PDA

View Full Version : KAWASAKI KLE 500 του 2002-αγορα μεταχειρισμενου-τι να προσεξω?



redman88
25/05/2012, 08:20
καλημερα παιδια!!ειμαι νεο μελος στην παρεα σας και θα ηθελα καποιες συμβουλες σας.
οπως λεω και στον τιτλο κινουμε στην κατευθυνση αγορας ενος KLE 500 του 2002
θα ηθελα να μου πειτε γενικα την γνωμη σας για την μηχανη και αν θα πρεπει να προσεξω κατι συγκεκριμενο

εκτος απο νεο μελος εδω ειμαι νεος και στις μηχανες, δηλαδη δεν ξερω τιποτα οποτε θα σας παρακαλουσα να με βοηθησετε

Cpt. Haddock
25/05/2012, 08:27
Να είσαι μαζι με ενα φιλο που ξέρει καλα απο μηχανες. Ο πωλητης θα μυριστει αμέσως το οτι είσαι "νέος"

Το μηχανάκι γενικώς ειναι σκυλί και δεν εχει προβλήματα

redman88
25/05/2012, 18:09
θα το παρω απο φιλο ετσι κι αλλιως και θα το παω για ελεγχο σε μηχανικο αλλα και σε εναν αλλο φιλο μοτοσυκλετιστη!!

απλα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κατι για το συγκεκριμενο μηχανακι που θα επρεπε να ψαξω περισσοτερο

sniper
25/05/2012, 18:22
θα το παρω απο φιλο ετσι κι αλλιως και θα το παω για ελεγχο σε μηχανικο αλλα και σε εναν αλλο φιλο μοτοσυκλετιστη!!

απλα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κατι για το συγκεκριμενο μηχανακι που θα επρεπε να ψαξω περισσοτερο

Προσπάθησε όσο μπορείς να μην το πάρεις. Πάρε κάτι άλλο, ο από πάνω κύριος είχε ΚΛΕ και δεν πιάνεται η γνώμη του. (ειδικά την εποχή που το είχε :bawl: )

redman88
25/05/2012, 18:53
Προσπάθησε όσο μπορείς να μην το πάρεις. Πάρε κάτι άλλο, ο από πάνω κύριος είχε ΚΛΕ και δεν πιάνεται η γνώμη του. (ειδικά την εποχή που το είχε :bawl: )

γιατι να μην το παρω?σιγουρα πολυ βασικο θα ειναι το τι θα πει και ο μηχανικος...
αλλα αν ολα ειναι οκ για την τιμη του νομιζω αξιζει...500€ ή ανταλλαγη με ενα scooter που εχω!!

Cpt. Haddock
25/05/2012, 21:53
Προσπάθησε όσο μπορείς να μην το πάρεις. Πάρε κάτι άλλο, ο από πάνω κύριος είχε ΚΛΕ και δεν πιάνεται η γνώμη του. (ειδικά την εποχή που το είχε :bawl: )

Δεν πιανεται η γνώμη μου γιατι είχα το 400αρι, εσοδείας 1994, το οποίο εντέλει παρεδωσε πνεύμα πέρισυ εχοντας φτάσει αισίως τα 250χιλ χλμ (όχι στα χέρια μου) :D

SVX
25/05/2012, 21:59
τα 500αρια ειχαν θεμα με τα πηνια/ μαγνητες κλπ....

κανε google "KLE 500 reviews"" KLE 500 reliability κλπ....

τα πιο καινουρια να ξερεις οτι ειναι με πιο σκληρη σελα και πιο " πνιγμενα" απο καταλυτες κλπ λογω προδιαγραφων

animato
25/05/2012, 22:59
Καλησπερα εχω ενα κλε 500 του 2001 περιπου εναμισυ χρονο,δυο πραγματα ουσιαστικα ''πονανε'' το κλε, το ενα ειναι το κομπλερ της μιζας, εαν δεν ειναι σε προχωρημενο σταδιο η ζημια θα την αντιληφθεις το χειμωνα με τα πρωτα κρυα (δεν ξερω γιατι) το συμπτωμα ειναι να ακους αντριχιαστικους ηχους απο γραναζια, ακριβουτσικη η επισκευη περιπου 200+ ευρω.
Το αλλο ειναι το μπροστινο φρενο,κατα τη γνωμη μου ειναι θεμα συνηθειας, να βρεις τακακια που να σου αρεσουν, και αν πραγματικα θελεις να φτιαξεις το φρενο φτιαξε το πηρουνι (αλλα λαδια ή ελατηρια).
Κατα τα αλλα ειναι πολυ τιμιο μηχανακι και αν δεν του ζητησεις κατι που δεν μπορει να κανει θα το ευχρηστηθεις,εγω κανω μεχρι και χαλαρες ον-οφαδες...α...και τελος πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να το χαλασεις.
Καλες βολτες...

redman88
25/05/2012, 23:23
σας ευχαριστω ολους για τις αναλυτικες και με "υποτιτλους" απαντησεις σας για να καταλαβαινω μιας και ειμαι ασχετος

να πω και κατι βασικο οτι η χρηση που το θελω ειναι για να πηγαινοερχομαι στο πανεπηστιμιο και για χαλαρα ταξιδακια

Serafino
26/05/2012, 10:22
Καλησπερα εχω ενα κλε 500 του 2001 περιπου εναμισυ χρονο,δυο πραγματα ουσιαστικα ''πονανε'' το κλε, το ενα ειναι το κομπλερ της μιζας, εαν δεν ειναι σε προχωρημενο σταδιο η ζημια θα την αντιληφθεις το χειμωνα με τα πρωτα κρυα (δεν ξερω γιατι) το συμπτωμα ειναι να ακους αντριχιαστικους ηχους απο γραναζια, ακριβουτσικη η επισκευη περιπου 200+ ευρω.
Το αλλο ειναι το μπροστινο φρενο,κατα τη γνωμη μου ειναι θεμα συνηθειας, να βρεις τακακια που να σου αρεσουν, και αν πραγματικα θελεις να φτιαξεις το φρενο φτιαξε το πηρουνι (αλλα λαδια ή ελατηρια).
Κατα τα αλλα ειναι πολυ τιμιο μηχανακι και αν δεν του ζητησεις κατι που δεν μπορει να κανει θα το ευχρηστηθεις,εγω κανω μεχρι και χαλαρες ον-οφαδες...α...και τελος πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να το χαλασεις.
Καλες βολτες...


