μιας πρώτης τάξεως αφορμή για να καταρρίψουμε επιστημονικά και εμπεριστατωμένα "μύθους" σχετικά με την άσκηση, τα οφέλοι, τις δυνατότητες και τα "μυστικά" της...
Και εξηγούμαι, πχ μύθος Νο1
- "μαγικές" ασκήσεις/προγράμματα/όργανα γυμναστικής/διατροφές που προσφέρουν εύκολα και γρήγορα φανταστικά και μόνιμα αποτελέσματα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.-
Το μάρκετινγκ καλά μελετημένο, πατάει πάνω στην ανθρώπινη αδυναμία της τεμπελιάς και της φιλαρέσκειας και τάζει "θαύματα" σε επίδοξους Άδωνεις και Αφροδίτες, με μικρό ή έστω ανεκτό οικονομικό κόστος και ανύπαρκτη σωματική προσπάθεια και κούραση...Πολλοί τσιμπάνε γιατί απλά ΘΕΛΟΥΝ να πιστέψουν και αντίθετα η συμβουλή-οδηγία που τους δίνω εγώ σαν γυμναστής τσάμπα, για κόπο και προσπάθεια που ανταμείβετε μετά από επιμονή και υπομονή δεν τους ικανοποιεί σαν ιδέα σε καμία περίπτωση...


Ίσως αν ξεκαθαρίσουμε μερικές υπερβολές, ψέματα, λάθοι, παρανοήσεις, γενικεύσεις, εξερέσεις κτλ να οφεληθούν μερικοί από εδώ μέσα και να μην γίνουν τροφή στα χέρια άσχετων οι οποίοι τάζουν λαγούς με πετραχίλια με το αζημίωτο και είναι και επικίνδυνοι στην υγεία...
Η εμπειρία μου μέχρι τώρα έχει δείξει ότι ο περισσότερος κόσμος γνωρίζει λάθος πολλά και αγνοεί βασικά πραγματάκια για το θέμα "άσκηση, φυσική κατάσταση και υγεία". Θα μπορούσα να γράψω βιβλίο από τα κουφά που έχω ακούσει κατά καιρούς σε γυμναστήρια, αθλητικά κέντρα, στάδια κτλ...
Το θέμα είναι άπειρο σε έκταση αλλά ίσως με μερικές απλές συμβουλές-οδηγίες να ξεκαθαρίσουμε μερικά βασικά πραγματάκια που να έχουν και πρακτική αξία για όποιον διαβάσει...
Κλασσικό θέμα που μου έρχεται στο νου...Μύθος Νο2
- Οί οποιες πατέντες, συστήματα εφίδρωσης πέρα από το φυσιολογικό (ναυλον,νεοπρέν ρούχα, σάουνα, κρέμες κτλ) κανένα όφελος δεν έχουν στην απώλια βάρους/κάψιμο λίπους/τοπικό αδυνάτισμα και τόσα άλλα απίθανα που έχω ακούσει κατά καιρούς...Αντίθετα μπορεί να προκαλέσουν και προβλήματα, όπως αφυδάτωση, μιας και ο ιδρώτας έχει να κάνει με την θερμορύθμιση και όχι με την παραγωγή έργου.

Στην ουσία μπορούμε να διαφωνούμε για τον "δρόμο" που θα ακολουθήσουμε για να πετύχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα σε επίπεδο φυσικής κατάστασης αλλά σίγουρα οι βασικές αρχές και κατευθύνσεις θα είναι κοινές για όλους.
:wave2:

asilver
03/06/2012, 22:35
Συμφωνώ απόλυτα με τον μοναχικό καουμπόι, και προσθέτω ένας από τους μεγαλύτερους κινδύνους της άσκησης είναι η αφυδάτωση και επιβάλεται η πρόσληψη υγρών (νερού-ηλεκτρολυτών) κατά την διαρκεια της άσκησης ειδικά όταν είναι μεγάλης διάρκειας, εδώ καλό είναι χρησιμοποιούμε το αλμόρα από το φαρμακείο, επίσης μεγάλη προσοχή τώρα το καλοκαίρι, θέλει το κατάλληλο ντύσιμο-καπελο και την επιλογή κατάλληλης ώρας για την αποφυγή της Θερμοπληξίας-ηλίασης.
Όσο αφορά τα ''κέρδη'' από την άσκηση, βασικός κανόνας Ότι αποχτιέται δύσκολα χάνεται και δύσκολα, ότι αποχτιέται εύκολα χάνεται και εύκολα’’.
Δεν είμαι άκριτα εναντίων όλων των βοηθημάτων-συμπληρωμάτων, αλλά καλό είναι να προχωράμε στην λήψη αυτών μόνο μετά από εξετάσεις και με συμβουλή γιατρού και εφόσον είναι απαραίτητο, π.χ αν υπάρχει έλλειψη σιδήρου ή ψηλό cpk χαμηλό Νάτριο Κάλιο Μαγνήσιο κ.τ.λ. Και καλό είναι τα σκευάσματα – φάρμακα –συμπληρώματα να αγοράζονται με συνταγή γιατρού από φαρμακείο ώστε να είναι ελεγμένα από τον ΕΟΦ, ο γυμναστής προπονητής ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ στο συγκεκριμένο θέμα.
Τονίζω δε πάλι με την όποια εμπειρία έχω στα 49 μου ότι όποιος ή όποια σκοπεύει να ξεκινήσει κάποιο πρόγραμμα γυμναστικής πριν εγγραφεί σε κάποιο γυμναστήριο ή πάρει κάποιο ποδήλατο και ξεκινήσει πρέπει οπωσδήποτε να κάνει μια επίσκεψη στον καρδιολόγο του.

Εχετλαίος
04/06/2012, 06:23
Και καλό είναι τα σκευάσματα – φάρμακα –συμπληρώματα να αγοράζονται με συνταγή γιατρού από φαρμακείο ώστε να είναι ελεγμένα από τον ΕΟΦ

Τα συμπληρώματα δεν αναγνωρίζονται από κανέναν "ΕΟΦ" παγκοσμίως. Τουλάχιστον όχι από τους σοβαρούς και υπεύθυνους... Και ο λόγος είναι ότι ΚΑΝΕΝΑ δεν έχει μέσα αυτά που γράφει το ταμπελάκι απόξω.
:wave2:

LOUKILOUK
04/06/2012, 20:33
Τα συμπληρώματα δεν αναγνωρίζονται από κανέναν "ΕΟΦ" παγκοσμίως. Τουλάχιστον όχι από τους σοβαρούς και υπεύθυνους... Και ο λόγος είναι ότι ΚΑΝΕΝΑ δεν έχει μέσα αυτά που γράφει το ταμπελάκι απόξω.
:wave2:

Υπάρχουν και από USA k UK k Ελληνικό ΕΟΦ... (δες ΕΑS πχ.)
Υπάρχουν και πολλά συμπληρώματα που πωλούνται στα φαρμακία...(όχι μόνο τα Ελληνικά...)
Τα συμπληρώματα καλύπτουν μια τεράστια γκάμα προιόντων και η λέξη "ΚΑΝΕΝΑ" είναι τουλάχιστον υπερβολή...
Μην είσαι απόλυτος...
Σε οδηγεί σε λάθος απόψεις.
Έχουν υπάρξει, αποδεδειγμένα, συμπληρώματα που ήταν άλλα αντί άλλων και σίγουρα υπάρχουν ακόμα...αλλά σίγουρα όχι όλα...

Πες μας σε παρακαλώ και την σχέση που έχεις με τον αθλητισμό για να ξέρουμε και με ποιον μιλάμε...
Σαν άνθρωπο και μοτοσυκλετιστή σε παρακολουθώ από τα γραφόμενά σου και σε εκτιμώ, χωρίς να συμφωνώ πάντα, αλλά στο θέμα του αθλητισμού τα δυο σχόλια που έκανες μέχρι τώρα είναι κατά την γνώμη μου λάθος και σε λάθος κατεύθυνση μάλιστα. Με το τελευταίο εννοώ ότι καλό ειναι να είμαστε σκεπτικιστές αλλά σε καμία περίπτωση απόλυτοι, μηδενιστές ή μονολιθικοί...αντιεπιστημονικό πολύ δείχνει κάτι τέτοιο γενικά...
:wave2:

peter86
04/06/2012, 20:56
Υπάρχουν και από USA k UK k Ελληνικό ΕΟΦ... (δες ΕΑS πχ.)
Υπάρχουν και πολλά συμπληρώματα που πωλούνται στα φαρμακία...(όχι μόνο τα Ελληνικά...)
Τα συμπληρώματα καλύπτουν μια τεράστια γκάμα προιόντων και η λέξη "ΚΑΝΕΝΑ" είναι τουλάχιστον υπερβολή...
Μην είσαι απόλυτος...
Σε οδηγεί σε λάθος απόψεις.
Έχουν υπάρξει, αποδεδειγμένα, συμπληρώματα που ήταν άλλα αντί άλλων και σίγουρα υπάρχουν ακόμα...αλλά σίγουρα όχι όλα...