Εχω ενα kle 500 2002, συμφωνω απολυτα....προσθετω οτι για 500 γιουρο μην πολυσκας ...
Εχει αρκετους εχθρους αλλα ειναι τιμιο μηχανημα,νευρικο και αν μπορω να το πω κι ετσι...παλαιας κοπης.
Την δουλεια σου θα την κανεις.

redman88
26/05/2012, 15:13
λοιπον πηγα και το ειδα σημερα το μηχανακι και με μια πρωτη ματια βλεπης τα εξης:
1)θελει μανετα για το μπροστινο φρενο
2)θελει να φτιαχτει ή να αλλαχτει η ντιζα του γκαζιου
3)ενω πρωτα πηρε μπρος με καλωδια και την αφησαμε να δουλεψει για κανα 5λεπτο μετα δεν ξαναπηρε ουτε με καλωδια και οταν πατουσαμε την μιζα εκανε να παει να παρει αλλα μετα εκανε τακ τακ τακ τακ

οταν την βαλαμε μπρος και την αφησαμε να δουλεψει κατι που βρισκεται τερμα πισω αριστερα αρχισε να βγαζει καπνους...κατι σαν ηλεκτρονικη πλακετα ηταν...ειμαι και λιγο ασχετος οποτε αν μπορειται να καταλαβαιτε απο την περιγραφη θαυμα θα ειναι

θα ηθελα απο εσας μια πρωτη εκτιμηση κοστους για ενα service ωστε να δουλεψει σωστα το μηχανακι

με μια πρωτη ματια η αληθεια ειναι οτι σε απογοητευει αλλα με μια δευτερη αρχισα να το γουσταρω παρα πολυ
αν ειναι σχετικα μικρο το κοστος επισκευης λεω να το παρω

nihristo
26/05/2012, 15:46
χμ....γιατί να μπλέξεις;

toyar
26/05/2012, 15:59
για τη δουλεια που θελεις μπορεις να βρεις αξιοπρεπεστατα μηχανακια και πιο καινουρια με 2000 ευρω
αν τα παλευεις αυτα τα λεφτα δωστα και παρε κατι της προκοπης
αν οχι δωσε 500 και παρε ενα ρημαδι σαν αυτο που λες και παρακαλα με τις επισκευες που θα θελει να μην ξαναφτασεις το διχιλιαρο
ακομα κι ετσι ομως θα εχεις χασει σε αγχος και τρεξιμο στα συνεργεια
παντως το συγκεκριμενο αν ηταν της προκοπης δεν θα το πουλαγαν μονο 500

gregogti
26/05/2012, 16:40
λοιπον η μανετα εχει 10 ευρω η γκαζιερα δεν θελει τιποτα μονο λιγο γρασαρισμα και αυτο που λες ειναι μαλον ανορθωτης που εχει 50 ευρω .συνολο 60 ευρω και μια αλαγη λαδιων και εισαι ετοιμος .

redman88
26/05/2012, 17:30
οπως ειπα και πιο πανω η τελικη αποφαση θα εξαρτηθει απο αξιοπιστο μηχανικο
αν μου πει οτι με ενα service μεχρι 200€ θα ειναι ολα ενταξει και θα μπορω να κανω την δουλεια μου χωρις να με προδωσει και χωρις να χρειαστει να τον επισκεφτω και παλι μετα απο 2-3 μερες τοτε νομιζω οτι ειναι μια χαρα

redman88
26/05/2012, 17:31
για τη δουλεια που θελεις μπορεις να βρεις αξιοπρεπεστατα μηχανακια και πιο καινουρια με 2000 ευρω
αν τα παλευεις αυτα τα λεφτα δωστα και παρε κατι της προκοπης
αν οχι δωσε 500 και παρε ενα ρημαδι σαν αυτο που λες και παρακαλα με τις επισκευες που θα θελει να μην ξαναφτασεις το διχιλιαρο
ακομα κι ετσι ομως θα εχεις χασει σε αγχος και τρεξιμο στα συνεργεια
παντως το συγκεκριμενο αν ηταν της προκοπης δεν θα το πουλαγαν μονο 500

φιλε μου πραγματικα μακαρι να ειχα 2000€...με αυτα τα λεφτα οντως παιρνεις κατι παρα πολυ αξιολογο αλλα που να τα βρω τοσα λεφτα...

toyar
26/05/2012, 17:44
αν δεν εχεις τοσα λεφτα ψαξε για κατι μικροτερο σε καλυτερη κατασταση

redman88
26/05/2012, 18:15
αν δεν εχεις τοσα λεφτα ψαξε για κατι μικροτερο σε καλυτερη κατασταση

το θεμα ειναι οτι θελω να παω σε κατι μεγαλυτερο για να μπορω να κανω και κανενα ταξιδακι
για μικροτερο εχω ενα gilera dna 180cc αλλα δεν με καλυπτει πλεον...

redman88
27/05/2012, 15:48
εχετε να προτεινεται καποιο site για ανταλακτικα για το συγκεκριμενο μοντελο?ειτε ελληνικο ειτε ξενο και αν υπαρχει και κανενα οικονομικο...

καπου που να μπορω να βρω πιο φθηνα τα ανταλλακτικα τελος παντων

gregogti
28/05/2012, 15:39
car.gr

redman88
28/05/2012, 16:49
ναι ειδα και στο car.gr και οντως εχει πολυ πραμα

τωρα μια αλλη ερωτηση
μιας και δεν παιρνει μπρος ωστε να μπορεσω να το μεταφερω και να το παω στον μηχανικο που θελω πιστευετε οτι θα καταφερω να το παω σμπροχνωντας για καμια 500 μετρα με μια μικρη ανηφορικη κλιση ή ειναι αρκετα βαρη και θα πεθανω??

αν εχετε καποια αλλη προταση για να το μεταφερω δεκτη αρκει να μην χρειαζεται λεφτα...

gregogti
28/05/2012, 21:51
παρε και ενα φιλο μαζι σου , να σε βοηθαει.σε ποιον μηχανικο θα το πας???ξερει απο ΚΛΕ?

redman88
28/05/2012, 22:01
παρε και ενα φιλο μαζι σου , να σε βοηθαει.σε ποιον μηχανικο θα το πας???ξερει απο ΚΛΕ?

γενικα στα γιαννενα ειναι αν οχι ο καλυτερος ειναι απο τους καλυτερους...και ασχολειται με μηχανες κυριως και οχι με παπια και σκουτερ και ειναι και ο ιδιος κατοχος μηχανης...επισης εκει πηγαινει και η αστυνομια τις μηχανες...και το βασικοτερο μου το συστησε ενας φιλος μου που εχει μηχανη

τωρα για το αν ξερει συγκεκριμενα απο ΚΛΕ δεν γνωριζω να σου πω την αληθεια...
ειναι τοσο περιεργη μηχανη που θελει ειδικες γνωσεις??

Shiatman
28/05/2012, 22:12
Φίλε κι εγώ από Γιάννενα είμαι (δεν μένω εκεί πια). Αν θέλεις στείλε π.μ. για το μηχανικό σου να σου πώ τη γνώμη μου... (γιατί τον έχουμε πιεί από μηχανικούς στο παρελθόν).

gregogti
29/05/2012, 09:29
γενικα στα γιαννενα ειναι αν οχι ο καλυτερος ειναι απο τους καλυτερους...και ασχολειται με μηχανες κυριως και οχι με παπια και σκουτερ και ειναι και ο ιδιος κατοχος μηχανης...επισης εκει πηγαινει και η αστυνομια τις μηχανες...και το βασικοτερο μου το συστησε ενας φιλος μου που εχει μηχανη

τωρα για το αν ξερει συγκεκριμενα απο ΚΛΕ δεν γνωριζω να σου πω την αληθεια...
ειναι τοσο περιεργη μηχανη που θελει ειδικες γνωσεις??

ελα ρε πατριωτη και εγω απο γιαννενα ειμαι .αφου σου τον εχουν συστησει πηγαινε το εκει.αλλα πεστου οπωσδηποτε να σου καθαριση καρμπυλατερ και να σου αλαξει τα βελονακια του φλοτερ (ειναι αυτα που σταματαν την βενζινη).αν στα φτιαξει αυτα δεν θα εχεις προβλημα ,και 2 καινουργια μπουζακια φιλτρακια ,λαδια και θα εισαι οκ,για πολλες βολτες

Anty12
29/05/2012, 09:41
1-Ρώτα τον φίλο σου αν έχει αλλάξει ηλεκτρονική, και αν με τις πρώτες ζέστες της Άνοιξης του έκανε τίποτε μπερδέματα/σβυσίματα.
2-Όταν το βάλεις μπρός, κάνε μια βόλτα και δες αν η βελόνα του χιλιομετρητή είναι σταθερή και δεν "παίζει" πάνω κάτω.
3-Ψάξε καλά για τυχών σκουριές στο σημείο που ενώνεται το τελικό με τους λαιμούς.
4-Ρώτα τον αν έχει απομονώσει τον αισθητήρα του σταντ.

redman88
29/05/2012, 11:17
1-Ρώτα τον φίλο σου αν έχει αλλάξει ηλεκτρονική, και αν με τις πρώτες ζέστες της Άνοιξης του έκανε τίποτε μπερδέματα/σβυσίματα.
2-Όταν το βάλεις μπρός, κάνε μια βόλτα και δες αν η βελόνα του χιλιομετρητή είναι σταθερή και δεν "παίζει" πάνω κάτω.
3-Ψάξε καλά για τυχών σκουριές στο σημείο που ενώνεται το τελικό με τους λαιμούς.
4-Ρώτα τον αν έχει απομονώσει τον αισθητήρα του σταντ.

1-δεν νομιζω να εχει αλλαξει, τι δειχνουν τα μπερδέματα/σβυσίματα?
2-οταν το βαλαμε μπρος επαιξα λιγο με τα φωτα και η βελονα των στροφων επαιζε πανω κατω, να το κανω βολτα δεν γινετε γιατι πλεον δεν παιρνει μπρος ουτε με καλωδια αλλα δεν εχει και ντοζα γκαζιου. τι δειχνει το παιξιμο της βελονας?
3-σκουριες δεν ειδα να εχει καπου.
4-τι ακριβως εννοεις?

gregogti
29/05/2012, 11:41
ηλεκτρονικη θες σιγουρα απο αυτα που ειπες στο πρωτα σου ποστ.το σταντ εχει εναν αισθητηρα για να σβηνει το μηχανακι αν το εχεις ξεχασει κατεβασμενο και πας να φυγεις καμια φορα αυτος ο αισθητηρας κολαει και μπορει να σου κανει κοψιματακια σε καποιες στροφες με τους κραδασμους .το πλακωνεις στο αντισκωριακο και ειναι οκ.

redman88
29/05/2012, 11:43
ηλεκτρονικη θες σιγουρα απο αυτα που ειπες στο πρωτα σου ποστ.το σταντ εχει εναν αισθητηρα για να σβηνει το μηχανακι αν το εχεις ξεχασει κατεβασμενο και πας να φυγεις καμια φορα αυτος ο αισθητηρας κολαει και μπορει να σου κανει κοψιματακια σε καποιες στροφες με τους κραδασμους .το πλακωνεις στο αντισκωριακο και ειναι οκ.