Πες μας σε παρακαλώ και την σχέση που έχεις με τον αθλητισμό για να ξέρουμε και με ποιον μιλάμε...
Σαν άνθρωπο και μοτοσυκλετιστή σε παρακολουθώ από τα γραφόμενά σου και σε εκτιμώ, χωρίς να συμφωνώ πάντα, αλλά στο θέμα του αθλητισμού τα δυο σχόλια που έκανες μέχρι τώρα είναι κατά την γνώμη μου λάθος και σε λάθος κατεύθυνση μάλιστα. Με το τελευταίο εννοώ ότι καλό ειναι να είμαστε σκεπτικιστές αλλά σε καμία περίπτωση απόλυτοι, μηδενιστές ή μονολιθικοί...αντιεπιστημονικό πολύ δείχνει κάτι τέτοιο γενικά...
:wave2:

Πες τα βρε LOYKILOYK!!Σωστός!!!!
Συμπλήρωμα θεωρείται και το σίδηρο αλλά και η πολυβιταμίνη που παίρνει καποιος για διάφορους ιατρικούς λογους, όχι για να κάνει (όπως ο ίδιος πιστεύει,μονάχα αυτός) κορμί!!!
Αλλο το ένα και άλλο το άλλο, μην λέμε ότι θέλουμε ή ότι μας κατέβει....

asilver
04/06/2012, 21:17
Και αμινοξέα μπορεί να πάρεις απο φαρμακείο (π.χ ΜΙΝΩΑ), και σίδηρο-φολικό οξύ και βιταμίνες και ηλεκτρολύτες και πρωτείνες με την σήμανση του ΕΟΦ στην συσκευασία φτάνει να έχεις την σύστσση γιατρού και φυσικά αν τα έχεις πράγματι ανάγκη, σε νορμάλ καταστάσεις χωρίς μεγάλες επιβαρύνσεις η κατάλληλη διατροφή σε υδατάνθρακες-πρωτείνες νομίζω καλύπτουν τις ανάγκες μας.

chr1s_86
05/06/2012, 13:28
Τονίζω δε πάλι με την όποια εμπειρία έχω στα 49 μου ότι όποιος ή όποια σκοπεύει να ξεκινήσει κάποιο πρόγραμμα γυμναστικής πριν εγγραφεί σε κάποιο γυμναστήριο ή πάρει κάποιο ποδήλατο και ξεκινήσει πρέπει οπωσδήποτε να κάνει μια επίσκεψη στον καρδιολόγο του.

Ζητάμε κάτι συγκεκριμένο ή ξέρει αυτός ;

asilver
05/06/2012, 22:34
Ανάλογα την ηλικία σου, το ιατρικό ιστορικό σου, τον Δείκτη Μάζας Σώματός,την εμπειρία σου στον αθλητισμό-άσκηση η εξέταση ξεκινάει από κλινική παρατήρηση-καρδιογράφημα και ανάλογα μπορεί νά χρειαστεί υπερηχοχράφημα τριπλεξ ή ακόμη και τεστ κοπώσεως, χρονοβόρα και σχετικά ακριβή ιατρική διαδικασία εξετάσεων αλλά ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ, πρόγράμματα και αξιόπιστες συμβουλές γυμναστικής μπορείς να βρεις ακόμη και στο net, αλλά το άλφα και το ωμέγα είναι ο καρδιολόγος (προτιμίστε κάποιον σχετικό με τον αθλητισμό).Δυστηχώς είμαι σε θέση να γνωρίζω αρκετα περιστατικά και μάλιστα αθλητών που είχαν πρόβλημα και δεν το είχαν εντοπίσει έγκαιρα.

fordakias
29/05/2013, 13:17
Καλησπέρα παιδία και καλώς σας βρήκα. Ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τους ιμάντες. Σκεύτομαι να αγοράσω για το σπίτι? Ποιούς μου προτείνετε? Έχω δει τους παρακάτω....Είναι καλοί?

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=118001470

Επιπλέον έχω βρεί απο e-bay τους παρακάτω

http://www.ebay.com/itm/HENCHGRIPZ-CROSSFIT-SUSPENSION-TRAINER-STRAPS-HOME-WORKOUT-GYM-MMA-MUSCLE-/281109436528?pt=UK_Strength_Training&hash=item41736d9870

Ποιούς προτείνετε?