εμεις οταν το βαλαμε μπρος το σταντ το ειχαμε κατεβασμενο...πως πηρε μπρος αν υπαρχει τετοιο πραγμα?

τι ειναι η ηλεκτρονικη και ποιο το κοστος της?

Anty12
29/05/2012, 11:56
1-δεν νομιζω να εχει αλλαξει, τι δειχνουν τα μπερδέματα/σβυσίματα?


Ότι η ηλεκτρονική είναι βλαμμένη και θέλει αλλαγή.Τα KLE μέχρι το νέο μοντέλο πονούσαν σ'αυτό.Εγώ είχα αλλάξει 3



2-οταν το βαλαμε μπρος επαιξα λιγο με τα φωτα και η βελονα των στροφων επαιζε πανω κατω, να το κανω βολτα δεν γινετε γιατι πλεον δεν παιρνει μπρος ουτε με καλωδια αλλα δεν εχει και ντοζα γκαζιου. τι δειχνει το παιξιμο της βελονας?


Της βελόνας του χιλιομετρητή, όχι του στροφόμετρου.
Δείχνει ότι ο ατέρμωνας είναι φαγωμένος, και θα παραδώσει πνεύμα.Και για να τον αλλάξεις πρέπει να αλλάξεις όλο το τύμπανο, να κάνεις ακτινολόγηση...αρκετά λεφτά κόστος



4-τι ακριβως εννοεις?

Σου απάντησαν παραπάνω.Με ανοιγμένο το σταντ, η μηχανή παίρνει μπρος.Μόλις κουμπώσεις την 1η, σβύνει

Anty12
29/05/2012, 12:02
εμεις οταν το βαλαμε μπρος το σταντ το ειχαμε κατεβασμενο...πως πηρε μπρος αν υπαρχει τετοιο πραγμα?

τι ειναι η ηλεκτρονικη και ποιο το κοστος της?

Η ηλεκτρονική είναι ένα μαύρο κουτί κάτω από την σέλα με ηλεκτρονικά μέσα της."Διαβάζει" διάφορους αισθητήρες από διάφορα σημεία της μηχανής, και αντίστοιχα ρυθμίζει το ρεύμα που πάει προς το σύστημα ανάφλεξης.

redman88
29/05/2012, 12:06
αλλο η ηλεκτρονικη και αλλο ο ανορθωτης?

Anty12
29/05/2012, 12:17
Καλησπερα εχω ενα κλε 500 του 2001 περιπου εναμισυ χρονο,δυο πραγματα ουσιαστικα ''πονανε'' το κλε, το ενα ειναι το κομπλερ της μιζας, εαν δεν ειναι σε προχωρημενο σταδιο η ζημια θα την αντιληφθεις το χειμωνα με τα πρωτα κρυα (δεν ξερω γιατι) το συμπτωμα ειναι να ακους αντριχιαστικους ηχους απο γραναζια, ακριβουτσικη η επισκευη περιπου 200+ ευρω.


Άλλη πονεμένη ιστορία.Το γρανάζι του κομπλέρ στον άξονα είναι πολύ λεπτοφιαγμένο, και κάποια στιγμή τα παίζει.Δεν είναι και πολύ μανούρα η αλλαγή, και μπορείς να το κολλήσεις αντί να πάρεις καινούργιο.Και με την ευκαιρία αλλάζεις και το βολάν γιατί είναι κακο-κολλημένοι οι μαγνήτες και ξεκολάνε και κάνουν τα τυλίγματα μακαρόνια.Βολάν παίρνει και από Τρανσάλπ, τύπου Σάντουιτς που είναι και αθάνατο ( Π@τάνα Honda :) )

Και τέλος η πλαστική βίδα από το πλάι του κάρτερ θέλει προσοχή, γιατί κλοτσάει εύκολα , και κάνει και 13 Ευρόπουλα.

Anty12
29/05/2012, 12:19
αλλο η ηλεκτρονικη και αλλο ο ανορθωτης?

Ναι, αν και τμήματα του ηλεκτρικού εξοπλισμού της μηχανής, εντελώς διαφορετικές οι λειτουργίες τους.

redman88
29/05/2012, 12:27
Άλλη πονεμένη ιστορία.Το γρανάζι του κομπλέρ στον άξονα είναι πολύ λεπτοφιαγμένο, και κάποια στιγμή τα παίζει.Δεν είναι και πολύ μανούρα η αλλαγή, και μπορείς να το κολλήσεις αντί να πάρεις καινούργιο.Και με την ευκαιρία αλλάζεις και το βολάν γιατί είναι κακο-κολλημένοι οι μαγνήτες και ξεκολάνε και κάνουν τα τυλίγματα μακαρόνια.Βολάν παίρνει και από Τρανσάλπ, τύπου Σάντουιτς που είναι και αθάνατο ( Π@τάνα Honda :) )

Και τέλος η πλαστική βίδα από το πλάι του κάρτερ θέλει προσοχή, γιατί κλοτσάει εύκολα , και κάνει και 13 Ευρόπουλα.


το μονο που καταλαβα απο ολα αυτα που εγραψες ειναι οτι η honda ειναι μια πολυ καλη επιλογη...

Kleman
29/05/2012, 12:27
Οταν κοιτας μια μεταχειρισμενη μηχανη οσο αξιοπιστη και αν ειναι θα θελει μαζεματα.Δεν ειναι στανταρ τα πραγματα που θα βγαλει.
Ειμαι κατοχος κλε πανω απο 8 χρονια.τωρα τυχαιο ......... δεν ξερω.
ψαξε και μερικα κλε ακομα και θα δεις που θα σε αποζημιωση.
οσον αφορα τις τιμες πιο πανω διαβασα αν κατι ειναι της προκοπης δεν θα εκανε 500.
μην ξεχνατε οτι πλεον εχουν πεσει πολυ οι τιμες.
καλοταξιδο οτι και να παρεις και καλωσηρθες:beer:

Anty12
29/05/2012, 12:35
το μονο που καταλαβα απο ολα αυτα που εγραψες ειναι οτι η honda ειναι μια πολυ καλη επιλογη...

Πέραν του ότι η Χόνδα είναι - Η - καλύτερη επιλογή ......:) αυτές ήταν οι δικές μου εμπειρίες όταν είχα KLE.

αυτά που σου έγραψα είναι για να τα γράψεις σ' ένα χαρτάκι, και να αρχίσεις να ρωτάς τον ιδιοκτήτη ή τον μηχανικό που θα την πας για έλεγχο.
Και επειδή δήλωσες ότι δεν το 'χεις, έχει βγει ένα πάρα πολύ καλό βιβλίο από τον SKAI με τίτλο (αν δεν κάνω λάθος) "Η ζωή σε δυο ρόδες"
Πάρτο και ξεκίνα το διάβασμα.

gregogti
29/05/2012, 12:38
μην αγχωνεσε το μηχανακι ειναι καλο .πηγαινε το πρωτα στον μαστορα και θα σου πει τι μαζεματακια θελει.το δικο μου ειναι 93 μοντελο και ηταν 3 χρονια παρατημενο .το μονο που εκανα ηταν καθαρισμα καρμπυλατερ οτι σου ειπα πιο πανω ,σερβις κομπλε και μια ντιζα κοντερ και μια μανετα ολα μαζι 300 ευρω .το μηχανακι ειναι μια χαρα εδω και ενα χρονο τωρα και κανω την δουλεια μου:wave2:

Kleman
29/05/2012, 12:45
redman μην το σκεφτεσαι.χτυπα το .εγγυηση;)

αλλιως θα αρχισουμε ολοι να σου λεμε τη μηχανη θα περναμε εμεις με αυτα τα λεφτα:lol::lol:

redman88
29/05/2012, 15:08
σημερα αν τα καταφερω θα παω να το παρω και θα το τσουλισω μεχρι τον μηχανικο να δω τι θα πει

ποια η γνωμη σας για αυτο??
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2254593/

gregogti
29/05/2012, 17:04
χαλια....

redman88
29/05/2012, 19:19
παιδια μολις γυρισα απο τον μηχανικο και με αυτα που του ειπα μου εβγαλε τουλαχιστον 300€
το Σαββατο θα παμε μαζι για να το δει απο κοντα...

tkata
29/05/2012, 20:31
παιδια μολις γυρισα απο τον μηχανικο και με αυτα που του ειπα μου εβγαλε τουλαχιστον 300€
το Σαββατο θα παμε μαζι για να το δει απο κοντα...

Καλησπέρα φίλε μου.
Επειδή είμαι στην ίδια φάση, ψάχνω δηλαδή μεταχειρισμένο με λίγα φράγκα, αλλά έχω εμπειρία και έχω πληρώσει πολλά γαμ@@@@κα με μεταχείρο μηχανάκια, αν θες την γνώμη μου, μάσε μερικά φράγκα ακόμα και πάνε πάρε κανά άλλο. Το θέμα είναι τις καύ@@@ες μας να μην τις πληρώνουμε ακριβά!!! Και κυριότερο, η ζημιές δεν είναι μόνο φράγκα...σου χαλάνε και την ψυχολογία...
Τις περισσότερες φορές δεν ξέρουμε τι προβλήματα θα βγάλει το μηχανάκι, εκτός από αυτά που φαίνονται. Την γνώμη μου σου την είπα, μάσε μερικά ακόμα και πάνε πάρε κανά άλλο.
Τώρα, σχετικά με το transalp, φίλε πάρε honda να είσαι μάγκας, και άμα βρεις παλιό transalp πριν το 1996 είναι σίγουρα made in japan και αυτό λέει πολλά...(transalp 600 ή 400 αλλά αυτό ήταν παραεισαγωγή). Το KLE καλό είναι αλλά ψάξε λίγο με άλλους που το είχαν, εγώ δεν το είχα, δεν ξέρω. Το transalp 600 του 1994, japan, το έχει φίλος 1ο χέρι, τον έχω κάνει χρυσό να μου το πουλήσει...τίποτα αυτός!
Αυτά πατρίδα (και εγώ παγούρι είμαι). Καλή αγορά!

redman88
29/05/2012, 20:50
φιλε tkata μαλλον αυτο που λες θα κανω αν και ειναι αρκετα δυσκολο γιατι ειμαι ανεργος....

ενδεικτικα θα σας αναφερω τα παρακατω...
ανορθωτης 100-120€ μου λεει αυτος---εγω τον βρηκα 78€ και αν ψαξω θα βρω και πιο χαμηλα
μανετα φρενου 25€ μου λεει αυτος---εγω βρηκα με 10-15€ το πολυ
ντιζα γκαζιου 30€ μου λεει αυτος---εγω την βρηκα 15€

η αναζητηση ανταλακτικων που εκανα ηταν απο ελλαδα...ετσι και ψαξω και απο εξω θα τα βρω σιγουρα φθηνοτερα...

toyar
29/05/2012, 21:58
φιλε αυτα που λες ειναι επιφανειακα και δεν ξερεις τι αλλο μπορει να εχει το μηχανακι παραμεσα
η λογικη να παρει κανεις κατι πολυ φθηνα και να το συνεφερει με λιγα λεφτα ισχυει αν εχεις τις γνωσεις να κανεις τουλαχιστον τις ψιλοδουλεις μονος σου
αν για το παραμικρο απευθυνεσαι σε μηχανικο τοτε το μηχανακι θα ειναι κουβας χωρις πατο και θα σου φαει πολλα λεφτα χωρις να σου κανει τη δουλεια σου ποτε

tkata
29/05/2012, 23:17
φιλε tkata μαλλον αυτο που λες θα κανω αν και ειναι αρκετα δυσκολο γιατι ειμαι ανεργος....

ενδεικτικα θα σας αναφερω τα παρακατω...
ανορθωτης 100-120 μου λεει αυτος---εγω τον βρηκα 78 και αν ψαξω θα βρω και πιο χαμηλα
μανετα φρενου 25 μου λεει αυτος---εγω βρηκα με 10-15 το πολυ
ντιζα γκαζιου 30 μου λεει αυτος---εγω την βρηκα 15

η αναζητηση ανταλακτικων που εκανα ηταν απο ελλαδα...ετσι και ψαξω και απο εξω θα τα βρω σιγουρα φθηνοτερα...

Φίλε, δεν θέλω να σου την σπάσω...αλλά, αν οι βλάβες ήταν μόνο 200-300 ευρώ δεν θα υπήρχε λόγος να το πουλήσει 500 ευρώ ο άλλος. Θα την έφτιαχνε και θα την πουλούσε 1200-1400 άνετα. Είναι δύσκολοι καιροί. Μηχανή αυτής της χρονολογίας σε αυτά τα φράγκα ούτε για ανταλλακτικά δεν την δίνουνε τόσο. Εμένα που με βλέπεις πήρα μηχανή 1800 και έχωσα άλλα τόσα να την φέρω στα ίσα της και δεν ερχότανε με τίποτα.
Συμφωνώ με τον toyar , οι ακριβές ζημιές δεν φαίνονται.
Τώρα, επειδή όπως λες είσαι και άνεργος...τι να σου πω ρε φίλε...εγώ δεν θα τη άγγιζα...πάρε μια πάπια να κάνεις την δουλειά σου που δεν σπάει δεν χαλάει, και άμα με το καλό τακτοποιηθείς, μάσε ένα χιλιάρικο δώσε και την πάπια και πάρε κάτι άλλο.
Αυτά φίλε μου. Ότι και να κάνεις να είσαι καλά.

redman88
30/05/2012, 09:27
φιλε μου δεν μου την σπας καθολου...ισα-ισα γι'αυτο μπηκα και στο φορουμ και ρωτησα για να παρω τις γνωμες σας σαν πιο εμπειροι που ειστε
και μαλλον με πεισατε να μην το παρω αλλα ακομα το σκεφτομαι...

τωρα εχω ενα σκουτερ gilera dna 180cc και απλα αυτο που ηθελα ηταν να το πουλησω για να παρω κατι μεγαλυτερο

gregogti
30/05/2012, 11:55
αυτος που στο πουλαει 500 δεν ειναι φιλος σου?δεν ξερει τι εχει τ μηχανακι απο μηχανικης πλευρας?ασε τα μαζεματακια που φαινονται,,

redman88
30/05/2012, 13:28
αυτος που στο πουλαει 500 δεν ειναι φιλος σου?δεν ξερει τι εχει τ μηχανακι απο μηχανικης πλευρας?ασε τα μαζεματακια που φαινονται,,

ναι φιλος μου ειναι και αυτο που μου ειπε ειναι οτι μηχανικα δεν εχει κανενα θεμα
και οταν το βαλαμε μπρος παντως μια χαρα ακουγοταν...
θα το εξετασει και ο μηχανικος και θα δουμε...

Costas KLE
30/05/2012, 14:10
Ωπ θέμα για KLE... με αυτά που διαβάζω δεν μιλάμε και για κελεπούρι... αλλά με μια μπαταρία, μανέτες, ντίζες, λάδια, φίλτρα, αντιψυκτικά, καθαρισμό καρμπιρατέρ, ρύθμιση βαλβίδων, τακάκια ίσως και λάστιχα θα κάνεις μια καλή αρχή για να δεις τι άλλο θα πρέπει να μαζέψεις για να κάνεις την μηχανή αξιόμαχη, επιφανειακές σκουριές θα βρεις διάσπαρτες, για Kawasaki μιλάμε, αυτό λύνεται με τον γνωστό πατροπαράδοτο στρατιωτικό τρόπο: μπλε γόμα και λαδάκι :beer: τα παραπάνω δεν θα κοστίσουν μόνο 300 ευρώ βέβαια...

gregogti
30/05/2012, 15:02
παντως εγω βλεπω πως με 1000 το πολυ θα εχεις ενα κομπλε μηχανακι για πολλα χρονια.αν μπορεις βγαλτο και με μερικες φωτο να δουμε

Kleman
30/05/2012, 15:53
ψαξε και αλλα κλε.δωσε κατι παραπανω και παρε κατι σε καλυτερη φαση.Ειναι σκυλαρος και θα σε παει οπου θελεις.
η.γνωμη μου ειναι αυτη γιατι καταλαβα οτι σου αρεσει αυτο το μηχανακι και καλλα κανεις.αν το ψαχνεις τοσο πολυ στο τελος εσυ ο ιδιος θα αλλαξεις την γνωμη σου για το μηχανακι
αφου θα εχει βγει ρημαδι.

δεν υπαρχει καποιο συμβολαιο οτι τα κλε βγαζουν ολα το ιδιο προβλημα.
καποια προβληματα τα δημιουργει και ο ιδιος ο χρηστης:beer:

@topos
31/05/2012, 05:51
Αμα εχεις 1000ευρω στην τσεπη παρτο.Παντα πρεπει να εχεις εναν αερα σε μεταχειρισμενο μηχανακι μηπως και προκυψει οτιδηποτε.

Εκτιμω παντως πως θα χρειαστεις αμεσα ανορθωτη,μπαταρια,τις ντιζες που ειπες, λαδια/φιλτρο/μπουζι,υγρα φρενων/εξαερωση και ενα καθαρισμα καρμπυρατερ~250ευρω με τα εργατικα.

Απο εκει και περα πιο μετα πιθανοτατα να χρειαστεις λαστιχα,τακακια,αλυσιδογραναζα.~300ευρω.Αλλα αυτα τα αλλαζεις οποτε μπορεσεις εαν δεν ειναι τελειως ξεφτυλισμενα.

Τα παραπανω 550ευρω ειναι σχεδων αυτονοητο πως το υπολογιζεις παντα σε μεταχειρισμενο,οποιασδηποτε ηλικιας.

Και στην τελικη ρε παιδια 500ευρω εχει το μηχανακι,γιατι να μην το ψαξει καπως παραπανω?Τι εχει να χασει?Εαν του ζητουσε 1500 ας το προσπερνουσε...

Υ.Γ Για πες μας λιγο:
1)Τι χρωμα ειναι?
2)Ποσα ψηφια εχει ο αριθμος κυκλοφοριας?
3)Το κοντερ ποσα χλμ εχει max ενδειξη?(160 η 180)
4)Ποσα χλμ εχει?

@topos
31/05/2012, 06:05
Καλησπέρα φίλε μου.
Τώρα, σχετικά με το transalp, φίλε πάρε honda να είσαι μάγκας, και άμα βρεις παλιό transalp πριν το 1996 είναι σίγουρα made in japan και αυτό λέει πολλά...(transalp 600 ή 400 αλλά αυτό ήταν παραεισαγωγή).

Ολα τα 600αρια και τα 400 ειναι 100% made in japan.
Εαν δεν κανω λαθος και τα πρωτα 650αρια επισης.

redman88
31/05/2012, 12:41
Αμα εχεις 1000ευρω στην τσεπη παρτο.Παντα πρεπει να εχεις εναν αερα σε μεταχειρισμενο μηχανακι μηπως και προκυψει οτιδηποτε.

Εκτιμω παντως πως θα χρειαστεις αμεσα ανορθωτη,μπαταρια,τις ντιζες που ειπες, λαδια/φιλτρο/μπουζι,υγρα φρενων/εξαερωση και ενα καθαρισμα καρμπυρατερ~250ευρω με τα εργατικα.

Απο εκει και περα πιο μετα πιθανοτατα να χρειαστεις λαστιχα,τακακια,αλυσιδογραναζα.~300ευρω.Αλλα αυτα τα αλλαζεις οποτε μπορεσεις εαν δεν ειναι τελειως ξεφτυλισμενα.

Τα παραπανω 550ευρω ειναι σχεδων αυτονοητο πως το υπολογιζεις παντα σε μεταχειρισμενο,οποιασδηποτε ηλικιας.

Και στην τελικη ρε παιδια 500ευρω εχει το μηχανακι,γιατι να μην το ψαξει καπως παραπανω?Τι εχει να χασει?Εαν του ζητουσε 1500 ας το προσπερνουσε...

Υ.Γ Για πες μας λιγο:
1)Τι χρωμα ειναι?
2)Ποσα ψηφια εχει ο αριθμος κυκλοφοριας?
3)Το κοντερ ποσα χλμ εχει max ενδειξη?(160 η 180)
4)Ποσα χλμ εχει?

επειδη δεν εχω ολες τις απαντησεις που ζητας θα παω να το ξαναδω σημερα και θα σου πω

redman88
31/05/2012, 15:14
παιδια θα μπορουσατε να μου πειτε δεικε σας προτασεις που να μην ξεπερνουν τα 1000€??
σε κυβικα 500-600cc και να μπορω να κανω ταξιδια...

@topos
31/05/2012, 18:32
Το θεμα ειναι πως και 2000 και 3000 να διαθεσεις πιθανοτατα παλι να θες εκεινο το 500ευρω για μαζεματα η για καποια απροβλεπτη ζημια.

Εγω παντως επιμενω να κοιταξεις καλυτερα το μηχανακι του φιλου σου.Αλλα φτηνα αξιοπρεπη μηχανακια ειναι:
suzuki freewind 650,suzuki gs 500,aprilia pegaso 650,xt 600,kawasaki er-5
Aλλα δυσκολα το κοβω για 1000αρικο ακομα και 10ετιας.

Kleman
31/05/2012, 20:26
παιδια θα μπορουσατε να μου πειτε δεικε σας προτασεις που να μην ξεπερνουν τα 1000€??
σε κυβικα 500-600cc και να μπορω να κανω ταξιδια...



Σορυ που θα στο πω αλλα δεν νομιζω να βρεις κατι με 1.000 ευρω και να κανεις ταξιδια.
Ειναι πολυ λιγα τα λεφτα για μηχανη.

preve
31/05/2012, 21:24
Σορυ που θα στο πω αλλα δεν νομιζω να βρεις κατι με 1.000 ευρω και να κανεις ταξιδια.
Ειναι πολυ λιγα τα λεφτα για μηχανη.



Διαφωνω, με μια αναζητηση στο ιντερνετ βρισκεις μερικες δεκαδες μηχανακια που πληρουν τις προυποθεσεις που βαζει ο φιλος. Φυσικα ειναι αλλη συζητηση για το αν αξιζει η οχι, παντως υπαρχουν πολλα. Παρεπιπτοντως φιλαρακι ειμαι κι εγω στο ψαξιμο και σε κατασταση παρομοια με τη δική σου.

redman88
31/05/2012, 22:13
μαλλον θα κατσω στα αυγα μου και θα μεινω με το σκουτερακι μου μιας και απ'οτι καταλαβα μηχανη με 1000€ δεν περνω....σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας και για τις συμβουλες σας!!!

@topos
01/06/2012, 00:02
Παντως ψαξτο το kle του φιλου λιγο παραπανω...
Εχω την εντυπωση πως απλα το εχει βαρεθει.
Τις ερωτησεις τις εκανα για να διαπιστωσεις
α)Εαν ειναι παραεισαγωγης
β)Εαν ειναι 400αρη
και στις δυο περιπτωσεις θα ειναι παλιοτερο απο την ημερομηνια της αδειας.Που προσωπικα ακομα και αυτο δεν θα με απετρεπε για 500ευρω.
Εαν παλι ειναι οκ με τις ημερομηνιες του και τα χλμ ειναι <50.000 το συγκεκριμενο μηχανακι εχει αντικειμενικη αξια 1500-2000(απολυτως πενα).
Οποτε ακομα και να δωσεις 300ευρω για να συμμαζευτει μπορεις να το πουλησεις μετα απο ενα χρονο ακομα κ με κερδος.

Οπως και να εχει κυνηγα το λιγο ακομα...

Το kle ειναι η ιδανικη μοτα για εισαγωγη στους 2τροχους.
Θα κανει τα παντα μετρια,οικονομικα,χωρις να σε φοβησει,χωρις να πρεπει να το λυπηθεις και θα σου δωσει την δυνατοτητα να αποφασισεις ποιο πραγματικο ειδος μηχανης σου ταιριαζει.

gregogti
01/06/2012, 12:35
+1000000000 κανε και τον κοπο και βγαλτου μερικες φωτο οπως σου ειπα θα το βλεπαμε και θα μπορουσαμε να σου πουμε καλυτερα την γνωμη μας
δες εδω το δικο μου οταν το πηρα 300 ευρω παρατημενο 2.5 χρονια σχεδον
http://img813.imageshack.us/img813/3138/dsc00029pu.jpg
εριξα αλλα 350 και εγινε κουκλι...

THEOD
01/06/2012, 13:26
Το kle γενικά είναι αξιόπιστο μηχανάκι. Αυτό όμως δεν σε εξασφαλίζει από μόνο του.
Ένα μηχανάκι 10ετίας όσο αξιόπιστο και να είναι μπορεί να σου βγει από αστέρι μέχρι εφιάλτης.
Εξαρτάται από το πόσοι και πόσο κανίβαλοι έχουν περάσει από πάνω του, πόσα χιλιόμετρα έχει γράψει και με τι τρόπο, αν έχει συντηρηθεί κλπ
Οπότε μιας και δεν διαθέτεις εσύ τις απαραίτητες γνώσεις μόνο κάποιος ΕΜΠΙΣΤΟΣ μηχανικός ή γνώστης φίλος μπορεί να σε καθοδηγήσει στην αγορά του ή όχι

preve
02/06/2012, 00:20
Παιδες ηθελα να ρωτησω κι εγω κατι. Τι τιμή ζητάει πανω κατω το συνεργειο για να ελεγξει αν μια μηχανη υποψηφια για αγορα ειναι καταλληλη και χωρις προβληματα (τρακαρισμενη, υπερβολικα λαδια κτλ). Ευχαριστω.

gregogti
02/06/2012, 11:40
15 ευρω ειναι και πολλα

tkata
02/06/2012, 15:30
Ολα τα 600αρια και τα 400 ειναι 100% made in japan.
Εαν δεν κανω λαθος και τα πρωτα 650αρια επισης.

Ναι αυτό είναι σωστό φίλε μου. Για τα πρώτα 650άρια δεν γνωρίζω πάντως.

preve
02/06/2012, 18:58
15 ευρω ειναι και πολλα

ευχαριστω greg. Παρεπιπτοντως ειμαι αναμεσα σε 2 εντελως διαφορετικα μηχανακια, κλε 400 ή 500 και cbr 600 (χρονολογιες 98-2000). Με δεδομενο οτι ουσιαστικα θα ειναι η πρωτη μου μηχανη ποιο απο τα δυο πιστευετε οτι ειναι καταλληλοτερο αντικειμενικα, περα απο τα υποκειμενικα κριτηρια εμφανισης, χρησιμοτητας κτλ.

gregogti
02/06/2012, 20:09
δεν ειχες ποτε πριν ξανακαβαλησει μηχανακια??ποσο υψος εχεις ?σε ρωταω γιατι το κλε ειναι σχετικα ψηλο μηχανακι.αν δεν ειχες ποτε πριν ξανακαβαλησει μηχανη τοτε καλυτερα να ξεκιναγες με το κλε .το cbr ειναι πιστευω για λιγο πιο εμπειρους καθοτι εχει και πολυ πιο δυνατο κινητηρα ....

harris_x
02/06/2012, 21:53
παίδες μην ξεφέυγουμε απο το θέμα plz :wave2:

gregogti
03/06/2012, 11:36
ok....

gregogti
10/06/2012, 14:01
το πηρες τελικα???

redman88
10/06/2012, 22:59
μπα φιλε δεν το πηρα γιατι καταλαβα οτι με 500€ δεν παιρνεις μηχανη...και αν το επαιρνα θα επρεπε να ριξω αλλα τοσα επανω για να γινει μηχανη

λεω να κανω υπομονη και οταν μπορεσω να μαζεψω ενα αξιολογο ποσο θα το ψαξω και παλι

gregogti
11/06/2012, 13:45
η κανεις υπομονη η το παιρνεις και το φτιαχνεις λιγο λιγο για να μην σου φανουν τα λεφτα